Logo Radio Łódź

Magomedmurad Gadżijew mistrzem świata w zapasach! Historyczny sukces zawodnika AKS Piotrków Trybunalski

Pochodzący z Dagestanu 33-letni reprezentant Polski wywalczył na czempionacie w Oslo złoty medal w kategorii 70 kg w stylu wolnym. W walce o krążek z najcenniejszego kruszcu pokonał zawodnika z Kirgistanu Ernazara Akmatalijewa (2:1).

Wtorkowa walka początkowo nie najlepiej ułożyła się dla naszego zawodnika. Za zbyt pasywną postawę punkt otrzymał jego rywal. Kilkadziesiąt sekund później podobną karę nałożyli sędziowie na reprezentanta Kirgistanu. Gadżijew poczuł swoją szansę i zanotował atak punktowy. Ostatecznie wygrał walkę 2:1 i zdobył pierwszy w karierze złoty medal MŚ.

W drodze do finału Magomedmurad Gadżijew stoczył cztery walki. W pierwszej rundzie bez większych problemów pokonał Brytyjczyka Nicolae Cojocaru (9:0). Szans z Polakiem nie miał także jego kolejny rywal - Chilijczyk Carlos Romero (15:4). W ćwierćfinale zapaśnik piotrkowskiego klubu wygrał z Gruzinem Zurabim Jakobiszwilim (4:1), a przepustkę do finału dało mu zwycięstwo nad Azerem Turanem Bayramovem (4:2).

Radości z osiągnięcia zawodnika nie kryje prezes klubu Gadżijewa, czyli AKS-u Wrestling Team Piotrków Trybunalski - Michał Jaworski. - Ogromnie się cieszymy z tego sukcesu, ponieważ Magomedmurad Gadżijew zdobył pierwszy złoty medal w historii zapasów w stylu wolnym. Nigdy dotąd żaden zapaśnik tego nie dokonał. Poza tym ogólnie w polskich zapasach dawno nie mieliśmy złotego medalu, bo ostatnio aż 18 lat temu, więc to też jest waga tego sukcesu. No i tym bardziej się cieszymy, że to zapaśnik z Piotrkowa dokonał tego wielkiego wyczynu. I mamy prawdziwego mistrza świata w Piotrkowie w tym momencie - podkreśla Michał Jaworski.

Jak się okazuje, w Piotrkowie byli pewni sukcesu swojego zapaśnika - nie ukrywa Jaworski. - Cały zarząd naszego klubu coś czuł, że Murat jest w stanie to zrobić, bo było widać w jakiej jest formie. Przeszedł przez turniej po profesorsku, po drodze eliminując także byłego mistrza świata. Widzieliśmy, że jest wybornej formie i tak samo gdy walczył w walce finałowej kontrolując do samego początku jej przebieg i bardzo mądrze taktycznie. Zdobył to złoto w pełni zasłużenie, bo był w szczytowej formie - dodaje  prezes klubu Gadżijewa, czyli AKS-u Wrestling Team Piotrków Trybunalski - Michał Jaworski.

 jest to trzeci medal mistrzostw świata. Wcześniej zdobył srebro w 2017 roku i brąz w 2019 roku.

Dla 33-letniego Murata Gadżijewa złoty medal wywalczony na MŚ w Norwegii to życiowy sukces, podobnie jak dla całych polskich zapasów w stylu wolnym. Gadżijew jest pierwszym w historii reprezentantem Polski, który wywalczył na światowym czempionacie złoty medal dla naszego kraju. Dotąd zawodnik piotrkowskiego AKS ze światowych imprez przywoził srebro (Paryż 2017) i brąz (Nur-Sułtan 2019). Reprezentant Polski ma swoim dorobku także pięć krążków wywalczonych na mistrzostwach Starego Kontynentu: dwa złote (Rzym 2020 i Ryga 2016), tyleż srebrnych (Nowy Sad 2017 oraz Nowy Sad 2017) i brązowy (Bukareszt 2019).

JESTEŚ KIBICEM? SŁUCHAJ I CZYTAJ RELACJE NA ŻYWO Z MECZÓW.
WSZYSTKIE TRANSMISJE DOSTĘPNE SĄ W DZIALE "SPORT LIVE".
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką