Włochy mistrzami Europy! Oto wyniki EURO 2020 [SERWIS SPECJALNY]

Miesiąc zażartej rywalizacji już za nami i mamy nowego mistrza Europy. To reprezentacja Włoch, która w finale pokonała na stadionie Wembley Anglię w konkursie rzutów karnych. Tym samym Italia po raz drugi w swojej historii została najlepszą drużyną Starego Kontynentu.

(Fot. Marco Verch Professional Photographer/Flickr.com (CC BY 2.0))

Piłkarskie Mistrzostwa Europy to jedna z najpopularniejszych imprez sportowych na Starym Kontynencie. Po raz czwarty z rzędu na EURO grali Polacy, którzy trafili do Grupy E ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Niestety, przygoda Biało-Czerwonych z turniejem zakończyła się po raz trzeci w historii na fazie grupowej. Po raz drugi w czempionacie Starego Kontynentu udział brały 24 zespoły. Do fazy pucharowej awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej z sześciu grup oraz cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

EURO 2020 po raz pierwszy turniej odbył się aż w 11 państwach-miastach. Mistrzostwa Europy 2020 gościły: duńska Kopenhaga, holenderski Amsterdam, rumuński Bukareszt, węgierski Budapeszt, hiszpańska Sewilla, szkockie Glasgow, niemieckie Monachium, azerskie Baku, rosyjski Petersburg, włoski Rzym oraz angielski Londyn. Mecz otwarcia odbył się 11 czerwca w Rzymie, a finał rozegrano 11 lipca na stadionie Wembley w Londynie. Reprezentacja Włoch została po raz drugi w historii mistrzem Europy, pokonując Anglię w konkursie rzutów karnych. Zapraszamy do ponownego prześledzenia wyników z zakończonego już EURO 2020.

Finał EURO 2020 (11 lipca)

Włochy - Anglia 1:1 po dogrywce (0:1), 3:2 w konkursie rzutów karnych
Bramki: 0:1 L. Shaw (2. minuta), 1:1 L. Bonucci (67. minuta)

Turcja - Włochy 0:3 (0:0)
Bramki: 0:1 M. Demiral (53. minuta, samobój) 0:2 C. Immobile (66. minuta) 0:3 L. Insigne (79. minuta)

12 czerwca

Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0)
Bramki:
0:1 B. Embolo (43. minuta) 1:1 K. Moore (74. minuta)

Dania - Finlandia 0:1 (0:0)
Bramka:
0:1 J. Pohjanpalo (59. minuta)

Belgia - Rosja 3:0 (2:0)
Bramki: 1:0 R. Lukaku (10. minuta) 2:0 T. Meunier (34. minuta) 3:0 R. Lukaku (88. minuta)

13 czerwca

Anglia - Chorwacja 1:0 (0:0)
Bramka: 1:0 R. Sterling (57. minuta)

Austria - Macedonia Północna 3:1 (1:1)
Bramki: 1:0 S. Lainer (18. minuta) 1:1 G. Pandev (28. minuta) 2:1 M. Gregoritsch (78. minuta) 3:1 M. Arnautović (89. minuta)

Holandia - Ukraina 3:2 (0:0)
Bramki:
1:0 G. Wijnaldum (52. minuta) 2:0 W. Weghorst (59. minuta) 2:1 A. Yarmolenko (75. minuta) 2:2 R. Yaremchuk (79. minuta) 3:2 (D. Dumfries)

14 czerwca

Szkocja - Czechy 0:2 (0:1)
Bramki:
0:1 P. Schick (42. minuta) 0:2 P. Schick (52. minuta)

POLSKA - SŁOWACJA 1:2 (0:1)
Bramki: 0:1 W. Szczęsny (18. minuta, samobój) 1:1 K. Linetty (46. minuta) 1:2 M. Škriniar (69. minuta)

Hiszpania - Szwecja 0:0 (0:0)

15 czerwca

Węgry - Portugalia 0:3 (0:0)
Bramki:
0:1 R. Guerreiro (84. minuta) 0:2, 0:3 C. Ronaldo (87. minuta, karny; 92. minuta)

Francja - Niemcy 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 M. Hummels (20. minuta, samobój)

Faza grupowa - 2. kolejka

16 czerwca

Finlandia - Rosja 0:1 (0:1)
Bramka:
 0:1 A. Miranczuk (45. minuta +2)

Turcja - Walia 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 A. Ramsey (42. minuta), 0:2 C. Roberts (90. minuta +5)

Włochy - Szwajcaria 3:0 (1:0)
Bramki: 1:0, 2:0 M. Locatelli (26. minuta, 52. minuta) 3:0 C. Immobile (89. minuta)

17 czerwca

Ukraina - Macedonia Północna 2:1 (2:0)
Bramki:
1:0 A. Yarmolenko (29. minuta) 2:0 R. Yaremchuk (34. minuta) 2:1 E. Alioski (57. minuta)

Dania - Belgia 1:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Y. Poulsen (2. minuta) 1:1 T. Hazard (55. minuta) 1:2 K. De Bruyne (70. minuta)

Holandia - Austria 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 M. Depay (11. minuta, karny) 2:0 D. Dumfries (67. minuta)

18 czerwca

Szwecja - Słowacja 1:0 (0:0)
Bramka:
1:0 E. Forsberg (77. minuta, karny)

Chorwacja - Czechy 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 P. Schick (37. minuta, karny) 1:1 I. Perisić (47. minuta)

Anglia - Szkocja 0:0 (0:0)

19 czerwca

Węgry - Francja 1:1 (1:0)
Bramki:
1:0 A. Fiola (45. minuta +2) 1:1 A. Griezmann (66. minuta)

Portugalia - Niemcy 2:4 (1:2)
Bramki: 1:0 C. Ronaldo (15. minuta) 1:1 Ruben Dias (35. minuta, samobój) 1:2 R. Guerreiro (39. minuta, samobój) 1:3 K. Havertz (51. minuta) 1:4 R. Gosens (60. minuta) 2:4 Diogo Jota (67. minuta)

HISZPANIA - POLSKA 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 A. Morata (25. minuta) 1:1 R. Lewandowski (54. minuta)

Bramki:
1:0 H. Seferović (6. minuta) 2:0 X. Shaqiri (26. minuta) 2:1 I. Can Kahveci (62. minuta) 3:1 X. Shaqiri (68. minuta)

21 czerwca

Ukraina - Austria 0:1 (0:1)
Bramka:
0:1 C. Baumgartner (21. minuta)

Macedonia Północna - Holandia 0:3 (0:1)
Bramki:
0:1 M. Depay (24. minuta) 0:2, 0:3 G. Wijnaldum (51. minuta, 58. minuta)

Finlandia - Belgia 0:2 (0:0)
Bramki: 0:1 L. Hradecky (74. minuta, samobój) 0:2 R. Lukaku (81. minuta)

Rosja - Dania 1:4 (0:1)
Bramki: 0:1 M. Damsgaard (38. minuta) 0:2 Y. Poulsen (59. minuta) 1:2 A. Dzyuba (70. minuta, karny) 1:3 A. Christensen (79. minuta) 1:4 J. Maehle (82. minuta)

22 czerwca

Chorwacja - Szkocja 3:1 (1:1)
Bramki:
1:0 N. Vlasić (17. minuta) 1:1 C. McGregor (42. minuta) 2:1 L. Modrić (62. minuta) 3:1 I. Perisić (77. minuta)

Czechy - Anglia 0:1 (0:1)
Bramka:
0:1 R. Sterling (12. minuta)

23 czerwca

SZWECJA - POLSKA 3:2 (1:0)
Bramki: 1:0, 2:0 E. Forsberg (2. minuta, 59. minuta) 2:1, 2:2 R. Lewandowski (61. minuta, 84. minuta) 3:2 V. Claesson (90. minuta +4)

Słowacja - Hiszpania 0:5 (0:2)
Bramki:
0:1 M. Dubravka (30. minuta, samobój) 0:2 A. Laporte (45. minuta +3) 0:3 P. Sarabia (56. minuta) 0:4 Ferran Torres (67. minuta) 0:5 J. Kucka (71. minuta, samobój)

Niemcy - Węgry 2:2 (0:1)
Bramki: 0:1 A. Szalai (11. minuta) 1:1 K. Havertz (66. minuta) 1:2 A. Schafer (68. minuta) 2:2 L. Goretzka (84. minuta)

Portugalia - Francja 2:2 (1:1)
Bramki: 1:0 C. Ronaldo (31. minuta, karny) 1:1, 1:2 K. Benzema (45. minuta +2, karny; 48. minuta) 2:2 C. Ronaldo (60. minuta, karny)

Faza pucharowa - 1/8 finału

26 czerwca

Walia - Dania 0:4 (0:1)
Bramki: 0:1, 0:2 K. Dolberg (27. minuta, 48. minuta) 0:3 J. Maehle (88. minuta) 0:4 M. Braithwaite (90. minuta +4)

Włochy - Austria 2:1 po dogrywce (0:0)
Bramki: 1:0 F. Chiesa (95. minuta) 2:0 M. Pessina (105. minuta) 2:1 S. Kalajdzić (114. minuta)

27 czerwca

Holandia - Czechy 0:2 (0:0)
Bramki:
0:1 T. Holes (68. minuta) 0:2 P. Schick (80. minuta)

Belgia - Portugalia 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 T. Hazard (42. minuta)

28 czerwca

Chorwacja - Hiszpania 3:5 po dogrywce (1:1)
Bramki: 1:0 Pedri (20. minuta, samobój) 1:1 P. Sarabia (38. minuta) 1:2 C. Azpilicueta (57. minuta) 1:3 Ferran Torres (77. minuta) 2:3 M. Orsić (85. minuta) 3:3 M. Pasalić (90. minuta +2) 3:4 A. Morata (100. minuta) 3:5 M. Oyarzabal (103. minuta)

Francja - Szwajcaria 3:3 po dogrywce (0:1), 4:5 w konkursie rzutów karnych
Bramki: 0:1 H. Seferović (15. minuta) 1:1, 2:1 K. Benzema (57. minuta, 59. minuta) 3:1 P. Pogba (75. minuta) 3:2 H. Seferović (81. minuta) 3:3 M. Gavranović (90. minuta)

FRA O O O O ---
SUI O O O O O

29 czerwca

Anglia - Niemcy 2:0 (0:0)
Bramki:
1:0 R. Sterling (75. minuta) 2:0 H. Kane (86. minuta)

Szwecja - Ukraina 1:2 po dogrywce (1:1)
Bramki: 0:1 O. Zinchenko (27. minuta) 1:1 E. Forsberg (43. minuta) 1:2 A. Dovbyk (120. minuta +2)

Ćwierćfinały EURO 2020

2 lipca

Szwajcaria - Hiszpania 1:1 po dogrywce (0:1), 1:3 w konkursie rzutów karnych
Bramki:
0:1 D. Zakaria (8. minuta, samobój) 1:1 X. Shaqiri (68. minuta)

SUI O --- --- --- x
ESP --- O --- O O

Belgia - Włochy 1:2 (1:2)
Bramki: 0:1 N. Barella (31. minuta) 0:2 L. Insigne (44. minuta) 1:2 R. Lukaku (45. minuta +2)

3 lipca

Czechy - Dania 1:2 (0:2)
Bramki:
0:1 T. Delaney (5. minuta) 0:2 K. Dolberg (42. minuta) 1:2 P. Schick (49. minuta)

Ukraina - Anglia 0:4 (0:1)
Bramki: 0:1 H. Kane (4. minuta) 0:2 H. Maguire (46. minuta) 0:3 H. Kane (50. minuta) 0:4 J. Henderson (63. minuta)

Półfinały EURO 2020

6 lipca

Włochy - Hiszpania 1:1 po dogrywce (0:0), 4:2 w konkursie rzutów karnych
Bramki: 1:0 F. Chiesa (60. minuta) 1:1 A. Morata (80. minuta)

ITA --- O O O O
ESP --- O O --- x

7 lipca

Anglia - Dania 2:1 po dogrywce (1:1)
Bramki:
0:1 M. Damsgaard (30. minuta) 1:1 S. Kjaer (39. minuta, samobój) 2:1 H. Kane (104. minuta)

6. Słowacja (gr. E) 3 -5 2 1 6

Na podstawie tej tabeli dowiedzieliśmy się, które cztery drużyny zajmujące trzecie miejsce w swoich grupach awansowały do 1/8 finału Mistrzostw Europy. W przypadku, kiedy dwie lub więcej zespołów zgromadziły taką samą liczbę punktów po wszystkich meczach fazy grupowej, kolejność ustalana była według hierarchii: