Mundial 2014. Brazylia wygrywa w meczu otwarcia

Piłkarskie Mistrzostwa Świata rozpoczęły się dobrze dla gospodarzy. Brazylijczycy pokonali Chorwatów 3:1 w pierwszym meczu Mundialu 2014.

Zobacz terminarz meczów Mundialu 2014

Na ten dzień kibice piłki nożnej czekali cztery lata. We czwartek (12 czerwca) w brazylijskim Sao Paulo rozpoczął się Mundial 2014. Gospodarze podejmowali Chorwatów. Miało być święto samby, ale zawodnicy z Bałkanów woleli tańczyć po swojemu.

Wycofani, atakujący pressingiem od linii środkowej, dawali grać w ataku pozycyjnym "Kanarkom". Sami robili to, co obecna Brazylia wykonuje najlepiej. Wyprowadzali szybko piłkę, rozgrywając na skrzydła. Po obu flankach szaleli Ivicia Olić i Ivan Perisić. Szczególnie dużo miejsca miał ten pierwszy, wykorzystując dalekie wypady do przodu Daniego Alvesa.

Olić dobiegał do 10-16 metra od linii końcowej i wstrzeliwał piłkę w pole karne. Dwa razy skutecznie interweniował David Luiz, ale raz żaden z gospodarzy piłki nie przejął. Ta trafiła pod nogi Nikici Jelavicia. 29-letni napastnik nieczysto trafił w futbolówkę, ale to wystarczyło, żeby zupełnie zaskoczyć powracającego Marcelo, który sam skierował ją do siatki. W 11. minucie trybuny zamarły.

Nadzieje Brazylijczykom dał Neymar. Skrzydłowy FC Barcelony w 29. minucie uderzył sprzed pola karnego. Nie do obrony.

Remis utrzymywał się długo. W 69. minucie meczu dał o sobie znać... sędzia. Yuichi Nishimura, arbiter mający na swoim koncie prowadzenie spotkań w polskiej ekstraklasie, zajrzał do swojego kapelusza i wyciągnął dla Brazylijczyków karnego. "Jedenastkę" na gola zamienił Neymar. Losy spotkania w 90. minucie rozstrzygnął Oscar, dobijając Chorwatów.

Gospodarze wygrali, ale niesmak pozostał. Oby takich wpadek sędziów było w dalszej części mistrzostw jak najmniej.