Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 136. dzień rosyjskiej inwazji. Obiekty cywilne celem Rosjan

Trwa 136. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Coraz częściej Rosjanie atakują cele cywilne. Moskwa odpowiada na plany USA o nowym pakiecie pomocy USA o wartości 400 mln USD, który obejmie 4 systemy rakiet wielokrotnego startu HIMARS.

godz. 22.58 - 5 osób rannych w rosyjskim ostrzale obwodu sumskiego

Pięć osób zostało rannych w rosyjskich ostrzałach obwodu sumskiego na północy Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Gubernator przekazał, że Rosjanie ostrzelali trzy hromady w regionie. Ataki prowadzono z samolotu, który nie przekroczył ukraińskiej granicy państwowej, oraz z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i moździerzy. Z samolotu wystrzelono 14 pocisków. Łącznie rannych zostało pięć osób.

godz. 21.43 - Płonące pola na Ukrainie

godz. 20.40 - Siły ukraińskie odparły rosyjskie natarcia na kilku kierunkach

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na kilku kierunkach, m.in. słowiańskim i donieckim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie użyły artylerii, chąc podjąć próbę przesunięcia się w kierunku Izium-Słowiańsk, a lotnictwo rosyjskie atakowało w okolicach miejscowości Czepil i Bohorodyczne.

Siły ukraińskie odparły wszystkie próby szturmu w kierunkach Dowhenke-Kransopole i Pasika-Dołyna, zmuszając napastnika do wycofania się. Siły rosyjskie zaminowały zdalnie część drogi w pobliżu Wełykiej Komyszuwachy. Na kierunku donieckim siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie oraz miejscowości w pobliżu linii frontu, a także przeprowadziły zwiad przy użyciu drona w okolicy Kramatorska. Siły ukraińskie udaremniły rosyjską próbę natarcia w kierunku Zołotariwka-Werchniokamjanske.

Na kierunku awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim żołnierze rosyjscy ostrzeliwali pozycje ukraińskie. Próbowali także szturmować w kierunku Jasynuwata-Awdijiwka, ale bez powodzenia. Fiaskiem zakończyła się też próba przesunięcia się sił rosyjskich w okolicach Marjinki. Na kierunku charkowskim siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa. Atakowały w kierunku Koczubejiwka-Dementijiwka, ale zostały zmuszone przez wojsko ukraińskie do odwrotu.

Na kierunku Małe Wesełe-Petriwka-Syły siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły rosyjską grupę zwiadowczą. Sztab podkreśla, że utrzymuje się niebezpieczeństwo ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi. Na kierunku siewierskim siły rosyjskie przy użyciu lotnictwa szturmowego zaatakowały okolice Wołodymyriwki w obwodzie sumskim.

godz. 19.58 - Mieszkańcy obwodu chersońskiego są wzywani do przygotowania schronów, aby „przetrwać ofensywę sił zbrojnych”

godz. 19.15 - Siły Zbrojne Ukrainy minują granicę z Białorusią

godz. 18.07 - Rosjanie niszczą pola pszenicy na południu Ukrainy

Władze ukraińskie oskarżają Rosjan o celowe palenie pól pszenicy na południu kraju. - Rosjanie nie tylko kradną, ale i niszczą ukraińskie zboże, grożąc tym samym głodem - informują ukraińskie władze.

godz. 16.43 - Rosjanie rozmieszczają składy amunicji w dzielnicach mieszkaniowych Mariupola

Jak przekazał Petr Andryushchenko, doradca burmistrza Mariupola, "Rosjanie umieścili dwa składy amunicji w samym środku osiedli mieszkaniowych. Chcą więc wykorzystać ludność cywilną Mariupola jako „tarcze”.

godz. 15.48 - Ośmiolatek gra w szachy na pieniądze, wygraną przekazuje wojsku

Ośmioletni Sawelij Żuwak w Łucku na Wołyniu gra z przechodniami w szachy na pieniądze, a wygraną przekazuje na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował portal Suspilne. Chłopiec, który pochodzi z Buczy w obwodzie kijowskim, gra w szachy od czterech lat. Jeszcze przed wybuchem wojny pojechał do Łucka z mamą i bratem, tam urodził się jego młodszy braciszek. Ojciec Sawelija od pierwszego dnia rosyjskiej agresji służy w obronie terytorialnej w obwodzie kijowskim. Ośmiolatek siedzi z szachownicą na centralnej ulicy miasta z kartką, na której napisał: „W szachy grasz – armii pomagasz”. Stawki za przegraną nie ma – każdy zostawia tyle pieniędzy, ile może. Jak pisze Suspilne, w ciągu godziny Sawelij rozegrał trzy partie i zebrał 340 hrywien (ok. 54 zł). Chłopiec podkreśla, że jeśli ktoś chce dorzucić pieniądze do pudełka bez rozgrywania partii, to oczywiście jest to możliwe. Dziadek Sawelija powiedział, że kiedyś udawało mu się wygrać z wnukiem, ale teraz już nie.

godz. 14.41 - Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym francuskiego Senatu.

godz. 14.28 - Trasa rosyjskiego samolotu rządowego Ił-96-300 z Moskwy do Bazylei Samolot, który otrzymał pozwolenie na zabranie rosyjskiego personelu dyplomatycznego ze Szwajcarii, leciał przez dziewięć godzin zamiast zwykłych trzech.

godz. 14.05 - Siedem osób zostało rannych w wyniku dzisiejszego ataku na Charków. 

godz. 13.20 - W obwodzie kijowskim odrestaurowano 52 zniszczone przez Rosjan budynki - poinformowała rada regionalna. Wśród nich są szpitale i szkoły, bloki mieszkalne i domy prywatne położone w pobliżu Browarów, Bucza, Fastowa i Wyszogrodu.

godz. 12.50 - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier "zganił" przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za zablokowanie jego przyjazdu do Kijowa - ustalił hamburski tygodnik "Der Spiegel".

W kwietniu prezydent Steinmeier chciał udać się z wizytą na Ukrainę, ale jej władze miały odrzucić jego propozycję. 

godz. 12.00 - 20-letnia kobieta zmarła w szpitalu w Krzywym Rogu w rosyjskiego ostrzału. Pierwszą ofiarą ataku była 41-letnia kobieta pracująca jako kucharka w przedszkolu.

godz. 11.25 - Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że wezwał Chiny do potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się na indonezyjskiej wyspie Bali ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi.

godz. 10.40 - Najnowsze dane o stratach wojsk rosyjskich - podaje Sztab Generalny Ukrainy. Nie żyje już 37,2 tys. żołnierzy wroga. 

godz. 10.10 - Na pięciu białoruskich lotniskach wojskowych trwają ćwiczenia lotnictwa i jednostek desantowych armii białoruskiej. Powiadomiła o tym agencja UNIAN, powołując się na informacje grupy monitoringowej "Biełaruski Hajun".

W Baranowiczach, Łunincu i Lidzie piloci myśliwców prowadzą ćwiczenia z szybkiego nabierania wysokości, a grupy szturmowe ćwiczą desant ze śmigłowców. Ćwiczenia zrzutu grup szturmowych odbywają się także w Maczuliszczach, Bobrujsku i w rejonie Jelska.

Do Baranowicz przybyło blisko dwudziestu oficerów rosyjskich. Przyjeżdżają oni na Białoruś pociągami pasażerskimi.
Ćwiczenia mają charakter ofensywny.

godz. 9.35 - Podczas wczorajszego koncertu w Warszawie Coldplay,  w towarzystwie ukraińskiego muzyka z zespołu Okean Elzy, zagrali piosenkę "Obijmy". Anglicy spotkali Ukraińca przypadkowo, kiedy śpiewał nad brzegiem Wisły i zaprosili go do udziału w koncercie na Stadionie Narodowym.

godz. 9.30 - Brytyjski wywiad poinformował, że Rosja przenosi siły rezerwowe z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy. Zdaniem brytyjskiego MON-u, to przygotowania do przyszłych operacji ofensywnych.

Brytyjczycy przekazali, że Rosjanie ad hoc gromadzą posiłki przy granicy z Ukrainą. Z powodu pośpiesznych działań, jednostki wyposażone są w przestarzały i nieodpowiedni sprzęt. W tym kontekście brytyjski wywiad wymienia m.in. transporter opancerzony MT-LB.

godz. 8.55 - USA wyślą precyzyjne pociski artyleryjskie na Ukrainę.

W ramach najnowszego pakietu pomocy wojskowej Ukraina otrzyma 1000 pocisków 155 mm artylerii zadeklarowanej jako „mającej większą precyzję”, według Departamentu Obrony USA.

godz. 8.45 - Spadochroniarze Mikołajów niszczą 5 czołgów i aresztują rosyjskich żołnierzy. 

godz. 8.35 - Siewierodonieck w Obwodzie Ługańskim jest na krawędzi katastrofy humanitarnej. Wojska rosyjskie zniszczyły niemal wszystkie obiekty miejskiej infrastruktury. W mieście nie ma elektryczności, gazu ani wody pitnej.

- Zburzona została oczyszczalnia ścieków i centralne ujęcie wody miejskiej. W rezultacie sytuacja sanitarna jest dramatyczna. Rosyjscy okupanci bombardowali także domy mieszkalne - poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Ołeksandr Struk.

godz. 7.50 - Instytut Studiów Wojennych: Rosja utrzymuje przerwę operacyjną, gdy odzyskuje siłę bojową, zdolności wsparcia. Amerykański think tank powiedział 8 lipca, że rosyjskie dowództwo wojskowe uznało potrzebę przerwy, biorąc pod uwagę stan wojsk rosyjskich w tym momencie.

godz. 7.25 -  Wojska rosyjskie próbowały przejąć kontrolę nad wuhłehirską elektrownią cieplną w Switłodarsku, w obwodzie donieckim. Siły ukraińskie im to uniemożliwiły - poinformował  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 7.20 - Na Morzu Czarnym przy Ukrainie znajdują się rosyjskie jednostki dysponujące w sumie 20 pociskami typu Kalibr – powiadomiło ukraińskie wojsko. Jak podano, ze względu na sztormową pogodę, Rosjanie zmniejszyli liczbę okrętów w akwenie.

godz. 7.15 - Ambasada Rosji w Stanach Zjednoczonych zareagowała na wiadomość o nowym pakiecie pomocy USA o wartości 400 mln USD, który obejmie 4 systemy rakiet wielokrotnego startu HIMARS.

"Zwróciliśmy uwagę na oświadczenie Pentagonu o przyszłej dostawie czterech kolejnych rakiet ziemia-powietrze HIMARS na Ukrainę. Za tą decyzją stoi niepowstrzymane pragnienie Waszyngtonu przedłużenia konfliktu za wszelką cenę”.

"Teza wysokich rangą przedstawicieli USA, że sprzęt wojskowy jest wykorzystywany przez Ukraińców do celów obronnych, jest nieważna."

Ambasada rosyjska twierdzi, że broń ze Stanów Zjednoczonych jest używana do „zniszczenia miast Donbasu”.

godz. 7.10 - W sobotę rano Rosjanie ostrzelali dzielnicę Ingulet w Krzywym Rogu. Zginęła kobieta - poinformował szef Dniepropietrowskiej Administracji Wojskowej Walentyn Rezniczenko.

godz. 7.05 - Celem rosyjskich rakiet i bomb na Ukrainie są obiekty cywilne - domy mieszkalne, szpitale, teatry, szkoły i centra handlowe. W Kijowie, Krzemieńczuku, Charkowie, Mariupolu, Kramatorsku, Mikołajowie setki cywilów zginęły w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i bombowych.

W fałszywych raportach z frontu Moskwa przekonuje, że atakuje tylko cele wojskowe i używa broni precyzyjnej. Od pierwszych dni wojny zarówno na froncie, gdzie ostrzał prowadzony jest ze wszystkich rodzajów uzbrojenia, a agresor stosuje metodę „spalonej ziemi”, jak i w głębi kraju, gdzie uderzają rosyjskie rakiety manewrujące, celem stają się zwykli mieszkańcy.

godz. 7.00 - W ciągu minionej doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 194 żołnierzy i 42 sztuki sprzętu bojowego. Poinformowało o tym na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskiej armii.

Komunikat Dowództwa głosi, że Rosjanie kontynuują działania bojowe na zajmowanych pozycjach. W rejonie miejscowości Kniażewka i Olhino w obwodzie chersońskim rosyjskie groby dywersyjno-rozpoznawcze próbowały przedostać się przez linię frontu, ale zostały zmuszone do ucieczki.

Ukraińskie samoloty szturmowe atakowały rosyjskie pozycje koło miejscowości Sniehirewka. Siły ukraińskie zniszczyły między innymi dwie wyrzutnie rakiet "Grad" i dwa wozy dowodzenia.
Rosjanie prowadzili wczoraj ataki rakietowe i lotnicze na ukraińskie pozycje i tyły, między innymi w rejonie Białej Krynicy w obwodzie chersońskim. Po stronie ukraińskiej nie było ofiar.

W rejonie Mikołajowa rosyjskie pociski zniszczyły między innymi szkołę i domy mieszkalne w miejscowościach Bereznehowate i Nowosiemenowka. Według strony ukraińskiej do ataków użyto przerobionych rakiet przeciwlotniczych S-300. Wieczorem Rosjanie ostrzelali rakietami "Grad" Krasnohrihoriewkę w obwodzie dniepropietrowskim.

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies