To nie koniec pandemii COVID-19. Wirusolodzy ostrzegają przed kolejną falą zakażeń
Wirusolodzy ostrzegają, że to nie koniec pandemii COVID-19. Zdaniem specjalistów w nadchodzących tygodniach i miesiącach będzie coraz więcej zachorowań na koronawirusa. W piątek (8 lipca) w kraju odnotowano 1406 nowych zakażeń, w tym 48 w województwie łódzkim. Na szczęście, obyło się bez ofiar śmiertelnych.
COVID-19 w Polsce. Omikron atakuje
Śledząc raport publikowany przez Ministerstwo Zdrowia, można zauważyć niebezpieczny wzrost zakażeń koronawirusem. W piątek (8 lipca) poinformowano o 1046 zakażeniach w całym kraju - 152 to ponowne zakażenia. 8 osób wyzdrowiało i - na szczęście - nikt nie umarł.
W Łódzkiem odnotowano 48 nowych zakażeń, w tym 9 ponownych. Wirusolodzy ostrzegają, że w najbliższym czasie będzie coraz więcej przypadków zachorowań na koronawirusa. - Sytuacja jest stabilna jeśli chodzi o zachorowania ciężkie i hospitalizację. Bardzo często chorują osoby zaszczepione, a także te, które już przebyły COVID-19. Wariant omikron omija naszą odpowiedź immunologiczną - wyjaśnia prof. Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Szczepienia są jednak kluczowe, pomagają przejść chorobę łagodnie. Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ, przypomina, że w województwie łódzkim wciąż funkcjonują punkty szczepień. Przypomina jednak, że na wizytę w punkcie szczepień należy uprzednio się umówić. - Mamy ponad 400 punktów szczepień, 123 apteki, w których też można przyjąć preparat przeciwko COVID-19. Takie punkty są przy poradniach lekarzy pierwszego kontaktu, są także punkty powszechne - dodaje.
Mapa punktów szczepień dostępna jest TUTAJ.
Dotąd w województwie łódzkim w pełni zaszczepionych jest 1 mln 293 osoby - ta liczba stanowi nieco ponad połowę osób uprawnionych do przyjęcia preparatu przeciw COVID-19. Najlepiej wygląda sytuacja w Łodzi - zaszczepiło się 69 proc. mieszkańców. Najmniej chętnie szczepionkę przyjmują mieszkańcy powiatu bełchatowskiego - 50 proc. mieszkańców.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Kiedy kolejna fala koronawirusa?
Zdaniem prof. Anny Piekarskiej duży wzrost liczby zachorowań na COVID-19 będzie można zaobserwować jesienią. - Obecny wzrost liczby zakażeń ewidentnie związany jest z podróżami. Multiplikacja przypadków i duży wzrost liczby zakażeń może pojawić się jesienią, kiedy dzieci wrócą do szkół, a my więcej czasu będziemy spędzać w zamkniętych pomieszczeniach - wyjaśnia.
Posłuchaj całej rozmowy:
Czytaj także: Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne. Co czwarty Polak ma zaburzenia lękowe i depresyjne
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |