Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 119. dzień rosyjskiej inwazji. Siewierodonieck w gruzach

Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał rakietowy i artyleryjski infrastruktury cywilnej. Jednocześnie w nocy ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły naloty na pozycje rosyjskie, o czym poinformował Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych. Zlikwidowały około 10 bojowych pojazdów opancerzonych i zniszczyły kilka magazynów amunicji.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

TO KONIEC DZISIEJSZEJ RELACJI. NA KOLEJNĄ ZAPRASZAMY JUTRO PO GODZ. 7

godz. 22.30 - Prezydent Ukrainy Wołoldymyr Zełenski uczcił pamięć poległych w czasie drugiej wojny światowej. W serwisie społecznościowym Telegram napisał, że "zło wróciło", ale Ukraińcy walczą o nowe zwycięstwo.

- Każdego roku 22 czerwca wspominamy każdego, kto zginął w czasie drugiej Wojny światowej. Czcimy pamięć milionów utraconych żyć i okaleczonych losów. To nie miało prawa się powtórzyć, jednak zło powróciło. 24 lutego okupanci napali na naszą ziemię. Teraz walczymy o nowe zwycięstwo. I żaden wróg nie złamie naszej woli - zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

22 czerwca na Ukrainie obchodzony jest dzień pamięci ofiar wojny. Tego dnia w 1941 roku nazistowskie Niemcy otworzyły nowy front drugiej wojny światowej, atakując swojego niedawnego sojusznika - Związek Radziecki.

godz. 22.03 - Sztab Generalny: Rosja intensyfikuje naloty na Donbas. 22 czerwca rosyjskie siły powietrzne uderzyły w kilka osiedli w pobliżu miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, poinformował Sztab Generalny Ukrainy.

godz. 21.45 - Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Ukraina zasługuje na europejską perspektywę i na status kandydata do Wspólnoty.

W Parlamencie Europejskim polityk podkreśliła, że Ukraina to silna, dobrze zarządzana demokracja parlamentarna z rozwiniętym społeczeństwem obywatelskim i prężną gospodarką. Według Ursuli von der Leyen Ukraina przyjęła już 70 procent standardów i norm unijnych i podejmuje wysiłek na rzecz walki z korupcją.

godz. 21.30 - Wołodymyr Zełenski wezwał zagranicznych studentów, by nie dawali władzom zapomnieć o wojnie ukraińskiej.

- Potrzebujemy broni, wsparcia finansowego i humanitarnego, ciągłej presji sankcji na Rosję. Bez względu na to, ile razy powtarzam, to wszystko nigdy się nie stanie podczas wojny. Potrzebujemy silnego wsparcia - powiedział Zełenski, przemawiając na wideo do zagranicznych studentów w Toronto.

Zwrócił uwagę na znaczenie wpływu studentów na władze swoich krajów na rzecz Ukrainy.

- Bardzo ważne jest, abyście wy, studenci, przekazali w swoich krajach, wywierali presję na swoje władze – czego potrzebuje Ukraina… Wszyscy są zmęczeni wojną. Dlatego swoimi działaniami i dzięki portalom społecznościowym, dzięki komunikacji z przyjaciółmi, dzięki udaniu się do państw kwadratowych - nie dajcie nikomu tam, w demokratycznych korytarzach władzy, możliwości zapomnienia o tym, co dzieje się na Ukrainie, aby zapomnieć o wojnie - powiedział prezydent.

godz. 21.15 - Białoruś rozpoczęła ćwiczenia mobilizacyjne przy granicy z Ukrainą. Potrwają do 2 lipca. Szkolenie będzie prowadzone z żołnierzami rezerwy i siłami operacji specjalnych, aby stworzyć sytuację zbliżoną do rzeczywistości. Główne wysiłki białoruskiego wojska skierowane są na budowę stanowisk inżynieryjnych i działania rozpoznawcze - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk

godz. 20.15 - Ponad 8 milionów obywateli wyjechało z Ukrainy od początku wojny.

godz. 20.11 - Przywódca niemieckiej opozycji Friedrich Merz powiedział, że działania Władimira Putina na Ukrainie są równoznaczne z ludobójstwem. Podczas debaty w Bundestagu szef CDU zarzucił kanclerzowi Olafowi Scholzowi, że nie odniósł się do narastających napięć między Litwą a Rosją.

godz. 19.45 - Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w państwa wspierające Ukrainę - podano w raporcie Microsoftu.

- Aspekt cybernetyczny rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie wykracza poza granice tego państwa i odzwierciedla unikalny charakter cyberprzestrzeni - pisze w raporcie prezydent firmy Brad Smith.

Rosyjscy hakerzy zaatakowali, poza granicami Ukrainy, 128 podmiotów znajdujących się w 42 krajach. Wśród zaatakowanych państw znalazły się USA, Polska, Łotwa, Litwa, Dania, Norwegia, Finlandia oraz Szwecja.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie nie komentuje sprawy.

godz. 19.13 - Uruchomiono internetową mapę miejsc zniszczonych przez wojska rosyjskie. Kwatera główna organizacji pozarządowej ds. zwalczania korupcji uruchomiła „Mapę zniszczenia”, która ukazuje skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Około 1500 zniszczonych miejsc już znajduje się na mapie.

godz. 18.42 - „Nic o Ukrainie bez Ukrainy”: Scholz przeciwko narzucaniu „dyktowanego pokoju” Kijowowi.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że nie widzi możliwości powrotu do normalnych relacji z Moskwą. Przed nadchodzącymi szczytami w Brukseli, Bawarii i Madrycie szef rządu federalnego wezwał do opracowania „planu Marshalla” dla Ukrainy.

godz. 17.51 - Tak wygląda jedna ze zniszczonych wsi pod Kijowem

godz. 17.30 - Mer Mariupola Wadim Bojczenko przekazał, że od początku wojny w mieście zginęły co najmniej 22 tys. osób

godz. 17.02 - Sąd Rejonowy we Lwowie przedłużył do 9 sierpnia areszt dla podejrzanego o zdradę stanu Wiktora Medwedczuka

godz. 16.30 - Rosjanie atakują obiekty cywilne. Najintensywniejsze ostrzały prowadzone są na linii frontu - przede wszystkim w Siewierodoniecku i Lisiczańsku, oraz innych miastach Donbasu. Rosyjskie pociski w ciągu ostatnich godzin zabiły i raniły cywilów także w obwodach charkowskim i mikołajowskim.

Dziś na Mikołajów na południu kraju Rosjanie wystrzelili 7 rakiet. Zniszczonych zostało kilka budynków, w tym szkoła. Zginął co najmniej jeden cywil. W obwodzie mikołajowskim w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów dokonanych za pomocą pocisków kasetowych zginęła jedna osoba. Rosjanie za pomocą tej niebezpiecznej broni ostrzelali także miastoCzasiw Jar w obwodzie donieckim. Tam jeden cywil zginął a 11 zostało rannych. Rosyjskie rakiety spadły też dziś na miasto Czuhujew w obwodzie charkowskim. Zniszczyły budynek przedsiębiorstwa komunalnego. Zginęło co najmniej dwóch jego pracowników. To kolejny dzień ostrzałów tego miasta. Wczoraj zginęło tam 6 cywilów.

Trwają ostrzały Charkowa. W ostatnich godzinach rosyjskie pociski spadały na kilka dzielnic tego drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta, raniąc co najmniej trzech cywilów.

godz. 15.30 - Agencja informacyjna Bloomberg poinformowała o ćwiczeniach armii rosyjskiej w obwodzie pskowskim, obok granicy z Estonią. Ćwiczenia trwają od kilku dni z udziałem wojsk rakietowych, które imitują uderzenia na terytorium Estonii.

Ministerstwo obrony Estonii oświadczyło, że prowokacyjne działania Rosji nasiliły się w związku ze zbliżającym się szczytem NATO, który rozpocznie się w Madrycie w następnym tygodniu.

Ministerstwo spraw zagranicznych zaprosiło ambasadora Rosji w Tallinie protestując przeciwko naruszeniu granicy przez rosyjski helikopter wojskowy 18 czerwca. Rosyjskie kierownictwo nie skomentowało incydentu.

Rosyjska agencja informacyjna "Interfaks" poinformowała we wtorek, że Rosja zapowiedziała przeprowadzenie w najbliższym czasie manewrów floty Bałtyckiej na dużą skalę w zatoce Fińskiej. Marynarka będzie ćwiczyła układanie min, ostrzały artyleryjskie i działania przeciwko okrętom podwodnym.

godz. 14.57 - Ćwiczenia na Białorusi przy granicy z Ukrainą

Ministerstwo Obrony Białorusi powiadomiło o rozpoczęciu ćwiczeń w obwodzie homelskim na południu kraju. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie gotowości komisariatów wojskowych do działań w warunkach mobilizacji. Takie działania armii białoruskiej obok granicy z Ukrainą są elementem politycznej hybrydowej presji na Ukrainę. Władze Białorusi wywołują w ten sposób napięcie w regionie.,

godz. 13.49 - Podczas ostrzału Czuhujewa zginęło dwóch cywilów

W Czuhujewie podczas ostrzału wroga zginęło dwóch pracowników komunalnych.

godz. 12.33 - Siewierodonieck w gruzach

Rosjanie, wykorzystując artylerię, ostrzeliwują Siewierodonieck i burzą budynki. Mer miasta Ołeksandr Striuk powiedział: "Ruin jest coraz więcej, działania wojenne trwały w starej części miasta. Jeśli w strefie przemysłowej część dzielnic pozostawała mniej więcej w nienaruszonym stanie przez ostatnie 70 dni, to dziś są to gruzy bloków mieszkaniowych. Artyleria rosyjska po prostu niszczy budynki do fundamentów". Natomiast wojska ukraińskie kontrolują teren fabryki "Azot". W jej podziemiach chroni się ponad 568 cywilów, w tym 38 dzieci. W całym Siewierodoniecku znajduje się około 7 tysięcy cywilów. Rosjanie kontrolują 2/3 miasta.

godz. 11.21 - Ukraińska armia zaatakowała Rosjan na Wyspie Wężowej

Ukraińskie siły zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy na zajętej przez Rosjan Wyspie Wężowej na Morzu Czarnym. Rosjanie stracili ludzi i sprzęt. Zostały uszkodzone, a być może i zniszczone, przeciwlotniczy kompleks rakietowy "Pancir" i stacja radiolokacyjna.

godz. 10.37 - Trwa ostrzał Lisiczańska

Wojska rosyjskie strzelają do Lisiczańska i próbują zablokować „drogę życia”. W ocenie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną Rosjanie osiągają sukcesy w ofensywie z południa w kierunku Lisiczańska i najprawdopodobniej walki tam przyjmą postać przedłużającej się blokady, tak jak to miało miejsce w Mariupolu.

godz. 9.32 - Zachodnie sankcje odczuwalne w Kaliningradzie

Jak informuje niezależny portal  "Mediazona" Kaliningrad mocno odczuwa zachodnie sankcje. Litwa, sąsiadująca z obwodem kaliningradzkim, wprowadziła embargo na przewóz towarów objętych europejskimi sankcjami. Według rosyjskich mediów niezależnych zakłady w obwodzie kaliningradzkim wstrzymują produkcję, a pracownicy są wysyłani na urlopy lub do gospodarstw rolnych, gdzie proponuje im się zbieranie owoców i warzyw. Po wprowadzeniu przez Litwę zakazu przewozu towarów z Rosji na kaliningradzki tamtejszy rynek przestały docierać materiały budowlane, farby, lakiery, alkohol i część produktów spożywczych. Od 10 sierpnia Litwa przestanie też przepuszczać pociągi i samochody wiozące węgiel, produkty naftowe, w tym benzynę, a także sprzęt gospodarstwa domowego i elektronikę.

godz. 8.33 - Ostrzał Słowiańska

W Słowiańsku siły rosyjskie nadal próbują zdobyć kolejne dzielnice prowadząc ostrzał i przeprowadzając natarcia na pozycja ukraińskie.

godz. 7.08 - Ostrzał pozycji ukraińskich w okolicach Charkowa

W okolicach Charkowa prowadzony jest intensywny ostrzał pozycji ukraińskich. Rosjanie przeprowadzili również loty zwiadowcze mające na celu określenie położenia sił ukraińskich.

godz. 7.00 - Armia rosyjska nadal szturmuje Siewierodonieck i Bachmut 

Rosjanie nadal koncentrują się na obszarach Siewierodoniecka i Bachmuta. Według komunikatu ukraińskiego sztabu, siły rosyjskie próbują uzyskać pełną kontrolę nad Siewierodnieckiem.

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies