Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 117. dzień rosyjskiej inwazji. Zełenski: zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku

Przez cały dzień będziemy relacjonować najważniejsze wydarzenia dotyczące wojny na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski mówi o przełomowym tygodniu w związku z decyzją UE w sprawie statusu kandydatury Ukrainy do Unii. Przestrzega też przez wrogą aktywnością Rosji na terenie Europy.

godz. 22.59 - Charków nadal ostrzeliwany, w regionie zginęły trzy osoby

Troje mieszkańców obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy zginęło w poniedziałek w wyniku ostrzałów rosyjskich - w ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzeliwały Charków, główne miasto regionu - poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow.

W miejscowości Kutuziwka zginęła w ostrzale 65-letnia kobieta. W Bałakliji zabitych zostało dwoje mieszkańców: 61-letnia kobieta i 49-letni mężczyzna.

Syniehubow wezwał mieszkańców, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych. "Bezpieczeństwo w Charkowie jest dość umowne. Bycie na ulicy wciąż jest niebezpieczne, ostrzał może dotknąć każde podwórko w dowolnym momencie" - ostrzegł.

Wskazał, że w ostatnim czasie wojska rosyjskie ostrzeliwały Charków między godz. 23 i północą, ale w poniedziałek uczyniły to w ciągu dnia. Dwie osoby zostały ranne.

godz. 22.47 - Wicepremier Ukrainy: w zakładach "Azot" w Siewierodoniecku przebywa około 300 osób

Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, przekazała, że obecnie na terenach zakładów "Azot" w Siewierodoniecku, przebywa około 300 osób.

godz. 22.13 - Kłęby dymu nad Lisiczańskiem

godz. 21.33 - UE: miliardy dla Ukrainy

Jak informuje "Bloomberg" Unia Europejska zamierza w tym tygodniu sfinalizować pakiet pożyczek dla Ukrainy. Mowa o kwocie 9,5 mld dolarów.

godz. 21.18 - Rosja weźmie odwet na krajach NATO?

godz. 20.04 - Po atakach rakietowych na Odessę

godz. 19.52 - Prezydent Ukrainy odwiedził Lisiczańsk

godz. 18.25 - Joe Biden: wizyta na Ukrainie mało prawdopodobna

Prezydent USA przekazał, że mało prawdopodobne, aby podczas najbliższej podróży do Europy, odwiedził także Ukrainę.

godz. 17.50 - Putin odwiedzi Białoruś

Po raz pierwszy od 3 lat Putin odwiedzi Białoruś. Spotka się z Łukaszenką w Grodnie, gdzie od 30 czerwca do 1 lipca organizowane będzie Forum Regionów

godz. 17.04 - Brak dostępu do wody pitnej w Mariupolu

godz. 15.25 - Ukraina mówi "stop" kulturze rosyjskiej i białoruskiej

godz. 14.45 - Trwają decydujące walki w obwodzie ługańskim. 

Wróg próbuje dotrzeć do granicy administracyjnej do 26 czerwca - pisze Ukraińska Prawda.

godz. 14.40 -  Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie na Morzu Czarnym - powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na deputowanego Ołeksija Honczarenkę.

godz. 14.17 - Kolejny film z frontu pokazujący sukcesy Ukraińców.

godz. 13.45 - Hollywoodzki aktor Ben Stiller na Ukrainie. 

Jest tam, by solidaryzować się z ludźmi wysiedlonymi przez wojny i konflikty na całym świecie.

godz. 13.35 - We Włoszech wybuchł ostry konflikt polityczny na tle wysyłania włoskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Część najliczniejszego ugrupowania parlamentarnego, kontestacyjny Ruch 5 Gwiazd jest temu przeciwna.

Wspierający rząd premiera Mario Draghiego Ruch 5 Gwiazd posiada jedną trzecią miejsc w obu izbach parlamentu. Jutro w senacie, a pojutrze w Izbie Deputowanych premier przedstawi politykę rządu wobec wojny na Ukrainie. Potem obie izby przyjmą rezolucję, która określi stanowisko Włoch na rozpoczynającym się we czwartek dwudniowym szczycie unijnym w Brukseli. Kością niezgody jest zbrojenie Ukrainy. Sprzeciwia się temu część Ruchu i Prawicowa Liga, a jak wynika z sondaży, również ponad połowa Włochów.

Część senatorów Ruchu opublikowała projekt rezolucji, który zabrania dalszego wysyłania broni na Ukrainę. Włoscy komentatorzy przewidują, że ta propozycja nie przejdzie, ale osłabi pozycję premiera Draghiego podczas szczytu w Brukseli.

godz. 13.05 - Ukraiński parlament głosuje 259-8 za ratyfikacją Konwencji Stambulskiej.

Konwencja, której celem jest zwalczanie przemocy domowej i przemocy wobec kobiet, została po raz pierwszy podpisana przez Ukrainę w 2011 roku. 

godz. 12.55 - Wojsko białoruskie włączy się do wojny na terenie Ukrainy?

Sztab Generalny Ukrainy bierze pod uwagę możliwość wtargnięcia na Ukrainę białoruskiej armii, przede wszystkim na wołyńskim odcinku granicy z Białorusią. Powiadomił o tym ukraiński kanał telewizyjny "24". Armia białoruska do 8 lipca prowadzi ćwiczenia mobilizacyjne, a prezydent Aleksander Łukaszenko wygłasza agresywne antyukraińskie oświadczenia.

godz.12.50 - Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie przed szczytem Trójmorza w Rydze, aby uzgodnić stanowiska przed tym spotkaniem. Omówili również postępy w integracji Kijowa z Unią Europejską.

Wołodymyr Zełenski podziękował również Andrzejowi Dudzie za wsparcie w procesie przyznawania Ukrainie statusu kandydata do Wspólnoty oraz za pomoc militarną w obronie przed rosyjską inwazją.

godz. 11.58 - Skontrolowano kijowskie parki i skwery pod kątem materiałów wybuchowych.

godz. 11.40 - Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy wizyta zachodnich przywódców w Kijowie przyniosła bardzo dobre rezultaty. Wskazał, że dzięki niej Francja, Niemcy i Włochy zadeklarowały poparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

godz. 11.10 - Rosja ostrzeliwuje wsie w obwodach czernihowskim i sumskim.

Według Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, rankiem 20 czerwca siły rosyjskie nadal ostrzeliwały wiele wiosek wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej. Nikt nie został ranny.

godz. 10.35 - Szef litewskiej dyplomacji uważa, że do odblokowania czarnomorskich portów potrzebne jest dozbrojenie Ukrainy. Gabrielius Landsbergis mówił w Luksemburgu o takiej potrzebie przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Rosyjska blokada ukraińskich portów i tym samym milionów ton zboża jest jednym z tematów spotkania. Szef litewskiego MSZ-u podkreślił, że do odblokowania potrzebny jest sprzęt wojskowy.

- Mówię o tym przez prawie dwa miesiące, razem z Ukraińcami. Jeśli myślimy poważnie o pomocy w rozwiązaniu kryzysu żywnościowego to musimy poważnie potraktować obronę portów. Sprzęt wojskowy jest już wysyłany na Ukrainę co widać po stratach Rosjan. Niestety nie ma innej drogi by otworzyć Odessę i inne porty na południu Ukrainy - powiedział litewski minister i podkreślił, że gdyby wszystkie unijne kraje dostarczyły Ukrainie sprzęt, którego ona potrzebuje, wtedy udałoby się szybciej rozwiązać kryzys.

9.55 - Najnowsze dane dotyczące strat rosyjskiego wojska. Według sił ukraińskich nie żyje 33,8 tys. żołnierzy wroga. 

godz. 9.37 - Rosyjskie lotnictwo odpowiada w dużej mierze za to, że Rosja nie zdołała osiągnąć założonych celów na Ukrainie, bo nie udało mu się zdobyć przewagi w powietrzu, a większy niż zakładano ciężar spadł na siły lądowe - uważa brytyjskie ministerstwo obrony.

godz. 9.13 - Dane z przejść granicznych między Polską a Ukrainą. 

godz. 9.00 - Do Polski przybyli żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. Będą szkolić ukraińskie wojsko.

godz. 8.42 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim porannym raporcie informuje, że rosyjskie wojsko ostrzeliwuje z artylerii szereg miejscowości na siewierodonieckim odcinku frontu m.in. sąsiadujący z Siewierodonieckiem Lisiczańsk.

Kolejnym odcinkiem intensywnych alk jest kierunek Bachmutu. Rosjanie do ataków używają też lotnictwa. Rosjanie intensywnie ostrzeliwali też okolice Charkowa, a także miejscowości w obwodzie charkowskim. Na południowym odcinku frontu w obwodach chersońskim, mikołajowskim i zaporoskim Rosjanie starają się zachować zajęte terytoria, nie prowadzili aktywnych działań bojowych, ale ostrzeliwali za pomocą artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych pozycje ukraińskie na szeregu odcinków frontu.

Ukraiński sztab donosi też że Rosjanie na Morzu Czarnym mają 5 okrętów rakietowych gotowych do ostrzałów terytoriów Ukrainy

godz. 8.20 - W obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się najcięższe walki, wojska rosyjskie intensywnie używają lotnictwa - podaje Sztab Generalny Ukrainy.

Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na kierunkach siewierodonieckim i bachmuckim. - Trwają walki o pełną kontrolę nad miastem Siewierodonieck - czytamy w komunikacie. 

 

godz. 7.57 - Policja: rosyjski ostrzał rani 3 dzieci w obwodzie charkowskim.

Szef Charkowskiej Policji Obwodowej Wołodymyr Tymoszko powiedział, że siły rosyjskie z dnia na dzień zaatakowały społeczności w całym regionie, niszcząc infrastrukturę cywilną i raniąc troje dzieci w Iwanówce. 

godz. 7.30 - Opublikowano jedno z najsmutniejszych i najbardziej dramatycznych zdjęć tej wojny. 

Przedstawia mieszkańca Lisiczańska, który właśnie widział ciało swojego syna zabitego w wyniku ostrzału miasta. Zdjęcie zostało zrobione w przeddzień Dnia Ojca, który obchodzony jest na Ukrainie 19 czerwca.

godz. 7.15 - Wzrasta napięcie między Kazachstanem a Rosją. 

Rosjanie blokują eksport ropy do Kazachstanu. W odpowiedzi Kazachstan zablokował transport 1700 wagonów z rosyjskim węglem. 

godz. 7.10 - Rosyjska napaść na Ukrainie i jej globalne konsekwencje to jeden z tematów spotkania w Luksemburgu ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów. 1Szefowie dyplomacji będą też rozmawiać o relacjach z Egiptem z ministrem spraw zagranicznych tego państwa.

Blokada przez Rosję ukraińskich portów, co uniemożliwia wywiezienie zboża do Afryki i Bliskiego Wschodu ma być jednym z tematów spotkania. "20 milionów ton zboża brakuje na międzynarodowym rynku, jeśli tego nie odblokujemy grozi nam katastrofa żywnościowa" - mówił wczoraj w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Kolejnym tematem rozmów może być sprawa nadania Ukrainie statusu kandydata. Kilka dni temu Komisja Europejska opublikowała pozytywną ocenę w tej sprawie. Poza tym Polska i państwa bałtyckie, przy okazji każdej dyskusji o Ukrainie apelują o zaostrzanie sankcji wobec Rosji. Także teraz naciskają, by nie zwalniać tempa, zwłaszcza że w Unii zaczynają dominować nastroje, by zrobić przerwę, zobaczyć jak działają restrykcje już nałożone i ewentualnie skupić się na usuwaniu luk.

godz. 7.10 - W nocy Rosjanie ponownie ostrzelali Charków. 

godz. 7.00 - Wołodymyr Zełenski późnym wieczorem w niedzielę 19 czerwca: Jutro zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku.

Tydzień, w którym usłyszymy odpowiedź Unii Europejskiej w sprawie statusu kandydata Ukrainy. I w takim tygodniu należy spodziewać się większej wrogiej aktywności ze strony Rosji. Celowo - demonstracyjnie. I to nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Europie. Przygotowujemy. Ostrzegamy partnerów. I jesteśmy wdzięczni wszystkim, których siła dzisiaj oznacza nasze jutro zwycięstwo.

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies