Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 116. dzień rosyjskiej inwazji. Potężny wybuch w Siewierodoniecku, próba ostrzału Kijowa

To już 116. dzień rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę. O potężnym wybuchu w Siewierodoniecku informuje portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła rosyjskie, które piszą o "kłębach różowego dymu" i sugerują, że mogą płonąć substancje chemiczne.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

TO KONIEC DZISIEJSZEJ RELACJI. KOLEJNA JUTRO PO GODZINIE 7. 

godz. 22.20 - Zełenski: Rozpoczyna się historyczny tydzień, spodziewamy się nasilenia wrogich działań.

godz. 21.35 - Cywile, którzy przyszli po wodę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, znaleźli się pod rosyjskim ostrzałem - podaje w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze. Trzy osoby, w tym dziecko, zostały ranne.

Władze apelują do mieszkańców, aby ewakuowali się jak najszybciej. 

godz. 20.55 - Specjalny Przedstawiciel UE ds. Praw Człowieka odwiedził Buczę i Irpin..

Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Praw Człowieka Amon Gilmore odwiedził zniszczone domy i miejsca tortur w Bucha i Irpen.

- Dołożymy wszelkich starań, aby osoby odpowiedzialne za te zbrodnie zostały postawione przed wymiarem sprawiedliwości. Ukraina jest częścią rodziny europejskiej. Ukraina należy do Unii Europejskiej - powiedział.

godz. 20.33 - Ukraiński parlament zabronił nadawania rosyjskiej muzyki w mediach i środkach komunikacji publicznej. Parlamentarzyści poparli również zakaz importu książek z Rosji, terytoriów przez nią okupowanych i z Białorusi.

Zakaz dotyczy utworów muzycznych skomponowanych lub wykonywanych przez obywateli Federacji Rosyjskiej. Równocześnie ma zostać przygotowana lista rosyjskich artystów, którzy potępili publicznie inwazję na Ukrainę. Ich muzyka będzie mogła być odtwarzana w ukraińskich mediach.
Parlamentarzyści zdecydowali również, że mediach ma być bardziej wykorzystywany język ukraiński i ma być w nich więcej ukraińskiej muzyki.

godz. 20.04 - Armia rosyjska wzmacnia obronę przeciwlotniczą na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - informuje w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Natomiast wojska białoruskie prowadzą działania fortyfikacyjne w obwodzie homelskim - przekazuje sztab. Według strony ukraińskiej siły białoruskie prowadzą też rozpoznanie elektromagnetyczne.

Armia ukraińska odnotowuje też zwiększenie liczby zestawów obrony przeciwlotniczej na terytorium obwodu briańskiego w Rosji. Na kierunku charkowskim wojska rosyjskie intensywnie ostrzeliwały pozycje ukraińskie z artylerii. Siły przeciwnika bezskutecznie prowadziły rozpoznanie walką w okolicach miejscowości Rubiżne - czytamy w komunikacie w 116. dniu rosyjskiej inwazji. Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań. Rosjanie gromadzą zasoby, by prowadzić dalszą ofensywę w kierunku Słowiańska. Siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie. Na kierunku siewierodonieckim wojska rosyjskie prowadzą całodobowy zwiad powietrzny za pomocą dronu Orłan-10. Siły rosyjskie prowadzą działania szturmowe, by ustanowić pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem. Walki trwają, przeciwnik nie odnosi sukcesu - podaje sztab.

godz. 19.15 - Rosyjscy okupanci wywieźli ze spichlerzy obwodu ługańskiego 15000 ton słonecznika i 10000 ton zboża.

Aby wywieźć skradzioną pszenicę z ukraińskiego obwodu ługańskiego, najeźdźcy szybko zorganizowali linię kolejową do Rosji - informuje szef lokalnych władz Serhij Hajdaj

godz. 19.00 - Ukraińskie media opublikowały wideo z telefonu zabitego okupanta, na którym widać, Rosjanie przełamują granicę z Ukrainy. 

godz. 18.15 - Artylerzyści ukraińscy bezlitośnie niszczą rosyjskie naloty z amerykańskich haubic M777. W większości ich celem są wrogie jednostki artyleryjskie, osłaniające naszą piechotę, ale pada też inny sprzęt - podaje Sztab Generalny Ukrainy. 

godz. 17.35 - W regionie chersońskim odnotowano masowe zatrzymania mężczyzn w społeczności stanisławowskiej - poinformował zastępca dyrektora Centrum Studiów Bliskiego Wschodu Serhij Daniłow.

- Stanisław, Tomina Bałka i okoliczne wioski na prawym brzegu regionu Chersoniu zgłaszają masowe zatrzymania mężczyzn niezależnie od wieku - czytamy w oświadczeniu.

Według niego ludzie są przetrzymywani w dołach i bici przez Rosjan bez powodu. Zabierają też i plądrują własność ludzi.

godz. 17.20 - Ruch samochodowy na mostach Metra i Paton zostanie wznowiony w poniedziałek - zapowiedział mer Kijowa Władimir Kliczko.

godz. 17.15 - Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotka się jutro w Luksemburgu z szefami dyplomacji państw UE.

Tematem spotkania będzie inwazja Rosji na Ukrainę i jej globalne skutki. W obradach weźmie udział minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Soukry, z którym omówione zostaną kontakty jego państwa z UE. Podczas posiedzenie będzie także mowa o współpracy Wspólnoty z państwami Rogu Afryki.

godz. 16.43 - Mołdawia odcina się od rosyjskiej propagandy.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała ustawę o walce z dezinformacją i propagandą, która przewiduje m.in. zakaz transmisji rosyjskich programów informacyjnych i analitycznych oraz pokazywania rosyjskich filmów o tematyce wojennej.

godz. 16.23 - Boris Johnson proponuje 4-punktowy plan pomocy dla Ukrainy.

 • Zaopatrzenie Ukrainy w broń, amunicję i sprzęt
 • Kraje zachodnie powinny pomóc Ukrainie w utrzymaniu stabilności finansowej instytucji państwowych
 • Zapewnienie szlaków lądowych dla ukraińskiego eksportu
 • Odblokowanie ukraińskich portów morskich

godz. 15.54 - Papież zwraca się do pielgrzymów: codziennie pytaj siebie, co zrobiłeś dla Ukrainy.

godz. 15.20 - Naczelny dowódca brytyjskich wojsk lądowych uważa, że armia Zjednoczonego Królestwa powinna być gotowa do walki w kolejnej europejskiej wojnie. Generał Patrick Sanders, który objął stanowisko w poniedziałek, ostrzegł w ten sposób swoich podwładnych.

Napisał do nich, że przedłużająca się wojna rosyjsko-ukraińska pokazuje, że Wielka Brytania musi posiadać armię zdolną do obrony państwa oraz prowadzenia i wygrywania wojen na lądzie.

- Pojawiła się paląca potrzeba stworzenia siły, mogącej walczyć u boku naszych sojuszników i pokonać Rosję w walce - dodał generał Sanders. Podkreślił też, że jest pierwszym od 1941 roku dowódcą British Army, wykonującym swoje obowiązki w czasie wojny w Europie z udziałem kontynentalnego mocarstwa.

godz. 14.50 - Włoski koncern ENI poinformował kolejny dzień z rzędu o zmniejszonych dostawach gazu z Rosji

Gazprom zakomunikował, że niedzielne dostawy gazu będą "zgodne z ilością przysłaną w ostatnich dniach" - ogłosiła firma. Dostawy od środy do piątku były mniejsze o 15-50 proc.

W piątek Gazprom zmniejszył dzienną dostawę gazu dla ENI o 50 proc., w czwartek — o 35 proc., w środę — o 15 proc. - informuje Ukrinform.

godz. 14.20 - Rosyjskie ataki w obwodzie mikołajowskim raniły 16 osób - informuje "The Kyiv Independent"

godz. 13.12 - W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zwiększyła się liczba kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego

- oceniają w niedzielę Siły Zbrojne Ukrainy. Nie wykluczają, że oddziały rosyjskie zaczną w tym regionie nowe działania bojowe.

godz. 11.50 - Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów

– powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ukrainy Ołeh Syniehubow, podsumowując minioną dobę. Doradca szefa MSW Wadym Denysenko oświadczył w niedzielę, że siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa.

Syniehubow poinformował w niedzielę, że Rosjanie ostrzeliwali m.in. jedną z dzielnic na południowym wschodzie Charkowa, a także okolice miejscowości na północ i wschód od miasta oraz rejon iziumski.

godz. 10.20 - Armia rosyjska straciła około 33 600 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji - oznajmił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w niedzielę

Według tych danych Rosjanie stracili 250 ludzi w ciągu ostatniej doby. Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu minionej doby kolejne trzy czołgi, cztery pojazdy opancerzone i sześć systemów artyleryjskich - podał sztab.

W komunikacie opublikowanym na Facebooku poinformowano także o jednym zestrzelonym śmigłowcu i czterech strąconych dronach przeciwnika. Ukraińska obrona zestrzeliła także jeden pocisk manewrujący.

Największe straty - według strony ukraińskiej - Rosjanie ponoszą na kierunku Bachmutu i Zaporoża. 

Ogółem od początku inwazji, jak twierdzi sztab, Rosjanie stracili:

 • 1468 czołgów,
 • 3577 pojazdów opancerzonych,
 • 216 samolotów,
 • 181 śmigłowców,
 • 745 systemów artylerii,
 • 235 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
 • 98 systemów przeciwlotniczych,
 • 2523 pojazdy i cysterny,
 • 14 jednostek pływających 
 • 598 dronów.

godz. 9.20 - Na południu, na terenach okupowanych, Rosja konsoliduje kontrolę administracyjną, by stworzyć warunki do aneksji tych obszarów bądź innego wybranego rozwiązania politycznego

- informuje dalej ISW. Zwraca przy tym uwagę na działania partyzanckie ze strony ukraińskiej. Tego rodzaju akcje będą "utrudniały wprowadzanie agendy okupacyjnej i nastrojów prorosyjskich na terenach okupowanych" - ocenia Instytut.

godz. 8.50 - Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym komentarzu, że w szturmowanym Siewierodoniecku wojska rosyjskie poczyniły na obrzeżach miasta niewielkie postępy, ale zatrzymały się na innych kierunkach natarcia

"Wojska rosyjskie prawdopodobnie będą w stanie zająć Siewierodonieck w najbliższych tygodniach. Odbędzie się to jednak kosztem skoncentrowania większości sił, którymi dysponują, na niewielkim terenie. Inne operacje rosyjskie na wschodzie Ukrainy, takie jak próby zajęcia Słowiańska i przesunięcia się na wschód od Bachmutu - odnotowały niewielkie postępy w ciągu ostatnich dwóch tygodni" - czytamy w raporcie ISW.

godz. 8.06 - Obecna sytuacja w Izumiu nagrania przez wojska rosyjskie

Na nagraniu widać spalone budynki, puste ulice i rosyjskie patrole.

godz. 7.45 - Dziś rano Rosjanie podjęli próbę ostrzału Kijowa

Rakieta została zestrzelona - informuje Nexta. Poniżej mapa pokazująca obwody, w których dzisiaj rano słychać było alarmy powietrzne.

godz. 7.40 - Sytuacja w Siewierodoniecku jest bardzo trudna. Wróg prowadzi całodobowy zwiad lotniczy skoordynowany z ostrzałem

Obszary w pobliżu mostów zostały ponownie mocno zbombardowane. Zakłady Azot zostały dwukrotnie trafione. Zniszczona została oczyszczalnia ścieków - poinformował Siergіj Gajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

godz. 7.28 -Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że Rosja rozszerza swoją flotę na Morzu Czarnym

28 pocisków Kalibr ma być gotowych do walki, umieszczonych na dwóch okrętach nawodnych i trzech okrętach podwodnych.

godz. 7.20 - Mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Mariupola nie mają dostępu do bieżącej wody

Muszą czerpać ją z kałuż.

godz. 7.10 - O potężnym wybuchu w Siewierodoniecku informuje portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła rosyjskie, które piszą o "kłębach różowego dymu" i sugerują, że mogą płonąć substancje chemiczne

Informację o wybuchu i pożarze potwierdzili portalowi ukraińscy wojskowi.

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies