Czerniak, nowotwór lubiący słońce. Dlaczego warto badać znamiona?
Narodowy Fundusz Zdrowia i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zachęcają do korzystania z badań profilaktycznych wczesnego wykrywania nowotworów skóry. Najczęstszym z nich jest czerniak, który rozwija się bardzo szybko, dając - trudne do leczenia - przerzuty.
Uważajmy na czerniaka
NFZ i urząd marszałkowski przypominają, że warto wykonywać badania profilaktyczne znamion. Szczególnie w kontekście nadchodzących upałów.
Najczęstszym nowotworem skóry jest czerniak. Jak zaznacza Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi, rozwija się on bardzo szybko. Daje również, trudne do leczenia, przerzuty. - Zwracajmy uwagę na znamiona, które są asymetryczne, tzn. mają nieregularny kształt i poszarpane nierówne brzegi. Są czerwone, czarne, niejednolitego koloru. Pamiętajmy, że czerniak nie musi być czarny - dodaje.
Posłuchaj:
Wysoka umieralność na czerniaka
Liczba zachorowań rośnie. W Polsce z czerniakiem zmaga się ok. 3,5 tys. osób rocznie. Jeden na trzech chorych umiera. - W Polsce czerniaka wykrywa się zbyt późno. A to dlatego, że bardzo lubimy korzystać ze słońca, mamy jasny fototyp skóry i jasne: karnację, oczy i włosy. To sprzyja ryzyku zachorowania na czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry - tłumaczy Anna Leder.
Programy wczesnego wykrywania czerniaka prowadzą szpitale m.in. w Łodzi (im. Kopernika) i Rawie Mazowieckiej (im. św. Ducha) - są finansowane przez NFZ i urząd marszałkowski.
Czytaj także: Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne. Co czwarty Polak ma zaburzenia lękowe i depresyjne
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, A TAKŻE WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ZDROWIA |