Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 113. dzień rosyjskiej inwazji. Macron, Draghi i Scholz w Kijowie

Trwa 113 dzień wojny na Ukrainie. Będziemy relacjonować najważniejsze wydarzenia związane z tym co dzieje się na froncie. Do Kijowa przyjechali premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

godz. 22.13 - Wykradziona dokumentacja Mostu Kerczeńskiego

Wywiad ministerstwa obrony Ukrainy zdobył dokumentację techniczną mostu łączącego Półwysep Tamański z Półwyspem Krymskim. Dokument nosi nazwę „Budowa przeprawy transportowej przez Cieśninę Kerczeńską”, informuje Główne Kierownictwo Wywiadu. Ukraiński wywiad zwraca uwagę, że Kreml deklaruje pełne bezpieczeństwo obiektu. "Trudno jednak uwierzyć osobom, które nie są w stanie zabezpieczyć dokumentacji obiektu" - czytamy w oświadczeniu. Dokument zawiera informacje dotyczące między innymi nawierzchni, pylonów, parametrów przeciwwstąsowych, konstrukcji wjazdów, wyjazdów i całej infrastruktury mostu kerczeńskiego. Wcześniej doradca ministra spraw wewnętrznych Wiktor Andrusiw mówił, że Most Kerczeński "zostanie w przyszłości zburzony" "to tylko kwestia czasu - przekonywał.

godz. 20.27 - 330 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie

Do tej pory w pełnowymiarową wojnę Rosja zaangażowała 330 tys. żołnierzy, poinformował zastępca szefa Wydziału Operacji Głównych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow. Obecnie na terytorium Ukrainy przebywa około 150 tys. rosyjskich żołnierzy. Formowani są oni w grupy taktyczno-batalionowe. Biorąc pod uwagę siły powietrzne i morskie, tych żołnierzy może być nawet 220 tysięcy, powiedział Hromow. Zauważył, że w operacji udział biorą również rezerwy mobilizacyjne, Rosgwardia oraz prywatne oddziały, na przykład tak zwani wagnerowcy.

godz. 19.46 - Wielka Brytania dostarczy na Ukrainę samobieżne haubice

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie ponad 20 samobieżnych haubic dalekiego zasięgu M109.

godz. 18.44 - Zginęło 4481 cywilów

Na Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej zginęło 4481 cywilów.

godz. 18.36 - Europejscy przywódcy obiecali Ukrainie dostawy uzbrojenia i status kandydata do UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis obiecali Ukrainie dostawy uzbrojenia oraz status kandydata do Unii Europejskiej. Szefowie państwa mówili o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

godz. 17.20 - Zakończyło się spotkanie przywódców Ukrainy, Francji, Włoch, Rumunii i Niemiec

Na spotkaniu z przywódcami europejskimi prezydent Ukrainy przekazał pakiet propozycji sankcji wobec Rosji. Wołodymyr Zełeński spotkał się w Kijowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Wcześniej zagraniczni goście odwiedzili zdewastowany podkijowski Irpień.

godz. 14.38 - Europejscy przywódcy wstrząśnięci widokiem w Irpieniu. Wszystko odbudujemy mówi premier Włoch.

 

godz. 14.10 -  Brytyjski rząd ogłosił w czwartek objęcie sankcjami kolejnej grupy obywateli Rosji, w tym komisarz praw dzieci Marię Lwową-Biełową za jej rolę w przymusowym odbieraniu ukraińskich dzieci z obwodów ługańskiego i donieckiego oraz ich wysyłaniu od adopcji w Rosji.

Jak wskazano w wydanym komunikacie, Lwowej-Biełowej zarzuca się "umożliwienie brutalnego odebrania 2000 bezbronnych dzieci z obwodów ługańskiego i donieckiego oraz zaaranżowanie nowej polityki ułatwiającej ich przymusową adopcję w Rosji". Sankcjami objęty został także patriarcha Cyryl, będący głową Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, za wyraźne poparcie rozpoczętej przez prezydenta Władimira Putina napaści na Ukrainę.

Ponadto na liście znaleźli się Siergiej Sawostianow, wiceprzewodniczący Moskiewskiej Dumy Miejskiej, Aleksiej Isajkin, prezes Grupy Wołga-Dniepr, firmy transportowej, która na mocy umowy z rosyjskim rządem przewozi samolotami kluczowe towary, oraz czterech pułkowników z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, jednostki odpowiedzialnej za zabójstwa, gwałty i torturowanie cywilów w Buczy.

godz. 13.55 - Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała w Pradze, że wizyta Emmanuela Macrona, Olafa Scholza i Mario Draghiego na Ukrainie ma wymiar symboliczny. Jest też istotna pod względem politycznym.

Roberta Metsola przyjechała do Pragi z kierownictwem Parlamentu Europejskiego, aby zapoznać się z priorytetami rozpoczynającego się w lipcu czeskiego przewodnictwa w Unii. Czesi chcą się skoncentrować na kwestiach związanych z Ukrainą - między innymi na opanowaniu kryzysu uchodźczego. 

godz. 13.25 - Kreml reaguje na wizytę zachodnich polityków na Ukrainie. 

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml ma nadzieję, że europejscy przywódcy we Francji, Włoszech i Niemczech „zachęcą Zełenskiego do prawdziwego przyjrzenia się sytuacji” podczas wizyty w Kijowie. 

- Kreml ma nadzieję, że Macron, Draghi i Scholz w Kijowie nie skoncentrują się na pompowaniu broni na Ukrainę, ponieważ będzie to kontynuowało cierpienie ludu - dodał Pieskow.

Zasugerował również, że europejscy przywódcy prawdopodobnie będą dyskutować o zbożu, ponieważ Rosja, zdaniem rzecznika Putina, „jeszcze nie zrozumiała istoty stanowiska Ukrainy”.

godz. 13.23 - Pierwsze zdjęcia ze spotkania zachodnich polityków z Wołodymyrem Zełenskim.

godz. 13.20 - Przywódcy z Europy Zachodniej są w Irpieniu. 

godz. 12.30 - Emmanuel Macron na Ukrainie:  „To bohaterskie miasto, naznaczone piętnem barbarzyństwa. Tu popełniono zbrodnie wojenne, dokonano masakry" - powiedział dziennikarzom w czwartek podczas wizyty w Irpieniu prezydent Emanuel Macron.

- Francja od pierwszego dnia stoi po stronie Ukrainy - zapewnił prezydent Macron, pytany przez dziennikarzy o swoje wcześniejsze słowa, aby "nie upokarzać Rosji". Prezydent Francji zapewnił, że Europa i Europejczycy pomogą Ukrainie odbudować kraj ze zniszczeń wojennych. Macron pogratulował również Ukraińcom ich „heroizmu w obronie ojczyzny”

Prezydent przypomniał, że Francja dostarcza broń na Ukrainę, a jej żandarmi i eksperci wspierają władze ukraińskie w dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych.

godz. 12.30 Kanclerz Olaf Scholz mówił o tragedii jaka miała miejsce w Irpieniu.

Podobnie jak Bucza, Irpień już dawno stał się symbolem niewyobrażalnego okrucieństwa wojny rosyjskiej, bezsensownej przemocy. Brutalna zagłada w tym mieście to pomnik - ta wojna musi się skończyć.

godz. 12.15 - Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Danii Mette Frederiksen o perspektywach przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Poinformował o tym szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

"Polska, Słowacja i inne kraje naszego regionu prowadzą akcję na rzecz poparcia Ukrainy'' - napisał na Twitterze Jakub Kumoch.

godz. 12.00 - W rejonie Jamało płonie największe rosyjskie złoże gazowe. W nocy na odcinku Gazprom Dobycha Urengoj pękła rura 1400 mm między 7-8 złożami gazu. Pole Urengoj jest jednym z największych na świecie.

godz. 11.45 - Codziennie w walkach w Donbasie ginie kilkuset ukraińskich żołnierzy. Poinformował o tym przedstawiciel Ukrainy w grupie kontaktowej w rozmowach z Rosją Dawid Arachamija. Poinformował też, że jego kraj może zmobilizować 3 miliony żołnierzy.

Dawid Arachamija w wywiadzie udzielonym amerykańskiemu portalowi Axios powiedział, że w ostatnim czasie liczba poległych ukraińskich żołnierzy znacznie wzrosła. Codziennie w walkach ginie od 200 do 500 wojskowych. Kolejnych kilkuset odnosi rany.

godz. 11.40 - Wiceszef francuskiego MSZ powiedział, że Francja opowiada się za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Poinformował, że temat ten zostanie poruszony podczas wizyty przywódców Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii w Kijowie.

Wiceszef francuskiej dyplomacji Clément Beaune powiedział, że decyzja o ewentualnym przyjęciu kandydatury Ukrainy do Unii zostanie podjęta w przyszłym tygodniu na szczycie w Brukseli. "Uważam, że powinnyśmy rozpocząć negocjacje i przyznać Ukrainie status kandydata. Musimy dać Ukrainie pozytywny sygnał i mam nadzieję że nastąpi to jak najszybciej." - oświadczył w wywiadzie dla stacji France Info Clément Beaune.

Polityk zaznaczył, że proces integracji Ukrainy z Unią Europejską zajmie dużo czasu. "Myślę, że nie pomożemy Ukrainie i Unii Europejskiej omijając te etapy. Szczerze mówiąc, nie wierzę w przyspieszoną procedurę akcesyjną" - stwierdził wiceszef francuskiej dyplomacji. Tłumaczył, że Ukraina mogłaby dołączyć do Wspólnoty za mniej więcej dziesięć lub piętnaście lat.

Wiceszef francuskiej dyplomacji powiedział, że podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim europejscy przywódcy mają rozmawiać o zwiększeniu dostaw broni dla ukraińskiej armii. Beaune podkreślił, że wizyta Macrona, Scholza i Draghiego w Kijowie ma charakter symboliczny i że jej głównym celem jest wyrażenie wsparcia dla Ukrainy.

godz. 11.15 - Pomoc Ukrainie będzie trwała tak długo, jak będzie to konieczne do jej walki o niepodległość - zapewnił kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który przebywa na Ukrainie. 

godz. 10.52 - Do Kijowa przyjechał także prezydent Rumunii.

godz. 10.15 -  W Kijowie zabrzmiały syreny ostrzegające przed atakiem z powietrza, wkrótce po tym, jak do ukraińskiej stolicy przybyli z wizytą prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier włoskiego rządu Mario Draghi.

Z informacji podanych przez niemiecki dziennik "Bild" na jego stronie internetowej wynika, że trzej europejscy przywódcy znajdują się w hotelu. 

godz. 9.55 - Przywódcy Francji, Niemiec i Włoch mają odwiedzić miejscowości Irpień pod Kijowem, gdzie Rosjanie dokonywali zbrodni na cywilach. Będą też rozmawiać z przedstawicielami władz Ukrainy.

Po przybyciu do ukraińskiej stolicy prezydent Francji, cytowany przez jedną z francuskich stacji telewizyjnych powiedział, że w planach wizyty jest spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a także wyjazd do Irpienia, gdzie dokonywano zabójstw. Jak dodał, chce on w Kijowie zapewnić Ukraińców o europejskim poparciu dla ich kraju oraz jedności.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi przyjechali do Kijowa pociągiem z Rzeszowa. Na miejscu ma do nich dołączyć prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który podróżował innym środkiem transportu.
Około południa europejscy politycy spotkają się z prezydentem Ukrainy. Po południu mają wyjść na ulice Kijowa.

godz. 9.30 - Najnowsze informacje od polskiej Straży Granicznej. 

godz. 9.25 - Słowacja przekazała Ukrainie pięć śmigłowców wielozadaniowych. Poinformował o tym słowacki minister obrony Jaroslav Naď. Dostawę kolejnej partii uzbrojenia dla Ukrainy zapowiedziały Czechy.

Ukraińska armia otrzymała od Słowacji cztery śmigłowce Mi-17 i jeden Mi-2.

godz. 9.21 - W obwodzie mikołajowskim w wyniku ostrzału wroga zniszczone zostały domy i magazyny, a pole pszenicy spłonęło - podają siły Ukrainy. 

godz. 9.15 - Sekretarz generalny NATO powiedział, że sojusznicy są przygotowani na długofalowy konflikt na Ukrainie i długofalową dla niej pomoc wojskową. Jens Stoltenberg mówił o tym w Brukseli przed rozpoczęciem drugiego dnia spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Ukraina potrzebuje naszego wsparcia" - podkreślał szef NATO.

godz. 8.40 - Rosja straciła w ciągu ostatniego dnia na Ukrainie około 200 żołnierzy, 9 czołgów i 7 systemów artyleryjskich - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 8.20 - Zachodni urzędnicy ogłosili nowe dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy. Będzie to bezcenne wsparcie dla sił ukraińskich, zwłaszcza w przedłużających się walkach z Rosją na wschodzie kraju - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów, zawierający broń ochrony wybrzeży, nowoczesne systemy rakietowe, artylerię i amunicję. Inne kraje NATO zapowiedziały dalsze dostawy ciężkiej broni po konsultacjach z ministerstwem obrony Ukrainy - podkreślili eksperci ISW.

godz. 7.50 - Od początku inwazji na Ukrainę w obwodzie czernichowskim Rosjanie zabili 478 cywilów a 692 ranili, poinformował w czwartek Ukrinform na podstawie komunikatu prokuratury okręgowej w Czernichowie.

- W rejonie Czernichowa zginęło 478 cywilów, w tym 334 mężczyzn, 122 kobiety i 22 nieletnich. Kolejne 692 osoby zostały ranne - informuje na Facebooku prokuratura okręgowa.

godz. 7.41 - Macron, Scholz i Draghi są już w Ukrainie - informuje włoska gazeta Rai News.

godz. 7.30 - Wojska rosyjskie nadal szturmują Siewierodonieck w obwodzie ługańskim i zwiększają wysiłki na kierunku miasta Bachmut w obwodzie donieckim - podał w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie na Facebooku.

Na kierunku charkowskim Rosjanie przegrupowują wojska w celu wzmocnienia zdolności ofensywnych, a także skupiają się na obronie zajętych pozycji; prowadzą tez intensywny ostrzał artyleryjski wiążąc siły ukraińskie i utrudniając im manewrowanie - podało ukraińskie dowództwo.

godz. 7.12 - Siewierodonieck jest kluczowym punktem systemu obronnego obwodu ługańskiego Najeźdźcy na północy obwodu Ługańskiego skoncentrowali swoje główne siły uderzeniowe. Próbują atakować jednocześnie w 9 kierunkach.

godz. 7.10 - Alexander Drueke i Andy Huynh, dwaj weterani wojskowi USA, którzy dołączyli do armii ukraińskiej, zostali schwytani przez  Rosjan w regionie Charkowa.

godz. 7.00 - Dziś prawdopodobnie odbędzie się wizyta w Kijowie kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Włoch Mario Draghim i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Na Ukrainie w związku z możliwą wizytą panują spore oczekiwania, ale też pewne obawy.

Wizyta polityków zapowiadana była wielokrotnie przez media, jednak nie potwierdzona oficjalnie. Według ukraińskiej prasy wizyta ma być przede wszystkim demonstracją wsparcia Kijowa przez zachód i poparcia Ukrainy w otrzymaniu przez nią statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Ukraina oczekuje też od zachodu uzbrojenia. W tym kontekście istotne są niemieckie, wciąż w dużej mierze niespełnione obietnice dostaw broni.

Nad Dnieprem negatywnie były także przyjmowane wypowiedzi Emmanuela Macrona, że aby doprowadzić do ustania walk nie można poniżać Rosji i przygotować odpowiedni grunt dyplomatyczny. W związku z tym na Ukrainie istnieją obawy, że podczas wizyty prezydent Zełenski będzie namawiany do jakichś ustępstw wobec Kremla.

godz. 7.00 - W Brukseli padły kolejne deklaracje dotyczące dozbrojenia Ukrainy. Ta sprawa była dyskutowana na spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy z udziałem prawie 50 państw, a także pierwszego dnia narady ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin potwierdził nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy. Znajdzie się w nim 18 haubic wraz z pojazdami do holowania oraz 36 tysięcy pocisków do tych dział, 2 wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych Harpoon a także sprzęt do łączności i noktowizory. Ponadto na Ukrainę zostaną wysłane systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z amunicją

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies