Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 105. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińcy w Rosji trafiają do "obozów przejściowych" na Syberii

To już 105. dzień wojny na Ukrainie. Jak informują tamtejsze media, ponad 1000 obrońców zakładów "Azowstal" miało zostać przetransportowanych do Rosji. Część Ukraińców zmuszonych do wyjazdu do Rosji trafia do tzw. obozów przejściowych. Ci, którzy mają taką możliwość, uciekają np. do państw bałtyckich albo okrężną drogą wracają na Ukrainę.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.45 - Prezydent Andrzej Duda przybył w środę późnym wieczorem do Portugalii, gdzie w Bradze spotka się z prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą. To początek podróży Andrzeja Dudy po południowej Europie

Celem wizyt jest  lobbowanie za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa  kandydującego do UE.

godz. 22.10 - Resztki rosyjskiego czołgu T-80BV. Jak widać, pewne jego elementu stopiły się

godz. 21.20 - Czterech cywilów poniosło śmierć, a pięciu zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko

- Sytuacja w obwodzie donieckim pozostaje stabilnie trudna. Linia frontu jest pod stałymi ostrzałami - przekazał gubernator, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

godz. 21.10 - Zełenski: 10 lat temu nasz Donieck był silnym, dumnym i rozwiniętym miastem. A potem przyszła Rosja

Dokładnie 10 lat temu tego dnia rozpoczęło się Euro-2012. Ceremonia otwarcia odbyła się w Warszawie, finałowa ceremonia w Kijowie. Mecze odbyły się w różnych miastach naszych dwóch krajów, w tym w Doniecku, na "Arenie Donbass". Minęło tylko 10 lat, a czuję się jak w innym świecie. 10 lat temu nasz Donieck był silnym, dumnym i rozwiniętym miastem. A potem przyszła Rosja.

Tylko powrót Ukrainy, który na pewno będzie, tylko nasza flaga i tylko prawo ukraińskie będzie oznaczać dla tych terenów, dla tych miast po prostu normalne życie - znowu. Życie, które było kiedyś. Spokojne, bezpieczne, otwarte na świat. No i oczywiście - nowe mecze światowej klasy drużyn na Donbass Arenie - powiedział prezydent Ukrainy. 

godz. 21.00 - Rosyjski helikopter atakuje ukraińskie pozycje. Wybucha panika

godz. 20.20 - Na wschodzie Ukrainy rosyjska armia prowadzi silny chaotyczny ostrzał Lisiczańska, kontroluje większość Siewierodoniecka - informuje wieczorem Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego, na którego terenie leżą oba miasta

Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka, walki toczą się na ulicach miasta - przekazał Hajdaj.

Dodał, że sąsiedni Lisiczańsk jest pod pełną kontrolą ukraińską. Rosyjskie wojska silnie i chaotycznie ostrzeliwują miasto, są ogromne zniszczenia infrastruktury mieszkalnej. Zniszczenia są wielkie w związku z tym, że stosowane jest uzbrojenie dużego kalibru.

godz. 19.00 - Ostatnie kilka dni pożarów wykrytych przez NASA w Siewierodoniecku i Lisiczańsku odzwierciedla doniesienia o walkach na tym obszarze

godz. 17.20 - Odwolany sezon turystyczny w Odessie

W tym roku mieszkańcy Odessy ani turyści nie będą mogli wykąpać w Morzu Czarnym. Wybrzeże jest zaminowane, a na wodzie znajduje się ponad półtora tysiąca rosyjskich min. Ryzyko ataków rakietowych lub powietrznych pozostaje wysokie. W nocy słychać odgłosy wybuchów i strzałów.

Szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju: "Mamy wiele doniesień o strzelaninach w różnych częściach regionu Odessy. Proszę mieszkańców, aby się nie martwili - nasi żołnierze prowadzą szkolenia prawie codziennie, więc czasami słychać strzały lub wybuchy" - mówi Maksym Marczenko.

Mimo tego w czasie wojny mieszkańcy powinni zachować czujność, ponieważ nadal w północnej części morza Czarnego znajdują się dwa rosyjskie statki rakietowe, łódź podwodna i duży okręt desantowy.

godz. 16.30 - Mieszkańcy Mińska, którzy wyszli na ulicę miasta, aby wyrazić swój protest przeciwko agresji Rosji i wesprzeć Ukrainę

godz. 15.40 - Rosyjskie służby specjalne wysyłają ukraińskim żołnierzom pogróżki. W prywatnych wiadomościach żądają, by wojskowi złożyli broń, oddali się w niewolę lub przeszli na stronę wroga pod groźbą ataków rakietowych na domy, lub miejsca zamieszkania ich rodzin - poinformowała ukraińska armia

Wróg rozsyła groźby przy pomocy SMS-ów oraz przez komunikatory typu WhatsApp, Telegram, Viber czy Signal. W celu uwiarygodnienia swoich działań Rosjanie niekiedy dopisują do pogróżek m.in. miejsce zamieszkania żołnierza. Dane te jednak od dawna są nieaktualne - czytamy w komunikacie sztabu generalnego. 

godz. 14.30 - Rosjanie rozmieścili na Wyspie Węży okręty desantowe

Żołnierze rosyjscy umacniają swoje pozycje na Wyspie Węży, rozmieścili tam systemy obrony przeciwlotniczej i duże okręty desantowe - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

W sobotę ukraińska armia informowała o przebywaniu na Morzu Czarnym czterech okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jednego okrętu podwodnego, wyposażonych w 36 rakiety manewrujące.

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk ostrzegł w poniedziałek, że groźba uderzeń rakietowych z Morza Czarnego na Ukrainę pozostaje realna. Dodał, że w północno-zachodniej części Krymu trwa rozmieszczanie dwóch batalionów systemu przeciwlotniczego S-300.

Tego samego dnia rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk poinformował o przegrupowywaniu się na Morzu Czarnym rosyjskich okrętów i stale utrzymującym się zagrożeniu desantem na Odessę.

godz. 13.56 - Pieskow: Spotkanie Putina i Zełeńskiego jest obecnie niemożliwe

godz. 13.38 - Ostrzał ukraińskich żołnierzy przez artylerię samozwańczej DRL

godz. 12.23 - Rosjanie zabili 5 mieszkańców obwodu charkowskiego, ranili 12

Wcześniej informowaliśmy również, że rakiety spadły na jeden z charkowskich centrów handlowych.

godz. 12.01 - Rosja zwróciła ciała 210 poległych obrońców Mariupola

Rosja przekazała Ukrainie ciała 210 żołnierzy poległych w obronie zajętego obecnie przez wojska rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, głównie w zakładach Azowstalu – podała stacja Sky News, cytując władze ukraińskie.

Nie jest jasne, ile ciał poległych żołnierzy wciąż znajduje się pod gruzami fabryki, gdzie Ukraińcy bronili się przez prawie trzy miesiące przed zmasowanymi atakami z powietrza, morza i lądu. Ostatecznie poddali się w maju.

Mariupol jest obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich, które w ubiegłym tygodniu zaczęły wydawać Ukrainie ciała poległych. W sobotę ukraińscy urzędnicy informowali o wymianie ciał 320 żołnierzy – każda ze stron otrzymała wtedy 160 ciał.

Prawdopodobnie około 2,5 tys. żołnierzy z Azowstalu jest obecnie przetrzymywanych w obozach jenieckich w Rosji lub na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród mieszkańców miasta ocenia się na co najmniej 22 tysiące.

godz. 11.03 - Straty Rosjan na Ukrainie [8 czerwca 2022r.]

MON Ukrainy opublikował grafikę, na której zamieścił informacje dotyczące strat Rosjan na Ukrainie.

W trakcie 105. dni wojny Putin stracił:

 • 31,5 tys. żołnierzy;
 • 212 samolotów;
 • 178 helikopterów;
 • 1393 czołgi;
 • 3429 samochodów opancerzonych;
 • 96 systemów przeciwlotniczych;
 • 213 wyrzutni rakietowych;
 • 2406 samochodów i cystern;
 • 703 systemy artyleryjskie;
 • 559 dronów;
 • 13 jednostek pływających.

Przekazane dane nie są precyzyjne.

godz. 10.51 - Moment ataku na centrum handlowe w Charkowie [WIDEO]

godz. 10.34 - Norwegia pomaga Ukrainie

godz. 9.37 - Nocny atak na Charków

W nocy Rosjanie ostrzelali rakietami centrum handlowe w Charkowie.

godz. 8.15 - Siły ukraińskie powstrzymują szturm na Siewierodonieck

Siły ukraińskie z powodzeniem powstrzymują rosyjski szturm na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Sztab podkreśla, że walki trwają. W okolicach Toszkiwki natarcie przeciwnika nie przyniosło skutków. Siły rosyjskie próbowały też przesunąć się w kierunku Ustyniwki, ale zostały odparte przez ukraińskich obrońców.

Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie zwiększyły intensywność użycia lotnictwa. Ostrzeliwano ukraińskie pozycje z moździerzy, artylerii lufowej i wyrzutni rakietowych m.in. w rejonie miejscowości Pokrowske, Berestowe i Wrubiwka. Ze śmigłowców Ka-52 zaatakowano okolice miejscowości Pokrowske, Widrodżennia i Jakowliwka.

Na kierunkach awdijiwskim, nowopawliwskim i zaporoskim wojsko rosyjskie prowadziło intensywny ostrzał m.in. okolic Marjinki, Awdijiwki, Wuhledaru i Komyszuwachy, aby nie dopuścić do przerzucenia rezerw ukraińskich na inne kierunki. Wróg przeprowadził atak lotniczy na Nju-Jork i rakietowy na Kurachowe. Według ukraińskiego sztabu rosyjscy żołnierze wojsk desantowych, którzy odmówili udziału w działaniach bojowych, są wysyłani z obwodu ługańskiego z powrotem do Rosji.

Z danych sztabu wynika, że siły rosyjskie straciły dotąd w wojnie w Ukrainie około 31 360 żołnierzy.

 

godz. 8.07 - Dlaczego Angela Merkel sprzeciwiła się członkostwu Ukrainy w NATO?

Była kanclerz Niemiec w rozmowie z telewizją ARD tłumaczyła, że sprzeciwiła się w 2008 roku członkostwu Ukrainy w NATO z powodu obaw o Ukrainę. Merkel wyjaśniła, że nie chciała doprowadzić do tego, by Rosja zaszkodziła temu krajowi.

godz. 7.20 - Trzy osoby ranne i tyle samo porwanych po rosyjskich atakach w Zaporożu

godz. 7.15 - Stany Zjednoczone dostarczą na Ukrainę rakiety przeciwokrętowe

Urzędnicy USA pracują nad tym, by pomóc Ukrainie poprawić obronę wybrzeża.

godz. 7.00 - Ukraińcy w Rosji trafiają do "obozów przejściowych" na Syberii

Część Ukraińców zmuszonych do wyjazdu do Rosji trafia do tzw. obozów przejściowych. Ci, którzy mają taką możliwość, uciekają np. do państw bałtyckich albo okrężną drogą wracają na Ukrainę - pisze serwis Hromadske. "Nie znamy dokładnej liczby tych punktów. Najpierw mówiono o 700, później o 490. Ostatnio widziałam w rosyjskich mediach liczbę 9,5 tys. Ale nie można w to wierzyć. To za duża liczba (...).

Są na całym terytorium Federacji Rosyjskiej i na anektowanym Krymie" - mówi Alona Łuniowa z Centrum Praw Człowieka ZMINA. Była rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa zaznacza natomiast, że nowe punkty pojawiają się prawie codziennie, bo deportacje Ukraińców trwają.

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies