Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 104. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów na południu Ukrainy, giną cywile

Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów na południu Ukrainy z ciężkiej artylerii. Pociski spadają na domy mieszkalne, giną cywile. Na Morzu Czarnym rosyjska marynarka wojenna utrzymuje w gotowości dwa lotniskowce z wyrzutniami rakiet manewrujących, a także statek desantowy.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.55 - Skutki rosyjskiego bombardowania w Mikołajowie

godz. 22.34 - Była kanclerz Niemiec: "Nie mam sobie nic do zarzucenia"

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że jej polityka wobec Rosji nie była pozbawiona błędów i niedopatrzeń. W pierwszym publicznym wywiadzie po ustąpieniu z urzędu powiedziała, że rosyjski atak na Ukrainę budzi w całym cywilizowanym świecie słuszną odrazę i potępienie.
Angela Merkel zaznaczyła, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest jaskrawym przykładem pogwałcenia prawa międzynarodowego. - Oczekiwałam, że pierwsze miesiące po moim odejściu będą wyglądały inaczej. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej wojny - oceniła.

W pierwszym wywiadzie po przejściu na polityczną emeryturę była kanclerz Niemiec przyznała, że obecne zachowanie Władimira Putina wyleczyło ją z „pewnych złudzeń”. - Czy mogłam w przeszłości uniknąć kilku błędów? Na pewno mogłam, choć uczyniłam wszystko, aby do tej wojny nie doszło. W retrospekcji nie mam sobie nic do zarzucenia - stwierdziła.

Angela Merkel dodała, że podtrzymuje swoją decyzję o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO, gdyż chciała już wtedy ocalić Europę przed eskalacją konfliktu. W 2008 roku państwa zachodnie obiecały władzom w Kijowie członkostwo, ale potem wycofały się z tego z uwagi na Rosję - głównie pod naciskiem Niemiec.

godz. 22.31 - Detektory promieniowania włączone w Czarnobylu

- W Czarnobylu, po raz pierwszy od początku wojny w Ukrainie, uruchomiono detektory promieniowania. Poziomy radiacji wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu są zgodne z regulacjami - podaje portal NEXTA.

godz. 20.28 - 56 haubic dla Ukrainy z Polski. Największy kontrakt między Warszawą a Kijowem od 30 lat

- Polska dostarczy Ukrainie 56 haubic Krab. Taka pomoc znajdzie się w największym kontrakcie zawartym między Warszawą a Kijowem od 30 lat, który został ogłoszony przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zasięg ognia takich haubic sięga ok. 40 kilometrów. 18 z zamówionych 56 zostało już dostarczone wojskom ukraińskim - podaje portal NEXTA.

godz. 20.26 - Zdjęcia satelitarne miejscowości Rubiżne - porażające skutki wojny

godz. 20.23 - Duża eksplozja w Mikołajowie, widoczne kłęby dymu

godz. 19.07 - Rosjanie przygotowują się do ataku na Słowiańsk

Rosyjskie siły okupacyjne nadal próbują przejąć kontrolę nad miastem Siewierodonieck i koncentrują się na przygotowaniu wojsk do ofensywy na miasto Słowiańsk.

Jak informuje Ukrinform, służba prasowa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowała o tym na Facebooku, informując o sytuacji operacyjnej na froncie już o godzinie 18:00. - Agresor kontynuuje naloty rakietowe i powietrzne na infrastrukturę wojskową i cywilną na Ukrainie i nie rezygnuje z prób przejęcia kontroli nad miastem Siewierodonieck - czytamy w oświadczeniu.

godz. 18.21 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Liczymy się z ponownym natarciem z Białorusi"

Sztab Generalny armii ukraińskiej przyznał, że istnieje zagrożenie powtórnymi atakami rakietowymi i nalotami na Ukrainę z rosyjskich baz rozlokowanych na Białorusi. O tym, że możliwe jest ponowne natarcie Rosjan z terytorium Białorusi, mówił dziś generał Serhij Kriwonos, były zastępca dowódcy sił specjalnych operacji ukraińskiej armi. W wywiadzie dla Radio Svoboda on oświadczył: "Naprawdę, sytuacja może się powtórzyć. ponieważ zadaniem Rosjan jest rozproszenie naszych sił i rezerw po całym terytorium Ukrainy. Oni mogą swobodnie przerzucać swoje wojska wzdłuż naszych granic. Dlatego, jeśli w jakimś miejscu jest niewielka liczba wojsk, za dwie doby może tam być liczba znacznie większa".

Sztab Generalny ukraińskiej armii obserwuje aktywne działania sił zbrojnych Białorusi, którzy współpracują z rosyjskim dowództwem. Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało dziś, że białoruska armia rozpoczęła zajęcia taktyczne. Zadaniem manewrów jest ćwiczenie działalności jednostek armii przy przeformowaniu z tryba pokojowego na tryb wojenny.

Od stycznia 2022 roku terytorium Białorusi stacjonują wojska rosyjskie. Rosjanie ze swoich baz na Białorusi uderzyli w lutym na Czernihów i Kijów w pierwszych dniach wojny na wielką skalę. Stamtąd też ostrzeliwali inne ukraińskie miasta przeciwko Ukrainie, a także ostrzeliwali rakietami ukraińskie miasta. Lotnictwo rosyjskie bombardowało Ukrainę, startując z białoruskich wojskowych lotnisk . Po porażce odniesionej na północy Ukrainy Ukraińska armia liczy się z ponownym natarciem z Białorusi wojska rosyjskie wycofały się na terytorium Białorusi.

godz. 18.16 - Rosja kontroluje 97% obwodu donieckiego, twierdzi dowództwo wojsk inwazyjnych

- Rosja twierdzi, że przejęła kontrolę nad 97% jednej z dwóch prowincji, które składają się na Donbas. Kreml tym samym zbliżył się do osiągnięcia celu, jakim jest pełne przejęcie wschodniego serca przemysłu węglowego oraz fabryk - donosi The Associated Press.

godz. 18.12 - Unia Europejska osłabiła szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji bez wytłumaczenia, powiedział Mychajlo Podolak

- Najpierw, Rada UE ogłasza blokadę usług chmury dla Rosji. Później edytuje wiadomości, kasując jakiekolwiek wzmianki. Bez klaryfikacji lub wytłumaczenia od przedstawicieli wspólnoty - powiedział doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajlo Podolak.

godz. 17.50 - Wieści z frontu: Rosjanie wciąż atakują ukraińskie pozycje

godz. 17.43 - "Weź płaszcz - idź do domu!" Rosjanie narzekają na ukraińskie upały

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zauważa, że rosyjscy okupanci cierpią nie tylko z powodu ukraińskich obrońców, ale także z powodu upału - w jego izolowanej postaci.

Według rozmów telefonicznych podsłuchiwanych przez tajną służbę, początek czerwca był prawdziwą „niespodzianką” dla zaborców. W końcu liczyli na zdobycie Ukrainy w lutym i przybyli na nasze terytorium w ocieplonej formie, a nikt im nie przynosi nowych mundurów.

godz. 17.40 - Alarm przeciwlotniczy w Kijowie

godz. 16.25 - Rosjanie przetrzymują 60 osób w salach tortur w Chersoniu

W okupowanym regionie Chersoniu rosyjscy najeźdźcy przetrzymują w salach tortur około 600 osób, a uprowadzonych mieszkańców zabierają na anektowany Krym, powiedział stały przedstawiciel Prezydenta Ukrainy przy Autonomicznej Republice Krymu Tamila Tasheva dla agencji Ukrinform.

Według Taszewy około 300 osób jest "w piwnicach" w okupowanym Chersoniu, reszta - w innych osadach regionu. Ludzie są przetrzymywani m.in. w budynku Regionalnej Administracji Państwowej Chersoniu, w areszcie śledczym, w Szkole Zawodowej nr 17 w Heniczsku.

Okupanci trzymają uprowadzonych mieszkańców regionu w nieludzkich warunkach i torturują ich.

Część uprowadzonych mieszkańców jest wywożona przez Rosjan na anektowany Krym. Tam są przetrzymywani w areszcie śledczym w Symferopolu w oddzielnym bloku oraz w anektowanym Sewastopolu. Wśród zakładników okupantów - działaczy, dziennikarzy, jeńców wojennych.

godz. 16.21 - Polskie propozycje na siódmy pakiet sankcji UE

- Do siódmego pakietu sankcji Unii Europejskiej, Polska proponuje kompletną rezygnację z gazu i innych produktów petrochemicznych pochodzących z Rosyjskiej Federacji. Warszawa proponuje także odłączenie wszystkich rosyjskich i białoruskich banków z systemu SWIFT - podaje portal NEXTA.

godz. 16.18 - Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson: "Prezydent Zełenski nie może być zmuszany do zaakceptowania niekorzystnego porozumienia z Rosją"

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie może być zmuszany przez światowe mocarstwa do zaakceptowania niekorzystnego dla jego kraju porozumienia pokojowego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - powiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, zwracając się do brytyjskich ministrów.

Johnson zadeklarował na posiedzeniu rządu, że Wielka Brytania "pozostanie w pierwszym szeregu" wsparcia dla Ukrainy. - (Premier) powiedział, że ważne jest, aby prezydent Zełenski nie był zmuszany do zaakceptowania niekorzystnego rozwiązania pokojowego, zauważając, że złe układy pokojowe nie trwają długo. Powiedział, że świat musi unikać wszelkich rozstrzygnięć konfliktu, które tworzyłyby wrażenie, nieuzasadniona agresja Putina (na Ukrainę) się opłaciła" - poinformował rzecznik premiera Max Blain, cytowany przez agencję Reutera.

Jak dodał, brytyjska szefowa dyplomacji Liz Truss zapewniła, że Londyn przygotowuje kolejne sankcje przeciwko Rosji z powodu jej inwazji na Ukrainę.

Również we wtorek brytyjska minister rolnictwa Victoria Prentis oświadczyła, że zarzuty kradzieży zboża przez Rosjan z wielu różnych obszarów na Ukrainie są bardzo poważne i muszą zostać natychmiast zbadane.

godz. 15.07 - Dzieci Mariupola wykorzystywane dla propagandy, informuje doradca mera miasta

Rosyjskie władze okupacyjne w Mariupolu są pod presją, by zmusić wychowawców do nagrywania propagandowych filmów z udziałem dzieci. Poinformował o tym w Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.

W ten sposób najeźdźcy przygotowują się do „Dnia Rosji”, który obchodzony jest w Rosji 12 czerwca.

- Władza okupacyjna miasta poleciła nauczycielom, pracownikom ośrodków dziecięcych i przedszkoli nagranie wideo z odśpiewania przez dzieci hymnu Federacji Rosyjskiej i „młodych republik” przed „Dniem Rosji” 12 czerwca - powiedział Andruszczenko.

Według doradcy burmistrza Mariupola Rosjanie będą aktywnie rozpowszechniać filmy z ukraińskimi dziećmi i nauczycielami, którzy rzekomo ich „lubią”. - Filmy będą szeroko rozpowszechniane, aby potwierdzić radość z przybycia Rosji z flash mobem - dodał Andruszczenko.

Jednocześnie, jeśli odmówią współpracy z okupantami i zastosują się do ich poleceń, nauczycielom grozi aresztowanie i wykluczenie ich rodzin z list pomocy humanitarnej. - Zmuszanie dzieci do propagandy - jakie inne granice nazizmu wymyślą Rosjanie w Mariupolu? - pytał doradca mera Mariupola.

godz. 14.25 - Nie można ewakuować mieszkańców Siewierodoniecka

W Siewierodoniecku pozostaje do 11 000 osób.  Niestety nie można ich ewakuować.

godz. 13.35 - Kreml nie chce brać odpowiedzialności za wysłanie poborowych na wojnę

Portal "Meduza" informuje, że w Zachodnim Okręgu Wojskowym pociągnięto do odpowiedzialności karnej 12 oficerów, którzy wysłali na Ukrainę 600 młodych mężczyzn odbywających zasadnicza służbę wojskową.  W ten sposób Kreml chce zdjąć z siebie odpowiedzialność za wysłanie poborowych na wojnę. Zrzuca ją na dowódców. W pierwszych dniach inwazji Putin zapewniał, że poborowi nie uczestniczą w działaniach na terytorium sąsiedniego kraju. Jednak zweryfikowali to niezależni dziennikarze, którzy odnaleźli na listach poległych i wziętych do niewoli żołnierzy służby zasadniczej.

godz. 13.24 - 600 zakładników w komorach tortur

W rejonie Chersonia Rosjanie przetrzymują w komorach tortur około 600 zakładników.

godz. 13.11 - Grupa ekspertów szukających dowodów zbrodni wojennych opuściła już Ukrainę

Grupa ekspertów, która na wniosek MTK zbierała dowody zbrodni wojennych, wróciła z Ukrainy do Holandii. W obwodzie kijowskim eksperci odwiedzali kostnice, nagrywali zeznania świadków.

godz. 12.50 - Pod ostrzałem głównie Marjinka i Krasnohoriwka

Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko informuje, że Rosjanie ostrzeliwują przede wszystkim Marjinkę i Krasnohoriwkę. Walki i ostrzały trwają w okolicach Łymanu i Swiatohirska. Ostrzeliwane są także Bachmut, Sołedar i Kurachowe. Rosjanie używają ciężkiej artylerii kalibru 152 milimetrów, moździerzy kalibru 120 i 122 milimetrów, natomiast miejscowości bardziej oddalone od linii frontu ostrzeliwują za pomocą rakiet, ale też rakiet powietrze-ziemia wystrzeliwanych z samolotów, które zrzucają też bomby. Ostrzały w Łysyczańsku zniszczyły rynek i dwie szkoły. 

godz. 12.45 - Do Kijowa przywieziono ciała obrońców Azowstalu

Do Kijowa przywieziono ciała ukraińskich obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu. Jedna trzecia ciał to ciała żołnierzy batalionu "Azow". Zostaną one zbadane przez ekspertów medycyny sądowej, którzy przeprowadzą identyfikację poległych. W sobotę na linii frontu w obwodzie zaporoskim przeprowadzono wymianę ciał poległych Ukraińców i Rosjan.

godz. 11.08 - Ostrzał artyleryjski w rejonie Doniecka

W rejonie Doniecka siły rosyjskie prowadziły ostrzał artyleryjski pozycji ukraińskich. W ciągu jednego dnia odnotowano 21 ataków. Przeprowadzono też naloty z użyciem bombowców i helikopterów. Rosjanie w nocy uderzyli w centrum Kurachowa w obwodzie donieckim, zniszczone zostały domy i przedszkola

godz. 11.03 - Rosjanie zniszczyli w Mikołajewie terminal zbożowy

Rosjanie zniszczyli w Mikołajowie drugi co do wielkości terminal zbożowy na Ukrainie. Poinformował o tym szef dyplomacji Unii Europejskiej, Josep Borell i podkreślił: "Rosyjski atak rakietowy przyczynił się do światowego kryzysu żywnościowego".

godz. 9.22 - Zginęło 263 dzieci

Biuro Generalnego Prokuratora krainy poinformowało, że od początku wojny na Ukrainie zginęło 263 dzieci, a 467 zostało rannych.

godz. 8.37 - Rosjanie ostrzelali w nocy Mikołajów

Rosjanie ostrzelali w nocy Mikołajów z ciężkiej artylerii.

godz. 8.35 - Rosjanie chcą odciąć Siewierodonieck od północy i południa

Brytyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że siły rosyjskie dążą do odcięcia Siewierodoniecka od północy i południa. Rosyjskie postępy, dokonane w maju na kierunku miasta Popasna, zostały w zeszłym tygodniu zatrzymane. Informacje o ostrzale artyleryjskim w rejonie Izjumu sugerują, że Rosjanie przygotowują się do wznowienia tam natarcia. 

godz. 7.11 - Najsilniejszy atak Rosjan w Donbasie

Najsilniejszy atak rosyjskiej armii jest w Donbasie. Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy,  Rosjanie głównie działania bojowe prowadzą w kierunkach Siewierodoniecka i Bachmutu. Trwają walki w Siewierodoniecku. Ukraińska armia ostatniej doby odparła  w Donbasie ogółem dziewięć szturmów Rosjan, zniszczyła jeden czołg, dwa systemy artyleryjskie i dwa transportery opancerzone. 

godz. 7.00 - Na wschodzie Ukrainy Rosjanie ostrzeliwują całą linię obrony

Na wschodzie Ukrainy Rosjanie masowo ostrzeliwują całą linię obrony. Na południowym odcinku frontu w walkach z siłami ukraińskimi zginęło w ciągu doby 26 rosyjskich żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli 10 jednostek sprzętu wroga - w tym czołg, 6 samochodów opancerzonych i haubicę.
Na Morzu Czarnym rosyjska marynarka wojenna utrzymuje w gotowości dwa lotniskowce z wyrzutniami rakiet manewrujących, a także statek desantowy.

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies