Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 100. dzień rosyjskiej inwazji. Trwa walka o utrzymanie Siewierodoniecka pod ukraińską kontrolą

Dziś mija 100 dni od początku agresji Rosji na Ukrainę. Obrońcy Siewierodoniecka wciąż stawiają opór wojskom rosyjskim, a sytuacja w Donbasie nie uległa znaczącym zmianom, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.54 - Antony Blinken: dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu wydanym w setnym dniu wojny szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy.

Antony Blinken wyraził podziw dla odwagi i determinacji narodu ukraińskiego i przypomniał słowa prezydenta Joe Bidena, że celem Stanów Zjednoczonych jest demokratyczna, niezależna, suwerenna i zamożna Ukraina, zdolna do obrony przed dalszą agresją ze strony Rosji.

Szef amerykańskiej dyplomacji przypomniał, że USA przekazały Ukrainie ponad 6,3 miliarda dolarów pomocy militarnej, humanitarnej i gospodarczej. „Ponownie wzywamy prezydenta Putina do natychmiastowego zakończenia tego konfliktu oraz cierpień i globalnych wstrząsów wywołanych przez jego wojnę z wyboru” - oświadczył Antony Blinken, dodając, że ani Stany Zjednoczone, ani ich sojusznicy nie starają się przedłużyć wojny, by „zadać ból Rosji”. Szef amerykańskiej dyplomacji zadeklarował, że USA udzielą wsparcia Ukrainie w obronie swojej suwerenności i integralności terytorialnej, a także pomogą w odbudowie po zakończeniu wojny. „Ukraina zwycięży” - zakończył oświadczenie Antony Blinken.

godz. 22.03 - Prezydent Zełenski odwiedził rannych żołnierzy w Narodowym Instytucie Chirurgii i Transplantologii im. Szalimowa w Kijowie

godz. 21.31 - Z Żórawiny na Dolnym Śląsku w kierunku Ukrainy wyruszy kolejny transport z darami

Pomoc dla cywilów zorganizowano po konsultacjach z arcybiskupem metropolitą lwowskim Mieczysławem Morzyckim.

Transport odbywa się pod hasłem "Żórawina dla Ukrainy", a w jego skład wchodzą cztery samochody, w tym dwie karetki pogotowia. Jedna z nich została przekazana przez starostę raciborskiego, przy zaangażowaniu wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. Pojazd został wyposażony w aparaturę medyczną przez wrocławską Fundację Ratownictwa Posejdon i trafi do Iwano-Frankiwska. Caritas diecezji wrocławskiej przekazała środki medyczne dla lekarzy.

Z Żórawiny pojedzie również żywność długoterminowa, 10 agregatów prądotwórczych, opatrunki i środki higieny. Zabrane też zostały paramenty liturgiczne dla Kościoła rzymsko-katolickiego i grecko-katolickiego, jakie za pośrednictwem MSZ w Budapeszcie i konsulatu Węgier we Wrocławiu dotarły do Caritas w Żórawinie od diecezji Eger, Veszprém i Opactwa w Pannonholma oraz parafii w Krośnicach. Dary żywnościowe przekazane zostaną za pośrednictwem Caritas katedry łacińskiej we Lwowie dla najbardziej potrzebujących.

W misji zawiezienia darów Ukraińcom, tak jak poprzednim razem, udział weźmie eurodeputowana Beata Kempa, która włączyła się w pomoc i koordynację akcji. Na Ukrainę pojedzie również prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej Paweł Wróblewski.

godz. 20.59 - Dwóch dziennikarzy Reutera zostało rannych w pobliżu Siewierodoniecka

godz. 20.16 - Na Sri Lance aresztowano samolot skradziony przez Rosjan: Aeroflot odwołał loty na wyspę

godz. 19.27 - Legia Cudzoziemska przybyła do Siewierodoniecka. Obwodowi ługańskiemu pomagają bojownicy z całego świata

godz. 18.19 - Komisja Europejska: 26 milionów euro planowanych dla Rosji i Białorusi chcemy przekazać Ukrainie i Mołdawii 

Komisja Europejska proponuje przesunąć ponad 26 milionów euro początkowo planowanych dla Rosji i Białorusi i przekazać je na współpracę z Ukrainą i Mołdawią. Chodzi o pieniądze z programu dotyczącego współpracy z krajami sąsiedztwa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą kraje członkowskie i Europarlament.

„Ukraina i Mołdawia są zaufanymi partnerami Unii Europejskiej, a Unia jest zaangażowana w długoterminową współpracę z nimi” - napisała w oświadczeniu komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira. Natomiast współpracę z Rosją Komisja zawiesiła po jej ataku na Ukrainę, podobnie jak i z Białorusią za współudział w wojnie. Teraz pieniądze początkowo zaprogramowane dla tych dwóch krajów mogą być przeznaczone na rozwój służby zdrowia na Ukrainie i w Mołdawii, wzmocnienie władz publicznych, a także na projekty edukacyjne, badawcze, oraz programy integracji społecznej i szkoleń zawodowych dla uchodźców. Komisja dodała, że wzmocnienie współpracy między unijnymi regionami i tymi na Ukrainie i w Mołdawii to krok na drodze do wspierania pokoju oraz bezpieczeństwa w regionie.

godz. 17.28 - Sieć hoteli Marriott wstrzymuje działalność w Rosji

godz. 16.29 - Zboże kradzione przez Rosjan na Ukrainie trafia do Turcji

Zdaniem ukraińskiego MSZ, Rosjanie przywożą ukradzione ukraińskie zboże do Turcji. Poinformował o tym ambasador Ukrainy w Turcji. Wcześniej ukraińskie władze wielokrotnie alarmowały, że Rosjanie wywożą z okupowanych ukraińskich terytoriów produkty rolne i sprzedają je.

Ambasador Ukrainy w Ankarze Wasyl Bodnar poinformował, że Rosja kontynuuje bezprecedensową kradzież ukraińskiego zboża. Jak mówił, w proceder zaangażowane są tureckie firmy. Dodał, że zwrócił się w tej sprawie do tureckich władz oraz Interpolu. Wasyl Bodnar wymienił też nazwy rosyjskich statków, które przewoziły ukradzione ukraińskie ziarno.

Według informacji, które ukraińskie władze podały w połowie maja, Rosjanie z okupowanych terenów - przede wszystkim z obwodu chersońskiego ukradli ponad pół miliona ton zboża, które próbują wywieźć przez okupowany Krym. Około 100 tysięcy ton ziarna miało trafić do Syrii. Rosjanie jednocześnie blokują Morze Czarne dla eksportu ukraińskiej pszenicy.

godz. 15.37 - Ukraińscy żołnierze w Siewierdoniecku

godz. 14.49 - 100-metrowa wstęga wsparcia dla Ukrainy

W stolicy Bułgarii rozwinięto 100-metrową wstęgę jako wyraz wsparcia dla Ukrainy - informuje agencja Ukrinform.

godz. 14.48 - Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy w Berlinie

- Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i wezwał go do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Kijowa w postaci nowoczesnej broni. - podaje portal TPYXA.

godz. 13.52 - Rosyjski pojazd wjeżdża na minę.

godz. 13.48 - Rzecznik Kremla: "Będziemy kontynuować operację do czasu osiągnięcia zamierzonych celów"

- Operacja specjalna na Ukrainie będzie kontynuowana do czasu osiągnięcia zamierzonych celów - powiedział Dmitrij Pieskow. - Operacja ma jeden z głównych celów — ochronę ludności DRL i ŁRL, podejmowane są działania w celu zapewnienia ich ochrony. Osiągnięto pewne rezultaty ze strony nazistowskich sił zbrojnych Ukrainy, a także bezpośrednio od elementów nacjonalistycznych - dodał rzecznik Kremla.

Pieskow stwierdził, że wiele osad zostało już wyzwolonych, gdzie ludzie mieli możliwość zaangażowania się w ustanowienie spokojnego życia. - Praca ta będzie trwała do momentu osiągnięcia wszystkich celów specjalnej operacji wojskowej – podkreślił.

godz. 12.41 - Ambasador Ukrainy w Niemczech: "Jeśli mamy być szczerzy, po 100 dniach wojny Niemcy nie dostarczyli nam ciężkiego sprzętu"

Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk po raz kolejny zaapelował o szybkie dostarczenie broni obiecanej przez Niemcy. Ucieszyła go zapowiedź o wysłaniu broni na Ukrainę. - Jeśli jednak mamy być szczerzy, (...) na Ukrainę nie dostarczono do tej pory z Niemiec ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu - powiedział w telewizji ARD i ZDF.

Ambasador z zadowoleniem przyjął niedawną zapowiedź kanclerza Olafa Scholza dotycząca wysłania na Ukrainę broni, takiej jak system obrony powietrznej Iris-T. - Ale jeśli mamy być szczerzy, to po 100 dniach wojny, do tej pory na Ukrainę nie dostarczono z Niemiec ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu - zauważył w piątek w programie telewizyjnym. Pierwsza broń dotrze prawdopodobnie dopiero pod koniec czerwca.

- Po 100 dniach wojny jest tak wielu zabitych, tak wielu rannych, tak wiele zniszczonych rodzin - powiedział Melnyk. - Mamy nadzieję, że Niemcy pomogą nam zakończyć tę wojnę.

Andrij Melnyk, podkreślił, że głównym celem Ukrainy jest przywrócenie suwerenności terytorialnej - przynajmniej stanu sprzed rozpoczęcia wojny 24 lutego. Dodał też, że "nigdy nie wyrzekniemy się Krymu, to jasne".

Ale trzeba być realistą - przyznał dyplomata. Ukraina widzi, z jaką siłą Rosja prowadzi wojnę napastniczą. Dlatego pierwszym celem jest odzyskanie terytoriów, które od 100 dni są okupowane przez Rosję.

godz. 12.40 - "Trudna" rozmowa prezydentów Niemiec i Węgier

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyjął dziś w Berlinie prezydent Węgier Katalinę Novák. Niemiecka prasa pisze o „trudnym” spotkaniu. Wcześniej premier Węgier Viktor Orbán częściowo blokował embargo na rosyjską ropę i bronił proputinowskiego patriarchę Cyryla.

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” napisał, że spotkanie prezydentów Niemiec i Węgier w Zamku Bellevue jest wprawdzie okryte „grubą warstwą dyplomatycznego lukru”, choć nie ominęła ich rozmowa o postawie Budapesztu wobec Rosji. „Orbán zbyt często ulega pokusie pójścia pod prąd. Na Kremlu zacierają ręce” - czytamy.

Zdaniem monachijskiego dziennika premier Węgier poddał się impulsom, każącym mu iść w zaparte nawet w tak oczywistej kwestii jak nałożenie sankcji na patriarchę Cyryla. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej uważany jest za jednego z zaufanych Władimira Putina, otwarcie popierających atak na Ukrainę.

Patriarcha Cyryl, który według portalu ARD ucieka przed problemami w „urojoną wielkorosyjską mocarstwowość”, trafił ostatnio na listę osób, które mają zostać objęte unijnymi sankcjami. Sprzeciwił się temu rząd premiera Viktora Orbána, powołując się na „wolność religijną” na Węgrzech.

godz. 12.37 - Mural w Nowym Jorku wspierający Ukrainę, stworzony przez Saszkę Danylenko

godz. 11.18 - Co zawiera szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji?

W przyjętym przez Radę Unii Europejskiej szóstym pakiecie sankcji ma znaleźć się:

  • nałożenie embarga na rosyjską ropę na sześć miesięcy (osiem miesięcy na produkty naftowe) z pewnymi wyjątkami
  • odłączenie Sberbanku i innych banków od systemu SWIFT
  • zawieszenie prawa kanałów rosyjskiej telewizji państwowej do nadawania w Europie

godz. 11.17 - 100 dni wojny na Ukrainie: kronika przebiegu konfliktu dzień do dniu

godz. 11.11 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła pięciu wspierających inwazję w obwodzie odeskim

- SBU poinformowało, że podejrzani publicznie usprawiedliwiali rosyjską wojnę, wspierali i gloryfikowali wojska agresora na mediach społecznościowych oraz zachęcali Ukraińców do współpracy z Rosją - podaje The Kyiv Independent.

godz. 11.06 - Dmitrij Miedwiediew: "Jeźdźcy Apokalipsy są już w drodze"

- To już się wydarzyło. Są różne sposoby patrzenia na to, ale możemy założyć, że "jeźdźcy Apokalipsy" są w drodze i wszelka nadzieja jest w Panu Bogu Wszechmogącym - powiedział Dmitrij Miedwiediew.

godz. 09.11 - Liczba zbrodni Rosjan na Ukrainie przekroczyła 15 tysięcy, podaje ukraińska delegacja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Rosjanie popełniają na Ukrainie 200-300 zbrodni wojennych dziennie, łącznie już ponad 15 tysięcy; wojna skończy się porażką Rosji i trybunałem dla Władimira Putina i innych zbrodniarzy – oświadczyła delegacja ukraińska podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Radca stałej misji Ukrainy w ONZ Serhij Dwornyk podkreślił, że jego kraj opowiada się za powołaniem specjalnego trybunału karnego w celu ukarania winnych zbrodni agresywnej wojny. Miałby osądzić m.in. prezydenta Rosji Putina, ministra obrony Siergieja Szojgu, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i szefa Sztabu Generalnego generała Walerija Gierasimowa.

- Taki trybunał będzie ostatnim akordem tej wojny dla Putina, Szojgu, Gierasimowa, Ławrowa i innych rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Po 100 dniach odważnego oporu sił zbrojnych i całego narodu ukraińskiego stało się jasne, że ta niesprowokowana i nieuzasadniona agresywna wojna skończy się porażką Rosji. Porażką, która będzie zwycięstwem całego cywilizowanego świata - powiedział Dwornyk, cytowany przez agencję Ukrinform.

Według Dwornyka tylko w obwodzie kijowskim po wycofaniu się stamtąd wojsk rosyjskich znaleziono 1,2 tys. ciał cywilów. - Liczba zabitych w Mariupolu na południowym wschodzie kraju będzie znana dopiero po odbiciu miasta z rąk Rosjan, ale jest jasne, że zabite zostały dziesiątki tysięcy ludzi - dodał.

godz. 09.04 - Rosja straciła prawie 31 tysięcy podczas 100 dni konfliktu

Według najnowszych danych Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska rosyjskie straciły 30 950 żołnierzy podczas 100 dni wojny na Ukrainie. Ponadto, Rosjanie stracili m. in. 1 367 czołgów, 210 samolotów oraz 175 helikopterów.

godz. 08.30 - Tak wygląda sytuacje na wschodzie Ukrainy zdaniem europejskich ekspertów

Według europejskich ekspertów wojska ukraińskie odzyskały wieś Wesele w obwodzie charkowskim, a Rosjanie próbują przenieść się na wschód od miejscowości - podaje portal TPYXA.

godz. 08.25 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Rosja nie zrealizowała żadnego z jej strategicznych celów"

Rosja osiąga taktyczne sukcesy w Donbasie, ale żaden z jej strategicznych celów nie został zrealizowany, a ewentualny jakikolwiek sukces będzie wymagał ogromnych nakładów i zapewne zajmie jeszcze sporo czasu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

- Dziś mija setny dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Siły rosyjskie nie zdołały osiągnąć początkowych celów, jakimi było zajęcie Kijowa i ukraińskich ośrodków władzy. Silny opór ukraiński i nieudana próba zabezpieczenia lotniska w Hostomlu w ciągu pierwszych 24 godzin doprowadziły do odparcia rosyjskich działań ofensywnych. Po niepowodzeniu początkowego planu, w wyniku błędnych założeń planistycznych i słabej realizacji taktycznej, Rosja dostosowała swój plan operacyjny, koncentrując się na Donbasie - przypominano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

- Rosja obecnie osiąga sukces taktyczny w Donbasie. Siły rosyjskie wygenerowały i utrzymały impet i obecnie wydają się mieć inicjatywę nad ukraińskim oporem. Rosja kontroluje ponad 90 proc. obwodu ługańskiego i prawdopodobnie zakończy przejmowanie nad nim kontroli w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Rosja osiągnęła te ostatnie sukcesy taktyczne znaczącym kosztem w zasobach oraz dzięki skoncentrowaniu sił i ognia na jednym elemencie całej kampanii. Rosja nie była w stanie wykonać manewru lub ruchu na innych frontach lub osiach, z których wszystkie przeszły do defensywy. W porównaniu z pierwotnym planem Rosji, żaden z celów strategicznych nie został osiągnięty. Osiągnięcie przez Rosję jakiegokolwiek sukcesu będzie wymagało dalszych ogromnych nakładów sił i sprzętu i prawdopodobnie zajmie jeszcze sporo czasu - wskazano.

godz. 07.47 - Pięć ataków wojsk rosyjskich przez ostatnie 24 godziny, podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

- Ukraińskie wojsko odparło w ciągu ostatniego dnia pięć ataków na kierunkach donieckim i ługańskim. Wróg bombarduje ukraińskie pozycje oraz infrastrukturę cywilną w okolicach Siewierodoniecka - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany na Twitterze.

godz. 07.43 - Zasadzka ukraińskich żołnierzy na Rosjan w Siewierodoniecku

Według informacji przekazanych przez doradcę kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza, ukraińska armia urządziła zasadzkę na oddziały rosyjskiego okupanta w Siewierodoniecku. Żołnierze mieli najpierw udawać, że poddają miasto, po czym przeszli do ataku i uwięzili wewnątrz oddziały wroga.

godz. 07.41 - Tak wygląda obecnie centrum Mariupola, relacjonuje portal NEXTA

godz. 07.23 - 100 dni śmierci, bólu i strachu

Trwa setny dzień inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Jak podaje UNICEF, 100 dni wojny spowodowały jedno z najszybszych przesiedleń dzieci od czasów II wojny światowej.

godz. 07.19 - Siewierodonieck się trzyma, są szanse na szybkie uwolnienie miasta od okupantów, informuje Serhij Hajdaj

- Siewierodonieck się trzyma i są szanse na szybkie uwolnienie go od okupantów. Ukraińscy obrońcy odnoszą sukcesy w przeprowadzaniu lokalnych operacji, odzyskują niektóre ulice miasta, biorą jeńców i mają wszystko, co potrzebne, by wyprzeć Rosjan - napisał na Twitterze szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj.

godz. 07.13 - Sytuacja w Donbasie nie uległa znaczącym zmianom, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińska armia odniosła "pewne sukcesy w walkach w Siewierodoniecku", ale - jak zaznaczył - jest za wcześnie, aby szerzej o tym informować.

W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu ukraiński przywódca przekazał, że do potężnego rosyjskiego ataku doszło także w Łysyczańsku, Bachmucie i okolicznych miejscowościach. Dodał, że armia Federacji Rosyjskiej na pierwszą linię wystawia żołnierzy zwerbowanych na okupowanych przez siebie terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego. "Rosyjscy żołnierze często po prostu chowają się za nimi" - zaznaczył ukraiński prezydent.

Stwierdził także, że im dłużej trwa wojna, tym więcej podłych, haniebnych i cynicznych rzeczy Rosja na zawsze zapisuje w swojej historii. Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosjanie ostrzeliwują ze swojego terytorium przygraniczne regiony na północy Ukrainy, w szczególności Czernihów, okolice Mikołajowa, Charków i obwód charkowski. - Tymczasowo okupowane terytoria naszego państwa to teraz strefa ciągłej katastrofy, za którą pełną odpowiedzialność ponosi Rosja - powiedział.

Wołodymyr Zełenski dodał, że władze Ukrainy rozpoczęły już prace nad nowymi pakietami sankcji wobec Rosji. - Krok po kroku pozbawimy państwo rosyjskie wszystkich elementów nowoczesnej gospodarki. Za zniszczenie życia sąsiadów okupanci zapłacą pełną cenę - powiedział prezydent Ukrainy.

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies