Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 97. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie zajęli połowę Siewierodoniecka

Kolejny dzień walk na pełną skalę na Ukrainie. Rosjanie zajęli połowę Siewierodoniecka .Jest zgoda w Unii Europejskiej na szósty pakiet sankcji wobec Rosji I embargo na import ropy. Będzie też wsparcie militarne dla Ukrainy od USA, które przekażą precyzyjne pociski MLRS. Przez cały dzień przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące wojny.

godz. 22.51 - MSZ Ukrainy: Putin faktycznie zalegalizował porywanie ukraińskich dzieci

Poprzez dekret upraszczający nadawanie rosyjskiego obywatelstwa ukraińskim dzieciom Władimir Putin faktycznie zalegalizował porywanie dzieci z Ukrainy - oświadczyło MSZ w Kijowie.

Traktujemy dekret prezydenta Rosji jako "próbę zalegalizowania nielegalnego przemieszczenia na terytorium Rosji ukraińskich dzieci z tymczasowo okupowanych przez rosyjską armię terytoriów Ukrainy" - napisał resort. "Swoim dekretem Władimir Putin faktycznie zalegalizował porywanie dzieci z terytorium Ukrainy" - dodano.

Podkreślono, że od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie przymusowo przemieścili na terytorium Rosji "setki tysięcy" obywateli Ukrainy, w tym dzieci.

Agencja Ukrinform podaje, że według stanu z 26 maja Rosja wywiozła na swoje terytorium ponad 238 tys. ukraińskich dzieci.

W poniedziałek Putin wydał dekret o uproszczeniu trybu otrzymania rosyjskiego obywatelstwa przez ukraińskie osierocone dzieci - przypomina Ukrinform.

godz. 22.15 - Od środy Rosja wstrzymuje częściowo dostawy gazu do Holandii, Danii i Niemiec

Rosyjski dostawca gazu Gazprom poinformował, że od 1 czerwca wstrzymuje częściowo dostawy gazu do Danii, Holandii i Niemiec. Według przedstawicieli rosyjskiego koncernu gazowego zostaną wstrzymane dostawy do "nieprzyjacielskich" krajów, które odmawiają wykonania płatności w rublach.

Jest to odpowiedź na uzgodniony wczoraj przez kraje unijne szósty pakiet sankcji nałożonych na Rosję. Unia Europejska i Zachód nakłada kolejne sankcje od 24 lutego, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.

godz. 21.23 - Rosjanie próbują zająć Siewierodonieck

godz. 20.28 - Podczas ostrzału okolic Charkowa zginął ojciec 7 dzieci

Ojciec siedmiorga dzieci zginął podczas rosyjskiego ostrzału okolic Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował portal Suspilne, powołując się na syna mężczyzny. 52-letni Ołeh Kuzniecow, ojciec sześciu synów i córki, zaginął 26 maja, gdy po pracy poszedł do lasu. Syn Maksym próbował się do niego dodzwonić i wysyłał mu SMS-y, ale nie dostał odpowiedzi. Wobec tego zamieścił kilka ogłoszeń w mediach społecznościowych i zwrócił się do policji.

„Jego karta SIM jeszcze działała i dzięki temu podano nam przybliżone miejsce, gdzie znajdował się telefon. Narysowaliśmy na mapie, gdzie może być. I zaczęliśmy poszukiwania w lesie” - cytuje Suspilne Maksyma. Ołeha znaleziono w pobliżu leśnej ścieżki, a ziemia wokół była pokryta niewielkimi lejami, które prawdopodobnie powstały przy ostrzale. Uszkodzone były także pobliskie drzewa. Maksym powiedział, że eksperci sądowi wykluczyli, by doszło do wybuchu miny-pułapki.

godz. 18.46 - Rosjanie uderzyli w zbiornik z kwasem azotowym

W Siewierdoniecku rosyjscy okupanci uderzyli w zbiornik z kwasem azotowym.

godz. 17.50 - Ukraina zidentyfikowała 600 Rosjan podejrzanych o zbrodnie wojenne

Ukraina zidentyfikowała ponad 600 rosyjskich okupantów podejrzanych o zbrodnie wojenne na Ukrainie i wszczęła postępowanie karne wobec około 80 z nich. Takie informacje w Hadze przekazała Prokurator Generalna Irina Venediktova.

godz. 17.04 - Erdogan: nie zmienimy zdania ws. członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

godz. 15.55 - Wall Street Journal: USA przekażą Ukrainie kierowane rakiety o zasięgu 70 km

Administracja USA planuje przekazać Ukrainie systemy artylerii rakietowej HIMARS z kierowanymi pociskami o zasięgu 70 km - podał dziennik "Wall Street Journal". Dostawa ma być kwestią tygodni, zaś szkolenie z obsługi systemu ma trwać ok. 10 dni.

Jak twierdzi "WSJ", choć rakiety, jakie USA planują wysłać Ukrainie - i o które Ukraina od dawna zabiegała - nie są tymi największego zasięgu (do 300 km), to i tak niemal podwoją zasięg dotychczasowych systemów będących w posiadaniu wojsk ukraińskich.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden wykluczył przekazanie Ukrainie rakiet o zasięgu pozwalającym na zaatakowanie terytorium Rosji, choć np. odległość między ukraińskim Charkowem, a rosyjskim Biełgorodem to nieco ponad 50 km.

Według "WSJ", naprowadzane rakiety GMLRS zostaną przekazane wraz z wyrzutniami HIMARS. Ich liczba nie jest jeszcze znana, lecz mają trafić na Ukrainę w ciągu tygodni, zaś szkolenie ma potrwać ok. 10 dni. Ogłoszenie nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy spodziewane jest w tym tygodniu.

godz. 15.12 - Armia ukraińska rozbiła elitarną jednostkę najemników z Grupy Wagnera

godz. 14.37 - Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova przebywa z wizytą na Ukrainie. W Kijowie spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wystąpiła przed Radą Najwyższą. Odwiedziła też Irpień i Borodziankę.

Dotąd podróż słowackiej prezydent była objęta tajemnicą. Zuzana Czaputova odwiedziła przed południem Borodziankę i Irpień, gdzie rosyjskie wojska dopuściły się zbrodni na ludności cywilnej.

- To, że zdjęcia z wojny nie otwierają już serwisów informacyjnych nie oznacza, że cierpienie Ukraińców jest mniejsze. Na własne oczy widziałam ślady zniszczeń, jakie przynieśli tu rosyjscy żołnierze. Setki kilometrów stąd tysiące ukraińskich cywilów wciąż doświadcza tego zniszczenia. Wierzę, że ten koszmar się skończy, a Ukraina znów rozkwitnie - napisała Czaputova w mediach społecznościowych.

godz. 14.30 - Po raz pierwszy opublikowano materiał filmowy przedstawiający ukraińskie helikoptery, które stawiły czoła przeciwnościom i uzupełniały zapasy obrońcom Mariupola podczas oblężenia.

godz. 14.02 - Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk z zadowoleniem odniósł się do porozumienia państw Unii Europejskiej w sprawie embarga na rosyjską ropę. Dodał jednak, że ustalony wczoraj szósty pakiet sankcyjny to dopiero „pół kroku”.

W rozmowie z niemiecką rozgłośnią „Deutschlandfunk” Andrij Melnyk powiedział, że osiągnięty kompromis pogłębi wprawdzie izolację reżimu Władimira Putina, lecz zapewni mu w dalszym ciągu przepływ dochodów. „Część dostaw będzie dalej realizowana. Wszystkie poniesione dotąd przez Rosję straty były wkalkulowane. Potrzebne jest całkowite embargo na ropę” - ocenił.

Andrij Melnyk zaznaczył, że Zachód powinien „wysuszyć” wszelkie źródła, dzięki którym Kreml finansuje swoją „zbrodniczą wojnę”. Ukraiński dyplomata ponowił także apel o szybsze wprowadzenie embarga na gaz z Rosji. Wczoraj unijni przywódcy zgodzili się na zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską. W umowie zawarto jednak zwolnienie dla dostaw surowca rurociągami.

godz. 13.45 - Od początku mówiłem, że przyjęcie kolejnych pakietów sankcji wobec Rosji jest bardzo ważne, dlatego że my nie mamy jako wspólnota międzynarodowa - w tym przypadku UE - innych narzędzi oddziaływania na Rosję niż właśnie takie środki - podkreślił we wtorek w Kairze prezydent Andrzej Duda.

Podczas briefingu prasowego prezydent został zapytany o reakcję na uzgodniony przez unijnych przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek szósty pakiet sankcji wobec Rosji.

- Od samego początku mówiłem, że przyjęcie kolejnych pakietów sankcji jest bardzo ważne, dlatego że my nie mamy jako wspólnota międzynarodowa - w tym przypadku Unia Europejska - innych narzędzi oddziaływania na Rosję, na to, żeby wymusić na Rosji zaprzestanie tej agresywnej napaści na Ukrainę, niż właśnie takie środki jak sankcje. Przede wszystkim te sankcje o charakterze gospodarczym, polegające na tym, że ogranicza się czy rezygnuje się z zakupów bardzo ważnych czy fundamentalnych dla rosyjskiej gospodarki surowców, z których ta gospodarka i budżet rosyjski czerpie ogromne dochody. Myślę tutaj o ropie naftowej i gazie - wyjaśnił.

godz. 13.05 - Ukraińska armia wyzwoliła wioskę w obwodzie chersońskim. Władysław Nazarow z Dowództwa Operacyjnego "Południe" poinformował, że Rosjanie ponieśli straty i wycofali się z miejscowości Mikołajówka.

-Nasze jednostki rakietowe i artyleryjskie zadały znaczne straty siłom wroga. Zginęło 78 Rosjan, zostało zniszczonych 8 czołgów, działo samobieżne „Pion”, 2 granatników rakietowych „Grad”, 5 jednostek pancernych i 2 pojazdy - powiedział Władysław Nazarow. Według dowództwa operacyjnego sytuacja na południu jest napięta. Rosjanie dokonują nalotów z powietrza. Wykorzystują też artylerię.

godz. 12.42 - Premier Mateusz Morawiecki W Brukseli podczas drugiego dnia posiedzenia Rady Europejskiej, która w nocy uzgodniła nałożenie sankcji na import rosyjskiej ropy naftowej drogą morską.

godz. 12.05 - Władimir Putin nakazał rosyjskim wojskom zajęcie całości terytorium obwodów ługańskiego do 1 czerwca oraz donieckiego do 1 lipca - przekazał źródła w służbach specjalnych cytowane przez Kanał 24.

godz. 11.50 -  Ukraiński są skazał Rosjan Aleksandra Bobykina i Aleksandra Iwanowa na 11 lat i 6 miesięcy więzienia każdy. Uznano ich za winnych złamania praw i zwyczajów wojennych.

godz. 11.40 - Polska liczy na unijne wsparcie w eksporcie ukraińskiego zboża. O podjętych przez Warszawę działaniach na rzecz Ukrainy mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. W drugim dniu posiedzenia Rady Europejskiej przywódcy dyskutują między innymi o bezpieczeństwie żywnościowym.

Rosyjska blokada ukraińskich portów i ostrzał magazynów zbożowych uniemożliwia eksport. To sprawia, że zagrożeni są dotychczasowi odbiorcy ukraińskiego zboża i produktów rolnych, czyli kraje afrykańskie i bliskowschodnie.

godz. 11.07 - Rosja wstrzymała dostawy gazu do Królestwa Niderlandów. Powodem jest to, że spółka GasTerra nie zgodziła się płacić za surowiec w rublach. W związku z tym rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy dla holenderskiej firmy.

Rosja wstrzymała wcześniej dostawy gazu do Polski, Bułgarii i Finlandii. Powodem był również brak zgody na to, aby płacić za surowiec w rublach.

godz. 10.44 - Słowiańska następstwo nocnego ostrzału.

godz. 10.35 - Rosjanie zajęli połowę Siewierodoniecka i koncentrują swoje wysiłki na zdobyciu całego miasta. Poinformowały o tym lokalne władze. Rosyjskie wojsko ostrzeliwuje też pozycje ukraińskiej armii na innych odcinkach frontu w Donbasie. Pociski spadają również na cywilne zabudowania.

Według raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, najpoważniejsza ofensywa Rosjan jest skierowana na Siewierodonieck. Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że rosyjskie wojsko weszło na teren miasta. Sytuacja jest bardzo trudna, walki toczą się już nie na obrzeżach, ale w środku miasta.

Oprócz Siewierodoniecka Rosjanie prowadzą szturm w kierunku Bachmutu, Toszkiwki i Komyszuwachy. Ostrzeliwują też miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Giną tam cywile. W wyniku ataku lotniczego na Słowiańsk zginęły 3 osoby. W nocy rosyjska armia ostrzelała też Charków i Mikołajów, a także miejscowości w obwodach sumskim i dniepropietrowskim.

godz. 10.12 - Nie żyje już ponad 30,5 tys. rosyjskich żołnierzy. Sztab Generalny Ukrainy przedstawił dane o stratach wroga. 

godz. 9.51 - Rosjanie umacniają pozycje na Wyspie Węży, dwie dodatkowe dywizje zestawów rakietowych S-300 skierowano również na Krym - powiedział we wtorek szef odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

Zdaniem Bratczuka w pobliże położonej na Morzu Czarnym Wyspy Węży Rosjanie wysłali trzy dodatkowe okręty Floty Czarnomorskiej. W niedzielę ukraińskie media informowały o odesłaniu do znajdującej się na anektowanym Krymie stoczni trzech rosyjskich okrętów desantowych, z których dwa - według wcześniejszych doniesień ukraińskiej armii - zostały uszkodzone.

godz. 9.22 - Z analizy zdjęć satelitarnych udostępnionych przez amerykański Departament Stanu wynika, że rosyjskie wojska celowo atakują ukraińskie uniwersytety i muzea, by niszczyć ukraińskie dziedzictwo kulturowe – powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.

godz. 9.13 - Wczoraj z Polski do Ukrainy polscy strażnicy graniczni odprawili prawie 24 tys. osób. 

godz. 8.55 - Wojska rosyjskie nasiliły ostrzały na południu Ukrainy, ale siły ukraińskie uniemożliwiają im posuwanie się naprzód, a ich kontrofensywa sieje panikę w rosyjskich szeregach - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Rosjanie utrzymują zajęte pozycje, ale nie udaje im się zdobyć nowych terenów, więc zamiast tego skupiają się na ostrzałach z artylerii i moździerzy - twierdzi dowództwo.

W poniedziałek rosyjskie wojsko dwukrotnie zaatakowało ukraińskie pozycje w obwodzie mikołajowskim przy użyciu śmigłowców Mi-24. Ostrzelało też szereg miejscowości z artylerii i wyrzutni rakiet, w wyniku czego rannych zostało co najmniej czworo cywili.

godz. 8.34 - Rosyjskie wojska ostrzelały Słowiańsk. Zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych - poinformował szef obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

Atak nastąpił w nocy z poniedziałku na wtorek. Podczas ostrzału uszkodzono m.in. szkołę i co najmniej siedem wielopiętrowych bloków mieszkalnych - podała agencja Ukrinform.

godz. 8.25 - W wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainie zginęło 243 dzieci, 446 zostało rannych - podaje Biuro Prokuratora Generalnego.

godz. 8.25 - Rosja mocno odczuje każde ograniczenie w eksporcie ropy - informuje agencja Bloomberg. Dziennikarze agencji wyliczyli, że straty rosyjskiego budżetu mogą wynieść 22 miliardy dolarów rocznie.

Bloomberg napisał, że wstrzymanie dostaw ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Polski i Niemiec pozbawi Moskwę 12 miliardów dolarów rocznie. Kolejne 10 miliardów dolarów Rosja straci w związku z zakazem eksportu ropy drogą morską.
Bloomberg zwraca uwagę, że rosyjskie koncerny naftowe nie odrobią tych strat na rynkach azjatyckich, gdzie rosyjska ropa jest sprzedawana z dużą zniżką, wynoszącą około 34 dolarów za baryłkę.

Państwa Unii Europejskiej uzgodniły szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w którym między innymi przewidziano embargo na import rosyjskiej ropy i morski transport tego paliwa.

godz. 8.21 - Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, ogłosił powstanie floty handlowej w „republice”. Po zajęciu Mariupola przy nabrzeżach portu morskiego pozostawiono kilka statków. Zostaną przeniesieni pod jurysdykcję „DPR”.

godz. 8.05 -Wkrótce przekażemy Ukrainie nie tylko pojazdy wojskowe, ale również systemy ochrony przed dronami i termowizory oraz dron Bayraktar, który zostanie zakupiony za pieniądze ze zbiórki zorganizowanej przez litewskich obywateli - poinformował  litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas.

godz. 7.43 - W maju Ukraina wyeksportowała ponad milion ton zboża.

godz. 7.33 - Wojsko rosyjskie kontynuuje szturm na tereny miast Siewierodonieck i Toszkiwka, a także na tereny Zolotoje, Komyszuvacha i Nirkovo w obwodzie ługańskim - informuje Serhiy Haidai, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

- Dwóch zabitych i trzech rannych w Łysychańsku, w sumie czterech, Rosjanie szturmują okolice Siewierodoniecka i Toszkiwki, zniszczone przedszkola w Gorskim. Nie wiemy, ilu cywilów zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni na terenach Siewierodoniecka, do których dołączyli bojownicy. Zapewne wielu z nas obejrzało oburzenie wideo, w którym witają ich miejscowi. W większości są to sceny zainscenizowane. Tysiące, które pozostają w mieście, bez powodu boją się zemsty lub masakry, jak to miało miejsce w Bucha. Albo jak wczoraj w Łysychańsku, gdzie Rosjanie strzelali do samochodów z francuskimi dziennikarzami - dodał. 

godz. 7.20 - Ukraina otrzyma nowe partie precyzyjnych pocisków kierowanych MLRS, ale nie będzie mogła prowadzić ostrzału w głąb terytorium Rosji - napisał na Twitterze amerykański ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dyplomata Michael McFaul.

- Komentarze wyjaśniające ze strony administracji prezydenta Joe Bidena są zachęcające - napisał McFaul. Ukraina otrzyma nowe partie precyzyjnych pocisków kierowanych o większym zasięgu od tych, które obecnie posiada, ale nie takie, które będą w stanie uderzyć w głąb Rosji - dodał. Typowe pociski MLRS trafiają w cele w odległości około 70 km i takie właśnie rakiety Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć na Ukrainę.

godz. 7.15 - Węgierskie rodziny mogą spać spokojnie - zadeklarował premier tego kraju Viktor Orban po przyjęciu unijnych sankcji na rosyjską ropę naftową. Budapeszt najgłośniej domagał się złagodzenia restrykcji.

Porozumienie przywódców na szczycie w Brukseli zakłada embargo na ropę transportowaną drogą morską, co stanowi 2/3 unijnego importu, ale biorąc pod uwagę, że Polska i Niemcy do końca roku zrezygnują z dostaw rurociągiem Przyjaźń, to w praktyce Unia przestanie kupować 90 procent dotychczas sprowadzanej rosyjskiej ropy.
Viktor Orban stwierdził, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zakazu stosowania na Węgrzech ropy z Rosji została odrzucona.

- Doszliśmy do porozumienia, które stanowi, że kraje, otrzymujące ropę, mogą nadal działać na obecnych warunkach. Rodziny mogą dziś spać spokojnie, udało nam się wycisnąć z tego jak najwięcej - przekonywał.

godz. 7.12 - Lokalne media w Nowopłocku w Białorusi donoszą o problemach w rafinerii ropy naftowej spowodowanych sankcjami. Znacząco spadł import i eksport. Polska, Litwa, Łotwa i Ukraina mają zamknięte możliwości tranzytowe, a przepustowość Rosji nie wystarcza do transportu.

godz. 7.10 - Bez embarga na import ropy z Rosji ciężko byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną Putina - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu w Brukseli. 

Przywódcy 27 krajów porozumieli się na nim w sprawie wstrzymania do końca roku zakupów rosyjskiej ropy.  - To bardzo ważne. Dzisiaj ropa jest jednym z głównych źródeł dochodów, które później Kreml przeznacza na wojnę na Ukrainie - powiedział szef polskiego rządu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że dostawy rosyjskiej ropy spadną o 90 procent do końca tego roku.

godz. 7.00 - Jest zgoda w Unii Europejskiej na szósty pakiet sankcji wobec Rosji I embargo na import ropy. Porozumienie osiągnęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli - poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Jednomyślną zgodę blokowały przez niemal cztery tygodnie Węgry, domagając się wyłączeń i rekompensat. Te techniczne kwestie będą negocjowane w najbliższych dniach.
Wstępnie ustalono, że restrykcjami zostanie objęta ropa sprowadzana tankowcami, natomiast wyłączone spod embarga zostaną ropociągi.

"To natychmiast pokrywa ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej" - podkreślił przewodniczący Rady.
Dodatkowo także Polska i Niemcy mają zrezygnować z dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. A to - jak podkreśliła szefowa Komisji - zmniejszy skutecznie do końca roku około 90 procent importu ropy z Rosji do Unii Europejskiej.

Ponadto w ramach szóstego pakietu sankcji kolejne rosyjskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, w tym ten największy - Sberbank. Nadal jednak, mimo apeli Polski i krajów bałtyckich, restrykcjami nie jest objęty trzeci co do wielkości Gazprombank, wykorzystywany przez część państw do zapłaty za surowce energetyczne.
Rozszerzona ma być także czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Na listę została wpisana Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina.

Sankcjami ma być także objęty między innymi zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl, który - jak napisano w uzasadnieniu - jest jednym ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę i przedstawia ją jako wojnę ze złem.

Sankcjami zostaną objęte trzy rosyjskie media. Są to Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International.

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies