Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 95. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja straciła kolejnego dowódcę

Trwa 95. dzień rosyjskiej inwazji. Siły Zbrojne Ukrainy donoszą, że Aleksander Dosiagajew, dowódca batalionu szturmowego w Rosji został zlikwidowany. Wołodymyr Zełenski poinformował o tym, że armia rosyjska w sobotę ostrzelała Mikołajów - pociski uderzyły w osiedle mieszkalne, 20 metrów od przedszkola. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.36 - Rosyjskie władze okupacyjne w Chersoniu na południu Ukrainy wyznaczyły na dyrektora teatru mężczyznę, który wcześniej pracował tam jako ochroniarz - poinformował na Facebooku doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań.

"Nominacje kadrowe okupantów są wielce symptomatyczne. Sprzedawczyni kieruje oświatą, ochroniarz - teatrem, a miejscowi alkoholicy i ludzie niespełna rozumu znaleźli się w kolaboracyjnych władzach. Specjaliści w swoim fachu odmawiają bowiem współpracy z najeźdźcami" - podkreślił Chłań.

Jak zaznaczył polityk, "wszystkie zawody są godne szacunku", lecz rosyjscy okupanci celowo "wyszukują osoby, które były dotychczas nikim, a teraz mogą pokazać swoją siłę". "Ktokolwiek by jednak nie poszedł pracować dla wroga, zakończy się to dla niego bardzo źle" - ostrzegł doradca gubernatora.

godz. 22.13 - W niedzielę w Donbasie odparto 14 ataków wroga, walki trwają w 3 kolejnych lokalizacjach - podaje Interfax. 

godz. 21.55 -  Wojska rosyjskie straciły w niedzielę na wschodzie Ukrainy 39 ludzi i 13 jednostek sprzętu wojskowego - podała armia ukraińska. Według komunikatu ugrupowania operacyjno-taktycznego Wschód siły ukraińskie zniszczyły należący do Rosjan magazyn amunicji.

W oświadczeniu, opublikowanym na Facebooku czytamy, że armia podała oddziały ukraińskiej artylerii ostrzelały grupę wojsk rosyjskich. W rezultacie Rosjanie stracili 39 ludzi i sprzęt, m.in. bojowy wóz piechoty, transporter opancerzony, dwa systemy artyleryjskie i trzy aparaty bezzałogowe.

godz. 21.38 - Premier Ukrainy Denys Shmyhal powiedział, że liczba ofiar cywilnych jest kilkadziesiąt razy wyższa niż wśród ukraińskich wojskowych.

„To świadczy o tym, że armia rosyjska walczy przeciwko ludności cywilnej Ukrainy, a nie przeciwko naszym Siłom Zbrojnym” – powiedział Szmyhal.

godz. 21.19 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja przegrała nie tylko bitwę o Charków, ale też swoją przyszłość i relacje z wolnym światem. Prezydent odwiedził dziś Charków i pozycje ukraińskich wojsk pod miastem.

W wieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Charków przeżył straszne ostrzały Rosjan. Wiele budynków mieszkalnych jest zniszczonych i spalonych. "Państwo rosyjskie może tam jak w zwierciadle zobaczyć siebie, zobaczyć, co przegrało przez 95 dni wojny" - dodał prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że podziękował władzom Charkowa za obronę miasta i efektywną współpracę. "Oni są i pozostają z mieszkańcami obwodu charkowskiego, z Ukrainą i co ważne teraz - razem jedni z drugimi. Wojsko, policja, mer Charkowa, obwodowa administracja rządowa- wszyscy rzeczywiście pracują dla zwycięstwa i robią to efektywnie"- powiedział prezydent.

godz. 20.40 - W mieście Izmaił w obwodzie odeskim oblano czerwoną farbą pomnik Suworowa.

W roku 1790 podczas wojny rosyjsko-tureckiej, wojska rosyjskie dowodzone były przez generała głównodowodzącego Aleksandra Suworowa. 

godz. 20.30 - Prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie charkowskim. Zełenski poinformował o tym w swoim wystąpieniu wideo, donosi Ukrinform.

"Przyjechałem. Zrozumiałem. Zwolniłem szefa SBU regionu. Za to, że nie pracowałem w obronie miasta od pierwszych dni wojny na pełną skalę, a tylko myślałem o sobie osobiście. Jakie motywy - funkcjonariusze organów ścigania będą dowiedz się” - powiedział Zełenski.

godz. 19.50 - Donieck: okupanci zabili 3 i ranili 4 cywilów w ciągu jednego dnia.

godz. 18.52 - Nadal bez porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy.

Popołudniowe spotkanie ambasadorów krajów członkowskich zakończyło się bez porozumienia. Negocjacje mają być kontynuowane jutro rano, zanim do Brukseli przylecą na szczyt przywódcy państw członkowskich.
Dziś, jeszcze przed rozpoczęciem spotkania unijnych ambasadorów, jeden z dyplomatów mówił, że albo porozumienie zostanie osiągnięte teraz, albo go w ogóle nie będzie. Tłumaczył, że embargo na import ropy z Rosji zostało tak złagodzone, że nie ma możliwości, by zapisy jeszcze bardziej rozwodnić. Jednak dziś porozumienia nie było.

Najnowsza, kompromisowa propozycja mówi, że sankcje obejmą tylko ropę transportowaną drogą morską, co stanowi około dwóch trzecich importu z Rosji. Z embarga zostaną wyłączone ropociągi. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że w kompromisowej wersji sankcji został uwzględniony postulat Warszawy, że ropa transportowana z Rosji rurociągami do jakiegokolwiek unijnego kraju nie mogła być dalej transportowana i będzie tylko do użytku w danym państwie.

godz. 18.12 - Trzy rosyjskie duże okręty desantowe projektu 775 są naprawiane w stoczni znajdującej się na anektowanym Krymie - podał w niedzielę portal Krym.Realii. Wcześniej armia ukraińska przekazała, że dwa takie okręty: Cezar Kunikow i Nowoczerkask zostały uszkodzone.

godz. 18.10 - Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała w niedzielę, że Kijów zawarł już wszystkie umowy z partnerami zagranicznymi na dostawy uzbrojenia, ale jego dostarczenie do kraju wymaga czasu.

- Powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i wiedzieć, że praktycznie wszystkie umowy dostaw zostały zawarte. Wiemy, z jaką regularnością i kiedy broń będzie dostarczana. Jednak potrzebny jest pewien czas na to, byśmy zyskali w walce poziom parytetowy z Rosją- powiedziała Malar, cytowana przez agencję UNIAN.

godz. 17.21 - Zdjęcia Irpienia wykonane dronem. 

godz. 17.17 - Dziś do Melitopola przybył pociąg rosyjskich czołgów T-72B.

godz. 16.39 - Rosyjscy oligarchowie wyłączają elektroniczną identyfikację na swoich jachtach, żeby uniknąć ich konfiskaty - informuje gazeta "The Observer". Po inwazji Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na biznesmenów związanych z Kremlem.

Zamrożono ich aktywa finansowe i aresztowano nieruchomości. Do tej pory skonfiskowano 13 jachtów, które wiązano z rosyjskimi przedsiębiorcami o łącznej wartości 2 i pół miliarda dolarów.

Rosyjska opozycja od wielu lat ostrzegała, że część przedsiębiorców pierze poprzez swoją działalność pieniądze wyprowadzane z budżetu Rosji, a zgromadzone przez nich aktywa są wykorzystywane do wspierania działalności Władimira Putina. Od trzech miesięcy współpracownicy Aleksieja Nawalnego, dziennikarze i działacze antykorupcyjni poszukują nieruchomości i luksusowych jachtów, które można byłoby odebrać oligarchom.

Według "Observera”, oligarchowie chcąc ukryć lokalizację swoich jachtów wyłączają automatyczny system identyfikacji. W ostatnich tygodniach z radarów zniknęły jachty: "Clio” przypisywany Olegowi Deripasce, "Galactica Super Nova” wiązany z Wagitem Alekperowem i kilkanaście innych jednostek, których wartość szacowana jest w przedziale od 60 milionów dolarów do 300 milionów dolarów.

godz. 16.00 - Prezydent Serbii Aleksandar Vučić poinformował, że w czasie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem uzgodnił nowy, trzyletni kontrakt na dostawy gazu. "Nie mogę teraz mówić o cenie, wszystkie szczegóły zostaną uzgodnione z Gazpromem" - powiedział prezydent Serbii dziennikarzom.

Dziesięcioletni kontrakt Serbii na dostawy gazu z Gazpromem wygasa 31 maja. Aleksandar Vučić dodał, że uzgodnił z Putinem, że cena gazu będzie powiązana z ceną ropy, ale nie rozwinął tego tematu. Powiedział również, że rozmawiał z prezydentem Rosji o rozbudowie magazynów gazu. "Putin powiedział, żebym do niego zadzwonił, jeśli uznam, że jest coś jeszcze do omówienia" - powiedział Aleksandar Vučić.

Nie tak dawno władze w Moskwie ostrzegły prezydenta Serbii, że musi udowodnić, iż "Serbia jest przyjacielem Moskwy". Sam Aleksandar Vučić wielokrotnie skarżył się, że znajduje się pod silną presją Zachodu, by wyraźnie potępił rosyjską agresję na Ukrainę. Władze Serbii, pomimo apeli Unii Europejskiej, odmawiają wprowadzenia sankcji przyjętych przez UE wobec Rosji.

godz. 14.50 - W okupowanym przez Rosjan Melitopolu odbył się proukraiński wiec patriotyczny

godz. 14.40 - Siły ukraińskie informują, że w walce z nimi poległo trzech kolejnych rosyjskich dowódców

Są to kapitan Oleksandr Wigular, dowódca kompanii 106. Dywizji Spadochronowej, pułkownik Władimir Iwanow z wojskowej służby prasowej, oraz podpułkownik Oleksandr Dosiegajew, dowódca batalionu szturmowego 104. pułku szturmowego

godz. 14.00 - Prawie 3 tys. osób z Mariupola, w tym 300 dzieci, zostało wywiezionych do tzw. obozów filtracyjnych

poinformowała dziś ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

godz. 12.50 - W Kramatorsku i okolicznych miejscowościach nie ma prądu po tym, jak Rosja uszkodziła linie energetyczne

Burmistrz Kramatorska Ołeksandr Honczarenko poinformował, że uszkodzona została linia wysokiego napięcia, a prace naprawcze są trudne ze względu na trwające ciężkie walki, donosi The Kyiv Independent.

godz. 12.10 - Sytuacja w Siewierdoniecku

godz. 11.20 - Rosjanie zwożą zwłoki ludzi do jednego z supermarketów w Mariupolu

- poinformował w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca mera tego okupowanego przez siły rosyjskie miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Opublikował zdjęcie przedstawiające ciała leżące przy sklepowych kasach.

godz. 10.40 - Okolice Charkowa

godz. 9.00 - Trudna sytuacja panuje także w Siewierodoniecku, gdzie w sobotę zginęła kobieta podczas ataku na starszą część miasta

Szef władz obwodowych podkreślił, że mieszkańcy, którzy jeszcze nie wyjechali, chronią się w piwnicach.

godz. 8.20 - Zdaniem Instytutu wojska rosyjskie osiągnęły postępy w okolicach Siewierodoniecka przede wszystkim dzięki temu, że Moskwa skoncentrowała wokół niego siły i sprzęt, przesunięte z innych osi walk, gdzie Rosjanie od tygodni nie są w stanie uzyskać nowych zdobyczy

Mimo to – podkreśla ISW – siły ukraińskie zadały agresorom poważne straty.

„Moskwa nie będzie w stanie odzyskać znacznej mocy bojowej, nawet jeśli zajmie Siewierodonieck, gdyż znacznie ją nadwerężyła, atakując miasto”, pisze ISW.

godz. 7.40 - Reuters: Lider rosyjskich pełnomocników w obwodzie chersońskim mówi, że decyzja o przystąpieniu do Rosji nastąpi "w przyszłym roku"

Kirył Stremousow, szef rosyjskich pełnomocników w obwodzie chersońskim, powiedział, że walki w regionie mogą wpłynąć na termin przystąpienia do Rosji.

W przeciwieństwie do poprzednich wypowiedzi, Stremousov powiedział, że proces może obejmować referendum, chociaż pierwszym krokiem jest "przywrócenie porządku w regionie Chersoniu”.

godz. 7.25 - Euromaidan Press publikuje zdjęcia młodych ludzi, którzy należą do najmłodszych ratowników Państwowych Służb Ratowniczych Ukrainy

godz. 7.10 - NEXTA podała, że Siły Zbrojne Ukrainy donoszą, że Aleksander Dosiagajew, dowódca batalionu szturmowego ze 104. pułku szturmowego w Rosji został zlikwidowany

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies