Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 94. dzień rosyjskiej inwazji. Hipersoniczny pocisk w pobliżu Finlandii i Szwecji

To już 94. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na obrzeżach Siewierodoniecka trwają walki, ale miasto nie jest odcięte i mimo prognoz Rosjanie nie zdołają w najbliższych dniach zająć obwodu ługańskiego. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ TUTAJ

godz. 22.24 - Od marca rząd Niemiec nie wysłał do Ukrainy prawie żadnej broni

W ciągu ostatnich dziewięciu tygodni rząd Niemiec najwyraźniej ograniczył do minimum swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy; nie tylko nie ma dostaw broni ciężkiej, ale - jak wynika z dokumentów udostępnionych gazecie "Welt am Sonntag" - od końca marca Niemcy nie wysłały też prawie żadnej znaczącej broni lekkiej.

Według dokumentów, które poznała gazeta, w okresie od 30 marca do 26 maja na Ukrainę dotarły tylko dwie dostawy broni od rządu niemieckiego. W obu znajdowało się tylko bardzo niewielkie wyposażenie.

W połowie maja Niemcy wysłali 3000 min przeciwpancernych i 1600 specjalistycznych min przeciwpancernych.

Miesiąc wcześniej na Ukrainę dotarła inna niemiecka dostawa. Zawierała on jednak tylko m.in. części zamienne do karabinów maszynowych, granaty ręczne, ładunki wybuchowe i miny - informuje "Welt am Sonntag".

Według Ukrainy, ostatnia dostawa broni przeciwlotniczej i przeciwpancernej miała miejsce 25 marca, czyli ponad dwa miesiące temu - podaje gazeta.

godz. 21.52 - Ok. 6 tysięcy rosyjskich żołnierzy zabitych podczas walk ulicznych w Mariupolu

- Ok. 6 tysięcy okupantów zostało zabitych przez siły ukraińskie podczas walk ulicznych w Mariupolu. Taką informację podał doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Aleksiej Arestowicz - podaje portal NEXTA.

godz. 20.54 - Dwie osoby nie żyją, cztery są ranne po atakach Rosjan w obwodzie donieckim

Dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne w sobotę na skutek ataków sił rosyjskich w obwodzie donieckim – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Jedna osoba zginęła w Bachmucie i jedna w Awdijiwce. Natomiast ranni odnieśli obrażenia w miejscowościach Czerkaske, Toneńke, Mikołajiwka i Awdijiwka.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wojska rosyjskie na kierunku donieckim prowadzą intensywne działania bojowe z zamiarem otoczenia Lisiczańska i Siewierodoniecka oraz zajęcia całego obwodu ługańskiego w jego administracyjnych granicach.

godz. 20.32 - Stany Zjednoczone umarzają 1/4 cła na import stali z Ukrainy

- USA będą pobierać o 25% mniejsze cło z importu stali z Ukrainy. Taką decyzję podjął prezydent Joe Biden - podaje portal NEXTA.

godz. 20.29 - Atak rakietowy na Krzywy Róg - alarm przeciwlotniczy w większości kraju

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Krzywy Róg - poinformował w sobotę wieczorem mer tego miasta w środkowej Ukrainie Ołeksandr Wilkuł. Na razie nie ma informacji o ofiarach ani zniszczeniach.

- Uderzenia rakietowe w okolicy jednego z wyjazdów z miasta - napisał Wilkuł w komunikatorze Telegram. - Niczego nie fotografujemy i nie publikujemy w mediach społecznościowych. Wszyscy niech pozostają w schronach.

Serwis Unian podał, że w mieście widać słup dymu. Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk przekazał, że zaatakowano przedmieścia Krzywego Rogu. Ustalane są informacje o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach.

W sobotę wieczorem ogłoszono alarmy przeciwlotnicze w większości kraju.

godz. 19.34 - Trwa oficjalny weekend Kijowa: "Dwudniowa celebracja najlepszego miasta na świecie"

- Trwa oficjalny weekend Kijowa, dwudniowa celebracja najlepszego miasta na świecie - napisał na Twitterze dziennikarz The Kyiv Independent Oleksij Sorokin. - Jestem na zawsze wdzięczny mężczyznom i kobietom, które walczą za naszą teraźniejszość i przyszłość.

godz. 19.25 - Kontrofensywa sił ukraińskich na południowym froncie

- W wyniku kontrofensywy wróg doświadczył znaczących strat i musiał podjąć obronę na niekorzystnych, słabo wyposażonych granicach - podaje portal Euromaidan Press.

godz. 18.46 - New York Times: "Prezydent USA Joe Biden zatwierdził przekazanie Ukrainie systemów rakietowych"

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził przekazanie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu - poinformował w piątek "New York Times". Według źródeł dziennika decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona przez Waszyngton w przyszłym tygodniu.

Dziennik nie potwierdził, jakie dokładnie wyrzutnie zostaną przekazane przez Waszyngton, lecz zasugerował, że prawdopodobnie będzie to M31 GMLRS - precyzyjna broń nakierowywana drogą satelitarną, przenosząca materiały wybuchowe o mocy porównywalnej z 225-kilogramową bombą lotniczą i zdolna do ostrzeliwania celów znajdujących się w odległości około 65 km.

- Są to parametry, które znacznie przekraczają zasięgi systemów wykorzystywanych dzisiaj przez Kijów - podkreślono na łamach "New York Timesa".

Według źródeł dziennika, jest również możliwe, że w kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdą się lekkie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet HIMARS, o które apeluje strona ukraińska.

Jak zaznaczyło źródło cytowane przez dziennik, "władze USA chcą przedstawić przekonujące argumenty, że nie dostarczają Ukrainie broni zdolnej do rażenia celów na terytorium Rosji". Wcześniej, w piątek, stacja CNN poinformowała, że administracja w Waszyngtonie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego - PAP) obawia się, czy przekazywanie Ukraińcom coraz cięższego uzbrojenia nie zostanie odebrane przez Kreml jako prowokacja, która mogłaby wywołać odwet przeciwko USA.

godz. 18.00 - Resort obrony Ukrainy: Nie przewidujemy powtórnego szturmu Rosji na Kijów

Nie widzimy żadnych oznak, które mogłyby świadczyć o przygotowaniach Rosji do powtórnego szturmu na Kijów - poinformowała w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Polityk dodała, że pogłoski o nowym ataku mogą być rozpowszechniane przez wroga w celu wywołania paniki.

- Wśród kijowian wybuchła naprawdę duża panika. Poprzedniego wieczora odebrałam mnóstwo telefonów w sprawie możliwego rosyjskiego natarcia na stolicę Ukrainy, a potem przez całą noc pozostawałam w kontakcie z naczelnym dowódcą armii generałem Walerijem Załużnym oraz szefem wywiadu wojskowego Kyryło Budanowem - powiedziała Malar.

Jak podkreśliła wiceszefowa resortu obrony, pojawiły się pogłoski, jakoby najeźdźcy mieli przypuścić ponowny szturm na Kijów w sobotę o godz. 4 nad ranem. "Wróg może wywoływać takie fale paniki. Początkowo ta +informacja+ pojawiła się w rosyjskich sieciach społecznościowych, a dopiero potem przeniknęła do naszego kraju" - dodała ukraińska polityk.

Wcześniej, w piątek, niezależny rosyjski serwis Meduza przekazał doniesienia, że Kreml po raz kolejny rozważa możliwość ataku na Kijów i wciąż liczy na pełne zwycięstwo w wojnie z Ukrainą. Według Meduzy w administracji prezydenckiej w Moskwie, na tle natarcia wojsk rosyjskich w Donbasie, znów pojawiła się nadzieja na "wygranie wojny w ciągu kilku miesięcy". Plan maksimum Kremla miałby natomiast zakładać opanowanie ukraińskiej stolicy.

godz. 17.33 - Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie mógł przekroczyć granicy polsko-ukraińskiej

Ukraińskie służby graniczne nie wypuściły z Ukrainy Petra Poroszenki. Były prezydent i lider największej opozycyjnej partii chciał wjechać do Polski, a następnie udać się do Wilna na Zgromadzenie Parlamentarne NATO. Petro Poroszenko miał usłyszeć od ukraińskich pograniczników, że nie może być wypuszczony z kraju, bo nie przedstawił odpowiednich dokumentów. Tak poinformowali towarzyszący mu parlamentarzyści z partii Europejska Solidarność.

Tymczasem były prezydent, jako deputowany do Rady Najwyższej, nie jest objęty zakazem wyjazdu z kraju w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie. Petro Poroszenko przedstawić też miał zezwolenie na wyjazd wydane przez przewodniczącego ukraińskiego parlamentu.

Według współpracowników Petra Poroszenki uniemożliwienie wyjazdu na Zgromadzenie Parlamentarne NATO było motywowane politycznie i wynikało z dyspozycji wydanych pogranicznikom przez biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Administracja prezydenta Zełenskiego nie odniosła się na razie do sprawy.

Na Ukrainie znane są mocne polityczne animozje między obecnym i byłym prezydentem Ukrainy. Przed wojną Petro Poroszenko wielokrotnie oskarżał Wołodymyra Zełenskiego o wykorzystywanie aparatu państwowego do walki politycznej.

godz. 17.28 - Wielka Brytania wciąż będzie pomagać wojskom ukraińskim

Jak powiedział brytyjski premier Boris Johnson po rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, rząd w Londynie wspiera Kijów "długoterminowo".

godz. 17.26 - Okupanci zmienili znak przy wjeździe do Melitopola

Napis na postawionym znaku brzmi: "Melitopol Rosja na Zawsze", podaje portal NEXTA.

godz. 16.16 - Sytuacja na froncie: Rosjanie powoli posuwają się na zachód

- Ukraina odpycha rosyjską ofensywę w Ługańsku, ale Rosja powoli zyskuje przewagę. Rosja kontynuuje budowę fortyfikacji w obwodzie chersońskim. Grupa międzynarodowych ekspertów doszła do wniosku, że Rosja podżega do ludobójstwa na Ukrainie — pisze Euromaidan Press.

godz. 16.13 - Rozmowa prezydenta Francji i kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem

Prezydenci Francji oraz Rosji, a także kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie o sytuacji na Ukrainie - trwającej wojnie oraz gospodarce. Rozmowa trwała 80 minut i odbyła się z inicjatywy przywódców Niemiec i Francji.

Berlin przekazał, że Emmanuel Macron i Olaf Scholz zaapelowali do Władimira Putina o "poważne i bezpośrednie negocjacje" z Wołodymyrem Zełenskim, zawieszenie broni, wycofanie rosyjskich wojsk i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu oraz poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Prezydent Rosji przekazał im gotowość do wznowienia dialogu z Ukrainą.

Władimir Putin chce też rozmawiać o umożliwieniu eksportu zboża, w tym ukraińskiego, z portów Morza Czarnego oraz pozostaje gotowy, by zwiększyć eksport rosyjskich nawozów i produktów rolnych. Powiedział, że pomoże to zmniejszyć napięcia na światowym rynku żywności. Ewentualne otwarcie kanałów nie byłoby wykorzystywane do działań ofensywnych. Główną rolę w tej sprawie miałaby odegrać ONZ.

Rosyjski przywódca postawił jednak warunek - zniesienie sankcji, które zostały nałożone na Moskwę po agresji na Ukrainę. Podobne żądania przedstawił ostatnio w rozmowie z władzami Włoch i Austrii.

Władimir Putin powiedział kanclerzowi Niemiec i prezydentowi Francji, że dostarczanie broni na Ukrainę przez państwa zachodnie uważa za niebezpieczne i ryzykujące dalszą destabilizację tego kraju. Ostrzegł też przed zaostrzeniem kryzysu humanitarnego. Z kolei przywódcy Niemiec i Francji wezwali Władimira Putina do uwolnienia jeńców z zakładów Azowstal oraz poszanowania praw ludności cywilnej.

godz. 14.45 - Władze Krymu rozważają wycofanie lekcji języka angielskiego ze szkół. Twierdzą, że przedmiot jest niepotrzebny, skoro w związku z sankcjami Rosjanie nie mogą udać się do Londynu

godz. 14.23 - Prezydent Wołodymyr Zełenski wyjaśnił, że nie chciałby rozmawiać z Władimirem Putinem. Jest jednak zmuszony, ponieważ uważa, że Rosja to państwo, w którym pozostałe postacie polityczne o niczym nie decydują

godz. 14.10 - Ukraińskie wojsko pokazało nagranie wideo z niszczenia wrogich sił i sprzętu w rejonie Zaporoża

45. samodzielna brygada artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy przekazała we wpisie na Facebooku, że przy pomocy dział i współpracy z rozpoznaniem lotniczym kontrwywiadu wojskowego SBU i "Azowem" zorganizowali Rosjanom "piekielne przyjęcie", podaje Ukraińska Prawda.

godz. 13.30 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o wsparciu dla Ukrainy

Musimy współpracować, by uniknąć kryzysu żywnościowego i odblokować ukraińskie porty - napisał na Twitterze Zełenski.

godz. 12.20 - Rosjanie przez dwa dni ostrzeliwali miejscowość Merefa w obwodzie charkowskim.  Zniszczyli m.in. podstację energetyczną - powiedział przywódca lokalnej społeczności

godz. 11.33 - Ukraińska Prawda podaje, że w obwodzie ługańskim Rosjanie, choć zmuszeni do odejścia na wcześniejsze pozycje, nie zaprzestają prób okrążenia oddziałów ukraińskich i odcięcia regionu

W ostrzałach Siewierodoniecka uszkodzonych zostało 14 wielopiętrowych domów mieszkalnych. Ostrzeliwane były także miejscowości: Synecki, Hirske, Zołote, Orichowe, Wrubiwka i Lisiczańsk.

godz. 10.20 - Na zdjęciach satelitarnych firmy Maxar Techonologies widać efekty masowego ostrzału w Donbasie. Na zdjęciach: Łyman i Popasna

godz. 9.30 - W obwodzie mikołajewskim w większości rejonów noc minęła stosunkowo spokojnie

Wczoraj po południu Rosjanie ponownie ostrzelali społeczność Szyrokowa. W efekcie uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne, ale na szczęście nikt nie został ranny. Wczoraj okupanci ostro ostrzeliwali też Lubomiriwkę, a także Zielony Gaj w gminie Szewczenkiwska. Wyjaśniane są informacje o ofiarach i zniszczeniach. W dzień i w nocy w regionie  bereznehuwatskim były ostrzały - uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne. Według wstępnych informacji nie ma ofiar.

godz. 8.40 - Straty rosyjskiej armii

godz. 8.32 - Tak ukraińskie wojska niszczą rosyjski sprzęt na wschodzie kraju

godz. 8.20 - Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy z zamiarem okrążenia sił ukraińskich

Siły rosyjskie prawdopodobnie nie będą zdolne do szybkich postępów w samym mieście — wskazują eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

godz. 8.00 - Odezwał się Janukowycz. Oskarża Polskę i "doradza" Ukraińcom

Wiktor Janukowycz napisał sześciostronicowe oświadczenie, w którym oskarża Polskę o zamiar aneksji zachodnich regionów Ukrainy i doradza Ukraińcom, aby nie polegali na Zachodzie, ale negocjowali z Rosją - podała NEXTA. 

godz. 7.35 - Polska nie otrzymała dotąd żadnych nowych unijnych środków na wsparcie uchodźców z Ukrainy

Po trzech miesiącach wojny poza możliwością przesuwania pieniędzy z innych programów Komisja Europejska zaoferowała Polsce z budżetu 144,6 mln euro, których jeszcze nie przekazała. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreśla, że to za mało, bo pomoc kosztuje miliardy euro.

godz. 7.20 - Rosyjskie media lokalne twierdzą, że Ukraina planowała zrzucić bombę atomową na Briańsk w Rosji, informuje NEXTA

godz. 7.00 - Porównanie zdjęć satelitarnych Popasnej z lat 2019 i 2022 pokazuje rozległe zniszczenia w mieście

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies