Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 92. dzień rosyjskiej inwazji. Czy NATO pomoże Ukrainie?

To już 92. dzień wojny na Ukrainie. Niemieckie media informują nieoficjalnie, że członkowie NATO nie dostarczą Ukrainie samolotów i czołgów w obawie odwetu ze strony rosyjskiej i uznania przez nią przystąpienia do wojny państw wspierających Ukrainę.

godz. 22.55 - Ukraina prosi Zachód o MLRS, by powstrzymać Rosjan w Donbasie

godz. 22.42 - Rosyjska rakieta zestrzelona nad obwodem czerniowieckim w zachodniej Ukrainie

Jak podały władze lokalnej administracji obwodu czerniowieckiego, ukraiński myśliwiec zestrzelił rosyjską rakietę.

godz. 22.39 - Rosyjska armia straciła prawie tysiąc czołgów, podaje wysoki urzędnik w Pentagonie

- Wojska rosyjskie straciły prawie 1 000 czołgów, więcej niż 350 jednostek artylerii, 30 bombowców oraz więcej niż 50 helikopterów. Taką informację podała telewizja CNN, cytując wysokiego urzędnika w Pentagonie.

godz. 21.17 - Płonie rosyjski skład amunicji w okolicach Bachmuta

Rosyjski skład amunicji pod Bachmutem w obwodzie donieckim został podobno trafiony przez ukraiński ostrzał

godz. 21.08 - Szef rosyjskiego MSZ: "Zachód celowo odstrasza Zełenskiego od rozejmu z Rosją"

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow mówi, że Zachód celowo popiera nieustępliwe i nieinteligentne stanowisko prezydenta Władimira Zełenskiego w rozmowach z Kremlem.

Ławrow twierdzi, że propozycje Rosji w sprawie wersji porozumienia zaproponowanej przez delegację ukraińską w Stambule 29 marca nie są rozważane w Kijowie.

Według niego to Zachód celowo zorganizował prowokację w Buczy, aby władze ukraińskie mogły wycofać się z negocjacji z Rosją z powodu rażących okrucieństw rosyjskiego wojska.

Ławrow powiedział, że rosyjskie dowództwo wojskowe rzekomo otrzymało od władz ukraińskich plany rozpoczęcia ofensywy w Donbasie 8 marca, dlatego Rosja musiała rozpocząć największy konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej.

godz. 21.02 - Rosja gotowa do "znaczącego wkładu" w uniknięcie kryzysu żywnościowego

- Moskwa jest gotowa do "znaczącego wkładu" w uniknięcie kryzysu żywnościowego, jeśli Zachód umorzy sankcje nałożone na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę. Prezydent Władimir Putin przekazał taką deklarację podczas rozmowy telefonicznej z włoskim premierem Mario Draghim - podaje agencja AFP.

godz. 21.00 - Kolejne zdobycze Ukraińców w obwodzie charkowskim

Wojska ukraińskie przejęły rosyjski transporter MT-LB oraz armatę przeciwlotniczą ZU-23-2.

godz. 20.55 - Wojska rosyjskie atakują Siewierodonieck, trwają ciężkie walki

Taką informację podał Serhij Haidai, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej (OBA) w Telegramie. Rosjanie nacierają na Borivskyi, na obrzeżach Siewierodoniecka trwają ciężkie walki, nieprzyjaciel próbuje wedrzeć się do miasta.

- Obwodowe centrum jest niszczone przez artylerię i samoloty. Nasi obrońcy bronią w rejonie Złotego i Katerynówki. Autostrada Lysychansk-Bakhmut jest pod ciągłym ostrzałem wroga. Możliwość ewakuacji ludności jeszcze nie jest stracona - dodał Serhij Haidai.

godz. 20.53 - Obrońcy Azowstali nie są torturowani przez Rosjan, zapewnia Ołeksij Daniłow

- Wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu żołnierze ukraińscy nie są torturowani przez Rosjan - zapewnił w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow w telewizji Kanał 24.

- Mogę potwierdzić, że na dzień dzisiejszy nie ma tortur czy obelżywego zachowania wobec naszych żołnierzy. Jak będzie dalej, zobaczymy. Obserwujemy tę sprawę - oznajmił Daniłow.

Powiedział, że dowódcy pułku Azow, który bronił Azowstalu, podpułkownikowi Denysowi Prokopence udało się połączyć telefonicznie z żoną więcej niż raz. - Władze mają więcej informacji o tym, kiedy rozmawiali inni żołnierze Azowa, którzy znajdują się w trudnych warunkach - powiedział Daniłow. Innych szczegółów nie podał. „Modlimy się, żeby byli żywi i zdrowi” - oznajmił. Daniłow zapewnił, że żołnierze Azowa mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców.

Kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu był broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. 20 maja podpułkownik Prokopenko poinformował, że jego oddział „otrzymał od kierownictwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy".

godz. 20.21 - Szef ukraińskiego MSZ: "Ukraina potrzebuje systemów rakietowych"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w rozmowie z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Berbock poinformował o potrzebie szybkiego dostarczenia ciężkiej broni, zwłaszcza wieloprowadnicowych systemów rakietowych, w celu odparcia rosyjskich ataków.

- Rozmawiałem z moją niemiecką koleżanką Annaleną Burbock i poinformowałem ją o trudnej sytuacji w Donbasie. Musimy dostarczyć więcej ciężkiej broni, zwłaszcza MLRS, aby jak najszybciej odeprzeć rosyjskie ataki. Dalsze sankcje wobec Federacji Rosyjskiej. Dyskutowano też o statusie kandydata do UE dla Ukrainy - napisał Kuleba na Twitterze.

godz. 20.15 - Ukraina proponuje konfiskatę własności białoruskiego reżimu

Taki projekt ustawy trafił do Rady Najwyższej. Powodem współudział Białorusi w rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - podaje portal NEXTA.

godz. 20.13 - Rosyjscy żołnierze wysłali do domów łącznie 58 ton paczek

Rosyjski portal niezależny „Mediazona” przeprowadził śledztwo w sprawie kradzieży dokonywanych przez armię Władimira Putina na terytorium Ukrainy. Dziennikarze portalu ustalili, że z miejscowości leżących w pobliżu ukraińskiej granicy rosyjscy żołnierze wysłali w głąb Rosji około 58 ton przesyłek pocztowych. Już wcześniej ukraińskie władze informowały, że agresor rabuje dobytek mieszkańców okupowanych miejscowości.

Portal „Mediazona” ustalił, że przesyłki odprawiane są z Rosji i Białorusi, a konkretnie z miejscowości leżących w pobliżu ukraińskiej granicy. Najczęściej trafiają do obwodów kemerowskiego i czelabińskiego oraz do Republiki Tuwy. Według „Mediazony”, w tych obwodach znajdują się macierzyste bazy oddziałów walczących w Ukrainie. Portal podkreśla, że część przesyłek zawierała przedmioty należące do rosyjskiej armii. "Możliwe, że oni okradali nie tylko Ukraińców, ale również swoje oddziały” - napisali dziennikarze portalu.

godz. 20.07 - Ukraińcy zaatakowali przeprawę Rosjan przez rzekę niedaleko Biłohoriwki

Batalion artylerii wyposażony w haubice M777 155 mm celował w wrogą przeprawę przez rzekę w pobliżu Biłohoriwki. W efekcie zaliczono pięć bezpośrednich trafień w pontony, a zniszczeniu uległo do 40 czołgów i pojazdów opancerzonych przeciwnika - podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy.

godz. 20.05 - Amerykańskie humvee wojsk ukraińskich podczas wojny na Ukrainie

godz. 19.51 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z wystąpieniem w parlamencie Łotwy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed parlamentem Łotwy podkreślił, że na Ukrainie rozstrzyga się los wszystkich Europejczyków. Wołodymyr Zełenski zauważył, że na wojnie jaką rozpoczęła Rosja siły zbrojne rozstrzygają jaka zasada zdominuję Europę w nadchodzących dekadach. Albo będzie to sprawiedliwość dla każdego narodu, albo Rosja uczyni najważniejszymi zasadami słowa "okupacja", "deportacje" i "represje" - mówił.

Prezydent Ukrainy dodał, że próby zignorowania przez niektóre państwa zasady "sprawiedliwości dla wszystkich narodów" będą miały druzgocące konsekwencje. "W przeszłości, a nawet w bardzo niedawnej przeszłości, ten brak szacunku dla niektórych narodów prowadził do strasznych i podstępnych paktów, które pozbawiały państwowości, niszczyły granice i zaostrzały apetyt na wojnę. Zginęły z tego powodu miliony ludzi. Życie całych pokoleń zostało zatrute" - powiedział ukraiński prezydent.
Wołodymyr Zełenski zaapelował o jedność narodów europejskich. Jeśli ona zadziała - mówił - to Rosja nie będzie miała szans na podbój Ukrainy ani żadnego innego państwa europejskiego.

- Kiedy mówi się Ukrainie, że nie powinniśmy dostać broni, której potrzebujemy, aby wygrać, to właśnie mamy na myśli - że nasi ludzie są mniej ważni niż inne narody, którym taka broń została już dostarczona lub którzy mogą z niej korzystać. Kiedy mówi się nam, że musimy oddać część naszej ziemi, ponieważ ma to być, oznacza to, że nasi ludzie są uważani za mniej godnych uwzględniania ich interesów - mówił.

Prezydent w zdalnym wystąpieniu podziękował narodowi łotewskiemu za pomoc w walce z rosyjskim agresorem i zaznaczył, że Łotwa postrzega ukraińską wojnę o wolność jako własną.

godz. 19.47 - Rosyjscy żołnierze w budynku administracji w Łymaniu

godz. 18.26 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Ćwiczenia wojsk białoruskich w okolicach Brześcia

Rosjanie nie przestają atakować wschodniej strefy operacyjnej oraz kontynuują ostrzał Ukrainy za pomocą pocisków oraz ataków z powietrza na ukraińską infrastrukturę, podaje w najnowszym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Rozpoczęły się aktyczne ćwiczenia jednostek specjalnych, sił powietrznych i obrony powietrznej wojsk białoruskich, w kierunku Wołynia i Polesia - dodaje sztab generalny.

godz. 18.23 - 14 tysięcy śledztw w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie, informuje ukraińska prokurator generalna

Prawie 14 tys. śledztw jest prowadzonych w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie, a każdego dnia dochodzi 100-200 nowych - poinformowała w czwartek prokurator generalna tego kraju Iryna Wenediktowa.

Wenediktowa przyjechała tego dnia do Londynu, gdzie spotkała się z brytyjską prokurator generalną Suellą Braverman i innymi urzędnikami, by przedyskutować, co Wielka Brytania i inne zachodnie mocarstwa mogą zrobić, aby wesprzeć dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych. Jest to pierwsza podróż zagraniczna Wenediktowej od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę.

- Dzisiaj mamy blisko 14 tys. spraw, tylko dotyczących zbrodni wojennych, i blisko 6 tys. spraw, które są z tym powiązane. Oznacza to, że mamy ogromną liczbę spraw i każdego dnia mamy ich więcej i więcej: kolejne 100, kolejne 200, zależy od dnia - powiedziała Wenediktowa stacji BBC.

Sprecyzowała, że najczęściej zarzucaną zbrodnią wojenną jest ostrzeliwanie budynków cywilnych, zwłaszcza szpitali i szkół. Ogółem - jak powiedziała - zniszczono ponad 1000 budynków służby zdrowia i edukacyjnych. Inne sprawy dotyczą zabijania cywili, grabieży i gwałtów.

godz. 18.12 - Nowe działa dla ukraińskiej armii: "Potrzebujemy słynnego solisty naszych czasów - MLRS"

Do potężnego głosu M777 na Ukrainie dołączył nowy partner - 155-mm haubice FH70. Ten duet unicestwia rosyjskich okupantów. Aby osiągnąć crescendo w tym „repertuarze muzycznym” potrzebujemy słynnego solisty naszych czasów - MLRS - napisało Ministerstwo Obrony Ukrainy na Twitterze.

godz. 18.08 - Łukaszenko: "Białoruś doświadcza presji militarnej ze strony Polski, Litwy, Łotwy i sił NATO"

Zdaniem Łukaszenki, Białoruś rzekomo doświadcza "presji militarnej" ze strony Polski, Litwy, Łotwy i stacjonujących tam sił NATO. Z tego powodu postanowił utworzyć osobne dowództwo do kontroli wschodniej części kraju (gdzie Białoruś graniczy z Ukrainą), które będzie funkcjonować "w warunkach wojennych". Według słów Łukaszenki: "Musimy planować, jeśli nie daj Boże, wybuchnie wojna, jak będziemy działać...".

godz. 18.01 - Rosjanie zaatakowali... pomnik żołnierza w Charkowie

- W Charkowie próbowano trafić znany pomnik żołnierza, oddający cześć wyzwalającym miasto - podaje portal TPYXA. - Okupanci trafili zwykłą kawiarnię, "żołnierz" pozostał nieruszony.

godz. 17.00 - Prezydent Czech: Wierzę, że wojna nie zakończy się zgniłym kompromisem"

Prezydent Czech wierzy, że wojna na Ukrainie nie zakończy się "zgniłym kompromisem", lecz zwycięstwem Ukrainy. Milosz Zeman mówił o tym po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem, który złożył dziś wizytę w Czechach.

Milosz Zeman zaznaczył, że oba państwa - Czechy i Szwajcaria - prezentują spójne stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. "Obie strony mają nadzieję, że konflikt nie zakończy się zgniłym kompromisem, ale zwycięstwem Ukrainy" - powiedział prezydent Czech.

Czeski prezydent docenił działania szwajcarskich władz, które pomimo dotychczasowej neutralności państwa potępiły rosyjską agresję i przyłączyły się do unijnych sankcji nakładanych na Rosję.

Przed 24 lutego Milosz Zeman był uznawany za sprzymierzeńca Władimira Putina. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielokrotnie potępił działania Kremla i nawoływał do izolowania Rosji. Zdecydował też o przyznaniu najwyższego odznaczenia państwowego prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

godz. 16.56 - Wojna w Donbasie osiągnęła "maksymalną intensywność", mówi ukraiński wiceminister obrony

- Wiceminister obrony Ukrainy powiedział w czwartek, że walki we wschodnim Donbasie osiągnęły jak dotąd najbardziej zaciekły poziom, ponieważ siły rosyjskie wkroczyły głębiej w region przemysłowy - podaje portal AFP.

godz. 16.54 - W sieci pojawiło się nagranie ataku na rosyjski czołg

Film przedstawiający zniszczenie wrogiego czołgu w odległości ponad 7 km.

godz. 16.51 - Rosyjskie Iskandery w białoruskim Brześciu: "Mają zamiar ostrzeliwać zachodnią Ukrainę"

Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi, co może oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę - powiedział w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Hromow dodał, że siły rosyjskie mają obecnie przewagę w regionie Ługańska. "Robimy, co możemy" - dodał.

W środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że sytuacja na wschodzie Ukrainy jest "wyjątkowo zła", a 95 proc. Ługańszczyzny zostało już opanowane przez wroga. Zapewnił jednak, że wciąż nie doszło do utraty kontroli nad strategicznie ważną trasą Lisiczańsk-Bachmut, łączącą Siewierodonieck z miastami Dniepr i Zaporoże, a także centralną i zachodnią częścią Ukrainy.

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł po raz pierwszy we wtorek, że rosyjska armia rozlokowała dywizjon rakiet Iskander-M w obwodzie brzeskim, 50 km od granicy z Ukrainą.

godz. 16.47 - Mariupol po walkach zamienił się w cmentarz, podaje portal TPYXA

godz. 16.06 - Ambasada USA w Polsce: "Agresywna postawa Rosji wymaga zdecydowanych działań"

godz. 16.01 - Eksperci w rosyjskiej telewizji "zaniepokojeni" losem ukraińskich dzieci

- Rosyjska propaganda zaczęła przejmować się losem ukraińskich dzieci, zapominając, że wojska rosyjskie bombardują ich domy i zabijają ich rodziców - napisał portal NEXTA, podając fragment programu rosyjskiej telewizji państwowej.

Tam zebrani eksperci twierdzą, że to państwa Zachodu przyniosły ukraińskim dzieciom zniszczenia i wojnę.

godz. 15.54 - Finlandia pomoże Ukrainie w odbudowie infrastruktury

- Finlandia pomoże odbudować infrastrukturę i miasta ukraińskie, wesprze reformę edukacji w Ukrainie. Podczas spotkania w Kijowie z premier Sanną Marin zgodziliśmy się na współpracę w celu powrotu do normalności. Jestem wdzięczny za wsparcie Ukrainy w jej drodze do Unii Europejskiej - napisał na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal.

godz. 15.53 - Nowe porządki w Melitopolu

W Melitopolu okupanci zmienili nazwę ulicy Dmitrija Doncowa na ulicę mordercy Pawła Sudoplatowa - podaje portal NEXTA.

godz. 15.52 - Donbas ostrzelany przez Rosjan

godz. 15.11 - Łańcuch dostaw w Rosji zakłócony, przyznaje prezydent Rosji

Prezydent Władimir Putin przyznał, że zachodnie sankcje wobec Rosji zakłócają jej łańcuchy dostaw. Dodał jednak, że Zachodowi nie uda się odciąć Rosji od technologii.

Przemawiając przez łącze wideo do przywódców państw byłego Związku Radzieckiego, Putin powiedział, że Rosja będzie nadal pracować nad znalezieniem substytutów dla importu z zagranicy, który nie jest już dla niej dostępny, mimo że nie jest to "panaceum na wszystkie bolączki".

- Przedstawiciele naszych przedsiębiorstw napotykają oczywiście na problemy, zwłaszcza w dziedzinie łańcuchów dostaw i transportu. Ale mimo to wszystko można dostosować, wszystko można zbudować w nowy sposób - powiedział Putin w komentarzu telewizyjnym.

- Na pewnym etapie nie obędzie się bez strat, ale to pomoże nam w pewien sposób stać się silniejszymi. W każdym razie, zdecydowanie zdobywamy nowe kompetencje, zaczynamy koncentrować nasze zasoby gospodarcze, finansowe i administracyjne na przełomowych obszarach - mówił przywódca Rosji.

godz. 14.52 - Rosja rozpoczęła dystrybucję swoich paszportów w okupowanym Mariupolu - mówi ukraiński Rzecznik Praw Obywatelskich Liudmyla Denisova. Rosja ma zamiar przeprowadzić przymusową paszportyzację także w okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim w uproszczonej procedurze.

godz. 14.40 - Prezydent Zełenski podziękował premier Finlandii Sannie Marin za pomoc Ukrainie. 

godz. 14.35 - Wołodymyr Zełenski: Czas nie tylko na szósty, ale i na siódmy pakiet sankcji wobec Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski nalega na konieczność przyjęcia szóstego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Federacji Rosyjskiej, w tym embarga na ropę naftową, oraz przygotowania siódmego pakietu z jeszcze silniejszymi ograniczeniami. Oświadczył to podczas przemówienia w łotewskim parlamencie, donosi Ukrinform.

- Konieczne jest nie tylko ostateczne uzgodnienie szóstego pakietu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, w tym embarga na ropę, mieszanki naftowe i produkty naftowe, ale także -przygotowanie siódmego pakietu sankcji z jeszcze silniejszymi restrykcjami wobec Rosji za terror przeciwko Ukrainie - powiedział.

Prezydent podkreślił, że cała Europa musi całkowicie ograniczyć energetyczną broń Rosji.

godz. 14.28 - Rosja zmienia sposób działania w wojnie z Ukrainą; przeciwnik próbuje destabilizować sytuację w naszym kraju poprzez sieć agentów wpływu, podających się za ukraińskich patriotów - ocenił w środę wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow na antenie telewizji ICTV.

"Aktualnie trwa operacja specjalna pod kryptonimem "kameleon", której celem jest umiejscowienie na Ukrainie rosyjskich agentów pod przykrywką osób z rzekomo patriotycznym nastawieniem" - poinformował Daniłow 

godz. 14.02 - Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss ostrzegła w czwartek przed próbami "ugłaskiwania" Władimira Putina i podkreśliła, że celem musi być doprowadzenie do zwycięstwa Ukrainy w wojnie.

- Rosyjska agresja nie może być ugłaskana. Trzeba na nią odpowiedzieć siłą. Nie możemy dopuścić do tego, by na Ukrainie rozwijał się długotrwały i coraz bardziej bolesny konflikt. Musimy być stanowczy, by poprzez pomoc wojskową i sankcje zapewnić, że Ukraina zwycięży. Teraz nie możemy już zdjąć nogi z pedału gazu - powiedziała szefowa brytyjskiej dyplomacji podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie.

Truss oskarżyła też Putina, że używa żywności jako broni, gdyż uniemożliwiając eksport zboża przez Ukrainę wywołuje niedobory żywności na całym świecie. Ukraina jest jednym z największych na świecie jej eksporterów, jednak wskutek rosyjskiej blokady jej portów w silosach leży ponad 20 mln ton zboża.

godz. 14.00 - Reuters: Ankara negocjuje z Moskwą, Kijowem otwarcie korytarza dla eksportu zboża z Ukrainy przez Turcję.

Nieujawniony turecki urzędnik powiedział Reuterowi, że negocjacje trwają. Rosja blokuje ponad 20 mln ton w porcie czarnomorskim, powiedział wcześniej FM Dmytro Kuleba.

godz. 13.56 - Rosja oczekuje, że Kijów zaakceptuje jej żądania, w tym roszczenia do terytoriów okupowanych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że terytoria okupowane przez Rosję nie są koncesjami terytorialnymi. Ukraina wielokrotnie powtarzała, że nie zrezygnuje z żadnego ze swoich terytoriów.

godz. 13.30 - Ponad 676 dzieci ucierpiało na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - przekazało biuro do spraw nieletnich ukraińskiej prokuratury. Według oficjalnych danych, 243 dzieci zginęło, a 436 zostało rannych.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim - 151, kijowskim - 116, Charkowie - 105, Czernihowie - 68, Ługańsku - 50, Chersoniu - 49, Mikołajowie - 45, Zaporożu - 28, Sumach - 16, Kijowie - 16, Żytomierzu - 15. Dane te nie są ostateczne, ponieważ prace nad ustalaniem liczby ofiar trwają w miejscach aktywnych działań bojowych na terytoriach czasowo okupowanych lub niedawno wyzwolonych.

W sumie 1883 placówki oświatowe zostały zniszczone przez rosyjskie siły zbrojne w wyniku bombardowań ukraińskich miast i wsi. 178 z nich zostało całkowicie zniszczonych.

godz. 13.28 - Ukraina otrzymała od partnerów wschodnioeuropejskich 14 samolotów szturmowych Su-25, dostarczonych „w formie zdemontowanej”.

godz. 12.53 - Od 9 do 25 maja liczba osób wracających na Ukrainę przez zachodnią granicę przekroczyła liczbę osób wyjeżdzających z kraju; napływ netto obywateli wyniósł w tym okresie 120 tys. osób, co stanowi najwyższy wskaźnik od początku rosyjskiej inwazji - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, cytowana przez agencję Interfaks-Ukraina.

W środę Ukrainę opuściło prawie 35 tys. osób, powróciło 40 tys. Dzień wcześniej z kraju wyjechało 32 tys. osób, a wróciło do niego 37 tys. Ukraińców.

Według Służby Granicznej "zauważalna jest tendencja zwiększania się liczby osób powracających do kraju".

godz. 12.34 -  SBU, powołując się na podsłuch rozmowy rosyjskich okupantów, donosi o kolejnym potwierdzeniu zabójstw pokojowych Ukraińców przez rosyjskie wojsko - pisze Interfax.

"Rosyjscy okupanci używają granatów do" sprzątania "piwnic, w których cywile chronią się przed ostrzałem" - poinformowała SBU w czwartkowym telegramie. SBU opublikowała nagranie podsłuchowe rozmowy rosyjskiego żołnierza z jego żoną. „Oczyszczamy piwnice, wiesz jak? Nie pytamy, kto tam jest, rzucamy granatami…. . Chwali się, że jest to dla nich „powszechna praktyka” i opowiada żonie, jak rosyjscy żołnierze z innej jednostki wyszydzali i gwałcili kobietę. „Tworzę tu w ogóle - cywilów, nie cywilów. Mogę po prostu wziąć nóż, odciąć uszy” - mówił podsłuchany rosyjski żołnierz. 

godz. 12.17 - Ukraińskie władze donoszą o kolejnych ofiarach rosyjskich ataków. Cywile giną na wschodzie kraju, na linii frontu, ale też w pobliżu działań bojowych. Najwięcej w obwodach donieckim i ługańskim.

Jak informuje ukraińskie dowództwo - zeszłej doby w obwodach donieckim i ługańskim Rosjanie ostrzelali 41 miejscowości. Co najmniej 6 cywilów zginęło, a 12 zostało rannych. Zniszczone, bądź uszkodzone zostały 52 budynki mieszkalne. Rosyjskie pociski trafiały też m.in. w szkoły i obiekty ochrony zdrowia. Jak czytamy - ostatniej doby z rejonów objętych działaniami zbrojnymi udało się ewakuować niemal 800 osób.

Najintensywniejsze ostrzały trwały w Siewierodoniecku. Tam ukraińskie wojsko broni miasta przed szturmem Rosjan. Rosjanie dokonywali też ostrzałów artyleryjskich w obwodze charkowskim. W miejscowości Bałaklija zginęło 2 cywilów, 8 zostało rannych, w tym jedno dziecko. Rosyjska armia dokonała też ostrzałów kilku miejscowości na południu Ukrainy - w obwodzie mikołajowskim. Zginął co najmniej jeden cywil.

godz. 11.40 - Premier Finalndii Sanna Marin przybyła do Irpienia. 

godz. 11.20 - Sąd Najwyższy Rosji nie rozpatrzył dziś wniosku Prokuratury Generalnej o uznanie pułku „Azow” za organizację terrorystyczną. Posiedzenie przeniesiono na 29 czerwca i będzie odbywało się przy drzwiach zamkniętych.

Rosja prowadzi kampanię nienawiści w stosunku do ukraińskich żołnierzy - alarmują rosyjscy obrońcy praw człowieka. Dla Ukrainy żołnierze „Azowa” są bohaterami, którzy przez prawie 3 miesiące bronili Mariupola przed rosyjską agresją, a dla świata symbolem niezłomności i poświęcenia dla ojczyzny.

godz. 11.15 - Sztab Generalny Ukrainy: Ciągnione samobieżne haubice FH70 kaliber 155 mm już niszczą wroga na froncie.

godz. 10.55 - Rosjanie burzą zabytki i niszczą dziedzictwo kulturowe Ukrainy na Krymie. W Jałcie zburzyli dom zbudowany przez słynnego architekta Nikołaja Krasnowa.

godz. 10.51 - Stosunki między Polską a Ukrainą naznaczone były sporami dotyczącymi historii; teraz jednak "inwazja Rosji zbliżyła do siebie sąsiadujące kraje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ku niezadowoleniu Moskwy" - komentuje w czwartek niemiecki dziennik "Welt".

Zdecydowana większość Ukraińców uważa Polskę za najważniejszego partnera od czasu wybuchu wojny, przed Wielką Brytanię i USA - zwraca uwagę "Welt".

- Niemcy zwykle plasują się w dolnej części sondaży. Wygląda na to, że Ukraińcy chcą objąć Polskę - tak jak to zrobił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wobec głowy państwa polskiego Andrzeja Dudy w ostatnią niedzielę przed jego wystąpieniem w ukraińskim parlamencie - czytamy w artykule.

W Moskwie "to ocieplenie w stosunkach dwustronnych nie jest dobrze widziane". Przez lata Kreml cieszył się z napiętych stosunków polsko-ukraińskich, a nawet podsycał je propagandowo. "Rosyjskie starania o wbicie klina między Polskę a Ukrainę są stare jak świat" - powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik polskich służb specjalnych, cytowany przez "Welt".

godz. 10.20 - Nowa minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna rozmawiała w środę telefonicznie z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą o odblokowaniu dostaw zbóż i o dalszym dozbrajaniu Ukrainy - podało francuskie MSZ.

Minister Colonna potwierdziła „pełną determinację Francji" we wszystkich sferach wsparcia dla Ukrainy, a "w szczególności w odniesieniu do dostaw sprzętu obronnego”– napisano w komunikacie. Ministrowie rozmawiali o „konieczności odblokowania eksportu zbóż i nasion oleistych z Ukrainy, ponieważ rosyjska blokada przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego” - dodano.

godz. 10.05 - Kolejna obniżka stóp procentowych w Rosji. Bank centralny obniżył ją z 14 do 11 procent, co oznacza, że raty kredytów pójdą w dół - informuje agencja AFP. 

godz. 10.00 - Wojsko rosyjskie buduje trzecią linię obrony na południu Ukrainy. Ukraińskie służby wywiadowcze uważają to za przejaw rosyjskich planów zajęcia i utrzymania tych terytoriów.

godz. 9.55 - Rosja straciła już 29 600 żołnierzy, 1315 czołgów i 502 drony w wojnie z Ukrainą. 

godz. 9.20 - Komisja Europejska zapowiada przeznaczenie kolejnych 3 mld euro na potrzeby obronne i innowacje wojskowe - pisze agencja Interfax. 

godz. 9.00 - Jak wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - w Donbasie Rosjanie szturmowali pozycje ukraińskiej armii m.in. w kierunku Bachmutu, Awdijiwki, Krasnohoriwki i Pisków, a także Łymanu i Komyszuwachy.

Większość szturmów, jak czytamy, została odparta. Szturmu piechoty poprzedzone są zmasowany mi atakami rosyjskiej artylerii, ale też lotnictwa. Trudna sytuacja panuje też w okolicach Siewierodoniecka i w całym obwodzie ługańskim. Tam Rosjanie zajęli większość terytoriów - wyjaśnia szef obwodu Serhij Hajdaj. Jak zaznaczył, zajętych jest około 95 % terytorium obwodu. Jak dodał, liczba ostrzałów jest kolosalna, a ukraińskie wojsko zmuszone jest, aby czasem taktycznie się wycofywać. „Bronimy się już od 3 miesięcy. Czekamy aż nasza armia dokona przegrupowania i dozbrojenia, aby powstrzymać ataki i rozpocząć kontratak.” - podkreśla szef obwodu ługańskiego

godz. 8.40 - Ponad 3,6 mln osób odprawionych na przyjściach granicznych z Ukrainy do Polski - informuje polska Straż Graniczna. 

godz. 8.35 - Brytyjski wywiad: Rosyjskie siły powietrznodesantowe od początku inwazji były mocno zaangażowane w kilka znaczących porażek taktycznych.

Dotyczy to np. marcowej próby ataku na Kijów przez lotnisko Hostomel, trwającego od kwietnia zastoju na osi Izium oraz ostatnich nieudanych i kosztownych przepraw przez rzekę Doniec - informują brytyjskie komórki wywiadowcze. 

godz. 8.33 - Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

Według stacji, w mariupolskim porcie ma znajdować się sześć statków handlowych pod obcą banderą. Zdjęcia satelitarne pokazują, że te jednostki przemieściły się do miejsc, gdzie zwykle odbywa się załadunek.

Wyroby metalowe, składowane w Mariupolu, należą do holdingu Metinwest, kontrolowanego przez ukraińskiego oligarchę Rinata Achmetowa, a zboże - do ukraińskich przedsiębiorstw państwowych. Metinwest potwierdził, że część produkcji tej firmy, znajdująca się w Mariupolu, była przeznaczona na eksport do Włoch. W ocenie dyrektora Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihora Barskiego, wartość tych wyrobów wynosi około 170 mln dolarów.

godz. 8.30 - Kolejka ciężarówka z regionu chersońskiego jedzie w kierunku Krymu. Rosjanie plądrują zajęte terytoria, wyprowadzając całe karawany z produktami rolnymi - relacjonuje dziennikarz Denis Kazansky.

godz. 8.00 - UE, USA i W. Brytania utworzą specjalny mechanizm ds. okrucieństw wojennych na Ukrainie, by zapewnić koordynację i wsparcie w terenie dla wysiłków na rzecz rozliczenia zbrodni popełnianych w czasie rosyjskiej inwazji – ogłoszono w środę we wspólnym komunikacie.

Grupa Doradcza ds. Zbrodni Wojennych na Ukrainie (Atrocity Crimes Advisory Group - ACA) wzmocni obecne wysiłki UE, USA i Wielkiej Brytanii, by rozliczyć zbrodnie w kontekście trwającej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie – napisano w komunikacie.

- Ta inicjatywa będzie bezpośrednio wspierać wysiłki Biura Prokurator Generalnej Ukrainy w dokumentowaniu, zabezpieczaniu i analizie dowodów zbrodni wojennych i innych okrucieństw, popełnianych przez żołnierzy wojsk Rosji na Ukrainie, z myślą o procesach karnych - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

godz. 7,45 - Rosja chce się zemścić na obrońcach Mariupola za ich heroiczną obronę miasta. Dziś Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej ma podjąć decyzję w sprawie uznania ukraińskiego pułku Azow za organizację terrorystyczną. Wcześniej wiceminister rosyjskiego MSZ Andriej Rudienko zapowiedział, że wzięci do niewoli obrońcy Mariupola zostaną w Rosji osądzeni i dopiero wtedy Moskwa przystąpi do negocjacji w sprawie ich wydania Ukrainie.

Ukraińscy żołnierze, w tym z pułku Azow bronili Mariupola przez prawie 3 miesiące. W połowie maja, aby ratować cywilów i rannych kolegów złożyli broń. Część z nich trafiła do rosyjskiej niewoli. Mieli zostać wydani Ukrainie w ramach wymiany jeńców, ale Moskwa zmieniła zdanie. Kremlowscy propagandyści i politycy nazywali obrońców z kombinatu Azowstal „neonazistami” i „bandytami”, a wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudienko zapowiedział, że jeńcy nim zostaną wymienieni staną przed rosyjskim sądem.
Los każdego z ukraińskich żołnierzy przebywających w rosyjskiej niewoli starają się śledzić obrońcy praw człowieka. Ich zdaniem świat powinien nie ustawać w wysiłkach na rzecz uwolnienia bohaterów z Mariupola.

godz. 7.40 - Rosja przygotowuje się do bitwy o Siewierodonieck (w obwodzie ługańskim). Institute for the Study of War twierdzi, że intensywność rosyjskich ataków i gromadzenie wojsk sugeruje, że Rosja może rozpocząć ofensywę na Siewierodonieck przed odcięciem ukraińskich naziemnych linii komunikacyjnych.

godz. 7.35 - Hiszpania zarejestrowała ponad 100 000 Ukraińców od początku wojny na pełną skalę.

godz. 7.22 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj nie odda swej ziemi za rosyjskie obietnice pokoju. W wywiadzie, opublikowanym w internecie odniósł się w ten sposób do propozycji części polityków w Davos, by zgodzić się na ustępstwa terytorialne wobec Kremla. Ukraiński przywódca podkreślił, że jego kraj będzie walczył o odzyskanie obszarów, zajętych przez Rosję.

Wielcy geopolitycy” często nie widzą zwykłych ludzi - nie widzą milionów Ukraińców, mieszkających na terytorium, które oni chcą oddać w zamian za iluzję pokoju. A przecież przede wszystkim trzeba pamiętać właśnie o ludziach. A także o tym, że prawdziwą wartość mają nie słowa, lecz to, co robimy.

Wołodymyr Zełenski określił jako "rozczarowujące" wystąpienia polityków podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W szczególności skrytykował byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

godz. 7.20 - W Charkowie trwa odbudowa miasta.

godz. 7.12 - Rosyjscy zbrodniarze wojenni przypuścili atak rakietowy na dzielnice mieszkalne Zaporoża . Trafiają w centrum handlowe Aurora, gdzie nie ma personelu wojskowego - pisze Nexta. 

godz. 7.05 - Siły terytorialne Ukrainy pokazują zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy w okolicach Charkowa.

godz. 7.00 - Media: Członkowie NATO nieformalnie zgadzają się nie dostarczać Ukrainie samolotów i czołgów. Powołując się na swoje źródła w NATO, niemiecka agencja prasowa poinformowała, że członkowie sojuszu obawiają się, że Rosja może uznać dostawę zachodnich czołgów i samolotów bojowych za wejście do wojny.

godz. 7.00 - W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 10 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

- W ciągu ostatnich 24 godzin na kierunku donieckim i ługańskim odparto 10 ataków wroga, zniszczono cztery czołgi, dwa systemy artyleryjskie, transporter opancerzony i pojazd kołowy. Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły pięć bezzałogowców Orłan-10 - czytamy w komunikacie umieszczonym na Facebooku.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies