Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 91. dzień rosyjskiej inwazji. Zełenski stawia warunki w sprawie rozmów pokojowych

To już 91. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanie intensywnie wspierają ofensywę wojsk naziemnych atakami z powietrza. Alarmy przeciwlotnicze słyszane były w nocy w kilku miastach Ukrainy. Przez cały dzień przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące wojny.

godz. 22.50 - Wzdłuż całej linii obrony na wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci próbują nacierać, ostrzeliwując wioski i przeprowadzając ataki rakietowe. "Nieprzyjaciel używa samolotów bojowych, wielu wyrzutni rakiet, artylerii dużego kalibru, czołgów, moździerzy różnych systemów. Okupanci ostrzelali ponad 40 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim" - relacjonuje ukraińskie wojsko

godz. 22.40 - "Spójrzcie, jak ukraińscy żołnierze z Mikołajowa, urządzili się na jednej ze swoich pozycji. Mają kuchnię, jadalnię i miejsca do odpoczynku" - relacjonuje NEXTA

godz. 22.30 - Wołodymyr Zełenski popiera petycję w sprawie wprowadzenia wiz dla Rosjan. Pod petycją zebrano 26 tys. 742 głosy, a wymagane minimum to 25 tys. Pomimo agresji Rosji na Ukrainę, do tej pory formalnie utrzymywała ona ruch bezwizowy z Rosją

godz. 22.10 - Książę Karol odwiedził ośrodek dla ukraińskich uchodźców w Rumunii. Do tej pory do Rumunii wjechało z Ukrainy prawie 1 mln osób

godz. 21. 14 - Sekretarz Generalny ONZ ocenił, że w Ukrainie wzrosło zagrożenie wojną nuklearną

godz. 20.48 - Siły rosyjskie nacierają na miasta Bachmut i Łyman w obwodzie donieckim i szykują się do ataku na Zaporoże

- poinformował w środę wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 20.02 - Ramzan Kadyrow zażądał od Polski przeprosin "za sytuację z ambasadorem Rosji”. Nie obyło się też bez gróźb. - Nie zostawimy tego bez odpowiedzi - oświadczył lider czeczeńskich bojowników

godz. 19.38 - Zełenski popiera petycję w sprawie reżimu wizowego z Rosją

godz. 19.10 - Wideo z ukraińskiej 57 Brygady Zmotoryzowanej pokazujące zniszczone i uszkodzone rosyjskie czołgi, w tym T-64BV, w obwodzie ługańskim

godz. 19.00 - Alarmy przeciwlotnicze we wschodniej Ukrainie

godz. 18.40 - Ujęcia z drona pokazują następstwa ataku rakietowego na pociąg w Pokrowsku, węzeł komunikacyjny dla dostaw i ewakuacji z obwodu donieckiego na Ukrainie

godz. 18.00 - Władimir Putin odwiedził w moskiewskim szpitalu żołnierzy rannych podczas działań wojennych w Ukrainie

Informację podały służby prasowe Kremla, publikując nagranie. Wywołało ono jednak kąśliwe uwagi internautów, którzy doszukują się oznak strachu u rosyjskiego prezydenta. Według niektórych, Putin ma mieć na sobie kamizelkę kuloodporną.

godz. 16.50 - Pomimo zaprzeczeń Kremla, rosyjskie siły systematycznie atakują infrastrukturę cywilną w Mariupolu

godz. 16.00 - Szefowa KE spotkała się z merem Kijowa

godz. 15.20 - Granice regionów Sumy i Czernihowa zostały ostrzelane z terytorium Federacji Rosyjskiej

godz. 15.10 - Ruiny w Dolinie Pokoju w obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale

godz. 14.52 - Władimir Putin podjął decyzję, że trzeba opanować Ługańszczyznę za wszelką cenę, dlatego na ten kierunek przerzucane są siły wroga spod Mariupola, Charkowa i z regionu donieckiego - poinformował  szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję UNIAN.

- Najeźdźcy nie są odporni na kule ani nieśmiertelni, podobnie jak wszyscy inni ludzie. Niemniej, jest ich naprawdę bardzo dużo. Naszych żołnierzy wręcz szokuje to, że Rosjanie wychodzą dosłownie z każdej szczeliny, niczym karaluchy. Sądzę, że wszystko rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu. Będzie to czas, który zdecyduje o losie obwodu ługańskiego - ocenił Hajdaj.

godz. 14.43 - Wywiad Ukrainy: Rosja zabrała ciała zabitych żołnierzy, sprzęt z zatopionego krążownika Moskwa. Wadym Skibitskij, przedstawiciel Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony, powiedział, że Rosja przeprowadziła „operację ratunkową”, która trwała co najmniej dwa tygodnie.

godz. 14.05 - Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym przyjmowaniu obywatelstwa rosyjskiego mieszkańców okupowanych terytoriów obwodów chersońskiego i zaporoskiego Ukrainy.

Nowy dekret Putina zmienia treść dokumentu, który w kwietniu 2019 r. ułatwił władzom rosyjskim uzyskanie obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom okupowanych obwodów obwodu donieckiego i ługańskiego. W szczególności region chersoński i okupowane części regionu zaporoskiego zostały dodane do okupowanych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego. Przewiduje się, że wnioski o obywatelstwo od mieszkańców tych terytoriów będą rozpatrywane nie dłużej niż trzy miesiące.

(Fot. Ukraińska Prawda)

godz. 14.01 - Ukraińska prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm rosyjskim żołnierzom, którzy mieli dokonać zbrodni wojennych. Rosjanie, którzy obecnie znajdują się w ukraińskiej niewoli, mieli ostrzelać nieruchomości cywilne.

Sprawą zajmuje się prokuratura w Czernihowie. To właśnie w tym mieście Rosjanie mieli dokonać przestępstw przeciwko cywilom.
Dowódca rosyjskiego batalionu pancernego miał wydać zbrodniczy rozkaz, który następnie wykonał działonowy czołgu. W efekcie wielopiętrowy cywilny budynek mieszkalny w

Czernihowie został ostrzelany z pocisków odłamkowo-burzących 125 mm. Część mieszkań została całkowicie zniszczona. Ukraińska armia wzięła do niewoli załogę czołgu.
To kolejna tego typu sprawa. W tym tygodniu kijowski sąd skazał 21-letniego rosyjskiego sierżanta Wadima Szyszymarina na karę dożywocia za zastrzelenie cywila w obwodzie sumskim.

godz. 13.30 -  Na szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS) w Kristiansand na południu Norwegii 10 państw, w tym Polska, przyjęło w środę deklarację wsparcia dla niepodległości Ukrainy oraz wyraziło gotowość pomocy przy odbudowie kraju.

Jak przekazało norweskie MSZ, głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli wysokiego szczebla krajów nordyckich, bałtyckich, Niemiec, Polski oraz dyplomacji UE była sytuacja na Ukrainie. "Rada omówiła reperkusje wojny, współpracę z Ukrainą jako państwem obserwatorem CBSS, wystąpienie Rosji z Rady oraz przyszłą współpracę regionalną" - podkreślono w komunikacie.

godz. 12.47 - Rosja proponuje odblokowanie ukraińskich portów w zamian za zniesienie zachodnich sankcji. Rosyjski wicepremier Andriej Rudenko powiedział, że Moskwa chce zniesienia sankcji na rosyjski eksport i transakcje finansowe w zamian za korytarz dla Ukrainy, aby móc eksportować zboże.

godz. 12.40 - Rosja nadal ostrzeliwuje tereny przygraniczne regionu Czernihowa - mówi szef UVA.

godz. 12.35 - Komisja Europejska proponuje, by obchodzenie unijnych sankcji wobec Rosji było klasyfikowane jako przestępstwo i kończyło się konfiskatą majątku oligarchów.

Komisja zaproponowała nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odzyskiwania i konfiskaty mienia, które pozwolą wyegzekwować unijne środki. Przyszła dyrektywa ma określić, że przestępstwem będzie angażowanie się w działania, które mają na celu bezpośrednie lub pośrednie obejście sankcji, w tym ukrywanie mienia czy angażowanie się w handel towarów objętych restrykcjami.

Ponadto Komisja ma przestawić dyrektywę ws. odzyskiwania i konfiskaty mienia. Dzięki temu mają być ograniczone finansowe zdolności oligarchów. Przepisy mają się odnosić także do sankcji i ich naruszania - skuteczne mają stać się zamrożenie czy konfiskata dóbr.

- Ci, którzy podtrzymują machinę wojenną Putina, muszą zapłacić cenę. Należy przestrzegać sankcji UE - czytamy na Twitterze Komisji Europejskiej. Na te propozycje zgodę muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie. Po niej Komisja określi, co ma stanowić złamanie sankcji.

godz. 12.06 - Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, otrzymał od oficjalnego Londynu pozwolenie na sprzedaż klubu - donosi Europejska Prawda.

Premier League we wtorek zatwierdziła przejęcie Chelsea przez konsorcjum Todd Boli / Clearlake. Jednak sprzedaż wymagała licencji od rządu Wielkiej Brytanii, który ogłosił w środę, że dał zielone światło dla proponowanego przejęcia klubu przez Todda Boli. Wcześniej Abramowicz został objęty brytyjskimi sankcjami.

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu Nadine Dorris powiedziała, że wydała licencję na transakcję we wtorek wieczorem, wkrótce po otrzymaniu zgody Premier League.

„Cieszymy się, że dochód ze sprzedaży nie przyniesie korzyści Romanowi Abramowiczowi. Biorąc pod uwagę sankcje, które nałożyliśmy na osoby związane z Putinem i krwawą inwazję na Ukrainę, długoterminowa przyszłość klubu może być zabezpieczona tylko przez nowego właściciela „Dorris napisał na Twitterze.

godz. 11.37 - Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania – poinformowano w środę resort obrony.

Wartość kolejnej pomocy wojskowej Ukrainie szacuje się na około 15,5 mln euro. Łączna pomoc wojskowa Litwy dla Ukrainy udzielona do tej pory wynosi około 100 mln euro.

godz. 11.00 - Dzisiaj przyszłość Europy nie jest określana w Brukseli i w Davos, tylko w okopach pod Siewierodonieckiem - powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

- To ile ta wojna będzie trwać zależy od tempa nakładania sankcji energetycznych i dostaw broni. Chcecie zakończyć wojnę? Klucz do pokoju jest w waszych stolicach - napisał Podolak w swoich mediach społecznościowych.

godz. 10.55 - Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba poprosił Arabię Saudyjską o pomoc w wyeliminowaniu kryzysu paliwowego na Ukrainie - podaje agencja Interfax.

godz. 10.51 - Nawet bilion siedemset miliardów złotych - tyle zdaniem wiceprezesa Banku Pekao SA Pawła Strączyńskiego może kosztować polska transformacja energetyczna do 2030 roku. Jednym z tematów dyskusji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest globalna odpowiedź na zmiany klimatyczne.

godz. 10.30 - Biuro Prokuratora Generalnego: W wojnie Rosji zginęło co najmniej 238 dzieci, 433 zostało rannych.

Oczekuje się, że liczby będą wyższe, ponieważ nie obejmują ofiar dzieci na obszarach, na których toczą się działania wojenne i na obszarach okupowanych, poinformowała Prokuratura Generalna.

godz. 10.10 - Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów - powiedział w środę podczas konferencji w Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent dodał, że w rozmowach tych nie mogliby uczestniczyć pośrednicy i zgodziłby się jedynie na format bezpośrednich negocjacji pomiędzy nim i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Polityk podkreślił, że Ukraina zamierza walczyć dopóki nie odzyska całego swojego terytorium.

Zełenski zaznaczył, że jeśli Putin "rozumie rzeczywistość" możliwym jest znalezienie dyplomatycznego wyjścia z konfliktu, chociaż - jak ocenił - "nie widzi obecnie w Rosji zainteresowania zakończeniem wojny".

godz. 9.46 - Bank Pekao SA wesprze klientów korporacyjnych chcących zaangażować się w odbudowę Ukrainy. Dotyczy to zarówno podmiotów prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa. Przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wiceprezes banku Paweł Strączyński powiedział Polskiemu Radiu, że Pekao będzie stał ramię w ramię ze swoimi klientami.

- Nasi klienci, kiedy podejmą decyzje inwestycyjne o zaangażowaniu się w odbudowę Ukrainy po wojnie, oczywiście będą mogli liczyć na nasze wsparcie" - zadeklarował Paweł Strączyński.

Jak wyjaśnił, na razie bank ma jedynie ogólny plan w tym zakresie, gdyż nie wiadomo kiedy i w jaki sposób zakończy się wojna na Ukrainie. Bank Pekao SA nie wyklucza również bezpośredniego zaangażowania w proces odbudowy Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek połączył się z uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, powiedział, że na odbudowę jego kraju potrzeba 5 miliardów dolarów miesięcznie.

godz. 9.20 - W okupowanych okręgach regionu donieckiego już 80 szkół zostało przeniesionych na rosyjski program nauczania i naukę języka rosyjskiego - informuje agencja TASS.

godz. 9.15 - Sztab Generalny Ukrainy podaje najnowsze dane dotyczące strat wojsk rosyjskich. Nie żyje już prawie 29,5 tys. rosyjskich żołnierzy. 

godz. 8.58 - Rosja atakuje Krzywy Róg 3 pociskami - podaje The Kyiv Independent. 

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko powiedział, że siły rosyjskie uderzyły w fabrykę, która doznała poważnych uszkodzeń. Na chwilę obecną brak informacji o ofiarach.

godz. 8.45 - Najnowsze dane od Straży Granicznej w Polsce. 

godz. 8.35 -  Krewni Sił Zbrojnych Ukrainy zaczęli otrzymywać podejrzane telefony i wiadomości.

Dotyczy to szczególnie żołnierzy, którzy zostali schwytani lub zgłoszeni o zaginięcie. Korzystając ze stanu emocjonalnego krewnych i bliskich, napastnicy dzwonią z ukrytych numerów i oferują nagrodę pieniężną, aby "dostarczyć informacje" o wojsku i "ułatwić uwolnienie z niewoli". Również oszuści próbują, rzekomo w celu specyfikacji, poznać dane osobowe ukraińskich obrońców. Oficjalnie ogłaszamy, że przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych wojskowych organów zarządzających lub instytucji państwowych NIE ZBIERAJĄ FUNDUSZY i nie rozwiązują kwestii zwolnienia z niewoli. Kwestie uwolnienia jeńców wojennych podlegają wyłącznej jurysdykcji władz państwowych. Nie trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny i bliskich.
 

godz. 8.30 - Nike nie przedłużyło umowy z największym franczyzobiorcą w Rosji: jest zmuszone zamknąć wszystkie sklepy pod marką.

godz. 8.22 - Po środowym ataku rakietowym na centrum handlowe i osiedle mieszkaniowe w Zaporożu, co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne -przekazała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego.

- O 5.13 nad ranem wojska rosyjskie wystrzeliły cztery pociski manewrujące na Zaporoże; jeden został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą, trzy kolejne spadły na miasto" - napisano w komunikacie. W mieście zniszczono dotychczas 62 domy.

godz. 8.00 - Prowadzona przez Rosję od początku wojny morska blokada portów ukraińskich już doprowadziła do wzrostu cen na świecie i będzie nadal wywierać na nie presję - informuje brytyjski wywiad. 

- Należy zauważyć, że od początku wojny nie ma znaczącej aktywności żeglugi handlowej do i z Odessy, a późniejsza blokada morska rosyjskich portów czarnomorskich na Ukrainie uniemożliwiła prowadzenie żeglugi handlowej na tym obszarze - czytamy.

W raporcie stwierdzono, że ukraińskie mechanizmy eksportu lądowego o wysokim prawdopodobieństwie prawdopodobnie nie zastąpią deficytu rosyjskiej blokady żeglugowej. W rezultacie znaczne dostawy ukraińskiego zboża pozostają niedostateczne bez możliwości eksportu.

godz. 7.44 - Haubice Caesar już na froncie. Broń z Francji w rękach Ukraińców. 

godz. 7.35 - Ukraiński myśliwiec zestrzelił w miesiąc drugi rosyjski samolot w rejonie Zaporoża - poinformowała Gwardia Narodowa.

godz. 7.21 - We wtorek późnym wieczorem opublikowano wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

- Jestem wdzięczny wszystkim partnerom Ukrainy, którzy pomagają. Ale podkreślam raz po raz: im dłużej potrwa ta wojna, tym większa będzie cena ochrony wolności nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego wolnego świata. Dlatego zaopatrzenie Ukrainy w ciężką broń - systemy przeciwpożarowe odrzutowe, czołgi i inną - to najlepsza inwestycja w utrzymanie stabilności na świecie i zapobieganie wielu gwałtownym kryzysom, które Rosja wciąż planuje i które już wywołała - powiedział Zełenski.

godz. 7.20 - Obwód charkowski, budynek handlowy podpalony przez rosyjski ostrzał.

godz. 7.12 - W wyniku ostrzału Siewierodoniecka zginęło 6 osób, co najmniej 8 zostało rannych - podaje szef Ługańskiego Obwodowego Okręgu Wojskowego.

godz. 7.08 - Wojska osetyjskie wystrzeliły trzy pociski na Krzywy Róg rankiem 25 maja. Pisał o tym w Telegramie szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Walentyn Rezniczenko, donosi Ukrinform.

- Noc znów była ciągłym alarmem lotniczym. Rano wróg wystrzelił trzy pociski w Krzywy Róg. Wycelowali w przedsiębiorstwo przemysłowe - czytamy w oświadczeniu.

godz. 7.05 - Nocny alarm przeciwlotniczy w Zaporożu. Wybuchy słyszane około godz. 5.00 - pisze The Kyiv independent. 

Naoczni świadkowie donoszą o wybuchach w Zaporożu. Kilka eksplozji zostało zgłoszonych przez naocznych świadków w Zaporożu na początku 25 maja. Alarm przeciwlotniczy w mieście rozpoczął się około 3:20 czasu lokalnego, a eksplozje podobno słychać było po 5 rano.

godz. 7.05 - Sztab Generalny Ukrainy o aktualnej sytuacji na froncie. 

Rosyjski przeciwnik zintensyfikował użycie samolotów do wsparcia ofensywy swojej grupy naziemnej. Ze względu na brak zapasów precyzyjnej broni rakietowej rosyjski wróg poszukuje innych sposobów niszczenia krytycznych i militarnych obiektów na Ukrainie. Aż siedem batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białorusi kontynuuje zadania wzmocnienia ochrony granicy białorusko-ukraińskiej na obszarze Wołynia i Polesia. Zagrożenie rakietami i nalotami wroga z terytorium republiki białorusi nie przeminęło.

W kierunku Siversky wróg rosyjski nadal wzmacnia osłonę granicy ukraińsko-rosyjskiej, wyposaża twierdze na obszarach przygranicznych w obwodzie briańskim. Rosyjscy okupanci kontynuowali ostrzał artyleryjski i moździerzowy na pozycje Sił Zbrojnych i infrastruktury cywilnej na Sumach z terenu federacji rosyjskiej.

W kierunku Charkowa główne wysiłki wroga rosyjskiego skoncentrowane są na utrzymaniu zajmowanych pozycji. Ostrzelał artylerię w infrastrukturę cywilną w pobliżu wsi Rubiżne. Ponadto wróg podjął kolejną próbę przeprowadzenia operacji ofensywnych w kierunku Ternova, ale nie powiodła się.

Na kierunku słowiańskim nieprzyjacielskie oddziały rosyjskie nie podejmowały aktywnych działań, koncentrując swoje główne wysiłki na utrzymaniu pozycji, prowadzeniu rozpoznania i tworzeniu warunków do wznowienia ofensywy. Pociski z artylerii i artylerii odrzutowej, moździerze i czołgi zostały zarejestrowane na terenie osiedli Światohirsk i Dovhenke. Rosyjski wróg również rozpoczął nalot w pobliżu wsi Bayrak.

Przy wsparciu artylerii i samolotów wojskowych wróg rosyjski bezskutecznie próbował przejąć kontrolę nad wsią Pasika.
W celu prowadzenia działań wojennych i uzupełnienia znacznych strat siły roboczej i sprzętu na terytorium Ukrainy rosyjscy okupanci tworzą jednostki rezerwowe z Południowego Okręgu Wojskowego.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Doniecku i Ługańsku odparto dziewięć ataków rosyjskich najeźdźców, zniszczono trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich, osiemnaście jednostek bojowych wozów opancerzonych, specjalny pojazd opancerzony i jedną jednostkę innych pojazdów.

godz. 7.00 - Okupacyjne władze terenów, zajętych przez Rosjan w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, planują mobilizację miejscowej ludności. Dowództwo operacyjne "Południe" podaje na, że mężczyźni, siłą wcieleni do wojska mieliby być wykorzystani do walki z wojskami ukraińskimi, broniącymi Ukrainy.

Dowództwo informuje, że dotychczas ukraińscy obywatele z okolic Chersonia byli zmuszani do współpracy z ustanowioną przez Rosję władzą, lub do wyrażenia formalnej zgody na okupację tych terenów. W informacji na Facebooku czytamy, że metody stosowane przez okupantów są znane od czasu zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego. - Jest to rażące naruszenie Konwencji Genewskiej i kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - podkreślają autorzy raportu.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni ukraiński wymiar sprawiedliwości rozpoczął w regionie chersońskim 33 postępowania karne, z których 21 dotyczyło zbrodni wojennych rosyjskiego wojska i zbrodni przeciwko państwu.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies