Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 90. dzień rosyjskiej inwazji. Najcięższa sytuacja na froncie w Donbasie

Trwa 90. dzień wojny w Ukrainie. Najtrudniejsza sytuacja jest na froncie w Donbasie. To właśnie tam okupanci są najaktywniejsi. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił działania Rosjan w Donbasie jako "rzeźnię".

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

22.40 - Pustoszeje obwód chersoński - połowa mieszkańców musiało opuścić region

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z obwodu chersońskiego wyjechała połowa mieszkańców. Szef regionalnej administracji wojskowej Hennadij Łahuta powiedział, że ludzie nie chcą żyć w okupacji, chcą jak najszybciej wyjechać. Dodał, że rosyjscy agresorzy od dziesięciu dni nie pozwalają ludziom wyjechać z okupowanych terenów na ziemie kontrolowane przez ukraińskie władze, większość osób musi wracać. Kolumny tysięcy samochodów jadących w kierunku miasta Beresław i dalej do Krzywego Rogu zostały zatrzymane. - Ludzie nie chcą żyć pod okupacją, nie chcą funkcjonować obok okupantów - dodał Hennadij Łahuta.

Rosyjskie siły zajęły budynek rady miasta i wprowadziły władzę okupacyjną w Chersoniu przed miesiącem.

22.37 - Prezydenci Polski, Łotwy i Estonii o znaczeniu Trójmorza w obliczu wojny na Ukrainie

Prezydenci Polski, Łotwy i Estonii zgadzają się, że w obliczu wojny na Ukrainie rośnie znaczenie Inicjatywy Trójmorza. Podczas debaty w Domu Trójmorza przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydenci Duda, Levits i Karis podkreślali, że wojna musi zakończyć się zwycięstwem Ukrainy.

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś współpraca 12 państw trójmorskich to nie tylko wysiłki na rzecz rozwoju infrastruktury ze względów turystycznych czy transportowych. Jak podkreślał, teraz chodzi o bezpieczeństwo, szczególnie to energetyczne, związane z dostawami ropy i gazu. - I te osiągnięcia - interkonektory gazowe między Polską a Litwą, Polską a Słowacją, Polską a Czechami, a także połączenia z chorwackim terminalem na wyspie Krk i polskim terminalem LNG w Świnoujściu - wszystko to jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa - zapewnił polski prezydent.

Prezydent Łotwy Egils Levits zaznaczył, że kluczowym wydarzeniem dla NATO - i przez to także krajów Trójmorza - będzie czerwcowy szczyt Sojuszu w Madrycie. W tym kontekście łotewski przywódca mówił o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Rosja nie jest prowokowana poprzez siłę, ale poprzez słabość. Jeśli okazujemy słabość, to oczywiście stanowi to zaproszenie dla Rosji, by pójść dalej. To oznacza, że jedyną odpowiedzią jest odstraszanie Rosji - powiedział Egils Levits.

Prezydent Estonii Alar Karis przyznał, że kraje graniczące z Rosją - takie jak Polska czy państwa bałtyckie - będą musiały poradzić sobie z sąsiedztwem agresora. - Na razie jednak nie wiadomo, jak układać relacje z Rosją - ocenił prezydent Estonii. Podkreślił jednocześnie, że w pierwszej kolejności Ukraina i wspierające ją kraje muszą wygrać wojnę.

- I gdy wreszcie konflikt się skończy, musimy usiąść do stołu i zastanowić się, jak ułożyć relacje z Rosją. Prawdopodobnie nie chcemy tego, by Rosja była kompletnie odizolowana, bo wtedy ta agresja zacznie się znowu i znowu. Musimy znaleźć sposób, na razie nie znamy odpowiedzi. Ale to nie może wrócić do zwykłych relacji, tak jak w 2014 roku - argumentował prezydent Estonii.

Dyskusji prezydentów przysłuchiwała się między innymi była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, która obok Andrzeja Dudy zainaugurowała w 2015 roku Inicjatywę Trójmorza. W uznaniu tych zasług prezydent nadał Kolindzie Grabar-Kitarović Order Orła Białego, to najwyższe polskie odznaczenie państwowe.

22.31 - Ataki Rosjan w obwodzie dniepropietrowskim

- W rejonie Krzywego Rogu obwodu dniepropietrowskiego okupanci zaatakowali osady z pomocą lotnictwa - podaje Ukrinform.

21.52 - USA zakończy zwolnienie Rosji ze spłaty zadłużenia

Jak podaje reporterka Associated Press Fatima Hussein, decyzja Amerykanów spowoduje, że Rosja zbankrutuje jeszcze tego lata.

21.51 - Trwają walki w Marjince

21.49 - Duże walki na przedmieściach Mikołajowa, podaje portal TPYXA

20.38 - Finansista George Soros: inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej

Miliarder finansista George Soros powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę mogła być początkiem III wojny światowej, dlatego dla Zachodu ważne jest pokonanie sił rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Powiedział to na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, pisze "European Truth" w odniesieniu do Reutera.

- Inwazja mogła być początkiem III wojny światowej i nasza cywilizacja może jej nie przetrwać. Najlepszym i być może jedynym sposobem na uratowanie naszej cywilizacji jest jak najszybsze pokonanie Putina. O to właśnie chodzi - powiedział Soros.

20.28 - Coraz więcej rządów uznaje działania Rosjan za ludobójstwo

- Liczba krajów, które uznały działania Federacji Rosyjskiej w Ukrainie za ludobójstwo, stale rośnie - pisze ukraiński portal. I podaje, że w gronie tym znalazły się m.in. Polska, Czechy, Kanada, Austria, Litwa, Estonia.

20.24  - Ukraina powinna wkroczyć na teren okupowanego Krymu do końca tego roku, twierdzi Kyryło Budanow

Według szefa ukraińskiego wywiadu, wojska ukraińskie powinny odebrać Rosjanom Krym do końca 2022 roku.

20.18 - Rosja szykuje się na długotrwałą wojnę na Ukrainie

Według Motuzyanyka sytuacja na froncie jest teraz „niezwykle trudna, bo być może teraz decydują się losy jego kraju”.

- Najgorętszy jest obszar operacyjny Doniecka. Okupanci faktycznie strzelają z artylerii, samolotów, ostrzeliwują tereny mieszkalne przez całą dobę z terytorium Białorusi i Krymu. Te ciężkie walki, które obecnie toczą się na wschodzie zdecydują o wyniku tej wojny - powiedział.

Rzecznik MON powiedział, że zadaniem rosyjskich okupantów jest okrążenie wojsk ukraińskich w rejonie Siewierodoniecka i Łysychańska, zablokowanie szlaku, co może umożliwić im dotarcie do granic administracyjnych obwodu ługańskiego. Jednak Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy kalkuluje wszelkie możliwe zagrożenia, aby zapobiec takim działaniom.

19.13 - YouTube nie wycofa się z Rosji, zapowiada Susan Wojcicki

- Widzimy, że informacja naprawdę odgrywa ważną rolę. To jeden z powodów, dla których wciąż działamy w Rosji - powiedziała prezes YouTube Susan Wojcicki.

18.35 - Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w rozmowie z prezydentem Niemiec

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który we wtorek składa wizytę w Berlinie, po południu spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - podało MSZ. Rozmowa dotyczyła polityki wschodniej oraz europejskiej, szczególnie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Wcześniej szef MSZ spotkał się z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.

18.33 - Stan wyjątkowy na Węgrzech z powodu wojny na Ukrainie

- Premier Węgier Orban ogłasza stan wyjątkowy z powodu wojny w sąsiedniej Ukrainie. Pozwala rządowi ominąć Parlament, jak w przypadku pandemii - czytamy we wpisie Martona Dunaia, korespondenta "Financial Times" na Europę Południowo-Wschodnią, na Twitterze.

18.30 - Rosjanie włamali się do mieszkania burmistrza Enerhodaru

W Enerhodarze uzbrojeni Rosjanie włamali się do mieszkania urzędującego burmistrza Dmitrija Orłowa.

18.26 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Rosja wciąż atakuje w obwodzie donieckim"

W kierunku donieckim wróg nadal prowadzi aktywne akcje ofensywne, próbuje przebić się przez obronę naszych wojsk i wejść na granice administracyjne obwodu ługańskiego.

- Wróg przeprowadził naloty lotnicze na obiekty infrastruktury cywilnej na osiedlach Kramatorsk, Liman i Słowiański. Na tymczasowo okupowanym terytorium Krymu przeciwnik tworzy jednostki zapasowe do walk na terytorium Ukrainy - czytamy.

18.23 - Rosja nakłada sankcje na członków brytyjskiej Izby Lordów

- Rosja nakłada sankcje osobiste na 154 członków brytyjskiej Izby Lordów - podaje portal NEXTA.

17.10 - Ukraina otwarta na negocjacje po odzyskaniu wszystkich terenów zajętych przez Rosję od początku wojny

- Ukraina usiądzie do stołu negocjacyjnego z Rosją po tym, jak ta zwróci terytoria zajęte od 24 lutego, kiedy rozpoczęła się wojna - powiedział prezydent Zełenski, którego cytuje portal Nexta.

17.08 - Atak na rafinerię w regionie Ługańska oraz na magazyny benzyny w Mikołajowie

- Trafiona została rafineria ropy naftowej w regionie Ługańska i magazyny benzyny w regionie miejscowości Mikołajów. Rosja próbuje sparaliżować ukraiński transport i logistykę - pisze ukraińska parlamentarzystka Lesia Wasylenko.

17.06 - BBC News: były rosyjski generał zginął nad Ukrainą

Nad Ukrainą zginął rosyjski generał major rezerwy Kanamat Botaszew, którego samolot zestrzeliły w niedzielę ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej - podał we wtorek portal BBC News. To najwyższy rangą pilot wojskowy, który zginął na wojnie z Ukrainą.

BBC zastrzega, że nie uzyskała dotąd potwierdzenia śmierci Botaszewa od ministerstwa obrony Rosji. Jednak informację o śmierci wojskowego potwierdziło trzech jego dawnych podwładnych, którzy utrzymywali z nim kontakty po zakończeniu służby.

Według tych doniesień 63-letni Botaszew zginął w samolocie szturmowym Su-25, zestrzelonym w niedzielę w rejonie Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. - Udział w walkach oficera tak wysokiej rangi może świadczyć o tym, o ile trudne zadania Moskwa stawia przed pilotami wojskowymi, jak i o braku wysoko wykwalifikowanych specjalistów - ocenia BBC.

17.03 - W sieci pojawiły się kolejne 8 wizerunków sprawców zbrodni w obwodzie kijowskim

- SBU zidentyfikowała jeszcze ośmiu rosyjskich najeźdźców, którzy dokonali okrucieństw wobec ludności cywilnej w obwodzie kijowskim. Wśród nich jest pięciu żołnierzy z Rosji i trzech wagnerian - podaje portal TPYXA.

17.01 - Prezydent RP Andrzej Duda: "Środki na odbudowę Ukrainy powinny pochodzić ze skonfiskowanych funduszy Rosji"

Prezydent Andrzej Duda postuluje, by środki na odbudowę Ukrainy pochodziły przede wszystkim z funduszy skonfiskowanych Rosji. Prezydent, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wezwał, by rosyjskie aktywa, obecnie mrożone w wielu krajach świata, stały się źródłem finansowania powojennego wsparcia Ukrainy.

- Szacuje się, że jest to ponad 300 miliardów dolarów, to przede wszystkim z tych pieniędzy, powinna być odbudowywana Ukraina. Trzeba Rosji bezlitośnie po prostu zabrać jej fundusze rozproszone po całym świecie, poumieszczane po różnych bankach na świecie i w instytucjach finansowych i po prostu za te pieniądze odbudowywać Ukrainę - zadeklarował.

Andrzej Duda zaznaczył również, że odbudowana Ukraina powinna stać się "krajem lepszym niż była". - Tak, żeby pokazać światu, że nawet jeżeli ktoś zostanie napadnięty, to otrzymuje wsparcie - mówił prezydent.

Dodał, że niezbędne jest utworzenie międzynarodowego funduszu na rzecz Ukrainy.

We wczorajszym przemówieniu do uczestników Forum w Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że na odbudowę jego kraju potrzeba 5 miliardów dolarów miesięcznie.

16.55 - Siły rosyjskie wkroczyły do Switlodarska, w obwodzie donieckim

Według Serhija Hoszko, szefa lokalnej administracji wojskowej, rosyjskie wojsko wkroczyło do miasta we wtorkowy poranek, 24 maja i zaczepiło na budynku władz miasta rosyjską flagę.

14.55 - Ponowny ostrzał zakładów chemicznych w Siewierodoniecku

Rosjanie ponownie ostrzelali zakłady chemiczne w Siewierodoniecku zabijając pięć osób.

14.51 - Rośnie zagrożenie ataków rakietowych z terytorium Białorusi

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że rośnie zagrożenie ataków rakietowych na Ukrainę z terytorium Białorusi. Wojsko Rosyjskie przeniosło dywizję "Iskander-M" na odległość do 50 km od granicy z Ukrainą.

14.08 - Ostrzał Nikołajewa i osiedli w pobliżu

Rosjanie prowadzą ostrzał Nikołajewa i osiedli w pobliżu. Rannych zostało 15 osób.

13.03. - Prezydent Duda zaapelował do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża

Prezydent Andrzej Duda spotkał się przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji ukraińskich jeńców wojennych, także jeńców z Azowstalu."Wszyscy wiemy, że dzisiaj właśnie o nich martwi się świat, jaki będzie ich los, co zrobią Rosjanie. Dlatego bardzo prosiłem przewodniczącego - to mogę powiedzieć - o to, by w szczególny sposób obserwowali tam sytuację i w szczególny sposób zabiegali o możliwości kontaktu z nimi i potencjalną, w przyszłości, możliwość uwolnienia ich, czy też wymiany za jeńców rosyjskich, którzy znajdują się w rękach ukraińskich" - powiedział prezydent Duda na spotkaniu z dziennikarzami przebywającymi w Davos.

11.54 - W Mariupolu znaleziono 200 ciał

Doradca mera Mariupola poinformował, że w piwnicy jednego z zawalonych w mieście bloków znaleziono ponad dwieście zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu. Ciała zabitych odkryto podczas usuwania gruzu zniszczonego budynku. Mariupol został niemal całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska. Sytuacja humanitarna w mieście jest katastrofalna. Liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

11.14 - Rosjanie strzelali do 14 miejscowości w obwodzie donieckim

W ciągu jednego dnia Rosjanie strzelali do 14 miejscowości w obwodzie donieckim. 

10.14 - Rosyjskie elity niezadowolone z działań Putina

Jak informuje portal Meduza, część rosyjskich elit jest niezadowolona z Władimira Putina i liczy na jego szybkie odejście z polityki. Według portalu są to osoby związane z obozem władzy, biznesem i armią. Dziennikarze portalu zwracają uwagę, że prezydent Rosji naraził się zarówno zwolennikom pokoju, jak i tym, którzy chcą kontynuować wojnę.

10.11 - Rosjanie wywożą ukraińskie zboże

Rosjanie ładują ukraińskie zboże na statek w krymskim porcie.

godz. 7.55 - Najcięższe walki w okolicach Lisiczańska i Siewierodoniecka

Rosjanie dokonywali najintensywniejszych szturmów w okolicach Lisiczańska i Siewierodoniecka. Rosyjska armia stara się otoczyć te miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck. W okolicach Siewierodoniecka wróg ze wsparciem artylerii szturmuje w kierunkach miejscowości Toszkiwka i Ustyniwka. W obwodach donieckim i ługańskim ukraińska armia odparła 16 ataków Rosjan. Zniszczyła m.in. 8 czołgów i 22 transportery opancerzone.

godz. 7.50 - W Ukrainie zginęło 3930 cywilów

Jak informuje ONZ od początku wojny w Ukrainie zginęło w niej 3930 cywilów.

godz. 7.47 - Pół tysiąca domów w Charkowie nie nadaje się do odbudowy

Blisko 500 domów w Charkowie nie nadaje się do odbudowy.

godz. 7.02 - O konsekwencjach wojny w Ukrainie w Davos

Konsekwencje wojny w Ukrainie będą głównym tematem dzisiejszych rozmów i wystąpień Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w Davos. Przewodniczą oni polskiej delegacji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim kurorcie. Szef rządu mówił wczoraj, że pokój może zapanować tylko wtedy, kiedy Rosja zostanie pokonana "w jej bestialskich zamiarach".

godz. 6.57 - Rosjanie urządzili w Donbasie "rzeźnię"

W wieczornym, poniedziałkowym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował innym krajom za dostawę borni, bo pozwoliła ona odeprzeć rosyjski atak. Zaznaczył, że najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na froncie w Donbasie, bo okupanci są najbardziej aktywni na odcinku Bachmut, Popasna, Siewierodonieck. Prezydent Ukrainy określił działania Rosjan w Donbasie dosyć dosadnie: "Urządzili tam rzeźnię. Starają się zniszczyć wszystko, co żyje. Nikt nie zrujnował Donbasu tak, jak robią to teraz rosyjscy żołnierze".

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies