Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 88. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie w ukraińskim parlamencie

Trwa 88. dzień wojny na Ukrainie. Specjalne orędzie w tamtejszym parlamencie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Wciąż trwają walki w zachodniej części kraju.

godz. 22.20 - Ukraina: sztab generalny o sytuacji na froncie

Nie ustaje rosyjska ofensywa w Donbasie - informuje ukraiński sztab generalny. Utrzymuje się też zagrożenie atakami rakietowymi z kierunku Białorusi.

Rosja wzmacnia też kontrolę na granicach w obwodzie briańskim i kurskim. Kontynuowany jest ostrzał infrastruktury cywilnej w obwodzie sumskim i czernihowskim. W kierunku Słobożańska rosyjskie siły systematycznie dokonują ostrzałów artyleryjskich pozycji wojsk ukraińskich. W rejonie Słowiańska Rosjanie próbowali wykonać rozpoznanie, ale ponieśli straty i wycofali się. Przeciwnik Ukrainy chce też dotrzeć do granic administracyjnych obwodu ługańskiego od strony Doniecka - podaje sztab generalny.

Napięta pozostaje sytuacja w Naddniestrzu. Rosyjskie siły są tam w podwyższonym staniue gotowości bojowej.

godz. 21.30 - "W obwodzie donieckim w ciągu jednego dnia zginęło pięciu cywilów, a 11 zostało rannych" - podaje Ukrinform

godz. 20.45 - Tak wyglądają zakłady Azowstal w Mariupolu. Wideo opublikował dziennikarz "The Kyiv Independent" Illia Ponomarenko na Twitterze

godz. 20.20 - "Wojska rosyjskie trzykrotnie zaatakowały obwód dniepropietrowski w niedzielę" - podaje portal Ukraińska Prawda

godz. 20.10 - "Litwa daje przykład w przeciwdziałaniu Rosji: dziś wstrzymała cały import rosyjskiego gazu, ropy i elektryczności" - pisze na Twitterze Lesia Wasylenko, ukraińska parlamentarzystka

godz. 19.55 - Szef MSZ Ukrainy: "Naród i rząd Polski okazali się kimś więcej niż sąsiadami"

"Naród i rząd Polski okazali się czymś więcej niż sąsiadami. Drodzy Polacy, jesteście tymi, którym Ukraińcy powierzają opiekę nad swoimi rodzinami, gdy idą na front. To najwyższe i najcenniejsze zaufanie. Zawsze będziemy pamiętać, co dla nas zrobiliście" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

godz. 19.40 - "W Donbasie siły zbrojne zbombardowały przeprawę okupantów przez Doniec Siewierski" - podaje portal Ukraińska Prawda

godz. 19.00 - "Wróg przegrupowuje się i próbuje wznowić ofensywę w kilku kierunkach" - pisze Ukrinform

godz. 18.20 - "Naddniestrze: Rosjanie chcieli odbudować lotnisko wojskowe" - podaje portal Ukraińska Prawda. I dodaje, że "okazało się, że nie ma na to jednak środków - wszystko zostało zrabowane przez skorumpowanych rosyjskich dowódców wojskowych"

godz. 18.00 - "Rosyjskie wojsko wykorzystało 350 zakładników jako żywych tarcz" - podaje portal Ukrinform

godz. 17.50 - "Rosja ostrzeliwuje przygraniczną wioskę w obwodzie czernihowskim. Według Północnego Dowództwa Operacyjnego wieś Senkiwka została ostrzelana z terytorium Rosji około godz. 15.45 22 maja. Do tej pory nie zgłoszono żadnych ofiar" - informuje "The Kyiv Independent"

godz. 17.00 - Nagranie ukraińskiej 45. brygady artylerii z uderzenia w rosyjskie pojazdy w zakładzie przemysłowym

godz. 15.30 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika".

Tytuł ten - jak wyjaśnił - został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

- Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy - miasto-ratownik - dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby nam dopomóc - mówił Zełenski. Dodał następnie, że "w imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi".

godz. 14.50 - Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział własny projekt ustawy symetrycznej do polskiego cyklu ustaw o pomocy obywatelom Ukrainy. Mówił o tym w przemówieniu w Radzie Najwyższej, przed wystąpieniem goszczącego dziś na Ukrainie prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Zełenski podziękował Polsce za nasze ustawy, dzięki którym - jak mówił - obywatele Ukrainy otrzymali niemal takie same prawa jak obywatele polscy. Jak tłumaczył, chodzi o legalny pobyt, pomoc w zatrudnieniu, opiekę medyczną czy ubezpieczenie społeczne.

- To wielki krok i gest wielkiej duszy, do którego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy. I ten krok nie pozostanie jednostronny - zapewniał prezydent Zełenski. Zapowiedział, że w nieodległej przyszłości przedstawi w Radzie Najwyższej "podobny, lustrzany projekt" wobec Polaków. Wołodymyr Zełenski mówił, że uprawnienia przyznane w przyszłej ustawie będą miały znaczenie symboliczne i wyraził nadzieję, że polscy obywatele nigdy nie będą potrzebować tego typu przywilejów w warunkach wojennych. Dodał, że będzie chciał, by parlament szybko uchwalił ustawę.

Wołodymyr Zełenski poinformował też o wprowadzeniu honorowego tytułu miasta-ratownika dla miast z innych krajów, które pomagają Ukrainie. Poinformował, że pierwszy taki tytuł otrzyma polski Rzeszów.

godz. 14.28 - Ukraina i Polska są gotowe do podpisania umowy o wspólnej kontroli granicznej i celnej - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

godz. 14.02 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w niedzielę, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, wszystkim Polakom za wsparcie udzielone jego krajowi i rodakom podczas wojny.

- Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy. Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy. Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma - powiedział Zełenski.

godz. 13.30 - W wyniku rosyjskich ostrzałów 12 miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczonych zostało 58 cywilnych obiektów; są zabici i ranni - informuje agencja Ukrinform, cytując ukraińską policję.

godz. 13.15 - Papież zachęcił do modlitw o pokój, który jest darem Boga i Ducha Świętego. Franciszek spotkał się z wiernymi na Placu świętego Piotra na południowej modlitwie do Królowej Niebios.

Papież powiedział, że sami nie jesteśmy w stanie zachować pokoju, a pokój jest znakiem Bożej obecności w nas. Bóg nam przypomina, że obok nas są bracia i siostry, a nie przeszkody i wrogowie. Bóg daje nam siłę, aby przebaczyć i zacząć od nowa i gasi pokusy atakowania innych. Zachęcił do modlitwy o pokój Boży. „Prośmy o ducha pokoju dla tych, którzy żyją obok nas, których spotykamy na co dzień i dla przywódców narodów”.

godz. 12.48 - Andrzej Duda w Radzie Najwyższej na Ukrainie. 

godz. 12.45 - Przebywający z wizytą na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami - poinformował w niedzielę portal informacyjny Ukrinform.

Andrzej Duda w Radzie: Czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia z Ukrainą. Z informacji Ukrinform wynika, że prezydent Polski spotka się w niedzielę z Wołodymyrem Zełenskim. Odbędą się także rozmowy między delegacjami obu krajów.

godz. 12.25 - Pierwsze wideo czeskiego RM-70 122mm MRL w użyciu przeciwko rosyjskim siłom na Wschodzie - wszystkie 40 rakiet wystrzelonych jednocześnie.

godz. 12.05 - Prezydent Zelenski zapowiedział wniesienie do Werchownej Rady projektu ustawy o specjalnym statusie prawnym obywateli RP na Ukrainie.

godz. 11.50 - Wojska rosyjskie szykują się do wznowienia ofensywy w rejonie miasta Izium w obwodzie charkowskim - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator tego obwodu Ołeh Syniehubow.

godz. 11.40 - Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska opublikowała krótki film o obywatelach Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski.

"Wrócę". Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do mojej szkoły. Do jego kubka w kuchni. Do ich kasztanów. Do krewnych. Mamy pecha z sąsiadem, który udowadnia „braterstwo” rakietami i terrorem. Ale miałam ogromne szczęście z innym sąsiadem - Polską, która stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy nie tylko geograficznie - podkreśliła Olena Zełenska.

godz. 10.50 - Rosjanie użyli amunicji kasetowej w obwodzie charkowskim. Wykorzystując broń zakazaną prawem międzynarodowym, ostrzelali miejscowość Dergacze.

Jak informują władze miasta, mimo ostrzału w Dergaczach nadal działają budynki użyteczności publicznej i jest dostarczany prąd. Wolontariusze udzielają pomocy humanitarnej i dostarczają żywność tam, gdzie to jest możliwe.

W ubiegłym tygodniu Rosjanie zniszczyli dom kultury w Dergaczach, gdzie mieściło się miejscowe centrum pomocy humanitarnej. W okolicznych miejscowościach zniszczyli też prawie całą infrastrukturę cywilną, a zdecydowana większość budynków mieszkalnych została uszkodzona.

W nocy wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej także w Mikołajewie, w rejonie chersońskim. Przed atakiem ostrzegał mieszkańców mer miasta Oleksandr Senkiewicz. Do tej pory nie wiadomo, jakie są skutki bombardowania.

godz. 10.27 - W obwodzie charkowskim w ciągu jednego dnia w wyniku ostrzału nieprzyjaciela rannych zostało 11 cywilów - pisze agencja Interfax.

godz. 10.05 - Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 29 050 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Zeszłej doby Rosja straciła też śmigłowiec, 7 czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 3 systemy artylerii oraz 8 dronów.

Informacje ukraińskich wojskowych mówią o następujących stratach od początku 24 lutego: 1285 czołgów, 3141 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 helikopterów, 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2194 pojazdy i cysterny, 13 jednostek pływających i 470 dronów.

godz. 9.30 -  Rosyjskie wojska zagroziły użyciem broni pływającemu pod banderą Togo cywilnemu statkowi na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym - podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na marynarkę wojenną Ukrainy.

- 21 maja Britta K, cywilny statek pod banderą Republiki Togo, przepływający przez ukraińskie wody terytorialne w pobliżu Wyspy Węży, otrzymał od Rosjan sygnał z żądaniem opuszczenia wód terytorialnych Rosji, gdyż w przeciwnym razie użyta zostanie broń - poinformowała ukraińska marynarka.

godz. 9.05 - Wojska rosyjskie przypuściły w nocy z soboty na niedzielę atak rakietowy na jedną z wiosek w obwodzie zaporoskim na Ukrainie, w rejonie wilnianskim - poinformowały na Telegramie władze obwodowe. Prawdopodobnie są zabici i ranni.

godz. 8.55 - Okupanci zaatakowali Siewierodonieck z 4 kierunków, ale zostali odparci - pisze Ukraińska Prawda. 

godz. 8.43 - Rosja prawdopodobnie rozmieściła na osi Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMP-T Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów, ale 10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

godz. 8.26 - Straż Graniczna w Polsce publikuje najnowsze informacje z granic z Ukrainą.

godz. 8.20 - Kraje bałtyckie przestały importować energię elektryczną z Rosji.

godz. 8.00 - Prezydent Andrzej Duda przebywa w Kijowie, gdzie wygłosi orędzie w ukraińskim parlamencie - Radzie Najwyższej.

Będzie to pierwsze od wybuchu wojny wystąpienie głowy obcego państwa w ukraińskim parlamencie. Stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie uprzednio został powiadomiony sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Informacja o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie została też przekazana ambasadorom państw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

To już druga wizyta polskiego prezydenta na Ukrainie od wybuchu wojny. Poprzednio gościł on w Kijowie w połowie kwietnia. 

godz. 7.45 - W sobotę strażacy z Charkowa odbyli 16 kursów, nie odnotowano pożarów od ostrzału - poinformowało Państwowe Pogotowie Ratunkowe.

godz. 7.26 - Rosja rozmieściła Iskandery w regionie Biełgorod i intensyfikuje wykorzystanie lotnictwa w regionie.

godz. 7.15 - Sztab Generalny Ukrainy z najnowszymi informacjami z frontu. 

Nieprzyjaciel kontynuuje naloty rakietowe i powietrzne na terytorium naszego państwa. Zwiększono intensywność użycia samolotów do niszczenia krytycznej infrastruktury osadnictwa w rejonie działań wojennych.

Na kierunkach Wołyń i Polesie jednostki Sił Zbrojnych Republiki Białoruś zintensyfikowały rozpoznanie, odnotowano też rozmieszczenie dodatkowych środków rozpoznania elektronicznego na terenach przygranicznych obwodu homelskiego. Nadal istnieje groźba nalotów rakietowych i powietrznych z terytorium Republiki Białorusi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy.

Na kierunku północnym nieprzyjaciel nadal ostrzeliwuje osady i infrastrukturę w obwodach Sumy i Czernihowa. Prowadził ostrzał w rejonach Boyaro-Lezhachi, Ulytsia, Bunyakine, Hirky, Gremyach i Muravy.
Na kierunku Słobożańskim nieprzyjaciel siłami odrębnych jednostek 6. Armii Generalnej Zachodniego Okręgu Wojskowego i Floty Bałtyckiej walczy o utrzymanie okupowanych granic w kierunku Charkowa i uniemożliwienie naszym oddziałom wkroczenia na granicę państwa.

Siły wroga przygotowują się do wznowienia ofensywy w kierunku słowiańskim. Na terenach osad Vernopol, Dibrivne i Dovhenke okupanci prowadzili ostrzał artyleryjski.
W regionie Biełgorod wróg rozmieścił wyrzutnie systemu rakiet operacyjno-taktycznych Iskander-M. Dodatkowo przeciwnik rozbudowuje system baz logistycznych i naprawczych.

W kierunku Doniecka okupanci próbują przebić się przez obronę naszych wojsk i dotrzeć do granic administracyjnych obwodu ługańskiego. Nieprzyjaciel przeprowadził naloty na infrastrukturę cywilną w rejonie Wrubiwka i Bachmut.

Wróg nie prowadził aktywnych działań wojennych w kierunku Lyman. Strzelał do obiektów infrastrukturalnych na terenie osiedli Lyman, Ozerne, Zakitne, Dibrova i Serebryanka.
W kierunku Siewierodoniecka nieprzyjaciel strzelał moździerzami i artylerią na pozycje Wojsk Obrony wzdłuż całej linii styku, koncentrując wysiłki w kierunku osad Siewierodonieck i Łysychańsk. Nieprzyjaciel prowadził operacje ofensywne i szturmowe w rejonach Oskolonówki, Purdiwki, Szczedryszczewa i Smolaninowa. Ofensywa została odparta, wróg poniósł straty i został zmuszony do odwrotu na stare pozycje.

W kierunku Bachmuta, przy wsparciu artylerii, nieprzyjaciel próbował poprawić sytuację taktyczną w rejonach osiedli Trypillya, Lypove i Vasylivka, walki trwają.

W kierunku Awdijewki rosyjscy okupanci ponieśli straty w rejonie osady Krasnohorówka.

W kierunku Kurachowa nieprzyjaciel zaatakował rejon Marinki i nie powiódł się. Strzelał do Nowomychajłówki i Włodzimierzywki. Dokonał nalotów na osiedla Mykilskie i Kateryniwka.

Na kierunkach Nowopawłowsk i Zaporoże nieprzyjaciel próbował zdobyć przyczółek na okupowanych granicach, ostrzeliwując pozycje Sił Obronnych i infrastrukturę cywilną.
Nieprzyjaciel nie prowadził aktywnych działań wojennych w rejonie Bugu Południowego. Koncentruje swoje główne wysiłki na utrzymaniu okupowanych granic, prowadzeniu działań rozpoznawczych i inżynieryjnych pozycji. Ostrzelał pozycje Sił Obronnych z moździerzy i artylerii. Zwiększa system obrony powietrznej.

Sytuacja w kierunku besarabskim nie uległa zmianie.

W ciągu ostatnich 24 godzin odparto dziewięć ataków wroga na kierunkach Donieck i Ługańsk, zniszczono pięć czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziesięć jednostek bojowych wozów opancerzonych i dwa wrogie pojazdy. Jednostki obrony przeciwlotniczej trafiły w jeden bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10.

Jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych zestrzeliły dwa pociski manewrujące, a samoloty uderzeniowe zniszczyły dwanaście jednostek wrogiego sprzętu wojskowego.

godz. 7.05 -  Rosyjski minister transportu: Zachodnie sankcje doprowadziły do poważnych problemów z logistyką w Rosji.

Minister transportu Witalij Sawielew powiedział dziennikarzom 21 maja, że zachodnie sankcje zmusiły Rosję do „poszukiwania nowych korytarzy logistycznych”, podały rosyjskie media Meduza.

godz. 7.00 - Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy poinformowała, że jest on na Ukrainie i dziś wygłosi orędzie w ukraińskim parlamencie.

godz. 7.00 - W rejonie Zaporoża partyzanci pomogli ukraińskim siłom zbrojnym zniszczyć kilka rosyjskich systemów artyleryjskich. Poinformowała o tym Obwodowa Wojskowa Administracja

- Dzięki skoordynowanym działaniom z partyzantami ukraińscy żołnierze zniszczyli kilka systemów artyleryjskich armii rosyjskiej - czytamy w komunikacie.

Zaporoska Obwodowa Wojskowa Administracja informuje również o tym, że we współpracy z partyzantami udało się zniszczyć kilka wrogich stacji radarowych w okolicach Melitopola.
Według strony ukraińskiej ostatniej doby na południowym odcinku frontu zginęło 29 rosyjskich żołnierzy. Udało się też zniszczyć znaczną ilość bojowej techniki. Według komunikatu ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego agresor ograniczał się do fortyfikowania swoich pozycji w pobliżu Chersonia i Mikołajewa, i nie podejmował działań zaczepnych.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies