Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 83. dzień rosyjskiej inwazji. Ewakuacja Azowstalu, wybuchy we Lwowie

Trwa 83. dzień wojny na Ukrainie. W ostatnim czasie z Azowstalu ewakuowano ponad 260 ukraińskich żołnierzy, w tym wielu rannych. Tymczasem władze obwodu lwowskiego informują, że rosyjskie wojska ostrzelały obiekt wojskowy blisko granicy z Polską. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.45 - Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 150 mln euro

- poinformował we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że stosowna uchwała w sprawie pozyskania tych środków została podjęta na posiedzeniu rządu w Kijowie.

"Ukraina otrzyma dodatkowe 150 mln euro wsparcia finansowego z Niemiec, co zwiększa łączną kwotę takiego wsparcia z Niemiec do 300 mln euro. Te środki zostaną natychmiast wykorzystane na wsparcie naszych obywateli i odbudowę infrastruktury krytycznej" – powiedział Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.

godz. 21.40 - Poruszające zdjęcia porównujące tę samą ulicę Mariupola w 2015, 2020 i 2022 r

godz. 21.30 - Alarmy lotnicze w wielu częściach Ukrainy

godz. 21.00 - Rosjanie siedmiokrotnie ostrzelali terytoria przy granicy w obwodzie sumskim, dwa razy - w obwodzie czernihowskim - poinformowała Straż Graniczna Ukrainy

Ostrzeliwany był rejon szostkiński w obwodzie sumskim i rejon horodniański w obwodzie czernihowskim. Według straży granicznej Rosjanie w dwóch przypadkach prowadzili także ostrzał swojego terytorium.

godz. 20.10 - W Mikołajowie doszło do potężnej eksplozji. Jak na razie nie wiadomo, co było celem ataku

godz. 19.20 - Rosja chce zrezygnować z członkostwa w WHO i WTO

Rosja chce zrezygnować z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu. Wniosek w tej sprawie skierowało do Dumy Państwowej rosyjskie MSZ. Obie organizacje potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i wezwały Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych.
Od wkroczenia rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy Światowa Organizacja Zdrowia na bieżąco informuje o tragedii ludności cywilnej i niszczeniu przez rosyjskich żołnierzy infrastruktury medycznej. „Ataki na służbę zdrowia są naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka” - można przeczytać w oświadczeniu tej organizacji.

Już w marcu o wykluczenie Rosji ze Światowej Organizacji Handlu wnioskowała Unia Europejska. Wtedy Moskwa tłumaczyła, że ma więcej zwolenników wśród 164 krajów członkowskich i nie obawia się o wynik głosowania. Część rosyjskich komentatorów niezależnych nazywa działania Moskwy „propagandowym fortelem wyprzedzającym”. W marcu Rosja sama wszczęła procedurę wyjścia z Rady Europy. Zrobiła to dzień przed głosowaniem, w którym 213 delegatów Zgromadzenia Parlamentarnego opowiedziało się za jej usunięciem z tej organizacji.

godz. 18.40 - Zełenski rozmawiał z E. Macronem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. "Powiedziałem prezydentowi Macronowi o przebiegu działań wojennych, ewakuacji żołnierzy z zakładów Azowstal oraz o perspektywach procesu negocjacyjnego. Poruszyłem też kwestię dostaw paliwa na Ukrainę" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski

Rozmowa przywódców dotyczyła też wsparcia militarnego ze strony Francji, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, a także sposobów eksportu produktów rolnych poza granice Ukrainy. "Odbyliśmy również merytoryczną dyskusję na temat naszego wniosku o przyjęcie do Unii Europejskiej" - czytamy we wpisie ukraińskiego prezydenta.

godz. 18.30 - Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba spotkał się we wtorek w Hadze z szefem holenderskiej dyplomacji Wopke Hoekstrą, z którym omawiał dostawy broni dla Ukrainy i jej status jako kandydata do Unii Europejskiej - podaje CNN

Kułeba poinformował w mediach społecznościowych, że spotkał się z Hoekstrą na początku swej wizyty w Hadze. "Pogratulowałem mu i rządowi Holandii ich wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie i w Europie. Skoncentrowaliśmy się na kolejnych dostawach broni (dla Ukrainy), nowych sankcjach na Rosję i statusie Ukrainy jako kandydata do UE" - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

godz. 17.38 - Ambasada Izraela wraca do Kijowa

godz. 17.20 - Zniszczenia w miejscowości Bachmut w obwodzie donieckim

godz. 16.27  - Senackie komisje zarekomendowały we wtorek przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy, która ma ułatwić kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami

Nowela wprowadza zmiany w tzw. ustawie pomocowej oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

godz. 16.00 - Prezydent USA Joe Biden przyjmie w czwartek premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto

Przywódcy będą rozmawiać o akcesji tych krajów do NATO i pomocy dla Ukrainy - poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

W piątek Biden rozmawiał telefonicznie z premier Andersson i prezydentem Niinisto i zapewnił ich o poparciu USA dla polityki "otwartych drzwi NATO", a poprzednia rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Ankary w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Była to reakcja na wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

godz. 15.30 - W obwodzie sumskim na północnym-wschodzie trwają ciężkie walki. Rosjanie próbują przedrzeć się przez granice - informuje Liveuamap

godz. 14.59 - Parlament Finlandii zagłosował za wejściem kraju do NATO

godz. 14.15 - Po ostrzale m. Bachmut w obwodzie donieckim

godz. 13.50 - Mapa działań wojennych na Ukrainie [17 maja 2022 r.]

godz. 13.21 - Doradca prezydenta Ukrainy: opór obrońców Mariupola zmienił bieg wojny

Opór obrońców Mariupola, którzy przez 82 dni powstrzymywali wojska rosyjskie, zmienił bieg wojny - powiedział doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Przemawiający w ukraińskiej telewizji Podolak przekazał również, że rozmowy na temat ewakuacji większej liczby ludzi z zakładów metalurgicznych Azowstal były trudne, ale dawały nadzieję na osiągnięcie porozumienia.

Kombinat Azowstal był ostatnim bastionem ukraińskich obrońców miasta, nieustannie atakowanym przez siły rosyjskie. W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do Ołeniwki na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Wcześniej tego dnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie umieszczonym na Facebooku poinformował, że obrońcy kombinatu "wypełnili swoje zadanie" i "naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu".

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiedziała we wtorek prace nad "kolejnymi etapami operacji humanitarnej" w Azowstalu.

Nie jest jasne, ilu ukraińskich żołnierzy przebywało w kombinacie. Przedstawiciel broniącego zakładów pułku Azow informował w niedzielę o 600-700 rannych żołnierzach.

godz. 12.16 - Wizyta byłej premier Ukrainy w Spale. Julia Tymoszenko spotkała się z uchodźcami

We wtorek (17 maja) w Spale, w powiecie tomaszowskim, organizowany jest "Piknik Rodzinny" dla dzieci, które wraz ze swoimi bliskimi uciekły przed wojną na Ukrainie. W spotkaniu z uchodźcami bierze udział m.in. Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy. Czytaj więcej...

godz. 11.50 - Kolejne nagranie z Azowstalu

godz. 11.12 - W wirtualnym muzeum pamięci wojny zdjęcia zniszczonych przez Rosjan Irpienia i Buczy

Na Ukrainie stworzono wirtualne muzeum pamięci wojny. Jest to projekt online, który publikuje w formacie 3D zdjęcia zniszczonych przez wojska rosyjskie miejscowości w obwodzie kijowskim. Fotografie pochodzą m.in. z Buczy, Irpienia, Borodzianki i Hostomla - podaje Ukrainska Prawda.

Jak informują autorzy projektu, po zwycięstwie Ukrainy, kraj zostanie odbudowany, a obwód kijowski "znów stanie się miejscem, w którym każdy będzie chciał mieć dom, uprawiać turystykę, skosztować pysznego jedzenia od lokalnych rolników".

"Jednak nigdy nie będziemy w stanie zapomnieć o tym, co się stało. Dlatego powstało Muzeum Pamięci Wojennej VR. Dzięki wycieczkom 3D zwiedzający będą mogli wejść w straszliwą rzeczywistość, jaką przyniosła ze sobą wojna" - przekazano.

Twórcy wyjaśnili, że celem muzeum jest utrwalenie obrazów zniszczeń, aby pokazać światu i przyszłym pokoleniom cenę wolności i niezależności.

Zdjęcia z wirtualnego muzeum dostępne są TUTAJ.

godz. 10.58 - Pogrzeb Łeonida Krawczuka w Kijowie

W stolicy Ukrainy odbywają się uroczystości pogrzebowe Łeonida Krawczuka, pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy.

godz. 10.05 - Putin wybiera się do Turcji, Pieskow wierzy, że Rosja pokona Ukrainę

Według rosyjskich mediów Putin wkrótce odwiedzi Turcję. Wcześniej włoski dziennik "La Stampa" przekazał, że rosyjski dyktator przeszedł operację i w najbliższych dniach będzie zastępować go sobowtór. Z kolei Pieskow, rzecznik Kremla, w jednym z brifingów podkreślił, że wierzy w zwycięstwo Rosji nad Ukrainą. Dodał również, że "Putin wie, jak prowadzić swój kraj".

godz. 9.50 - "La Stampa": Putin przeszedł w nocy operację

Putin przeszedł operację w nocy z poniedziałku na wtorek - podał włoski dziennik "La Stampa" powołując się na swoje niesprecyzowane źródła. Powodem operacji ma być rak, na który choruje Putin.

Według gazety po to, aby zapewnić maksymalną dyskrecję, operację przeprowadzono w nocy.

Ponadto dziennikarz, który podał tę informację, napisał, że w celu ukrycia nieobecności Putina i stworzenia wrażenia, że nadal kontroluje on sytuację w kraju, rosyjskie służby specjalne stworzyły plan jego zastąpienia przez sobowtóra przez co najmniej 10 dni. Ma on pokazywać się publicznie.

Jak twierdzą cytowane źródła, rezultat operacji Putina będzie znany za pięć dni.

godz. 9.20 - Na wojnie zginęło już blisko 28. tys. rosyjskich żołnierzy

Wojska rosyjskie, od 83 dni prowadzące inwazję na Ukrainie, straciły dotąd ok. 27,9 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród szacowanych strat rosyjskich w sprzęcie sztab wymienił 1235 czołgów i 201 samolotów. "Ogólne straty bojowe przeciwnika od 24 lutego do 17 maja wynoszą wśród personelu około 27 900 ludzi" - poinformował sztab na Facebooku. W komunikacie podał też liczbę 1235 czołgów.

Ponadto według sztabu Rosjanie stracili:

  • 3009 pojazdów opancerzonych,
  • 578 systemów artyleryjskich,
  • 198 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
  • 90 systemów przeciwlotniczych,
  • 201 samolotów,
  • 167 śmigłowców,
  • 436 dronów,
  • 2109 pojazdów i cystern.

Nie uległy zmianie dane o stracie jednostek pływających (13) i pocisków manewrujących (97).

Największe straty w ciągu minionej doby Rosjanie ponieśli na kierunkach: łymanskim i zaporoskim - dodał sztab.

godz. 8.30 - W nocy zestrzelono 3 pociski nad obwodem lwowskim

godz. 8.16 - W obwodzie kijowskim znaleziono ciała czterech cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska

Pod Makarowem w obwodzie kijowskim odnaleziono grób, w którym znajdowały się ciała trzech cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska; jedną z ofiar okazał się obywatel Czech - poinformowała na Facebooku regionalna policja. Kolejne ciało cywila odkryto w pobliżu miejscowości Rakiwka, nieopodal ukraińskiej stolicy.

Trzech cywilów pochowano po obu stronach drogi koło Makarowa - w miejscu, w którym rosyjskie wojska rozmieściły swoje pozycje w czasie okupacji. "Dwie osoby zostały zabite strzałami w głowę, jedna strzałem w brzuch. Na miejscu zdarzenia znaleziono dokumenty obywatela Czech, ustalono dane osobowe. Pozostałych dwóch osób jeszcze nie zidentyfikowano, ale zamordowani mieli na sobie cywilne ubrania" - relacjonował w poniedziałek wieczorem komendant obwodowej policji Andrij Niebytow.

49-letni obywatel Czech pracował wcześniej na Ukrainie jako kierowca ciężarówki, a wraz z początkiem rosyjskiej inwazji (24 lutego) wrócił do tego kraju, aby pomagać jako wolontariusz. Rodzina cudzoziemca straciła z nim kontakt 3 marca - przekazano w komunikacie. Jak poinformowała policja regionu kijowskiego, na miejscu pochówku pod Makarowem znajdował się pozostawiony przez wroga granat.

"Zamordowany obywatel Ukrainy, odnaleziony w pobliżu Rakiwki, był emerytowanym funkcjonariuszem struktur ministerstwa spraw wewnętrznych. W czasie okupacji mężczyzna wyszedł po drewno na opał i już nie wrócił. Rosyjscy żołnierze rozebrali go, a następnie zastrzelili. Zmarłego pochowano na polu w pobliżu stanowisk bojowych agresorów" - poinformowała obwodowa policja. "To kolejny fakt, który potwierdza, że rosyjscy żołnierze porywali ludzi nawet z ich własnych domów. Na ciele zamordowanego znaleziono ślady tortur i rany postrzałowe tułowia" - powiedział Niebytow. 2 maja komendant obwodowej policji oświadczył, że w stołecznym regionie odkryto do tamtego czasu groby ponad 1200 cywilów zabitych przez wojska najeźdźcy.

godz. 7.20 - Zdjęcie z wnętrza zakładów Azowstal

godz. 7.08 - Niespokojna noc we Lwowie

godz. 7.05 - Władze obwodu lwowskiego: rosyjskie wojska ostrzelały obiekt wojskowy blisko granicy z Polską

Rosyjskie wojska w nocy z poniedziałku na wtorek ponownie ostrzelały obiekt infrastruktury wojskowej w rejonie jaworowskim obwodu lwowskiego na zachodzie Ukrainy, prawie na granicy z Polską - przekazał szef władz obwodowych Maksym Kozycki. Przewodniczący obwodowej administracji potwierdził też doniesienia o przechwyceniu kilku pocisków wroga przez ukraińskie systemy obrony przeciwrakietowej.

Wcześniej w nocy pojawiły się informacje o serii głośnych eksplozji słyszanych we Lwowie. Według niektórych relacji w krótkim czasie dało się słyszeć od 8 do 10 wybuchów. Dziennikarze Associated Press zauważyli w mieście jasną poświatę towarzyszącą eksplozjom, która rozświetliła nocne niebo po zachodniej stronie miasta. Później czuć było zapach spalenizny. Brak informacji o ofiarach nocnych ataków.

godz. 7.00 - Z Azowstalu ewakuowano ponad 260 ukraińskich żołnierzy, w tym wielu rannych

Z kombinatu metalurgicznego Azowstal, ostatniego bastionu oporu ukraińskich obrońców Mariupola, ewakuowano ponad 260 żołnierzy. 53 rannych przewieziono do szpitala, pozostałych 211 do Nowoazowska i innych miejscowości - poinformowała w poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar. Jak powiedziała Maljar w nagraniu wideo umieszczonym w mediach społecznościowych, wszyscy ewakuowani mają zostać wymienieni. Nie podała jednak bliższych szczegółów.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies