Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 82. dzień rosyjskiej inwazji. Ogromne straty rosyjskiego wojska

Trwa 82. dzień wojny na Ukrainie. Po raz pierwszy od początku inwazji wojska ukraińskie dotarły do granicy z Rosją, przekazała ukraińska ekspertka ds. międzynarodowych Maria Awdiejewa. Tymczasem wojska rosyjskie skupiają się na opanowaniu obwodu ługańskiego.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.40 - Autokary z żołnierzami ukraińskich sił zbrojnych opuszczają Azowstal

godz. 22.00 - Rosyjskie siły nie odnotowują znaczących sukcesów podczas walk w Donbasie, w tym podczas bitwy o Siewierodonieck; wojska Ukrainy zniszczyły duży skład amunicji wroga w Iziumie w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformował w poniedziałek w wieczornym komunikacie Ukraiński Sztab Generalny

Najeźdźcy doznali strat w pobliżu miejscowości Boriwske pod Siewierodonieckiem, a także nieopodal Hirskego na wschodzie Ukrainy. Rosjanie nie odnotowali też sukcesów na kierunku łymańskim oraz pod Nowomychajliwką i Marjinką w obwodzie donieckim. Pod Słowiańskiem wróg przegrupowuje się i próbuje wznowić ofensywę - przekazano w komunikacie sztabu, odnosząc się do sytuacji na najważniejszych odcinkach frontu w Donbasie.

"Na północ od Charkowa przeciwnik stara się powstrzymać natarcie ukraińskich sił i zapobiec dotarciu przez nie do granicy z Rosją. (...) Na tym kierunku operacyjnym wojska nieprzyjaciela wzmacniają swoje zgrupowanie oddziałami sił specjalnych i obrony powietrznej. (...) Wróg próbował podjąć walkę w okolicach miejscowości Ternowa przy ukraińsko-rosyjskiej granicy, ale bez efektów. (...) Ponadto Rosjanie przygotowują się do szturmu w okolicach Iziumu" - poinformował sztab o sytuacji w obwodzie charkowskim.

godz. 21.23 - Jak relacjonuje jeden ze świadków w rozmowie z agencją Reutera, kilkanaście autobusów wiozących ukraińskich żołnierzy opuściło zakłady Azowstal

godz. 21.00 - Prezydent Wołodymyr Zełenski ma w wieczornym wystąpieniu poinformować o obecnej sytuacji w Azowstalu

Nagranie pokazujące rannych żołnierzy ewakuowanych z Azowstalu.

godz. 20.20 - Stany Zjednoczone zamówiły kolejne 300 mln dolarów pocisków Javelin: część z nich dla Ukrainy - Ukraińska Prawda

godz. 19.50 -  "Odbyłem ważną rozmowę z premier Szwecji Magdaleną Andersson. Z zadowoleniem przyjmuję decyzję jej rządu o ubieganiu się o członkostwo w NATO. Szwecja jest jednym z naszych najbliższych partnerów, a członkostwo wzmocniłoby bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i Szwecji w krytycznym momencie" - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

godz. 19.40 - Szef dyplomacji UE: jest zielone światło dla zwiększenia funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę

Jest zielone światło unijnych ministrów spraw zagranicznych dla zwiększenia do dwóch miliardów euro funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę. Poinformował o tym szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po naradzie ministerialnej w Brukseli. Procedury zostaną sfinalizowane w najbliższych dniach. Chodzi o pieniądze z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na przykład na czołgi, broń przeciwpancerną, przeciwlotniczą i amunicję. W praktyce wygląda to tak, że te kraje członkowskie, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów.

Po raz pierwszy w historii Unia zdecydowała się na takie dofinansowanie dla zaatakowanego kraju pod koniec lutego. Wtedy zdecydowano o przekazaniu prawie pół miliarda euro dla Ukrainy. W marcu ta suma została podwojona, a miesiąc później zdecydowano o zwiększeniu funduszu o kolejne 500 milionów euro, czyli do 1,5 miliarda euro. Do zwiększenia funduszu za każdym razem potrzebna jest jednomyślna zgoda państw członkowskich.

godz. 19.25 - Turcja "nie powie tak" wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO – powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan cytowany przez AFP

Erdogan zaznaczył, że Turcja nie poprze wejścia do NATO Szwecji i Finlandii, dopóki te kraje będą nakładać sankcje na Turcję w związku z jej inwazją w Syrii w 2019 r.

godz. 19.11 - Na zdjęciu Siewierodonieck w obwodzie ługańskim

"Rosyjscy okupanci cały dzień bombardują miasto, w tym placówki medyczne. Potwierdzono co najmniej 10 zgonów" - przekazała wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.

godz. 18.38 - Ostrzał obwodu donieckiego i ługańskiego. Są ofiary

Siedem osób zginęło, a 25 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiego ostrzału obwodów ługańskiego i donieckiego w ciągu ostatniej doby – informuje Radio Swoboda, powołując się na komunikaty policji obu obwodów.

godz. 18.18 - "Z uznaniem przyjmuję historyczną decyzję Finlandii i Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO. Akcesja tych krajów wzmocni Sojusz oraz zwiększy bezpieczeństwo i stabilność Europy. Polska będzie wspierać partnerów w szybkim przystąpieniu do północnoatlantyckiej wspólnoty" - przekazał szef polskiej dyplomacji prof. Zbigniew Rau

godz. 17.55 - Polska pomoże ukraińskim kobietom i sierotom

Polska pomoże kobietom - ukraińskim żołnierkom uwolnionym z niewoli Rosjan. W tym celu powstać ma specjalny fundusz. Z polskich środków zorganizowana ma być także opieka i pomoc dla dzieci. Poinformował o tym szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Spotkał się on w ukraińskiej stolicy z wicepremier Iryną Wereszczuk.

Minister Michał Dworczyk podkreślił, że Ukraińcy walczą obecnie nie tylko za swoją ojczyznę, ale też za wolną Polskę i Europę. Dlatego, jak zaznaczył, Polska pomaga ofiarom wojny z Rosją. W ramach tej pomocy otwarte będą dwa programy dobroczynne - jeden przeznaczony dla kobiet, które udało się wydostać z niewoli rosyjskiej, oraz drugi - dla dzieci, których rodziców zabili Rosjanie.

Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk podziękowała za wsparcie Polski. Jak podkreśliła, pomoc udzielana będzie na miejscu na Ukrainie. Program obejmie 51 kobiet żołnierek - będzie to między innymi pomoc psychologiczna i materialna. Wsparcie otrzyma też 110 sierot. Jak dodała, wszystkie te dzieci otrzymywać będą finansowe wsparcie do uzyskania pełnoletności. Ponadto w miarę potrzeb zorganizowane dla nich będą wypoczynek i rehabilitacja.
Programy pomocowe mają ruszyć za około 1,5 miesiąca.

godz. 17.31 - "Bardzo dobra decyzja rządu Szwecji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do NATO; polski rząd w pełni popiera wniosek"- podkreślił premier Mateusz Morawiecki

Jak dodał, szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy.

godz. 17.12 - Rosja rozmieściła w Ukrainie 106 swoich batalionowych grup taktycznych, wszystkie z nich w Donbasie i na południu kraju – podaje amerykański korespondent Jack, powołując się na informacje od wysoko postawionego przedstawiciela administracji USA

godz. 15.50 -  "Wielkie słowa podziwu dla premier Iriny Wereszczuk za działania na rzecz uwolnienia osób porwanych i wziętych do niewoli oraz wszystkie podejmowane inicjatywy humanitarne" - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, który przebywa z wizytą w Kijowie

godz. 15.30 - W sieci pojawiło się nagranie mające pokazywać pożar jednego z biurowców w Moskwie

godz. 15.10 - W Mariupolu Rosja i Ukraina zawarły zawieszenie broni, by ewakuować rannych żołnierzy broniących zakładów Azowstal – podało rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję AFP

"16 maja w wyniku negocjacji z przedstawicielami ukraińskiej armii, okrążonymi na terenie zakładów hutniczych Azowstal w Mariupolu, osiągnięto porozumienie w sprawie ewakuacji rannych" – podało Ministerstwo Obrony Rosji. Mają oni do szpitala w Nowoazowsku na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Na razie nie ma potwierdzenia tej informacji ze strony Ukrainy.

godz. 14.09 - McDonald's ostatecznie opuszcza Rosję

McDonald's sprzedaje swoje rosyjskie aktywa i ostatecznie opuszcza kraj. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez koncern, wszystkie restauracje jakie posiada w Rosji, zostaną sprzedane lokalnemu nabywcy. McDonald's zamknął swoją sieć w Rosji na początku marca, jednocześnie wciąż wypłacał wynagrodzenia dla swoich 60 tysięcy pracowników.

Według firmy, straty związane z wycofaniem się z rosyjskiego rynku wyniosą międz 1,2 a 1,4 mld dolarów. McDonald's obecny był w Rosji od 32 lat.
O wycofaniu się z Rosji poinformował dziś też francuski Renault. Koncern co prawda również sprzedał wszystkie swoje aktywa, jednak w umowie z państwowymi instytucjami, które kupiły jego fabryki, zagwarantował sobie możliwość odkupienia ich w ciągu 6 lat.

godz. 14.07 - Duża eksplozja w Artemiwsku (Bachmut)

Wstępnie, celem ataku stał się kompleks przemysłowy Siniat.

godz. 13.54 - Grupa rosyjskich hakerów Killnet ogłosiła start globalnych cyberataków - na celowniku m.in Polska

Grupa rosyjskich hakerów ogłosiła rozpoczęcie globalnego cyberataku na USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Łotwę, Rumunię, Litwę, Estonię, Polskę oraz Ukrainę - podaje portal NEXTA.

godz. 13.26 - Rodziny żołnierzy z Mariupola błagają o pomoc dla miasta i mieszkańców

Żony żołnierzy walczących z Rosjanami w Mariupolu apelują do prezydenta Turcji Erdogana o "akt odwagi" i próbę uratowania miasta.

- Rosja nie może być więcej postrzegana jako wiarygodny i przewidywalny partner dla kogokolwiek - mówił w poniedziałek wiceminister Energetyki Ukrainy Mykoła Kolisnyk podczas odbywającej się w Międzyzdrojach konferencji Gazterm.

godz. 13.24 - Kłęby dymu nad Kramatorskiem we wschodniej Ukrainie

godz. 13.21 - Żołnierze w Azowstali wciąż walczą z oblężeniem

godz. 11.54 - Po rozmowie ministra obrony Ukrainy z sekretarzem obrony USA

- Omówiliśmy sytuację na froncie oraz ukraińskie potrzeby wojskowe. Powiedziałem, jak armia ukraińska z powodzeniem używa haubic M777. Wspomnieliśmy również o rozmowie sekretarza obrony USA z rosyjskim ministrem obrony. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym oraz osobiście Lloydowi Austinowi III za niezachwiane dyplomatyczne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy - napisał na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. 

godz. 11.38 - Wojska ukraińskie przepuściły atak na rosyjskie pozycje w okolicach Chersonia

- Ukraińskie lotnictwo oraz artyleria przeprowadziły 100 ataków na rosyjskie pozycje w okolicach Chersonia, w tym na lotnisko Czornobajiwka - podaje portal Liveuamap.

godz. 11.30 - Prognozy gospodarcze dla strefy euro bez optymizmu

Komisja Europejska znacząco zmniejszyła przewidywany wzrost gospodarczy w strefie euro na rok 2022 do poziomu 2,7%. Głównym powodem tej decyzji są coraz wyższe ceny energii z powodu wojny na Ukrainie, która wstrząsnęła światową gospodarką.

Według wyliczeń Unii Europejskiej, inflacja w strefie euro na rok 2022 ma wynieść 6,1%.

godz. 11.21 - Wojska ukraińskie odparły atak na granicę w okolicach Sum

Ukraińska straż graniczna podała informację o próbie wdarcia się na terytorium Ukrainy przez wojska rosyjskie w okolicach Sum. Próba Rosjan została udaremniona.

godz. 11.16 - Tak wygląda sytuacja na froncie według europejskich ekspertów wojennych

Według europejskich ekspertów, ich ocena sytuacji pokrywa się z najcięższymi walkami w obwodzie ługańskim z zeszłego tygodnia.

godz. 10.19 - Trwa oblężenie zakładów metalurgicznych Azowstal

godz. 10.14 - Nagranie z wysadzenia mostu kolejowego w obwodzie ługańskim

Siły ukraińskie zniszczyły kontrolowane przez Rosjan mosty kolejowe łączące Rubiżne z Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim. W ten sposób Ukraińcy chcą powstrzymać ofensywę nieprzyjaciela w kierunku Siewierodoniecka i Lisiczańska.

godz. 10.11 - Mikołajów zbombardowany przez siły rosyjskie

W poniedziałek rano na miasto Mikołajów spadły rosyjskie bomby. Pociski trafiały m. in. w obszary mieszkalne.

godz. 10.08 - Małe szanse na osiągnięcie porozumienia ws. embarga na rosyjską ropę w poniedziałek

- Zrobimy wszystko, by dojść do porozumienia w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy, ale nie jestem pewny czy dziś się to uda - przyznał szef unijnej dyplomacji. Josep Borrell mówił o tym przed naradą ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich w Brukseli, na którym sankcje wobec Rosji będą jednym z tematów.

Jeszcze przed kilkoma dniami Josep Borrell wyrażał przekonanie, że jednomyślna zgoda jest możliwa. Teraz mówi, że kilka państw prezentuje twarde stanowisko. Głównym blokującym porozumienie są Węgry, które w zamian za zgodę na wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji domagają się sfinansowania przez Unię modernizacji ropociągów. Tłumaczą, że to pozwoli im na odłączenie się od rurociągu dostarczającego rosyjską ropę i podłączenie do chorwackiego. Budapeszt wyliczył, że potrzebnych na to będzie 750 milionów euro. Węgry domagają się też kilkuletniego wyłączenia spod unijnego embarga. Propozycje jego wprowadzenia Komisja Europejska przedstawiła 12 dni temu.

godz. 10.01 - Rosja straciła prawie 28 tysięcy żołnierzy od początku inwazji na Ukrainę, podają źródła ukraińskie

Od 24 lutego wojska rosyjskie straciły 27 700 żołnierzy, 1 228 czołgów, 200 samolotów oraz 165 helikopterów, podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu ostatniej doby na ukraińskim froncie zginęło trzystu Rosjan.

godz. 09.56 - Wiceszef rosyjskiego MSZ: "Wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie błędem o dalekosiężnych konsekwencjach"

Sytuacja na świecie po decyzji Szwecji o przystąpieniu do NATO zmieni się radykalnie. Wejście Finlandii i Szwecji do NATO będzie błędem o dalekosiężnych konsekwencjach - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Jak dodał, nikt nie powinien mieć jakichkolwiek złudzeń, że Rosja zaakceptuje akcesję Szwecji i Finlandii w struktury sojuszu.

godz. 09.18 - Trwa ostrzał Ługańska, informuje lokalna administracja wojskowa

Według wstępnych informacji, dwie osoby zginęły, a kolejne dwie zostały ranne. Uszkodzona została również infrastruktura.

godz. 08.43 - Alarm przeciwlotniczy w centralnych obwodach Ukrainy

godz. 08.30 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Białoruś ogłosiła rozmieszczenie sił specjalnych przy granicy z Ukrainą"

Po ćwiczeniach na początku tego miesiąca Białoruś ogłosiła rozmieszczenie sił do operacji specjalnych wzdłuż granicy z Ukrainą, a także jednostek obrony przeciwlotniczej, artylerii i rakiet na poligonach na zachodzie kraju - napisało brytyjskie ministerstwo obrony w raporcie wywiadowczym. Jak dodaje, obecność białoruskich wojsk blisko granicy przyciągnie uwagę sił ukraińskich, zatem Białorusini nie będą mogli wesprzeć operacji wojskowych w Donbasie.

- Mimo wczesnych spekulacji, do tej pory siły białoruskie nie były bezpośrednio zaangażowane w konflikt. Terytorium białoruskie zostało jednak wykorzystane jako punkt postojowy dla początkowego natarcia Rosji na Kijów i Czernihów. Rosja zorganizowała też wypady powietrzne i ataki rakietowe z Białorusi - czytamy w raporcie.

Jak ocenia brytyjski resort obrony, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko balansuje między wspieraniem rosyjskiej inwazji a chęcią uniknięcia bezpośredniego udziału wojsk, który sprowadziłby na kraj kolejne sankcje Zachodu, ukraińską odpowiedź oraz możliwe załamanie morale wśród białoruskich wojskowych.

godz. 08.22 - Oblężenie Azowstali w Mariupolu - Rosjanie próbują blokować wyjścia z bunkrów

W Mariupolu najeźdźcy próbują wejść lub zablokować wyjście z bunkrów Azowstalu. Wszystkie operacje naziemne Rosjanie wykonują tylko na obwodzie zakładu.

godz. 08.18 - Niemcy planują całkowitą rezygnację z rosyjskiej ropy do końca tego roku, podaje Bloomberg

Niemiecki rząd ma pewność, że będzie w stanie rozwiązać problemy logistyczne związane z embargiem w ciągu następnych 6-7 miesięcy.

godz. 07.58 - Trzy osoby zabite, 13 rannych ostatniej doby w wyniku działań sił rosyjskich w Donbasie

W obwodzie donieckim, żołnierze rosyjscy zabili 15 maja trzech cywilów, a 13 ranili. W poniedziałek potwierdzono również informację o kolejnych trzech ofiarach. - Obecnie nie jest możliwe określić dokładną liczbę ofiar w Mariupolu - dodaje gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko.

godz. 07.50 - Wojska rosyjskie chcą skupić się na obwodzie ługańskim

Siły rosyjskie prawdopodobnie porzuciły zadanie ukończenia okrążenia wojsk ukraińskich od Doniecka do Izium. Teraz Rosjanie chcą dokończyć opanowanie obwodu ługańskiego - przewiduje Institute for The Study of War.

godz. 07.49 - Cyberatak na lwowską radę miasta

- Andrij Moskalenko, pierwszy zastępca mera Lwowa, powiedział, że 13 maja doszło do cyberataku na stronę internetową lwowskiej rady miejskiej, w wyniku którego wykradziono dane i opublikowano je na powiązanych z Rosją kanałach na Telegramie - napisało na Twitterze The Kyiv Independent.

godz. 07.46 - Bombardowania w Donbasie - 17 ataków rosyjskich odparte przez obrońców

Rosjanie ostrzelali 23 miejscowości w Donbasie. Zniszczyli przy tym i uszkodzili 32 domy. Tymczasem wojsko ukraińskie odparło 17 ataków rosyjskich w ciągu ostatnich 24 godzin - podaje The Kyiv Independent.

godz. 07.35 - Pierwsza ukraińska jednostka dotarła do granicy z Rosją

- Pierwsza ukraińska jednostka znalazła się na granicy z Rosją w ramach kontrofensywy na północny wschód od Charkowa - poinformował w niedzielę wieczorem Illia Ponomarenko z The Kyiv Independent. Wieści z frontu potwierdziła później ukraińska ekspertka ds. międzynarodowych Maria Awdiejewa.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w sieci pojawiło się nagranie wykonane przez ukraiński batalion obrony terytorialnej. Jeden z żołnierzy zwrócił się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: "Panie prezydencie, osiągnęliśmy granicę państwową Ukrainy z krajem nieprzyjaciela. Udało nam się, panie prezydencie!".

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies