Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 81. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie mogli uderzyć w podstację energetyczną

Trwa 81. dzień wojny na Ukrainie. Przez cały dzień przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń z Ukrainy i całego świata, które dotyczą wojny.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.57 - Chwila przerwy w walce. Ukraiński żołnierz z rudym kotem

godz. 22.39 - 227. batalion charkowski 127. brygady SRO przekroczył granicę z Rosją w obwodzie charkowskim

godz. 22.17 - Cyberatak na Lwów: Rosjanie ukradli i opublikowali akta Rady Miejskiej

godz. 21.49 - Zełenski: Okupanci nie chcą przyznać, że ich „operacja specjalna” już zbankrutowała

godz. 21.26 - Stephen King: Putin się przeliczył 

Słynny amerykański pisarz horrorów Stephen King po raz kolejny wypowiedział się w mediach społecznościowych na temat Ukrainy i wojny, którą rozpętała przeciwko niej Rosja.

godz. 20.57 - Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken: USA utrzymają sankcje wobec Rosji tak długo, jak to będzie konieczne

Po spotkaniu szefów dyplomacji państw Paktu Północnoatlantyckiego w Berlinie Antony Blinken oświadczył, że Sojusz będzie wspierał Ukrainę na różne sposoby. "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy skupiają się na udzieleniu Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy, na polu bitwy, jak i przy stole negocjacyjnym, tak, aby Ukraina mogła ostatecznie odeprzeć rosyjską agresję i w pełni obronić swą niepodległość i suwerenność" - powiedział sekretarz stanu.

Antony Blinken dodał, że rozmawiał z tureckim ministrem spraw zagranicznych i jest przekonany, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO. Rząd Finlandii oficjalnie ogłosił, że będzie się ubiegał o członkostwo, a władze Szwecji podejmą decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie.

godz. 20.39 - Płonąca amunicja spada kaskadowo na Azowstal 

godz. 20.17 - Eksplozje, strzelanie z bliskiej odległości i bohaterstwo. Unikalny materiał filmowy z linii frontu

godz. 19.39 - Śledczy z Międzynarodowego Trybunału Karnego przyjadą na Ukrainę badać zbrodnie wojenne - zapowiada prokurator naczelny Karim Khan.

godz. 19.17 - Ukraińcy zniszczyli most kolejowy między Rubiżnem a Siewierodonieckiem, aby powstrzymać natarcie na Siewierodonieck i Lysychansk.

godz. 18.56 - Szefowie ambasad Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji spotkali się w Kijowie po raz pierwszy od początku wojny

godz. 18.31 - W wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego uszkodzony został szpital w Siewierodoniecku

Informację przekazał szef ługańskiej administracji wojskowej Serhij Hajdaj. Jak napisał w serwisie Telegram, w ciągu minionej doby rosyjska artyleria ostrzelała obwód ługański 11 razy. Rakiety spadły na domy mieszkalne, zakłady chemiczne, szkołę i szpital.

Wczoraj wojska rosyjskie atakowały w sumie 30 razy, używając różnych rodzajów broni i lotnictwa. Na skutek ataków uszkodzone zostały co najmniej 52 obiekty infrastrukturalne.

godz. 18.07 - Ukraińskie wojska szkolą się do obsługi samobieżnych haubic 155 mm, które Niemcy dostarczą Ukrainie

godz. 17.39 - W niektórych rejonach działań wojennych obsada oddziałów rosyjskich wynosi mniej niż 20 procent podaje sztab Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

godz. 17. 11 - Rosjanie uciekając z pola bitwy, porzucili swój czołg z pełną amunicją

godz. 16. 50 - Ukraina: rzecznik praw obywatelskich apeluje o ewakuację z Mariupola

Ukraińska rzecznik praw obywatelskich Ludmyła Denisowa wezwała ONZ i Międzynarodowy Czerwony Krzyż, aby uratowały żołnierzy broniących Mariupola. Mieliby oni zostać ewakuowani do kraju trzeciego.

W swoim oświadczeniu Denisowa podkreśliła, że Rosja narusza prawo ukraińskich żołnierzy, broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu, do opieki lekarskiej. Szacuje się, że w kombinacie jest około 600 rannych żołnierzy. Według rzecznika, brakuje tam lekarstw, żywności i wody. Część rannych leży na podłodze. Wielu żołnierzy zmarło nie doczekawszy się pomocy.

Ludmyła Denisowa zaapelowała do komisji ONZ, badającej naruszenia praw człowieka w czasie inwazji na Ukrainę, aby wzięła pod uwagę to, co dzieje się w kombinacie Azowstal.

godz. 16. 29 - Ukraiński zespół Kalush Orchestra opublikował wojenne wideo do utworu "Stefania"

Ukraiński zespół Kalush Orchestra opublikował wideo do utworu "Stefania", dzięki któremu wygrał wczorajszy konkurs Eurowizji we włoskim Turynie. Teledysk nagrywano w podkijowskiej Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu, zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji. Widać na nim płonące gruzowiska, zburzone budynki i żołnierzy niosących dzieci. Część scen nagrywano też w cerkwi i na cmentarzu. Sam lider zespołu jest widoczny wewnątrz zniszczonego doszczętnie budynku.

W napisach końcowych wideo zadedykowano "odważnym mieszkańcom Ukrainy, matkom broniącym ich dzieci i wszystkim, którzy oddali swoje życie za naszą wolność". W opisie opublikowanym na Youtube lider Kalush Orchestra Ołeh Psiuk wskazał, że pierwotnie piosenka "Stefania" była zadedykowana jego matce, ale po rosyjskiej inwazji to się zmieniło. "Choć nie ma w niej ani słowa o wojnie, wielu ludzi zaczęło ją utożsamiać z matką-Ukrainą. Co więcej, społeczeństwo zaczęło nazywać ją hymnem wojny. Ale 'Stefania' to nie hymn wojny. Chciałbym, żeby została hymnem naszego zwycięstwa" - napisał raper.

Po wczorajszym występie w Turynie Kalush Orchestra zaapelowała o pomoc Ukrainie, Mariupolowi i rannym żołnierzom przebywającym na terenie zakładów Azowstalu. Zgodnie z regulaminem Eurowizji, następny konkurs powinien się odbyć na Ukrainie

godz. 15. 46 - Życie wraca o największej dzielnicy Charkowa

godz. 15. 25 - Ukraiński wywiad wojskowy publikuje listę i dane Czeczenów walczących przeciw Ukrainie

Około 2500 bojowników z Czeczeńskiej Republiki wzięło udział w inwazji wojskowej na Ukrainę. Wywiad wojskowy Ukrainy publikuje listę bojowników z Czeczeńskiej Republiki, którzy brali udział w rosyjskiej agresji w marcu-maju 2022 r.

godz. 14.58 - Ukraina może wygrać wojnę - uważa sekretarz generalny NATO

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO powiedział po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Berlinie, że inwazja Rosjan nie przebiega tak, jak planowała Moskwa. „Nie udało im się zdobyć Kijowa, wycofują się z Charkowa, a ich główna ofensywa w Donbasie utknęła w miejscu" - mówił szef Sojuszu podkreślając, że Rosji nie udaje się osiągnąć strategicznych celów. "Prezydent Putin chce klęski Ukrainy, upadku NATO i podziałów między Ameryką Północną a Europą. Ale Ukraina się trzyma, NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek, a Europa i Ameryka Północna są silnie zjednoczone” - powiedział Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO podkreślił też, że sojusznicy muszą zwiększyć wojskowe wsparcie dla Ukrainy. Dodał, że dotychczas przekazana pomoc warta jest miliardy dolarów. Wcześniej siły Sojuszu pomogły wyszkolić ukraińskie wojsko, a rezultaty - jak mówił Jens Stoltenberg - widać każdego dnia na polu walki.

godz. 14.27 - Kanał 24 przekazał, że rosyjscy hakerzy zaatakowali Eurowizję podczas finału. Włochom udało się odeprzeć cyberatak

godz. 13.40 - Kolejna nowa broń w ukraińskim arsenale - amerykańskie lekkie moździerze M224

godz. 13.05 - Obrona przeciwpowietrzna w okolicach Ługańska

godz. 12.20 - Rząd Finlandii oficjalnie ogłosił, że będzie ubiegał się o członkostwo w NATO

godz. 11.52 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciał kolejną rozmowę pomiędzy rosyjskimi żołnierzami

Żołnierze z Rosji przyznają, że Rosja używa w Ukrainie zakazanej międzynarodowymi konwencjami broni, w tym bomb kasetowych i fosforowych (zapalających).  

godz. 11.30 - Obecna sytuacja wojskowa w Ukrainie na mapach

godz. 10.20 - Więcej informacji na temat rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie lwowskim. Cztery z nich trafiły w obiekt wojskowy w okolicach Jaworowa, niedaleko polskiej granicy

godz. 9.40 - Rosjanie po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola w Azowstalu bomb zapalających lub fosforowych

Wczoraj okupanci po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola bomb zapalających albo fosforowych (konkluzje pozostawimy specjalistom)" - napisał Andriuszczenko. Według niego sami okupanci oznajmili, że zastosowano pociski zapalające 9M22S z warstwą termitu. Temperatura spalania przekracza w ich przypadku 2-2,5 tys. stopni C. "Zatrzymanie spalania jest praktycznie niemożliwe" - zaznaczył Andriuszczenko.

"Piekło zstąpiło na ziemię w Azowstalu. To nieprawdopodobne, jak się trzymają nasi Obrońcy" - dodał. Azowstal pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu.

godz. 09.16 - Operacja w Donbasie utraciła impet

Brytyjski wywiad podaje, że rosyjskie działania zbrojne w Donbasie utraciły impet, a cała operacja ma opóźnienia. Mimo niewielkich sukcesów, Rosji nie udało się pozyskać znacznych zdobyczy terytorialnych w ostatnim miesiącu - piszą Brytyjczycy.

Jak podają, Rosjanie od początku inwazji prawdopodobnie utracili jedną trzecią żołnierzy wojsk lądowych, których wysłali na Ukrainę. Stracili też znaczną ilość dronów wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych. Według wywiadu, bezzałogowce były kluczowe dla rosyjskiej taktyki, ale ucierpiały w wyniku skuteczności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Brakuje też materiałów do budowy tymczasowych przepraw mostowych.

Do tego - jak wskazuje wywiad - armia ma niskie morale i zmniejszoną efektywność na polu walki. Wielu tych elementów nie da się szybko zastąpić i będzie to dalej utrudniało postępy na Ukrainie - pisze brytyjski wywiad. To oznacza, że w ciągu kolejnego miesiące mało prawdopodobne jest przyspieszenie sukcesów rosyjskiej ofensywy.

godz. 09.01 - Rosyjski system rakiet ziemia-powietrze Tor-M1 TLAR w działaniu. Jak podano w opisie, strącił ukraińskiego drona Bayraktar TB-2

godz. 8.35 - Nocne bombardowanie Azowstalu w Mariupolu. Nagranie z rosyjskiego Su-24

godz. 8.30 - Od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło 227 dzieci, a kolejne 420 zostało rannych - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy

godz. 8.10 - Kolejne nagranie z rosyjskiego oblężenia Azowstalu

godz. 8.00 - Finlandia zamierza złożyć wniosek o członkostwo w NATO 18 maja - podał serwis ukraińskiej telewizji prm.ua

godz. 7.44 - Wojskowy obiekt infrastruktury został zaatakowany w niedzielę w obwodzie lwowskim przez siły rosyjskie – poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki 

Kozycki podał, że do ataku rakietowego doszło około godz. 4.30 (3.30 czasu polskiego). „Na chwilę obecną nie ma informacji o zabitych i rannych. Rozmiary i charakter zniszczeń są ustalane” – napisał Kozycki.

godz. 7.36 - Siły rosyjskie usiłują przedrzeć się w stronę Słowiańska w obwodzie donieckim; trwa atak na kombinat Azowstal w Mariupolu – poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Podczas ostatniej doby oddziały rosyjskie atakowały siły ukraińskie na kierunku słowiańskim, ale nie udało im się przedrzeć. Rosjanie uzupełniają zasoby i przegrupowują siły w celu natarcia na Barwinkowe i Słowiańsk. Mimo strat przeciwnik próbuje prowadzić ofensywę w kierunku Łymanu, Siewierodoniecka, Awdijiwki i miasta Kurachowe. Trwa blokada sił ukraińskich w kombinacie Azowtsal, który jest nieustannie atakowany przy użyciu lotnictwa i artylerii.

W związku ze znaczny stratami poniesionymi przez rosyjską 810. brygadę piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej rosyjskie dowództwo zdecydowało o uzupełnieniu jej stanu osobowego żołnierzami z innych pododdziałów Floty. Według sztabu utrzymuje się ryzyko ataków rakietowo-bombowych na terytorium Ukrainy z terenu Białorusi.

W rejonach przygranicznych nie można wykluczyć prowokacji z udziałem sił zbrojnych Białorusi. Siły rosyjskie ostrzeliwują i przeprowadzają naloty w obwodach czernihowskim i sumskim na północy Ukrainy.

Na kierunku donieckim i ługańskim odparto w ciągu ostatniej doby 12 ataków wroga, zniszczono 8 czołgów, 5 systemów artyleryjskich, 9 pojazdów opancerzonych i 5 samochodów przeciwnika.

godz. 7.20 - Kramatorsk, obwód doniecki. Rosjanie mogli uderzyć w podstację energetyczną

godz. 7.06 - W nocy Ukraina wygrała konkurs piosenki Eurowizja 2022

Gratulacje ukraińskim zwycięzcom Euroowizji od razu złożył prezydent Wołodymyr Zełenski. "Nasza muzyka inspiruje Europę. W przyszłym roku będziemy gospodarzami Eurowizji!" - napisał ukraiński prezydent.

godz. 7.00 - Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zadzwonił w sobotę do Władimira Putina, aby poinformować go o wejściu Finlandii do NATO

Putin w reakcji mówi o pogorszeniu stosunków, które, według Kremla, "przez wiele lat były budowane w duchu dobrego sąsiedztwa i partnerskiej współpracy oraz miały charakter obopólnie korzystny".

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies