Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 79. dzień rosyjskiej inwazji. Zakłady Azowstal się bronią, Rosja grozi Polsce!

Trwa 79. dzień wojny na Ukrainie. Władze ukraińskie liczą na wypracowanie porozumienia z Rosją w sprawie ewakuacji żołnierzy walczących na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal. Tymczasem Ukraina wydała już ponad 8 mld dolarów na wojnę z Rosją, ujawnił agencji Reuters szef resortu finansów Serhij Marczenko.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.53 - Alarm przeciwlotniczy w Odessie

godz. 22.18 - Rosja grozi Polsce wojną

Jak donosi rosyjska agencja prasowa RIA Novosti, Duma Państwowa zaproponowała Polskę " jako pierwszą w kolejce do denazyfikacji". Takie informacje przekazał Oleg Morozow, przewodniczący Komisji Kontroli Dumy Państwowej. Jak zaznaczył oświadczenia polskiego rządu o Rosji „jako guza nowotworowego” i odszkodowaniach dla Ukrainy skłaniają Federację Rosyjską do „postawienia jej w kolejce do denazyfikacji”.

Wcześniej polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uważa świat rosyjski za „raka, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla całej Europy”, jego zdaniem należy go „zwalczyć”. Prezydent RP Andrzej Duda z kolei przekazał, że Rosja będzie zmuszona do wypłacenia Ukrainie odszkodowania.

godz. 22.07 - Pułk Azow: obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich

Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne. Pałamar podkreślił, że wojska rosyjskie przewyższały obrońców Mariupola zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczby żołnierzy, których po stronie rosyjskiej było około 14 tys.

Zaznaczył, że Mariupol był atakowany przy użyciu samolotów, okrętów oraz ogromnej liczby dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych. Oficer zapewnił, że obrona kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, trwa. „Będziemy dalej stawiać opór, dopóki będziemy w stanie” – oswiadczył Pałamar.

Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukraińskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach Azowstal.

godz. 21.20 - Ukraińskie wojska niszczą rosyjskie pozycje

godz. 19.07 - Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Putin jest poważnie chory na raka

Putin jest poważnie chory na raka – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow w wywiadzie dla telewizji Sky News. Według Budanowa w Rosji już dokonuje się przewrót, którego celem jest obalenie Putina. Ukraińska agencja UNIAN podkreśla, że chodziły już wcześniej słuchy o raku tarczycy albo raku jamy brzusznej u Putina. Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew także pisał o jego poważnej chorobie nowotworowej.

Szef HUR wyraził też przekonanie, że przełom w wojnie na Ukrainie nastąpi w sierpniu i zakończy się ona do końca roku. „Przełom nastąpi w drugiej połowie sierpnia. Do końca roku zostanie zakończona znaczna część aktywnych działań bojowych. W rezultacie przywrócimy ukraińską władzę na wszystkich naszych terytoriach, które utraciliśmy, w tym w Donbasie i na Krymie” – oznajmił Budanow.

Dodał, że nie jest zdziwiony niepowodzeniami sił rosyjskich w tej wojnie. „Wiemy o naszym wrogu wszystko. Znamy jego plany niemal w tej samej chwili, w której powstają” – oświadczył szef HUR. „Walczymy z Rosją osiem lat i możemy powiedzieć, że ta szeroko reklamowana rosyjska potęga jest mitem. Rosja wcale nie jest taka silna. To orda ludzi z bronią” – ocenił. Sky News przypomina, że Budanow trafnie przewidział termin rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

godz. 17.43 - Siły rosyjskie przerzuciły na Wyspę Węży systemy przeciwlotnicze Tor-M2 i Pancir

Siły rosyjskie przerzuciły na Wyspę Węży na Morzu Czarnym systemy obrony przeciwlotniczej Tor-M2 oraz Pancir – poinformował przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki. „Wywiad wojskowy dysponuje danymi, że na Wyspie Węży rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej Pancir i Tor-M2, a możliwe, że w przyszłości zostaną tam rozmieszczone nawet systemy rakietowe, które pozwolą ostrzeliwać terytorium naszego kraju i nie tylko” – oznajmił Skibicki w telewizji.

Podkreślił, że w opinii ukraińskiego wywiadu Wyspa Węży ma znaczenie strategiczne, a siły rosyjskie będą ją wykorzystywać do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego, a więc nie przypadkowo jej zajęcie było jednym z pierwszych działań wojennych Rosji.

Wyspa Węży jest obecnie kontrolowana przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby odzyskania tego terytorium.

godz. 16.52 - CNN: zniszczono trzy mosty, co może utrudnić kontrofensywę ukraińską w obwodzie charkowskim

Trzy mosty na rzece Doniec zostały zniszczone w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim w miarę wycofywania się stamtąd wojsk rosyjskich – podała stacja CNN w oparciu o zdjęcia satelitarne firmy BlackSky i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zdjęcia BlackSky, wykonane 12 maja, pokazują zburzone fragmenty mostów w pobliżu miast Rubiżne i Staryj Sałtiw, około 17 km od rosyjskiej granicy. Oba miasta zostały niedawno wyzwolone przez wojsko ukraińskie.

Inne zdjęcie, wykonane przez Europejską Agencję Kosmiczną 8 maja, pokazuje, że wysadzony został także najbliższy most na południe. CNN podkreśla, że przez Doniec biegną jeszcze dwa mosty na północy, w okupowanych przez siły rosyjskie wioskach Ohircewe i Buhruwatka. Nie wiadomo, w jakim są stanie obecnie, gdyż na najnowszych zdjęciach satelitarnych zasłoniły je chmury.

CNN pisze, że mosty mają znaczenie dla tempa ukraińskiej kontrofensywy. Ponadto zaraz na wschód za Dońcem biegną ważne rosyjskie szlaki dostaw, mające kluczowe znaczenie dla rosyjskiej ofensywy na miasto Izium w obwodzie charkowskim oraz na obwód ługański. „Choć nie wiadomo, kiedy mosty zostały wysadzone ani kto za to odpowiada, jest mało prawdopodobne, by zrobili to Ukraińcy, gdyż mosty te są zbyt istotne dla ich kontrofensywy i dla ataku na szlaki dostaw” - ocenia CNN.

godz. 15.45 - Mapa działań wojennych [13 maja]

godz. 14.47 - Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan: Turcja nie może pozytywnie ocenić planów Finlandii i Szwecji dołączenia do NATO

godz. 14.45 - 10 rumuńskich dyplomatów wydalonych z Rosji - akcja odwetowa na rządzie w Bukareszcie

Rosyjskie władze uznały 10 pracowników ambasady Rumunii w Moskwie za osoby niepożądane, w związku z czym opuszczą oni Rosję - poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych w Bukareszcie.

Wyjaśniły, że decyzja Kremla jest odpowiedzią na podobną decyzję Rumunii w stosunku do rosyjskich pracowników dyplomatycznych z 5 kwietnia.

Jak przypomniało MSZ w Bukareszcie, kwietniowa decyzja władz rumuńskich została podjęta w związku z działaniami 10 rosyjskich urzędników, którzy mieli naruszyć postanowienia konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. Aktywność pracowników rosyjskiej ambasady wykraczała poza pracę dyplomatyczną - podkreślono.

W piątkowym oświadczeniu resort po raz kolejny określił inwazję Rosji na Ukrainę jako “nielegalną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną”. Potępił również zbrodnie wojenne i inne przestępstwa popełnione w tym kraju przez siły rosyjskie.

godz. 14.41 - Nowe groby w Mariupolu - widoczne na zdjęciach z satelity od połowy marca

Firma Maxar opublikowała zdjęcie satelitarne z czwartku, 12 maja. Pokazuje dużą liczbę nowo wykopanych grobów na cmentarzu Starokrymskim w Mariupolu. Nowe mogiły powstały od połowy marca.

godz. 14.37 - Po rozmowie kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, w której Putin "szczegółowo przedstawił logikę i główne cele specjalnej operacji wojskowej" - podał dziś Kreml. Według rosyjskiej relacji rozmowy, Putin mówił również o "środkach podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej" podczas tego, co Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową" w Ukrainie.

Kreml podał, że Putin zwrócił uwagę na "rażące naruszenia" popełniane przez ukraińskich bojówkarzy "wyznających ideologię nazistowską". Rosyjski przywódca dodał, że obecne rosyjsko-ukraińskie negocjacje są "skutecznie blokowane" przez Kijów. W trakcie rozmowy przywódcy uzgodnili, że wkrótce odbędą kolejne rozmowy, podał Kreml.

- Trzy rzeczy z mojej dzisiejszej długiej rozmowy telefonicznej z Putinem: W Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni. Twierdzenie, że rządzą tam naziści, jest fałszywe. Zwróciłem mu uwagę na odpowiedzialność Rosji za sytuację żywnościową na świecie - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

godz. 13.03 - Prezydent Andrzej Duda: "Ukraina potrzebuje wsparcia"

godz. 13.02 - Okupanci planują referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy

Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy i przyłączenia go do pseudopodmiotu państwowego zarządzanego przez Rosję - przekazała dziś ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że referendum mogłoby się odbyć już w niedzielę. Zdaniem Denisowej, rosyjski zamiar przyłączenia Mariupola potwierdza wprowadzenie do miasta rosyjskich banków i instytucji kształcenia wyższego, oraz przejście na rosyjski kod telefoniczny.

godz. 13.01 - Szturm Rosjan na ukraińskie pozycje w obwodzie ługańskim

W obwodzie ługańskim w Donbasie Rosja intensywnie szturmuje ukraińskie pozycje. Poinformował o tym szef obwodu Serhij Hajdaj. Rosjanie kolejny dzień bezskutecznie próbują też sforsować rzekę Doniec.

Według Serhija Hajdaja w ostatnich godzinach w obwodzie ługańskim obserwowano przemieszczenie się ponad 2 tysięcy sztuk pojazdów wojskowych i dużej liczby rosyjskich żołnierzy. Nie poinformował on jednak, w których kierunkach nastąpiło to przemieszczenie. Jak zaznaczył, obecnie trwają rosyjskie szturmy Rubiżnego, Hirskiego, okolic Siewierodoniecka. Rosjanie starają się też po raz kolejny utworzyć most pontonowy przez rzekę Doniec w okolicach Biłohoriwki. Próby utworzenia przeprawy są wciąż udaremniane przez ukraińską armię.

Jak zaznaczył Serhij Hajdaj, Rosjanie w tych samych miejscach Rosjanie wciąż próbują budować mosty. Tam, według jego słów, ukraińska armia zniszczyła ponad 70 rosyjskich wojskowych pojazdów. Mimo Rosjanie wciąż próbują tam budować przeprawy pontonowe.
Szef obwodu poinformował, że Rosjanie nie mogąc przełamać ukraińskiej obrony, ostrzeliwują za pomocą artylerii i lotnictwa szereg miejscowości. Atakują tam przede wszystkim obiekty cywilne. Wiele miejscowości jest zniszczonych niemal doszczętnie.

godz. 13.00 - Szef dyplomacji UE Josep Borrel z nadzieją na zatwierdzenie embarga na rosyjską ropę

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell liczy na to, że wkrótce będzie zgoda na embargo na import ropy z Rosji. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia do końca tygodnia, wtedy sprawą zajmą się ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów, którzy spotykają się w poniedziałek na comiesięcznej naradzie w Brukseli. Jednomyślną zgodę na wstrzymanie zakupów rosyjskiej ropy cały czas blokują Węgry, które mówią, że sankcje będą zbyt kosztowne i domagają się unijnych funduszy na modernizację swoich ropociągów.

Węgry już oficjalnie poinformowały, że chcą od 500 milionów do 750 milionów euro, by mogły się odłączyć od rosyjskiego rurociągu i podłączyć do chorwackiego. To - jak można usłyszeć w Brukseli - kwota zbyt wygórowana tym bardziej, że istnieją techniczne możliwości tłoczenia ropy na Węgry rurociągiem adriatyckim. - Ostatecznie myślę, że dojdziemy wkrótce do porozumienia, choć to nie jest takie łatwe - skomentował szef unijnej dyplomacji.

W Brukseli niektórzy zaczęli sugerować, by oddzielić od szóstego pakietu sankcji embargo na ropę i przyjąć pozostałe elementy co do których jest zgoda. Chodzi między innymi o odłączenie od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT największego rosyjskiego banku - Sberbanku, czy o objęcie restrykcjami kolejnych osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie. Tym razem na czarną listę ma trafić Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina, oraz zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarcha Cyryl.

godz. 09.59 - Proces rosyjskiego zbrodniarza Wadima Sziszmarina w Kijowie

- Dziś w Kijowie rozpocznie się proces rosyjskiego zbrodniarza Wadima Sziszmarina. Jest on oskarżony o zastrzelenie nieuzbrojonego rowerzysty w okolicach miejscowości Sumy. Sziszmarin usłyszał zarzut naruszenia praw i obyczajów wojny. Grozi mu kara dożywotniego więzienia - poinformował portal NEXTA.

godz. 09.57 - Wyzwolenie wsi Pytomnyk w obwodzie charkowskim przez jednostkę specjalną KRAKEN (UWAGA: drastyczne fragmenty!)

godz. 09.47 - Rosja straciła w wojnie już prawie 27 tysięcy żołnierzy, informuje dowództwo wojsk ukraińskich

Jak podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, od początku wojny wojska rosyjskie straciły 26,9 tysiąca żołnierzy oraz 1 205 czołgów. Ponadto Ukraińcom udało się zneutralizować 200 samolotów oraz 162 helikoptery.

godz. 09.46 - Ministrowie spraw zagranicznych UE omówią embargo na ropę oraz szósty pakiet sankcji w poniedziałek, 16 maja, podaje portal NEXTA

godz. 09.35 - Ponad dwa tysiące pocisków wystrzelonych w stronę Ukrainy od 24 lutego

Rosja wystrzeliła już 2,1 tysiąca pocisków w stronę Ukrainy od 24 lutego. Taką informację podał stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Sergij Kyslytsja podczas sesji Rady Bezpieczeństwa. - Te rakiety nie lądują na budynkach wojskowych, ale na domach, szkołach i szpitalach - dodał.

godz. 09.30 - Godzina policyjna w Kijowie - władze wprowadzają zmiany

Władze Kijowa zmieniają czas godziny policyjnej na 23-5 i przedłużają kursowanie metra (6-22) i autobusów (6-22.30) od niedzieli. Wzywają mieszkańców do schronienia się, gdy rozlegną się syreny alarmowe. Zagrożenie atakami rakietowymi w Kijowie pozostaje - informuje dziennikarz Politico Christopher Miller.

godz. 07.39 - Institute for the Study of War: "Rosjanie wciąż się bronią przed ukraińską kontrofensywą"

Wojska rosyjskie kontynuują swoją obronę przed trwającą od czwartku, 12 maja kontrofensywą wojsk ukraińskich na północny wschód od Charkowa, poinformował Institute for the Study of War.

godz. 07.32 - Trwają negocjacje w sprawie ewakuacji walczących w Azowstali

Ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w oblężonej hucie Azowstal - poinformował portal Ukraińska Prawda, cytując wypowiedź ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk.

- Otworzyliśmy nową rundę negocjacji - powiedziała Wereszczuk w czwartek wieczorem.

Kijów udzielił pełnomocnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża do rozmów ze stroną rosyjską, w negocjacje włączona jest również Turcja jako mediator. - Chcielibyśmy, aby doszło do podpisania porozumienia, w jaki sposób ewakuacja z Azowstalu ma się odbywać, my jesteśmy gotowi je podpisać - oświadczyła ukraińska wicepremier.

Celem jest ewakuacja w kilku etapach, przede wszystkim chodzi o uratowanie 38 ciężko rannych obrońców z Azowstalu. Jeśli to się uda, to "ruszymy dalej" - powiedziała.

Ukraina jest gotowa na wymianę rosyjskich jeńców wojennych na rannych znajdujących się w hucie. Ostatni ukraińscy obrońcy schronili się w rozległym kompleksie zakładów Azowstal. Strona rosyjska do tej pory odmawia ewakuacji i żąda od Ukraińców poddania się.

Według "Ukraińskiej Prawdy" Turcja zaproponowała Moskwie, aby przebywających na terenie huty ukraińskich obrońców ewakuować drogą morską. Według planu powinni oni pozostać w Turcji do końca wojny.

godz. 07.25 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "Porażka Moskwy jest oczywista dla wszystkich na świecie"

W swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uznał prawie dwuipółmiesięczną inwazję Rosji na Ukrainę za strategiczną porażkę Moskwy. Według słów ukraińskiego prezydenta klęska Rosjan jest "oczywista dla wszystkich na świecie, także dla tych, którzy wciąż z nimi (Rosjanami - red.) się komunikują" i dodał, że Rosjanom brakuje odwagi, żeby przyznać się do porażki.

- Oni są tchórzami i próbują ukryć tę prawdę nowymi atakami rakietowymi, lotniczymi i artyleryjskimi - powiedział ukraiński lider.

Głowa państwa ukraińskiego odniosła się także do ataku wojsk inwazyjnych na szkołę w Czernihowie na północy kraju: "Oczywiście, państwo rosyjskie jest państwem, w którym wszelka edukacja tylko przeszkadza". Dowódców, którzy takie rozkazy wydają, nazwał nieuleczalnie chorymi.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies