Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 78. dzień rosyjskiej inwazji. Eksplozja w rosyjskiej jednostce wojskowej - są ofiary

Trwa 78. dzień wojny na Ukrainie. Przez cały dzień przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń z Ukrainy i całego świata, które dotyczą wojny.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.57 - Holenderskie transportery opancerzone już walczą na Ukrainie

Podarowane Ukrainie przez Holandię transportery opancerzone są już w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 22.42 - Minister finansów Ukrainy: wydaliśmy ponad 8 miliardów dolarów na wojnę z Rosją

Ukraina została zmuszona do wydania 245,1 miliarda hrywien, czyli 8,3 miliarda dolarów na wojnę z Rosją zamiast na rozwój gospodarczy - powiedział agencji Reutera ukraiński minister finansów Serhij Marczenko. Szef resortu po raz pierwszy ujawnił wydatki wojenne swojego kraju.

Marczenko przyznał, że większość środków pierwotnie przewidzianych na rozwój kraju zostało pochłoniętych przez potrzeby wojenne od zakupu i naprawy broni po wsparcie w nagłych wypadkach dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

Według danych ministerstwa polityki społecznej w Kijowie, oficjalnie zarejestrowanych jest 2,7 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, choć rzeczywista liczba jest wielokrotnie wyższa.

Minister finansów wyjaśnił, że rząd uzyskał tylko 60 procent swoich planowanych wpływów podatkowych za kwiecień, a niedobór ten został częściowo uzupełniony do równowartości 79,5 proc. przez dotacje od zagranicznych partnerów. Podkreślił, że Kijów nadal pilnie potrzebuje zwiększenia finansowego wsparcia zagranicznego, ponieważ jest zmuszony przeznaczać miliardy dodatkowych dolarów na wydatki kryzysowe.

Marczenko sprecyzował, że Ukraina otrzymała w kwietniu prawie 2 miliardy dolarów finansowania zewnętrznego, z czego 719 milionów pochodziło z dotacji. Powiedział, że kwota ta za okres od lutego wynosi 5,4 miliarda dolarów, w tym 801 milionów w grantach.

"Jeśli nie uwzględnimy pomocy zagranicznej, to teraz wpływy za okres maj-czerwiec szacujemy na 45-50 proc. tego, co było planowane, o ile sytuacja się nie pogorszy" – powiedział minister.

Według niego ponad 8 miliardów dolarów środków przeznaczonych na wojnę to tyle co miesiąc całkowitych wydatków państwa, mierzonych rocznymi kosztami, wynoszącymi 1,84 biliona hrywien (62,28 miliarda dolarów) w 2021 roku.

"Apelujemy do naszych partnerów o przekazanie części środków w formie dotacji na zmniejszenie naszego zadłużenia, które już rośnie ze względu na stan wojenny i potrzebę finansowania wojny" – powiedział Marczenko i przyznał, że Kijów spodziewa się otrzymać w maju pożyczkę od Kanady w wysokości ok. 1 mld dolarów kanadyjskich (ok. 767 mln USD).

Zapowiedział też, że Ukraina pozostaje zaangażowana w obsługę swojego zadłużenia niezależnie od wojny. "Nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje bez zmian. Nadal obsługujemy nasze długi, a wysokość naszych wydatków na ten cel nie jest duża w porównaniu z potrzebami na finansowanie budżetu" – powiedział Marczenko i podkreślił, że obecnie nie ma wiarygodnych średnioterminowych prognoz, które pozwoliłyby stworzyć Ukrainie stabilny harmonogram spłat zadłużenia w przyszłości.

godz. 22.34 - Walki w zakładach Azowstal

godz. 21.50 - Na Morzu Czarnym płonie rosyjski okręt

godz. 21.12 - Pułk Azow: mimo blokady atakujemy pozycje wroga w Azowstalu

Ukraiński pułk Azow, który broni zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, oświadczył, że jego żołnierze, w warunkach okrążenia, prowadzą atak, by wyprzeć oddziały rosyjskie z zajmowanych przez nie pozycji na terenie kombinatu.

"W warunkach całkowitego okrążenia, mimo nadzwyczaj trudnej sytuacji, braku amunicji i wielkiej liczby rannych, żołnierze pułku Azow nadal wypierają wroga z wcześniej zajętych przez niego pozycji na terenie zakładów" - oświadczył Azow.

Zakłady Azowstal są ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy; broni ich pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

godz. 20.51 - W obwodzie donieckim Rosjanie zabili czterech cywilów

W czwartek z rąk Rosjan w obwodzie donieckim zginęły cztery osoby, a pięć zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Nie wiadomo, jak wiele ofiar jest w Mariupolu i Wołnowasze.

„12 maja Rosjanie zabili kolejnych czterech cywilów w obwodzie donieckim: dwie osoby w Nowoseliwce, jedną w Awdijiwce i jedną w Łymanie. Pięć osób zostało rannych” – poinformował Kyryłenko.

„Obecnie nie ma możliwości ustalenia dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze” – dodał.

Według strony ukraińskiej w Mariupolu, który od początku marca jest odcięty przez rosyjskie wojska, zginęło ponad 20 tysięcy cywilów.

godz. 18.51 - Siemens wycofuje się z Rosji

godz. 17.45 - "Rosja nie chce walczyć z NATO"

Zdaniem Sekretarza Obrony USA, "Rosja nie chce walczyć z NATO". - Kiedy patrzy się na obliczenia Putina, z mojego punktu widzenia Rosja nie chce wejść w konflikt z sojuszem NATO - podkreśla Lloyd Austin.

godz. 16.38 - Rodziny obrońców Azowstalu apelują o pomoc do prezydenta Turcji

godz. 15.21 - Ołena Zełenska: Rosja prowadzi wojnę przeciwko naszym dzieciom

Rosja prowadzi wojnę przeciwko ukraińskim dzieciom - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie, komentując ostrzelanie przez rosyjskie lotnictwo szkoły i innych obiektów w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy kraju.

Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podkreśliła, że celami rosyjskich rakiet były m.in. szkoła i internat. "Rosjanie, którzy twierdzą, że atakują tylko instalacje wojskowe, prowadzą wojnę przeciwko naszym dzieciom. W istocie prowadzą wojnę przeciwko naszej przyszłości" - napisała. Jak dodała, w mieście pracują ratownicy, ale wiadomo już o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i 12 rannych. Pierwsza dama Ukrainy w poście przedstawiła też dane ministerstwa edukacji i nauki, z których wynika, że bombardowania i ostrzał dotknęły 1635 instytucji edukacyjnych. 126 z tych obiektów zostało całkowicie zniszczonych. „Na świecie trwa debata o tym, czy rosyjskie działania na Ukrainie są ludobójstwem. Zamiast odpowiedzi, proszę spojrzeć na mapę. Codziennie pojawia się na niej nowa szkoła albo przedszkole celowo, z bezprecedensowym cynizmem zniszczone przez Rosjan” – podkreśliła Zełenska.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w ataku na Nowogród Siewierski użyto precyzyjnych rakiet, które miały uderzyć m.in. w ukraińskie centra dowodzenia, magazyny amunicji i miejsca koncentracji ukraińskich sił.

godz. 14.43 - Komisja Europejska: Ukraina wiarygodnym partnerem w przesyle gazu

Komisja Eurpejska nie widzi zagrożenia dla dostaw gazu z Rosji na zachód po wyłączeniu jednej ze stacji przesyłowych na terenach wschodniej Ukrainy. Kijów zmuszony został do wyłączenia części infrastruktury transportującej surowiec. Tłumaczy to brakiem możliwości jej napraw w sytuacji toczących się tam walk. Jednocześnie Ukraina wskazała Rosji możliwość przekierowania gazu przez inną nitkę gazociągów łączących oba kraje.

Służby prasowe Komisji Europejskiej podkreśliły, że choć zakłócenia w przesyle gazu mogą się pojawić, to na dziś nie ma zagrożenia dla dostaw.

Według Gazpromu, tranzyt gazu przez Ukrainę na Zachód spadł w ciągu jednego dnia z 72 mln m3 do 50 mln m3.

Od wielu miesięcy Rosja nie korzysta z większości przepustowości gazociągu jamalskiego, przebiegającego przez Polskę. Dodatkowo wczoraj Rosja poinformowała o nałożeniu sankcji wobec właściciela polskiej nitki gazociągu jamalskiego, spółki EuRoPol Gaz, zakazując podmiotom rosyjskim transakcji z tą spółką. Obecna przepustowość gazociągu jamalskiego, to ponad 30 mld m3 rocznie.

godz. 14.40 - Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne

Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne na Ukrainie. Na wschodzie, w obwodzie ługańskim, rosyjskie wojska w ciągu ostatniej doby atakowały cywilów 26 razy. Z terytorium Rosji pociski wystrzeliwane są także na przygraniczne tereny na północy i północnym wschodzie Ukrainy.

Ukraińskie władze w obwodzie ługańskim informują, że ostatniej doby Rosjanie zniszczyli tam co najmniej 24 budynki. Szef policji obwodu ługańskiego Ołeh Hryhorow wyjaśnia, że w Lisiczańsku, Siewierodoniecku i innych miejscowościach od dawna brakuje elektryczności, wody i jedzenia. Codziennie w wyniku rosyjskich ostrzałów giną cywile. Jak podkreśla, policja zaczęła tam wykonywać nietypowe dla niej funkcje. Zajmuje się grzebaniem ofiar, rozwozi pomoc humanitarną, jednocześnie walczy z maruderstwem, wyszukuje też osoby, które zajmują się dywersją i koordynowaniem rosyjskiej artylerii.

Ataki na cywilów odbywają się nie tylko przy linii frontu, ale też w miejscowościach położonych w pobliżu rosyjskiej granicy. Tak się stało w obwodzie sumskim, gdzie Rosjanie ostrzelali kilka wsi. Zniszczone zostały cywilne zabudowania, co najmniej jedna osoba zginęła.

W nocy rosyjskie lotnictwo ostrzelało Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Jak informują lokalne władze, wiele osób zginęło oraz zostało rannych.

godz. 14.30 - Na mapce widać rosyjskie karty SIM w roamingu w Ukrainie. Karty należą do rosyjskich żołnierzy. "Daje to dobre pojęcie o koncentracji ich sił"

godz. 14.20 - Likwidowany jest pomnik „Trzech Sióstr” na pograniczu Ukrainy, Rosji i Białorusi

godz. 14.00 - Ukraińscy rolnicy ze zdobytą rosyjską wyrzutnią termobaryczną TOS-1A MLRS BM-1

godz. 13.30 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto pochwalił w czwartek gotowość tego kraju do ubiegania się o członkostwo w NATO

godz. 13.00 - Rzecznik prasowy Władimira Putina Dmitrij Pieskow nazwał prawdopodobne wejście Finlandii do NATO zagrożeniem dla Rosji

- Wielokrotnie mówiliśmy, że ekspansja NATO i zbliżanie się infrastruktury wojskowej sojuszu do naszych granic nie czyni świata, a co najważniejsze naszego kontynentu euroazjatyckiego, stabilniejszym i bezpieczniejszym. To jest jednoznaczne - powiedział.

godz. 12.48 - Rosyjskie siły straciły kolejny statek na Morzu Czarnym

Najprawdopodobniej chodzi o statek logistyczny Elbrus nowego projektu 23120 - podał Kanał 24, powołując się na informacje ukraińskiego wywiadu. 

Jak ustalono, jednostka płynęła w kierunku Wyspy Węży. W nocy 12 maja na statku z nieznanego powodu wybuchł pożar. Przeprowadzono ewakuację załogi, zniszczony statek zacumował w porcie w Sewastopolu.

Według wstępnych informacji statek będzie wymagał poważnych napraw.

godz. 12.33 - Zdjęcia zniszczonego Mariupola

godz. 12.03 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uniemożliwiła mieszkańcowi Dniepru dokonanie zamachu terrorystycznego

56-letni mężczyzna planował wywołać eksplozję w centralnej części Zaporoża.

- Chciał zasiać chaos i panikę w Zaporożu i w tym celu zaplanował zbrodnię w miejscu masowego zgromadzenia ludzi w centrum miasta - zaznaczył rzecznik SBU Artem Dekhtyarenko.

godz. 11.36 - Tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę spadł do 53 mln m3. 11 maja, Według informacji podanych przez Gazprom jest to 34 proc. mniej

godz. 10.44 - Charków. Wiele osób wciąż musi ukrywać się w piwnicach przed rosyjskimi nalotami

godz. 10.26 - W jednostce wojskowej we wsi Teisin w Rosji doszło do eksplozji. Agencja TASS poinformowała, że zginął jeden żołnierz, a siedmiu zostało rannych

Rosyjskie media podały, że do wybuchu doszło podczas rozładunku amunicji.   

Inne źródło podało, że w jednostce wojskowej doszło do wybuchu prochu. Na miejsce wezwano straż pożarną. 

godz. 9.40 - Od początku inwazji Rosjanie stracili w Ukrainie 26,650 żołnierzy - poinformował ukraiński resort obrony

godz. 09.11 - W magazynie prochu jednostki wojskowej w rosyjskim obwodzie chabarowskim doszło do eksplozji. Według wstępnych danych, zginęła jedna osoba - informuje agencja RIA Novosti

godz. 8.59 - Od  24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski  wjechało 3,317 mln osób - poinformowała w czwartek Straż Graniczna. W  środę do Polski przybyło 21,2 tys. osób. Z Polski na Ukrainę od 24  lutego wyjechało 1,187 mln osób

godz. 8.50 - Rosyjskie samoloty nad ukraińskim Janakijewem

godz. 8.17 -  Kontratak na północ od Charkowa

"Siły ukraińskie kontynuują kontratak na północ od Charkowa, odbijając kilka miast i wsi w kierunku granicy z Rosją. Nadanie przez Rosję priorytetu operacjom w Donbasie naraziło jednostki rozmieszczone w obwodzie charkowskim na mobilny i wysoce zmotywowany ukraiński kontratak" - przekazał brytyjski resort obrony.

godz. 8.10 - Rosjanie przeprowadzili w nocy atak rakietowy na Nowhorod-Siwerski w obwodzie czernihowskim

Poinformował o tym szef administracji obwodowej Wiaczesław Czaus. Są zabici i ranni.

godz. 7.40 - Według agencji ONZ ds. praw człowieka, od 24 lutego do północy 10 maja w wyniku wojny Rosji z Ukrainą zginęło 3496 cywilów, a 3760 zostało rannych

Agencja uważa, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe. Większość odnotowanych ofiar została spowodowana użyciem broni wybuchowej o dużej powierzchni rażenia, w tym ostrzału z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych wielokrotnego odpalania - napisała agencja w swoim raporcie.

godz. 7.27 - W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokowanie obrońców miasta w kombinacie metalurgicznym Azowstal - podał dziś rano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii

 "W Mariupolu główne wysiłki okupantów skupiają się na blokowaniu i próbie zniszczenia naszych jednostek na terenie zakładu Azowstal. Wróg nie przestaje wykonywać ataków z powietrza" - czytamy w komunikacie.

godz. 7.20 - W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim (tuż przy granicy z Ukrainą) działa obrona przeciwlotnicza. W okolicy słychać przelatujące samoloty

godz. 7.10 - Jak poinformował dyrektor Departamentu Ochrony Granic Państwowych Leonid Baran, Ukraina odzyskała kontrolę nad odcinkiem granicy o długości 1200 km

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

 
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies