Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 76. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska Putina wciąż atakują zakłady Azowstal

Trwa 76. dzień wojny na Ukrainie. Przez cały dzień przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń z Ukrainy i całego świata, które dotyczą wojny.

 

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.55 - Rosjanie wciąż atakują zakłady Azowstal

Jak informuje Ukraińska Prawda, wojska rosyjskie wciąż ostrzeliwują zakłady Azowstal w Mariupolu.

godz. 22.46 - Mer Charkowa: po raz pierwszy od początku wojny wróg nie ostrzeliwuje miasta

Po raz pierwszy od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji, żyjemy już od dwóch dni bez zagrożenia ciągłymi ostrzałami wroga; niebawem, gdy nasi obrońcy wyprą przeciwnika z obwodu charkowskiego, będzie można bezpiecznie wracać do miasta - zadeklarował mer Charkowa Ihor Terechow, cytowany przez agencję UNIAN.

"Charków odradza się dosłownie na naszych oczach, przedsiębiorcy wznawiają działalność. Proszę wszystkich charkowian, którzy chcą powrócić do miasta, a także przedstawicieli biznesu: poczekajcie jeszcze dosłownie kilka dni" - powiedział Terechow podczas briefingu prasowego. Jak wyjaśnił, charkowskie władze muszą upewnić się, że nie ma już zagrożenia ze strony rosyjskich ataków powietrznych i rakietowych. "Chciałbym jednak, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy już planowali powrót do rodzinnego miasta" - dodał mer.

We wtorek wieczorem szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował na Telegramie, że w rezultacie rosyjskich ostrzałów zginęła jedna osoba w rejonie (powiecie) kupiańskim, a ośmioro mieszkańców regionu zostało rannych. Dzień wcześniej pojawiły się doniesienia o śmierci dwóch kobiet w wyniku wybuchu miny-pułapki w wyzwolonej wiosce Cyrkuny. Wcześniej we wtorek ukraiński Sztab Generalny powiadomił, że rosyjskie wojska zostały wyparte m.in. z miejscowości Czerkaskie Tyszki, Ruskie Tyszki i Bajrak w obwodzie charkowskim.

godz. 22.25 - Rosyjski nuklearny okręt podwodny zaobserwowany w Arktyce

godz. 22.00 - Mariupol: opublikowano zdjęcia rannych żołnierzy

Obrońcy Mariupola opublikowali zdjęcia rannych żołnierzy. Wielu z nich ma otwarte rany.

godz. 21.33 - Odparto 12 rosyjskich ataków w Donbasie

Wojska ukraińskie odparły we wtorek w obwodach donieckim i ługańskim 12 rosyjskich ataków i zniszczyły 44 jednostki sprzętu bojowego – powiadomiło dowództwo Operacji Sił Połączonych, które odpowiada za obronę wschodu Ukrainy. Poinformowano o zniszczeniu m.in. 12 czołgów, czterech systemów artyleryjskich, 19 wozów opancerzonych, a także o zestrzeleniu śmigłowca Mi-24 i trzech dronów typu Orłan-10.

godz. 20.55 - Ukraińcy wyzwolili osadę Pytomnyk w pobliżu Charkowa

godz. 20.45 - Azowstal dzisiaj

godz. 19.23 - Ukraińskie media: nie żyje pierwszy prezydent Ukrainy

Ukraińskie media informują, że w wieku 88 lat zmarł Łeonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy.

godz. 18.50 - Wywiad USA: Rosja przygotowuje się do długiej wojny z Ukrainą

Dyrektor amerykańskiego Wywiadu Narodowego Avril Haines powiedziała, że Rosja przygotowuje się do długotrwałego konfliktu z Ukrainą. Jej zdaniem, zwycięstwo w Donbasie może nie zakończyć wojny. Władimir Putin może bowiem dążyć do stworzenia mostu lądowego do Naddniestrza.

Przemawiając w amerykańskim Senacie Avril Haines stwierdziła też, że cele Władimira Putina przekraczają możliwości rosyjskiej armii. Dlatego chcąc zrealizować swoje ambicje rosyjski przywódca może się zdecydować na ogłoszenie stanu wojennego lub dokonanie reorientacji produkcji przemysłowej.

godz. 18.40 - "Klęska armii rosyjskiej pod Kijowem była nieunikniona"

Były najemnik z tzw. Grupy Wagnera powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że klęska armii rosyjskiej pod Kijowem była nieunikniona. Jak mówił, wojska rosyjskie nie były przygotowane do prawdziwej wojny i nie spodziewały się silnego oporu ze strony Ukraińców.

godz. 17.48 - Rosjanie utonęli pod zawalonym mostem w obwodzie charkowskim

godz. 17.05 - Szef wywiadu wojskowego USA: ani Rosja, ani Ukraina nie wygrywają wojny

Nie wygrywają ani Rosjanie, ani Ukraińcy - powiedział w Senacie USA szef amerykańskiej Wojskowej Agencji Wywiadowczej generał Scott Berrier. Dodał, że choć wojna jest w impasie, to Ukraina ma większe możliwości do generowania siły bojowej, a Rosjanie nie są w stanie dokonać przełomu bez ogłoszenia mobilizacji.

"Powiedziałbym, że Rosjanie nie wygrywają, ani nie wygrywają Ukraińcy. Jesteśmy trochę w impasie" - ocenił Berrier występując przed senacką komisją ds. sił zbrojnych, pytany o to, kto obecnie wygrywa wojnę. Jak dodał, impas ten może trwać miesiącami.

Generał Berrier uważa, że rosyjskie niepowodzenia to m.in. konsekwencja braku profesjonalnego korpusu podoficerów.

Dyrektor DIA stwierdził, że to Ukraina ma większe zdolności do wygenerowania dodatkowych sił bojowych, zwłaszcza przy kontynuacji wsparcia ze strony Zachodu. Ocenił też, że Rosja nie będzie w stanie dokonać przełomu na polu bitwy bez ogłoszenia mobilizacji. Jak stwierdził, choć żołnierze z poboru byliby słabo wyszkoleni, sama ich masa mogłaby zrobić różnicę.

Pytany o to, ilu generałów Rosja straciła podczas obecnej wojny, Berrier stwierdził, że "między 8 a 10".

W swoim wystąpieniu przed komisją generał powiedział też, że Rosja stanowi "egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA i naszych sojuszników", a jej celem jest obalenie porządku ustanowionego po zimnej wojnie, przywrócenie kontroli nad terytorium byłego Związku Sowieckiego oraz "odzyskanie tego, co uważa za swoje prawowite miejsce na arenie światowej".

godz. 15.42 - Prezydent Francji będzie rozmawiał z premierem Węgier. Tematem poparcie embargo na ropę z Rosji

godz. 13.50 - Kolejny rosyjski czołg zniszczony w Ukrainie. Wszystko uwieczniło nagranie z drona

godz. 13.20 - "Stan dwóch z pięciu ofiar ataku na centrum handlowe w Odessie jest stabilny" - podaje Ukraińska Prawda na Twitterze

godz. 13.15 - "Prawie dwie trzecie mieszkańców wróciło do Kijowa" - podaje Ukrinform, powołując się na mera stolicy Witalija Kliczkę

godz. 12.55 - Polska może stać się głównym krajem tranzytowym dla ukraińskiego importu paliw

Zapewniłoby to dostawy ponad 200 tys. ton produktów paliwowych miesięcznie" - podaje Euromaidan Press, powołując się na ukraińskie Ministerstwo Gospodarki.

godz. 12.30 - "Ponad 1 mln osób podpisało petycję wzywającą ONZ do ewakuacji z Mariupola" - podaje Euromaidan Press

godz. 11.49 - "Rosyjskie samoloty ponownie ostrzeliwały obszar przygraniczny. W szczególności agresorzy dokonali kilku ataków na odległość pół kilometra od granicy państwowej w obwodach nowogrodzkim i koriukowskim obwodu czernihowskiego" - podaje na Twitterze Państwowa Służba Graniczna Ukrainy

godz. 11.18 - W sieci pojawiło się nagranie na którym widać, jak armia ukraińska niszczy dwa rosyjskie transportery opancerzone

godz. 10.48 - "Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock niespodziewanie pojawiła się w Ukrainie i odwiedziła Buczę" - podaje agencja AFP

godz. 10.18 - Rosyjscy okupanci ostrzelali zabytek architektury

"Rosyjscy okupanci ostrzelali zabytek architektury - młyn Petera Dicka we wsi Nowy Jork w regionie donieckim. Młyn do teraz przetrwał dwie wojny" - podaje portal Nexta. I publikuje nagranie.

godz. 10.00 - Trzy osoby zginęły w Cyrkunach w obwodzie charkowskim. Wśród nich są dwie kobiety, które zostały zabite przez rosyjskie miny-pułapki

- podaje "The Kyiv Independent", powołując się na szefa regionu.

godz. 9.50 - "Rosjanie nadal ostrzeliwują Azowstal z ciężkiej artylerii i samolotów" - podaje Ukrinform

godz. 9.40 - Stolica Ukrainy powoli wraca do funkcjonowania. Teraz Ukrinform informuje, że w Kijowie "uruchomiono kolejne dwa trolejbusy i tramwaj"

godz. 09.02 - Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,275 mln osób

W poniedziałek do Polski przyjechało 17 tys. osób, a we wtorek do godz. 7 rano 3,7 tys. osób. SG przekazała ponadto, że ostatniej doby z Polski do Ukrainy odprawiono 15 tys. osób. Od 24 lutego do Ukrainy z Polski wyjechało 1,138 mln osób.

godz. 8.40 - "Po wizycie w Kijowie przewodnicząca Bundestagu Berbel Bass wezwała do przyspieszenia procesu przyznania Ukrainie członkostwa w UE" 

- swój apel Bass miała wypowiedzieć na antenie ZDF, niemieckiej stacji telewizyjnej. Jej słowa cytuje European Prawda na Twitterze.

godz. 8.05 - Kolejne nagranie z nocnego ataku w Odessie. Widać na nim, jak pali się centrum handlowe po uderzeniu rosyjskich rakiet

godz. 7.42 - Zdjęcia budynków w Odessie w gruzach po uderzeniu rosyjskich sił w miasto

Zdjęcia publikuje Reuters. 

godz. 7.40 -  Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia na skutek wieczornego ostrzału rakietowego Odessy

Poinformowała o tym we wtorek rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalija Humeniuk. W poniedziałek późnym wieczorem miasto zostało zaatakowane ogniem rakietowym po raz trzeci w ciągu dnia. Według Humeniuk lotnictwo rosyjskie zrzuciło siedem rakiet, które były jeszcze produkcji sowieckiej. - Wyszukując strategiczne obiekty, rakietami, udało się trafić w "wyjątkowo niebezpieczne" centrum handlowe oraz magazyn towarów powszechnej konsumpcji - oznajmiła.

godz. 7.37 - "Rano społeczność Zełenodolśka w obwodzie dniepropietrowskim znalazła się pod ostrzałem Rosjan" - podaje Ukrinform

godz. 7.26 - Aktualne dane na temat sytuacji na froncie

"W ciągu poprzedniego dnia w obwodach donieckim i ługańskim obrońcy Ukrainy skutecznie odparli 15 wrogich ataków, zniszczyli jeden system rakiet przeciwlotniczych, dziewięć czołgów, trzy systemy artyleryjskie, 25 jednostek bojowych wozów opancerzonych, trzy jednostki specjalnego sprzętu inżynieryjnego i trzy nieprzyjacielskie pojazdy" - podaje Sztab Generalny.

godz. 7.22 - Biden zaniepokojony zachowaniem Putina

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest zaniepokojony tym, iż prezydent Rosji Władimir Putin nie może się wycofać z wojny w Ukrainie i sam zastanawia się, co z tym zrobić. Jak informuje Reuters, Biden powiedział, że Putin błędnie sądził, iż inwazja na Ukrainę doprowadzi do rozpadu NATO i Unii Europejskiej.

godz. 7.20 - Rosjanie ostrzeliwali miejscowości Nowosłobod i Worożbian w obwodzie sumskim

godz. 7.15 - Kancelaria prezydenta Ukrainy jest przekonana, że planowany szósty pakiet sankcji na Rosję nie będzie ostatnim i będzie zawierał ograniczenia eksportu rosyjskiej ropy

godz. 7.10 - Kolejne ujęcie potężnych eksplozji i ognia rozświetlającego nocne niebo Odessy

W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły kolejny atak rakietowy na Odessę, któremu towarzyszyły liczne eksplozje w mieście. Łącznie w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych.

"W wyniku rosyjskiego ostrzału Odessy zginął mężczyzna, jest też 5 osób rannych" - infromuje Ukrainska Prawda.

godz. 7.00 - Odparte ataki w obwodach donieckim i ługańskim 

Ukraińskie wojska odparły w poniedziałek 15 rosyjskich ataków w obwodach donieckim i ługańskim. Według ukraińskich wojskowych Rosja straciła przeciwlotniczy system rakietowy, 9 czołgów, 3 systemy artyleryjskie, 25 bojowych wozów opancerzonych, 3 jednostki specjalnego sprzętu inżynieryjnego i 3 samochody.

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI WOJNY ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies