Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 75. dzień rosyjskiej inwazji. Parada z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Ambasador Rosji oblany w Warszawie czerwoną farbą

Trwa 75. dzień wojny na Ukrainie. W Moskwie zorganizowano obchody kolejnej rocznicy Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Putin używa rocznicy do propagandowych celów związanych z wojną na Ukrainie.

godz. 22.56 - 11 maja Rosjanie planują użyć broni chemicznej w zakładach Azowstal

Zdaniem Ołeksandra Łaszyna, deputowanego Rady Miejskiej Mariupola, 11 maja Rosjanie mogą użyć broni chemicznej do zdobycia Azowstalu. Łaszyn ostrzegł mieszkańców miasta, by nie opuszczali domów.

godz. 22.53 - Ponad 100 cywilów pozostaje w zakładach Azowstal

Jak informuje agencja Ukrinform, powołując się na Pawło Kyrylenkę, szefa władz obwodu donieckiego, w Mariupolu w zakładach Azowstal pozostaje ponad 100 cywilów.

godz. 22.42 - Biały Dom: przemówienie Putina to dezinformacja i absurd

W swoim przemówieniu z okazji Dnia Zwycięstwa Putin zaprezentował rewizjonistyczną wersję historii i dezinformację, a jego oskarżenia obwiniające USA za agresję na Ukrainę są absurdalne - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. "Prezydent Putin dał nam wszystkim rewizjonistyczną wersję historii, która przyjęła formę dezinformacji, jaką widzimy zbyt często (...) Na szczęście dziś wszyscy jesteśmy świadomi, reporterzy na całym świecie są świadomi fabryki dezinformacji, jaką zdają się być prezydent Putin i Kreml" - powiedziała Psaki podczas briefingu, komentując poniedziałkowe przemówienie Putina z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie.

Rosyjski dyktator stwierdził w nim m.in. że Rosja "nie miała wyboru" i musiała napaść na Ukrainę, zaś winą za to obarczył USA i Zachód. "Sugestia, że ta wojna została spowodowana przez zachodnią agresję, czy zachodnie plany jest ewidentnie fałszywa i absurdalna" - dodała Psaki.

godz. 22.15 - Konsekwencje rakietowych ataków na obwód odeski

godz. 22.08 - Nocne walki w Odessie

godz. 21.42 - Prezydent USA podpisał ustawę o dostawach broni na Ukrainę

godz. 21.17 - Wojenny krajobraz w obwodzie charkowskim

godz. 19.52 - Reakcja kobiet po ostrzale targu w Doniecku

godz. 18.40 - Mapa działań wojennych na Ukrainie [9 maja]

godz. 18.18 - De Telegraaf: holenderski ochotnik zginął na Ukrainie

Holender walczący w szeregach Legionu Międzynarodowego zginął na Ukrainie - podał dziennik “De Telegraaf”. Według informacji gazety 55-latek poniósł śmierć w środę w okolicach Charkowa.

MSZ Holandii nie potwierdza na razie doniesień o śmierci mężczyzny. Rzecznik resortu powiedział dziennikarzom, że MSZ oczekuje na oficjalną informację z Ukrainy.

„De Telegraaf” utrzymuje, że ochotnik zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa. Gazeta cytuje córkę Holendra, która miała napisać na swoim profilu na Facebooku, że „ojciec nigdy nie żałował swojej decyzji i był szczęśliwy, że może walczyć”.

Nie jest jasne, ilu Holendrów służy obecnie w Legionie Międzynarodowym na Ukrainie. Ambasada Ukrainy w Hadze odmawia informacji się na ten temat. Media informowały w połowie marca, że przeciwko Rosji walczy ponad 70 obywateli Niderlandów.

godz. 17.48 - Zakłady Azowstal pod rosyjskim ostrzałem

Ukraińskie media donoszą, że zakład Azowstal ponownie znalazł się pod ostrzałem rosyjskich wojsk.

godz. 17.15 - Śpiewak operowy postrzelony pięcioma kulami, gdy ewakuował ludzi

29-letni śpiewak operowy Serhij Iwanczuk został postrzelony pięcioma kulami, gdy ewakuował ludzi w obwodzie charkowskim – poinformowali przedstawiciele opieki medycznej Lwowa, gdzie ranny został przewieziony.

Iwanczuk doznał obrażeń wątroby, płuc, nóg i palców u rąk. Pierwszej pomocy udzielono mu na oddziale reanimacji w Charkowie, gdzie przeleżał 16 dni. „Od początku wojny chłopak wywiózł z Sałtiwki (dzielnica Charkowa) i Ochtyrki (w obwodzie sumskim) blisko 50 osób. Codziennie wsiadał do swojego samochodu i ewakuował ludzi z punktów zapalnych” – napisali lekarze.

 

godz. 16.30 - Washington Post: Pentagon przekaże Ukrainie precyzyjne pociski naprowadzane laserowo

godz. 16.06 - Senator Kwiatkowski: popieramy utworzenie międzynarodowego trybunału ds. osądzenia zbrodni wojennych i zbrodni ludobójstwa, które popełniono na Ukrainie

Senator Krzysztof Kwiatkowski wraz z międzyparlamentarną grupą „Zjednoczeni dla Ukrainy” pojechał m.in. do Buczy, aby wspólnie z władzami Ukrainy ustalić możliwe formy pomocy cywilom. Przedstawiciele państw rozmawiali też ze świadkami brutalnych wydarzeń.

- Jako międzyparlamentarna grupa "Zjednoczeni dla Ukrainy" popieramy utworzenie międzynarodowego trybunału ds. osądzenia zbrodni wojennych i zbrodni ludobójstwa, które popełniono na Ukrainie. Taki sam trybunał powstał, by osądzić zbrodnie popełnione w trakcie wojny na terenie dawnej Jugosławii - mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Po powołaniu traktatu, w przypadku, gdy sprawcy ludobójstwa opuszczą teren Rosji - będą mogli być oskarżeni o napaść na Ukrainę. W skład porozumienia wchodzi 10 państw Unii Europejskiej. Szczegóły będą znane w czerwcu.

(Fot. Patryk Lewy)

 

godz. 16.01 - Obchody dnia zwycięstwa w okupowanym Mariupolu

godz. 15.36 - Ukraińska dziennikarka przyznała się do oblania farbą rosyjskiego ambasadora w Warszawie (patrz godz. 14.40)

godz. 15.30 - Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny-pułapki w obwodzie charkowskim

Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny-pułapki w wiosce Cyrkuny w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef wydziału śledczego obwodowej policji Serhij Bołwinow. Powiedział, że ciała kobiet znaleziono w niedzielę podczas rozminowywania terenu pod mostem. Bołwinow przypomniał, że w ciągu ostatnich dni Siły Zbrojne Ukrainy zwolniły szereg miejscowości w obwodzie charkowskim i jest zrozumiałe, że wiele osób chciałoby już wrócić do domu. „W tej chwili jest to bardzo niebezpieczne! Po pierwsze z powodu kontynuowania działań bojowych i bliskości linii frontu, a po drugie z powodu ogromnej liczby niewybuchów i zaminowanych miejsc, które pozostawiła po sobie uciekająca armia agresora” – oświadczył.

godz. 14.40 - Nexta pokazuje film z dzisiejszego wydarzenia w Warszawie, gdzie rosyjski ambasador został oblany czerwoną farbą. (Sprawdź: godz. 13)

godz. 14.29 - Komisja Europejska udzieli oficjalnej odpowiedzi na wniosek Ukrainy o członkostwo w UE w czerwcu.

godz. 14.15 - Ostrzał centralnej części Słowiańska w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef miejskiej administracji Wadym Lach.

godz. 14.00 - Szef ukraińskich negocjatorów powiedział, że pokojowe rozmowy z Rosją zostały praktycznie zerwane. Mychajło Podolak udzielił wywiadu włoskiemu radiu publicznemu RAI.

Stojący na czele grupy ukraińskich negocjatorów, jeden z ważniejszych doradców prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że Ukraina zmuszona była zerwać rozmowy z powodu rosyjskich zbrodni wojennych. Wyjaśnił, że w kontakcie pozostają nadal grupy robocze obu stron, które zajmują się takimi kwestiami jak tworzenie korytarzy humanitarnych i wymiana jeńców. Mychajło Podolak dodał, że obecnie spotkanie prezydentów Zełenskiego i Putina jest niemożliwe.

godz. 13.44 - Wideo pokazujące budynki w Kijowie po rosyjskim ostrzale - prezentuje biuro prasowe burmistrza Witalija Kliczki.

godz. 13.25 -  Nie możemy otwarcie mówić o szczegółach naszych operacji, ale o ich skuteczności świadczy fakt, że w okupowanym przez rosyjskie wojska obwodzie chersońskim nie odbywają się żadne pseudoreferenda - oświadczyła w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez agencję Ukrinform.

godz. 13.13 - Europa stoi po stronie Ukrainy, a okrutna i bezsensowna inwazja Rosji na ten kraj przypomina nam dlaczego obchodzimy Dzień Europy, święto Unii Europejskiej, która jest dziś bardziej zjednoczona i silniejsza niż kiedykolwiek - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Drodzy mieszkańcy Europy, dziś nasz kontynent spotyka się z cieniami przeszłości, które - jak myśleliśmy - dawno odeszły w niepamięć. Okrucieństwa wojny, bezsensowna agresja i zniszczone miasta. Miliony niewinnych uciekających ze swoich domów. Ludzie desperacko walczący o swoją przyszłość. Europa stoi po stronie Ukrainy. W tym samym czasie inwazja Kremla przypomina nam, dlaczego świętujemy Dzień Europy" - napisała szefowa KE w przesłaniu z okazji poniedziałkowego święta.

godz. 13.00 - W rocznicę Dnia Zwycięstwa nad nazistami, rosyjski ambasador w Polsce Siergiej Andriejew chciał złożyć kwiaty na cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Protestujący obrzucili go czerwoną farbą w ramach protestu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Andriejew został otoczony i po chwili odjechał samochodem. 

(Fot. Ukrinform)

godz. 12.55 - Kolejny rosyjski czołg zniszczony.

godz. 12.37 - Zachodnia pomoc finansowa bardzo pomaga w utrzymaniu gospodarczej stabilności kraju, przekonuje premier Ukrainy. Denys Szmyhal udzielił wywiadu portalowi RBK-Ukraina. Jak zapewnił co najmniej przez kolejne 3-4 miesiące kraj będzie otrzymywał po około10 miliardów dolarów.

Szmyhal podkreślił, ze te fundusze oraz rosyjskie środki zablokowane przez zachodnich partnerów pomogą w odbudowie zniszczonych miast. Zapowiedział, że proces będzie miał charakter trzyetapowy. Najpierw - sprzątanie gruzów, potem odbudowa domów mieszkalnych i w końcu fabryk.

Zwrócił uwagę na to, ze zmniejszyła się liczba zamkniętych przedsiębiorstw. Na początku wojny była ich jedna trzecia, obecnie 17 procent. W jego ocenie to w dużym stopniu efekt licznych powrotów z zagranicy. Podkreślił, że tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni powróciło 700 tysięcy obywateli Ukrainy.

Jako jedno ze źródeł agresji wskazał chęć Rosji zalania Europy uchodźcami i wywołania tym samym kryzysu migracyjnego. "Europa sobie poradziła, przyjęła naszych uchodźców, a zwłaszcza Polska"- powiedział Szmyhal.

Ukraiński premier zaznaczył, że największym obecnie gospodarczym problemem jest 70-procentowy spadek eksportu. Wynika on z zablokowania portów oraz z tego, że przeważającą część granicy stanowi granica z krajami nieprzyjaznymi.

godz. 12.04 - Sezon zasiewów na Ukrainie opóźniony w stosunku do ubiegłego roku o 20-30% - stan plonów jest znacznie gorszy.

godz. 11.57 - Szwedzka partia rządząca 15 maja zdecyduje się wystąpić o członkostwo w NATO.

godz. 11.50 - Gdy w Moskwie odbywała się parada z okazji Dnia Zwycięstwa, w Kijowie słychać było syreny alarmowe - podaje Sky News, powołując się na informacje ukraińskiego wojska.

W tym samym czasie cztery pociski precyzyjne typu "Onyx" wystrzelone z Krymu uderzyły w port w Odessie. Nie podano na razie żadnych informacji o stratach. 

godz. 11.40 - Biedny dyktator i paranoik: krytyka Putina opublikowana na Lenta.Ru.

Szereg artykułów krytykujących prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaatakował Ukrainę, pojawiło się na pierwszej stronie jednego ze znanych rosyjskich wydawnictw propagandowych Lenta.ru, która opublikowała kilkanaście artykułów krytykujących prezydenta Władimira Putina i wojnę na Ukrainie. Chociaż teraz zniknęły ze strony, kopia strony głównej zachowała się w archiwum internetowym.

Za publikacją mają nie stać hakerzy.

Lenta.ru poinformował, że był to protest pracowników. Dziennikarze zastąpili już teksty innymi.

godz. 11.18 - W ciągu ostatniego dnia w obwodzie ługańskim odnotowano 24 ostrzały ze strony wroga, wśród mieszkańców są zabici i ranni - podaje Interfax za Policją Narodową.

godz. 11.15 - Wiceszef francuskiego MSZ Clément Beaune powiedział, że Ukraina musi dołączyć do europejskiego projektu i europejskiej rodziny. Polityk zaznaczył jednak, że rozszerzenie Unii Europejskiej będzie możliwe dopiero za kilka lat, i że potrzebna będzie reforma unijnych instytucji.

godz. 10.50 - Wystąpienie Wladimira Putina na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa bez otwartego wypowiedzenia wojny. 

Prezydent Rosji w swojej przemowie powiedział: Zachód przygotowywał atak na Rosję, a kraj odpowiedział na to zagrożenie z wyprzedzeniem.

godz. 10.40 - Hakerzy włamali się do zapowiedzi programu telewizyjnego wiodących rosyjskich stacji i poinformowali widzów, że "władza ma krew na rękach" - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Telewidzowie na terytorium Federacji Rosyjskiej poinformowali o zhakowaniu zapowiedzi audycji telewizyjnych w sieciach kablowych Rostelekom, MTS oraz NTW-Plus - przekazał Interfax, powołując się na informacje portalu Telegram. W poniedziałek rano zaczęły się pojawiać informacje o zhakowaniu programu telewizyjnego w kilku sieciach kablowych. Zamiast nazwy zapowiadanej audycji i jej opisu można było przeczytać tekst: „Macie na swoich rękach krew tysięcy Ukraińców i setek ich dzieci. Telewizja i władza kłamią. Stop wojnie!”.

Hakerzy zaatakowali również program telewizyjny w portalu Yandex. Według informacji internautów zmieniono program telewizyjny kanałów Pierwyj (Pierwszy) oraz Rossija-1. 

godz. 10.38 - Podest oficjeli na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa został odwołany, rzekomo z powodu złej pogody. Wygląda jednak, że to nie pogoda stała na przeszkodzie. 

godz. 10.35 - Zdjęcia z Moskwy, gdzie trwają obchody Dnia Zwycięstwa. Putin składa kwiaty pod pomnikami bohaterów II wojny światowej. 

godz. 10.25 - W region odeski uderzyły czterema rakietami Onyx, wystrzelone z systemu rakietowego Bastion na okupowanym Krymie - informuje Dowództwo Operacyjne Południe.

godz. 10.17 - Gorzka symbolika tej wojny. Rosyjski pocisk wystrzelony w Alei Pokoju w pobliżu Placu Wolności w Mariupolu.

godz. 10.15 - W związku z obchodzonym dziś w Rosji "Dniem Zwycięstwa", policja na Litwie wzmocniła patrole. Władze nie wykluczają prowokacji w miejscach pamięci odnoszących się do historii Związku Radzieckiego.

Litewska policja poinformowała wczoraj, że blisko 400 funkcjonariuszy będzie w tym tygodniu pełnić służbę w pobliżu ponad dwudziestu obiektów, które upamiętniają radzieckich żołnierzy. "Policja będzie używać siły tylko w wyjątkowych sytuacjach. Postaramy się nie wschodzić w konflikty i ich nie rozniecać" - poinformował zastępca komisarza generalnego Arunas Paulauskas.

godz. 10.00 - Straż Graniczna w Polsce odprawiła do naszego kraju 3,26 mln osób przez granice z Ukrainą.

godz. 9.55 - Straty Rosjan na Ukrainie. Nie żyje 25,6 tys. żołnierzy. 

godz. 9.25 - Najnowsze informacje wywiadu Wielkiej Brytanii: - Wbrew początkowym twierdzeniom Rosji o precyzyjnych uderzeniach, jej zapasy precyzyjnej broni zostały szybko uszczuplone i inwazja na Ukrainę ujawniła niezdolność Rosji do prowadzenia tego typu uderzeń.

- Na początku inwazji na Ukrainę Rosja publicznie lansowała swoją zdolność do przeprowadzania chirurgicznych uderzeń i ograniczania szkód ubocznych. Twierdziła, że ukraińskie miasta będą dzięki temu bezpieczne od bombardowań. Ponieważ jednak konflikt wykroczył poza rosyjskie założenia sprzed wojny, rosyjskie zapasy amunicji precyzyjnego rażenia zostały prawdopodobnie mocno uszczuplone. Zmusiło to do użycia łatwo dostępnej, ale starzejącej się amunicji, która jest mniej niezawodna, mniej celna i łatwiejsza do przechwycenia. Rosja prawdopodobnie będzie miała trudności z zastąpieniem broni precyzyjnej, którą już zużyła - napisano w aktualizacji wywiadowczej.

godz. 9.15 -Ukraina otrzymała ponad 32 tys. zapytań w sprawie losów rosyjskich żołnierzy na Ukrainie - powiadomiła agencja Ukrinform, powołując się na doradcę szefa MSW Wiktora Andrusiwa. Ok. 12 tys. z nich otrzymało MSW.

godz. 9.10 - W miejscowości Szypyliwka w obwodzie ługańskim, we wschodniej Ukrainie rosyjskie wojska ostrzelały piwnicę, w której  ukrywało się 11 cywilów. Ich los jest nieznany - poinformował szef regionalnych ługańskich władz Serhij Hajdaj.

- Rosjanie praktycznie nie przestają ostrzeliwać celów cywilnych, w tym domów. Z tego powodu nie można zakończyć akcji poszukiwawczej w zbombardowanych budynkach w miejscowościach  Biłohoriwce i Szypyliwce. W niedzielę wróg przeprowadził 24 ataki na mieszkańców obwodu ługańskiego - przekazał Hajdaj

godz. 8.53 - Ukraińskie Siły Zbrojne zniszczyły wrogi śmigłowiec z desantem na Wyspę Węży. 

godz. 8.45 - Od początku wojny zginęło 226 dzieci, a 415 zostało rannych.

godz. 8.35 - Wołodymyr Zełenski: Walczymy o wolność naszych dzieci i dlatego wygramy. Nigdy nie zapomnimy tego, co nasi przodkowie zrobili podczas II wojny światowej, w której zginęło ponad osiem milionów Ukraińców. Już niedługo na Ukrainie odbędą się dwa Dni Zwycięstwa. A ktoś nie będzie miał żadnych. Wygraliśmy wtedy. Teraz wygramy. A Khreshchatyk (główna ulica Kijowa) zobaczy paradę zwycięstwa - Zwycięstwo Ukrainy! Szczęśliwego dnia zwycięstwa nad nazizmem| Chwała Ukrainie!

godz. 8.22 - W Zaporożu okupanci strzelali do swoich samochodów, żeby nie iść na front.

godz. 8.03 - Żołnierze ukraińscy broniący Azowstalu.

godz. 7.55 - Sztab ukraińskiej armii poformował, że w walkach we wschodniej części kraju zginęło wczoraj 190 rosyjskich żołnierzy. Zniszczonych zostało 15 czołgów oraz 12 pojazdów opancerzonych, należących do rosyjskiej armii.

"Ukraińscy obrońcy nieustannie odpierają ataki wroga w rejonie działań operacyjnych taktycznej grupy "Wschód". 8 maja miały miejsce cztery ataki rosyjskich faszystów, ale walka trwa" - czytamy w oświadczeniu sztabu, opublikowanym na Facebooku.

Podsumowując rosyjskie straty sztab ukraiński podał, że zniszczono również transportery opancerzone, mobilne wyrzutnie rakiet, drony i pojazdy wsparcia. Od 24 lutego w inwazji na Ukrainę Rosjanie mieli stracić około 25 i pół tysiąca żołnierzy.

godz. 7.50 - Oficjalne oświadczenie przywódców krajów G7 : „Dołożymy wszelkich starań, aby pociągnąć prezydenta Putina oraz architektów i wspólników tej agresji, w tym reżim Łukaszenki, do odpowiedzialności za ich działania zgodnie z prawem międzynarodowym”.

godz. 7.40 - Konwój z cywilami ewakuowanymi z Mariupola dotarł do kontrolowanego przez wojska ukraińskie Zaporoża.

Osiem autobusów wiozących 173 cywilów, w tym czterdziestu wywiezionych z zakładów Azowstal w Mariupola, wjechał do miasta. Poinformowały o tym władze Mariupola. Ich przedstawiciele podziękowali obrońcom zakładów Azowstal. Poinformowali, że cywilów udało się ewakuować z zakładów za cenę trzech zabitych i sześciu rannych żołnierzy.

godz. 7.30 -  Rosjanie krytykują Kreml za organizację obchodów kolejnej rocznicy Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - napisał portal Meduza. W ocenie części rosyjskich komentatorów niezależnych, tradycyjna parada wojskowa i przemówienie Władimira Putina będą nie tylko demonstracją siły, ale również próbą propagandowego usprawiedliwienia inwazji na Ukrainę.

Część Rosjan, z którymi rozmawiali dziennikarze portalu Meduza tłumaczy, że łączenie wydarzeń z okresu II wojny światowej z obecną sytuacją w Ukrainie jest propagandowym nadużyciem. Wiadomo, że Kreml zaprosił na defiladę żołnierzy, którzy walczyli na terytorium sąsiedniego państwa.

- To zdrada pamięci o bohaterach walczących w II wojnie światowej z hitlerowskim najeźdźcą - podkreślają rozmówcy portalu Meduza. W ocenie rosyjskich historyków niezależnych, tegoroczne obchody Dnia Zwycięstwo zostaną wykorzystane przez władze Rosji jako jeszcze jeden element kampanii zafałszowywania historii i indoktrynacji Rosjan.

godz. 7.00  - Rosja atakuje i przegrupowuje swoje siły. Największa aktywność Rosjan, według raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego, obserwowana jest w Donbasie i obwodzie charkowskim. Trwa 75 doba wojny na Ukrainie.

Ostatniej doby Rosjanie dokonali 10 dużych ataków na ukraińskie pozycje. Większość z nich, jak wyjaśnia rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Pawło Kowalczuk, miała miejsce Donbasie.

W obwodach Donieckim i Ługańskim obrońcy Ukrainy odparli 6 ataków wroga. Zniszczyli 20 czołgów, jeden system artyleryjski, 28 transporterów opancerzonych.
W Donbasie główne działania zbrojne prowadzone były w okolicach Rubiżnego, Popasnej. Rosjanie według informacji ukraińskiej armii przygotowują też ofensywę w kierunku Siwierska, Lisiczańska, Słowiańska i Awdijewki.

W okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przy granicy z obwodem donieckim, Rosjanie również przygotowują się do ofensywy: w kierunku wsi Sułyhiwka, Nowa Dmytriwka i Kurulka. Jak czytamy w raporcie ukraińskiego

Sztabu Generalnego Rosjanie na południowym odcinku frontu, za pomocą artylerii, ostrzeliwali pozycje ukraińskiej armii. W zajętych miejscowościach obwodu zaporoskiego Rosjanie zmuszają miejscową ludność do uczestnictwa w obchodach Dnia Zwycięstwa w II wojnie światowej organizowanych na okupowanych terytoriach.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies