Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 73. dzień rosyjskiej inwazji. Rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy

Trwa 73. dzień wojny na Ukrainie. Przez cały dzień przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń z Ukrainy i całego świata, które dotyczą wojny.

godz. 22.29 - Ewakuacja medyków z zakładów Azowstal

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że z bombardowanych przez wojska rosyjskie zakładów Azowstal w Mariupolu, udało się ewakuować ponad 300 osób. Teraz ma nastąpić druga faza ewakuacji dotycząca rannych i medyków.

godz. 22.10 - Zginęło dziesięciu lekarzy

Od początku wojny w Ukrainie zginęło dziesięciu lekarzy, a ponad czterdzieści placówek medycznych zostało zniszczonych.

godz. 21.15 - Bomba spadła na szkołę w Bełogorowce

W obwodzie ługańskim Rosjanie zrzucili bombę lotniczą na szkołę w miejscowości Biłogoriwka. W budynku ukrywało się prawie sto osób.
Informację przekazał w mediach społecznościowych szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj.

godz. 21.03 - Według CIA Rosja nie przygotowuje się do użycia broni jądrowej w Ukrainie

Według dyrektora CIA (Billa Burns) nie ma oznak żeby Rosja przygotowywała się do użycia broni jądrowej w Ukrainie. Podczas konferencji prasowej Bill Burns mówił, że jego agencja nie widzi w tym momencie praktycznych dowodów na to, że rosyjskie wojska planują rozmieszczenia lub użycie taktycznej broni jądrowej. Szef CIA zastrzegł jednocześnie, że nie można lekceważyć takiej możliwości.

godz. 18.59 - Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze

Wszystkie kobiety, dzieci oraz osoby starsze zostały ewakuowane z zakładów Azowstalu w Mariupolu. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wcześniej zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska potwierdziły, że z terenu huty Azowstal udało się wywieźć kolejnych 50 cywilów.

godz. 18.18 - Rosyjski okręt desantowy zatopiony w pobliżu Wyspy Wężowej

Siły Ukraińskie zatopiły rosyjski okręt desantowy na Morzu Czarnym. Poinformowało o tym ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Desantowy kuter klasy Sierna miał znajdować się u wybrzeży pozostającej pod rosyjską okupacją Wyspy Wężowej.

godz. 16.51 - Odessa. Wybuchy w wyniku rosyjskiego ostrzału

Rosyjskie wojsko ostrzelało Odessę. Na miasto spadło sześć rakiet.

Rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk poinformowała, że cztery rakiety trafiły w fabrykę mebli na osiedlu mieszkaniowym.

Pozostałe dwie w uprzednio uszkodzony pas startowy. Dodała, że informacje o ofiarach są ustalane.

godz. 14.48 - Władze Rosji liczyły, że Ukraińcy będą z nimi kolaborować, ale to okazało się poważnym błędem - ocenia dziennik „New York Times”. Gazeta opisuje, jak prorosyjski niegdyś polityk otrzymał ofertę takiej współpracy, ale odrzucił ją w niecenzuralnych słowach.

Drugiego dnia wojny obecny szef administracji wojskowej Krzywego Rogu, były wicepremier Ukrainy Ołeksandr Wiłkuł, uznawany dotąd za polityka prorosyjskiego, dostał telefon od swojego byłego współpracownika Witalija Zacharczenki, przebywającego obecnie w Rosji byłego ministra spraw wewnętrznych w dawnym rządzie Wiktora Janukowycza.

- Powiedział: Ołeksandrze Jurijowyczu, patrzysz na mapę, widzisz, że sytuacja jest z góry wiadoma. Podpisz porozumienie o przyjaźni, współpracy i obronie z Rosją, a będą mieli z tobą dobre relacje. Będziesz wielką osobistością w nowej Ukrainie - opisał tę rozmowę Wiłkuł w jednym z wywiadów. Oferta została jednak odrzucona.

godz. 14.35 - „Rosjanom połamiemy zęby”: Kliczko jest przekonany, że wróg nie zdoła zdobyć Kijowa.

godz. 14.18 - Wybuchy w Odessie i dyma nad miastem - informują ukraińskie media. 

godz. 14.10 - Najeźdźcy planują przywrócić herb Imperium Rosyjskiego regionowi chersońskiemu - pisze Ukrinform.

godz. 13.52 - Władzom obwodu ługańskiego udało się ewakuować 34 osoby z Łysyczańska i jedną osobę z Popasny. Poinformował o tym szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj.

Pojazd z ewakuowanymi zmierza do miasta Dniepr. W drodze został ostrzelany przez Rosjan, ale nikt nie doznał obrażeń.. Miejscowe władze przekazały, że codziennie starają się ewakuować mieszkańców Donbasu w bezpieczne miejsce, ale nie wszyscy decydują się na wyjazd. Ewakuacji odmówiło około 50 tysięcy osób.

godz. 13.22 - Siły ukraińskie zatopiły rosyjski kuter desantowy klasy Sierna u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym; zestrzeliły też rosyjskiego drona zwiadowczego typu Forpost – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.

godz. 13.08 - W rejonie Połtawy zestrzelono rosyjską rakietę.

godz. 12.55 - Dziś Rosja obchodzi Dzień Powstania Sił Zbrojnych. Ukraińcy kpią z jakości jej zaopatrzenia. 

godz. 12.35 - W nocy rosyjskie wojska ostrzeliwały miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; w nalocie na miasto Bachmut zginęła co najmniej jedna osoba – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.

- Ostrzał na szeroką skalę całej linii frontu i uderzenia w miejscowości na tyłach – tak spędziliśmy ostatnią noc. Od rosyjskiej broni najbardziej ucierpiał Bachmut, gdzie Rosjanie przeprowadzili atak z powietrza. Są doniesienia o jednej zabitej osobie, ale rzeczywista liczba ofiar jest zapewne wyższa - napisał Kyryłenko na Facebooku.

godz. 12.30 - Dziennikarz Maksym Medinsky, pochodzący z Bolgradu w obwodzie odeskim, zginął na froncie broniąc Ukrainy w siłach zbrojnych.

godz. 12.06 - Jesteśmy zszokowani, że berlińska policja zakazała noszenia flag związanych z Ukrainą 8. oraz 9 maja - powiedział ambasador Ukrainy Andrij Melnyk. 

Berlińska policja jest zaniepokojona możliwymi starciami między grupami rosyjskimi i ukraińskimi podczas dwudniowych obchodów 77. rocznicy zwycięstwa aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej. Aby zapobiec prowokacjom i eskalacji konfliktu, w Berlinie wprowadzono m.in. zakaz eksponowania 8 i 9 maja flag i symboli Ukrainy i Rosji w pobliżu 15 miejsc pamięci i pomników związanych z wojną.

godz. 11.40 - Czołg T-90M „Proryw” został zniszczony w Starym Sałtowie, w rejonie charkowskim. Maszyna uważana jest za najnowocześniejszy czołg wojska rosyjskiego. 

godz. 11.20 - Nisko latające rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 w rejonie Izyum.

godz. 11.15 - Film pokazujący atak na rosyjskie jednostki w okolicy Wyspy Węży.

godz. 11.05 - Ukraińska armia kontratakuje w okolicach Charkowa. W odpowiedzi Rosjanie zniszczyli tam infrastrukturę drogową. Działania ukraińskiej armii mogą odciążyć ostrzeliwane od tygodni miasto.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali Charków i okolice. Jak informuje rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Pawło Kowalczuk, w okolicach miejscowości Cyrkuny i Ruskie Tyszki okupanci wysadzili 3 mosty, w celu spowolnienia kontrofensywy obrońców.

Wczoraj ukraińska armia odbiła z rąk Rosjan 5 miejscowości w pobliżu Charkowa. Jak podkreśla ekspert wojskowy Ołeksandr Musijenko, Ukraina prowadzi tam kontrofensywę już od kilku dni, odsuwając pierścień okrążenia od strony wschodniej i północnej. Stamtąd Rosjanie za pomocą artylerii dokonywali ostrzałów mieszkalnych dzielnic Charkowa.

W obwodzie charkowskim intensywne działania zbrojne trwają w okolicach strategicznie ważnego miasta Izium. Stamtąd Rosjanie od kilku tygodni próbują przełamać ukraińską obronę i przedostać się w kierunku Donbasu. W samym Donbasie intensywne walki trwają m.in. w okolicach Popasnej, Rubiżnego i Siewierodoniecka. Rosjanie chcą zdobyć całość obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymać korytarz lądowy z Donbasu do okupowanego Krymu.

godz. 10.48 - Rosyjscy żołnierze kradną przeznaczony na eksport olej roślinny z zakładu, który zajęli w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując oświadczenie obwodowej obrony terytorialnej.

- Zakład produkcji oleju Połohy PJSC jako kolejny padł łupem rosyjskich okupantów i grabieżców. Przed rosyjską okupacją był jednym z największych zasilających budżet przedsiębiorstw rejonu (miasta) Połohy w obwodzie zaporoskim - oświadczyła obrona terytorialna.

godz. 10.40 -  Rosjanie często nie pozwalają zabrać rannych i zabitych z pola walki, co jest złamaniem wszelkich norm międzynarodowego prawa humanitarnego - poinformowały w sobotę władze obwodu zaporoskiego.

godz. 10.30 - Straty Rosjan w wojnie z Ukrainą. Najnowsze dane od Sztabu Generalnego Ukrainy. Nie żyje 25,1 tys. żołnierzy wroga. 

godz. 10.02 - Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji zginęło łącznie 223 ukraińskich dzieci, a 410 zostało rannych. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim -139, kijowskim - 116 i charkowskim - 98.

W ostatnich dniach liczba ofiar nie zmieniła się, ale liczba rannych wzrosła. 4 maja kolumna prywatnych samochodów, jadąca z Wowczańska w obwodzie charkowskim znalazła się pod rosyjskim ostrzałem. W jednym z samochodów ranne zostało 6-miesięczne dziecko. Ponadto zaginęła 13-letnia dziewczynka. 5 maja, także w obwodzie charkowskim, 11-letni chłopiec został ranny podczas rosyjskiego ostrzału.

Według ukraińskiej Prokuratury Generalnej dane te nie są ostateczne, ponieważ na terenach działań wojennych i czasowo okupowanych praca jest utrudniona.
W wyniku codziennych rosyjskich ataków powietrznych i artyleryjskich na całej Ukrainie zostało uszkodzonych w sumie 1635 placówek edukacyjnych, a 126 z nich zostało całkowicie zniszczonych.

godz. 10.00 - Porzucony wózek - Borodianka.

godz. 9.50 - NATO spodziewa się dalszej eskalacji wojny na Ukrainie w nadchodzących tygodniach.

godz. 9.45 - Chelsea FC potwierdziła umowę sprzedaży swojego klubu. Zostanie sprzedany konsorcjum biznesmenów, w skład którego wchodzi amerykański miliarder Todd Boeley. 2,5 miliarda funtów zostanie przeznaczone na zakup akcji, które zostaną przekazane na cele charytatywne.

godz. 9.30 - Brytyjski wywiad wojskowy poinformował, że wojna na Ukrainie przynosi poważne straty najlepiej wyposażonym rosyjskim jednostkom.

Odtworzenie sił zbrojnych Rosji po tym konflikcie zajęłoby Moskwie dużo czasu i dużo kosztowało - wynika z danych wywiadowczych. W codziennym raporcie czytamy, że w walkach na Ukrainie został zniszczony co najmniej jeden T-90M, czyli najbardziej zaawansowany rosyjski czołg. Ten model został wprowadzony na rynek w 2016 roku i zawiera ulepszone działo, pancerz oraz systemy nawigacji satelitarnej.
Obecnie na służbie, wśród najlepiej wyposażonych jednostek Rosji - w tym walczących na Ukrainie - jest około 100 czołgów T-90M.

godz. 9.10 - Najnowsze dane z granic polsko-ukraińskich od naszej Straży Granicznej. Jej funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,212 mln osób.

godz. 9.05 - Kolej znowu kursuje w miejscowości Irpień w obwodzie kijowskim. 

godz. 8.53 - Kolejnych 50 cywilów ewakuowano z huty Azowstal w Mariupolu. Potwierdziły to zarówno Ukraina, jak i Rosja. Na dzisiaj planowana jest następna próba wywiezienia ukraińskich cywilów z terenów ogarniętych ciężkimi walkami.

Ewakuowani to cywile, którzy chronili się w podziemiach huty Azowstal, gigantycznego kompleksu przemysłowego, będącego ostatnią twierdzą ukraińskich żołnierzy w Mariupolu. Zarówno Rosja, jak i Ukraina potwierdziły, że udało się wywieźć z miasta 50 osób, w tym 11 dzieci. 

godz. 8.30 -  6 maja obrona powietrzna Sił Powietrznych i lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy strąciła co najmniej 14 bezzałogowych Orlan-10.

godz. 8.25 - W marcu podaż laptopów z Chin do Rosji spadła o ponad 40%, podaż smartfonów spadła o prawie 66%, a sprzętu telekomunikacyjnego - o 98%, podaje Wall Street Journal.

 godz. 8.07 - Na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zostało rannych 633 dzieci.

godz. 7.50 - W Rosji nasilają się represje wobec przeciwników wojny. Portal OWD-info poinformował o kolejnych zatrzymaniach osób uczestniczących w antywojennych akcjach i wpisaniu na listę „zagranicznych agentów” grupy działaczy obywatelskich oraz niezależnych komentatorów. W Rosji za podawanie informacji innych, niż rozpowszechniane przez Krem grożą grzywny i kary więzienia.

Według portalu OWD-info, w ciągu ostatniej doby policja zatrzymała uczestników antywojennych akcji między innymi w: Moskwie, Petersburgu, Polessku, Wołgogradzie i innych rosyjskich miastach. Portal OWD-info napisał, że postępowania karne objęły setki osób, a wobec dziesiątek tysięcy wszczęto postępowania administracyjne. Władze Rosji wpisały kolejnych sześć osób na listę tak zwanych „zagranicznych agentów”. Są wśród nich, znany ekonomista Władimir Miłow, niezależny komentator Leonid Gozman i współpracownica Aleksieja Nawalnego Lubow Sobol.

godz. 7.40 - Ukraińskie siły likwidują rosyjski konwój z zaopatrzeniem we wschodniej Ukrainie.  

godz. 7.31 - Sztab Generalny Ukrainy: rosyjski przeciwnik nie przerywa ofensywy we wschodniej strefie operacyjnej w celu ustanowienia pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymania korytarza lądowego między tymi terytoriami a okupowanym Krymem.

Rosjanie wysadzili trzy mosty samochodowe w obwodzie charkowskim, prowadzili ostrzał rakietowy i artyleryjski Mikołajowa, szturmowali zakłady Azowstal w Mariupolu.

godz. 7.28 - Joe Biden krytykuje swoje wojsko za wyciek informacji o wymianie danych z Ukrainą - informuje NBC.

godz. 7.24 - Władze Włoch dokonały oficjalnego aktu zatrzymania luksusowego jachtu „Szeherezada”, stojącego w porcie w Toskanii. Wcześniej pojawiły się hipotezy, że jednostka warta 700 milionów euro należy do prezydenta Rosji Władimira Putina. Włoski minister finansów Daniele Franco podpisał dekret o przejęciu jachtu.

140-metrowa “Szeherezada”, pływająca pod banderą Kajmanów, stoi od kilku miesięcy w porcie w mieście Carrara, dokąd trafiła na prace konserwacyjne i modernizacyjne. Miała być gotowa w połowie czerwca.

Po tym, gdy grupa dziennikarzy związanych z uwięzionym rosyjskim dysydentem Aleksiejem Nawalnym poinformowała w mediach, że jacht należy do Putina, dochodzenie w tej sprawie przeprowadziła specjalna jednostka włoskiej Gwardii Finansowej- poinformował dziennik „Il Messaggero”.

godz..7.15 - Zastępca szefa kolaboracyjnej administracji regionalnej regionu Cherosońskiego powiedział, że obwód będzie starał się zostać jednym z podmiotów FederacjiRosyjskiej - podaje prorządowa rosyjska telewizja RIA Nowosti.

godz. 7.12 - Amnesty International zebrała relacje świadków o dokonywanych przez Rosjan zabójstwach cywilów w Buczy; w ogłoszonym w piątek raporcie organizacja odtworzyła, jak w zaledwie jednym miejscu w Buczy zginęło w marcu pięciu mieszkańców sąsiednich domów.

godz. 7.10 - Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejnych 287 mobilnych generatorów. Pomoże to utrzymać zasilanie szpitali, stacji wodociągowych i masztów telefonicznych na terenach dotkniętych walkami z rosyjskim agresorem.

W sumie Wielka Brytania przekaże Ukrainie ponad 850 generatorów. Urządzenia produkowane są przez brytyjskie firmy.

godz. 7.00 - Rosyjskie wojska blokują wywóz zboża z Ukrainy na cały świat, co grozi zmarnowaniem ogromnych plonów.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies