Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 72. dzień rosyjskiej inwazji. Walki na wschodzie, pomoc USA w zatopieniu "Moskwy"

Trwa 72. dzień wojny na Ukrainie. Wojska ukraińskie wciąż toczą walkę z Rosjanami na wschodzie kraju w obwodach donieckim i ługańskim. Amerykanie pomogli Ukrainie w zatopieniu krążownika Moskwa, informuje NBC News.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 21.30 - 50 cywilów ewakuowanych z zakładów Azowstal

Z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu udało się dziś ewakuować 50 cywilów. To kobiety, dzieci i starsze osoby. Rosyjscy żołnierze opóźniali ewakuację prowokacjami i łamaniem zawieszenia broni. Akcja ewakuacyjna w Azowstalu będzie kontynuowana od jutra rana. Autokary przyjadą po cywilów w kilku miejscach miasta. Uchodźcy z Mariupola odjadą do Zaporoża.

godz. 20.14 - Ustawa lend-lease dla Ukrainy o wartości 33 miliardów dolarów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisze 9 maja ustawę lend-lease dla Ukrainy o wartości 33 miliardów dolarów. Pozwoli ona na szybszy transfer pomocy militarnej i finansowej walczącej Ukrainie.

godz. 20.00 - 3 mln euro od Estonii 

Estonia przeznaczyła 3 mln euro na Ukrainę i wyśle do niej ekspertów od rozminowania.

godz. 19.05 - Rosjanie uwięzili i torturują 500 osób

W okupowanej części obwodu chersońskiego Rosjanie uwięzili i torturują około 500 osób. Okupanci działają według podobnego scenariusza, który realizowali na Krymie w 2014 r. Utworzyli tam m.in. obozy filtracyjne dla osób, które nie zgadzają się na politykę prowadzoną przez agresora.

godz. 17.45 - Zełenski zaprosił Scholza na wizytę w Kijowie 9 maja

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił kanclerza Niemiec Olafa Scholza na wizytę w Kijowie 9 maja. Zełenski podkreślił, że symbolika tej daty jest oczywista. W niedzielę do Kijowa uda się na pewno przewodnicząca Bundestagu Berbel Bass. Planowana jest również wizyta  szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock.

godz. 16.52 - Rosyjskie wojska otoczyły Siewierodonieck

Rosyjskie wojska otoczyły Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. Szef wojskowej administracji miasta Ołeksandr Struk podkreśla, że  sytuacja jest bardzo trudna. Rosjanie próbują atakować od strony okolicznych wsi. Trwają walki w Wojewodiwce, która znajduje się w granicach miasta. W mieście zostało około 15 tys. mieszkańców.

godz. 16.01 - Rosjanie przygotowywali się do wojny montując 450 samolotów i 250 śmigłowców

Przed wojną Rosja zmontowała 450 samolotów i 250 śmigłowców w pobliżu granicy z Ukrainą.

godz. 14.47 - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow: Polska stanowi zagrożenie dla suwerenności terytorialnej Ukrainy"

- Pieskow powiedział, że Polska zagraża suwerenności terytorialnej Ukrainy - napisała na Twitterze była rzeczniczka prezydenta Ukrainy Julia Mendel. Zacytowała również wypowiedź kremlowskiego rzecznika, który twierdzi, że polska retoryka stała się wroga Rosji.

godz. 14.41 - Premier Ukrainy Denys Szmyhal: "Niewykluczone, że 9 maja Rosja oficjalnie wypowie Ukrainie wojnę"

godz. 14.40 - Wojsko ukraińskie znalazło porzuconą broń spadochroniarzy ze Pskowa

- Wychwalani spadochroniarze ze Pskowa porzucili swoją broń i amunicję w okolicach Charkowa, po czym uciekli ze swoich pozycji bojowych - podaje portal TPYXA.

godz. 14.33 - Piekło dla Ukraińców żyjących w separatystycznych "republikach"

Ukraińscy mieszkańcy w separatystycznych "republikach" ługańskiej i donieckiej są zmuszani do wyrabiania paszportów tych pseudorepublik pod groźbą represji, informuje ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

- W okupowanym mieście Sorokyne w obwodzie ługańskim rozpoczęto procedurę wyrabiania paszportów Ługańskiej Republiki Ludowej ukraińskim obywatelom przemieszczonym z niedawno zajętych terenów. Ludzie nie mają domów, majątku ani pieniędzy. Są więc zmuszeni się na to godzić, bo tylko tak mogą otrzymać wypłaty w rublach, artykuły spożywcze i pomoc lekarską - napisano w komunikacie wywiadu.

Według informacji wywiadowczych, z ludźmi przeprowadzane są "rozmowy profilaktyczne". Ukraińcy są tam informowani, że jeśli odmówią przyjęcia obywatelstwa pseudorepubliki, stracą jakiekolwiek środki do życia i zostaną poddani represjom.

godz. 14.31 - Ostrzelany samochód z cywilami uciekającymi z Azowstali

Podczas zawieszenia ognia w Azowstalu, rosyjska armia ostrzelała samochód, który jechał by ewakuować cywilów. Nie żyje jeden ukraiński żołnierz, sześciu zostało rannych - podaje publiczny ukraiński nadawca Suspilne, powołując się na informację od pułku Azow.

godz. 14.22 - Premier Finlandii Sanna Marin: "Decyzja o wstąpieniu do NATO może zostać podjęta w najbliższej przyszłości"

godz. 14.19 - NIEOFICJALNIE: Rosyjski okręt wojenny trafiony przez ukraińskie rakiety

Rosyjski okręt wojenny Admirał Makarow najprawdopodobniej został trafiony przez ukraińskie rakiety. Jest to nieoficjalna informacja. Jeśli się potwierdzi będzie to kolejna rosyjska strata na Morzu Czarnym w ostatnich dniach.
Informację podaje ukraiński portal z Odessy - Dumskaja.

Jak czytamy - we fregatę Admirał Makarow uderzyły ukraińskie rakiety „Neptun”. To te same rakiety, które w kwietniu zniszczyły rosyjski flagowy krążownik „Moskwa”. W wyniku ataku „Admirał Makarow” według portalu Dumskaja, został uszkodzony, ale nie zatonął. Nad akwatorium Morza Czarnego, gdzie miało dojść do zdarzenia, krążą rosyjskie samoloty, a z okupowanego Krymu na pomoc wyruszyły statki ratunkowe. Nowoczesna rosyjska fregata została wprowadzona użytku w 2017 roku.

Oprócz tego, ukraińskie media informują, że ukraińskie samoloty bezzałogowe Bayraktar ostrzelały pozycje rosyjskiej armii na przejętej od Ukraińców Wyspie Wężowej na Morzu Czarnym. Na początku tygodnia Ukraińcy zatopili też dwa rosyjskie kutry typu Raptor.

godz. 14.16 - Rosyjski system rakietowy zniszczony przez wojska ukraińskie

Dowództwo Operacyjne "Południe" udostępniło film o zniszczeniu rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowego "Thor" na Wyspie Węży.

godz. 14.14 - NATO zwoła spotkanie szefów sztabów generalnych sojuszu

W spotkaniu zaplanowanym na 19 maja będą obecni przedstawiciele Finlandii, Szwecji i Ukrainy.

godz. 12.54 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "Wyczyny naszych bohaterów nie pozostają niezauważone"

Nasi bohaterowie wykazują niezwykłą odwagę i waleczność, broniąc ojczyzny, a ich wyczyny podczas wykonywania misji bojowych są inspirujące i nie pozostają niezauważone - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wręczając żołnierzom order Krzyż Zasługi Wojskowej.

godz. 12.24 - Viktor Orban oskarża Komisję Europejską o rozbijanie jedności w Europie

Węgry oskarżają Komisję Europejską o rozbijanie jedności europejskiej poprzez propozycję nałożenia embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe. Premier Węgier Wiktor Orban stwierdził, że propozycja ujęta w 6.pakiecie sankcji, to "przekroczenie czerwonej linii". Węgry są jedynym państwem, które otwarcie zagroziło wetem wobec nowych regulacji dotyczących importu z Rosji.

W Brukseli toczą się kolejny dzień negocjacje przedstawicieli państw członkowskich, które mają doprowadzić do uzgodnienia nowego pakietu sankcji. Zgodnie z najnowszą propozycją Komisji Europejskiej, Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga do końca 2024 roku. W ramach wyłączeń także Czechy mają być potraktowane ulgowo i mają otrzymać możliwość kupowania rosyjskiej ropy do połowy 2024 roku jeśli wcześniej nie zaczną otrzymywać surowca ropociągiem Transalpine.

Około 10.00 rozpoczęło się w Brukseli spotkanie ambasadorów unijnych krajów na temat szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Jeśli nie będzie porozumienia do południa, wtedy zapewne ambasadorowie spotkają się jeszcze wieczorem.

godz. 12.21 - Węgry, Słowacja i Czechy z przyzwoleniem na zakup rosyjskiej ropy do 2024, proponuje Komisja Europejska

Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę, mimo unijnego embarga do końca 2024 roku. Taka jest najnowsza propozycja Komisji Europejskiej przedstawiona na piśmie. Potwierdziły się tym samym doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. W ramach wyłączeń także Czechy mają być potraktowane ulgowo i mają otrzymać możliwość kupowania rosyjskiej ropy do połowy 2024 roku jeśli wcześniej nie zaczną otrzymywać surowca ropociągiem Transalpine.

Około 10.00 rozpoczęło się w Brukseli spotkanie ambasadorów unijnych krajów na temat szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Jeśli nie będzie porozumienia do południa, wtedy zapewne ambasadorowie spotkają się jeszcze wieczorem.

Przypomnijmy - Komisja Europejska zaproponowała we wtorek embargo na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy, a na produkty ropopochodne do końca tego roku. Okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, oraz Czech mają utorować drogę do porozumienia i pozwolić na osiągnięcie jednomyślnej zgody wszystkich krajów.

godz. 12.20 - W Kijowie słychać syreny alarmowe

godz. 11.50 - "Muzeum wojenne" w centrali Państwowego Pogotowia Ratunkowego

W najgorszym koszmarze nie wyobrażaliśmy sobie, że pewnego dnia w auli centrali Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy pojawi się fragment rosyjskiej rakiety Toczka-U. Setki takich "eksponatów" zgromadzono w auli, która z początkiem wojny zamieniła się w muzeum wojenne - pisze państwowa służba Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych.

godz. 11.44 - Pożar na targu Vikalina we Władykaukazie, w Rosji

godz. 11.41 - Prawie 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło od początku wojny, podają wojska ukraińskie

Oprócz strat w personelu, wojska rosyjskie miały również stracić 502 systemy artyleryjskie i 2686 pojazdów opancerzonych, a także 1110 czołgów, 199 samolotów i 155 śmigłowców, ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 10.46 - Niemcy zapowiedziały przesłanie haubic na Ukrainę

Niemcy zapowiedziały, że wyślą na Ukrainę 7 samobieżnych haubic Panzerhaubitzen 2000s. Niemieckie ministerstwo obrony za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowało, że szkolenia z obsługi sprzętu dla ukraińskiego wojska rozpoczną się w Niemczech w przyszłym tygodniu. Ministerstwo dodało, że łącznie z zaoferowanymi haubicami przez Holandię, Ukraina będzie dysponować 12 sztukami tego sprzętu.

Panzerhaubitzen 2000 to zaawansowana technicznie broń, pozwalająca razić przeciwnika w odległości 40 km. Przy użyciu specjalnych pocisków, ten zasięg może być zwiększony do ponad 50 km. Dużym atutem niemieckich habic jest szybkostrzelność. Są w stanie oddać 10 strzałów na minutę.

godz. 10.45 - Wybuchy w mariupolskim zakładzie Azowstal

godz. 10.42 - Władze ukraińskie: 'Trwa ratowanie kolejnych cywilów z oblężonych zakładów Azowstalu"

Ukraińskie władze potwierdziły, że trwa akcja ratowania kolejnych cywilów z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu. Do tej pory, staraniem ukraińskich władz, ale też Organizacji Narodów Zjednoczonych z miasta i oblężonej przez Rosjan huty udało się ewakuować około pół tysiąca osób.

Jak napisał szef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak, udało się przeprowadzić kolejny etap trudnej operacji ewakuacji cywilów z Mariupola i Azowstali. Jak zaznaczył, do tej pory ewakuowano około 500 osób. Jak dodał,
obecnie trwa następna faza ratowania Ukraińców z Azowstali. Andrij Jermak zapewnił, że o szczegółach poinformuje później.

O ewakuowaniu w sumie 500 osób z oblężonej przez Rosjan huty Azowstal, Mariupola i okolicznych miejscowości informował sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres. W niedawnym wpisie na Twitterze. wyraził też nadzieję, że dalsze wysiłki Moskwy i Kijowa pozwolą na otwarcie kolejnych korytarzy humanitarnych dla cywili. Kilka dni temu z oblężonej fabryki ewakuowano około 150 osób. Wczoraj z miasta Mariupola i okolic wywieziono z kolei ponad 300 cywilów. Wcześniej ukraińskie władze informowały, że w fabrycznych piwnicach przebywa jeszcze 200 cywilów, w tym 30 dzieci.

Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk zapowiedziała, że dziś z Mariupola z okolic jednego z handlowych centrów odbędzie się ewakuacja cywilów w kierunku terytoriów kontrolowanych przez ukraińskie władze.

godz. 10.41 - Alarm przeciwlotniczy na wschodzie Ukrainy

godz. 10.39 - Były prezydent USA Geogre W. Bush po rozmowie z Zełenskim: "Winston Churchill naszych czasów"

godz. 10.36 - Ukraińskie pieśni patriotyczne podtrzymują obrońców Azowstali na duchu

godz. 09.42 - Straż Graniczna: ponad 3 miliony osób odprawione z Ukrainy do Polski od początku wojny

godz. 09.39 - Rosjanie znów ostrzeliwują Azowstal - w sieci pojawiły się nagrania

godz. 09.38 - Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Wilno: "Czynimy wszystko, by uchodźcy z Ukrainy czuli się u nas bezpiecznie"

godz. 08.00 - Pożar hotelu Vlada w Kijowie

godz. 07.58 - List od rosyjskich władz do ojca zmarłego marynarza z krążownika "Moskwa"

Ojciec zmarłego poborowego z krążownika Moskwa otrzymał oficjalną odpowiedź na temat losu swojego syna: krążownik, jak się okazuje, nie wpłynął na wody terytorialne Ukrainy, a podczas "incydentu awaryjnego" marynarz nagle zaginął na pełnym morzu - podaje portal NEXTA.

godz. 07.55 - Nocny atak rakietowy na obwód dniepropietrowski

W nocy z 5 na 6 maja wojska rosyjskie ostrzelały miejscowości Krzywy Róg i Synelnikowski w obwodzie dniepropietrowskim. Nikt nie został ranny. Poinformował o tym w Telegramie szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Walentyn Rezniczenko, informuje Ukrinform.

- Noc jest niespokojna. Okupanci ostrzeliwali obwody Krzywy Róg i Synelnykiw. Wycelowali z „Gradiwa” w gminach Zelenodolsk i Shirokivsk. Uderz w dwie wioski . Nikt nie został ranny - czytamy w oświadczeniu.

godz. 07.52 - Brytyjskie ministerstwo obrony: "Rosjanie chcą zakończyć walki w Azowstalu do 9 maja - Dnia Zwycięstwa w Rosji"

- Rosyjskie siły w Mariupolu już drugi dzień kontynuują atak naziemny na stalownię Azowstal, mimo że Rosjanie twierdzą, że będą dążyć jedynie do jej odcięcia - napisał w raporcie wywiadowczym brytyjski wywiad.

- Wznowione wysiłki Rosji w celu przejęcia Azowstalu i dokończenia zdobycia Mariupola są prawdopodobnie związane ze zbliżającymi się obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja i pragnieniem Putina odniesienia symbolicznego sukcesu na Ukrainie - dodało ministerstwo.

godz. 07.48 - Raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy: "Zestrzelono 14 rosyjskich dronów i jeden samolot"

W Mariupolu trwa blokada ukraińskich pododdziałów w zakładach metalurgicznych Azowstal. W niektórych rejonach kombinatu wojska rosyjskie wznowiły szturm przy wsparciu z powietrza – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w piątek rano.

W obwodzie ługańskim działania przeciwnika w dalszym ciągu zmierzają do zdobycia pełnej kontroli nad miastem Popasna i wznowienie natarcia w kierunku Łymanu i Siewierska.

Przeciwnik kontynuuje też ostrzały Charkowa z artylerii lufowej i rakietowej. Aktywny ostrzał pozycji ukraińskich wojska rosyjskie prowadziły także na południowym wschodzie i południu.

W obwodach ługańskim i donieckim ukraińskie siły odparły w ciągu doby jedenaście rosyjskich ataków, niszcząc osiem czołgów, 11 wozów opancerzonych i pięć samochodów wojskowych.

Ukraińcy zestrzelili w czwartek 14 rosyjskich dronów Orłan-10 i jeden samolot - podał Sztab Generalny

godz. 07.44 - Pentagon: Większość sił rosyjskich opuściło Mariupol podczas trwania walk

Urzędnicy Departamentu Obrony USA powiedzieli, że podczas trwania walk oraz oblężenia zakładu Azowstal, większość wojsk stacjonujących w Mariupolu opuściła miasto.

godz. 07.41 - Ambasador Ukrainy przy ONZ: "Milošević nie pozostanie za długo sam"

- Zwycięstwo nad armią rosyjską zbliża się z każdym dniem, podobnie jak czas, kiedy poplecznicy Putina zasiądą na ławie oskarżonych w procesie o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Kara jest nieuchronna. Milošević nie pozostanie zbyt długo samotny - powiedział podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Ukrainy Sergij Kislitsja.

godz. 07.35 - Google przeznacza 10 milionów dolarów na walkę z rosyjską dezinformacją

Wysoki przedstawiciel firmy Matthew Brittin powiedział, że przeciwstawianie się szerzeniu nieadekwatnych informacji podczas wojny jest sprawą "życia i śmierci".

godz. 07.28 - Amerykanie pomogli wojskom ukraińskim zatopić krążownik "Moskwa"

Dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić w kwietniu rosyjski krążownik Moskwa, flagowy okręt Floty Czarnomorskiej – podały w piątek stacje NBC i CNN oraz dziennik „New York Times”, powołując się na anonimowe amerykańskie źródła rządowe.

Źródła nie są zgodne co do konkretnej roli, jaką amerykański wywiad odegrał w ataku na krążownik Moskwa. Część rozmówców twierdzi, że Amerykanie potwierdzili jedynie cel zidentyfikowany wcześniej przez Ukraińców, ale według innych dane wywiadowcze z USA były kluczowe w jego namierzeniu – pisze „NYT”.

Nie jest jasne, czy władze USA wiedziały, że Ukraina zamierza zaatakować okręt; nie brały też udziału w podejmowaniu decyzji o uderzeniu – twierdzą źródła.

Krążownik Moskwa zatonął w połowie kwietnia na Morzu Czarnym po uderzeniu dwiema ukraińskimi rakietami manewrującymi Neptun. Eksperci ocenili to jako olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, zarówno pod względem militarnym, jak i wizerunkowym.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies