Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 71. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska Putina wznowiły szturm na pozycje ukraińskie w Azowstalu

Trwa 71. dzień wojny na Ukrainie. Wciąż największe walki trwają na wschodzie kraju. Jak informuje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, siły rosyjskie wznowiły szturm na pozycje ukraińskie w zakładach Azowstal w Mariupolu przy wsparciu z powietrza.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 21.31 - Ponad 800 mieszkań zniszczonych po ostrzale Kramatorska

Poranny ostrzał uszkodził ponad 800 mieszkań w Kramatorsku.

godz. 21.06 - Kamiński spotkał się pod Kijowem z Monastyrskim

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz szefowie resortów spraw wewnętrznych Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Hostomlu koło Kijowa z Denysem Monastyrskim, ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy. Ministrowie potępili rosyjską agresję zbrojną przeciwko Ukrainie. Minister Kamiński przekazał szefowi ukraińskiego MSW szablę, którą polscy generałowie otrzymują w momencie nominacji od prezydenta.

godz. 20.10 - 3280 zabitych cywilów od początku wojny 

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka od początku wojny zginęło w Ukrainie 3280 osób cywilnych. Biuro poinformowało również, że rannych zostało 3451 cywilów. Większość ofiar to skutek rosyjskich ostrzałów artyleryjskich i rakietowych, a także ataków lotniczych. 

godz. 19.54 - Porzucony rosyjski czołg T-72B znaleziony przez żołnierzy ukraińskich

godz. 19.49 - Wielka Brytania nałożyła sankcje na międzynarodową korporację górniczą i metalurgiczną Evraz

Korporacja zajmująca się, m. in. produkcją torów kolejowych w Rosji jest największym producentem stali w tym kraju.

godz. 19.39 - Alarm przeciwlotniczy ogłoszony w wielu regionach Ukrainy i w stolicy Kijowie

godz. 19.33 - Japonia będzie używać więcej reaktorów jądrowych, aby uniezależnić się energetycznie od Rosji

Państwo japońskie wcześniej zwiększało swoją zależność od rosyjskiego gazu od 2011 roku po tragedii w Fukushimie. Jak teraz zapowiada premier Japonii Fumio Kishida, energia atomowa będzie częścią przyszłej polityki energetycznej kraju.

godz. 19.26 - Rada wiejska Czornobajiwki o uprowadzeniu wójta miejscowości przez Rosjan

- 2 maja o godzinie 7 uzbrojeni wojskowi przejęli teren Rady Wiejskiej Czornobajiwki. Flaga Ukrainy została zerwana, zamki w biurach i sejfach zostały zerwane, przeprowadzono poszukiwania, pracownikom nie wolno było wejść do miejsc pracy, wywieszono rosyjską flagę. Tego samego dnia, po przesłuchaniu, zastępca wójta został porwany. Informacja o miejscu jego pobytu jest obecnie nieznana.

Wojsko rosyjskie przeprowadziło też rewizję w miejscu zamieszkania wójta, niszcząc jego dobytek. Od tego czasu lokalny polityk przebywa w stanie ciężkim w szpitalu pod nadzorem żołnierzy rosyjskich. Nie informowano o tym wcześniej, gdyż od 30 kwietnia do środy w Czornobajiwce nie było zasięgu komórkowego i internetu.

godz. 19.23 - Pierwsza Dama USA odwiedzi Rumunię i Słowację

Pierwsza Dama USA Jill Biden udaje się w podróż do Rumunii i Słowacji, gdzie spotka się z ukraińskimi matkami i dziećmi. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie biura prezydentowej, spotkanie ma się odbyć w związku z Dniem Matki, który w niedzielę obchodzony będzie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na Słowacji. Biuro Pierwszej Damy poinformowało też, że podczas czterodniowej podróży Jill Biden ma spotkać się z członkami amerykańskich służb, personelem ambasady, ukraińskimi rodzicami, dziećmi, pracownikami pomocy humanitarnej i nauczycielami.
W Rumunii Jill Biden ma spotkać się między innymi z Carmen Iohannis, żoną prezydenta Klausa Iohannisa, która, podobnie jak Pierwsza Dama USA jest nauczycielką języka angielskiego. Po dwudniowej wizycie Jill Biden uda się na Słowację, gdzie spotka się z tamtejszą prezydent - Zuzaną Czaputovą. Z informacji podanych ostatnio przez agencję ONZ ds. uchodźców wynika, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie Rumunia przyjęła do swojego kraju 840 tysięcy uchodźców, a Słowacja - 380 tysięcy.

godz. 19.15 - Japonia nakłada dodatkowe sankcje przeciwko Rosji i zamraża aktywa 140 osób, podaje portal NEXTA

godz. 19.11 - Zakład Azowstal po czwartkowych bataliach

godz. 19.07 - Putin przeprosił za wypowiedź Ławrowa w rozmowie z premierem Izraela Naftalim Benettem

Putin przeprosił za antysemicką wypowiedź Siergieja Ławrowa - informuje "The Times of Israel". Przeprosiny miały paść podczas rozmowy telefonicznej Putina z premierem Izraela Naftalim Benettem. Informację tę przekazała kancelaria izraelskiego premiera. W komunikacie Kremla o rozmowie, jak podawały rosyjskie media, nie ma bezpośredniego nawiązania do dyplomatycznego kryzysu w relacjach izraelsko-rosyjskich po słowach Ławrowa, który powiedział, że Hitler miał żydowskie korzenie.

- Premier przyjął przeprosiny prezydenta Putina za komentarze Ławrowa i podziękował mu za wyjaśnienie poglądów prezydenta na temat narodu żydowskiego i pamięci o Holokauście - podało biuro Bennetta.

godz. 19.03 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Rosjanie usiłują oskarżać Ukrainę o wywołanie katastrofy humanitarnej"

 

Rosyjscy okupanci próbują oskarżać Ukrainę o wywołanie katastrofy humanitarnej na terytoriach zajętych przez wroga; budują fałszywy obraz, demonstracyjnie przekazując cywilnym mieszkańcom żywność i lekarstwa - poinformował w czwartek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Przeciwnik kontynuuje ofensywę na wschodnim kierunku operacyjnym, dążąc do opanowania całego terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, a także utrzymania +korytarza lądowego+ z tych obszarów na tymczasowo okupowany Krym. Rosjanie wywołują też napięcia w separatystycznym mołdawskim regionie Naddniestrza i na Białorusi. Wojska najeźdźcy przegrupowują się oraz podejmują działania w celu uzupełnienia zapasów amunicji i paliwa - przekazano w komunikacie dowództwa ukraińskiej armii.

W ocenie sztabu rosyjskie siły zbrojne nie odnotowują istotnych sukcesów na polu walki. - Wróg starał się odzyskać utracone pozycje pod Charkowem, lecz próba ofensywy w okolicach miejscowości Stary Sałtiw nie przyniosła efektu - podkreślono w raporcie.

godz. 18.57 - Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński w ukraińskim Hostomelu

godz. 18.50 - Podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ: "Do Azowstali zmierza nowy konwój humanitarny"

Podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ Martin Griffiths poinformował, że 40 procent Ukraińców, którzy pozostali w kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej.

W Warszawie podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy powiedział, że nadal trwają działania na rzecz ewakuacji cywilów z kombinatu Azowstal. - Kilka dni temu ONZ wraz z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem udało się ewakuować 100 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, w porozumieniu ze stronami konfliktu. Wczoraj udało się eskortować około 340 osób z różnych części Mariupola. Teraz zmierza tam kolejny konwój, ma dotrzeć jutro rano. Miejmy nadzieję, że wszystkie pozostałe osoby, które znalazły się w tym piekle, zostaną uwolnione i dostaną się w bezpieczne miejsce - powiedział.

- Dzisiaj, w czasie, gdy rozmawiamy, w drodze jest konwój, który ma przybyć do Azowstalu jutro rano - powiedział przedstawiciel ONZ. Wyraził nadzieję, że konwój zdoła ewakuować cywilów z Azowstalu, który nazwał "mrocznym piekłem", i doprowadzić ich do bezpiecznego miejsca.

Martin Griffiths dodał, że do tej pory Ukrainę opuściło ponad 5,6 miliona obywateli, a 7,7 miliona ma status przesiedleńców wewnętrznych.

W nocy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym ONZ Antoniem Guterresem. Ponownie poprosił go o pomoc w ewakuacji cywilów z Azowstalu. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Władze Mariupola informują, że są tam też setki cywilów.

godz. 18.46 - Prezydent Ukrainy w przemówieniu do konferencji darczyńców w Warszawie: "Ukraina potrzebuje międzynarodowej pomocy, podobnej do Planu Marshalla"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj potrzebuje międzynarodowego planu pomocy, podobnego do Planu Marshalla. W wystąpieniu, wygłoszonym zdalnie podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie, prezydent podkreślił, że ukraińskie władze przygotowują wielki plan odbudowy kraju po wojnie.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że warszawska konferencja świadczy o tym, iż Ukraina i wolny świat są na drodze do wspólnego zwycięstwa. Dodał, że w dziesiątym tygodniu wojny ukraińskie wojska stawiają bohaterski opór Rosjanom, a instytucje państwa funkcjonują.
Prezydent Ukrainy powiedział, że to, jak zakończy się wojna, zdecyduje się nie tylko na placu boju, ale też na polu ekonomii, finansów i pomocy humanitarnej. "Te pieniądze, ale też technologie i pomoc specjalistów, stworzą możliwość wzrostu gospodarczego, a także bezpiecznego życia obywateli, modernizacji i rozwoju społecznego" - wyjaśnił Wołodymyr Zełenski. "To będzie inwestycja w stabilność środkowej i wschodniej Europy, żeby agresor wiedział, iż nie złamał siły Europy ani siły wszystkich wolnych narodów".

Wołodymyr Zełenski zaproponował partnerom Ukrainy wzięcie odpowiedzialności za odbudowę poszczegónych regionów kraju. Dodał, że wszystko, co zostało zniszczone w czasie wojny, powinno zostać odbudowane na wyższym poziomie. "Odbudowa Ukrainy może stać się takim historycznym przykładem, jakim w swoim czasie była odbudowa Europy po drugiej wojnie światowej" - powiedział prezydent Ukrainy.

godz. 18.20 - Rosja ma plan ataku na Mołdawię, podaje telewizja Kanał 24

- Rosja opracowała szczegółowy plan agresji na Mołdawię, a dniem jej rozpoczęcia może być 9 maja - informuje telewizja Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych.

Wspomniane źródło podkreśliło, że prawdopodobne powodzenie rosyjskiej agresji doprowadziłoby do otwarcia drugiego frontu w wojnie z Ukrainą. - Otwarcie drugiego frontu ma strategiczne znaczenie, gdyż będzie on angażować rezerwy ludzkie oraz sprzęt Sił Zbrojnych Ukrainy. Co więcej, kontrwywiad jest zdania, że obecność wojsk rosyjskich w tym regionie będzie destabilizować sytuację polityczną na Bałkanach - podała telewizja.

Według ukraińskich służb specjalnych istnieje ryzyko, że Rosja uzna niepodległość separatystycznego Naddniestrza, tak jak to uczyniła w przypadku okupowanych obszarów ukraińskich obwodów ługańskiego i donieckiego. To ułatwiłoby Moskwie dostarczenie dużej ilości broni do Naddniestrza, które w przyszłości prezydent Władimir Putin mógłby zechcieć włączyć do Rosji.

Kontrwywiad twierdzi, że Rosja planuje desant w Naddniestrzu z samolotów Ił-76 i śmigłowców. Maszyny te miałyby tam polecieć z okupowanego Krymu. Naddniestrze jest odcięte od Rosji, a lot przez obwód odeski wiązałby się z ryzykiem zestrzelenia maszyn przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Zdaniem kontrwywiadu celem rosyjskich ataków w obwodzie odeskim w ostatnich tygodniach było utrudnienie komunikacji między białogrodzko-naddniestrzańskim i sarackim rejonem (powiatem) tego obwodu. Właśnie tam siły rosyjskie mogłyby wysadzić desant, a następnie przebić się do Naddniestrza.

Kontrwywiad jest zdania, że agresja na Mołdawię i uznanie niepodległości Naddniestrza mogłyby nastąpić 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, lub w któryś z najbliższych dni.

Rosyjskie służby specjalne mogą planować desant w stolicy Naddniestrza Tyraspolu jednocześnie z organizowaniem protestów i buntów w Kiszyniowie. Według kontrwywiadu służby te rozpatrują możliwość rozniecania zamieszek w Mołdawii.

godz. 17.55 - Tak wygląda sytuacja na froncie (stan na czwartek, 5 maja)

godz. 17.51 - Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: "Sankcje przeciwko Rosji mogą być znoszone tylko w porozumieniu z władzami ukraińskimi"

- Sankcje przeciwko Rosji mogą być znoszone tylko w porozumieniu z władzami ukraińskimi - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz cytowany przez portal NEXTA.

Dziś, podczas rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim, niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier otrzymał zaproszenie na wizytę do Ukrainy.

godz. 17.47 - Stopniowe wycofanie się z importu gazu i uszczelnienie systemu restrykcji wśród poprawek Polski do pakietu unijnych sankcji, podaje PAP

Strona polska zgłosiła poprawki do projektu szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę; Warszawa domaga się m.in. zapisu o rozpoczęciu stopniowego wycofywania się z importu rosyjskiego gazu - przekazało w czwartek PAP źródło unijne. Polskie postulaty obejmują skrócenie okresów przejściowych na zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej oraz uwzględnienie wszystkich państw członkowskich w procesie decyzyjnym dotyczącym wyłączeń i derogacji.

- Chodzi o to, żeby nie zapadało to na poziomie narodowym, tylko na poziomie wszystkich 27 państw - wyjaśnił w rozmowie z PAP wysokiej rangi uczestnik negocjacji w sprawie sankcji, prosząc o zachowanie anonimowości.

Warszawa chce też uszczelnienia systemu restrykcji w zakresie transportu morskiego i drogowego, by uniemożliwić ich obchodzenie poprzez np. czarterowanie statków. Strona polska chce też rozszerzenia objętego sankcjami zakresu usług o branżę IT, usługi księgowe, public relations, a także wyłączenia z systemu SWIFT kolejnych rosyjskich i białoruskich banków, z Gazprombankiem na czele.

Polscy negocjatorzy zgłosili też postulat rozpoczęcia stopniowego ograniczania importu rosyjskiego gazu oraz wprowadzenia w okresie przejściowym opłaty za import nośników energii z Rosji. Uzyskane w ten sposób środki miałyby być przekazywane stronie ukraińskiej.

W piątek stali przedstawiciele państw członkowskich przy UE w Brukseli zbiorą się na kolejną rundę negocjacji.

godz. 17.27 - Kolejne bombardowania w Charkowie, podaje portal TPXYA

godz. 17.14 - Szefowie MSZ Izraela i Ukrainy oburzeni antysemickimi uwagami Ławrowa

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid i ja jesteśmy oburzeni antysemickimi uwagami Ławrowa. Podkreśliłem, że antysemityzm wśród rosyjskich elit ma długą historię. Jedyną drogą dla Ławrowa są publiczne przeprosiny dla Żydów całego świata. Antysemityzm nie może być tolerowany - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

To reakcja ukraińskiego ministra na słowa Ławrowa podczas wywiadu dla włoskiej stacji telewizyjnej Mediaset. - On (prezydent Wołodymyr Zełenski) podnosi argument: o jakim nazizmie może być mowa na Ukrainie, jeżeli on jest Żydem. Hitler też miał w sobie żydowską krew, jeśli się nie mylę. To absolutnie nic nie znaczy. Mądry naród żydowski twierdzi, że najbardziej zagorzałymi antysemitami są Żydzi. Wszędzie znajdzie się czarna owca - stwierdził wtedy szef rosyjskiej dyplomacji.

godz. 16.18 - Rozmowa prezydentów Ukrainy i Niemiec: "Liczę na zintensyfikowanie wsparcia"

- Odbyłem dobrą, konstruktywną i ważną rozmowę z prezydentem Niemiec panem Steinmeierem. Podziękowałem mu za duże wsparcie dla Ukrainy. Liczę na zintensyfikowanie pomocy. Niemieckie przywództwo przeciw rosyjskiej agresji jest ważne. Poinformowałem o sytuacji na froncie oraz o krytycznej sytuacji w Mariupolu.

godz. 15.44 - Sytuacja w Azowstali jest krytyczna, mówi zastępca dowódcy pułku Azow

Sytuacja w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, których broni m.in. pułk Azow, jest krytyczna, a Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm - oznajmił w czwartek zastępca dowódcy Azowa Swiatosław Pałamar, wzywając ponownie do ewakuacji cywilów oraz rannych żołnierzy.

- Dajcie możliwość wyniesienia ciał bojowników, żeby Ukraińcy mogli się pożegnać ze swoimi bohaterami. Zareagujcie we właściwy sposób na krytyczną sytuację, w której przeciwnik nie przestrzega żadnych norm etycznych, konwencji ani praw, i zabija ludzi na oczach całego świata, kierując się przekonaniem, że wszystko wolno, i bezkarnością! - oświadczył Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.

Podkreślił, że ranni żołnierze umierają w strasznych mękach, ponieważ nie otrzymują odpowiedniej opieki lekarskiej.

godz. 15.33 - Konferencja donatorów na rzecz Ukrainy zorganizowana przez rządy Polski i Szwecji

godz. 15.22 - Prezydent Ukrainy: "Osiągniemy pokój. Zwycięstwo Ukrainy jest bezdyskusyjne dla wszystkich przyzwoitych ludzi na świecie"

- Osiągniemy pokój. Zwycięstwo Ukrainy jest bezdyskusyjne dla wszystkich przyzwoitych ludzi na świecie. W Europie zapanuje bezpieczeństwo. Ale jedna rzecz musi zniknąć - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Tą rzeczą jest utrzymywanie relacji, zarówno politycznych i biznesowych, za wszelką cenę z tymi, którzy nie szanują prawa międzynarodowego i nie przestrzegają umów, które podpisali.

godz. 13.47 - Ludmyła Denisowa: rosyjskie obozy filtracyjne to prawdziwe obozy koncentracyjne

Rosyjskie obozy filtracyjne we wsiach Bezimenne i Kozacke w obwodzie donieckim to prawdziwe obozy koncentracyjne i są w nich sale tortur oparte na modelu wypracowanym przez Niemcy hitlerowskie - napisała w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "W zeszłym miesiącu okupanci zatrzymali wszystkich mężczyzn z kilku rejonów Mariupola w ramach tzw. filtracji. Około dwóch tysięcy osób zostało wywiezionych do wsi Bezimenne i Kozacke w rejonie nowoazowskim" - poinformowała Denisowa.

Jak opisała, Rosjanie nie pozwolili wywiezionym mężczyznom na zabranie rzeczy osobistych, a paszporty i inne dokumenty zostały skonfiskowane w ramach potwierdzania tożsamości. Mężczyźni zostali zamknięci w szkole i w lokalnym klubie. Śpią na podłodze w korytarzach, nie mają zapewnionej żadnej opieki medycznej.

W Bezimennem odnotowano pierwszy przypadek gruźlicy. W obozie we wsi Kozacke zmarł mężczyzna. Rosjanie nie pozwolili na sprowadzenie pomocy medycznej. Przetrzymywanym daje się do jedzenia bałandę - zupę z liści łobody i ostu, która, jak komentuje rzeczniczka praw człowieka, "nie za bardzo nadaje się do spożycia". Mężczyźni są bici i torturowani za najmniejszą oznakę nieposłuszeństwa. Przetrzymywani w obozach, w tym chorzy i niepełnosprawni, są rekrutowani do pracy pod nadzorem rosyjskiego wojska.

"W tym tygodniu przekazano naszym obywatelom, że wezmą udział w paradzie, która odbędzie się 9 maja w Mariupolu w roli więźniów. Z tego powodu będą ubrani w mundury ukraińskiej armii" - napisała Denisowa. Rzeczniczka praw człowieka podkreśliła, że w Mariupolu pozostały głównie kobiety, które ukrywają się przed rosyjskimi okupantami, aby nie zostać zgwałconymi i zabitymi. "Rosyjskie działania w Mariupolu to ludobójstwo narodu ukraińskiego" - stwierdziła Denisowa.

godz. 13.31 - Walki w zakładach Azowstalu w Mariupolu

godz. 13.10 - W Warszawie trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen

godz. 12.30 - Brytyjski urząd podatkowy unieważnił status moskiewskiej giełdy

Jak informuje Nexta, urząd podatkowy Wielkiej Brytanii unieważnił status giełdy w Moskwie jako uznanej w gronie giełd papierów wartościowych.

godz. 12.08 - Ukraińskie czołgi w akcji

godz. 11.47 - Odnaleziono ciała dwóch dwudziestolatków zastrzelonych i zmiażdżonych czołgiem przez Rosjan

Ukraińska policja odnalazła pod Kijowem w rejonie wyszogrodzkim ciała dwóch młodych mężczyzn zastrzelonych przez Rosjan w samochodzie i zmiażdżonych czołgiem - podaje portal Hromadske.

Mężczyźni mieli 22 i 23 lata.

Zwłoki zostały już zbadane przez służby. Krewni zabitych odebrali ciała. Mężczyźni zostaną pochowani na cmentarzu w rejonie Buczy.

godz. 11.35 - Łukaszenka: robię wszystko, by zatrzymać wojnę

godz. 10.36 - Rosja na wojnie straciła już blisko 25 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 24,7 tys. żołnierzy - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 5 maja to według ukraińskich danych:

 • około 24,7 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli),
 • 1092 czołgi,
 • 2651 bojowych pojazdów opancerzonych,
 • 499 systemy artyleryjskie,
 • 169 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
 • 83 systemy obrony przeciwlotniczej,
 • 196 samolotów,
 • 155 śmigłowców,
 • 1907 pojazdów kołowych i cystern,
 • 10 jednostek pływających,
 • 312 bezzałogowców,
 • 89 pocisków manewrujących.

Dane są doprecyzowywane.

 

godz. 9.40 - Rosjanie szykują maskaradę na 9 maja

Rosjanie szykują maskaradę na 9 maja - chcą przebrać 2 tysiące mieszkańców Mariupola w wojskowe mundury ukraińskie i zaprezentować ich jako "jeńców" w trakcie defilady zwycięstwa - podał doradca mera miasta Petro Andruszczenko, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda. "Dysponujemy informacją, że na dzień dzisiejszy w więzieniu filtracyjnym jest przetrzymywanych prawie 2 tys. mężczyzn. (...) Wywieziono ich z Mariupola prawie 4 tygodnie temu. Mówi się im, że zostaną przebrani w ukraińskie mundury i zabrani na tak zwaną paradę więźniów w Mariupolu, ponieważ brakuje prawdziwych jeńców. To groteskowa masówka, której celem jest stworzenie kolejnego propagandowego obrazka" - powiedział Andruszczenko.

Z kolei telewizja Hromadske na swoim profilu w serwisie Twitter opublikowała nagranie z obozu filtracyjnego w Bezimjane, gdzie są przetrzymywani mieszkańcy Mariupola.

godz. 9.38 - Alarmy przeciwlotnicze w Kijowie i na zachodzie Ukrainy

godz. 8.58 - W wyniku rosyjskiej agresji zginęło co najmniej 221 dzieci

Co najmniej 221 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji – powiadomiło biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 408 zostało rannych. Są to tylko częściowe dane.

Prokuratura potwierdziła śmierć dziesięcioletniej dziewczynki, która zginęła od ran w wyniku rosyjskich ostrzałów we wsi Szybene w obwodzie kijowskim. Jej ciało zostało znalezione w trakcie działań śledczych na terenach do końca marca zajmowanych przez Rosjan.

Prezentowane codziennie przez prokuraturę statystyki nie uwzględniają wszystkich ofiar i rannych, ponieważ ukraińskie władze nie mają dostępu do terenów objętych walkami i zajętych przez rosyjskie wojska okupacyjne. Ciężkie walki toczą się obecnie na terenach wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainy. Władze ukraińskie nie mają dostępu do znajdującego się w dramatycznej sytuacji Mariupola.

godz. 8.21 - Wicepremier Ukrainy: w środę ewakuowano 344 osoby z Mariupola

Jak informuje Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, wczoraj (4 maja) 344 osoby zostały ewakuowane z Mariupola korytarzem humanitarnym.

godz. 7.58 - Rosja chce kontrolować dostęp do Morza Czarnego

Brytyjski wywiad przekazał, że Rosja kontynuuje ataki na kluczowe miasta - Odessę, Chersoń i Mariupol, ponieważ chce w pełni kontrolować dostęp do Morza Czarnego.

godz. 7.11 - Rosjanie utracili kontrolę nad kilkoma osadami na pograniczu rejonów Mikołajewa i Chersonia

godz. 7.08 - Armia rosyjska "wyzwoliła" charkowski park z placu zabaw

godz. 7.03 - Wojska rosyjskie wznowiły szturm na pozycje ukraińskie w Azowstalu

Siły rosyjskie wznowiły szturm na pozycje ukraińskie w zakładach Azowstal w Mariupolu przy wsparciu z powietrza – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. „W Mariupolu okupanci skupili się na blokowaniu i próbach likwidacji naszych oddziałów w rejonie Azowstalu. Przy wsparciu lotnictwa przeciwnik wznowił atak, dążąc do zdobycia kontroli nad terytorium zakładów” – podano w porannym komunikacie sztabu na Facebooku.

W środę władze ukraińskie poinformowały, że oddziały rosyjskie zdołały się przedrzeć na teren Azowstalu. Zakłady są ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu, niemal całkowicie zniszczonym przez wojska rosyjskie. Na terenie kombinatu broni się Pułk Azow ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. W środę późnym wieczorem dowódca Azowa poinformował na Twitterze, że siły ukraińskie „utrzymują obronę”. Strona ukraińska podkreśla, że na terenie zakładów Azowstal znajdują się także cywile.

godz. 7.00 - Pentagon: Mimo rosyjskich ataków Ukraińcy otrzymują wojskową pomoc

Ostatnie ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie nie wpłynęły na zdolność do dostarczania wsparcia wojskowego żołnierzom ukraińskim - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że pomoc cały czas jest wysyłana. "Oni próbowali zniszczyć to, co uważamy za cele krytycznej infrastruktury na zachodzie Ukrainy, w tym miejsca dostaw energii, węzły transportowe i tak dalej. Postrzegamy to jako próbę podważenia zdolności Ukrainy do odbudowy swoich sił" - mówił Kirby.

Zapewnił, że pomimo rosyjskich ataków Stany Zjednoczone zachowują wszelkie możliwości dostarczania pomocy wojskowej Ukrainie, w tym systemów uzbrojenia. Według Kirby'ego USA i inne kraje zachodnie mają wiele sposobów na transport niezbędnej pomocy na Ukrainę. "Wiemy, że materiały, broń i amunicja docierają do Ukraińców" – oświadczył rzecznik Pentagonu. W środę Rosjanie atakowali Charków, Dniepr i Czerkasy. Poza tym pojawiły się doniesienia o wybuchach w Nikołajewie i w rejonie browarskim w obwodzie kijowskim.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

(Fot. Siły Zbrojne Ukrainy, Twitter/TpyxaNews)

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies