Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 69 dzień rosyjskiej inwazji. Eksplozje we Lwowie, ponad tysiąc ciał w obwodzie kijowskim

Trwa 69. dzień wojny Ukrainy z Rosją. W obwodzie kijowskim odkryto już ponad 1200 ciał cywilów, którzy zginęli z rąk Rosjan, poinformowała o tym regionalna policja. Dzisiaj (3 maja) KE ma przedstawić 6. pakiet sankcji wobec Rosji.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 21.04 - Rosyjski atak na Azowstal ze środy, 3 maja

Film został opublikowany przez doradcę burmistrza Mariupola Petra Andryushchenko.

godz. 21.01 - Kłęby dymu nad obwodem dnipropietrowskim

godz. 20.33 - Rozmowa telefoniczna prezydentów Ukrainy i Polski

Podczas rozmowy telefonicznej prezydent Ukrainy pogratulował prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie oraz całemu narodowi polskiemu z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Demokratyczne wartości i tradycje, pogoń za sprawiedliwością łączą nasze państwa i narody. Dziś odczuwamy silne przodowanie Polski w bezinteresownej walce Ukraińców o europejskie wartości. Doceniamy to! - podkreśliła głowa państwa ukraińskiego.

Wołodymyr Zełenski poinformował Andrzeja Dudę o kierunkach oporu przeciw agresorowi na pierwszej linii oraz o tragicznej sytuacji w Mariupolu.

godz. 20.30 - 40 ciężko rannych żołnierzy wciąż przebywa na terenie Azowstali

Na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu, na południu Ukrainy, przebywa ponad 40 ciężko rannych żołnierzy - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk na briefingu.

- Tam jest teraz ponad 40 ciężko rannych, leżących, i potrzebują oni ratunku. Władze ukraińskie zwróciły się do Rosji z żądaniem podjęcia decyzji i wydania nam tych ludzi, którzy są kombatantami i zgodnie z konwencjami genewskimi powinni zostać przekazani Ukrainie - oznajmiła Wereszczuk.

godz. 20.26 - Dwie podstacje elektryczne uszkodzone po ataku rakietowym na Lwów

Dwie podstacje elektryczne zostały uszkodzone po ataku rakietowym na Lwów, powiedział mer miasta Andrij Sadowy.

Spółka Ukraińskie Koleje poinformowała, że pociągi jadące do Lwowa są opóźnione, ponieważ Rosjanie celowali w podstacje będące częścią infrastruktury kolejowej - podaje The Kyiv Independent.

godz. 20.19 - Momenty eksplozji we Lwowie uchwycone przez mieszkańców

godz. 19.44 - Eksplozje w wielu miastach Ukrainy, w tym we Lwowie

- Wybuchy w wielu regionach Ukrainy po wielogodzinnym alarmie lotniczym. Rosja wystrzeliła dziesiątki pocisków manewrujących przeciwko ukraińskim miastom, niektóre zostały przechwycone przez obronę powietrzną. Pięć dużych eksplozji zgłoszonych ze Lwowa - podaje portal Liveuamap.

godz. 19.40 - Pałac Elizejski o rozmowie prezydenta Francji z Władimirem Putinem

Pałac Elizejski poinformował, że podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Rosję do umożliwienia ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Po południu rosyjska armia rozpoczęła szturm fabryki, która jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w tym regionie. Szacuje się, że ponad 200 cywilów schronionych w zakładach wciąż czeka na ewakuację.

Pałac Elizejski napisał w komunikacie, że podczas rozmowy z Władimirem Putinem prezydent Francji wyraził "głębokie zaniepokojenie" w związku z sytuacją w Mariupolu i w Donbasie.

- Emmanuel Macron wezwał Rosję do umożliwienia dalszej ewakuacji z zakładów Azowstal, która rozpoczęła się w ostatnich dniach, w porozumieniu z organizacjami humanitarnymi, pozostawiając ewakuowanym wybór miejsca docelowego, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym - napisało biuro prezydenta Francji.

Emmanuel Macron wezwał Rosję, aby "wywiązała się ze swoich obowiązków jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ i zatrzymała niszczycielską agresję" na Ukrainę.

Francuski przywódca wyraził też gotowość do podjęcia rozmów w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady na eksport ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.

godz. 19.36 - Wojska rosyjskie gotowe do uderzenia z Naddniestrza

Wojska rosyjskie, które stacjonują w nieuznawanej separatystycznej republice Naddniestrza w Mołdawii, są gotowe do wkroczenia na ukraińskie terytorium. Jednocześnie trwają przygotowania do ewakuacji rodzin rosyjskich oficerów z tego regionu - informuje we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

- W naddniestrzańskim rejonie Republiki Mołdawii sytuacja pozostaje trudna. Pododdziały grupy operacyjnej wojsk rosyjskich nadal są w pełnej gotowości bojowej -  czytamy w komunikacie.

Sztab Generalny poinformował też, że na kierunku wołyńskim, poleskim i siewierskim pododdziały sił zbrojnych Białorusi kontynuują wzmacnianie granicy z Ukrainą w obwodach brzeskim i homelskim, zaś okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego nadal atakują ogniem rakietowym obiekty cywilnej infrastruktury Ukrainy.

godz. 19.34 - Tak wygląda Izium w obwodzie charkowskim po przejściu wojsk rosyjskich

godz. 18.46 - Więcej rosyjskich banków może zostać odłączonych z systemu SWIFT

Komisja Europejska pracuje nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji, mających na celu odłączenie kolejnych banków od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT - powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell, pisze portal Europejska Prawda.

- Niesprowokowana wojna Rosji z Ukrainą wpływa na światowe bezpieczeństwo. Pracujemy nad szóstym pakietem sankcji mających na celu odłączenie większej liczby banków od SWIFT, sporządzenie listy podmiotów dezinformacyjnych i zwalczanie importu ropy. Środki te zostaną przedłożone Radzie do zatwierdzenia - napisał Borrel na Twitterze.

godz. 18.41 - Przerażeni horrorem zgotowanym przez Rosjan w Azowstali

- To ludzie, którym udało się ewakuować z zablokowanego zakładu Azovstal. Do Zaporoża przybyło 156 mieszkańców Mariupola - napisał na Twitterze portal Hromadske.

godz. 18.33 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Trwa ofensywa w obwodach donieckim i ługańskim"

- Przeciwnik nie zaprzestaje akcji ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej mających na celu ustanowienie pełnej kontroli nad terytorium donieckiego i ługańskiego oraz utrzymanie korytarza lądowego pomiędzy wspomnianymi terytoriami - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim raporcie operacyjnym.

godz. 18.31 - Dodatkowe baterie "Gradów" w pobliżu Izium, w obwodzie charkowskim

- Okupanci wprowadzili dodatkowe baterie Gradów i ciężkich moździerzy w pobliżu Izium - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 18.18 - Alarm przeciwlotniczy na Ukrainie

Jak podaje portal NEXTA, w niemal każdym ukraińskim obwodzie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

godz. 18.15 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "Mariupol to wypalone miasto"

Mariupol, który zmaga się z rosyjskim oblężeniem, to wypalone miasto, a w Charkowie Rosjanie zmietli 1/5 budynków z powierzchni ziemi - zacytowała we wtorek agencja Ukrinform przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do parlamentu Albanii.

- Rosyjska armia atakuje nasze miasta i wioski przy użyciu artylerii, lotnictwa i nie żałuje rakiet. W naszym największym mieście na wschodzie kraju, Charkowie, zniszczono 1/5 budynków. To ponad 2,5 tys. budynków. Zostały one spalone, zburzone rosyjskimi pociskami albo uszkodzone na skutek ostrzałów - powiedziała głowa państwa ukraińskiego.

godz. 18.11 - Co najmniej 10 osób nie żyje w wyniku rosyjskiego bombardowania w Awdijiwce

- Co najmniej 10 osób zginęło, a 15 zostało rannych po rosyjskim bombardowaniu zakładu chemicznego w Awdijiwce - podaje portal Liveuamap.

godz. 17.17 - Sekretarz Obrony USA: "Użycie broni chemicznej lub biologicznej przez Rosję wywoła reakcję międzynarodowej społeczności"

- Ewentualne rosyjskie użycie broni chemicznej lub biologicznej przeciwko Ukrainie prawdopodobnie wywoła reakcję społeczności międzynarodowej - twierdzi sekretarz obrony USA Lloyd Austin. - Rosja może również eskalować konflikt w Ukrainie za pomocą cyberataku.

godz. 17.10 - Ewakuowani cywile z Mariupola przyjechali do Zaporoża

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że zakończyła się ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu. 101 osób bezpiecznie dotarło dziś do Zaporoża.
Informację przekazała w mediach społecznościowych Osnat Lubrani, koordynatorka ONZ do spraw pomocy humanitarnej dla Ukrainy. "Ludzie, z którymi podróżowałam, opowiadali mi łamiące serce historie o piekle, przez które przeszli" - napisała na Twitterze. Dodała, że w zakładach nadal pozostają uwięzienie cywile. Zapewniła, że ONZ zrobi wszystko, aby im pomóc.

Z zakładów Azowstal ewakuowano w sumie 101 osób. W grupie tej byli mężczyźni, kobiety, dzieci i osoby starsze. Niektórzy z nich są ranni. Kolejne 58 osób dołączyło do konwoju w miejscowości Manhusz, położonej na obrzeżach Mariupola. Dzisiaj cywile dotarli bezpiecznie do Zaporoża, gdzie zostaną objęci opieką zdrowotną i psychologiczną. Akcja trwała pięć dni. W ewakuację cywilów zaangażowany był także Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Dzisiaj Rosjanie ponownie zaczęli szturmować zakłady Azowstal. To ostatni punkt ukraińskiej obrony w Mariupolu. W fabryce jest kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy z Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. W piwnicach zakładów chronią się też cywile. Co najmniej dwoje z nich zginęło w wyniku ostatnich bombardowań dokonanych przez Rosjan.

godz. 17.01 - Rosja przepuściła "mocny atak" na oblężoną fabrykę Azowstal w ukraińskim Mariupolu, podaje ukraińska armia

Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Jest to ostatni punkt ukraińskiej obrony miasta. Znajduje się tam kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy. W piwnicach fabryki chronią się też cywile. Co najmniej dwoje z nich zginęło w wyniku ostatnich bombardowań dokonanych przez Rosjan.

O rosyjskim szturmie na fabrykę poinformował wiceszef broniącego zakładów pułku Azow Swiatosław Pałamar. W rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Pałamar zaznaczył, że w ostatnich godzinach Rosjanie próbują przełamać obronę Ukraińców i dostać się na terytorium zakładów. Szturm poprzedzony był intensywnymi nocnymi lotniczymi bombardowaniami fabryki.

Bomby spowodowały silny pożar, który było widać w całym mieście. Spod gruzów w jednej z piwnic fabryki wydobyto ciała dwóch kobiet. Jak relacjonuje na udostępnionym nagraniu jeden z cywilów, który się uratował z bombardowania - o drugiej w nocy nastąpił potężny wybuch. Rannych zostało około 10 osób. Dwie kobiety nie przeżyły.

Ewakuacja cywilów z Azowstali nie jest możliwa z powodu rosyjskich ostrzałów. W ostatnich dniach dzięki czasowemu wstrzymaniu ognia z fabryki ewakuowano około 100 cywilów.

godz. 16.10 - Po rozmowie prezydentów Francji i Rosji

Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył ponad 2-godzinną rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem, który miał stwierdzić, że Kijów "nie jest gotowy do poważnej pracy nad zakończeniem konfliktu". Rosyjski prezydent miał również wezwać Zachód do zaprzestania przekazywania pomocy wojskowej Ukrainie.

godz. 16.04 - Rosjanie pojmali włodarza miejscowości Czornobajiwka

- Rosyjscy okupanci pojmali włodarza miejscowości Czornobajiwka w obwodzie chersońskim Igora Dudara. Wywiesili również rosyjską flagę oraz zniszczyli oznaczenia w języku ukraińskim - relacjonuje portal NEXTA.

godz. 15.23 - Patriarcha Moskwy Kirył: "Rosja nikogo nie zaatakowała"

Głowa rosyjskiego kościoła prawosławnego, Patriarcha Moskwy Kirył, również znany jako Władimir Gundjajew, powiedział, że "Rosja nikogo nie zaatakowała", podaje portal Ukraińska Prawda, cytując RIA Nowosti.

- Nie chcemy z nikim walczyć. Rosja nikogo nie zaatakowała. Takie stwierdzenia są równie ciekawe, kiedy wielkie i mocne państwo nikogo nie zaatakowało, tylko broni własnych granic - dodała głowa rosyjskiego kościoła prawosławnego.

godz. 14.52 - Rosjanie wznowili ostrzał Azowstalu

Rosjanie wznowili bombardowanie zakładów metalurgicznych Azowstal za pomocą artylerii i lotnictwa. Jak informuje mer Wadym Bojczenko w Mariupolu może jeszcze przebywać około 100 tysięcy cywilów.  Na terenie zakładów Azowstal wciąż przebywają cywile - ponad 200 osób, które czkają na ewakuację.

godz. 13.04 - W obwodzie donieckim zginęło 9 osób

W obwodzie donieckim zginęło dzisiaj dziewięć osób. Rosjanie atakują przede wszystkim w Donbasie. Koncentrują tam swoje siły. Według ukraińskiego sztabu generalenego ostatniej doby Rosjanie przewieźli na Ukrainę czołgi i transportery opancerzone z Woroneskiego obwodu Rosji.

godz. 11.45 - Ostatni ostrzał obwodu charkowskiego - jedna osoba zginęła

Podczas ostatniego ostrzału obwodu charkowskiego zginęła jedna osoba. Uszkodzono wiele obiektów cywilnych. W ciągu nocy Rosjanie ostrzeliwali Charków m.in z rakiet Grad.

godz. 9.48 - Nocny ostrzał obwodu ługańskiego

W nocy Rosjanie strzelali 25 razy do miast w obwodzie ługańskim próbująć zdobyć pełną kontrolę nad Rubiżnym i Popasną oraz przesunąć się do obwodu Donieckiego w kierunku Łymanu i Słowiańska. Najbardziej ucierpiały mieszkalne dzielnice Rubiżnego i Popasnej, Siewierodoniecka, Horichowa, Hirskiego i Zołotego.

godz. 9.45 - Rakietą w 120-letnią cerkiew

W rejonie Żytomierza rosyjska rakieta uszkodziła 120-letnią cerkiew.

godz. 9.01 - Z Rosji uciekło 300 tys. osób

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Rosji wyemigrowało ponad 300 tysięcy osób - podał portal Mediazona, powołując się na oficjalne dane rosyjskiej służby granicznej. Większość z uciekinierów to pracownicy sektora informatycznego, opozycja i niezależni dziennikarze.

godz. 7.57 - Szósty pakiet sankcji wobec Rosji

Komisja Europejska przedstawi dzisiaj szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Dokument zostanie stworzony na podstawie konsultacji, które Bruksela prowadziła podczas weekendu z unijnymi stolicami. Komisja ma zaproponować m.in. stopniowe wprowadzenie embarga na dostawy ropy z Rosji i odłączenie największego rosyjskiego banku od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Jutro pakietem restrykcji powinni zająć się unijni ambasadorowie, a decyzja jest spodziewana jeszcze w tym tygodniu.

godz. 7.01. - W obwodzie kijowskim odkryto już 1200 ciał cywilów

W obwodzie kijowskim odkryto już ponad 1200 ciał cywilów, którzy zginęli z rąk Rosjan, poinformowała o tym regionalna policja.

godz. 7 - Drugi atak rakietowy na port w Odessie

Po północy gubernator obwodu odeskiego Maksym Marczenko poinformował o drugim ataku rakietowym na port w Odessie, do którego doszło 2 maja. Podkreślił, że są  ofiary i ranni.
Rosjanie trafili w internat, zabijając 14-latka i raniąc 17-latkę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodał, że od 24 lutego potwierdzono śmierć 220 dzieci z rąk rosyjskich wojsk, ale nie są to pełne dane, ponieważ część terytorium Ukrainy znajduje się pod okupacją. 

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies