Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 68. dzień rosyjskiej inwazji. Zniszczone kutry koło Wyspy Węży. Port w Odessie ostrzelany

Trwa 68. dzień wojny Ukrainy z Rosją. "The Times", powołując się na dane wywiadu Ukrainy, donosi o planach rosyjskiej inwazji na Mołdawię. Szef rosyjskiej dyplomacji udzielił wywiadu włoskiej telewizji, w którym przytoczył propagandowe tezy Kremla. Dziś (2 maja) zostanie wznowiona zostanie ewakuacja Mariupola. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

Na dzisiaj to wszystkie informacje z Ukrainy. Kolejna relacja w środę 3 maja. 

godz. 22.52 - Widok rosyjskiej ambasady w Tallinie.

godz. 22.17 -  Cybernetyczna ofensywa Ukrainy przeciw Rosji i obrona przed rosyjskimi hakerami jest skuteczniejsza niż przewidywano, o czym przekonał się nawet jej inicjator, wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow - pisze portal technologiczny Wired.

Władze w Kijowie zdołały nie tylko "utrzymać cały kraj online pośród zalewu hakerskich (rosyjskich) ataków, ale też przenieść tę walkę do Rosji" - ocenia Wired.

Według Fedorowa, skuteczność armii ukraińskich hakerów wynika z tego, że w odróżnieniu od rosyjskich siatek hakerskich nie jest to "scentralizowana, zmonopolizowana i podatna na korupcję" struktura kontrolowana przez państwo.

godz. 22.05 - UEFA zawiesiła reprezentację Rosji w piłce nożnej w uczestnictwie w Lidze Narodów 2022/23. Rosja również została zawieszona w kobiecym EURO 2022/22.

Ponadto rosyjskie kluby zostały zawieszone w europejskich pucharach na sezon 2022/23.

godz. 21.42 - Na wschodzie Ukrainy siły zbrojne odparły 12 ataków, zniszczyły 6 czołgów i dziesiątki innego sprzętu Rosjan - podaje Ukraińska Prawda. 

godz. 21.35 - Komisja Europejska nie ma informacji, by jakaś unijna spółka uległa żądaniom Rosji i zgodziła się płacić za gaz w rublach.

Takie stanowisko przedstawiła komisarz do spraw energii Kadri Simson po nadzwyczajnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Chodzi o żądania Kremla dotyczące zakładania kont w Gazprombanku, by płacić za błękitne paliwo. Polska i Bułgaria, które w ubiegłym tygodniu odmówiły ich spełnienia, zostały odcięte przez Rosję od dostaw gazu.

godz. 21.18 -  Rozmawiałem z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock i podziękowałem jej za wsparcie embarga na dostawy rosyjskiej ropy naftowej - przekazał w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

godz. 20.55 - Polska zaproponowała zorganizowanie 9 maja unijnego, okrągłego wsparcia energetycznego dla Ukrainy. Pomysł zgłosiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na nadzwyczajnej naradzie w Brukseli.

godz. 20.30 - Rosyjskie wojska kierują ofensywę pod Iziumem w obwodzie charkowskim, próbują zdobyć kontrolę nad Rubiżnem i Popasną w obwodzie ługańskim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

godz. 20.20 - Ogień szaleje zakładach Azovstal w Mariupolu po rosyjskim bombardowaniu. To ostatni bastion żołnierzy ukraińskich i cywilów w Mariupolu. 

godz. 19.50 - 13-letnie dziecko znalazło się wśród zabitych w ataku rakietowym w Odessie, ale nie ma jeszcze pełnych informacji o ofiarach - powiedział rzecznik odeskiej obwodowej administracji wojskowej Siergiej Braczuk.

- Wstępnie potwierdziły się informacje, że są zabici i ranni, są informacje, że wśród zabitych jest 13-letnie dziecko. O szczegółach powiemy później, bo akcja ratunkowa wciąż trwa - powiedział Braczuk.

godz. 19.35 - Amerykańskie haubice mają szybko dotrzeć do wojska Ukrainy. 

19.12 - W jednej z rosyjskich fabryk zbrojeniowych na Syberii wybuchł pożar - podały niezależne media. Według portalu Mediazony, dwie osoby straciły życie. To nie pierwsze, od początku inwazji na Ukrainę ,tego typu zdarzenie w rosyjskich firmach produkujących dla wojska. Rosyjscy dziennikarze niezależni sugerują, że pożary i awaria to działania dywersyjne przeciwników wojny z Ukrainą.

19.00 - Odessa, ukraiński port nad Morzem Czarnym, zaatakowana rakietami. Jak informuje w mediach społecznościowych gubernator obwodu odeskiego Maksym Marczenko, są ofiary i ranni.

Według jego informacji, rosyjskie rakiety spadły na jeden z obiektów infrastruktury.
Na razie nie są znane szczegóły ataku.

godz. 18.50 - „Z 10 czołgów tylko jeden został zepsuty” – SBU przechwyciła kolejną rozmowę rosyjskich okupantów.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła, że rosyjscy okupanci łamią własny sprzęt, aby nie walczyć z ukraińskimi obrońcami. Świadczą o tym nowe rozmowy telefoniczne najeźdźców, które zostały przechwycone przez służby specjalne.

W opublikowanym zapisie okupant podaje, że jego pułk ma wiele strat, jedyny czołg, który pozostał, rozbił się, by nie iść na front. Jak wyjaśnił młody najeźdźca, z 10 czołgów na początku wojny w jego jednostce pozostał tylko jeden. I celowo go zepsuto. „No cóż, dzięki Bogu! Zdemontuj to, oddaj na złom, bądź bezpieczny” - radzi ojciec.

godz. 18.35 - Prokuratorzy i policja zidentyfikowali pierwszego podejrzanego zamieszanego w brutalne morderstwa ludności cywilnej w podkijowskim mieście Bucza: Siergieja Koloceja, dowódcę jednostki Gwardii Narodowej Rosji.

Prokuratorzy i policja Buczy ustalili, że to ten oficer wojskowy zabił w Buczy czterech nieuzbrojonych mężczyzn 18 marca - twierdzi Prokurator Generalny Ukrainy Iryna Venediktova.

Ustalono również, że 29 marca Kolotsei torturował innego cywila, zmuszając go do przyznania się do działalności wywrotowej przeciwko armii rosyjskiej. Zabrał proukraińskiego mieszkańca do „piwnicy”, gdzie pobił go rękami, karabinem maszynowym i kabłąkiem do noża. Mężczyzna został przewieziony na „miejsce egzekucji”, gdzie został zastrzelony w pobliżu ucha w pozorowanej egzekucji.

Venediktova dodała, że jednym z wypaczonych sposobów prześladowania i zastraszania ofiary było zmuszanie jej do wąchania zwłok.

godz. 18.10 - W regionie Kijowa odkryto już ponad 1200 ciał cywilów, którzy zginęli z rąk najeźdźców - poinformował szef regionalnej policji Andriej Nebitow.

godz. 17.53 - Ostrzał w rejonie Charkowa: w ciągu jednego dnia Rosjanie zabili trzy osoby i raniły osiem.

godz. 17.47 - W Rosji trwa nabór żołnierzy do walki na Ukrainie, którego normy przewidują, że okręgi federalne (oprócz Moskwy) mają dostarczać po 200 „ochotników" tygodniowo.

godz. 17.10 - Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak udzielił wywiadu CNN gdzie powiedział, że za postęp w negocjacjach Kijów uzna koniec okupacji kraju. - Nie jesteśmy gotowi do kompromisu w sprawie niepodległości" - dodał.

Stanowisko Kijowa jest jasne. "To nie Ukraina zaczęła tę wojnę. (...) Najważniejszą sprawą dla nas jest nasza niepodległość, suwerenność i terytorialna integralność. O to właśnie walczymy. O naszą ziemię i wolność" - oświadczył Jermak.

godz. 16.55 - Austria jest gotowa do wspierania Unii Europejskiej embarga na dostawy ropy z Rosji. 

godz. 16.45 - Izrael zażądał od Rosji przeprosin za słowa rosyjskiego ministra spraw zagranicznych. Siergiej Ławrow mówił, że Adolf Hitler miał mieć po części żydowską krew. Polityk chciał w ten sposób usprawiedliwić rozpowszechnianą przez Kreml tezę, jakoby Rosja na Ukrainie walczyła z “miejscowymi nazistami”. Teza ta wielokrotnie była już obalana przez ekspertów.

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało na rozmowę rosyjskiego ambasadora w tym kraju. Premier Izraela Naftali Bennett oświadczył, że wypowiedź Ławrowa jest kłamstwem, bo sugerowałaby, że Żydzi sami na sobie dokonali najstraszniejszej zbrodni przeciwko ludzkości.

Izrael oficjalnie zażądał od Rosji przeprosin. “Taka wypowiedź jest nie do wybaczenia, jest skandaliczna i jest oczywistym błędem historycznym. Oczekujemy przeprosin” - mówił w jednej z izraelskich telewizji minister spraw zagranicznych Yair Lapid.

godz. 16.30 - Mamy nadzieję powrócić do Kijowa przed końcem maja - powiedziała w poniedziałek amerykańska charge d'affairs amerykańskiej misji dyplomatycznej Kristina Kvien. Placówka niedawno wznowiła działalność we Lwowie. Podczas briefingu prasowego we Lwowie Kvien powiedziała, że dyplomaci powrócą do Kijowa przed końcem miesiąca, o ile pozwolą na to okoliczności.

godz. 16.15 - Senat USA może rozważyć w tym roku ustawę o konfiskacie rosyjskiego majątku.

godz. 15.54 - Ukraina otrzymała grant Banku Światowego w wysokości 495 mln euro.

godz. 15.38 - Okręty Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym i Azowskim kontynuują ataki rakietowe na terytorium Ukrainy, wykonują zadania izolowania obszaru działań wojennych, rozpoznania i wsparcia ogniowego w kierunku przybrzeżnym - podaje Ukraińska Prawda za Ministerstwem Obrony. 

Obecnie na Morzu Czarnym znajdują się trzy statki kosmiczne „Kaliber” z salwą pocisków do 20 pocisków.

godz.15.21 - Pierwsza Dama USA Jill Biden odwiedzi w tym tygodniu Rumunię i Słowację.

Jak poinformowało biuro Pierwszej Damy, w sobotę w stolicy Rumunii Jill Biden spotka się z członkami rządu, pracownikami ambasady USA oraz nauczycielami pracującymi z przesiedlonymi ukraińskimi dziećmi.

godz. 15.20 - Polacy z Kijowa, podobnie jak wszyscy mieszkańcy ukraińskiej stolicy czekają na koniec wojny. Duża część organizacji polonijnych i polskich zespołów artystycznych ewakuowała się do Polski. Wstrzymane zostało wydawanie prasy polonijnej.

Jak podkreśla redaktor naczelny „Dziennika Kijowskiego” Stanisław Panteluk - wydawanie gazety jest obecnie niemożliwe. Pan Stanisław wyjechał z Kijowa podczas bombardowań. Jak dodaje, obecnie nie ma technicznych warunków do wydawania gazety, bo wyjechał, jak mówi, praktycznie bez niczego.

Redaktor Panteluk dodaje, że ma nadzieję iż już niebawem znów wróci do pracy dziennikarskiej na Ukrainie. Jak podkreśla, jeśli działania wojenne nie ulegną zaostrzeniu, planuje powrót do Kijowa w najbliższych tygodniach. Jak dodaje, to w Kijowie dzieją się rzeczy ważne dla całego państwa ukraińskiego, ale też dla obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia.

Z Kijowa wyjechała duża część miejscowych Polaków. Do Polski ewakuowały się m.in dzieci i młodzież z zespołu pieśni i tańca Polanie znad Dniepru. Część uchodźców polskiego pochodzenia z Ukrainy znalazła schronienie w Domu Polonii w Pułtusku, prowadzonym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

godz. 14.35 - Ponowny atak na most nad ujściem Dniestru

Rosjanie ponownie ostrzelali rakietami most nad ujściem Dniestru do Morza Czarnego na Ukrainie - podał rzecznik władz obwodu odeskiego, Serhij Bratczuk. Tereny, które zaatakowali, graniczą z kontrolowanym przez Moskwę regionem Naddniestrza w granicach Mołdawii.

Przed tygodniem Rosjanie dwukrotnie zbombardowali tą samą przeprawę.z

godz. 14.11 - Zniszczone przez Rosjan gimnazjum w Łysyczańsku

godz. 13.18 - Mieszkańcy obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy nie chcą się ewakuować 

Ludzie odmawiają ewakuacji! Dziś tylko 20 osób zostało wywiezionych z obwodu ługańskiego! Osiemnastu mieszkańców Lisiczańska i dwóch mieszkańców Siewierodoniecka wybrało dziś bezpieczeństwo i już zmierza do spokojnego życia. Tylko nieliczni odpowiadają na wezwanie do ewakuacji, a ostrzały tylko się nasilają" - ubolewał na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Jak dodał, tym, którzy zostali, została dostarczona pomoc humanitarna.

godz. 12.53 - Służby opublikowały fragment przechwyconej rozmowy wojskowych w obwodzie zaporoskim

godz. 12.41 - Brytyjskie Ministerstwo Obrony publikuje mapę Mapę z aktualną sytuacją na froncie 

godz. 12.26. - Nowy pakiet sankcji

Nowy - szósty - pakiet sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę ma być przedstawiony przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen we wtorek - poinformował portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne. Głównym punktem projektu ma być rezygnacja z importu rosyjskiej ropy naftowej.

godz. 12.11 - Pociski w Odessie

Po raz trzeci w ciągu ostatniego miesiąca wojska rosyjskie wystrzeliły pociski na ten sam most w Odessie.

godz. 11.50 - Nancy Pelosi, szefowa Izby Reprezentantów, podczas wizyty w Polsce: Polska jest najbardziej aktywnym obrońcą Ukrainy

- Dziękuję całemu polskiemu narodowi i polskiemu rządowi. Polska jest najbardziej aktywnym obrońcą Ukrainy - mówiła Nancy Pelosi, szefowa Izby Reprezentantów, podczas wizyty w Polsce.

- Rosja zrobiła wystarczająco dużo, aby uzasadnić najsilniejsze sankcje. Ich zachowanie jest nie do przyjęcia. Nie powiniśmy ograniczać się ze względu na zagrożenie, które stanowią - dodała Pelosi.

- Szczodrość i przykład, który pokazują Polacy, to kwestia historyczna - stwierdziła Pelosi.

godz. 11.07 - Potężna eksplozja w rejonie Czarnobajewki w pobliżu Chersonia

godz. 10.17 - Rosja straciła ponad 23,8 tys. żołnierzy i 2,5 tys. wozów bojowych - Sztab Generalny

godz. 10.10 - Udany atak w pobliżu Wyspy Węży potwierdziła ukraińska armia

Dwa rosyjskie kutry patrolowe zostały zniszczone przez drony Bayraktar - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

godz. 9.50 - W pobliżu Wyspy Węży ukraińskie bayraktary zniszczyły dwie rosyjskie łodzie typu Raptor

godz. 9.20 - Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln osób

poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 23 tys. osób.

godz. 8.40 - MSW Ukrainy opublikowało film z ewakuacji ludności z Mariupola

godz. 8.30 - Finlandia planuję zbudować płot na granicy z Rosją

Informacje podaje NEXTA powołując się na rosyjskie media. 

godz. 7.56 - W obwodzie dniepropietrowskim pocisk rakietowy zniszczył magazyn ze zbożem

Żadna osoba nie została ranna - informuje Suspilne News.

godz. 7.40 - Rosjanie przygotowują się do ataku na Siewierodonieck i Słowiańsk oraz chcą zdobyć pełną kontrolę nad miastem Rubiżne

Rosja planuje wzmocnienie pozycji w mieście Popasna, dokąd przerzucił batalionową grupę taktyczną spod Mariupola. W obwodzie czernihowskim siły rosyjskie ostrzelały pozycje Ukraińców z moździerzy. Trwa ostrzał Charkowa

godz. 7.26 - Dziś ewakuacja cywilów z Mariupola

Rozpoczęta dzień wcześniej akcja ewakuacji cywilów z oblężonego przez Rosjan Mariupola ma być kontynuowana w poniedziałek. Do tej pory do Zaporoża udało się wyjechać ok. 100 osobom.

godz. 7.15 - Rosjanie odcięli komunikację i internet w Chersoniu i w części obwodu zaporoskiego

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy informuje, że Rosjanie odcięli komunikację i internet w Chersoniu i części obwodu zaporoskiego.

godz. 7.00 - Wycofanie wszystkich żołnierzy rosyjskich z Ukrainy może być warunkiem zniesienia sankcji przeciwko Rosji 

- twierdzi minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Podsumowanie nocnych wydarzeń:

  • Według ukraińskich źródeł wojskowych Rosja będzie próbowała otworzyć nowy front przeciwko Ukrainie z Mołdawii - informuje "The Times" - 
    • Źródło, na które powołuje się "The Times" uważa, że Rosja może spróbować wykorzystać frustrację związaną z kosztami życia w Mołdawii i zaostrzyć istniejące napięcia, a w ostateczności przejąć kontrolę nad całym krajem. Jak informuje brytyjski dziennik, twierdzenia te nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane przez inne źródła.
  • Ukraińskie siły zbrojne ogłosiły, że odparły serię rosyjskich ataków na położone na południu miasto Zaporoże.
  • Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Berlin nalega na nałożenie na Rosję embarga na ropę w ramach szóstego pakietu sankcji UE - informuje agencja Ukrinform.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies