Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 67. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja straciła na Ukrainie ponad 23 tysiące żołnierzy, podaje prezydent Zełenski

Trwa 67. dzień wojny na Ukrainie. Podczas wieczornego wystąpienia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał opinii publicznej najnowsze dane dot. strat wojsk rosyjskich od początku wojny. Zdaniem ukraińskiego przywódcy, to już ponad 23 tysiące żołnierzy

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.23 - Osiem ofiar rosyjskich ostrzałów na wschodzie kraju

Osiem cywilów zginęło na wschodzie Ukrainy w rosyjskim ostrzale. Rosjanie starają się przełamać ukraińską obronę w obwodzie charkowskim i donieckim. Tylko podczas ostrzału miasta Łyman zabitych zostało pięć osób. Wojska rosyjskie ostrzelały również osiedla mieszkalne w Charkowie. Tam zginęły trzy osoby.

godz.19.50 - Rosjanie rabują szpitale

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że na okupowanych terenach Rosjanie niszczą infrastrukturę medyczną i wywożą sprzęt, pozostawiając miejscową ludność bez opieki medycznej. Ponadto lekarze mają być zmuszani do leczenia rosyjskich żołnierzy. Według Ukraińskiej Prawdy jedną ze zrabowanych placówek jest szpital w Starobielsku w obwodzie ługańskim. Rosjanie mieli z niego wywieźć sprzęt dostarczany od międzynarodowych darczyńców i rządu. Skradzione miały zostać m.in. respiratory, które służyły leczeniu chorych na Covid-19.

godz. 17.18 - Sto osób opuściło zakłady Azowstal

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że grupa blisko 100 osób opuściła zakłady Azowstal w obleganym Mariupolu. Dziś, przy współpracy ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, rozpoczęto ewakuację zakładów, w których schronienie znalazło ok. tysiąc cywilów i ok. 2 tysięcy ukraińskich żołnierzy.

godz. 14.29 - Siły Powietrzne Ukrainy: "Nie twórzcie i nie powielajcie fałszywych historii"

- Ukraińskie siły powietrzne proszą o niepowielanie głupich, fałszywych historii. Pilot Serhij Tarabalka nie był "Duchem Kijowa" i nie strącił 40 (!!) wrogich samolotów. Został zabity w walce 13 marca. "Duch Kijowa" to mem, wspólny obraz wszystkich ukraińskich pilotów wojskowych - napisał na Twitterze dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko.

godz. 14.24 - Rosjanie szykują się do ataku na Mikołajów i Krzywy Róg

Trwają rosyjskie przygotowania do ataku na Mikołajów i Krzywy Róg na południu Ukrainy. Rosjanie atakują ukraińskie pozycje w Donbasie i obwodzie charkowskim. Bombardowane są także obiekty cywilne. W Donbasie Rosjanie atakują na całej linii frontu. Próbują zająć całość obwodów ługańskiego i donieckiego. Ostrzeliwują szereg miast i miejscowości.

Jak wyjaśnia szef cywilno-wojskowej administracji miasta Sewierodonieck Ołeksandr Striuk, niektórych dzielnic już się nie da odbudować i trzeba je będzie wznosić na nowo, ponieważ w wyniku ostrzałów zostały tam tylko, wypalone od środka, betonowe konstrukcje.

Jak wynika z informacji ukraińskiego sztabu generalnego, rosyjskie wojsko w zajętym obwodzie chersońskim prowadzi działania bojowe, których celem jest ofensywa na dwa duże miasta na południu kraju - Mikołajów oraz Krzywy Róg. W Mikołajowie w ostatnich godzinach słychać było silne eksplozje. W obwodzie charkowskim w okolicach Iziumu trwają intensywne walki. Rosjanie ostrzeliwują też za pomocą artylerii drugie co do wielkości ukraińskie miasto Charków.

godz. 13.54 - Jak wygląda sytuacja na froncie? Mapa z najnowszymi danymi z Ukrainy

Grafika przygotowana przez agencję AFP przedstawia postęp wojsk rosyjskich w Ukrainie i główne incydenty w ciągu ostatnich 24 godzin (stan na dzień 1 maja).

godz. 13.52 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Każdy, kto broni Ukrainy, walczy o możliwość swobodnego życia"

- Ukraina będzie bronić swojej wolności w tej wojnie. Ukraińcy pokonają rosyjskich najeźdźców, którzy przybyli zniszczyć życie w naszym kraju. Każdy, kto broni państwa ukraińskiego, walczy o możliwość swobodnego życia we własnym domu. O wolność i bezpieczeństwo dla swoich dzieci, o ciepły spokój dla ich rodziców - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 13.30 - Angelina Jolie na Ukrainie - aktorka odwiedziła m. in. lwowską szkołę z internatem

godz. 13.26 - Brytyjskie MSZ ujawnia metody działania tzw. "Cyber Frontu Z"

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zdemaskowało metody działania rosyjskiej fabryki internetowych trolli z "Cyber Front Z", która "zalewa media społecznościowe kremlowską propagandą".

Według informacji brytyjskiego wywiadu, Cyber Front Z - której nazwa odwołuje się do litery Z, będącej symbolem rosyjskiej napaści na Ukrainę - ma powiązania z Internet Research Agency, firmą należącą do Jewgienija Prigożyna, biznesmena mającego bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

O istnieniu Cyber Front Z informował już w marcu rosyjski portal Fontanka.ru, podając, że na portalu społecznościowym Telegram zamieszczane jego oferty pracy.

Zatrudnieni mają zamieszczać ok. 200 komentarzy dziennie na platformach społecznościowych, za co dostają pensję wynoszącą 45 tys. rubli miesięcznie (ok. 2800 zł).

godz. 13.24 - Mieszkańcy wyzwolonej Kutuziwki w obwodzie charkowskim spotkali ukraińskich żołnierzy

godz. 12.38 - Mariupolski magistrat: cywile spróbują się ewakuować z miasta

Rada Miejska Mariupola ogłosiła, że ewakuacja ludności cywilnej z Mariupola do Zaporoża jest możliwa 1 maja.

godz. 12.31 - Rosyjscy okupanci mogą torturować cywilów na południu Ukrainy

- Nie wyklucza się zbrodni na ludności cywilnej na czasowo okupowanych terytoriach południowej Ukrainy - powiedział Fedir Wenisławski, przedstawiciel prezydenta w Trybunale Konstytucyjnym i członek Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu, donosi Ukrinform.

- Nie można wykluczyć powtórzenia się i popełnienia tych samych haniebnych zbrodni, jakie popełniano na przedmieściach Kijowa na czasowo okupowanych terytoriach. Co więcej, GUR okresowo otrzymuje informację, że tam (na czasowo okupowanych terytoriach południowej Ukrainy – przyp. red.) popełniane są zbrodnie, ludzie znikają, są skazywani na egzekucje, kobiety są gwałcone. Doskonale rozumiemy, że jest to metoda prowadzenia wojny w Rosji, za którą będzie ponosiła międzynarodową odpowiedzialność prawną” – powiedział Wenisławski.

godz. 12.28 - Trzy bombardowania Charkowa w ciągu ostatnich 24 godzin, mówi szef wojskowej administracji miasta

- Szef charkowskiej administracji wojskowej Oleg Sinegubow powiedział, że rosyjscy okupanci bombardowali miasto trzykrotnie za pomocą artylerii i wyrzutni rakiet w ciągu ostatnich 24 godzin - podaje portal NEXTA. 

godz. 11.43 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła atak terrorystyczny na samolot pasażerski

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegła ataku terrorystycznego na samolot pasażerski nad terytorium Rosji lub Białorusi poprzez neutralizację wrogiego DRG, poinformowała SBU. Według informacji służb ukraińskich, za potencjalny atak Rosja planowała oskarżyć ukraińskie wojsko.

godz. 11.41 - Władze Charkowa apelują do mieszkańców o nieopuszczanie schronów

- Władze Charkowa apelują do mieszkańców, aby nie opuszczali schronów bombowych przez cały dzień 1 maja. Ze względu na silny ostrzał Sałtiwki dzielnicy w północno-wschodniej części Charkowa, mieszkańcy północnych i wschodnich dzielnic są proszeni o nieopuszczanie schronów 1 maja, nawet gdy wyłączone są syreny alarmowe - podaje The Kyiv Independent.

godz. 11.36 - Ponad 7 tysięcy Ukraińców zaginionych z powodu wojny

- Ponad 7 tysięcy Ukraińców jest uznawanych za zaginionych bezpośrednio z powodu rosyjskiej wojny na Ukrainie - napisała na Twitterze deputowana Lesia Wasylenko.

godz. 11.34 - Dym nad miastem Jenakijewe w obwodzie donieckim

godz. 11.04 - Charkowski szpital i osiedla ostrzelane przez Rosjan

- W Charkowie, wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę, 30 kwietnia miejski szpital oraz osiedla mieszkaniowe - podaje ukraińskie MSZ.

godz. 09.45 - Ryzyko rosyjskiego sabotażu w Wielkiej Brytanii

Istnieje niebezpieczeństwo wysłania rosyjskich sabotażystów do Wielkiej Brytanii, aby zaatakowali „kluczowe cele” w akcie zemsty za wsparcie Ukrainy. Brytyjski wywiad jest w stanie wysokiej gotowości. Poinformował o tym Ukrinform, cytując The Sun.

- Służby bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii zostały postawione w stan najwyższej gotowości w obliczu obaw, że armia dywersantów Putina może przeniknąć do kraju w celu zaatakowania kluczowych celów - podała gazeta, powołując się na źródła wywiadu.

Mówi się, że minister spraw wewnętrznych Priti Patel i jej zespół zostali ostrzeżeni przez wysokich rangą funkcjonariuszy MI5 o możliwości działań rosyjskich dywersantów na terytorium brytyjskim.

Z publikacji wynika, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz szef Kancelarii Premiera Stephen Barclay zostali również poinformowani o rosnącym zagrożeniu dla brytyjskiego bezpieczeństwa, jakie mogą nieść rosyjskie służby specjalne.

godz. 09.43 - Straty w infrastrukturze cywilnej wyliczone na 88 miliardów dolarów

- Rosja dąży do zniszczenia Ukrainy jako państwa. Stara się spowodować maksymalne szkody w infrastrukturze i gospodarce Ukrainy. (To są - red.) bezpośrednie straty w infrastrukturze cywilnej Ukrainy od początku wojny z Rosją według Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej i Ministerstwa Gospodarki - graficzne przedstawienie strat podaje Stratcom.

godz. 09.39 - Szef ukraińskiego MSZ: "Jestem wdzięczny USA za dotrzymanie obietnicy stanowczego poparcia Ukrainy

- Rozmawiałem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za dotrzymanie obietnicy stanowczego poparcia Ukrainy. Dyskutowaliśmy o dalszych sankcjach wobec Rosji, dostawach broni i wsparciu finansowym dla Ukrainy. Wezwałem również Stany Zjednoczone do zapewnienia maksymalnej liberalizacji ukraińskiego eksportu - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

godz. 09.25 - Wybuchy w Odessie, działa obrona przeciwlotnicza

- W Odessie słychać wybuchy, działa obrona przeciwlotnicza - podaje Ukraińska Prawda na Twitterze.

godz. 09.22 - Angelina Jolie we Lwowie - w sieci krąży nagranie, jak aktorka kieruje się do schronu na dźwięk syren alarmowych

- Angelina Jolie musiała biec do schronu przeciwbombowego podczas wczorajszej wizyty we Lwowie, gdy zawyła syrena przeciwlotnicza - napisał na Twitterze Stratcom.

godz. 09.19 - Rosjanie porwali kolejnego ukraińskiego samorządowca

W Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim rosyjskie wojsko uprowadziło zastępcę rady miejskiej szefa wsi. Jak donosi Ukrinform, Gmina Terytorialna Miasta Kachowka ogłosiła to na Facebooku .

- 19 kwietnia rosyjskie wojsko zabrało mieszkańca Nowej Kachowki, deputowanego rady miejskiej Nowokachowki, przywódcę wsi Protokowiła Igora Anatolijowycza (ur. 1989) - czytamy w oświadczeniu . Miejsce pobytu mężczyzny jest obecnie nieznane.

Jak poinformował Ukrinform, mer Kachowki Witalij Nemeriec, nie zgadzając się na współpracę z Rosjanami, opuścił miasto zajęte przez wojska rosyjskie.

1 kwietnia siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przybyły na posiedzenie Komitetu Wykonawczego Miasta Kachowka i wyznaczyły Pawła Filipczuka, który do niedawna mieszkał w rosyjskim mieście Soczi i powrócił na kilka dni przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, do "zarządzania". Ponadto okupanci mianowali "swoich ludzi” na stanowiska szefów policji i wodociągów.

godz. 08.48 - 7 ofiar rosyjskiego bombardowania w obwodzie donieckim

- Siły rosyjskie zbombardowały miejscowość Dobropole w obwodzie donieckim. Co najmniej siedem osób zostało rannych, w tym troje dzieci - podaje Euromaidan Press.

godz. 08.46 - Straż Graniczna: prawie 2,8 miliona osób przyjechało do Polski z Ukrainy od początku wojny

godz. 08.44 - Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Kijowie

- Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Kijowie. Stany Zjednoczone są liderem silnego poparcia Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Dziękujemy za pomoc w ochronie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa! - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 08.41 - 219 dzieci wśród ofiar wojny na Ukrainie

- Rosyjska inwazja na Ukrainę zabiła co najmniej 219 dzieci i zraniła kolejne 404 - podaje ukraińska prokuratura generalna.

godz. 08.39 - Ukraińskie siły powietrzne dementują informację o śmierci Ducha Kijowa

- Informacja o śmierci Ducha Kijowa jest nieprawdziwa. Duch Kijowa żyje, uosabia zbiorowego ducha wysoko wykwalifikowanych pilotów Brygady Lotnictwa Taktycznego, którzy z powodzeniem bronią Kijowa i regionu - napisały Ukraińskie Siły Lotnicze na Twitterze. Tym wpisem siły ukraińskie odniosły się do niedawnej, fałszywej informacji o śmierci słynnego "Ducha Kijowa", major Stepana Tarabalka, który miał zestrzelić blisko 40 rosyjskich samolotów.

godz. 08.31 - Rosjanie gorsi od Niemców z czasów II wojny światowej, mówi mer Mariupola

Według mera Mariupola Wadima Bojczenki, armia rosyjska zabiła dwa razy więcej mieszkańców miasta w dwa miesiące niż Niemcy podczas II wojny światowej. Powiedział, że niemiecka okupacja miasta skutkowała śmiercią ok. 10 tysięcy cywilów, podczas gdy rosyjskie wojsko zabiło już więcej niż 20 tysięcy osób.

godz. 08.30 - 14 żołnierzy ukraińskich wróciło do domów z niewoli rosyjskiej

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że doszło do wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Do domów wróciło 14 osób.

godz. 08.25 - Ukraińcy zestrzelili dwa samoloty bojowe oraz siedem dronów

Wojsko ukraińskie strąciło w sobotę, 30 kwietnia dwa rosyjskie samoloty bojowe typu Su-25 i siedem dronów - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę ukraińska armia na Facebooku.

Według tych informacji Rosjanie stracili oba samoloty i cztery z siedmiu zestrzelonych w sobotę dronów nad wschodnią Ukrainą. Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało na Facebooku, że ukraińska armia zniszczyła na kontrolowanej przez Rosjan Wyspie Węży na Morzu Czarnym samobieżną wyrzutnię przeciwlotniczą, trzy czołgi przeciwlotnicze oraz wóz łączności.

godz. 08.18 - Telefony i internet nie działają w częściowo okupowanym obwodzie chersońskim

- Lokalne media i władze donoszą, że połączenie internetowe oraz zasięg telefoniczny zniknęły w Chersoniu oraz w wielu innych dzielnicach. Przyczyna odłączenia nie jest jeszcze jasna - podaje The Kyiv Independent.

godz. 08.07 - Prezydent Ukrainy do żołnierzy rosyjskich: "Lepiej przeżyć w Rosji, niż zginąć na naszej ziemi"

- Jeszcze jest dużo pracy przed nami. Okupanci wciąż są na naszej ziemi i nadal nie dostrzegają oczywistej klęski ich tzw. "operacji". Wciąż musimy walczyć i skierować całe nasze wysiłki w to, aby usunąć okupantów. Zrobimy to. Ukraina będzie wolna. Chersoń, Nowa Kachowka, Melitopol, Berdiansk, Dniprorudne oraz wszystkie inne czasowo okupowane miasta i społeczności, w których okupanci udają, że są panami, będą wyzwolone. Ukraińska flaga powróci tam gdziekolwiek powinna być. Powróci z normalnym życiem - czymś, czego Rosja po prostu nie jest w stanie zapewnić nawet na własnym terytorium - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojego wieczornego wystąpienia.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies