Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 65. dzień rosyjskiej inwazji. Polska przekazuje czołgi Ukrainie

Rozpoczął się 65. dzień wojny na Ukrainie. Nadal najpoważniejsze walki toczą się na wschodzie kraju. Polska przekazuje Ukrainie czołgi T-72.

godz. 22.47 - 600 osób rannych po bombardowaniu szpitala polowego na terenie Azowstalu

Na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu jest ponad 600 rannych osób - poinformował mer miasta, Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję RBK-Ukraina. Jak dodał, Rosjanie zrzucili bomby na szpital polowy na terenie Azowstalu. Po tym nalocie liczba rannych wzrosła ze 170 do ponad 600.
- W całym Mariupolu Rosjanie zabili ponad 20 tysięcy mieszkańców" - powiedział Wadym Bojczenko. Mówił też, że cywile chroniący się na terenie zakładu, oczekują na ewakuację. - Tym bardziej, że - jak wskazał - pogarszają się warunki. Na miejscu są kobiety i dzieci oraz seniorzy. Brakuje żywności, wody pitnej, lekarstw. Oni błagają o ocalenie - mówił burmistrz.

godz. 22.35 - Ukraińcy zniszczyli punkt dowodzenia rosyjskiego wojska niedaleko Izium, w obwodzie charkowskim

Na portalach społecznościowych pojawia się film przedstawiający zniszczenie rosyjskiego posterunku dowodzenia we wsi niedaleko Izium (obwód charkowski).

godz. 22.12 - Ogłoszono alarm w centralnej Ukrainie

W obwodach żytomierskim, kijowskim, czerkaskim i kirowogradzkim ogłoszono alarm przeciwlotniczy - podaje portal TPYXA.

godz. 22.05 - Kraje Unii Europejskiej zatwierdzą embargo na rosyjską ropę najwcześniej w przyszłym tygodniu

- Kraje UE zatwierdzą fazowe wprowadzenie embarga na rosyjską ropę najwcześniej w przyszłym tygodniu - podaje portal NEXTA, powołując się na informację New York Times.

Embargo ma uderzyć w rosyjską ropę transportowaną tankowcami prędzej, niż tą w gazociągach, co może zająć wiele miesięcy.

godz. 21.57 - Wojska ukraińskie wysadziły most w obwodzie donieckim

Wojska ukraińskie wysadziły most kolejowy w obwodzie donieckim. Most wzdłuż rzeki Doniec został zniszczony razem z rosyjskimi wagonami. W ten sposób wojska rosyjskie nie będą mogły wjechać koleją do miejscowości Łyman, podały wojska ukraińskie.

godz. 21.54 - Haribo wstrzymała dostawy swoich produktów do Rosji

Firma Haribo wstrzymała dostawy swoich produktów do Rosji z powodów logistycznych, podaje dziennikarz niezależnej rosyjskiej redakcji Meduza.

godz. 21.24 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "Rosja chce przekształcić Donbas w bezludny obszar"

- Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym, prezydentowi Joe Bidenowi i Kongresowi (USA) za program analogiczny do słynnego Lend-Lease, który bardzo pomógł w walce z nazistami. Jestem pewien, że teraz Lend-Lease pomoże Ukrainie i całemu wolnemu światu pokonać ideologicznych następców nazistów, którzy rozpętali wojnę przeciwko nam. Lend-Lease i inne programy wsparcia Ukrainy to konkretny dowód na to, że wolność wciąż potrafi bronić się przed tyranią - powiedział w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

godz. 21.12 - Po rozmowie prezydenta RP Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem

godz. 21.06 - Szef rosyjskiego MSZ: "Każdy ładunek broni z zagranicy jest celem dla Rosji"

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że każdy ładunek broni do Kijowa z zagranicy, która znajduje się na terytorium Ukrainy, jest „uprawnionym celem” dla Rosji - podaje portal Ukraińska Prawda.

Komentując możliwość zakończenia wojny z Ukrainą do 9 maja, Ławrow powiedział również, że tak zwana „operacja specjalna” zakończy się, gdy tylko jej cele zostaną „wdrożone i osiągnięte”. Minister powiedział również, że sankcje nie zmuszą Rosji do „wezwania pomocy i przeprosin”.

Ławrow wyraził opinię, że rozmowy między Rosją a Ukrainą utknęły w martwym punkcie z powodu niekonsekwentnego stanowiska Kijowa. - Gdyby oni (strona ukraińska – przyp. red.) byli uczciwymi negocjatorami, gdyby byli zaangażowani w to, z czym krok po kroku ustalili, moglibyśmy poczynić znaczne postępy w tych negocjacjach - powiedział minister.

godz. 20.39 - Przybywa ofiar działań wojennych w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy

Dwie osoby cywilne zginęły, a cztery zostały ranne w piątek w rezultacie działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko na Telegramie.

- 29 kwietnia Rosjanie zabili dwóch cywilów w obwodzie donieckim: we Wremiwce i w Szandryhołowem - napisał Kyryłenko. Nie wyjaśnił, jakiego rodzaju ataków dokonali Rosjanie. Dodał, że cztery inne osoby są ranne.

Przekazał także, że w obwodzie donieckim udzielono pomocy sześciu osobom, które zostały ranne w sąsiadującym obwodzie ługańskim.

Szef obwodu zapewnił, że wszyscy sprawcy odpowiedzą za dokonane czyny.

godz. 20.34 - Kronika 65. dnia wojny na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało najnowsze wydanie kroniki z wojny na Ukrainie. Najważniejszymi piątkowymi wydarzeniami dla Ukrainy było wyzwolenie ważnej osady w obwodzie charkowskim oraz odbudowa mostów na rzece Irpin.

godz. 20.29 - Ukraina szykuje się na różne warianty wojny

- Ukraina opracowuje plany przystosowania się do różnych wariantów wojny - powiedział szef frakcji „Sługa Narodu” w Radzie Najwyższej Dawid Arahamija, donosi Ukrinform.

- Oczywiście, my wszyscy, Ukraińcy, chcemy wygrać w najbliższej przyszłości i nie chcemy nawet myśleć o długoterminowym scenariuszu, który mógłby trwać latami. Niestety, światowe doświadczenie pokazuje, że było niewiele wojen, które zakończyły się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy - powiedział Arahamija.

Według niego państwo powinno brać pod uwagę wszystkie opcje czasowe zakończenia wojny i dostosowywać działania do różnych scenariuszy.

- Instytut Studiów Strategicznych pracuje obecnie nad opracowaniem wszystkich scenariuszy na czas wojny i przygotowywane są odpowiednie plany ich dostosowania do różnych scenariuszy. Oznacza to, że musimy wziąć pod uwagę ryzyko i scenariusze, które mogą się pojawić. A jednak wierzymy w zwycięstwo Sił Zbrojnych iw niedalekiej przyszłości będziemy mogli wypędzić wroga - powiedział Arahamija.

godz. 20.24 - W Hostomelu otwarto czasowe przejście po rosyjskich atakach

godz. 20.20 - Skutki bombardowania w Zełendolsku, w obwodzie dniepropietrowskim

Wojska rosyjskie ostrzelały w piątek, 29 kwietnia miejscowości w rejonie miasta Zełenodolsk w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - poinformowały władze regionu. Pod ostrzałami z systemów Uragan znalazły się wsie Mała Kostromka i Wełyka Kostromka.

- Okupanci po raz szósty w ciągu dzisiejszego dnia ostrzelali hromadę (gminę) Zełenodolsk. Pod ostrzałem z uraganów znalazły się Wełyka Kostromka i Mała Kostromka - napisał w Telegramie szef obwodu Wałentyn Rezniczenko.

Kilka domów zostało uszkodzonych w wyniku ostrzałów, jednak nie ma ofiar w ludziach - poinformował szef administracji. Opublikował zdjęcia zniszczeń: jeden z domów ma uszkodzony dach i całkowicie wybite szyby w oknach, drugi - potężną wyrwę w dachu.

Ostrzały wsi w obwodzie dniepropietrowskim z systemów artylerii rakietowej Uragan trwają w czasie, gdy wojska rosyjskie intensyfikują działania na południowym wschodzie Ukrainy.

godz. 20.12 - Jedna osoba nie żyje, trzy są ranne po bombardowaniu dzielnicy Petrowski w Doniecku

W wyniku bombardowania dzielnicy Petrowski w Doniecku zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - podaje portal TPYXA.

godz. 20.06 - Żołnierz rosyjski zatrzymany przez ukraińską policję

We wsi Ostrołucze na wschód od Kijowa został zatrzymany w piątek rosyjski kaemista, który zgubił się, gdy przebywał na tych terenach z wojskami okupacyjnymi, a następnie się ukrywał - podała ukraińska policja w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

- We wsi Ostrołucze, w rejonie (powiecie) baryszewskim, pracownicy bezpieczeństwa wewnętrznego policji wraz z żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy i obrony terytorialnej wpadli na trop ukrywającego się żołnierza (sił) wroga - czytamy we wpisie.

Jak poinformowała ukraińska policja, 21-latek okazał się być żołnierzem pochodzącym z Tatarstanu, który obsługiwał karabin maszynowy w brygadzie zmechanizowanej. Mężczyzna najpierw się zgubił, a potem wojska rosyjskie go porzuciły - ustalono.

godz. 19.47 - Rosjanie wystrzelili z Sewastopola rakiety - informują ukraińskie media

godz. 19.35 - Rosyjskie lotnictwo kontynuowało w piątek naloty na Mariupol 

Rosyjskie lotnictwo kontynuowało w piątek naloty na Mariupol - podał w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Na kierunku mariupolskim nieprzyjaciel kontynuował naloty na Mariupol. Główne wysiłki skupił na blokowaniu jednostek naszych wojsk na terenie zakładu Azowstal, a także przeniósł część jednostek z Mariupola w kierunku miasta Kurachów. Wróg kontynuuje ataki powietrzne i rakietowe w celu zniszczenia infrastruktury cywilnej i zakłócenia logistyki naszych żołnierzy" - czytamy w komunikacie.

godz. 19.22 - Brytyjska ambasador Melinda Simmons wróciła do Kijowa. "Witaj z powrotem!" - przekazało ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji

godz. 19.12 - Stopniowe embargo na rosyjską ropę

Kraje Unii Europejskiej prawdopodobnie zatwierdzą stopniowe embargo na rosyjską ropę już w przyszłym tygodniu - poinformowali urzędnicy europejscy.

godz. 18.33 - "Nowe zdjęcia satelitarne pokazują prawdopobobne ładowanie pocisku Kalibr na rosyjski okręt podwodny w okupowanym przez Rosję porcie Sewastopol na Krymie" - przekazał korespodent "Polito" Christopher Miller

godz. 18.19 - Ukraińskie siły odzyskały kontrolę nad wsią Ruska Łozowa w obwodzie charkowskim

godz. 17.48 - Kancelaria Premiera opublikowała krótkę wideorelację z wizyty w Warszawie szefa czeskiego rządu Petra Fiali

godz. 17.30 - Łukaszenko: Dyktatura jest lepsza

Łukaszenko powiedział, że Kraje Bałtyckie nie wpuszczają swoich obywateli do Białorusi, żeby nie widzieli, jak dobrze żyją Białorusini. Według niego w krajach sąsiednich brakuje soli i to jest problem demokracji, dlatego dyktatura jest lepsza - podaje NEXTA.

godz. 16.30 - Prezydent Litwy: "Litwa z przyjemnością będzie zaopatrywać od maja Polskę w gaz ziemny ze swojego terminalu LNG"

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przekazał, że odpowiedzią na szantaż energetyczny Rosji jest jeszcze większa jedność i współpraca. "Litwa z przyjemnością będzie zaopatrywać od maja Polskę w gaz ziemny ze swojego terminalu LNG" - zapowiedział na Twitterze.

godz. 16.10 - Godzina policyjna w Odessie

W Odessie, trzecim co do wielkości mieście Ukrainy, od 1 maja wieczorem rozpocznie się godzina policyjna, która trwać będzie do rana we wtorek 3 maja - poinformowały w piątek władze regionu. Oznacza to przedłużenie godziny policyjnej na dzień i noc 2 maja.

"Na terenie Odessy wprowadzona zostaje godzina policyjna od godz. 22 w dniu 1 maja 2022 roku do godz. 5 w dniu 3 maja 2022 roku" - głosi komunikat opublikowany przez władze regionu. W tym czasie nie wolno przebywać na ulicach i w innych miejscach publicznych bez specjalnego zezwolenia. W pozostałych miejscowościach obwodu odeskiego godzina policyjna będzie obowiązywać bez zmian, od godz. 22 do godz. 5 dnia następnego.

godz. 15.55 - "Dziś saperom Mobilnego Centrum Ratownictwa SES Ukrainy udało się zneutralizować bombę FAB-500. Pamiętaj! Jeśli natkniesz się na podejrzany przedmiot, nigdy go nie dotykaj" - przekazała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

godz. 15.35 - M. Morawiecki: Ukraina potrzebuje naszego wsparcia politycznego, pomocy humanitarnej i wojskowej

"Tak jak 15 marca w Kijowie, tak dzisiaj w Warszawie, wysyłamy jasny przekaz: Ukraina potrzebuje naszego wsparcia politycznego, pomocy humanitarnej i wojskowej. Polska i Czechy stawiają na współpracę energetyczną, która wzmocni naszą niezależność od Rosji. Nie możemy płacić rublami za krew Ukrainy" - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

godz. 15.20 - "OBWE wspiera ludzi po obu stronach Dniestru, działając na rzecz pokoju i stabilności w Mołdawii. Wzywam wszystkich do powstrzymania się od wszelkich działań lub oświadczeń, które mogłyby jeszcze bardziej zwiększyć napięcie i pogorszyć sytuację bezpieczeństwa w regionie" - zaapelował szef polskiej dyplomacji i przewodniczący OBWE prof. Zbigniew Rau

godz. 14.40 - Premier Czech Petr Fiala powiedział, że Polska może "wyciągnąć pomocną dłoń" w sprawie dostaw gazu do jego kraju. Szef czeskiego rządu spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Petr Fiala przypomniał, że jego kraj jest w 90 procentach uzależniony od rosyjskiego gazu i w obecnej sytuacji zagrożenia zerwaniem dostaw, Czechy liczą na pomoc innych państw. Czeski premier zadeklarował, że Praga jest gotowa na otwarcie debaty o gazociągu Stork II, który ma połączyć Polskę i Czechy. Czechy są ponadto gotowe do inwestowania w zwiększenie przepustowości gazoportu w Polsce.

W kontekście dostaw ropy naftowej Petr Fiala relacjonował, że otrzymał zapewnienie, że w przypadku wstrzymania przesyłu z Rosji wsparcia ma udzielić PKN Orlen. -Uzgodniliśmy utworzenie grupy roboczej, która w razie wstrzymania dostaw ropy przygotuje scenariusz działania - dodał premier Czech.

godz. 14.35 - Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak informuje - jeszcze w tym roku polskie wojsko otrzyma kolejne zestawy amunicji krążącej WARMATE.

godz. 14.30 - Norwegia zamyka granicę dla towarów z Rosji.

Dla ciężarówek z Rosji - jedyny punkt kontrolny na granicy rosyjsko-norweskiej, Storskog, będzie zamknięty. Również rosyjskie statki będą miały zakaz wchodzenia do norweskich portów.

godz. 14.25 - Polska będzie współpracować z Czechami w celu wypracowania odpowiednich mechanizmów, które pomogą temu państwu przejść przez trudny okres uniezależniania się energetycznego od Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki po piątkowym spotkaniu z czeskim premierem Petrem Fialą.

godz. 14.15 - Pierwsza dama  Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Przekazała pomoc od Kancelarii Prezydenta RP i spotkała się z uchodźcami. 

godz. 14.05 - Kolejne nagranie pokazujące ostrzał oddziałów rosyjskich. 

godz. 14.00 - Obwód ługański. Piechota nadal niszczy rosyjskie czołgi. 

godz. 13.35 - Rosjanie wyłapują w Melitopolu wszystkich mężczyzn w wieku poborowym – poinformował ukraiński mer tego okupowanego przez Rosjan miasta w obwodzie zaporoskim.

- Jeszcze dwa tygodnie temu zaczęli proponować mężczyznom wstąpienie do armii rosyjskiej, a teraz już wyłapują na posterunkach i wywożą w nieznanym kierunku - powiedział Iwan Fedorow na antenie telewizji ukraińskiej. Cytuje go portal Hromadske.

godz. 13.20 - 28 niemieckich osobistości publicznych podpisało się pod listem otwartym do kanclerza Olafa Scholza. Sprzeciwiają się w nim dostarczaniu ciężkiej broni Ukrainie. Złamanie praw międzynarodowych przez Putina nie uzasadnia ich zdaniem godzenia się na „ryzyko eskalacji tej wojny w konflikt nuklearny” - informuje pisze dziennik „Welt”.

godz. 13.07 - Kolejne ataki rakietowe. 28 kwietnia Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe na terenie gminy Fastów. Uszkodzono obiekty infrastruktury, wybuchł pożar.

Zburzono dwa domy zostały, dziesięć jest uszkodzonych. Dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala.

godz. 13.00 - Polska dostarczył Ukrainie ponad 200 czołgów, samobieżne stanowiska artyleryjskie, systemy rakiet wielokrotnego startu i rakiety powietrze-powietrze - pisze Nexta. 

godz. 12.50 - Odpowiadamy za demilitaryzację i bezpieczeństwo Wysp Alandzkich. Mamy na to plan. Jeśli Finlandia ubiegałaby się o członkostwo w NATO, międzynarodowy status regionu nie wymagałby zmiany – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto po rozmowach z szefową MSZ Szwecji Ann Linde w Helsinkach.

godz. 12.30 - Brytyjska sieć hoteli InterContinental Hotel Group wycofuje się z Rosji. Z rosyjskiego rynku znikną marki: Holiday Inn, InterContinental i Crowne Plaza. Brytyjska sieć już w marcu zamknęła swoje biura w Moskwie i wstrzymała budowę i otwarcie nowych hoteli.

godz. 12.20 - W Warszawie rozpoczęło się spotkanie premierów Polski i Czech. Mateusz Morawiecki i Petr Fiala będą rozmawiać o stosunkach dwustronnych oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Premierzy Polski i Czech omówią także możliwości dostarczania na Ukrainę dodatkowego uzbrojenia, nałożenia sankcji wobec Rosji oraz powołania specjalnego funduszu unijnego dla państw, które najbardziej pomagają ukraińskim uchodźcom. Premier Czech chce też rozmawiać o tym, w jaki sposób jego kraj może zapewnić sobie dostawy gazu poprzez Polskę, a także o dostawach ropy i węgla kamiennego.

godz. 12.05 - Szefowie MSZ Polski, Łotwy, Litwy i Estonii – Zbignbiew Rau, Edgars Rinkeviczs, Gabrielius Landsbergis i Eva-Maria Liimets - opowiedzieli się w piątek w Rydze za zwiększeniem sił NATO w regionie w związku ze zmianą sytuacji bezpieczeństwa po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

godz. 11.55 - Rosyjski bombowiec Su-34 zestrzelony przez siły zbrojne Ukrainy w obwodzie charkowskim - przekazuje profil ТРУХА.

godz. 11.42 - Prokurator Generalny Ukrainy: Otworzono ponad 8 tys. spraw dotyczących zbrodni wojennych Rosjan.

godz. 11.35 - Moskwa przygotowuje się do parady na Dzień Zwycięstwa.

godz. 11.30 - Dziennikarka Vera Girich Radia Svoboda zginęła w ataku rakietowym na Kijów, oświadczył jej kolega Aleksander Demchenko.

godz. 11.25 - Jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne w wyniku uderzenia rakiety w budynek mieszkalny w Kijowie. Służby mówią, że budynek był nowy, dlatego nie zamieszkiwało go wiele osób, co zapobiegło większej tragedii. 

godz. 11.15 - Spadam poparcie dla kanclerza Olafa Scholtza. To cena za powściągliwą politykę względem Rosji. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz traci w sondażach. Przyczynę spadku popularności media upatrują w jego powściągliwej polityce wobec Rosji. Gdy wczoraj frakcje Bundestagu porozumiały się w sprawie dostaw ciężkiej broni na Ukrainę, szef rządu federalnego przebywał w Japonii.

- Pierwsze miesiące rządów Olafa Scholza są naznaczone regularnymi przykładami pychy kroczącej przed upadkiem - napisał dziennik "Die Welt". W tygodniku "Junge Freiheit" czytamy, że koalicja podlega próbom delegitymizacji, zanim "politycy SPD zdążyli rozsiąść się w ministerialnych fotelach". W sondażu DPA ponad 50 procent ankietowanych zarzuciło kanclerzowi brak przywództwa.

Nieobecność kanclerza w Berlinie, gdy wszystkie kluby debatują o pomocy dla Ukrainy, jest skandaliczna. Zachowanie Olafa Scholza nie jest roztropne. On się boi, lawiruje i ociąga - stwierdził szef frakcji chadeków Friedrich Merz.

 W rozmowie z Polskim Radiem były polityk SPD Thilo Sarrazin powiedział, że wyczekująca postawa szefa rządu federalnego wobec Rosji odbije mu się czkawką w następnych wyborach. 

godz. 10.55 - Elon Musk przekazał Ukrainie panele słoneczne Tesla Powerwall.

Dzisiaj dwie przychodnie w Borodiance i Irpen otrzymały panele słoneczne i systemy oszczędzania energii Tesla Powerwall” – napisał w piątek w Telegramie wicepremier ds. cyfrowej transformacji Ukrainy Mychajło Fiodorow. Według niego te panele słoneczne i generatory stały się bardzo popularne w Ameryce.

- System energetyczny Powerwall ma dużą autonomię i zapewnia zasilanie awaryjne w przypadku awarii zasilania. Ten najnowocześniejszy sprzęt pomoże Ukraińcom na obszarach najbardziej dotkniętych rosyjską okupacją - powiedział Fiodorow.

godz. 10.42 - 467 tys. dolarów i 87 tys. euro znaleziono w domu gosposi podejrzanego o zdradę stanu, prorosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina - ogłosiła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Medwedczuk 16 kwietnia został umieszczony w areszcie na mocy decyzji sądu. Wcześniej zbiegł z aresztu domowego, w którym przebywał od maja 2021 roku. Ucieczka ta nastąpiła 26 lutego, dwa dni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

12 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Medwedczuk został ujęty. Według SBU polityk próbował w przebraniu przedostać się do miejsca, gdzie czekali na niego wysłannicy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Po zatrzymaniu skarb państwa przejął 154 aktywa należące do Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany był za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie przez ostatnie dwie dekady. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki - informuje PAP

godz. 10.35 - Ukraińskie władze poinformowały, że we wczorajszym ostrzale Kijowa zginęła jedna osoba. Rosyjskie rakiety spadły na miasto, gdy gościł w nim sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Pociski trafiły w osiedle mieszkaniowe w rejonie szewczenkowskim. Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że ciało ofiary odnaleźli dziś pracujący na miejscu ratownicy.

godz. 10.10 - Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau z wizytą w Rydze.

- Nadchodzące tygodnie mogą być decydujące w ukraińskiej walce przeciwko Rosji, musimy wesprzeć ich bohaterską walkę o wolność - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas swojej wizyty w Rydze. gdzie spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Łotwy, Litwy i Estonii. Rozmawiano m.in. o tym, co jeszcze można zrobić, by pomóc Ukrainie.

godz. 10.00 - Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała, że na dzisiaj zaplanowano ewakuację cywili znajdujących się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu. Siły ukraińskie i cywile są tam otoczeni przez rosyjskie wojska. Według władz Ukrainy na terenie zakładów ukrywają się setki cywilów, w tym także wymagający opieki medycznej.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział podczas swojej wizyty w Kijowie, że organizacja robi wszystko, co możliwe, aby zapewnić ewakuację ludności cywilnej z „apokalipsy” w Mariupolu.

godz. 9.42 - Sztab Generalny Ukrainy publikuje dane dotyczące rosyjskich strat. Zginęło 23 tys. żołnierzy agresora. 

godz. 9.37 - Ponad 3 mln osób odprawionych na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski.

godz. 9.17 - Od początku inwazji rosyjskie wojsko wystrzeliło na terytorium Ukrainy ponad 1900 rakiet, a obecnie w tym kraju znajdują się 92 rosyjskie batalionowe grupy taktyczne, o siedem więcej niż w ubiegłym tygodniu – podała stacja CNN, cytując wysokiej rangi urzędnika Pentagonu.

godz. 8.58 - W wyniku rosyjskich ostatnich ostrzałów zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zginął co najmniej jeden ukraiński żołnierz, a około 100 wojskowych, którzy już wcześniej byli ranni, odniosło kolejne obrażenia - przekazały w nocy z czwartku na piątek źródła w pułku Azow, a podaje gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

godz. 8.45 - Ukraiński rząd zamierza przeprowadzić w piątek akcję ewakuacyjną cywilów ukrywających się przed rosyjskimi wojskami w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim - poinformowało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

godz. 8.38 - Prokuratura Generalna podaje, że od początku wojny na Ukrainie zginęło 219 dzieci, a ponad 398 zostało rannych.

godz. 8.30 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje Joe Bidenowi. 

Dziękuję Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za przywództwo we wspieraniu Ukrainy w naszej walce z rosyjską agresją. Bronimy wspólnych wartości - demokracji i wolności. Doceniamy pomoc Stanów Zjednoczonych . Dziś jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek!

godz. 8.21 - Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ostrzega, że pociski przelatujące nad ukraińskimi elektrowniami jądrowymi mogą doprowadzić do wypadku jądrowego.

MAEA poinformowała, że analizuje ukraińskie doniesienia, że pocisk przeleciał bezpośrednio nad elektrownią jądrową.

godz. 8.15 - Nieprzyjaciel zwiększa intensywność rozpoznania lotniczego nad regionem Odessy - piszą ukraińskie media. 

godz. 8.00 - Około ośmiu tysięcy brytyjskich żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach w Europie Wschodniej - poinformowało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Wojska będą rozmieszczone w pasie od Finlandii do Macedonii Północnej.

Zdaniem brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace'a planowane ćwiczenia poprawią zdolność wojsk brytyjskich i fińskich do współdziałania i odstraszania Rosji przed agresją na Skandynawię i kraje bałtyckie. "Rozmieszczenie brytyjskich sił zbrojnych w Europie Wschodniej pokaże naszą solidarność i siłę" - podkreślił.

Żołnierze będą stacjonować w Europie od kwietnia do czerwca. Niektóre ćwiczenia mają obejmować zrzuty ze spadochronami czy ataki powietrzne z helikopterów.

godz. 7.52 - Szokujący program w rosyjskiej telewizji. Rosyjscy propagandyści już rozpoczęli przygotowywanie widzów do III wojny światowej.

Margarita Simonyan proponuje III wojnę światową i atak nuklearny jako alternatywę dla przegranej na Ukrainie. Sołowjow jednocześnie zgadza się z nią, mówiąc: „pójdziemy do nieba, a oni po prostu umrą”.

godz. 7.40 - Sztab Generalny Ukrainy przekazuje: 

Rosjanie nadal blokują zakłady Azowstal w Mariupolu i atakują pozycje ukraińskiego wojska w obwodzie charkowskim. Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że rosyjscy okupanci kontynuują ofensywę w celu uzyskania pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz utrzymania korytarza lądowego z okupowanym Krymem.

Wczoraj ukraińscy żołnierze zestrzelili piętnaście celów powietrznych: jeden samolot, pięć pocisków manewrujących i dziewięć bezzałogowych statków powietrznych. W okolicach Doniecka armia Putina ostrzeliwuje ukraińskie miejscowości z artylerii, moździerzy i granatników o napędzie rakietowym, by zapobiec przegrupowaniu ukraińskich wojsk.

W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin odparto dziewięć ataków wroga, zniszczono sześć czołgów, jeden system artylerii, dwanaście pojazdów opancerzonych, jeden samochód i jedno działo przeciwlotnicze.

godz. 7.30 - Ukrainiec, który wrócił do kraju po wymianie jeńców, opowiedział, że Rosjanie traktują deportowanych jak zwierzęta i torturują ich. W przeciwieństwie do ukraińskiej, armia Federacji Rosyjskiej oprócz żołnierzy bierze do niewoli cywilów.

Wolontariusz Czerwonego Krzyża Wołodymyr Chropun został zatrzymany w obwodzie kijowskim, następnie przewieziony na Białoruś, do Rosji, na anektowany Krym i przez okupowaną część obwodu zaporoskiego linię frontu do miejsca wymiany jeńców. 

- Uderzano nas karabinami, pięściami i nogami. Zawiązano mi oczy i związano ręce. [Rosjanie] używali paralizatorów i nieustannie prosili o informacje o wojsku. Byliśmy upokarzani, zmuszani do klęczenia i przyjmowania niewygodnych pozycji. Kiedy patrzyliśmy oprawcom w oczy, byliśmy bici. Traktowano nas jak zwierzęta. Czasami trudno było uwierzyć, że to wszystko się dzieje. Czuliśmy się, jakby przeniesiono nas do XVI wieku - powiedział. 

Osoby, które dobrowolnie opuściły Ukrainę, w Rosji są kierowane na Syberię. Jeńcy wojenni, w tym dwóch obywateli Wielkiej Brytanii i kilku członków OBWE, są torturowani.

godz. 7.21 - Obwód Ługański: wróg strzelał do miasta 10 razy, nadal trwają bitwy o Orichowo.

godz. 7.18 - Zdjęcia z drona pokazują zniszczenia na osiedlu mieszkalnym w ukraińskim mieście Irpin, niedaleko Kijowa.

godz. 7.15 - Rosjanie nadal blokują zakłady Azowstal w Mariupolu i atakują pozycje ukraińskiego wojska w obwodzie charkowskim.

Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że rosyjscy okupanci kontynuują ofensywę w celu uzyskania pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz utrzymania korytarza lądowego z okupowanym Krymem.

Wczoraj ukraińscy żołnierze zestrzelili piętnaście celów powietrznych: jeden samolot, pięć pocisków manewrujących i dziewięć bezzałogowych statków powietrznych. W okolicach Doniecka armia Putina ostrzeliwuje ukraińskie miejscowości z artylerii, moździerzy i granatników o napędzie rakietowym, by zapobiec przegrupowaniu ukraińskich wojsk.

W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin odparto dziewięć ataków wroga, zniszczono sześć czołgów, jeden system artylerii, dwanaście pojazdów opancerzonych, jeden samochód i jedno działo przeciwlotnicze.

godz. 7.10 - Administracja prezydenta USA Joe Bidena twierdzi, że prośba o 33 miliardy dolarów pomocy dla Ukrainy jest pilna, ponieważ z 3,5 miliarda dolarów przeznaczonych na bezpieczeństwo wojskowe pozostaje około 250 milionów dolarów.

- Pieniądze, które już przeznaczyliśmy lub już przekazujemy Ukraińcom w postaci pomocy wojskowej… Mieliśmy 3,5 miliarda dolarów na bezpieczeństwo wojskowe. Z tego zostało nam około 250 milionów dolarów. Oczywiście będziemy pracować nad przyspieszeniem i przekazaniem go Ukraińcom, ale aby nadal pomagać im w uzyskaniu potrzebnej broni, potrzebnej artylerii, potrzebnego sprzętu, zdecydowanie musimy pilnie przejść do przodu w zakresie tego finansowania - powiedziała rzeczniczk Białego Domu Jen Psaki.

godz. 7.05 - Najnowsze dane na temat wojny od brytyjskiego wywiadu. 

Bitwa o Donbas nadal jest głównym celem strategicznym Rosji, która chce osiągnąć zapewnić sobie kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim. W tych obwodach walki toczą się intensywnie wokół Łysyczańska i Siewierodoniecka. Na południe od Izium próbowano posuwać się w kierunku Słowiańska. Ze względu na silny opór wojk ukraiński, rosyjskie zdobycze terytorialne były ograniczone i osiągnięte przy znacznych kosztach dla sił rosyjskich.

godz. 7.00 - W Doniecku pali się skład ropy. 

godz. 7.00 - Polskie czołgi dla Ukrainy. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej na Ukrainę trafiła już znaczną liczba polskich czołgów, a ostatnie sztuki T-72 docierają do walczącego z Rosją państwa.

Mowa o dostawach, które pozwalają wyposażyć aż dwie brygady czołgowe. Najczęściej jedna brygada liczy dwa-trzy bataliony czołgów, czyli ponad sto egzemplarzy. W ramach wsparcia militarnego dla Ukrainy Polska przekazuje też kilkadziesiąt sztuk bojowych wozów piechoty.

Polski rząd nie zdradza szczegółów donacji przekazywanych na rzecz ukraińskiej armii. Niedawno premier Mateusz Morawiecki - pytany o pomoc militarną udzielaną Ukrainie - powiedział, że jest ona warta około siedmiu miliardów złotych.

Poradzieckie czołgi T-72 przekazały już Ukrainie Czechy. Nasz kraj ma niemal 400 sztuk tego sprzętu. Część została - zgodnie z decyzją kierownictwa resortu obrony z 2019 roku - poddana modyfikacji, głównie pod względem zdolności ogniowych tych czołgów. Z ustaleń IAR wynika jednak, że ukraińskiej armii przekazujemy przede wszystkim maszyny spoza programu modernizacyjnego.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies