Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 64. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie zwiększają tempo ofensywy w Donbasie

Trwa wojna na Ukrainie. Rosjanie zwiększają tempo ofensywy w Donbasie. Rakieta uderzyła w wieżę telewizyjną w Chersoniu. Przez cały dzień podajemy informacje dotyczące wojny na Ukrainie.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.37 - Sekretarz generalny ONZ bezpieczny w Kijowie

Przebywający w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "bezpieczny", ale "w szoku" po tym, jak w czwartek wieczorem stolica Ukrainy została zaatakowana przez Rosjan rakietami - poinformował rzecznik ONZ Saviano Abreu. Na skutek ostrzału rannych zostało co najmniej sześć osób.

godz. 21.57 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: "To zbrodnia wojenna popełniana na oczach całego świata" 

- Czwartkowe ataki rakietowe m.in. na Kijów wiele mówią o stosunku Rosji do międzynarodowych instytucji, Moskwa próbuje poniżyć ONZ - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak powiedział prezydent Ukrainy, jednym z tematów jego spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem był ratunek dla ludzi z Mariupola. - Uważam, że z pomocą ONZ możliwe jest zorganizowanie misji ewakuacyjnej. Ukraina jest gotowa do tych kroków, ale również rosyjska strona musi odnieść się do tej kwestii bez cynizmu i naprawdę wykonywać to, co mówi - podkreślił.

- W Moskwie mówiono, że rzekomo wstrzymali ogień w Mariupolu. Ale bombardowanie pozycji obrońców miasta jest kontynuowane. To zbrodnia wojenna, której rosyjscy wojskowi dopuszczają się dosłownie na oczach całego świata - powiedział prezydent.

godz. 21.54 - Trzy osoby ranne w wyniku ataku rakietowego na kijowskie osiedle

- Pociski uderzyły pierwsze piętra osiedla mieszkaniowego. Ratownicy i lekarze pracują na miejscu. Jak na razie, trzy osoby są hospitalizowane - napisała na Twitterze dziennikarka Hanna Liubakova.

godz. 21.41 - Raport sztabu Operacji Połączonych Sił Ukrainy - odparto 9 wrogich ataków w Donbasie

- Dziś siły ukraińskie odparły z sukcesem dziewięć wrogich ataków i zniszczyły 21 jednostek rosyjskiego sprzętu w Donbasie - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Ukrainy.

Jak podano w komunikacie, ukraińskie siły zniszczyły sześć rosyjskich czołgów, jeden system artyleryjski, 12 jednostek sprzętu opancerzonego, jeden samochód i jeden zestaw przeciwlotniczy. Siły obrony przeciwlotniczej w Donbasie strąciły jeden samolot, jednej pocisk manewrujący i pięć bezzałogowców.

godz. 20.53 - Trzy osoby w szpitalach po ataku rakietowym na Kijów

Służby ratownicze pracują w miejscu wybuchu rakiety w Kijowie. Kliczko powiedział, że do tej pory hospitalizowano trzy osoby - napisał na Twitterze portal Hromadske.

godz. 20.50 - W Buczy wciąż odbywają się pogrzeby ofiar rosyjskich zbrodni

- W Buczy, zabici mieszkańcy są chowani non-stop. Zdjęcia agencji Reuters pokazują pola nowych grobów i krzyży. Według ukraińskich władz, co najmniej 400 osób zginęło w mieście. Proces identyfikacji zmarłych wciąż trwa - relacjonuje portal NEXTA.

godz. 20.45 - Konsekwencje uderzenia pocisku w Fastowie

godz. 20.34 - Szef ukraińskiego MSZ: "Rosja pokazuje swoje podejście do Ukrainy, Europy i świata"

- Rosja uderzyła w Kijów pociskami manewrującymi w momencie, kiedy w stolicy Ukrainy przebywają sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i premier Bułgarii Kirił Petkow. Poprzez tak haniebny akt barbarzyństwa Rosja demonstruje po raz kolejny swoje podejście do Ukrainy, Europy i świata - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

godz. 20.22 - Trzy rakiety uderzyły w Fastów, potwierdza wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko

godz. 20.16 - Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy: "Pocztówka z Moskwy?"

- Atak rakietowy na centrum Kijowa podczas oficjalnej wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Dzień wcześniej siedział przy długim stole na Kremlu, a teraz doświadcza eksplozji nad jego głową. Pocztówka z Moskwy? Przypommnijcie mi, dlaczego Rosja wciąż zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ? - napisał na Twitterze doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Myhajlo Podoljak.

godz. 20.15 - Moment uderzenia jednego z pocisków w Kijowie

godz. 19.52 - Mer Kijowa: w mieście słychać wybuchy

Witalij Kliczko, mer Kijowa, potwierdził dwa trafienia w rejonie Szewczenki w Kijowie.

godz. 19.45 - Prokurator generalna Ukrainy: wykryliśmy już ponad 8 tys. zbrodni wojennych

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa powiedziała w wywiadzie dla niemieckiego nadawcy Deutsche Welle, że ukraińscy śledczy wykryli już 8,6 tys. zbrodni wojennych i ponad 4 tys. przestępstw z nimi powiązanych.

Za zbrodnie wojenne ukraińska prokuratura uznaje "mordowanie ludności cywilnej, bombardowanie cywilnej infrastruktury, tortury, zbrodnie seksualne, ponadto śledczy badają przypadki użycia zakazanej broni" - wyjaśniła Wenediktowa.

Podkreśliła, że prowadzenie dochodzeń w sprawie takich zbrodni jest bardzo trudne, ponieważ śledczy nie mogą się udać do stref aktywnego konfliktu, jak Mariupol, Donieck czy Ługańsk.

Prokuratura wykorzystuje też "połączenia radiowe i inne połączenia audio" rosyjskich wojskowych, aby identyfikować kolejne zbrodnie wojenne.

Ponadto śledczy prowadzą dochodzenia w sprawie przymusowej relokacji 200 Ukraińców na Białoruś i przymusowych przesiedleń 2389 dzieci do Rosji.

godz. 19.20 - Ukrainian fArmy. Wyjątkowa gra dostępna w sieci

Producenci gier z Ukrainy udostępnili internautom wyjątkową aplikację. "Ukrainian fArmy" to darmowa gierka, w której gracz wciela się w rolę... ukraińskiego traktora. Jego zadaniem jest kradzież rosyjskich czołgów. Najważniejsze, by zdobyć jak najwięcej tanków w najkrótszym czasie. Czytaj więcej...

godz. 18.56 - W Odessie słychać było wybuchy

Takie informacje podała Ukraińska Prawda, powołując się na inne ukraińskie media.

godz. 18.15 - NATO gotowe przez lata wspierać Kijów w wojnie z Rosją

godz. 18.10 - Biden: żaden kraj nie powinien grozić użyciem broni jądrowej

godz. 17.30 - Rosyjski ostrzał wsi Kotliary

Jak informuje agencja Ukrinform, wojska rosyjskie ostrzelały wieś Kotliary w obwodzie charkowskim. Zginęła jedna osoba.

godz. 17.25 - Zbombardowana fabryka budowlana w obwodzie mikołajowskim

godz. 16.21 - Prezydent Erdogan namawiał Putina do przyśpieszenia rozmów pokojowych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że rozmawiał telefonicznie z Putinem. Erdogan zapewnił, że jest gotowy patronować pokojowym negocjacjom Kijowa i Moskwy w celu jak najszybszego ustanowienia pokoju w regionie.

Jak informuje agencja Anatolia, Erdogan powiedział Putinowi, że jest "gotowy do podjęcia inicjatywy na rzecz zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą", oraz "wyraził chęć jak najszybszego ustanowienia trwałego pokoju w regionie poprzez zwiększenie tempa rozmów w Stambule".

W komunikacie biura tureckiego przywódcy dodano, że Putin podziękował Erdoganowi za zorganizowanie wymiany więźniów między Waszyngtonem a Moskwą, która "odbyła się w Turcji przy koordynacji i pod nadzorem" tureckich służb wywiadowczych.

godz. 15.50 - Prezydent USA chce wykorzystania rosyjskich środków zamrożonych w ramach sankcji na pomoc dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zaproponował wykorzystanie zamrożonych w ramach sankcji rosyjskich aktywów na pomoc dla Ukrainy. Jak wyjaśnia Associated Press, szef państwa zabiega w Kongresie o pozwolenie na zwiększenie środków przeznaczonych dla Kijowa.

Biden zapowiedział, że zwróci się formalnie do Kongresu o wyasygnowanie dodatkowych miliardów dolarów na wsparcie sił zbrojnych i gospodarki Ukrainy oraz pomoc dla uchodźców z tego kraju.

Prezydent ma też zaapelować do kongresmenów, by zezwolili rządowi na wykorzystanie środków ze sprzedaży zamrożonych rosyjskich aktywów na rekompensaty dla Ukrainy za straty, jakie kraj ten ponosi od początku rosyjskiej agresji.

Biały Dom na razie odmówił podania, o jakie dokładnie sumy dla Ukrainy zwróci się do kongresmenów prezydent.

godz. 15.35 - Potężny pożar w Chersoniu

godz. 15.25 - Forbes: 25 proc. Ukraińców wróciło do domów

godz. 15.20 - Dzieci z różnych części Ukrainy przekazują wojsku rysunki ze słowami wdzięczności i obrazami zwycięstwa

godz. 15.10 - Po ataku rakietowym na Charków. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne

godz. 14.40 - Beth Van Schaack, ambasador USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, oświadczyła, że istnieją „wiarygodne informacje, że żołnierze rosyjscy dokonywali egzekucji żołnierzy ukraińskich, którzy próbowali się poddać w regionie donieckim. 

godz. 14.33 - Szefowie MSZ Litwy i Hiszpanii chcą natychmiastowego embarga na rosyjską ropę i gaz. Gabrielius Landsbergis i Jose Manuel Albares podczas spotkania w Wilnie rozmawiali m.in. o pomocy dla Ukrainy i bezpieczeństwie w regionie.

Szefowie dyplomacji Litwy i Hiszpanii mówili na konferencji prasowej, że oba kraje zgadzają się, że trzeba nadal wywierać presję na Rosję.

- Już od kilku tygodni prowadzona jest dyskusja o konieczności wprowadzenia embarga na rosyjską ropę i gaz. Stanowiska Litwy i Hiszpanii są takie same: trzeba to zrobić natychmiastowo - oświadczył Gabrielius Landsbergis.

Jose Manuel Albares zapewnił, że Madryt poprze nowy pakiet sankcji. "Chcemy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby ograniczyć wysiłki militarne Rosji w tej niesprawiedliwej wojnie na Ukrainie. Ale rozumiemy, że nie wszystkie państwa są tak samo podatne na zagrożenia oraz mają różne powiązania z Rosją. Dlatego zależy nam na utrzymaniu jedności w Unii Europejskiej" - powiedział szef hiszpańskiej dyplomacji.

godz. 14.28 - Pułk Azow publikuje film z zakładów Azovstal ostrzeliwanych w nocy przez Rosjan.

godz. 14.20 - Publikowane są pierwsze dane i zdjęcia dotyczące oprawców z Buczy. 

To: młodszy sierżant Wiaczesław Ławrentiew; Szeregowy Grigorij Naryszkin; Szeregowy Wasilij Knyazev; kapral Siemion Malcew; Szeregowy Siergiej Pieskariew; Szeregowy Albert Radnaev; kapral Michaił Kaszyn; kapral Andrij Bizjajew; kapral Dmytro Serhiienko; Sierżant Nikita Akimow.

godz. 14.10 - 100 tys. Ukraińców dostało pracę w Polsce podczas wojny na pełną skalę - informuje Ukraińska Prawda. 

Według niej Ukraińcy mogą ubiegać się o programy szkoleniowe, stażowe i zatrudnienia do państwowych służb zatrudnienia.

- Komunikując się z organizacjami pracodawców, organizacjami publicznymi i związkami zawodowymi, przygotowujemy nowe pakiety rozwiązań, które kompleksowo pozwolą obywatelom Ukrainy na uzyskanie większego dostępu do pracy - powiedziała minister Marlena Malong.

Od 24 lutego granicę ukraińsko-polską przekroczyło prawie 3 mln Ukraińców - w tej liczbie są jednak osoby, które mogłyby tranzytem do innych krajów europejskich.

Faktyczna liczba Ukraińców, którzy pozostają w Polsce to około 1 mln - tyle osób, które otrzymały numery identyfikacyjne PESEL, które dają im dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i pozwalają płacić podatki.

godz. 13.55 - Rosjanie nie pozwalają na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiedział w czwartek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

Azowstal to ostatni bastion ukraińskiej obrony w Mariupolu. Walczą tam pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

godz. 13.36 - Z powodu coraz wyższych temperatur, wielu martwych ciał pod gruzami budynków i skrajnie niehigienicznych warunków życia cywilów ukrywających się w okupowanym przez Rosjan Mariupolu, w mieście może dojść do wybuchu epidemii - informuje mariupolska rada miejska.

Blisko 100 tys. mieszkańców zagrożonych jest wybuchem epidemii cholery, dyzenterii lub zakażeń pałeczkami okrężnicy - przekazano w komunikacie władz Mariupola.

godz. 13.28 - Nowa okładka magazynu Time ze zdjęciem Wołodymyra Zełenskiego. 

godz. 13.15 - W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas ciała 1150 cywilów, zabitych w czasie rosyjskiej okupacji - oświadczył komendant policji obwodowej Andrij Niebytow.

- Po sprawdzania terenu i pracach grup śledczo-operacyjnych w obwodzie kijowskim znaleźliśmy, dokonaliśmy oględzin i przekazaliśmy instytucjom sądowo-medycznym 1150 ciał zabitych cywilów - powiedział Niebytow. 

godz. 12.55 - Dwie placówki edukacyjne w centrum obwodu donieckiego znalazły się wczoraj pod ostrzałem rosyjskim: gimnazjum w Dobropillya i Zawodowe Liceum Górnicze w Belozersky. Od początku inwazji na dużą skalę Rosjanie już uszkodzili lub zniszczyli co najmniej 300 placówek edukacyjnych w obwodzie donieckim - pisze gubernator obwodu donieckiego Pavlo Kyrylenko. 

godz. 12.47 - Ostatniej nocy Rosjanie ponad 50 razy bombardowali zakłady Azowstal w Mariupolu. Jak informują ukraińscy obrońcy fabryki, używano broni zakazanej przez międzynarodowe konwencje. Na oblężonym i atakowanym od ponad 2 miesięcy terenie Azowstali, oprócz ukraińskich żołnierzy znajduje się kilkuset cywilów, którzy chronią się w fabrycznych piwnicach.

Jak poinformował zastępca dowódcy broniącego Azowstali pułku Azow Swiatosław Pałamar - ostatniej doby Rosjanie zintensyfikowali bombardowania. Jak mówił, minionej nocy zrzucili kolosalną liczbę bomb fosforowych. Dokonali 50 ataków z powietrza, wykorzystywali rakiety, artylerię. „Kto odpowie na pytanie: dlaczego jesteśmy pozostawieni sam na sam wobec rosyjskich samolotów, artylerii i okrętów, które dokonują bezustannych ataków - mówił Swiatosław Pałamar

Wiceszef pułku wezwał władze Ukrainy do zdecydowanych działań i odblokowania miasta, albo ewakuowania wszystkich tych, którzy, jak zaznaczył, mają nadzieję i wierzą w Ojczyznę.

Zakłady metalurgiczne Azowstal to ostatni przyczółek ukraińskiej obrony Mariupola. Ukraińscy żołnierze z pułku Azow i 36 brygady desantowej zapowiedzieli, że nie złożą broni. Chroniący się w fabrycznych podziemiach cywile nie mogą być ewakuowani z powodu ciągłych ostrzałów Rosjan.

12.35 - Ukraina z planami na zakup bezzałogowych samolotów. 

godz. 12.20 - Wielu ekspertów obawiało się, że ukraiński system bankowy padnie w wyniku wojny. Jednak system nadal działa, co fachowcy określają mianem cudu - pisze The Kyiv Independent. 

godz. 12.15 - Polska złoży wniosek do KE o nałożenie unijnych ceł w wysokości ok. 35% na rosyjską ropę, gaz i węgiel - informuje Kancelaria Premiera. 

godz. 12.06 - Minister Rozwoju Waldemar Buda powiedział, że Polska niemal codziennie wydaje zgody na transport sprzętu wojskowego przez jej terytorium na Ukrainę. W jego ocenie kwestie zaopatrzenia i logistyki w czasie wojny to jeden z najważniejszych tematów do dyskusji podczas tegorocznego XV Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesowe”, które dziś odbywa się w Warszawie.

12.03 - Dowódca Sił Powietrznych wyjaśnił, jaka broń jest potrzebna do zamknięcia nieba nad Ukrainą.

Siły Powietrzne Ukrainy potrzebują nowoczesnych systemów rakiet przeciwlotniczych średniego i dalekiego zasięgu, a także nowoczesnych myśliwców przeciwko rosyjskim samolotom bombardującym ukraińskie miasta - mówi gen. broni Mykoły Oleszczuk.

- Jesteśmy wdzięczni całemu światu za wsparcie humanitarne, polityczne i finansowe, nacisk sankcji na państwo terrorystyczne, pomoc wojskowo-techniczną – broń, która już niszczy sprzęt okupantów. Ale ta broń nie wystarczy do wygrania! Będziemy bić wroga naszym sprzętem. Ale nie wystarczy, że same siły powietrzne pokryją niebo nad Ukrainą za pomocą MANPAD-ów Stinger i Starstrick dostarczonych przez partnerów - dodał

godz. 11.50 - Finlandia odmawia płacenia za rosyjski gaz w rublach. Takie żądania - w opinii rządu w Helsinkach - to szantaż ze strony Rosji.

godz. 11.24 - "Niemiecki Bundestag zatwierdził dostawy ciężkiej broni na Ukrainę" - Ukrinform

godz. 11.14 - "SBU przechwyciła rozmowę telefoniczną, w której okupanci chwalą się, jak wysadzić zaminowany czołg w środku wioski" - podaje Espresso TV na Twitterze

godz. 11.04 - "Premier Bułgarii wyjeżdża z delegacją do Kijowa" - podaje Ukrinform na Twitterze.

godz. 10.54 - Mariupol celem ogromnej ilości ataków lotniczych

"Mariupol jest celem ogromnej ilości ataków lotniczych, na miasto są też zrzucane pociski fosforowe" - poinformował w czwartek zastępca dowódcy pułku Azow, który broni miasta, Swiatosław Kałamar na Telegramie. "Ta noc to po prostu olbrzymia liczba ataków lotniczych, bomb fosforowych, rakiet, artylerii i wszystkiego, co barbarzyńcy mogą wykorzystać przeciw ludziom" - oznajmił Kałamar.

godz. 10.42 - Szef NATO: Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi rękami

Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że decyzja o członkostwie należy przede wszystkim do władz tych krajów, ale jeśli się zdecydują, sojusznicy szybko powitają ich w NATO.

Jens Stoltenberg powiedział, że Szwecja i Finlandia od dawna blisko współpracują z Sojuszem i uczestniczą w manewrach wojskowych, co oznacza, że cały proces przyjmowania do NATO nie powinien zająć dużo czasu. Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii mówili o przygotowaniach do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

godz. 10.28 - Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnia gwarancje bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii przed przystąpieniem do sojuszu. 

godz. 10.20 - Informacje z frontu. Wschodnie i południowe obwody Ukrainy zostały w nocy ze środy na czwartek ostrzelane przez siły rosyjskie.

W środę wieczorem doszło do zmasowanego ataku moździerzowego w obwodzie sumskim na północnym wschodzie.  Przez całą noc trwały pojedyncze ostrzały artyleryjskie wschodnich dzielnic Charkowa. Wojska rosyjskie ostrzeliwały też Zołoczw, Dergacze i Czuhujew. Trwają walki na kierunku iziumskim.

Rosjanie ostrzelali po dziesięć razy Popasną i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim. Na razie wiadomo o 4 ofiarach śmiertelnych. W obwodzie donieckim nieustannie ostrzeliwane były Awdijiwka, Marjinka, Krasnohoriwka, Nowomychajliwka, Liman i Wuhledar. Nadal broni się Azowstal w Mariupolu.

W nocy słychać buło wybuchy nad Chersoniem i ostrzeliwano prawie całe terytorium obwodu chersońskiego. Okupanci kontynuują natarcie z tych terenów na obwód mikołajowski i Krzywy Róg.

W obwodzie mikołajowskim sytuacja była w nocy niespokojna, ale pod kontrolą sił ukraińskich. Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy w wiosce Szewczenkowe. W pozostałych obwodach noc minęła stosunkowo spokojnie.

godz. 10.10 - Dziś rano rozpoczęły się walki w okolicach Słowiańska. Rosjanie ostrzeliwali tamtejsze i budynki szpitalne – prokuratura wszczęła sprawę o naruszenie praw i zwyczajów wojennych.

Na miejscu pracują obecnie śledczy i technicy od materiałów wybuchowych.

godz. 9.55 - Były ukraiński poseł Ilja Kiva zamieszkały w Moskwie twierdzi, że przedstawiciele biura prezydenta Zełenskiego wraz z rodzinami otrzymali obywatelstwa brytyjskie jako gwarancję bezpieczeństwa.

godz. 9.49 - Sztab Generalny Ukrainy publikuje najnowsze informacje o stratach Rosji. Zginęło już 22,8 tys. żołnierzy wroga. Tylko w ciągu ostatniego dnia zginęło 400 okupantów.

Zniszczono też 970 czołgów. 2389 bojowe maszyny pancerne, 431 systemów artyleryjskich, 72 systemy walki przeciwlotniczej, 1877 samolotów i 155 helikopterów.   

godz. 9.45 - Ministrowie energetyki UE omówią rosyjski szantaż gazowy po wstrzymaniu dostaw do Polski i Bułgarii.

godz. 9.30 - Ukraińcy współpracują z żołnierzami USA

godz. 9.17 - Według Microsoft, hakerzy powiązani z władzami Rosji rozpoczęli cyberataki na Ukrainę rok przed inwazją, aby położyć podwaliny pod różne misje wojskowe. Między 23 lutego a 8 kwietnia Microsoft odnotował 37 cyberataków na Ukrainę - informuje Nexta. 

godz. 9.15 - Rosjanie zintensyfikowali ofensywę praktycznie na wszystkich kierunkach frontu - czytamy w porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego. Ukraińscy wojskowi podają, że Rosjanie najintensywniej atakują na kierunkach donieckim i słobożańskim. Ich celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego, a także utrzymanie korytarza lądowego z okupowanym Krymem.

W obwodzie charkowskim walki odbywają się głównie w okolicach Iziumu. Rosjanie atakują w kierunku Sułyhiwka-Nowa Dmitriwka, oraz Andrijiwka-Wełyka Komyszuwacha.

Do miasta Izium przerzucili dodatkowe oddziały wojsk desantowych i 500 pojazdów wojskowych. W kierunku donieckim, jak czytamy w raporcie, rosyjskie wojska próbują otoczyć siły ukraińskie. W tym celu Rosjanie przygotowują się do forsowania rzeki Doniec i ataku na miejscowość Łyman. Ataki prowadzone są też m.in. na Awdijiwkę, Kurachowe, Siewierodonieck, Orichowe. Na południowym odcinku frontu Rosjanie atakują z zajętego przez siebie obwodu chersońskiego w kierunku Mikołajowa i Krzywego Rogu.

godz. 8.51 - Rosyjski MON publikuje film z frontu. 

godz. 8.40 - Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że Gazprom będzie musiał zapłacić Polsce odszkodowanie i zrekompensować wzrost cen gazu. W Programie 1 Polskiego Radia mówił o karach za zerwanie kontraktu jamalskiego.

Piotr Wawrzyk podkreślał, że w tej sprawie prawo jest po naszej stronie. Powiedział, że Rosja nie miała prawa domagać się zapłaty za surowiec w walucie, która nie była zapisana w umowie. Stwierdził, że bezprawne było też wstrzymanie dostaw gazu do naszego kraju. 

godz. 8.32 - Szef obwodowej administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego. Valentin Reznichenko publikuje na swojej stronie konsekwencje nocnego lądowania na opuszczonym magazynie.

godz. 8.30 - Na Morzu Czarnym przebywa ok. 20 rosyjskich okrętów. Mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa, rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

- W strefie operacyjnej Morza Czarnego przebywa obecnie około 20 okrętów rosyjskiej marynarki wojennej, w tym okręty podwodne. Cieśnina Bosfor pozostaje zamknięta dla wszystkich nietureckich okrętów wojennych, przez co Rosja nie jest w stanie zastąpić na Morzu Czarnym utraconego krążownika Moskwa. Pomimo kompromitujących strat okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa, rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich i przybrzeżnych - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

godz. 8.25 - Zaporożska elektrownia jądrowa produkuje minimalny poziom mocy.

godz. 8.12 - 3 mln osób odprawiono od 24 lutego na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski - podaje polska Straż Graniczna. 

godz. 8.10 -  Cztery osoby zginęły i cztery są ranne w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie miejscowości w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

godz. 7.53 - Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych jest już w Kijowie. Antonio Guterres próbuje mediować pomiędzy Rosją a Ukrainą, by doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. W Kijowie polityk ma spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim.

godz. 7.35 - Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że odcięcie dostaw gazu do Polski i Bułgarii to używanie przez Rosję energii jako broni. Psaki poinformowała, że władze USA są w tej sprawie kontakcie z Europą, w tym z Polską i Bułgarią.

- To jest rodzaj działania, niemalże użycie energii jako broni. Przewidywaliśmy, że Rosja może posłużyć sie nią w tym konflikcie - powiedziała Psaki, że USA od miesięcy współdziałają wraz z sojusznikami i partnerami na całym świecie w sprawie dywersyfikacji dostaw gazu do Europy.

- W ubiegłym miesiącu prezydent powołał wraz z Unia Europejska zespół, który ma zidentyfikować dodatkowe dostawy gazu LNG do Europy, w tym dla Polski i Bułgarii, co z czasem pozwoli zastąpić dostawy z Rosji do Europy - dodała.

godz. 7.30 -  Rosjanie pod Donieckiem rozstrzelali Ukraińców, którzy próbowali się poddać.

godz. 7.25 - Rosjanie przywieźli do Izium we wschodniej Ukrainie prawie pół tysiąca jednostek sprzętu. Pojawiły się też oddziały spadochronowe.

godz. 7.20 - Trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO i pomóc Polsce- apeluje szefowa brytyjskiego MSZ. Liz Truss podkreślała, że wojna na Ukrainie musi być lekcją dla Zachodu, by działać sprawniej.

- Od dawna przekonujemy, że NATO musi być elastyczne, sprawne i zintegrowane. Należy wzmocnić wschodnią flankę, musimy wesprzeć kluczowe państwa, takie jak Polska. Dlatego zwiększamy obecność wojsk i pogłębiamy współpracę obronną - stwierdziła Liz Truss podczas corocznej przemowy o polityce zagranicznej wygłoszonej w londyńskim City.

Według Liz Truss członkowie NATO powinni zwiększyć nakłady na obronę. Rano część mediów - na podstawie przecieków - informowała, że szefowa dyplomacji zaapeluje, by wysłać do naszych sąsiadów samoloty. W ciągu dnia brytyjskie MSZ zdystansowało się jednak od tego, a w przemowie taki bezpośredni apel nie padł.

godz. 7.12 - W sobotę Komisja Europejska ma przedstawić propozycję szóstego pakietu sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Do tego czasu Bruksela będzie prowadzić konsultacje z krajami członkowskimi. Wśród propozycji ma być jakaś forma embarga na import ropy z Rosji.

godz. 7.10 - Stany Zjednoczone dostarczyły już ponad połowę obiecanych dziewięćdziesięciu haubic 155 mm do Ukrainy

- Broń dotarła do kraju - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając że w tym tygodniu zakończyła się wstępna faza szkolenia z obsługi sprzętu dla 50 ukraińskich żołnierzy.

godz. 7.00 - Opublikowano nagranie pokazujące uderzenie rakiety w wieżę telewizyjną w Chersoniu. 

godz. 7.00 - Raport sił ukraińskich z ostatnich godzi. 

 -W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie odparły sześć ataków nieprzyjaciela, niszcząc m.in. pięć czołgów, jeden system artyleryjski i 22 pojazdy opancerzone" - podał rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

W ciągu poprzedniego dnia jednostki rakietowe Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych trafiły osiem celów powietrznych: jeden samolot, jeden pocisk manewrujący i sześć bezzałogowców - pisze ukraińskie dowództwo.

Ukraińcy widzą, że rosyjskie wojsko zwiększyło tempo ofensywy i na wszystkich kierunkach prowadzi intensywny ostrzał.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies