Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 63. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska Putina wystrzeliły już ponad 1,3 tys. rakiet w stronę Ukrainy

Trwa 63. dzień wojny na Ukrainie. Jak przekazują jej władze, od czasu rozpoczęcia inwazji wojska Putina wystrzeliły na Ukrainę ponad 1300 rakiet. Wołodymyr Zełeński przekazuje natomiast, że siły zbrojne jego kraju są gotowe na ewentualny atak z Naddniestrza. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.44 - Rzeczniczka prasowa Białego Domu: "USA w stałym kontakcie z Polską i Bułgarią"

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że Stany Zjednoczone pozostają w stałym kontakcie z Polską i Bułgarią, aby jak najszybciej zróżnicować źródła pozyskiwania gazu. Wczoraj rosyjski Gazprom zapowiedział całkowite wstrzymanie dostaw gazu do Polski i Bułgarii.

Jen Psaki podkreśliła, że jest to niedopuszczalny szantaż ze strony Rosji, który przewidzieli analitycy amerykańscy.

- Od 24 godzin jesteśmy z przywódcami Polski i Bułgarii w stałym kontakcie. Nad reakcją na taki obrót spraw pracujemy już od kilku miesięcy. Chcemy zróżnicować źródła dostaw gazu do Europy tak, aby zastąpić go gazem spoza Rosji - mówiła Jen Psaki. Dodała, że w zeszłym miesiącu prezydent Joe Biden powołał grupę, która zajmuje się tą sprawą. - Współpracuje z Unią Europejską, aby zwiększyć dostawy gazu dla Europy, w tym do Polski i Bułgarii. Opracowany przez nas plan ma zastąpić gaz, który do tej pory był dostarczany z Rosji - powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

Pismo o wstrzymaniu dostaw gazu od rosyjskiej spółki otrzymało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polacy mogą się czuć bezpiecznie w kwestii dostępu do gazu. Podkreślił, że wszyscy odbiorcy gazu w Polsce otrzymają go w tej samej ilości, w jakiej otrzymywali do tej pory.

godz. 22.36 - Niemcy zapowiadają pomoc dla Ukrainy

Prezydent Niemiec zapowiedział pomoc humanitarną, finansową i wojskową dla Ukrainy. O sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, a także o bezpieczeństwie energetycznym w Europie, Frank-Walter Steinmeier rozmawiał dziś w Koszycach z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

Prezydenci Niemiec i Słowacji zgodzili się, że w obliczu agresywnych działań Kremla kluczowe jest utrzymanie jedności Unii Europejskiej i NATO. - Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii pokazuje, że zmniejszenie naszej zależności od rosyjskich paliw jest nieuniknione - powiedziała słowacka prezydent. - Absolutnie jasne jest, że musimy uniezależnić się od rosyjskiego gazu w realistycznym i osiągalnym dla nas czasie - dodała Zuzana Czaputova.

Prezydenci Słowacji i Niemiec podkreślili, że ich państwa będą przestrzegać obowiązujących umów i nie zapłacą za rosyjski gaz w rublach, czego wymaga Moskwa.

Politycy odwiedzili też wspólnie wojskową bazę lotniczą Sliacz. Stacjonują w niej niemieccy żołnierze obsługujący baterie systemu rakietowego Patriot, które trafiły na Słowację w związku ze wzmocnieniem obecności Sojuszu na jego wschodniej flance.

godz. 22.31 - Portal USNI News: Rosjanie używali specjalnie tresowane delfiny w zatoce Sewastopolu

- Oto dowody na to, że rosyjska marynarka wojenna tresowała delfiny, które miały pomóc w wejściu do zatoki Sewastopolu podczas wojny na Ukrainie - napisał H.I. Sutton z portalu USNI News.

godz. 22.25 - Tragiczny bilans rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim

Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował gubernator Ołeh Syniehubow.

- Rosjanie kontynuowali dziś ostrzały Charkowa i obwodu z wykorzystaniem artylerii, moździerzy, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - przekazał Syniehubow.

W Charkowie wskutek ostrzałów zginęła jedna osoba, a trzech mieszkańców zostało rannych. Dwóch z nich jest w ciężkim stanie. W ostrzałach w rejonie czuhujewskim ranne zostały trzy osoby, w tym 14-letnie dziecko.

Jak dodał Syniehubow, siły wroga kontynuują ofensywę na kierunku Iziumu. Poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy wzięły do niewoli pięciu Rosjan.

- Zatrzymani najeźdźcy są zdezorientowani i zdemoralizowani. Składają zeznania w sprawie zbrodni swojego dowództwa - przekazał szef obwodu charkowskiego.

godz. 22.17 - Silne ataki artyleryjskie i powietrzne w okolicach Sumy

- Silne ataki artyleryjskie i powietrzne w okolicach Sumy - co najmniej 50 w ciągu pół godziny - podaje portal TPYXA.

Według doniesień, Rosjanie rozpoczęli niszczenie potencjalnych zagrożeń z ziemi i powietrza dla rosyjskich budynków granicznych.

godz. 21.12 - Rada Europy wzywa do powołania międzynarodowego trybunału

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało do stworzenia międzynarodowego trybunału do zbadania zbrodni popełnionych przez rosyjskie władze; oraz od wykorzystania skonfiskowanych aktywów rosyjskich oligarchów na potrzeby ukraińskich uchodźców.

godz. 20.43 - Prezydent Andrzej Duda po wizycie w Pradze: "Dziękuję Prezydentowi Czech za jednoznaczne potępienie agresji rosyjskiej"

godz. 20.34 - "Nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie normalnej współpracy gospodarczej z Moskwą"

- Rosja zaczęła nową serię szantażu energetycznego; decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii pokazuje, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie normalnej gospodarczej współpracy z Moskwą - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- W tym tygodniu władze Rosji zaczęły nową serię energetycznego szantażu Europejczyków. Decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii to kolejny argument na korzyść tego, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie jakiejkolwiek normalnej gospodarczej współpracy z Rosją - podkreślił Zełenski. - Rosja rozpatruje jako broń nie tylko gaz, ale jakikolwiek handel. Im szybciej wszyscy w Europie przyznają, że w handlu nie można zależeć od Rosji, tym szybciej może być zagwarantowana stabilność europejskim rynkom - dodał prezydent Ukrainy.

godz. 19.35 - Finlandia nie zapłaci za rosyjski gaz w rublach

Taką informację podaje fińska gazeta Helsingin Sanomat, powołując się na ministra ds. europejskich i zarządzania własnością Tytti Tuppuraine.

godz. 19.07 - Portal Meduza: W połowie maja mają odbyć się referenda w sprawie "przyłączenia" ługańskiej i donieckiej republiki do Rosji

W połowie maja odbędą się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej w Donbasie oraz referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej - pisze w środę niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na źródła.

Według trzech źródeł bliskich administracji rosyjskiego prezydenta w połowie maja w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) i Donieckiej Republice Ludowej (DRL) powinny odbyć się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji. Dwa źródła wymieniły daty 14 i 15 maja.

Tzw. republiki mogą być "przyłączone" do Rosji w granicach uznanych przez nią 21 lutego, czyli obejmując całe obwody ługański i doniecki.

W tych samych dniach w obwodzie chersońskim, częściowo okupowanym przez Rosję, może odbyć się referendum w sprawie ogłoszenia "niepodległości" i utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej, na kształt DRL i ŁRL. W dalszej kolejności "republika" także może być włączona do Rosji - twierdzą rozmówcy.

Według źródeł pierwotnie referenda zaplanowano na koniec kwietnia, ale były kilka razy przenoszone w związku z niepowodzeniami rosyjskiej armii na froncie. Zaznaczono, że daty mogą znów się zmienić z tego samego powodu.

Rozmówcy Meduzy podkreślają, że pracownicy administracji Putina nie uważają, iż Rosja powinna przyłączać "depresyjne regiony", ale jest to życzenie "najwyższego kierownictwa", czyli prezydenta.

Portal zaznacza, że rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło, że obecnie głównym zadaniem rosyjskich wojsk jest "ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą". Źródła uważają, że "pełna kontrola" przewiduje przeprowadzenie wyżej wymienionych referendów.

godz. 18.08 - Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres na Ukrainie

Przyjechałem na Ukrainę po wizycie w Moskwie. Będziemy kontynuować naszą pracę, żeby rozszerzyć wsparcie humanitarne oraz zabezpieczyć ewakuację cywilów ze stref konfliktu - napisał na Twitterze Antonio Guterres. - Im wcześniej ta wojna się zakończy, tym lepiej dla Ukrainy, Rosji i świata.

godz. 18.00 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: Pomożemy w odbudowie Ukrainy

godz. 17.53 - Prezydent Rosji Władimir Putin: "Nasza odpowiedź będzie błyskawiczna"

Podczas spotkania z Radą Ustawodawców zagroził "błyskawiczną" odpowiedzią wobec tych, którzy zainterweniują na Ukrainie. - Federacja Rosyjska osiągnie cele wyznaczone w ramach "wojskowej operacji specjalnej na Ukrainie". Nasi żołnierze i funkcjonariusze, milicja Donbasu, bohatersko wypełniają swoje obowiązki. Wszystkie wyznaczone zadania zostaną wykonane -  zapewnił.

godz. 17.51 - Papież Franciszek ucałował ukraińską flagę

Papież Franciszek ucałował ukraińską flagę podczas środowej audiencji generalnej - podał watykański dziennik "L'Osservatore Romano". To już drugi taki gest papieża.

Wcześniej ucałował niebiesko-żółtą flagę z Buczy, wkrótce po ujawnieniu masakry ludności w tej miejscowości, dokonanej przez Rosjan.

Jak poinformowała gazeta, w audiencji generalnej na placu Świętego Piotra uczestniczyło 11 ukraińskich sierot z Iwano-Frankowska na zachodzie Ukrainy. Od początku marca przebywają one w miejscowości Cattolica we włoskim regionie Emilia-Romania. Franciszek otrzymał od dzieci rysunki, których tematem był pokój. "Papież ucałował także ukraińską flagę, uznając ból narodu" - dodało "L'Osservatore Romano".

godz. 17.25 - Rosjanie zbombardowali szpital w Sewierodoniecku

Szef Ługańskiej administracji wojskowej Siergiej Gajdaj donosi, że wojska rosyjskie zbombardowały szpital w Sewierodoniecku. W wyniku ataku zginęła jedna kobieta - podaje portal NEXTA.

godz. 17.19 - Rabunek eksponatów z mariupolskiego muzeum

Rosjanie wywieźli wszystkie cenne eksponaty z Muzeum Krajoznawczego i Muzeum Sztuki im. Kuindży. Łupem wojsk okupacyjnych padły m.in. oryginały dzieł Archipa Kuindży oraz Iwana Ajwazowskiego. Informację Poinformował o tym doradca mera Mariupola Petro Andriuszenko w Telegramie.

godz. 16.17 - Niemiecka gospodarka odczuwa skutki wojny na Ukrainie

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck przyznał, że pandemia i wojna na Ukrainie odbiły się na sytuacji niemieckiej gospodarki. Tamtejsi ekonomiści ponownie obniżyli prognozę wzrostu PKB.

Aby zapobiec skutkom rosnącej inflacji, rząd federalny przygotował specjalny pakiet pomocowy dla obywateli. Robert Habeck poinformował, że rząd obniżył prognozę koniunktury na ten rok do 2,2 procent. W styczniu monachijski instytut Ifo spodziewał się wzrostu PKB na poziomie 3,6 procent. - Te obliczenia nie skłaniają do optymizmu, bo nie uwzględniają jeszcze ewentualnego embarga na rosyjską energię - powiedział wicekanclerz.

Polityk Zielonych przyznał, że droga wyjścia z uzależnienia od Rosji jest wyboista, a zbyt pochopne kroki mogą wpędzić Niemcy w recesję. - Oddanie Rosjanom rafinerii w Schwedt było fatalnym błędem. Teraz musimy go naprawić w taki sposób, aby nie ucierpieli na tym nasi rodacy - zaznaczył Robert Habeck. Przypomniał, że Niemcy ograniczyły już wykorzystywanie rosyjskiego gazu z 55 do 35 procent.

Dodał, że inflacja przekroczy w tym roku 6 procent, a rosnące ceny energii zmieniły nastroje konsumenckie w kraju. Odciążyć ma Niemców pakiet ulg podatkowych, zatwierdzony dziś przez rząd federalny.

godz. 16.11 - Szef ukraińskiego MSZ: "I tak będziecie musieli się wycofać z Rosji"

- Doceniamy firmy, które już wstrzymały swoje operacje w Rosji. Do tych, którzy wciąż uporczywie trzymają się swoich zakrwawionych zysków w Rosji z wielu wymówek, mam do powiedzenia tylko tyle: wycofajcie się teraz. I tak będziecie musieli to zrobić. Lepiej teraz, niż po publicznym zhańbieniu i zrujnowaniu swojej reputacji - zaapelował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

godz. 16.06 - Prezydent Ukrainy z zaproszeniem na szczyt G20

- Przeprowadziłem rozmowy z prezydentem Indonezji Joko Widodo. Podziękowałem za wsparcie dla suwerenności i niezależności terytorialnej Ukrainy, a w szczególności wyraziłem wdzięczność za ich stanowisko w ONZ. Przedyskutowaliśmy sprawy bezpieczeństwa spożywczego. Doceniam zaproszenie mnie na szczyt G20 - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

godz. 15.14 - Wymiana więźniów między USA a Rosją ma "zerowy" wpływ na wzajemne relację obu krajów, podaje agencja AFP, cytując amerykańskiego urzędnika 

Wcześniejsze raporty z Moskwy donosiły o odbytej wymianie byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej Trevora Reeda (zatrzymanego w Rosji za napaść na policjanta) za rosyjskiego pilota Konstatina Jaroszenkę, skazanego za przemyt narkotyków do USA

godz. 15.09 - Niemiecka firma BASF wstrzymuje swoją działalność na Białorusi i w Rosji

Firma zatrudnia 684 osoby na Białorusi i w Rosji. Przedsiębiorstwo wciąż będzie udzielać im wsparcia do końca tego roku - podaje portal NEXTA.

godz. 14.32 - Mapa działań wojennych na Ukrainie [27 kwietnia]

godz. 13.50 - Pokojowy wiec w Chersoniu brutalnie rozpędzony przez rosyjskie wojska

godz. 13.13 - Awdijiwka ostrzelana amunicją fosforową

godz. 12.55 - Pogrzeb ofiar nalotu bombowego na budynek mieszkalny w Odessie

godz. 12.45 - Prorosyjskie władze Naddniestrza oskarżyły Ukrainę o ostrzały

Nieuznawane prorosyjskie władze Naddniestrza oskarżyły Ukrainę o ostrzały. Miało do nich dojść dzisiaj w rejonie wsi Cobasna, gdzie znajdują się składy amunicji. Do eksplozji w separatystycznym Naddniestrzu dochodziło już w ciągu ostatnich dni. Ukraińskie władze przestrzegały, że w tym regionie może dojść do rosyjskich prowokacji. Jak informują media z tzw. Naddniestrzańskiej Republiki i marionetkowe władze Naddniestrza - ze strony Ukrainy rzekomo miały nadlecieć drony, a następnie dokonano ostrzałów.

Do zdarzenia dojść miało w pobliżu dużych rosyjskich magazynów amunicji. W Naddniestrzu - separatystycznym regionie Mołdawii - od początku lat 90-tych stacjonuje rosyjski kontyngent wojskowy.

godz. 12.38 - Sekretarz stanu USA: Waszyngton może przekazywać Ukrainie broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia zapotrzebowania przez Kijów

Przyspieszamy nasze działania na rzecz wsparcia Ukrainy. Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu.

W ocenie Blinkena władze USA nie zauważyły dotychczas "żadnych oznak, że prezydent Rosji Władimir Putin realnie myśli o jakichkolwiek negocjacjach pokojowych z Ukrainą". "Z wypowiedzi rosyjskiego przywódcy wynikało już od dawna, że nie chodziło mu o potencjalne wejście Ukrainy do NATO. On od samego początku był przekonany, że Ukraina nie ma prawa być suwerennym, niepodległym państwem" - ocenił szef amerykańskiej dyplomacji. 24-25 kwietnia Blinken i sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedzili Kijów, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Zobaczyliśmy w Kijowie miasto, które wraca do życia - ludzi spacerujących po ulicach, siedzących na ławkach. Mogliśmy przekonać się na własne oczy, że Ukraińcy wygrali bitwę o swoją stolicę" - powiedział Blinken. "Jestem dumny z tego, co Stany Zjednoczone już uczyniły na rzecz wsparcia ukraińskich władz i społeczeństwa. Utwierdziłem się w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować nasze wysiłki" - dodał sekretarz stanu USA.

godz. 11.22 - Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad trzema miasteczkami na południowym wschodzie Ukrainy

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad trzema miasteczkami na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował ukraiński Sztab Generalny.

Sztab Generalny dodał, że w czasie swojej ofensywy w północnej części obwodu donieckiego Rosjanie zajęli miasteczko Zariczne. Rosyjscy żołnierze weszli także do miasteczka Nowotoszkiwske leżącego w obwodzie ługańskim, na drodze łączącej kontrolowany przez separatystów Ługańsk z miastem Lisiczańsk, który kontroluje armia Ukrainy, oraz miejscowości Zawody w obwodzie charkowskim.

Stacja CNN podaje, że ciężkie walki trwają na trzech frontach we wschodniej części kraju. Celem wojsk ukraińskich jest powstrzymanie Rosjan przed zdobyciem całego obwodu ługańskiego i donieckiego, co władze na Kremlu zadeklarowały jako jeden z celów inwazji.

Jak poinformował rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjskie wojska stale otrzymują wsparcie i zaopatrzenie z baz wewnątrz Rosji.

godz. 11.02 - Walki uliczne w Mariupolu

godz. 10.45 - Australia wysyła na Ukrainę sześć haubic M777 155mm wraz z amunicją

Jest to część nowego pakietu pomocy wojskowej ogłoszonego przez premiera Australii.

godz. 10.20 - Rosja na wojnie straciła już blisko 22,5 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już 22,4 tys. żołnierzy, a także 939 czołgów, 2342 pojazdy opancerzone, 185 samolotów i 155 śmigłowców – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Od 24 lutego do 27 kwietnia siły rosyjskie straciły również: 421 systemów artyleryjskich, 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 71 systemów przeciwlotniczych, 1666 samochodów, 8 jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 207 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego, 4 mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

godz. 10.17 - Rosjanie atakują ostatni bastion Ukraińców w Mariupolu

Rosyjskie wojska przypuściły kolejny atak na zabudowania huty Azowstal w Mariupolu, gdzie bronią się ostatni ukraińscy żołnierze.

Ukraińscy obrońcy i cywile są uwięzieni na terenie atakowanej huty – poinformował doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak dodał, nie osiągnięto porozumienia w sprawie ewakuacji cywilów.

godz. 9.52 - UE uważa wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję za niedopuszczalną sytuację

godz. 9.40 - Podolak: mam złe wieści dla Rosji

Doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, Mychajło Podolak, wyraził zadowolenie z zapowiedzi USA i ich sojuszników dotyczących przekazania Ukrainie większej ilości ciężkiego uzbrojenia. Ukraina się wzmacnia – napisał na Twitterze. „Jednym z dziwnych żądań Rosji na początku tej wojny była +pełna demilitaryzacja+ Ukrainy. Po wczorajszym epokowym spotkaniu 40 ministrów obrony mam dla Rosji złe wieści. Zdolności, szybkość, uproszczona logistyka i rozszerzony zasięg broni” – napisał Podolak.

O pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy rozmawiali we wtorek przedstawiciele resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu, którzy spotkali się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

godz. 9.14 - Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały most na Limanie Dniestru

Rosjanie znowu przeprowadzili atak rakietowy na strategiczną przeprawę przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim – poinformował szef władz obwodu Serhij Bratczuk.

„Powtórny ostrzał rakietowy mostu przez Liman Dniestru. Są zniszczenia” – przekazał.

O ostrzale poinformował również szef ukraińskich kolei.

godz. 9.01 - TVP Info: Rosjanin i Białorusin zatrzymani w Białymstoku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu

Jak ustalili dziennikarze TVP Info w Białymstoku zatrzymano Rosjanina i Białorusina. Obu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu. Szpiedzy gromadzili informacje o jednostkach wojskowych, sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych.

godz. 8.45 - Od początku wojny zginęło 217 dzieci, 393 zostało rannych – to tylko częściowe dane

W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 217 dzieci, a rannych zostało 393 – takie liczby przekazuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Nie są to pełne dane, bo władze w Kijowie nie są w stanie ustalić liczby ofiar na okupowanych terenach i w rejonie walk.

Dotyczy to np. oblężonego Mariupola, do którego ukraińskie władze nie mają dostępu. Szacunkowe dane mówią, że zginęło tam już co najmniej 20 tys. ludzi. W pobliżu miasta znaleziono dotychczas na zdjęciach satelitarnych trzy lokalizacje masowych grobów. Z relacji mieszkańców, którzy zdołali uciec z miasta, wynika, że setki osób chowano w mieście, na ulicach i podwórkach. Ukraińskie władze mają też dowody, że w Mariupolu Rosjanie używają mobilnych krematoriów.

W środę liczba zabitych dzieci przedstawiona w bilansie biura prokuratora nie zmieniła się w porównaniu z danymi z poprzedniego dnia. Pojawiły się natomiast nowe informacje o dwójce dzieci, które odniosły rany jeszcze w marcu w Mariupolu, a następnie zostały wywiezione do Rosji. Później udało się sprowadzić je z powrotem na Ukrainę – do szpitala w Kijowie.

Wciąż aktualizowane są dane na temat ofiar rosyjskich zbrodni na terenach w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim, które do końca marca były zajęte przez Rosjan.

godz. 8.25 - Gazprom zawiesił dostawy gazu do Polski. Powód? Brak płatności w rublach

Gazprom całkowicie zawiesił dostawy gazu do Bułgarii i Polski z powodu braku płatności w rublach. Takie jest oficjalne stanowisko firmy.

O decyzji rosyjskiego potentata gazowego informowaliśmy TUTAJ.

godz. 7.55 - Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski system obrony przeciwlotniczej na Wyspie Węży

Siły ukraińskie wykonały uderzenie na pozycje wojsk rosyjskich na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Atak zniszczył zestaw obrony przeciwlotniczej Strieła-10 i uszkodził stanowisko dowodzenia. O uderzeniu na Wyspę Węży poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy.

7.48 - Karetka dla Lwowa. Ambulans z Łodzi dotarł do celu

We wtorek (26 kwietnia) do Lwowa z Łodzi dotarły dwa ambulanse. Jeden z nich został zakupiony za pieniądze zebrane podczas akcji "Karetka dla Lwowa". Inicjatorem zbiórki była Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

godz. 7.20 - Rosjanie zgwałcili ok. 400 ukraińskich dzieci i dorosłych

Jak przekazała Ludmiła Denisowa, rzecznik praw obywatelskich, w ciągu dwóch pierwszych tygodni kwietnia na telefony zaufania zgłoszono 400 rosyjskich gwałtów na dzieciach i dorosłych.

godz. 7.17 - Prezydent Ukrainy: siły zbrojne gotowe na ewentualny atak z Naddniestrza

Siły zbrojne Ukrainy są gotowe na ewentualny atak rosyjskiego wojska z terenu mołdawskiego separatystycznego regionu Naddniestrza - poinformował ukraiński prezydent.

Według Zełenskiego ukraińska armia zna siłę rosyjskich oddziałów i się jej nie obawia.

Deklaracje ukraińskiego prezydenta zostały poprzedzone kilkoma incydentami w regionie, który od 1992 roku jest oddzielony od Mołdawii.

Jak poinformowały władze Naddniestrza, w poniedziałek Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego w stolicy regionu, Tyraspolu, zostało zaatakowane przy użyciu granatnika. We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego regionu poinformowało o dwóch eksplozjach dokonanych przy wieży radiowej we w miejscowości Maiac w pobliżu granicy z Ukrainą. Rada Bezpieczeństwa Regionu poinformowała, że doszło również do ataku na jednostkę wojskową we wsi Parkany niedaleko Tyraspola.

Władze w Tyraspolu oskarżył Kijów o zorganizowanie tych ataków. Ukraińskie władze odrzuciły te oskarżenia i poinformowały, że rosyjskie służby specjalne FSB próbują wciągnąć Naddniestrze w wojnę przeciwko Ukrainie.

Eskalacja konfliktu w Naddniestrzu podsyca obawy, że wojna na Ukrainie może rozszerzyć się na Mołdawię.

Separatystów w Naddniestrzu wspiera kontyngent stacjonujących tam żołnierzy rosyjskich. Ukraińska armia ostrzegła we wtorek przed aktywizacją wojsk rosyjskich w tym regionie.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu we wtorek wieczorem po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezwała ludność do zachowania spokoju.

godz. 7.12 - Rosja wystrzeliła już ponad 1300 rakiet w kierunku Ukrainy

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar poinformowała, że od czasu rozpoczęcia inwazji rosyjska armia wystrzeliła na Ukrainę ponad 1300 rakiet. Ukraiński polityk zauważyła, że sankcje nałożone na Kreml mają znaczący wpływ na możliwości bojowe rosyjskiego wojska - podała ukraińska agencja informacyjna Ukrinform.

Wiceminister Maylar dodała, że są to pociski wystrzelone zarówno z baz lotniczych, morskich, jak i naziemnych.

"W wyniku sankcji, które są teraz egzekwowane nie będą mogli otrzymać podzespołów, więc przez jakiś czas będą mogli korzystać z tego, co kupili wcześniej" powiedziała Malyar.

Według ukraińskiej polityk zasoby, które rosyjskie wojsko do tej pory zużyło nie mogą być szybko uzupełnione. Zdaniem wiceminister, proces ten będzie trwał latami.

Jednocześnie Malyar zaznaczyła, że Rosja rozważa obecnie szereg scenariuszy oprócz tradycyjnego użycia wojsk lądowych, ataku lotniczego lub rakietowego. Konkretnie, według ukraińskiej polityk, chodzi o użycie broni chemicznej lub jądrowej.

Wiceszefowa resortu obrony podkreśliła wolę walki Ukrainy i odrzuciła możliwośc kapitulacji.

"Nikt nie zamierza się poddać" - oświadczyła Malyar i dodała: "Dziś widzimy, że Ukraina może liczyć na pomoc świata zachodniego, a to wcześniej niż później bardzo poważnie zmieni scenariusz wojny".

godz. 7.06 - Reuters: Eksplozje przy granicy z Ukrainą

We wczesnych godzinach rannych słychać było serię wybuchów w rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą, poinformował gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.

Jak podały władze rosyjskie w płomieniach stanąl regionalny skład amunicji znajdujący się niedaleko wsi Stara Nelidowka w pobliżu miasta.

"Trwają prace nad ustaleniem przyczyny eksplozji" - poinformował rosyjski urzędnik.

Gładkow poinformował, że żadna osoba cywilna nie ucierpiała w pożarze.

Władze południowych regionów Rosji w ostatnich tygodniach wielokrotnie informowały o incydentach, które ich zdaniem były atakami przeprowadzonymi z terytorium Ukrainy. Między innymi zarzucono Ukrainie, że zaatakowała helikopterami skład paliwa w Biełgorodzie.

godz. 7.00 - Wojna na Ukrainie może potrwać do końca roku

Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza rosyjska wojna napastnicza na Ukrainie może trwać jeszcze przez wiele miesięcy - poinformowała ukraińska agencja informacyjna Unian.

Zdaniem Arestowicza nie będzie oznaczało końca wojny zakończenie obecnej ofensywy w Donbasie, gdy zakończą się aktywne działania bojowe i zajęte zostaną pozycje.

"Musimy być przygotowani na długą historię" - oświadczył Arestowicz.

Według doradcy ukraińskiego prezydenta, nowe uzbrojenie, które otrzymała Ukraina, będzie miało istotny wpływ na sytuację na polu walki pod koniec maja i na początku czerwca.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies