Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 62. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja wstrzymuje dostawę gazu do Polski [NA ŻYWO]

Trwa 62. dzień wojny na Ukrainie. Rosja grozi wybuchem III wojny światowej i ponownie straszy konfliktem nuklearnym. Z kolei prezydent Ukrainy zapowiada, że wyzwolenie ziemi spod rosyjskiej okupacji jest tylko kwestią czasu. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 23.00 - To wszystko w dzisiejszej relacji z wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie. Jutro kolejne informacje.

godz. 22.30 - Władze w Sofii przekazały, że rosyjski Gazprom wstrzymuje od jutra dostawy gazu do Bułgarii.
Bułgarskie ministerstwo gospodarki poinformowało, że Bułgargaz otrzymał dziś zawiadomienie o zawieszeniu dostaw gazu ziemnego od Gazprom Export od 27 kwietnia.

"Strona bułgarska w pełni wywiązała się ze swoich zobowiązań i dokonała wszystkich płatności wymaganych w ramach obecnej umowy terminowo, ściśle i zgodnie z jej warunkami" - zaznaczył bułgarski resort gospodarki.

godz. 22.25 - Podczas spotkania z sekretarzem generalnym Antoniem Guterresem prezydent Rosji Władimir Putin miał zgodzić się na utworzenie korytarzy humanitarnych z zakładu Azowstal w Mariupolu - poinformował rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kompleks zakładów metalowych jest ostatnim punktem ukraińskiej obrony miasta. Według ukraińskich mediów w mieście ciągle jest prawie 120 tysięcy cywilów. Rosjanie utrudniają ich ewakuację.

W ewakuację mają być zaangażowane ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Szczegóły mają być ustalone przez biuro ONZ do spraw koordynacji spraw humanitarnych i rosyjskie ministerstwem obrony.

Jutro członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ odbędą nieformalne spotkanie dotyczące "odpowiedzialności za okrucieństwa popełnione na Ukrainie".

godz. 21.46 - Wtorkowe ostrzały rakietowe na południu Ukrainy mogą świadczyć o tym, że Rosja chce dodać do wszystkich kierunków ataku jeszcze region ukraińskiej Besarabii – powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Arestowycz nazwał wydarzenia w separatystycznym Naddniestrzu w Mołdawii „terrorystyczną działalnością Rosji”.

godz. 21.40 - Kanclerz Olaf Scholz obiecał kolejne dostawy broni dla Ukrainy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z szefem rządu Niemiec w Berlinie. Podkreślił, że rozmowy z partnerem niemieckim są bardzo ważne.

godz. 21.35 - Rosja powinna obchodzić rocznicę katastrofy w Czarnobylu, jak cały cywilizowany świat. Zamiast tego wystrzeliła dzisiaj trzy rakiety, które przeleciały nad naszymi elektrowniami atomowymi - oświadczył prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski.

godz. 21.18 - Putin w rozmowie Erdoganem powiedział, że Rosja już zdobyła Mariupol, nie ma już walk w mieście. Rosyjski dyktator Władimir Putin powiedział, że Kijów powinien wydać ukraińskim obrońcom zablokowanym na terenie huty Azowstal w obleganym Mariupolu „rozkaz złożenia broni”.

godz. 21.00 - Wojska rosyjskie ostrzeliwały z moździerzy przygraniczną społeczność na Sumach.

godz. 20.51 - Barykady przy wjeździe do Tyraspola w Mołdawii. 

To miasto na terenie Mołdawii, położone na lewym brzegu Dniestru, od 1991 roku stolica samozwańczej republiki Naddniestrza, stanowi miasto wydzielone na prawach rejonu. Wraz z 159 tys. mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem Mołdawii. 

godz. 20.22 - Od pierwszych dni wojny na Ukrainie jesteśmy gotowi na zupełne odcięcie od surowców z Rosji. Posiadamy rezerwy - mówi minister Anna Moskwa. 

godz. 20.00 - Gazprom zapowiada od jutra całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Takie pismo od rosyjskiej spółki otrzymało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

PGNiG i Gaz-System podkreślają, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację. Podkreślają, że są przygotowane na różne scenariusze.

Dodano, że infrastruktura przesyłowa zarządzana przez Gaz-System działa bez zakłóceń. "Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem" - zaznaczono w komunikacie. Spółki zaznaczyły, że nasze magazyny zapełnione są w blisko 80 procentach.

Wcześniej pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polska jest przygotowana na całkowite uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu w tym roku.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach mówił o tym, że nasz kraj od kilku lat działa na rzecz dywersyfikacji źródeł energii. "Inwestycje prowadzone przez sześć lat są w tym roku kończone, zgodnie z harmonogramem, bez żadnych opóźnień" - zapewnił, przypominając, że w październiku będzie oddany do użytku gazociąg łączący Polskę z Norwegią i popłynie nim gaz. "Terminal LNG w Świnoujściu został rozbudowany" - dodał.

W podobnym tonie wypowiedziała się na Twitterze minister klimatu i środowiska. Anna Moskwa oświadczyła, że Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo. "Od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 procentach. Nie zabraknie gazu w polskich domach" - napisała.

godz. 19.50 - Ukraińska Grupa Kontaktowa ds. Obrony będzie odbywać comiesięczne spotkania z sekretarzem obrony USA.

godz. 19.35 - W niemieckim Ramstein skończyła się konferencja z udziałem przedstawicieli około 40 państw. Na spotkanie poświęcone zwiększeniu pomocy dla Ukrainy zaprosił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Uczestniczył w nim także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Po spotkaniu w Ramstein szef MON podkreślił, że wsparcie wojskowe dla Ukrainy będzie w przyszłości bardziej skoordynowane. "Niezbędna jest ciężka broń. Mówiliśmy o takiej broni i o działach przeciwlotniczych. To są dwa podstawowe cele, jakie zostały postawione przez stronę ukraińską" - podsumował Mariusz Błaszczak.

godz. 19.30 - Rosja używa co najmniej czterech okrętów podwodnych do przeprowadzania ataków na cele na Ukrainie. Chodzi o ataki rakietami typu"Kalibr" - powiedział Andrij Kłymenko, szef portalu BlackSeamNews i ekspert ds. Krymu .

Na Morzu Czarnym operują co najmniej cztery rosyjskie okręty podwodne projektu 877 Halibut, Na tyłach ukraińskich przeprowadzają one ataki rakietowe dalekiego zasięgu . Pociski wystrzeliwane są z głębokości nawet do 40 metrów, co uniemożliwia skuteczne ich lokalizowanie przez radary i satelity.
Krótko przed inwazją okręty podwodne zostały wyposażone w pociski.Rrosyjskie okręty wojenne zachowują dużą ostrożność w obawie przed ukraińskimi pociskami przeciwokrętowymi.

godz. 19.00 - Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres spotyka się z Władimirem Putinem Wcześniej Guterres rozmawiał z Siergiejem Ławrowem, a następnie planuje udać się do Kijowa na negocjacje z Wołodymyrem Zełenskim.

godz. 18.50 - Szwajcaria zabroniła Niemcom zaopatrywania Ukrainy w amunicję produkcji szwajcarskiej Weto dotyczy m.in. amunicji do samobieżnych systemów obrony przeciwlotniczej „Gepard” - poinformował szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych, powołując się na neutralność kraju.

godz.18.45 - Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski, prawdopodobnie z powodu odmowy zapłaty w rublach - pisze Europejka Prawda.

Według nieoficjalnych informacji Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski, co prawdopodobnie wynika z odmowy zapłaty za niego w rublach. Według European Truth informowały o tym polskie media, w szczególności Polsat News i RMF24. W związku z wstrzymaniem dostaw gazu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska RP odbywa się spotkanie zespołu ds. zarządzania kryzysowego.

„Polska ma niezbędne rezerwy gazu i źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo – przez wiele lat byliśmy praktycznie niezależni od Rosji. Nasze magazyny są zapełnione w 76 proc. W polskich domach nie zabraknie gazu” – powiedział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Powodem wstrzymania dostaw gazu może być kwestia rozliczeń, gdyż kilka tygodni temu Putin podpisał dekret zobowiązujący od 1 kwietnia zagranicznych kontrahentów Gazpromu do płacenia za rosyjski gaz w rublach. Kraje UE, w tym Polska, nie zgodziły się.

W ubiegłym tygodniu Gazprom nie zarezerwował przepustowości polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa.

godz. 18.25 - Zdecydowaliśmy o powstaniu międzynarodowej grupy kontaktowej, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy - ogłosił minister obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu w Ramstein w Niemczech.

godz. 18.15 - Premier Mateusz Morawiecki przebywa dziś z wizytą roboczą w Niemczech. W Berlinie spotka się między innymi z kanclerzem Olafem Scholzem. Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller zaznaczył, że premier będzie przekonywał swojego rozmówcę do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

W rozmowie z Polskim Radiem Piotr Müller skonkretyzował cele wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie. "Dla nas priorytetem jest to, aby we wszystkich krajach zwyciężył nurt jak najdalej idących sankcji wobec Rosji i pomocy dla Ukrainy. Liczę na to, że kanclerz zmieni zdanie i pod naciskiem koalicjantów i opinii publicznej to uzbrojenie zostanie wysłane" - powiedział.

Dziś media poinformowały, że rząd federalny dostarczy Ukrainie samobieżne działa przeciwlotnicze "Gepard". Piotr Müller wyraził jednak obawę, że od deklaracji do realizacji tych planów może minąć sporo czasu. "Cieszę się z dzisiejszych deklaracji niemieckich, ale będę się cieszył jeszcze bardziej, gdy zobaczę ten sprzęt na terenie Ukrainy" - przyznał.
Rzecznik polskiego rządu przypomniał, że w obecnej fazie wojny na Ukrainie liczy się każda chwila. Dlatego należy jej dostarczyć ciężką broń jak najszybciej, ponieważ za parę tygodni może się już okazać "bezużyteczna".

godz. 18.00 - Premier Morawiecki jest w Berlinie, gdzie będzie rozmawiał z kanclerzem Olafem Scholzem m.in. na temat zwiększenia dostaw broni do Ukrainy.

godz. 17.56 - Rosja i Białoruś zorganizują wspólne szkolenie sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej w dniach 26-29 kwietnia.

Białoruskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń z Siłami Zbrojnymi Rosji w celu usprawnienia interakcji między organami kontroli lotnictwa i obrony przeciwlotniczej.

godz. 17.48 - Prawie 600 tysięcy osób z Ukrainy otrzymało już jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych. Takie dane przekazał na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Poinformował też, że ponad milion 100 tysięcy uchodźców otrzymało numer PESEL.

godz. 17.30 - Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego - pisze Onet. Na razie informacja nie jest potwierdzona. W Ministerstwie Klimatu pracuje sztab kryzysowy.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Polska ma zdywersyfikowane źródła dostaw gazu i ropy, dlatego jest gotowa na wprowadzenie unijnych sankcji na wszystkie rosyjskie surowce. W Warszawie szefowa resortu klimatu spotkała się dzisiaj z niemieckim wicekanclerzem, ministrem gospodarki i ochrony klimatu Robertem Habeckiem.

godz. 17.20 - W Kijowie rozpoczęto demontaż pomnika Przyjaźni Narodów, usytuowanego pod łukiem o tej samej nazwie. To monument składający się z rzeźb dwóch robotników: Ukraińca i Rosjanina trzymających sowiecki Order Przyjaźni Narodów.

W trakcie demontażu 8-metrowego monumentu, z rzeźby przedstawiającej rosyjskiego robotnika odpadła głowa. Na liście kijowskich pomników, rzeźb i płaskorzeźb, które mają zostać zdemontowane znajduje się około 60 obiektów - powiedział mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko, przypatrujący się demontażowi pomnika Przyjaźni Narodów.

W Kijowie do 1 mają będą przyjmowane także propozycje zmian nazw ponad 460 ulic, których obecne imiona są związane z Rosją.

godz. 17.12 - Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie odebrała Rosji prawo do organizacji Mistrzostw Świata 2023. Hokej jest ulubioną dyscypliną sportu Wladimira Putina. 

godz. 17.01 - Zespół Aleksieja Nawalnego przygotował listę sześciu tysięcy osób przekupionych przez Putina, a także podżegaczy wojennych. Znajdują się na niej m.in. przedstawiciele życia politycznego, prokuratorzy, blogerzy, sportowcy, artyści

godz. 16.54 - Niemcy mówią, że pełna niezależność od rosyjskiej ropy to kwestia dni - podaje Europejska Prawda. 

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział w Warszawie, że jest gotowy odciąć dostawy rosyjskiej ropy - donosi Süddeutsche Zeitung.

- Dziś mogę powiedzieć, że embargo stało się dla Niemiec do zaakceptowania - powiedział polityk.

godz. 16.42 - Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto powiedział, że Finlandia może podjąć decyzję w sprawie wejścia do NATO wspólnie ze Szwecją. Oba kraje przyspieszyły debatę nad wejściem do Sojuszu.

- Teraz, gdy Szwecja przyspieszyła swój własny proces parlamentarny, możliwe jest, że decyzje dotyczące akcesji, jeśli zostaną podjęte, to zapadną w tych samych dniach, lub następujących po sobie tygodniach - oświadczył Haavisto, który nie podał jednak przypuszczalnego terminu podjęcia przez rząd decyzji w tej sprawie.

godz. 16.26 - Sytuacja w blokowanym przez Rosjan Mariupolu jest bardzo trudna. Mer miasta Wadym Bojczenko poinformował, że w rosyjskich bombardowaniach i ostrzałach zginęło ponad 20 tysięcy cywilów i zostało zniszczone 90 procent infrastruktury miejskiej

Tylko 21 marca odnotowaliśmy ponad pięć tysięcy zabitych mieszkańców Mariupola - powiedział Wadym Bojczenko.

godz. 16.25 - W pobliżu Zaporoża zestrzelono rosyjską rakietę.

godz. 16.13 - Japonia dostarczy na Ukrainę żywność, leki i inną pomoc - zapowiedział premier Fumio Kishida, który rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

godz. 16.03 - Wywiad udzielony przez byłego kanclerza Gerharda Schoedera (SPD) tygodnikowi „New York Times” wywołał oburzenie.

Były kanclerz Niemiec opowiadał m.in. o swojej zażyłości z Władimirem Putinem. Partyjni koledzy Schroedera domagają się usunięcia go z partii za działania na rzecz rosyjskiego dyktatora. Są też głosy, że były kanclerz popełnił zdradę stanu, a pieniądze zarobione przez niego w rosyjskich spółkach Rosnieft, Gazprom i Nord Stream trzeba zamrozić - opisuje dziennik „Bild”.

godz. 15.57 -  Ukraińska policja zatrzymała dotychczas ponad 1200 osób podejrzanych o szabrownictwo. To w większości ludzie z przeszłością kryminalną - poinformował we wtorek komendant główny policji Ihor Kłymenko. Zapewnił, że winni będą pociągnięci do odpowiedzialności.

Kłymenko oskarżył o grabieże  także wojska rosyjskie, dodając, że są także obywatele ukraińscy, którzy wykorzystują wojnę do kradziezy cudzego majątku. 

godz. 15.44 - Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego, uważa, że Mołdawia jest kolejnym celem Rosji. 

- Rosja chce zdestabilizować region Naddniestrza i sugeruje, że Mołdawia powinna poczekać na „gości”. Zła wiadomość: jeśli Ukraina jutro upadnie, wojska rosyjskie będą u bram Kiszyniowa. Dobra wiadomość: Ukraina na pewno zapewni strategiczne bezpieczeństwo regionu. Ale musimy pracować jako zespół - napisał. 

godz. 15.33 - Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział, że rosyjskie lotnictwo i artyleria zburzyły miasto Rubiżne w niemal 70 proc. Żołnierze ukraińscy trzymają obronę, niszcząc rosyjskie oddziały lądowe i sprzęt.

Walki w Rubiżnem toczą się od 18 marca. Kilka razy strona rosyjska zapewniała, że zajęła miasto. Hajdaj dodał, że Rosjanie grożą kobietom w Rubiżnem zastrzeleniem ich dzieci, jeśli nie przekażą informacji o pozycjach amii ukraińskiej.

godz. 15.18 - W Kijowie rozbierany jest Pomnik Przyjaźni Narodów,który znajduje się w Parku Maryjskim, na nabrzeżu Dniepru. Grupę postaci wieńczyła ogromna stalowa tęcza, która symbolizuje pojednanie narodów ukraińskiego i rosyjskiego. 

godz. 15.10 - Zachód nie może dać się zastraszyć Rosji - powiedział dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W ten sposób odniósł się do słów szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, który powiedział wczoraj, że ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego obecnie jest realne i nie można go lekceważyć.

godz. 14.55 - Trzy osoby zginęły w ostrzałach Charkowa

Trzy osoby poniosły śmierć, a siedem odniosło obrażenia na skutek ostrzelania przez siły rosyjskie Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

Jak podkreślił, wśród poszkodowanych nie ma dzieci; dwoje rannych jest w stanie ciężkim. Władze miasta proszą mieszkańców, by pozostawali w ukryciu, nawet jeśli nie ogłoszono alarmu przeciwlotniczego.

godz. 14.50 - Po ostrzale mostu w okolicach Odessy

godz. 14.32 - Demontaż pomnika "Przyjaźni Narodów" w Kijowie

godz. 13.25 - Premier Wielkiej Brytanii: wyślemy na Ukrainę nowe wozy strażackie i karetki pogotowia

Premier Boris Johnson przekazał na Twitterze, że Wielka Brytania wyśle na Ukrainę nowe karetki pogotowia, wozy strażackie i fundusze dla ekspertów ds. zdrowia, aby pomóc Ukraińcom w zapewnieniu niezbędnej opieki zdrowotnej i ratowaniu życia.

Jak dodał, Wielka Brytania pomaga wzmocnić zdolność Ukrainy do upewnienia się, że brutalna inwazja Putina się nie powiedzie.

godz. 13.10 - Erdogan ponownie zaproponował Putinowi spotkanie z Zełeńskim w Stambule

Jak informuje agencja Ukrinform, przywódca Turcji ponownie zaproponował spotkanie rosyjskiemu dyktatorowi z prezydentem Ukrainy. Spotkanie miałoby zostać zorganizowane w Stambule.

godz. 13.00 - Rosjanie uszkodzili most z obwodu biełgorodsko-dniestrzańskiego do Odessy

W obwodzie odeskim uszkodzony został most z obwodu biełgorodsko-dniestrzańskiego do Odessy.

godz. 12.30 - W Rubiżnem Rosjanie grożą kobietom zastrzeleniem dzieci, jeśli nie przekażą informacji o ukraińskich pozycjach

Żołnierze rosyjscy grożą kobietom w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim zastrzeleniem ich dzieci, jeśli nie przekażą informacji o ukraińskich pozycjach – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na briefingu.

„Straszne rzeczy odbywają się w Rubiżnem. Orki uprowadzają dzieci, a potem zmuszają kobiety, ich matki, żeby poszły na pozycje ukraińskich żołnierzy po jakąś pomoc humanitarną czy produkty, a po powrocie opowiedziały, jak wygląda wyposażenie. Jeśli tego nie zrobią, grożą zastrzeleniem dzieci” – oznajmił Hajdaj.

godz. 12.05 - ONZ: w tym roku z Ukrainy ucieknie ponad 8 mln osób

W tym roku z powodu wojny z Rosją poza granice Ukrainy ucieknie 8,3 mln obywateli kraju - podała na konferencji prasowej Shabia Mantoo, rzeczniczka Wysokiego Kmisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców UNHCR. Mantoo poinformowała także, że ponad 12,7 mln osób opuściło swoje domy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego bieżącego roku. 7,7 mln z nich pozostało na terytorium Ukrainy, a ponad 5 mln już wyjechało z kraju.

"Jest to taka skala kryzysu, a na pewno gwałtowność ucieczek, jakiej nie widzieliśmy w ostatnich latach" - przekazała Mantoo, cytowana przez agencję Reutera.

Według poniedziałkowego raportu ONZ najwięcej uchodźców z Ukrainy przyjęła Polska (2 909 415 osób), na drugim miejscu znajduje się Rumunia (777 602 osoby). Inne kraje, które przyjmują uciekających z kraju Ukraińców to Węgry, Mołdawia i Słowacja.

Jak zauważa BBC, Polska, Węgry i Słowacja należą do strefy Schengen, co oznacza, że z powodu braku kontroli granicznych wewnątrz strefy, wielu ukraińskich uchodźców mogło opuścić te kraje i udać się do innych państw. Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że wedle danych na poniedziałek od początku wojny Czechy wydały wizy dla 310 961 ukraińskich uchodźców.

godz. 12.00 - Białoruś zapowiada wspólne z Rosją ćwiczenia sztabowe lotnictwa

Wspólne z Rosją ćwiczenia sztabowe lotnictwa i wojsk obrony przeciwlotniczej w dniach 26-29 kwietnia zapowiedziało Ministerstwo Obrony Białorusi. „Od 26 do 29 kwietnia odbędą się w lotnictwie i wojskach obrony przeciwlotniczej wspólne ćwiczenia sztabowe z udziałem dowódców lotnictwa i wojsk obrony przeciwlotniczej Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – poinformował białoruski resort.

Podczas tego wydarzenia zostanie przećwiczona współpraca organów dowodzenia lotnictwa i wojsk obrony przeciwlotniczej przy planowaniu działań i stawianiu zadań podległym jednostkom i pododdziałom – poinformowano.

godz. 11.52 - Trzech zabitych w wyniku walk pod Charkowem, niektóre wioski odcięte od świata

Trzy osoby zginęły w wyniku ostrych walki w hromadzie dergaczewskiej w pobliżu Charkowa; niektóre wioski są odcięte od świata – poinformował szef władz hromady Wjaczesław Zadorenko. „Na terytorium hromady dergaczewskiej trwają działania bojowe, szczególnie ostre na kierunku Kozaczej Łopani. Wróg nieustannie ostrzeliwuje nasze miejscowości, w wyniku czego w ciągu ostatniej doby w Bezrukach zginęły trzy osoby, a jedna została poraniona odłamkami w Dergaczach” oznajmił Zadorenko.

Dodał, że w wyniku poniedziałkowych ostrzałów wybuchło w Dergaczach kilka pożarów i jedna trzecia miasta została pozbawiona prądu z powodu uszkodzenia linii wysokiego napięcia. Według niego przywrócenie dostaw energii elektrycznej będzie możliwe dopiero po zakończeniu aktywnej fazy działań bojowych i rozminowaniu terytorium.

godz. 11.00 - MSZ Chin: nie interesuje nas III wojna światowa, popieramy pokojowe rozwiązanie na Ukrainie

Chiński MSZ przekazał, że "Państwo Środka" nie chce III wojny światowej i popiera pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

godz. 10.48 - Mer Mikołajowa: szykujemy się do ataku albo oblężenia

Mikołajów na południu Ukrainy szykuje się do ataku sił rosyjskich albo oblężenia – powiedział mer miasta Ołeksandr Sienkewycz w wywiadzie portalu Ukrainska Prawda.

„Widzimy, że Rosja przerzuca przez Krym broń i żołnierzy. Zauważyliśmy też, że gromadzą siły w obwodzie chersońskim. W związku z tym oczekujemy ataku albo oblężenia Mikołajowa” – powiedział.

Podkreślił, że władze i żołnierze ukraińscy budują umocnienia obronne zarówno wokół miasta, jak i w jego granicach. „Powiem krótko: szykujemy się do wtargnięcia na pełną skalę” – oznajmił.

Mer zaznaczył, że od samego początku rosyjskiej inwazji Mikołajów jest ostrzeliwany prawie codziennie i w sumie zginęło już w mieście ponad 80 osób, a 400 zostało rannych.

Jak podkreślił, Mikołajów, podobnie jak Odessa i Cherson, ma znaczenie z punktu widzenia dostępu do Morza Czarnego, a także ze względów ekonomicznych, gdyż Ukraina jest krajem eksportowym, a swe produkty żywnościowe eksportuje przede wszystkim droga morską.

godz. 10.06 - Rosja na wojnie straciła już ponad 22 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 22,1 tys. żołnierzy, a także 918 czołgów, 2308 pojazdów opancerzonych, 184 samoloty i 154 śmigłowce – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 26 kwietnia siły rosyjskie straciły również:

  • 416 systemów artyleryjskich,
  • 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
  • 69 systemów przeciwlotniczych,
  • 1643 samochody, 
  • 8 jednostek pływających,
  • 76 cystern z paliwem,
  • 205 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego,
  • 4 mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

godz. 9.17 - Kłęby dymu nad zakładem Azowstal w Mariupolu

godz. 8.53 - Dwa pociski manewrujące przeleciały nad Zaporoską Elektrownią Atomową

Dwa pociski manewrujące przeleciały na niskiej wysokości nad Zaporoską Elektrownia Atomową na południu Ukrainy – poinformowała ukraińska spółka Enerhoatom.

Rakiety kierowały się w stronę Zaporoża.

Wcześniej władze obwodu zaporoskiego informowały o ostrzale miasta. Według stanu na godz. 9.10 (8.10 czasu polskiego) ostrzał ustał.

godz. 8.40 - Rosyjscy żołnierze weszli do budynku rady miejskiej okupowanego Chersonia

Uzbrojeni rosyjscy żołnierze przejęli kontrolę nad siedzibą rady miejskiej okupowanego od kilku tygodni Chersonia na południu Ukrainy – poinformowała stacja CNN, cytując dwóch przedstawicieli władz lokalnych.

W nocy z poniedziałku na wtorek „uzbrojeni ludzie weszli do budynku rady miejskiej Chersonia, zabrali klucze i zastąpili naszych strażników swoimi” – przekazał na Facebooku mer miasta Ihor Kołychajew.

Odnosząc się do pogłosek, że ukraińska flaga zawieszona dotąd na ratuszu została zdjęta, mer wyjaśnił, że kiedy opuszczał budynek, flaga wciąż tam była – zaznacza CNN.

Wiceprzewodniczący rady obwodu chersońskiego Jurij Sobolewski określił zajęcie ratusza przez Rosjan jako „niestety, dość spodziewane” działanie. „Ratuszowi +pozwalano+ przez pewien czas funkcjonować w ograniczonym zakresie, ale wydaje się, że i ten czas dobiegł końca” – ocenił.

godz. 7.50 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło 217 dzieci

Prokuratura Generalna przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 217 dzieci, a 391 zostało rannych. Dane nie są w pełni precyzyjne. Liczba ofiar i rannych może być znacznie wyższa.

godz. 7.48 - Wybuchy słyszane w Zaporożu

Wcześniej w Internecie opublikowano wideo, na którym widać wystrzelony pocisk w stronę Zaporoża.

7.22 - Te zdjęcia z Kramatorska chwytają za serce

Pies czeka w pobliżu sali operacyjnej w Kramatorsku, podczas gdy lekarze operują jego właściciela.

godz. 7.12 - Sekretarz generalny ONZ spotka się z Putinem

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotka się we wtorek w Moskwie z rosyjskim dyktatorem w ramach starań o zakończenie wojny na Ukrainie. Plan Portugalczyka był krytykowany m.in. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który przyjmie go dwa dni później.

Jak powiedziała rzeczniczka Guterresa Eri Kaneko, sekretarz generalny liczy, że w Moskwie przeprowadzi rozmowy "o tym, co można zrobić, by pilnie ustanowić pokój na Ukrainie".

Z kolei rosyjski MSZ zapowiadał, że zamierza omówić sytuację w Mariupolu i obleganych przez Rosjan zakładach Azowstal.

Inicjatywa Guterresa jest jego pierwszą bezpośrednią próbą mediacji konfliktu. Portugalczyk wzywał Rosję do wycofania wojsk od samego początku wznowionej inwazji, która rozpoczęła się w trakcie trwania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy.

Podróż sekretarza generalnego - a właściwie sekwencja wizyt - została skrytykowana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który stwierdził, że powinien on najpierw odwiedzić Ukrainę. Guterres zdecydował, że odwiedzi Kijów po rozmowach w Moskwie; najpierw spotka się z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą, a w czwartek z samym Zełenskim.

godz. 7.05 - Rosja grozi III wojną światową i konfliktem nuklearnym

Mówienie o realnych groźbach wybuchu III wojny światowej wskazują, że Moskwa przegrywa na Ukrainie - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. "Rosja traci ostatnią nadzieję na odstraszenie świata od wspierania Ukrainy. Stąd mówienie o +prawdziwym+ zagrożeniu trzecią wojną światową. To tylko oznacza, że Moskwa przegrywa na Ukrainie. Dlatego świat musi nas wspierać jeszcze bardziej, aby wygrać i obronić bezpieczeństwo europejskie i światowe" – napisał Kułeba.

Wcześniej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego obecnie jest realne i nie można go lekceważyć. "Obecnie ryzyko jest znaczne – powiedział Ławrow - Nie chciałbym sztucznie go wyolbrzymiać, choć wielu by tego chciało, ale niebezpieczeństwo jest poważne, realne i nie wolno nam go lekceważyć” - oświadczył Ławrow.

godz. 7.00 - Prezydent Ukrainy: wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu

Nie ma wątpliwości, że wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Stwierdził, że do tej pory spod rosyjskiej okupacji wyzwolonych zostało już 931 miejscowości, i choć wiele miast i mniejszych miejscowości znajduje się pod czasową kontrolą armii rosyjskiej, to "wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu".

"Dzięki odwadze i mądrości naszych obrońców, dzięki odwadze wszystkich ukraińskich mężczyzn i kobiet, nasze państwo jest prawdziwym symbolem walki o wolność" - mówił Zełeński. - Ukraińscy mężczyźni i kobiety wykazali się prawdziwą masową gotowością do obrony Ukrainy. W każdym wieku, w każdym stanie majątkowym, z każdym wykształceniem – wszyscy w równym stopniu walczyli o państwo - podkreślał ukraiński prezydent.

"Nawet teraz, gdy Rosja wciąż próbuje przejąć nasze terytorium, pokazujemy, że damy wolnej Ukrainie więcej możliwości rozwoju niż Rosja może dać nie tylko okupowanej części naszego kraju, ale także własnemu terytorium, własnemu państwu" - mówił Zełeński.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies