Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 61. dzień rosyjskiej inwazji. Krzywy Róg szykuje się na atak wojsk Putina [NA ŻYWO]

Trwa 61. dzień wojny na Ukrainie. Krzywy Róg, rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, przygotowuje się na atak wojsk Putina. Tymczasem siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami na południu kraju. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

23.00 - Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow: "Dostarczając broń do Ukrainy, NATO de facto przystąpiło do wojny zastępczej z Rosją"

22.55 - Premier Włoch Mario Draghi odwiedzi Kijów

Premier Włoch Mario Draghi zamierza wybrać się w najbliższych dniach do Kijowa.

22.45 - "Rosja będzie kontynuować rozmowy pokojowe z Ukrainą"

Informacje podaje agencja AFP, powołując się na słowa ministra spraw zagranicznych Rosji Ławrowa.

godz. 22.40 - Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba podziękował na Twitterze premierowi Bułgarii za zainicjowanie publicznej zbiórki funduszy dla Ukrainy

"Ten ruch jest dowodem prawdziwej solidarności Bułgarii z Ukrainą. Czułem się dobrze, kiedy zostałem przyjęty przez premiera Petkowa w Sofii w zeszłym tygodniu" - napisał.

godz. 22.35 - "Ukraińcy stoją, są silni i robią to przy wsparciu, które koordynowaliśmy dosłownie z całego świata" - napisał wieczorem na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken

godz. 22.29 - "Korytarze humanitarne uratowały około miliona ludzi" - przekazał portal Ukrinform, powołując się na słowa wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk

godz. 22.26 - "Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami American Jewish Committee. Rozmowy dotyczyły m.in. działań Polski na rzecz obywateli Ukrainy, spraw dotyczących NATO oraz stosunków polsko-izraelskich" - podaje Kancelaria Prezydenta

godz. 21.50 - Ukraińcy powstają, są silni i robią to ze wsparciem, które koordynowaliśmy dosłownie z całego świata" - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken

godz. 21.47 - "W Irpieniu Rosjanie obrzucili mieszkańców granatem, jeden z nich jest w stanie krytycznym" - podaje Ukraińska Prawda na Twitterze

godz. 21.19 - "Obwód Sumy: okupanci ostrzeliwali Biłopillę z terytorium Federacji Rosyjskiej" - podaje Ukraińska Prawda

godz. 20.52 - Ukraina: okupanci zajęli gmach rady miejskiej

Rosyjscy okupanci przejęli budynek rady miejskiej w Chersoniu i zdjęli z gmachu ukraińską flagę - poinformował w mediach społecznościowych szef rady, Ihor Kołychajew. On sam był zmuszony opuścić budynek.
Z relacji samorządowca wynika, że wieczorem okupanci weszli do budynku uzbrojeni, zabrali klucze strażnikom i wymienili ich na swoich ochroniarzy.

Z danych między innymi brytyjskiego wywiadu wynika, że Rosjanie szykują przeprowadzenie w Chersoniu zainscenizowanego referendum, którego celem ma być odłączenie obwodu chersońskiego od Ukrainy. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jeśli wojska rosyjskie zdecydują się na fizyczną likwidację obrońców Mariupola i zorganizują "pseudoreferenda" w "pseudorepublikach", to Ukraina wycofa się z wszelkich negocjacji.

godz. 20.27 - Rosjanie zbombardowali prywatny dom w Charkowie

Rosjanie "zbombardowali prywatny dom w Charkowie, raniąc kobietę i jej syna" - przekazał portal Ukraińska Prawda.

godz. 19.51 - Rosja zabija cywilów! 25 kwietnia liczba ofiar armii rosyjskiej w obwodzie donieckim wzrosła o 5 zabitych, 11 rannych. Dwoje zabitych to dzieci - 9-letnia dziewczynka i 14-letni chłopiec. Każdy Rosjanin zapłaci za swoje zbrodnie na Ukrainie! Poinformował o tym gubernator obwodu Pawło Kyryłenko. 

godz. 19.45 - Prezydent USA Joe Biden nazwał Putina przyczyną światowego kryzysu gospodarczego.

godz. 19.40 - Rosyjscy żołnierze zajęli budynek rady miejskiej w Chersoniu. Zdjęli flagi i kazali wszystkim pracownikom opuścić radę miejską.

godz. 19.15 - Azerbejdżan nie zapłaci za rosyjski gaz w rublach - informuje Europejska Prawda. 

godz. 19.07 - Masowy grób w Starym Krymie ok. 5 km od Mariupola widać na zdjęciach satelitarnych - poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

To już trzecie takie miejsce odnalezione w pobliżu oblężonego miasta.

godz. 18.36 - Dowództwo ukraińskiej armii alarmuje, że Rosja stara się zniszczyć infrastrukturę kolejową na Ukrainie, aby zakłócić dostawy broni z zagranicy.

Rosjanie ostrzelali dziś rakietami pięć stacji kolejowych. Jak poinformował dyrektor Kolei Ukraińskich Ołeksandr Kamyszyn, zginął robotnik, a cztery osoby zostały ranne.
Wcześniej informowano o atakach na obiekty komunikacyjne w pobliżu miast Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim. Zginęło pięć osób, a 18 zostało rannych.

- Oni próbują zniszczyć linie zaopatrzeniowe pomocy wojskowo-technicznej z krajów partnerskich. Aby to osiągnąć, skupili się na atakach na połączenia kolejowe - napisało dowództwo ukraińskiej armii.

godz. 18.20 - 26 kwietnia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, weźmie udział w Ukraine Defense Consultative Group, z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw

Konferencja poświęcona będzie omówieniu bieżącego wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów długoterminowych w tym zakresie.  

godz. 18.15 - Ukraińskie media donoszą o planowanym na jutro spotkaniu premiera Morawieckiego i kanclerza Scholza, którzy mają rozmawiać na temat odbudowy Ukrainy. 

26 kwietnia premier Mateusz Morawiecki spotka się w Berlinie z kanclerzem RFN Olafem Scholzem. Będzie to robocze spotkanie szefów rządów. Głównym tematem rozmowy będzie rosyjska agresja na terenie Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Ostatnie spotkanie polityków odbyło się pod koniec lutego tego roku.

godz. 17.54 - Rosyjskie ataki na infrastrukturę kolejową w centralnej Ukrainie zabijają 5 osób i  ranią 18 - podaje agencja AFP.

godz. 17.45 - Na wojnie w Ukrainie zginęło już ponad 300 rosyjskich oficerów i co najmniej 500 żołnierzy z elitarnych jednostek desantu, piechoty morskiej i specnazu - podała rosyjska niezależna Mediazona. Przeanalizowano 1744 publicznych informacji o śmierci rosyjskich wojskowych.

Autorzy analizy podkreślają, że jest to grupa 1744 zabitych, o których informacje były opublikowane w mediach, sieciach społecznościowych i na stronach urzędów między 24 lutym a 22 kwietnia.

godz. 17.25 - Wskutek ataków rakietowych w obwodzie winnickim na Ukrainie zginęło pięć osób, a 18 zostało rannych.
Według agencji Ukrinform, celami ataków były obiekty infrastruktury komunikacyjnej w pobliżu miast Żmerynka i Koziatyn. W Żmerynce wybuchł pożar, który został ugaszony. W miejscach ataków pracują ukraińskie służby, a także przedstawiciele prokuratury. 

godz. 17.11 - Ruch pasażerski rosyjskiego Aeroflotu spada o 20%.

godz. 16.55 - Nexta publikuje mapę przygotowaną przez Institute for the Study of War pokazującą działania wojenne od 24 lutego.

godz. 16.50 - Biały Dom w ostatniej chwili zrezygnował z nałożenia sankcji na b. gimnastyczkę Alinę Kabajewą, uważaną za partnerkę Władimira Putina i matkę trójki jego dzieci - podaje dziennik "Wall Street Journal". Administracja USA uważa, że taki krok mógłby doprowadzić do eskalacji i utrudnić negocjacje pokojowe.

godz. 16.40 - "Chcemy, by Ukraina była suwerenna i mogła się obronić, a Rosja osłabła na tyle, by nie mogła więcej robić tego, co robi obecnie na Ukrainie" - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin. USA będą dążyć do tego, aby Rosja nie była w stanie szybko się odbudować.

godz. 16.29 - 2665 cywilów zginęło na Ukrainie od początku inwazji rosyjsko-ONZ na pełną skalę - informuje Ukrinform. 

Inne źródła mówią o większej liczbie ofiar. Stratcom podał, że od początku wojny w Ukrainie zginęło 3818 cywilów, a 4000 został rannych. Dane nie uwzględniają sytuacji w Mariupolu. 

godz. 16.20 - Arcybiskup Ouagadugu w Burkina Faso Kardynał Philippe Ouedraogo powiedział, że wojna na Ukrainie pogłębia kryzys żywnościowy w Afryce. Podczas konferencji prasowej w Warszawie hierarcha zwracał uwagę, że kraje afrykańskie to najwięksi odbiorcy zbóż z Ukrainy.

- Afryka boi się, ponieważ zboże importowane jest z Ukrainy, w sytuacji wojny może go dla nas nie wystarczyć, to destabilizuje Europę, Afrykę, ale i cały świat. Do tego rosną ceny towarów, żywności, gazu, dlatego trzeba robić wszystko, by wojna się skończyła i okazać solidarność ludzką - zaznaczał.

godz. 15.55 Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała 25 kwietnia, że aresztowała członków Narodowego Socjalizmu/White Power, rzekomej grupy neonazistowskiej, która jest praktycznie nieznana na Ukrainie. 

godz. 15.48 -  Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji uznało 40 niemieckich dyplomatów za osoby niepożądane na terenie Federacji i nakazało im opuszczenie kraju. O decyzji poinformowano ambasadora Niemiec. 

godz. 15.30 - Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania systemów przeciwlotniczych Stinger, systemów przeciwpancernych Javelin i innego sprzętu przeznaczonego dla Ukrainy.

godz. 15.25 - Papież Franciszek wystosował list z życzeniami do patriarchy moskiewskiego Cyryla, który wspiera rosyjską agresję na Ukrainę. Zaapelował o "wspólne działania na rzecz pokoju".

godz.15.10 - Prezydent Joe Biden nominował Bridget Brink na nową ambasador USA na Ukrainie - ogłosił Biały Dom. Jej nominację musi zatwierdzić jeszcze Senat. Obecnie kieruje ona amerykańską placówką na Słowacji.

Bridget Brink pełni służbę dyplomatyczną od 25 lat. Była wiceambasadorem w Uzbekistanie o Gruzji, pracowała też na placówkach w Serbii i na Cyprze. Zna rosyjski. Wiadomość o planowanej nominacji wczoraj w Kijowie przekazał prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu amerykański sekretarz Stanu Antony Blinken. Od 2019 roku placówka USA w Kijowie nie jest obsadzona.

Jak poinformował wczoraj w amerykańskiej stolicy Antony Blinken, w tym tygodniu amerykańscy dyplomaci mają wrócić do Kijowa ze Lwowa i z Polski, gdzie chronili się przed rosyjską agresją.

godz. 14.50 - Putin: FSB udaremniła zamach na Władimira Sołowjowa

Putin przekazał, że FSB udarmeniła zamach na "jednego ze słynnych rosyjskich dziennikarzy telewizyjnych". FSB przekazała, że chodzi o Władimira Sołowjowa, prezentera propagandowych kanałów Rossija 1 i Rossija 24.

godz. 14.35 - Obwód zaporoski szykuje się do obrony przed spodziewaną ofensywą Rosji

Obwód zaporoski szykuje się do obrony przed spodziewaną ofensywą Rosji na południowo-wschodnią część Ukrainy – przekazała CNN, cytując komunikat tamtejszej rady obwodowej. Przez Zaporoże cywile uciekają z oblężonego Mariupola. „Wróg przygotowuje się do ofensywy. Rosyjscy okupanci zgromadzili dużo uzbrojenia i sił na odcinku frontu Wełyka Nowosiłka-Nowodariwka-Małyniwka.

Wróg próbuje przemieszczać się w kierunku Zaporoża, ale bezskutecznie. Umiejscowienie sił na froncie nie zmieniło się” – napisano w komunikacie. Zaporoże jest kluczowym węzłem transportowym dla osób uciekających z oblężonego przez rosyjskie wojska Mariupola i okupowanych przez nie obszarów południowej Ukrainy – podkreśla CNN. Rada obwodowa poinformowała, że kolumna ewakuacyjna wyruszyła z Zaporoża do Mariupola, ale urwał się z nią kontakt, gdy była niecałe 25 kilometrów od miejscowości Manhusz na zachód od Mariupola.

Wcześniej ewakuację utrudniały walki, a pojazdy mające zabierać cywilów z oblężonego miasta często były zatrzymywane na rosyjskich punktach kontrolnych.

godz. 14.10 - Ukrinform: w masowym grobie w Manhusz pochowanych jest od 3 do 9 tys. mieszkańców Mariupola

Jak informuje agencja Ukrinform, w Manhuszm w masowym grobie pochowanych jest od 3000 do 9000 mieszkańców Mariupola. Dane te zostały potwierdzone - informuje Ukrinform.

godz. 13.15 - Mariupol: przeciw osobom przebywającym w Azowstalu może zostać użyta broń chemiczna

Przeciw osobom znajdującym się w kombinacie Azowstal, gdzie walczą obrońcy Mariupola nad Morzem Czarnym, może zostać użyta broń chemiczna – oznajmił ukraiński wywiad na Facebooku. „Według najnowszych danych, aby uniknąć strat wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, może dojść do tak zwanego +wykurzenia+ ukraińskich obrońców i ludności cywilnej z pomieszczeń przedsiębiorstwa” – ocenił ukraiński wywiad.

W tym celu rosyjskie dowództwo zamierza przeprowadzić ataki bombowo-rakietowe przy użyciu artylerii i lotnictwa, a jednocześnie jednostki rosyjskich „wojsk obrony radiacyjnej, chemicznej i biologicznej mają zastosować rozpylacze z bronią chemiczną – napisano w komunikacie. Według wywiadu potwierdzeniem tych przypuszczeń może być m.in. rozpowszechnianie przez stronę rosyjską kłamliwych doniesień o obecności w Ukrainie broni chemicznej i biologicznej oraz dobieranie miejsc umożliwiających przechowywanie amunicji z trującymi substancjami bojowymi.

Azowstal to główny punkt ukraińskiego oporu w Mariupolu, który został na początku marca okrążony przez siły rosyjskie, a następnie w większości zajęty.

godz. 12.55 - Po zestrzeleniu samolotu. Kłęby dymu widoczne z daleka

godz. 12.35 - Nad Charkowem zestrzelono rosyjski samolot

Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły rosyjski samolot w rejonie Charkowa. Według wstępnych infomacji, dwóch pilotów zdążyło się katapultować. Trwają ich poszukiwania.

godz. 12.09 - Enerhoatom: nad chmielnicką elektrownią jądrową przeleciały 2 rakiety manewrujące

Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały w poniedziałek rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową - poinformowała spółka Enerhoatom.

Jak podano, rakiety leciały prawdopodobnie w kierunku Równego albo Zdołubnowa w obwodzie rówieńskim.

„Rosyjskie siły zbrojne znów bezmyślnie ostrzeliwują terytorium Ukrainy, odpalając pociski manewrujące i inne rakiety strategiczno-taktyczne w maksymalnie krytycznej bliskości od obiektów nuklearnych. To kolejny akt terroryzmu jądrowego, jakich od początku wojskowej agresji Rosji przeciw Ukrainie jest coraz więcej” – oznajmił Enerhoatom.

Wcześniej informowano, że podczas alarmu przeciwlotniczego w Zdołubnowie rozległy się odgłosy wybuchów, a świadkowie podali, że po dwóch wybuchach znikło światło i internet. W pobliżu obiektów kolejowych widać było dym.

godz. 11.55 - Prezydent Ukrainy: rosyjska armia uczyniła naszą Wielkanoc czerwoną od krwi

Rosyjska armia uczyniła tegoroczną Wielkanoc w Ukrainie czerwoną od krwi – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. „Proponowano Rosji wielkanocne zawieszenie broni. Ale świat prawosławny zobaczył, że dla rosyjskich agresorów Wielkanoc nic nie znaczy. Dla nich to prostu czerwona data w kalendarzu, która wymaga specjalnych słów, specjalnego zachowania, ale nie tego, co nazywa się wiarą, i nie tego, co nazywa się chrześcijańską dobrocią. Rosyjska armia uczyniła tę Wielkanoc czerwoną nie tylko formalnie w kalendarzu, ale też czerwona od krwi” – oznajmił Zełeński.

Podkreślił, że chrześcijanie nie zrobiliby czegoś takiego. Jak zaznaczył, Federacja Rosyjska złożyła Ukrainie wielkanocne „życzenia” zagrożeniem powietrznym w niemal całym kraju oraz atakiem rakietowym w Krzemieńcu w obwodzie połtawskim. „To po prostu świadome niszczenie życia w Ukrainie, niszczenie, które nie ustało nawet w największe święto prawosławne” – powiedział.

Podkreślił, że władze robią wszystko, by zapewnić pokój mieszkańcom, a w tym kontekście kluczowe znaczenie m.in. wystarczająca ilość i jakość broni, jaką dysponuje ukraińska armia. Jak powiedział, pomoc dla Ukrainy była tematem numer jeden na rozmowach z amerykańskimi szefami  departamentów stanu i obrony Antonym Blinkenem i Lloydem Austinem, którzy w niedzielę odwiedzili Ukrainę.

 

godz. 10.50 - Obwód ługański został pozbawiony prądu

Cały obwód ługański został pozbawiony prądu – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

„Zbudowana niedawno w pobliżu Kreminnej podstacja elektryczna została 25 kwietnia uszkodzona przez armię rosyjską. Na razie bez energii elektrycznej są wszystkie miejscowości obwodu ługańskiego. Opracowujemy alternatywne warianty przywrócenia prądu w obwodzie” – napisał Hajdaj.

Dodał, że uszkodzona podstacja ma moc 500 kW i w czasie pokoju zaopatrywała w energię elektryczną większość miast i wsi obwodu. Prąd docierał też z elektrowni w mieście Szczastia w obwodzie ługańskim, która została zniszczona przez siły rosyjskie.

godz. 10.35 - Jak zmieniała się mapa działań wojennych na Ukrainie

godz. 10.00 - Rosja straciła na wojnie prawie 22 tys. żołnierzy i blisko 900 czołgów

Wojsko rosyjskie straciło podczas dwóch miesięcy inwazji na Ukrainę około 21,9 tys. żołnierzy - oświadczył Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie stracili też:

  • 884 czołgi,
  • 2258 pojazdów opancerzonych,
  • 181 samolotów,
  • 154 śmigłowce,
  • 411 systemów artyleryjskich,
  • 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
  • 69 systemów przeciwlotniczych,
  • 1566 samochodów,
  • 201 bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

Pozostałe dane nie zmieniły się od sobotniego komunikatu i zgodnie z nimi Rosja straciła też 8 jednostek pływających, 76 cystern z paliwem i 4 mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

godz. 9.47 - Putin pogratulował Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich

godz. 9.21 - Rosja strzelała do 5 stacji kolejowych w centralnej i zachodniej Ukrainie

godz. 9.10 - Rosyjskie rakiety przelatują nad Ukrainą

godz. 8.55 - Sekretarz stanu USA: Rosja już przegrała

Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej, po powrocie z Kijowa, gdzie w niedzielę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainę, ale Ukraińcy są silni - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Podkreślił, że przekazał Zełeńskiemu zapewnienie o dalszej pomocy dla Ukrainy. "Będziemy kontynuować wsparcie, aż do ostatecznego sukcesu" - zaznaczył.

Blinken pojechał w niedzielę do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Była to pierwsza wizyta tak wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę 24 lutego.

Sekretarz stanu przekazał, że rozmowy w Kijowie trwały trzy godziny. Dodał, że zapowiedział podczas nich m.in. szybki powrót amerykańskich dyplomatów na Ukrainę oraz nominowanie nowego ambasadora USA w tym kraju.

Jak relacjonuje agencja AP, konferencja prasowa Blinkena, w której brał udział również Austin, odbyła się w Polsce, blisko granicy z Ukrainą. Przedstawiciele mediów nie uczestniczyli w wizycie amerykańskich ministrów na Ukrainie z przyczyn bezpieczeństwa i czekali w Polsce na ich powrót.

godz. 8.49 - 215 dzieci poniosło śmierć od początku rosyjskiej inwazji

215 dzieci zginęło, a ponad 391 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainie – poinformowało biuro ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

Według danych prokuratury najwięcej dzieci zostało poszkodowanych (tj. zginęło lub odniosło obrażenia) w obwodzie donieckim (124), kijowskim (114) i charkowskim (93).

Prokuratura podkreśla, że nie są to dane pełne, gdyż nadal trwa ustalanie liczby ofiar w miejscach aktywnych działań bojowych oraz na terenach okupowanych.

godz. 7.50 - Pięć osób zginęło i pięć zostało rannych w ostrzałach w obwodzie donieckim

Pięć osób cywilnych zginęło i pięć odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie miejscowości obwodu donieckiego w niedzielę – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

W Nowoseliwce zabito dwie osoby, w Krasnohoriwce również dwie, a w Nowomychajliwce jedną.

Kyryłenko dodał, że w Bachmucie w obwodzie donieckim udzielono pomocy dwóm osobom, które odniosły obrażenia w obwodzie ługańskim.

7.47 - Mapa rosyjskich nalotów na Ukrainę [PONIEDZIAŁEK, 25 KWIETNIA]

Początek tygodnia to ataki rakietowe niemal na całą Ukrainę. W Internecie została opublikowana mapa zaatakowanych regionów.

godz. 7.45 - Potężne eksplozje w okolicach Winnicy i Równego

Wybuchy słyszane są także w Odessie.

godz. 7.15 - Alarmy przeciwlotnicze w całej Ukrainie

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w poniedziałek rano w niemal wszystkich obwodach Ukrainy – wynika z informacji portalu Hromadske, który opublikował mapę zagrożonych regionów.

Syreny alarmowe zabrzmiały wszędzie z wyjątkiem obwodów chersońskiego na południu kraju oraz donieckiego na wschodzie - podał portal Suspilne.

Również w niedzielę wieczorem ogłoszono alarmy przeciwlotnicze w niemal całym kraju, z wyjątkiem obwodu chersońskiego w pobliżu Krymu.

7.07 - Ukrinform: siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami na południu kraju

Siły ukraińskie zabiły minionej doby 73 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły siedem sztuk sprzętu i odzyskały kontrolę nad pięcioma kolejnymi miejscowościami na południu Ukrainy – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ograniczają prawa cywilów na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy, w tym Swobodę przemieszczania się. W miejscowościach, gdzie szykowane są tzw. referenda, obowiązuje zakaz wjazdu i wyjazdu – przekazał Ukrinform, powołując się na komunikat dowództwa Południe.

W obwodach mikołajowskim i chersońskim wróg usiłuje utrzymać zajęte tereny i prowadzi ostrzał artyleryjski pozycji ukraińskich. Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami w obwodzie mikołajowskim, w pobliżu granicy z obwodem chersońskim – napisano.

godz. 7.02 - Rodzinne miasto prezydenta Ukrainy przygotowuje się na rosyjski atak

Rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, Krzywy Róg, przygotowuje się do ataku rosyjskich wojsk. Ukraińska armia spodziewa się, że ofensywa rosyjskich najeźdźców rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni, poinformował szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul.

Miasto zostało przygotowane do obrony, a obecnie władze starają się pomóc ludności cywilnej opuścić zagrożone rejony - oświadczył Wilkul.

Krzywy Róg jest ważnym ośrodkiem przemysłowym Ukrainy ze względu na wydobycie rudy żelaza.

Miasto jest położone na północ od Chersonia, który był pierwszym dużym miastem zajętym przez wojska rosyjskie na początku wojny.

W ostatnich tygodniach Krzywy Róg był celem powtarzających się ataków rakietowych.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies