Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 60. dzień rosyjskiej inwazji. Ostrzelanie miasta Czuhujew - trzy osoby ranne, w tym dziecko

Trwa 60. dzień wojny na Ukrainie. W nocnych atakach na Odessę zginęło co najmniej 8 osób, w tym 3-miesięczne dziecko. Jak przekazuje Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy Rosjanie rozlokowali wyrzutnie Iskanderów 60 km od granicy, w obwodzie biełgorodzkim. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.49 - Pięciu cywilów zginęło i pięciu zostało rannych w wyniku niedzielnych ostrzałów obwodu donieckiego - podał szef Donieckiej Wojskowej Administracji Obwodowej Pawło Kyrylenko

godz. 21.43 - Tak wygląda Mariupol. Zdjęcia wykonał pułkownik Azow

godz. 20.45 - Ukraina zaproponowała w niedzielę "specjalną" rundę negocjacji z Rosją, która miałaby się odbyć w pobliżu huty Azowstal w Mariupolu

Rozmowa miałaby dotyczyć losu cywilów i żołnierzy ukraińskich wciąż uwięzionych w mieście - powiedział doradca prezydenta Ukrainy.

godz. 20.37 - Kolejna seria alarmów przeciwlotniczych

godz. 19.50 - Obwód połtawski

godz. Rosyjski pocisk Kalibr przelatujący nad miastem Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim

godz. 18.30 - Mer Mariupola powiedział, że zginęło ponad 20 tys. mieszkańców miasta

godz. 17.40 - W zajętej przez siły rosyjskie borowskiej hromadzie w obwodzie charkowskim kolaboranci nakłaniają ludność do rozpoczęcia kampanii siewnej, grożąc „nacjonalizacją” ich ziemi – poinformowały władze hromady (gminy) na Facebooku

godz. 17.00 - Ostrzelanie miasta Czuhujew. Trzy osoby ranne, w tym dziecko

Trzy osoby, w tym 12-letnie dziecko, odniosły w niedzielę obrażenia na skutek ostrzelania miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim przez siły rosyjskie – poinformował szef policji w tym regionie Wołodymyr Tymoszko na Facebooku.

godz. 15.55 - Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan omówili przez telefon możliwe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy – poinformował ukraiński szef państwa w niedzielę na Twitterze

godz. 14.55 - Rosyjski pocisk spadł na boisko szkolne w Gorłowce

W Gorłowce, w obwodzie donieckim, na boisko szkolne spadł rosyjski pocisk. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

godz. 14.30 - Doradca prezydenta Ukrainy: bitwa o Donbas zakończy się w ciągu 2-3 tygodni

Bitwa o Donbas zakończy się w ciągu 2-3 tygodni od jej rozpoczęcia - ocenił w opublikowanej rozmowie z portalem Meduza Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.

"W ciągu dwóch-trzech tygodni zakończy się ta ofensywa. A wraz z nią, całkiem możliwe, zakończy się aktywna faza wojny, bo rosyjskie wojska nie mają już czym atakować" - uważa Arestowycz.

"To, co zebrali teraz - to przedostanie rezerwy operacyjne. Jest jeszcze w okolicy Biełgorodu - Wałujek około 15 tys. wojska. Ale to nieszczęśnicy, którzy wyszli spod Kijowa, Sum i Czernihowa - mają psychikę rozstrzelanych. Bardzo nie chcą walczyć" - dodał doradca Zełeńskiego.

godz. 13.47 - Nabożeństwa wielkanocne odprawiono w podziemiach ostrzelanego soboru

W podziemiach soboru Narodzenia Pańskiego w Siewierodoniecku, kilkakrotnie od początku wojny ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie, odbyły się w niedzielę nabożeństwa wielkanocne - poinformowały władze obwodu ługańskiego.

Na sobór w Siewierodoniecku czterokrotnie od 24 lutego spadły pociski. Świątynia służyła jako schron dla wielu mieszkańców. Po raz ostatni wojska rosyjskie ostrzelały sobór przed tygodniem, w prawosławną Niedzielę Palmową.

Mimo to w Wielkanoc w podziemiach odprawiono jutrznię paschalną i liturgię - poinformowały władze.

godz. 13.15 - Ewakuacja tygrysa białego z charkowskiego zoo

Ogółem w obwodzie ługańskim w wyniku ostrzałów rosyjskich uszkodzonych zostało co najmniej siedem świątyń prawosławnych, m.in. w Lisiczańsku, Rubiżnem, Popasnej. W mieście Szczastia częściowo zniszczona została cerkiew pw. św. Katarzyny, będąca zabytkiem architektury.

godz. 12.40 - Azow o sytuacji w Mariupolu: co trzy minuty spadają bomby lotnicze

Co trzy minuty spadają bomby lotnicze - relacjonuje sytuację w oblężonym przez Rosjan Mariupolu Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow, broniącego ukraińskiego miasta.

Pałamar, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, powiedział, że w mieście nie ma zawieszenia broni, co trzy minuty spadają bomby lotnicze, a Rosjanie próbują szturmować ukraińskie pozycje.

Jak dodał, ukraińscy obrońcy "trzymają się resztkami sił". Ludzi trzeba ewakuować - wezwał i zaapelował do świata o pomoc.

godz. 11.35 - Rosjanie zabili 2 dzieci w obwodzie donieckim

W niedzielę rano, kiedy w Kościołach wschodnich obchodzona jest Wielkanoc, w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej w obwodzie donieckim zginęły dwie dziewczynki - w wieku 14 i pięciu lat - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

"Życie dwojga dzieci z oczeretyńskiej hromady zabrali rosyjscy okupanci w ten wielkanocny poranek" - napisał Kyryłenko. Jak przekazał, dom, w którym mieszkała ich rodzina, został zniszczony. Nie sprecyzował, jaką bronią posłużono się do ataku.

"Za zbrodnie, jakich dopuszczają się okupanci na naszej ziemi, nie będzie przebaczenia - ani od Boga, ani od ludzi" - czytamy we wpisie Kyryłenki.

Gubernator ponownie zaapelował do mieszkańców przyfrontowej strefy o ewakuację.

godz. 10.22 - Po ataku rakietowym na Moshchun

godz. 9.30 - Rosja straciła na wojnie blisko 22 tys. żołnierzy

Wojsko rosyjskie straciło podczas dwóch miesięcy inwazji na Ukrainę około 21,8 tys. żołnierzy - oświadczył Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie stracili też:

  • 873 czołgi,
  • 2238 pojazdów opancerzonych,
  • 179 samolotów,
  • 154 śmigłowce,
  • 408 systemów artyleryjskich,
  • 147 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
  • 69 systemów przeciwlotniczych,
  • 1557 samochodów,
  • 191 bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

Pozostałe dane nie zmieniły się od sobotniego komunikatu i zgodnie z nimi Rosja straciła też 8 jednostek pływających, 76 cystern z paliwem i 4 mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

godz. 9.11 - Kijów: wizerunek Lenina usunięty z obelisku na Placu Zwycięstwa

Wykonany z brązu wizerunek Lenina został usunięty z kijowskiego obelisku na Placu Zwycięstwa.

godz. 8.55 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło 213 dzieci

Według oficjalnych danych przez zbrojną agresję Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 213 dzieci, a 389 zostało rannych - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

To dane według stanu z niedzieli rano - dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Nie są to ostateczne szacunki - trwa ustalanie informacji w sprawie poszkodowanych dzieci na terytoriach, na których toczą się aktywne działania bojowe, oraz na terenie tymczasowo okupowanym przez Rosjan i uwolnionym z ich rąk - podkreślono.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim.

godz. 8.05 - Atak na budynek mieszkalny w Odessie

godz. 8.02 - Wielkanoc na Ukrainie. Prezydent Zełeński: prosimy Boga o pokój

W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę: by nastąpił wielki dzień, kiedy na Ukrainie zapanuje pokój, a wraz z nim wieczna zgoda i pomyślność - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnej odezwie do narodu z okazji Świąt Wielkanocnych.

"Rok temu obchodziliśmy Wielkanoc w domach przez pandemię. W tym roku znowu świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa nie tak jak zwykle przez inny wirus. Przez dżumę o nazwie wojna" - podkreślił Zełenski. Jak dodał, "ubiegłoroczne i obecne zagrożenie łączy jedno: nic nie jest w stanie pokonać Ukrainy".

Szef państwa zaznaczył, że Wielkanoc daje nadzieję i wiarę w to, że "światło przezwycięży ciemność, dobro przezwycięży zło, życie przezwycięży śmierć i z pewnością - zwycięży Ukraina".

"W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę: by spełniło się nasze wielkie marzenie, by nastąpił wielki dzień, kiedy na Ukrainie zapanuje wielki pokój, a wraz z nim wieczna zgoda i pomyślność" - powiedział prezydent w odezwie z Soboru Mądrości Bożej w Kijowie.

W niedzielę prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, obchodzą Wielkanoc. W tym roku Kościoły wschodnie świętują tydzień po katolikach.

7.25 - Prezydent Ukrainy: podzielam ból każdego, kto stracił dzieci

Po ataku rakietowym na Odessę Wołodymyr Zełeński potępił działania Rosjan i przekazał, że podziela ból każdego rodzica, który stracił dzieci. W nocym ataku na Odessę wojska Putina zabiły co najmniej 8 osób. Wśród ofiar było 3-miesięczne dziecko.

godz. 7.09 - Rosjanie rozlokowali wyrzutnie Iskanderów 60 km od granicy

Rosja rozlokowała w obwodzie biełgorodzkim, 60 km od ukraińskiej granicy, wyrzutnie pocisków Iskander - podaje Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy. Rosjanie zaktywizowali działania ofensywne i szturmowe w kierunku Siewierodoniecka, Kurachowki i Popasnej - czytamy w komunikacie sztabu.

W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokadę ukraińskich sił w okolicy zakładów Azowstal. Prowadzone są naloty, w tym przy wykorzystaniu samolotów dalekiego zasięgu. Siły przeciwnika wykorzystują kolej do logistycznego zabezpieczenia wojsk - dodano.

W ciągu minionej doby ukraińskie siły zniszczyły siedemnaście celów powietrznych: dziewięć bezzałogowców, trzy samoloty i pięć pocisków manewrujących. W obwodzie donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły 12 ataków rosyjskich. Zniszczono m.in. cztery czołgi, 15 wozów bojowych i pięć systemów artyleryjskich

godz. 7.07 - Nocne walki w Charkowie

godz. 7.05 - Ostrzał wsi w obwodzie zaporoskim. 3 osoby zginęły

Trzy osoby zginęły we wsi Kamjanske w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy w wyniku ostrzału artyleryjskiego - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu. Do ataku sił rosyjskich doszło w sobotę po południu.

Ludzie, którzy zginęli, znajdowali się na zewnątrz w czasie, gdy doszło do ostrzału.

Władze regionu podały też, że wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim i z systemów rakietowych Grad miejscowości: Zaliznyczne i Staroukrainka. Ostrzał uszkodził zabudowania w obu miejscowościach.

godz. 7.00 - Atak rakietowy na Odessę. Wśród ofiar 3-miesięczne dziecko

W rejonie Odessy w sobotę o godzinie 22:00 (czasu lokalnego) obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła dwa rosyjskie pociski manewrujące lecące w kierunku portu Piwdennyj - poinformowała agencja Ukrinform, cytując zapis w Telegramie umieszczony przez służbę prasową rady miejskiej.

Jak donosi Ukrinform, w sobotę w ataku rakietowym wojsk rosyjskich na Odessę zginęło osiem osób, a co najmniej 18 zostało rannych.

Szef biura prezydenckiego Ukrainy Andrij Jermak informuje, że wśród zmarłych jest trzymiesięczne dziecko.

RELACJE Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies