Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 58. dzień rosyjskiej inwazji. Intensywne walki we wschodniej części kraju

To 58. dzień wojny na Ukrainie. Na wschodzie kraju trwają intensywne walki. Sztab Generalny Ukrainy donosi o kolejnych stratach poniesionych przez wroga. Zapraszamy do śledzenia aktualnych wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie.

godz. 22.45 - Zełenski: Mamy nadzieję na zmartwychwstanie

- Kończy się 58. dzień naszej obrony. Kończy się w Wielki Piątek, jeden z najsmutniejszych dni w roku dla chrześcijan. Dzień, kiedy, jak się wydaje, śmierć zwyciężyła. Ale... Mamy nadzieję na zmartwychwstanie. Wierzymy w zwycięstwo życia nad śmiercią. I modlimy się, żeby śmierć przegrała - stwierdził w swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

godz. 22.30 - Międzynarodowa sieć hakerów Anonymous poinformowała, że włamała się do kolejnego rosyjskiego przedsiębiorstwa

"Anonymous zhakowali 645 tys. emaili Enerpredu, największego producenta narzędzi hydraulicznych w Rosji i WNP (Wspólnota Niepodległych Państw), używanych w przemyśle energetycznym, petrochemicznym, węglowym, gazowym i budowlanym" - czytamy we wpisie.

Wśród klientów przedsiębiorstwa jest m.in. Gazprom, Rosnieft, Urałmasz, czy rosyjskie MSW.

godz. 22.24 - Wolontariusz z Polski uruchomił piekarnię w Buczy

Na Ukrainie obecni są wolontariusze z Polski, którzy cały czas niosą pomoc potrzebującym. Jednym z nich jest piekarz z Poznania, Jacek Polewski, który w Buczy pod Kijowem uruchomił zdewastowaną przez Rosjan piekarnię.

Jak powiedział Polskiemu Radiu decyzja o przyjeździe do Buczy oraz pomocy była spontaniczna. "Zobaczyłem zdjęcia z Buczy i pomyślałem sobie, że najlepiej, jako piekarz, powinienem tutaj przyjechać i otworzyć piekarnie" - powiedział Jacek Polewski.
Wolontariusz przywiózł na Ukrainę ponad tonę mąki, uporządkował budynek piekarni, w której wcześniej stacjonował rosyjski oddział i zaczął wypiekać darmowy chleb. "Kiedy upiekliśmy tutaj chleby i pojechaliśmy do bloku, w którym nie ma ani prądu ani gazu to jak ludzie poczuli zapach chleba to od razu się rozpłynęli i jedli go garściami" - powiedział Jacek Polewski.

Bucza to jedno z miast, które było okupowane przez Rosjan. Nadal miejscami nie ma tu prądu oraz dostępu do wody. Niedawno w mieście otworzono pierwszy sklep.

Do tej pory ukraińskie władze poinformowały o kilkuset cywilnych ofiarach zamordowanych w Buczy przez Rosjan.

godz. 22.06 - USA nie są gotowe do ponownego otwarcia ambasady w Kijowie

CNN, powołując się na kilka nieujawnionych źródeł, poinformował, że dopóki istnieje zagrożenie uderzeniami rakiet, które mogłyby uderzyć personel USA, misja nie wróci do miasta. Do Kijowa wróciły już ambasady 15 krajów

godz. 21.30 - W pobliżu Kijowa odnaleziono wrak pocisku Toczka-U, który mógł zostać wystrzelony z Białorusi

godz. 20.40 - W Czernihowie saperzy i nurkowie znaleźli i zniszczyli bombę odłamkowo-burzącą

godz. 20.00 - Unijne firmy mogą być w stanie obejść rosyjskie żądanie otrzymywania płatności za gaz w rublach bez naruszania sankcji, jeśli zapłacą w euro lub dolarach, które następnie zostaną przeliczone na rosyjską walutę - poinformowała Komisja Europejska

godz. 18.27 - Całkowite straty Rosjan podczas rosyjskiej inwazji w Ukrainie

godz. 18.21 - Kreml: Putin spotka się w przyszłym tygodniu z szefem ONZ w Rosji

godz. 18.10 - "Żądamy amunicji! Jeżeli wspólnie przekonamy resztę świata, będzie to początek końca agresji oraz imperializmu rosyjskiego .Będzie to nasze wspólne zwycięstwo" - oświadczył Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce

godz. 17.55 - 22 kwietnia wojska rosyjskie wkroczyły w dwie kolejne gminy terytorialne w obwodzie chersońskim - Wełykopetyska i Hornostaivska

godz. 17.40 - Minister obrony Ołeksij Reznikow obwinił ONZ o pobłażanie rosyjskim zbrodniom wojennym i powiedział, że jeśli Ukraina otrzyma niezbędną broń i nałożone zostaną realne sankcje, rosyjscy agresorzy mogą zostać wyrzuceni z Ukrainy w ciągu kilku miesięcy

godz. 17.26 - OECD otworzy biuro w Kijowie

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) otworzy biuro w Kijowie. Organizacja deklaruje też wsparcie dla odbudowy Ukrainy.

Informację przekazał w mediach społecznościowych sekretarz generalny OECD Mathias Cormann. Spotkał się on dziś z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Politycy rozmawiali o wpływie rosyjskiej agresji na gospodarkę Ukrainy i o odbudowie kraju po wojnie. Po spotkaniu sekretarz Cormann zadeklarował wsparcie OECD dla planu odbudowy przedstawionego przez ukraińskie władze.

Siedziba OECD w Kijowie powstanie z inicjatywy Polski i Litwy.

godz. 17.00 - Sytuacja na froncie według brytyjskiego wywiadu

godz. 16.48 - Płonie Instytut Badań nad Budową Maszyn w mieście Korolow w obwodzie moskiewskim

To kolejny pożar rosyjskiego instytutu w ostatnich dniach.

godz. 16.22 - Dziś miałem zaszczyt uczcić naszych bohaterów, którzy wyzwolili obwód kijowski od najazdu moskiewskiego, a także nadal bronią naszej ziemi, naszej Ukrainy. Chwała naszemu ludowi, chwała Bohaterom i chwała Ukrainie! - przekazał ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow

godz. 16.15 - Rosyjskie kanały propagandowe zaczęły nadawać w Chersoniu

godz. 15.35 - Od 95 do 98 proc. wszystkich budynków w Mariupolu zostało już zniszczonych

godz. 15.30 - Zełenski: Bank Światowy przekaże kwotę 4,8 mld dolarów na odbudowę naszego kraju

Wyrażam wdzięczność za to, że jesteśmy słyszani i wspierani - dodał ukraiński przywódca.

"Podczas czwartkowej narady ministerialnej [debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy - przyp. red.] zwróciłem się do Banku Światowego i w efekcie otrzymaliśmy pomoc. (...) Z takim wsparciem zdołamy szybko odbudować nasze państwo" - napisał Zełenski.

godz. 15.27 - Rosja przeprowadza drugą część "operacji specjalnej"

Celem jest opanowanie Donbasu i południowej części Ukrainy. Ale na tym ma się nie zatrzymać. Rosyjski generał ujawnił, że to droga do Naddniestrza.

godz. 15.20 - W Charkowie ewakuowani są mieszkańcy najbardziej ostrzeliwanych dzielnic

Władze Charkowa ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych bombardowaniami dzielnic. Rosjanie za pomocą artylerii od początku wojny codziennie ostrzeliwują to drugie co do wielkości miasto Ukrainy.

Jak wyjaśnił mer Charkowa Ihor Terechow 2166 domów w mieście jest uszkodzonych. Ewakuacja odbywa się wewnątrz miasta - wywożeni są ludzie z dzielnic, w które najczęściej trafiają rosyjskie pociski. Jak dodaje, najbardziej niebezpieczne dzielnice to Piatichatki, Północna Sałtiwka, wcześniej także dzielnica Horyzont.

Według informacji ukraińskiej armii 7 rosyjskich batalionowych grup taktycznych kontynuuje częściową blokadę i ostrzały Charkowa. Wyjazd z miasta jednak jest możliwy, a ukraińscy żołnierze bronią Charkowa - wyjaśnia Ihor Terechow. Jak dodaje, nie ogłasza on powszechnej ewakuacji, bo sytuacja jest pod kontrolą.

Władze miasta apelują do mieszkańców o przebywanie w bezpiecznych miejscach. Rosjanie ostrzeliwują miasto codziennie. Wczoraj jeden z pocisków trafił w samochód osobowy. Zginęło 2 cywilów. Obecnie w Charkowie znajduje się około miliona osób. Przed wojną Charków liczył 1,5 miliona mieszkańców.

godz. 14.52 - W regionie Kijowa znaleziono ciała 1084 zmarłych - poinformował  szef regionalnej policji Andriej Nebytow. Według niego w około 75 proc. przypadków przyczyną śmierci są rany postrzałowe. 300 ciał nie zostało jeszcze zidentyfikowanych.

godz. 14.40 - Brytyjskie czołgi mogą trafić do Polski, jeśli Warszawa wysłałaby swoje T72 na Ukrainę. Premier Boris Johnson ujawnił, że to jeden z pomysłów rozważanych w Londynie.

- Przyglądamy się temu, co możemy zrobić, by wypełnić lukę w takich krajach jak Polska, które mogłyby chcieć wysłać cięższy sprzęt by pomóc w obronie Ukrainy. Rozważamy wysłanie czołgów do Polski, by pomóc Polakom, gdyby wysłali część swoich T72 na Ukrainę - stwierdził szef brytyjskiego rządu.

Na razie polskie władze nie odnoszą się do tego pomysłu. Polskie Radio poprosiło o stanowisko kancelarię premiera Johnsona.

godz. 14.20 - Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że jest gotowe na humanitarne zawieszenie broni w hucie Azowstal Mariupola - ostatniej twierdzy sił ukraińskich w strategicznym mieście portowym - jeśli żołnierze poddadzą się - pisze agencja AFP.

godz. 14.17 - Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że w piątek wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina, aby umożliwił oddziałom humanitarnym dostęp do oblężonego ukraińskiego miasta Mariupol podczas prawosławnej Wielkanocy.

godz. 14.10 - Premier Morawiecki po spotkaniu na Słowacji: Rozmawialiśmy dzisiaj o tym jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomóc Słowacji uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Na tym polega solidarność.

godz. 14.00 - Rosja potwierdza dążenie do „pełnej kontroli” Donbasu na południu Ukrainy.

Zajęcie Donbasu, otwarcie drogi do Naddniestrza to oficjalnie cele „drugiej fazy” wojny, powiedział p.o. dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji Rustam Minnekajew.

godz. 13.50 - Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wysyła światu jasną wiadomość, czego potrzebuje jego wojsko:

  • Ciężka broń do obrony i wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Rosję.
  • Całkowite globalne embargo na rosyjską ropę i gaz.
  • Realne sankcje przeciwko rosyjskiemu systemowi bankowemu i handlowi.
  • Strefa zakazu lotów jest koniecznością!

We need:
❗Heavy weapons to defend & liberate russian-occupied territories.
❗A total global embargo on russian oil and gas.
❗Real sanctions against russia’s banking system and trade.
❗No fly zone is a must!#ArmUkraineNow
Details in my article for WSJ https://t.co/c0UMcBg9yJ

— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) April 22, 2022

godz. 13.30 Rosyjski pocisk manewrujący nad południową Ukrainą. Zdjęcia z 16 kwietnia opublikował Energoatom. 

godz. 13.15 - Hostomel w obwodzie kijowskim - płonie kościół. 

godz. 13.11 - Brytyjscy dyplomaci wrócą w przyszłym tygodniu do Kijowa - zapowiedział premier Boris Johnson.

Nadzwyczajna wytrwałość oraz skuteczność prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego i Ukraińców w przeciwstawianiu się rosyjskim siłom w Kijowie oznaczają, że mogę ogłosić, iż bardzo niedługo, w przyszłym tygodniu, otworzymy na nowo naszą ambasadę w stolicy Ukrainy - stwierdził szef brytyjskiego rządu. Wczoraj podobną decyzję ogłosiła Hiszpania.

godz. 12.50 - W obwodzie kijowskim znaleziono dotąd ciała 1084 cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow.

godz. 12.44 - Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie wyklucza wznowienia rozmów z Władimirem Putinem. Kilka dni temu francuski przywódca przekazał, że nie rozmawiał z prezydentem Rosji, odkąd ujawniono masakrę ukraińskich cywilów w Buczy.

Od początku wojny na Ukrainie Emmanuel Macron odbył siedemnaście rozmów telefonicznych z Władimirem Putinem.

godz. 12.30 - Siewierodonieck, Łysiczańsk, Gorsk, Zołote - te miasta są całkowicie kontrolowane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Miasta są narażone na ostrzał artyleryjski, ataki z powietrza, a także ostrzał artylerii rakietowej - szef administracji regionalnej Siewierodoniecka Roman Własenko.

godz. 12.15 - Papież Franciszek zawiesił planowane spotkanie z patriarchą moskiewskim Cyrylem, wspierającym rosyjską agresję na Ukrainę. Informują o tym media włoskie i watykańskie cytując wywiad, którego Franciszek udzielił argetyńskiemu dziennikowi „La Nacion”.

Papież powiedział, że zdaniem watykańskiej dyplomacji, spotkanie z patriarchą Cyrylem mogłoby w obecnej sytuacji stworzyć duże zamieszanie. Wyraził żal, że Watykan został zmuszony do zawieszenia przygotowań do spotkania, planowanego na 14 czerwca w Jerozolimie.

godz. 12.00 - Burmistrz Oleszoka w obwodzie chersońskim Jewhen Rysczuk zapowiedział, że od 23 kwietnia kontrolę nad miastem i odpowiedzialność za miasto przejmą wojska rosyjskie.

- Od jutra Rosja przejmie pełną kontrolę i odpowiedzialność za miasto. Teraz szukają przedstawiciela, który poprowadzi miasto - dodał. Według Rysczuka miasto jest już patrolowane przez wojska rosyjskie.

godz. 11.55 - Madrycki dziennik “La Razon” wskazuje w piątek na Polskę, jako państwo, które poprzez swoje zaangażowanie w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie dowiodło już, iż byłoby gotowe nawet walczyć po jej stronie z najeźdźcą.

W ocenie gazety władze w Warszawie nie zamierzają jednak działać na własną rękę i samodzielnie angażować się w wojnę.

godz. 11.35 - Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że NATO musi uniknąć bezpośredniego konfliktu zbrojnego Rosją, gdyż mogłoby to doprowadzić do wybuchu kolejnej wojny światowej.

- Najważniejsze jest, by każdy nasz ruch był bardzo przemyślany oraz żebyśmy ściśle ze sobą współpracowali - powiedział w kanclerz Niemiec tygodnikowi ''Der Spiegel'' . Podkreślił, że w obecnej sytuacji każda błędna decyzja może mieć dramatyczne konsekwencje.

Pytany o to, dlaczego jego zdaniem dostarczenie czołgów na Ukrainę mogłoby doprowadzić do wybuchu wojny nuklearnej odpowiedział, że Niemcy nie są zobowiązane do wzięcia czynnego udziału w trwającej teraz wojnie.

godz. 11.20 - Rosjanie udają, że nie widzą różnicy między ewakuacją a schwytaniem -  mówi wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza humanitarnego dla ludności cywilnej, ale zapewniają korytarze dla żołnierzy do niewoli. W Azowstal jest wojsko i około 1000 cywilów. Są korytarze do niewoli. Rosjanie odkryli jeden, ale go nie potrzebujemy. Ponieważ nasze wojsko nie chce im się poddać. Istnieją korytarze humanitarne do ewakuacji ludności cywilnej ze strefy walk. Potrzebujemy korytarza z Azovstalu do ewakuacji kobiet, dzieci i osób starszych.

Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza dla ludności cywilnej, cynicznie udając, że nie rozumieją różnicy między korytarzem do chwytania wojska a korytarzem humanitarnym do ewakuacji ludności cywilnej. Oficjalni rosyjscy użytkownicy nie wahają się kłamać, że korytarz humanitarny został zapewniony, ale z jakiegoś powodu nasi cywile nie chcą z niego korzystać - dodała Wereszczuk. 

godz. 11.00 - Rosjanie zaatakowali w nocy z czwartku na piątek miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. wykorzystali amunicję kasetową, na szczęście obyło się bez ofiar - poinformował szef administracji miasta Wadym Lach.

- Noc minęła niespokojnie, miasto znalazło się pod ostrzałem. Były to prawdopodobnie bomby kasetowe - napisał Lach

godz. 10.42 - Ukraińska policja donosi o kolejnych ofiarach rosyjskich zbrodni w wyzwolonych spod okupacji miejscowościach wokół Kijowa.

Do tej pory odnaleziono ponad 1000 ciał, większość ze śladami ran postrzałowych. Wśród zabitych cywilów są również dzieci. Wielu ofiar do tej pory nie udało się zidentyfikować.

Jak wyjaśnia szef policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, w całym obwodzie do tej pory odnaleziono 1084 ciała cywilnych ofiar rosyjskiej agresji. Około 75 procent z nich zginęło wskutek użycia broni strzeleckiej - głównie karabinów i broni snajperskiej. Do tej pory ponad 300 ciał nie zostało zidentyfikowanych.

Borodzianka, Bucza, Hostomel, Irpień, okolice miejscowości Browary - tam Rosjanie dokonali najwięcej zbrodni. Szef policji obwodu kijowskiego dodaje, że ofiar może być więcej, ponieważ wciąż trwa odgruzowywanie miejscowości. Często też ludzie po powrocie do swoich miejscowości odnajdują pochówki osób, które grzebano w pośpiechu podczas działań bojowych.

Część ofiar Rosjanie zabijali w bestialski sposób. Dokonywali też gwałtów. Policja apeluje do ludności o zgłaszanie osób zaginionych. W obwodzie kijowskim trwa też rozminowywanie terenu, bowiem wycofujący się Rosjanie zostawili tysiące min i ładunków wybuchowych, również w obiektach cywilnych.

godz. 10.31 - „Najnowsze” rosyjskie pociski są wyposażone w opracowaną 60 lat temu elektronikę - podaje ukraiński wywiad.

Rosyjskie samoloty wykorzystują system nawigacji PGI-2M, testowany w 1977 roku, jak również „nowoczesne” jednostki użytkowe testowane w latach 1960-1970 Rakiety X-101 były produkowane w latach 1999-2013. Rosyjskie media donosiły o nich jako o najnowszej rosyjskiej zbroi o wysokiej precyzji - pisze Główny Urząd Ministerstwa Obrony Ukrainy w Telegramie.

godz. 10.25 - Dwa wrogie pociski zostały zestrzelone nad rejonem Kirowohradu - informuje armia ukraińska. 

godz. 10.15 - Ma południu Ukrainy, w obwodzie zaporoskim,  rozbił się wojskowy samolot transportowy An-26. Są ranni - poinformowały władze obwodu i agencja Ukrinform. 

Samolot spadł w rejonie wilniańskim, na północy wschód od Zaporoża. "Są poszkodowani, wyjaśniane są okoliczności (incydentu)" - głosi komunikat.

godz. 10.05 - Delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim na czele przybyła na Słowację, gdzie odbędą się polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe.

Rozmowy zaplanowano w Lubowli i w uzdrowiskowej miejscowości Drużbaki Wyżne na Pogórzu Spiskim. Premierzy Mateusz Morawiecki i Eduard Heger oraz towarzyszący im ministrowie omówią między innymi reakcję na agresję Rosji na Ukrainę oraz współpracę w zakresie energetyki i gospodarki.

godz. 9.53 - Rząd Ukrainy oficjalnie zarejestrował wrak krążownika Moskwa na dnie Morza Czarnego jako narodowy podwodny obiekt dziedzictwa kulturowego - pisze ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko.

Krążownik brał udział w ataku na słynną Wyspę Węży. Został zatopiony kilka dni temu ukraińskimi rakietami, które trzykrotnie dosięgnęły celu. Moskwa był dumą rosyjskiej floty i podobno ulubionym okrętem wojennym Wladimira Putina.

godz. 9.44 - Sztab Generalny Ukrainy podaje dane o stratach wroga. Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie stracili prawie 21 tysięcy 200 ludzi. 

Siły rosyjskie miały też stracić 838 czołgów, 2 tysiące 162 wozy bojowe, 176 samolotów, 153 śmigłowce, 397 systemów artyleryjskich i 138 wyrzutni rakietowych. Ukraińscy żołnierze zniszczyli także 1523 rosyjskie samochody, 172 drony i zatopoli 8 okrętów.

godz. 9.35 - Prokremlowski portal Readovka opublikowała post o stratach rosyjskiej armii. Post szybko został usunięty, a teraz podawana jest informacja, że konto został zaatakowane przez ukraińskich hakerów. 

godz. 9.10 - Mer Mariupola Wadym Bojczenko ponownie zaapelował o pełną ewakuację ludności cywilnej z miasta.

- Potrzebujemy tylko jednego - całkowitej ewakuacji mieszkańców. Około 100 tys. ludzi nadal pozostaje w Mariupolu - powiedział. Bojczenko oznajmił też, że ewakuacja, którą wstępnie uzgodniono z Rosjanami w środę rano, odbywała się w niezwykle trudnych warunkach i tak naprawdę została zerwana przez Rosjan.

Poinformował też, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Media prezentowały zdjęcia satelitarne Maxar, pokazujące 300 metrowy rów. 

(Fot. Maxar)

godz. 8.52 - W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy odparto dwa rosyjskie ataki. Jak informuje ukraińskie dowództwo "Południe", siły rosyjskie straciły około 50 żołnierzy i 14 wozów bojowych.

Według strony ukraińsiej, sytuacja jest stabilna, ale napięta. Nie udało się przeprowadzić planowanej ewakuacji ludności cywilnej z okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego do obwodu dniepropetrowskiego. Według Ukraińców, strona rosyjska nie dotrzymała porozumienia, nie przerwała ognia i zatrzymała kolumnę ewakuacyjną na punkcie kontrolnym.

godz. 8.40 - Ukraiński rząd nie będzie dziś organizował żadnych korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji cywilów. Poinformowała o tym na Facebooku wicepremier Iryna Wereszczuk.

- Z powodu niebezpieczeństwa na drogach dziś, 22 kwietnia, nie będzie korytarzy humanitarnych. Do wszystkich czekających na ewakuację: bądźcie cierpliwi, trzymajcie się! - napisała wicepremier Wereszczuk.

godz. 8.31 - Napięcie panuje w rejonie Donbasu. Chersoń zagrożony jest katastrofą humanitarną.

Noc minęła stosunkowo spokojnie w wielu regionach Ukrainy: na Wołyniu, Zakarpaciu, Obwodzie Równeńskim, Iwano-Frankowsku, Chmielnickim, Czerniowieckim, Obwodach Lwowskim, Odessie, Dniepropietrowsku, Zaporożu, Winnicy, Tarnopolu, Kijowie, Połtawie, Kimirze, Żyto Obwód czerkaski, sumski i czernihowski.

Charków: W nocy okupanci okresowo odpalali ostrzał artyleryjski. W kijowskim rejonie miasta płonęły budynki magazynowe, nikt nie został ranny.

W regionie toczą się aktywne walki w kierunku Izium.

Obwód Ługański: w ciągu dnia armia rosyjska przeprowadziła 11 ostrzałów: Siewierodonieck, Łysychańsk, Popasna, Rubiżne, gmina górska. 7 domów zostało zniszczonych, rannych 4 cywilów i 3 policjantów.

godz. 8.28 - We wschodnim Donbasie trwają ciężkie ostrzały i walki. Rosja dąży do dalszego posuwania się w kierunku miast: Krasnyj Lyman, Buhayikva, Barvinkove, Lyman i Popasna w ramach swoich planów w tym regionie - informuje ukraińskie ministerstwo obrony.

godz. 8.20 -  Biuro prokuratora generalnego Ukrainy przekazało dokładne dane dotyczące rannych w wojnie dzieci. Na terenie Ukrainy liczba wzrosła do 386. Od początku inwazji rosyjskiej zginęło na Ukrainie 208 dzieci. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim.

 Dane o zabitych i rannych nie są ostateczne, ze względu na problemy z ich zbieraniem na terenach objętych działaniami bojowymi i okupowanych przez wojska rosyjskie. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, kijowskim i charkowskim. Całkowicie zniszczonych zostało 99 szkół. 

godz. 8.19 - Polsa Straż Graniczna przekazała, że do naszego kraju wjechało już 2,9 mln z Ukrainy. 

godz. 8.10 - Ukraiński minister finansów Serhij Marczenko podpisał z Bankiem Światowym umowę o przyznaniu Ukrainie dotacji w wysokości 88,5 miliona euro z funduszu powiernicznego na rzecz naprawy gospodarczej w wyniku strat wojennych - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

godz. 7.54 - Oficjalnie od wczoraj liczba ofiar wśród dzieci nie zmieniła się i wynosi 208. Liczba rannych wzrosła do 386 osób. 

godz. 7.47 - Finlandia może ubiegać się o członkostwo w NATO w najbliższych tygodniach.

Według gazety, Aftonbladet przeważająca większość w fińskim parlamencie ma głosować za członkostwem w NATO: według gazety 180 z 200 przedstawicieli zagłosuje „tak”.

gody. 7.45 - Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem Ukraińców. To zwycięstwo wolności narodu ukraińskiego, wywalczone z pomocą Stanów Zjednoczonych, naszych sojuszników i partnerów - napisano na mediach społecznościowych Joe Bidena.

godz. 7.30 - Bank Światowy szacuje na 60 mld dolarów straty Ukrainy w budynkach i infrastrukturze

Premier Ukrainy Denys Szmyhal uważa, że straty wynoszą około 560 mld dolarów.

godz. 7.20 - Serwis Readovka poinformował o śmierci 13 tys. 414 rosyjskich żołnierzy, a zaginęło około 7 tys. żołnierzy. Liczby te zostały ogłoszone na zamkniętym spotkaniu informacyjnym Ministerstwa Obrony Rosji. Post prokremlowskiej Readovki został niebawem usunięty - pisze portal Nexta.

godz. 7.15 - Wojsko rosyjskie uderza rakietami w wyspę Chortyca na Zaporożu. Według regionalnej administracji wojskowej w wyniku ataków rannych zostało ośmiu cywilów

godz. 7.15 - Informacje Sztabu Generalnego Ukrainy. 

 - Wojska rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy wywołują w sposób sztuczny kryzys humanitarny, poprzez niszczenie kluczowych obiektów infrastruktury i blokowanie dostaw humanitarnych. Rosjanie nadal blokują Charków i ostrzeliwują siły ukraińskie oraz obiekty infrastruktury w tym rejonie.

W kierunku Iziumu (obw. charkowski) Rosjanie skoncentrowali do 25 grup batalionowych w celu prowadzenia walk. W tym rejonie wojska rosyjskie doszły do północnych granic miejscowości Dibrowne.

W obwodzie donieckim wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie miejscowości Zariczne i miasta Marjinka. Armia Ukrainy toczy walki obronne w obwodzie ługańskim o Popasną i Nowosztokiwske. Sztab zapewnił przy tym, że wojska rosyjskie ponoszą na Ukrainie straty. "Według naszych informacji 20 kwietnia br. do centralnego szpitala miasta Nowoajdar trafiła kolejna partia rannych żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych w liczbie około 220 osób - podano.

godz. 7.05 -  W ciągu minionej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty, trzy śmigłowce i dziewięć dronów - podała agencja Ukrinform.

- 21 kwietnia był owocnym dniem dla ukraińskich jednostek obrony przeciwlotniczej, które zniszczyły 15 wrogich celów, w tym dziewięć bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10 - czytamy w komunikacie ukraińskich służb. 

- godz. 7.00 - W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Szósty już pakiet restrykcji ma objąć między innymi embargo na import ropy, ale - jak mówią unijni urzędnicy i dyplomaci - nie będzie ono oznaczało całkowitego i natychmiastowego wstrzymania dostaw tego surowca z Rosji.

Komisja Europejska od kilkunastu dni pracuje nad nowymi sankcjami wobec Rosji. Polska wraz z krajami bałtyckimi i skandynawskimi naciska, by prace toczyły się szybciej i by nowy pakiet zawierał embargo na import ropy i gazu z Rosji. Na wstrzymanie dostaw paliwa na razie szans nie ma, ale możliwe są decyzje dotyczące ropy co zasugerował wczoraj w Waszyngtonie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. "Dyskutujemy o sankcjach, które będą obejmowały jakiś rodzaj embarga na import ropy w takiej, czy innej formie" - powiedział wiceszef Komisji.

godz. 7.00 - Burmistrz Mariupola twierdzi, że życie uwięzionych w mieście zależy teraz od Putina

RELACJE LIVE Z WOJNY NA UKRAINIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies