Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 57. dzień rosyjskiej inwazji. Ostrzał Mikołajowa, są ranni

Trwa 57. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Donbasie żołnierze sił ukraińskich skutecznie odparli w środę dziewięć ataków Rosjan i zniszczyli rosyjski sprzęt oraz skład amunicji. Rosyjskie wojska nasiliły ataki na wchodzie i południu Ukrainy oraz próbują zdobyć Mariupol. Według doniesień rosyjskie ostrzały zniszczyły cmentarz w Charkowie, gdzie pochowani są m.in. polscy oficerowie zabici przez NKWD w 1940 r. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.55 - Mer Mariupola: w masowych grobach w Manhuszu może być 3-9 tys. ludzi

Mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Wcześniej media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy rów. Bojczenko opublikował zdjęcie satelitarne, na których widać podłużny wykop w Manhuszu, ok. 20 km od Mariupola, oraz zdjęcie o wiele mniejszego miejsca masowego grobu w Buczy pod Kijowem.

Według niego w masowym grobie w Manhuszu może spoczywać od trzech do dziewięciu tysięcy osób. „To wynika z porównania tych zdjęć ze zdjęciami masowego grobu w Buczy, gdzie potem znaleziono ciała 70 osób. Na zdjęciach Maxar z 9 kwietnia masowy grób jest 20 razy większy. Nowe rowy okupanci wykopywali i zapełniali ciałami codziennie w kwietniu. Nasze źródła informują, że w takich grobach ciała są układane kilkoma warstwami” – oświadczył Bojczenko.

godz. 22.40 - UE zgodziła się kupować broń ciężką dla Ukrainy

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, przekazał, że Unia Europejska zgodziła się kupować ciężką broń, aby bezpłatnie przekazywać ją Ukrainie.

godz. 21.45 - Dania pomoże odbudować Mikołajów

Matte Frederiksen, premier Danii, zapowiedział, że jego kraj pomoże po wojnie odbudować zniszczone przez Rosjan miasto Mikołajów.

godz. 21.21 - Pięć osób rannych po ataku rakietowym w Nowomoskowsku

W wyniku ataku rakietowego na Nowomoskowsk, w obwodzie dniepropietrowskim, rannych zostało 5 osób.

godz. 20.05 - Zaporoże: w wyniku ataku rakietowego rannych zostało 8 osób

W wyniku ataku rakietowego na Zaporoże rannych zostało 8 osób. Ponadto, według UCP, wysadzenie uszkodziło szyby w 4 wagonach pociągu ewakuacyjnego Zaporoże - Lwów. Według wstępnych danych, wśród pasażerów nie ma ofiar.

godz. 19.06 - Prezydent Ukrainy: w Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy

W oblężonym Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, cytowany przez portal informacyjny Ukrinform.

Prezydent Ukrainy przyznał, że rozpatrywane są dwie opcje odblokowania miasta: militarna i dyplomatyczna. - Odblokowanie Mariupola jest możliwe na kilka sposobów. Istnieje droga militarna, musimy się do niej przygotować i przygotowujemy się, żeby być silnymi. I tutaj potrzebujemy pomocy naszych partnerów. To dla nas trudne, potrzebujemy odpowiedniej broni. Ale myślimy o tym - powiedział.

Jednocześnie wymienił inny sposób - dyplomatyczny, humanitarny, który - jego zdaniem - może być zrealizowany bardzo szybko.

godz. 18.16 - Mapa działań wojennych na Ukrainie (21 kwietnia)

godz. 17.45 - Proukraińska agitacja... butami?

W centrum Moskwy 40-letni mężczyzna w niebiesko-żółtych butach został zatrzymany pod zarzutem udziału w niesankcjonowanym wiecu. Policja miała uznać obuwie za "środek agitacji".

godz. 16.46 - Znany dziennikarz z Buczy w województwie łódzkim

Siergiej Kulida, znany ukraiński dziennikarz z Buczy, znalazł schronienie w województwie łódzkim.

godz. 16.35 - Joe Biden: rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów

Prezydent USA przedstawiając nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy przekazał, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Biden dodał także, że rząd amerykański wprowadzi nowy program ułatwiający przyjęcie ukraińskich uchodźców.

godz 16.15 - Prezydent USA o nowym pakiecie pomocowym dla Ukrainy

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w tym dziesiątki haubic i drony taktyczne. - Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukrainy i dla wolności, teraz musimy przyspieszyć dostawy broni do walki w Donbasie - mówił. - Wyślemy Ukrainie dodatkowe 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy finansowej - dodał.

godz. 15.43 - Kolejny rosyjski samolot zestrzelony w okolicach Charkowa

godz. 15.15 - Prezydent Biden ogłosi kolejną, wartą 800 mln dolarów, transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek kolejną transzę dostaw broni na Ukrainę, wartą 800 mln dolarów - podała agencja Reutera, powołując się na urzędnika administracji. Pakiet ma zawierać m.in. dodatkowe dostawy broni artyleryjskiej.

godz. 14.40 - Większość Szwedów za przystąpieniem do NATO

Większość Szwedów popiera przystąpienie kraju do NATO - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez szwedzką firmę badawczą Demoskop. Wynik badania pokazał zmianę opinii publicznej, którą zaobserwowano także w społeczeństwie fińskim po podobnym sondażu, którego wyniki przedstawiono w zeszłym tygodniu.

Wysocy rangą przedstawiciele Partii Zielonych, a nawet rządzącej Szwecją Partii Socjaldemokratycznej wyrazili poparcie dla przystąpienia do NATO, mimo swojego wcześniejszego sprzeciwu. Z sondażu wynika, że 49 procent opowiada się za przyłączeniem do NATO, 27 procent jest przeciwnych przystąpieniu Szwecji do Sojuszu, a 22 procent Szwedów jest jeszcze niepewnych. W styczniowym sondażu 42% respondentów było za, a 37% przeciw. Z ustalonych przez spółkę badawczą informacji, przeciwnicy przystąpienia do NATO twierdzą, że akces mógłby spowodować rosyjski atak na Szwecję.

Dyrektor wykonawczy firmy Demoskop, Karin Nelsson, wskazała, że wpływ na diametralną zmianę opinii publicznej Szwedów ma obecna sytuacja na świecie, spowodowaną rosyjską inwazją na Ukrainie. ,,Nasza własna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ucierpiała, a ludzie widzą, co stało się z Ukrainą, która również nie była częścią NATO" - wyjaśniła dyrektor.

godz. 13.54 - Zniszczony rosyjski czołg w Mariupolu

godz. 13.15 - BBC publikuje poruszający reportaż przedstawiający piekło ostatnich obrońców Mariupola

godz. 12.48 - Ukraiński dron R-18 niszczy rosyjski bojowy wóz piechoty

godz. 12.14 - Ukraina ma więcej samolotów niż 3 tygodnie temu

Według CNN, ukraińskie siły zbrojne obecnie dysponują większą liczbą samolotów niż 3 tygodnie temu, a dostawy części zamiennych do nich pozwoliły na uruchomienie dwudziestu dodatkowych maszyn. CNN powołuje się na informacje uzyskane od anonimowego przedstawiciela amerykańskiego resortu obrony. Według niego, USA i inne kraje "pracowały wspólnie, by Ukraina dostała te części, które jej były potrzebne do wzmocnienia swojej floty". Przedstawiciel Pentagonu nie ujawnił, z jakiego kraju pochodzi pomoc dla ukraińskiego lotnictwa.

Do tej pory żaden kraj nie potwierdził swojego udziału w przekazaniu części do ukraińskich samolotów. Gotowość do przekazania samolotów - MIG29 wyraziła Słowacja. Przekazania swoich MIG21 LancerR nie wyklucza Rumunia.

Gotowość przekazania MIG29 za pośrednictwem NATO wyrażała już w pierwszych tygodniach wojny Polska. Poza Europą źródłem samolotów używanych w siłach zbrojnych Ukrainy, mógłby być Egipt, który posiada 46 sztuk MIG-29.

godz. 11.56 - Zatrzymano zastępcę rady miejskiej Chersonia podejrzanego o zdradę - Ukraińska Prawda

godz. 11.40 - Łotwa. Osoby popierające zbrodnie wojenne mogą być pozbawione obywatelstwa - podaje NEXTA

Osoby popierające zbrodnie wojenne albo inne działania uznane na arenie międzynarodowej za przestępstwa wobec demokratycznego państwa mogą być pozbawione łotewskiego obywatelstwa — zdecydował w czwartek Sejm tego kraju.

godz. 11.02 - Premierzy Hiszpanii i Danii z wizytą w Kijowie

godz. 10.31 - Coraz powszechniejsza kremlowska indoktrynacja uczniów

W Rosji uczniowie poddawani są masowej indoktrynacji - alarmują rosyjscy obrońcy praw człowieka. Z doniesień niezależnych mediów wynika, że w szkołach organizowane są akcje wsparcia dla Władimira Putina, specjalne pogadanki dotyczące wojny w Ukrainie i tak zwane lekcje patriotyzmu.

Już kilka dni po wkroczeniu rosyjskiej armii na Ukrainę, w rosyjskich szkołach zaczęto organizować specjalne pogadanki, w których Ukraińcy i społeczność Zachodnia są przedstawiani w jak najgorszym świetle. Podobne lekcje zorganizowano w sprawie zachodnich sankcji. Według rosyjskich mediów niezależnych, nauczyciele zostali zobowiązani do prezentowania kremlowskiej wersji historii, szczególnie w odniesieniu do II wojny światowej. Portal Meduza napisał, że z rekomendacji Władimira Putina od 1 września w szkołach każdy tydzień ma zaczynać się i kończyć uroczystym wciągnięciem rosyjskiej flagi na maszt i odśpiewania hymnu Rosji.

godz. 10.20 - Władimir Putin na spotkaniu z szefem rosyjskiego Ministerstwa Obrony Siergiejem Szojgu

Prezydent Rosji miał nakazać wstrzymanie ataku na zakłady przemysłowe Azovstal – przekazuje rosyjska agencja informacyjna TASS.

godz. 9.30 - Krytyczna sytuacja w Chersoniu 

W obwodzie chersońskim, graniczącym z anektowanym Krymem, sytuacja jest krytyczna. Wybuchy i ostrzały słychać we wszystkich rejonach. Infrastruktura jest zniszczona.

godz. 9.05 - Według ukraińskiego wojska, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wojsko najeźdźcy straciło około 21 tys. żołnierzy

godz. 8.55 - Jeden zabity, dwóch rannych w ostrzałach Mikołajowa

Jedna osoba nie żyje, a dwie są ranne wskutek nocnych rosyjskich ostrzałów Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

"Doszło do ostrzałów, likwidujemy skutki. Jedna osoba, z trzech, które zostały ranne, później zmarła. Nie udało się jej uratować na stole operacyjnym" - powiedział Kim na nagraniu.

godz. 8.35 - We wsi Borodzianka w obwodzie kijowskim znaleziono dwa masowe groby z ciałami dziewięciu cywilów, w tym 15-letniej dziewczynki

godz. 8.10 - Region Charkowa: intensywność ostrzału zmniejszyła się, noc była znacznie spokojniejsza. W regionie toczą się intensywne bitwy w okolicach miasta Izium

Natomiast w obwodzie ługańskim sytuacja jest skomplikowana - trwa ciągły ostrzał i zacięte bitwy pozycyjne w Popasnej i Rubiżnem. Władze odonotowaly znaczne zniszczenia w Rubiżnem i Nowodrużeśku.

godz. 7.50 - 80% obwodu ługańskiego pod kontrolą Rosjan

Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Hajdaj przekazał, że 80 procent terytorium regionu jest obecnie pod kontrolą rosyjskich wojsk. "Linia obrony biegnie od Rubiżnego do Popasnej. Wróg dołożył wszelkich starań, aby zająć te miejscowości, ale mu się to nie udało. Wszystkie ataki nic im nie dają” - napisał na Telegramie.

Serhij Hajdaj zaznaczył także, że jeśli „wielkanocny rozejm” dojdzie do skutku w niedzielę, to w obwodzie ługańskim zostanie on maksymalnie wykorzystany zarówno do ewakuacji, jak i dostarczenia pomocy humanitarnej.

Według informacji posiadanych przez lokalne władze, w regionie wciąż przebywa wielu cywilów - około 70 tysięcy osób.

godz. 7.41 - "The Kyiv Independent", powołując się na ukraińskie źródła wojskowe informuje, że Rosjanie planują 27 kwietnia przeprowadzic pseudoreferendum w Chersoniu

godz. 7.30 - W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie planują zorganizować przymusową mobilizację mieszkańców do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie

Informację podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Wojska rosyjskie zapowiedziały też, że w przypadku ostrzału przez siły ukraińskie ich pozycji, zaczną ostrzeliwać wioskę.

Według sztabu w obwodzie chersońskim "kontynuowane jest terroryzowanie mieszkańców", a wojska rosyjskie chcą całkowicie zablokować pomoc humanitarną ze strony ukraińskich władz.

godz. 7.20 - Z miejsc stacjonowania w Donbasie siły rosyjskie posuwają się w kierunku Kramatorska, który nadal jest atakowany rakietami

Brytyjski wywiad informuje, że: "Wciąż utrzymuje się wysoki poziom rosyjskiej aktywności powietrznej, ponieważ Rosja stara się zapewnić wsparcie lotnicze dla swojej ofensywy we wschodniej Ukrainie, aby stłumić i zniszczyć ukraińskie zdolności obrony powietrznej"

godz. 7.15 - Rosyjskie cyberataki 

Według informacji wywiadu Rosja może przeprowadzić cyberataki na kraje wspierające Ukrainę.  

godz. 7.08 - Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu: Spotkanie Putina z Zełenskim nadal jest możliwe

Niektórzy członkowie NATO chcą, aby wojna w Ukrainie była kontynuowana po to, aby jeszcze bardziej osłabić Rosję - powiedział w środę w CNN minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. 

Turecki dyplomata skomentował też możliwość spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim. Według niego, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest w stałym kontakcie z oboma przywódcami. 

Zaznaczył, że spotkanie Putina i Zełenskiego w Turcji jest nadal możliwe. - W zasadzie obydwaj pozytywnie mówią o spotkaniu się w sprzyjających warunkach - dodał.  

godz. 7.00 - Ministrowie finansów G7 obiecują ponad 24 miliardy dolarów wsparcia dla Ukrainy, a także dalszą pomoc

RELACJE LIVE Z WOJNY NA UKRAINIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies