Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 56. dzień rosyjskiej inwazji. Kolejne eksplozje w Mikołajowie

Trwa wojna na Ukrainie i ofensywa wojsk rosyjskich we wschodniej części kraju. Nadal bohatersko bronią się Ukraińcy w Mariupola. Ostrzał słychać było nad ranem w Mikołajowie. Pentagon informuje o dostarczeniu wojsku ukraińskiemu samolotów myśliwskich. Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji dotyczących wydarzeń na Ukrainie.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.55 - Mychajło Podolak: Jesteśmy gotowi na "specjalną rundę negocjacji" w sprawie oblężonego przez Rosjan Mariupola

"Tak. Bez żadnych warunków. Jesteśmy gotowi na specjalną rundę negocjacji w Mariupolu. Jeden na jeden. Dwa na dwa. By uratować naszych chłopaków, Azow, wojskowych, cywilów, dzieci, żywych i rannych. Wszystkich. Bo to swoi. Bo są w moim sercu. Na zawsze" – napisał doradca Wołodymyra Zełenskiego na Twitterze.

godz. 22.40 - USA ogłosiły nałożenie nowych sankcji na rosyjskie banki, oligarchów i osoby prywatne, które próbowały uniknąć wcześniejszych restrykcji nałożonych przez władze Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Sankcjami zostało objęte m.in. rosyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się wykopywaniem kryptowaluty Bitriver, oligarcha Konstantin Małofiejew, jak i 635 obywateli Rosji, którzy "są zaangażowani w tłumienie buntów w Rosji i za granicą, byli zaangażowani w działalność, która zagraża integralności terytorialnej Ukrainy, i w łamanie praw człowieka w zakładach karnych i miejscach nieoficjalnych zatrzymań na kontrolowanym przez Rosjan terytorium Donbasu na Ukrainie" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez amerykańską administrację.

godz. 22.20 - Unia Europejska przygotowuje szósty pakiet sankcji

"Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z (przewodniczącym Rady Europejskiej) Charles'em Michelem. Pracujemy nad tym, aby było to naprawdę bolesne dla rosyjskiej machiny wojennej i całego państwa rosyjskiego" - napisał Zełenski na Facebooku.

"Podkreślam w każdych negocjacjach, że sankcje są potrzebne nie jako cel sam w sobie, ale jako praktyczne narzędzie motywujące Rosję do poszukiwania pokoju" - dodał prezydent Ukrainy.

godz. 21.40 - Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, gdzie pochowani są polscy oficerowie zabici w 1940 r. przez NKWD, został częściowo zniszczony przez rosyjskie rakiety

Na zdjęciach, opublikowanych w mediach społecznościowych, widać jeden z pocisków tkwiących w mogile.

To nie pierwszy atak na ten obiekt podczas trwającej rosyjskiej inwazji.

godz. 21.20 - W Mikołajowie na południu Ukrainy słychać eksplozje - poinformował mer Ołeksandr Sienkewycz

"Przyjaciele, znowu słyszymy wybuchy w Mikołajowie. Pozostawajcie w schronach albo przestrzegajcie zasady dwóch ścian. Trzymajcie się z dala od okien!" - napisał mer w serwisie Telegram.

godz. 21.12 - Do końca czerwca Komisja Europejska ogłosi pierwsze wnioski dotyczące ewentualnego statusu kandydata do UE dla Ukrainy 

- poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przebywał tego dnia z wizytą w Kijowie. 

godz. 20.48 - Ukraińskie posłanki w PE: Rosja wykorzystuje kulturę jako broń, konieczne sankcje

„Rosja wykorzystuje kulturę jako swego rodzaju broń” - mówiły w Parlamencie Europejskim ukraińskie posłanki apelując o sankcje w tym sektorze. Przedstawicielki Rady Najwyższej Ukrainy wzięły udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Europarlamentu w Brukseli. Głównym tematem były kolejne restrykcje uderzające w Rosję za jej napaść na Ukrainę.

Deputowana Ołena Chomenko apelowała o objęcie sankcjami wszystkich instytucji powiązanych z władzami rosyjskimi, w tym instytucji kulturalnych. „One są wykorzystywane, by szerzyć propagandę i dezinformację, czyli są swego rodzaju bronią. Ważne, by objąć sankcjami tak zwanych ekspertów, influencerów, blogerów, artystów i muzyków, bo oni wspierają przestępcze działania przeciwko Ukrainie” - mówiła ukraińska posłanka. Jej koleżanka Maria Mezencewa podkreślała, że konieczne jest wstrzymanie przez Unię importu ropy i gazu z Rosji oraz odcięcie wszystkich rosyjskich banków od globalnego systemu SWIFT. „Apelujemy od dawna o całkowite odcięcie od SWIFT-u, a tymczasem wciąż nie są objęte sankcjami dwa najważniejsze banki, które finansują wojnę” - podkreślała ukraińska deputowana. Chodzi o Sberbank i Gazprombank, które nie zostały odcięte od SWIFT-u, bo - jak tłumaczyli unijni urzędnicy - obsługują one płatności za surowce, które Rosja dostarcza do Europy.

Unia na razie zdecydowała się jedynie na wstrzymanie importu węgla z Rosji, ale na wniosek Niemiec embargo zacznie obowiązywać w sierpniu. Sprzeciw Niemiec powoduje też, że unijne kraje nie wstrzymały do tej pory importu ropy i gazu z Rosji. Wprawdzie przeciwne są także Węgry i Austria, ale panuje przekonanie, że w przypadku zmiany decyzji przez władze w Berlinie i one zgodziłyby się na restrykcje. Apele o ostrzejsze sankcje wobec Rosji, bo te dotychczas nałożone nie działają, wybrzmiały także podczas wystąpień wielu europosłów z komisji spraw zagranicznych.

godz. 20.35 - Minister M. Błaszczak w Pentagonie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin podziękował Polsce za wsparcie Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Szef Pentagonu spotkał się w Waszyngtonie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie.

Minister Mariusz Błaszczak został przywitany na schodach Pentagonu przez sekretarza Lloyda Austina. Po odegraniu hymnów Polski i Stanów Zjednoczonych, szefowie resortów obrony udali się na rozmowy, których głównym tematem była Ukraina, przede wszystkim pomoc militarna dla Kijowa w obliczu rozpoczynającej się rosyjskiej ofensywy w Donbasie i Ługańsku. Witając ministra Błaszczaka szef Pentagonu przypomniał, że Polska w swojej historii walczyła o niepodległość pod hasłem „Za naszą i waszą wolność” i stwierdził, że demonstruje tego samego ducha wspierając Ukrainę. Lloyd Austin podziękował tez Polakom za to, że otworzyli swoje domy i serca dla uchodźców z Ukrainy.

Minister Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie popełniane na Ukrainie. Podziękował też za rozlokowanie dodatkowych sil USA na terytorium Polski.

godz. 19.40 - Syreny rozbrzmiewają prawie w całej Ukrainie

Wszystkie osoby proszone są o natychmiastowe udanie się do schronów - podał w środę wieczorem Kanał 24. Alarm ma być słyszany m.in. w obwodzie mikołajowskim, kijowskim, charkowskim, dniepropietrowskim, czy lwowskim.

godz. 19.05 - Wołodymyr Zełenski: Priorytetem Ukrainy jest dołączenie do Unii Europejskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że priorytetem Ukrainy jest dołączenie do Unii Europejskiej. Mówił o tym podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wizja członkostwa we Wspólnocie daje siłę wszystkim, którzy walczą z rosyjską agresją. Wezwał Unię do zacieśnienia sankcji, nałożonych na Rosję. Prezydent Ukrainy mówił również, że sytuacja w Mariupolu jest bardzo trudna i około tysiąc cywilów schroniło się w zakładach Azowstal. Powiedział, że jest gotów wymienić rosyjskich jeńców w zamian zapewnienie im bezpiecznego wyjazdu z miasta. Wołodymyr Zełenski powiedział też, że w przeciwieństwie do tego, co twierdzą Rosjanie, nie otrzymał od nich żadnych dokumentów, dotyczących rozmów pokojowych. Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdził, że Moskwa czeka na odpowiedź Ukraińców.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel odwiedził Kijów, by rozmawiać o potrzebach finansowych i materialnych, sankcjach przeciwko Rosji, a także procesie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Podkreślił wsparcie Unii Europejskiej dla Ukrainy oraz zapowiedział przekazanie 1,5 miliarda euro pomocy wojskowej. Charles Michel podkreślił, że Władimir Putin nie podzieli Unii Europejskiej i nie zniszczy niepodległości Ukrainy.

godz. 18.53 - Szef Rady Europejskiej o nowych sankcjach wobec Rosji i pomocy dla Ukrainy

Przewodniczący Rady Europejskich przyznał w Kijowie, że konieczne są kolejne unijne sankcje wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę, bo te dotychczas nałożone są niewystarczające. Charles Michel mówił o tym podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Potwierdził też wcześniejsze, nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, że 5 maja Polska i Szwecja zorganizują wspólnie międzyrządową konferencję darczyńców na rzecz Ukrainy.

Szef Rady Europejskiej podkreślił, że sankcje są konieczne, by wywrzeć maksymalną presję na Rosję i zmusić ją do zakończenia wojny. "Podjęliśmy już wiele decyzji dotyczących sankcji, ale to nie wystarcza. Sankcje muszą być bolesne i wcześniej czy później obejmiemy sankcjami import ropy i gazu" - podkreślił Charles Michel. Obecnie nie ma na to zgody w Unii, bo sprzeciwiają się Niemcy uzależnione od dostaw z Rosji. Przewodniczący Rady zapewniał też o wojskowym wsparciu ze strony unijnych krajów. "By wesprzeć Ukrainę i pomóc jej wygrać wojnę" - mówił Charles Michel. Przypomniał też, że Unia chce stworzyć fundusz powojennej odbudowy Ukrainy, a pieniądze mają być między innymi zebrane podczas międzyrządowej konferencji darczyńców, którą Polska i Szwecja chcą zorganizować 5 maja w Warszawie.

godz. 18.50 - Kolejne przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje kolejne przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy. Tym razem młody Rosjanin rozmawia z ojcem. "Rodzice rosyjskich najeźdźców widzą wojnę w Ukrainie jako szansę na wzbogacenie się" - komentuje SBU na Twitterze. "Oni nazywają swoich synów "sponsorami" i namawiają ich, by grabili na całego. O tym świadczą nowe rozmowy okupantów, które udało się przechwycić SBU" - czytamy.

"Trzymaj głowę nisko! Mój sponsor musi zarobić trochę pieniędzy i wrócić do domu" - radzi ojciec synowi na nagraniu, opublikowanym przez SBU.

Na nagraniu ojciec mówi synowi, by ten nie przejmował się niskim żołdem, ale rekompensował sobie brak pieniędzy ukraińskimi samochodami. - Rozbierajcie mercedesy, mają drogie części - radzi.

Na innym z przechwyconych nagrań słychać matkę rozmawiającą z synem, która usiłuje "podtrzymać ducha" w rosyjskich żołnierzu. - Synu, robisz wielkie rzeczy! - mówi mu. - Jakie wielkie rzeczy? Zabijanie cywilów i dzieci? - pyta mężczyzna. - Nie, ty zabijasz faszystów - mówi kobieta z przekonaniem.

godz. 18.46 - Gubernator obwodu chersońskiego Henadyj Łaguta poinformował, że Rosjanie planują nielegalne "referendum" w regionie na początek maja

Szef władz obwodowych cytowany przez portal RBK jest przekonany, że wyniki "głosowania" zostaną sfałszowane.

- Niestety, słyszy się takie rozmowy, że okupanci przygotowują coś na pierwsze dni maja: "referendum", czy jak to nazwać. Mogę tylko tak skomentować: cały region chersoński czeka na wyzwolenie, jest on ukraiński – powiedział Łaguta.

godz. 18.28 - Rosyjscy i białoruscy tenisiści nie zostaną dopuszczeni do udziału w wielkoszlemowym Wimbledonie

Poinformowali o tym w oficjalnym komunikacie organizatorzy imprezy planowanej na 27 czerwca - 10 lipca. Decyzja ma związek ze zbrojną agresją tych krajów na Ukrainę.

godz. 18.09 - Ołeksij Reznikow: "Odkąd osiem tygodni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, potencjał militarny Rosji znacznie się zmniejszył" 

Z danych służb Ukrainy wynika, że unieszkodliwiono już 20,9 tys. rosyjskich żołnierzy.

godz. 17.47 - Szef MON Mariusz Błaszczak rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Minister spotkał się już z tamtejszym sekretarzem obrony Lloydem J. Austinem

godz. 17.37 - Trwa wspólna konferencja prasowa przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

- Jesteśmy zdeterminowani i gotowi zrobić wszystko, aby wspierać Ukrainę na wszelkie możliwe sposoby - zapewnił Michel. - Cały czas omawiamy w UE, jak możemy maksymalizować nacisk wywierany na Kreml, aby mieć pewność, że odniesiemy sukces - mówił szef Rady Europejskiej.

- Sytuacja w Mariupolu pogarsza się. Niestety póki co nie jesteśmy w stanie osiągnąć tam pozytywnego rezultatu. Nasi wojskowi zajmują się setkami rannych, bronią siebie, cywilów - powiedział prezydent Ukrainy.

Przekazał też, że w zakładach Azowstal ukrywa się około tysiąca cywilów, w tym kobiety i dzieci.

godz. 16.57 - Aleksiej Nawalny namawia Francuzów do głosowania na Emmanuela Macrona podczas zbliżającej się drugiej tury wyborów prezydenckich

Rosyjski opozycjonista wskazuje na powiązania Marine Le Pen z Władimirem Putinem. 

godz. 16.20 - Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przebywał dziś z wizytą w Kijowie

"Omówiliśmy sankcje wobec Rosji, wsparcie obronne i finansowe naszego państwa oraz odpowiedzi na kwestionariusz ws. zgodności z kryteriami unijnymi. Dziękuję za znaczące spotkanie i solidarność" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

godz. 15.44 - Liczba ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła 5 milionów

Według szacunków ONZ liczba ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła 5 milionów. Oznacza to najpoważniejszy kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

W sumie 7 milionów Ukraińców porzuciło swoje domy, a ponad 5 milionów z nich uciekło do innych krajów. Uchodźcy najczęściej trafiają do Polski, Słowacji, Rumunii i na Węgry. Większość uciekających z ogarniętego wojną kraju to kobiety i dzieci. "Mamy do czynienia z bezprecedensową liczbą uchodźców z Europy Środkowej. Należy pamiętać, że liczba ta może wzrosnąć z dnia na dzień w zależności od rozwoju sytuacji" - powiedział Jakub Andrle, koordynator programu People in Need działającego w Pradze.

Ocenia się, że połowa z ukraińskich uchodźców trafiła do Polski, gdzie w większości trafili oni do prywatnych domów. Polski rząd ułatwił im również podejmowanie pracy czy ubieganie się o pomoc materialną.

godz. 14.50 - Życie w Kijowie w 56. dniu wojny coraz bardziej się normalizuje. Kijowianie, którzy opuścili miasto na początku rosyjskiej agresji licznie do niego wracają.

Ponownie otwiera się coraz więcej sklepów, w tym centrów handlowych, przychodni, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także bibliotek, kin i teatrów. Mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko poinformował, że liczba mieszkańców w mieście sięga 2,1 mln osób.

godz. 14.43 - Niemcy pomogą ukraińskiej armii w szkoleniu i pomocy w obsłudze sprzętu - powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Berbock.

Według niej nie ujawniono publicznie informacji o całej broni, wysłanej przez Niemcy wcześniej Ukrainie. - Dostarczyliśmy rakiety przeciwczołgowe, Stingery i inny sprzęt, o czym nigdy nie mówiliśmy publicznie - powiedziała niemiecka minister na konferencji prasowej w Rydze.

godz. 14.30 - Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział, że dzisiejsze rozmowy szefa polskiej dyplomacji z władzami holenderskimi będą dotyczyły między innymi rozliczenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Minister Zbigniew Rau poruszy również kwestię pomocy dla ukraińskich uchodźców w Polsce i Niderlandach.

godz. 14.15 - Największa japońska rafineria porzuciła rosyjską ropę: zastąpi ją ropą z Bliskiego Wschodu - pisze Europejska Prawda.

godz. 14.10 - Przed pocztami w centrum Kijowa ustawiają się  kilkusetmetrowe kolejki osób, chcących kupić znaczek z zatopionym rosyjskim okrętem wojennym Moskwa. Wielu mieszkańców stolicy Ukrainy chce mieć na pamiątkę symbol zwycięstwa ich armii nad okupantem.

godz. 13.55 - Zdobyta uszkodzona rosyjska haubica 2S3 Akatsiya.

godz. 13.35 - W pobliżu kostnicy w Buczy powstało centrum informacyjne, które ma pomagać rodzinom ofiar.

godz. 13.17 -  Ponad milion obywateli Ukrainy powróciło do kraju od początku rosyjskiej inwazji - poinformował rzecznik ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej Andrij Demczenko.

godz. 13.10 - Gubernator obwodu ługańskiego: Prąd, gaz i woda nie zostaną przywrócone w niektórych częściach regionu do końca wojny.

Serhij Haidai powiedział, że infrastruktura w miastach Popasna i Rubiżne oraz kilka wsi w obwodzie ługańskim została prawie całkowicie zniszczona.

godz. 12.54 - Rosyjscy dowódcy wydają rozkazy atakowania celów cywilnych, nie interesują się losem swoich podwładnych i zastraszają ich - wynika z rozmowy jednego z rosyjskich żołnierzy z bratem, przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, a następnie opublikowanej w środę przez agencję UNIAN.

- Zapomnieli o nas, zostawili na trzy dni w lesie bez jedzenia i wody. Rozkazują strzelać do cywilów i grożą postępowaniem karnym w sprawie dezercji, jeśli ktoś opuści posterunek" - opowiada rosyjski wojskowy w rozmowie z bratem. 

godz. 12.41 - Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel odwiedził Borodankę, miasto 40 km na północny zachód od Kijowa, które zostało mocno zbombardowane przez Rosję.

- Historia nie zapomni o zbrodniach wojennych, które tu popełniono - powiedział Michel.

godz. 12.25 - Rosyjskie władze na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego Ukrainy nakazały zorganizowanie koncertów z okazji 9 maja, dnia w którym Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa - poinformowały na Telegramie władze obwodowe.

- Do instytucji kultury przychodzili przedstawiciele Federacji Rosyjskiej i domagali się zorganizowania koncertów z okazji 9 maja. Wyznaczyli nielegalnie swojego dyrektora - przekazał mer Berdiańska Ołeksandr Swidło.

godz. 12.20 - Rośnie poparcie Szwedów w sprawie dołączenia do NATO. Za opowiada się 57%. 

godz. 12.05 - Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że od początku inwazji armia rosyjska straciła około 20 tysięcy 900 żołnierzy.

Siłom ukraińskim udało się zniszczyć również 815 rosyjskich czołgów, 2 087 wozów opancerzonych, 391 jednostek artylerii, 136 wyrzutni rakiet, 67 systemów broni przeciwlotniczej, 171 samolotów, i 150 helikopterów. Wśród strat rosyjskich wymieniono także ponad tysiąc pojazdów wojskowych, ponad 70 cystern i 165 dronów.

godz. 11.40 -  Poważne zniszczenia spowodował nocny atak sił rosyjskich na Awdijiwkę w obwodzie donieckim. Połowa miasta jest obecnie pozbawiona prądu - poinformowała przedstawicielka władz obwodowych Tetiana Ihnatczenko-Tiurina

godz. 11.20 - Rosjanie zmuszają mieszkańców Doniecka do walki. Na front wysłano m.in. 55 muzyków.

W Doniecku "dobrowolną mobilizacją" objęto osobistości ze świata kultury - poinformowała Rzeczniczka Praw Obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa.

godz. 11.10 - Papież Franciszek podziękował Polakom za pomoc niesioną Ukraińcom. Spotkał się także z wiernymi na audiencji ogólnej na placu św. Piotra.

Papież, zwracając się do Polaków, przypomniał, że w najbliższą niedzielę w Kościele będzie obchodzony Dzień Miłosierdzia Bożego. Powiedział, że Chrystus uczy nas, że człowiek nie tylko doświadcza Bożego miłosierdzia, ale także jest powołany, aby je okazywał swoim bliźnim. „

- Szczególnie dziękuję wam za miłosierdzie wobec licznych uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli otwarte drzwi i hojne serca. Niech Bóg wynagrodzi was za waszą dobroć - powiedział. 

godz. 10.59 - Tymczasem w Rosji. Do sprzedaży trafiły "patriotyczne" lizaki. 

godz. 10.40 - "Madonna" z Kijowskiego metra jest teraz patronką jednej z parafii w Neapolu.

godz. 10.35 - Ukraina nie otrzymała nowych samolotów od partnerów. Z pomocą rządu USA otrzymała części zamienne i komponenty do odbudowy i naprawy floty samolotów w Siłach Zbrojnych.

godz. 10.25 - Ukraińscy rolnicy z przechwyconym rosyjskim czołgiem BTR-82A.

godz. 10.15 - Szef Rady Europejskiej Charles Michel przybył do Kijowa. "W sercu wolnej i demokratycznej Europy" - napisał na twitterze i zamieścił zdjęcie z dworca kolejowego w ukraińskiej stolicy.

godz. 10.10 - Widok z "punktu zero" w Charkowie. Z kryjówki pod Charkowem na horyzoncie spogląda ukraiński oficer.

Po lewej ziemia jest w rękach Ukraińców, mówi. Po prawej stronie okopani są Rosjanie, którzy nieustannie bombardują Charków.

godz. 10.06 - Na Ukrainie po stronie okupanta walczy od 10 do 20 tys. najemników z grupy Wagnera lub bojowników z Syrii bądź Libii - przekazała agencja AFP powołująca się na jednego z europejskich urzędników.

godz. 9.51 - Do niedawna istniała tu biblioteka, jeden z charakterystycznych budynków Czernihowa. Teraz po wybuchu półtonowej rosyjskiej bomby znajduje się tu 5-metrowy krater.

godz. 9.32 - Żołnierz broniący Mariupola prosi o pomoc. Ich siły są zdziesiątkowane, a wróg ma przewagę liczebną. Żołnierz mówi, że zostały im dni. jeśli nie godziny życia. W hucie i stalowani Azovstal ukrywa się ponad 500 rannych żołnierzy i ponad 1000 cywilów.

godz. 9.20 - Norweskie władze postanowiły wysłać Ukraina około 100 systemów rakiet ziemia-powietrze Mistral.

godz. 9.18 - Anna Zamazeeva, przewodnicząca rady regionalnej Mikołajowa, pokazała na swoich portalach społecznościowych, jak wygląda budynek szpitala w Bashtance po przybyciu Rosjan. 

godz. 8.58 - Ukraina uzyskała wstępną zgodę Rosji na utworzenie korytarza humanitarnego do ewakuacji kobiet i dzieci z oblężonego Mariupola. Poinformowała o tym na facebooku ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko zapowiedział, że przygotowano 90 autobusów do ewakuacji cywilów - może nimi wyjechać z oblężenia około 6 tysięcy osób. Poinformował, że w Mariupolu pozostaje około 100 tysięcy cywilów, a kilkadziesiąt tysięcy zginęło z rąk Rosjan.

godz. 8.37 - Straż Graniczna przekazuje najnowsze dane.

godz. 8.30 - Wojska ukraińskie zaatakowały krążownik Moskwa, gdy okręt zmierzał w stronę Odessy, gdzie miał wziąć udział w operacji desantowej - poinformowała w nocy z wtorku na środę matka jednego z rosyjskich marynarzy, którzy mieli przeżyć ostrzał okrętu. Jej słowa cytuje ukraińskie Radio Swoboda.

- Ostatni raz rozmawiałam z nim 14 kwietnia. Mój syn jest marynarzem, żołnierzem poborowym. Zrozumcie mnie jako matkę, ja po prostu posiwiałam ze strachu. To jest coś strasznego, nawet wrogowi nie życzę takiego losu. Syn powiedział mi, że krążownik został trafiony trzema rakietami. Część personelu ewakuowano fregatą Makarow, innych ocalałych przewieziono do Sewastopola na Krymie. Otrzymali wtedy telefony, ponieważ zostali, proszę wybaczyć, tylko w spodenkach i koszulkach. Mieli tam wszystko telefony, dokumenty - relacjonowała kobieta.

Według matki żołnierza syn przekazał jej, że na okręcie znajdowało się około 510 osób, spośród których co najmniej 40 zginęło.

godz. 8.20 - Brytyjski wywiad wojskowy informuje, że Rosja ściąga kolejne oddziały, wzmacniając swoje siły przy wschodniej granicy Ukrainy.

Nasilają się walki w Donbasie, gdzie Rosjanie próbują przerwać ukraińskie linie obrony. Według brytyjskich informacji wywiadowczych, należy się spodziewać mniejszej liczby ataków z powietrza na północy Ukrainy. Nadal jest jednak zagrożenie ostrzałami, wymierzonymi precyzyjnie w strategiczne punkty na terenie całego kraju. W raporcie czytamy, że rosyjskie ataki na ukraińskie miasta pokazują ich zamiar przerwania łańcuchów dostaw na wschód kraju.

godz. 7.55 - Rosyjskie wojsko prowadzi ofensywę na wschodzie Ukrainy. Atakuje ukraińskie pozycje w obwodach ługańskim, donieckim, ale też m.in. charkowskim i chersońskim. Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego, ukraińska armia odpiera ataki wroga - czytamy w porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Rosjanie kontynuują ostrzały najdalej wysuniętych ukraińskich pozycji i poszukują najsłabszych punktów ukraińskiej obrony. W Donbasie trwają walki w okolicach miejscowości Kreminna, Torskie, Zełena Dołyna. Rosjanie usiłują zdobyć Popasną. Rosyjskie wojsko szturmowało Rubiżne, Siewierodonieck, okolice Marjinki, oraz wiele innych miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Rosjanie prowadzą też ofensywę w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim.

Na południu Rosjanie prowadzili działania wojenne w kierunku granic administracyjnych obwodu charkowskiego. Trwają walki w Mariupolu. Wczoraj Rosjanie zrzucali tam bomby na rozległe terytoria zakładów metalurgicznych Azowstal - jest to ostatni punkt oporu ukraińskich wojskowych. W podziemiach zakładów chroni się około 1000 cywilów - głównie kobiety i dzieci, wśród nich rodziny ukraińskich obrońców miasta.

godz. 7.40 - Ukraina poinformowała, że bezpośrednia komunikacja między krajowym regulatorem a elektrownią jądrową Chornobyl została przywrócona, ponad miesiąc po tym, jak  bezpośredni kontakt został utracony, gdy siły rosyjskie kontrolowały teren.

godz. 7.34 - Rosyjskie wojska ostrzeliwały miasta Nowodrużewsk i Gorny - mówi szef regionalnej administracji wojskowej obwodu ługańskiego Sergiy Haidai.

Po północy wojsko otworzyło ogień w stronę domów mieszkalnych, a także w kierunku gazociągu. W Nowodrużewsku nie ma gazu.

godz. 7.25 - Ukraina otrzymała samoloty myśliwskie i części do samolotów - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Odmówił podania nazwy stanu, który dostarczył samoloty.

godz. 7.20 - Apple usunął aplikację TikTok z App Store dla Rosjan.

godz. 7.10 - Prawie 300 tys. osób ewakuowano dotąd na Ukrainie korytarzami humanitarnymi - przekazała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na biuro prasowe ministerstwa integracji.

- Od początku wojny rząd ukraiński zaproponował ponad 340 korytarzy humanitarnych. Okupanci uzgodnili około 200, a faktycznie było ich 176. Przyczyna to regularne naruszanie przez wroga zasady ciszy oraz zatrzymywanie i przejmowanie autobusów ewakuacyjnych i transportów humanitarnych - podał resort.

Z powodu intensywnych ostrzałów nie otwarto korytarzy w Donbasie. - Okupanci odmawiali też otwarcia ich z Mariupola, w tym z kombinatu Azowstal: dla kobiet, dzieci i innych osób cywilnych - zaznaczyło ministerstwo.

godz. 7.05 -  Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) uważa, że ponad 5 milionów osób musiało uciec z Ukrainy  - powiedział zastępca Wysokiego Komisarza UNHCR Kelly Clements podczas posiedzenia  Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Wojna to także 7,1 milionów uchodźców wewnętrznych, którzy opuścili swoje domy na terenie Ukrainy.

godz. 7.00 - W nocy i nad ranem eksplozje w Mikołajowie - poinformował w porannym wpisie na Telegramie mer miasta Ołeksandr Senkiewicz.

Mer prosi mieszkańców miasta, aby nie zbliżali się do okien i pozostali w bezpiecznych miejscach. W niektórych częściach miasta wybuchły pożary

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies