Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 55. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent Zełenski: zaczęła się bitwa o Donbas

To kolejny dzień wojny na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił początek wielkiej rosyjskiej ofensywy w Donbasie, która może być kluczowa dla losów wojny. O takim ruchu wojsk armii rosyjskiej mówiło się od kilkunastu dni, kiedy wycofała się spod Kijowa. W wielu innych miastach także trwa ostrzał.

      STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.40 - Zagraniczni lekarze chcą pomagać w Ukrainie

Prawie 2000 zagranicznych lekarzy zgłosiło się do pracy w Ukrainie.

godz. 22.30 - Ukraina uzgodniła z Holandią dostawy pojazdów opancerzonych

Prezydent Ukrainy uzgodnił z premierem Holandii dostawy ciężkich pojazdów opancerzonych.

godz. 22.20 - Gorenka zniszczona w 77 proc.

ONZ informuje, że Gorenka w obwodzie kijowskim została zniszczona przez Rosjan w 77 proc. Wieś nie była okupowana, ale ze względu na to, że znajduje się na linii frontu, była bombardowana i ostrzeliwana. Miejscowość była atakowana od strony Buczy, Irpienia i Hostomela.
Ukraińska armia utrzymała kontrolę nad Gorenką. Gdyby stało się inaczej, Rosjanie mieliby otwartą drogę do Kijowa. Podczas walk wiele budynków doszczętnie spłonęło. Rosjanie zniszczyli domy, zakłady pracy i szkoły. Zginęło 11 osób. Pozostali mieszkańcy uratowali się dzięki ewakuacji przeprowadzonej przez wolontariuszy. Do tej pory w wiosce nie ma prądu, gazu i wody pitnej. Mimo to mieszkańcy wracają do wsi i zaczynają odbudowywać swoje domy.

godz. 21.55 - Litewski Sejm zabronił używania symboli "Z" i "V" oraz wstążki świętego Jerzego

Litewski Sejm zabronił używania symboli "Z" i "V" oraz wstążki świętego Jerzego, które są wykorzystywane przez Rosjan w Ukrainie. Złamanie tych przepisów ma być karane grzywną. W 2008 r. Litwa wprowadziła zakaz używania symboli reżimów totalitarnych. Oznacza to, że w miejscach publicznych nie wolno eksponować m.in. nazistowskiej swastyki czy radzieckiego sierpa i młota. Zakazane jest też śpiewanie i odtwarzanie hymnów III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Za używanie tego symboliki, która propaguje agresję wojskową lub zbrodnie wojenne, grozi kara grzywny w wysokości od 300 do 700 euro dla osób fizycznych i do 1200 euro dla osób prawnych. Jeśli wykroczenie się powtarza, mandaty mogą być wyższe. 

godz. 21.42 - Rosjanie zbombardowali szpital w Basztance 

Rosjanie zbombardowali szpital w Basztance, w obwodzie mikołajowskim, są ofiary.

godz. 21.39 -  Wzrosła liczba ostrzałów w obwodzie ługańskim

W obwodzie ługańskim wzrosła liczba ostrzałów, region jest bombardowany przez sześć rosyjskich samolotów.

godz. 21.34 - Wielka Brytania wyśle Ukrainie broń 

Deklaracja dostawy broni padła ze strony premiera Borisa Johnsona. Podkreślił on, że celem  wsparcie jest wzmocnienie i uzbrojenie Ukrainy na tyle, by Rosja nigdy więcej nie odważyła się na inwazję.

godz. 20.49 - Niemcy dostarczą Ukrainie sprzęt wojskowy

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, oświadczył, że jego kraj dostarczy Ukrainie sprzęt wojskowy do walki z Rosją. Dodał, że wyczerpał już możliwości dostaw z istniejących składów broni, więc będzie w współpracował z przemysłem zbrojeniowym. Kanclerz Niemiec obiecał, że rząd federalny uwolni środki z budżetu na zakup niezbędnej broni. 

godz. 19.50 - Mariupol: Azovstal został zniszczony

Agencja Ukrinform, cytując obrońców Mariupola, przekazała, że Azovstal został zniszczony, a wielu ludzi uwięzionych pod gruzami.

godz. 19.45 - Po ataku na Kramatorsk. Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk na wschodzie Ukrainy zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformował szef władz obwodu Pawło Kyryłenko. Cywile, którzy doznali obrażeń, walczą o życie w szpitalu.

"Rosjanie uderzyli w konkretne obiekty infrastruktury na terenie miasta, w wyniku czego ucierpieli cywilni mieszkańcy" - przekazał Kyryłenko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Wcześniej, 8 kwietnia, rosyjskie wojska zaatakowały dworzec kolejowy w Kramatorsku, wykorzystując w tym celu rakietę balistyczną krótkiego zasięgu Toczka-U. W chwili ostrzału na stacji gromadzili się cywile, by ewakuować się pociągiem na zachód Ukrainy. Według oficjalnych informacji przekazanych przez lokalne władze bilans ofiar śmiertelnych wyniósł 59 osób, w tym siedmioro dzieci.

Położony w obwodzie donieckim Kramatorsk liczył przed rosyjską inwazją około 150 tys. mieszkańców. W ciągu najbliższych tygodni miasto może być jednym z głównych celów ofensywy Kremla na wschodzie Ukrainy.

godz. 19.11 - Po ostrzale Aleksandrówki

godz. 19.05 - Rosjanie użyli pocisków kasetowych. Zaatakowali placówkę edukacyjną i plac zabaw

Jak informuje agencja Ukrinform, w obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie wystrzelili pociski kasetowe w kierunku placówki edukacyjnej i placu zabaw.

godz. 18.50 - Pentagon: obserwujemy preludium do głównej ofensywy na wschodzie Ukrainy

Na razie obserwujemy ograniczone rosyjskie ataki na wschodzie Ukrainy, będące "preludium" dla szykowanej szerszej ofensywy - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, Rosja wciąż ściąga do regionu posiłki, choć straciła dotychczas ok. 25 proc. swoich sił bojowych. Jak powiedział, Rosjanie prowadzą ofensywę wspieraną ostrzałem artyleryjskim na południe od Izjumu i na południowy zachód od Doniecka.

Pentagon uważa, że jest to wciąż wstęp do większego ataku. Resort ocenia, że wewnątrz Ukrainy jest obecnie 78 batalionowych grup taktycznych (każda to ok. 800-1000 żołnierzy), podczas gdy przed inwazją w lutym liczba zgromadzonych grup wynosiła około 125. W ciągu minionej doby do Donbasu dotarły dwie dodatkowe jednostki. Według USA Rosja straciła ok. 25 proc. sił bojowych przeznaczonych do ataku na Ukrainę. Od 24 lutego Rosjanie wystrzelili ponad 1670 rakiet.

Przedstawiciel Pentagonu poinformował, że jeszcze we wtorek do regionu dotrze siedem dodatkowych lotów z amerykańskim uzbrojeniem. Dodał, że sprzęt dociera na pole walki w ciągu 48-72 godzin.

godz. 18.40 - Prezydent RP: Agresja Rosji musi zostać powstrzymana

godz. 17.55 - Kanada nakłada sankcje na córki Putina

Jak informuje na Twitterze European Pravda, Kanada nakłada sankcje na córki Putina, a także na 12 innych Rosjan.

godz. 17.32 - Po ostrzale Charkowa. Rośnie liczba rannych

Jak informuje agencja Ukrinform, w Charkowie liczba rannych po kolejnym ostrzale wzrosła do 21 osób.

godz. 17.00 - Izjum: Rosja użyła broni chemicznej

Rosjanie wykorzystali niezidentyfikowaną substancję chemiczną do ostrzału miasta Izjum w obwodzie charkowskim - podali funkcjonariusze lokalnej obrony terytorialnej. „Pociski wypuszczone w wyrzutni rakietowych Grad eksplodowały w powietrzu, tworząc chmurę, która dość długo unosiła się nad ziemią” - poinformował miejscowy radny Mikita Karakaj. Według niego są ofiary.

Dla udokumentowania każdego przypadku śmierci pobrano materiał do analizy. O innych przypadkach zatrucia niezidentyfikowaną substancję chemiczną poinformował jeden z funkcjonariuszy obrony terytorialnej Charkowa Jurij Korsunow. "Po ostrzale ludzie mieli oznaki zatrucia chemicznego. Zaobserwowano odruchy wymiotne, niektórzy wymiotowali krwią, mieli zawroty głowy, a nawet doznali oparzeń twarzy" - powiedział. Wcześniej o stosowaniu przez rosyjskie wojska substancji chemicznych informowali obrońcy Mariupola. Alarmowano, że wśród rannych są nie tylko żołnierze, ale również cywile.

godz. 16.20 - Burmistrz Irpienia: odbudowa miasta będzie kosztować co najmniej miliard dolarów

Burmistrz Irpienia przekazał, że odbudowa miasta po rosyjskiej inwazji pochłonie co najmniej miliard dolarów.

godz. 16.15 - MON Ukrainy: kontrola nad całym obwodem ługańskim i donieckim celem nowej ofensywy rosyjskiej

Celem nowej rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy jest zdobycie kontroli nad całym obwodem ługańskim i donieckim, utworzenie połączenia lądowego między tym terytorium a anektowanym Krymem oraz pokonanie ukraińskich sił zbrojnych - oświadczył rzecznik resortu obrony Ukrainy. Rosyjskie siły atakują wzdłuż całej linii frontu na wschodzie, kontynuują oblężenie Mariupola i próbują okrążyć miasta w obwodzie donieckim i ługańskim - powiedział na briefingu rzecznik ministerstwa Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Reutera.

"Celem jest pokonanie sił ukraińskich, ustanowienie kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim oraz ustanowienie korytarza lądowego z Krymem", anektowanym przez Rosję w 2014 r. - podkreślił. Podsumowując rosyjską taktykę działań zbrojnych, rzecznik zaznaczył, że najczęściej składają się na nią: "silne przygotowanie artyleryjskie, próba szturmowania konkretnych pozycji, próby utrudnienia działań jednostek ukraińskich sił zbrojnych, próby otoczenia jednostek i zajęcia miejscowości". "Rosja głównie prowadzi wojnę zgodnie z podręcznikami z czasów sowieckich" - ocenił.

godz. 16.06 - Szef MSZ Rosji zaprzecza możliwości ataku nuklearnego na Ukrainę

godz. 15.47 - Ukraina wymieniła 60 jeńców

Dziś (19 kwietnia) Ukraina wymieniła 60 swoich żołnierzy, w tym 10 oficerów i 16 cywilów - przekazała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy.

Była to piąta wymiana więźniów. Łącznie 76 osób.

godz. 14.55 - Nexta publikuje zdjęcia opuszczonego rosyjskiego obozu na radioaktywnejj ziemi w Czarnobylu, w której żołnierze stworzyli okopy.

godz. 14.45 - Ukraina i Rosja wymieniły po raz piąty jeńców. Ukraińcy uwolnili 60 żołnierzy i 16 cywilów - informuje wicepremier Iryna Wereszczuk.

Nie podano ilu Rosjan wróciło zostało wymienionych. 

godz. 14.40 - Ukraiński pułk "Azow" niszczy rosyjski sprzęt.

godz. 14.35 - Litewski Sejm zakazał wstęgi św. Jerzego i innych symboli wojny rosyjskiej z Ukrainą.

godz. 14.30 - Ukraina może odeprzeć rosyjską ofensywę na wschodzie, jeśli będzie miała ciężką broń - powiedział BBC zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Igor Żółkiew.

Podkreślił, że Rosja rozpoczęła wczoraj intensywny ostrzał artyleryjski i zaplanowaną „skoncentrowaną ofensywę” we wschodniej Ukrainie. Według niego, jeśli Ukraina będzie dysponować odpowiednią bronią, będzie mogła oprzeć się rosyjskiej ofensywie i zwyciężyć w regionie wschodnim.

godz. 14.25 - przechwycono kolejną rozmowę rosyjskiego żołnierza. Tym razem mówi  o rozkazie dowództwa, by „zrównać z ziemią” fabrykę Azowstal w Mariupolu - donosi Ukrinform.

Mężczyzna, rosyjski dowódca plutonu, podczas rozmowy z żoną miał powiedzieć: - Czekamy tu na niespodzianki z Rosji… 3-tonowe z nieba. Powiedzieli, żeby zrównać wszystko z ziemią… Przyjechał podpułkownik i powiedział: poczujecie to na sobie i usłyszycie”. Kiedy żona pyta o cywilów, żołnierz odpowiada, że wyjechali wszyscy, którzy chcieli, i zostali tylko „patrioci i bardzo mądrzy”.

godz. 13.55 - Niemiecki koncern chemiczny Henkel wycofuje się z Rosji. 

godz. 13.50 - Ostrzał Charkowa. Ratownik medyczny osłania kobietę, która sama nie może zejść do schronu. Nagranie opublikowała ukraińska posłanka do Rady Najwyższej Łesia Wasylenko.

godz. 13.35 - Premier Morawiecki we Lwowie. 

Szef polskiego rządu wraz z przedstawicielami władz Ukrainy odwiedził w szpitalu rannych żołnierzy i cywilów. Zadeklarował, że Polska gotowa jest przyjąć do 10 tys. rannych i poszkodowanych w polskich szpitalach. 

godz. 13.15 - Premier Mateusz Morawiecki jest we Lwowie. Złożył kwiaty i zapalił znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich m. in. przy Mogile Nieznanego Żołnierza oraz pod mogiłą żołnierzy poległych w obecnej wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Wcześniej odwiedził miasteczko kontenerowe zbudowane dla uchodźców wewnętrznych. Tak wyglądała jego budowa. 

godz. 13.10 - Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, wstrzymujący od tygodni możliwość dostarczenia ciężkiej broni produkowanej w jego kraju na Ukrainę, jest pod coraz większą presją koalicjantów i opozycji.

Parlamentarna opozycja z CDU/CSU zapowiedziała inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, jeśli Scholz nie podejmie decyzji. Wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU/CSU Johann Wadephul poinformował, że odpowiedni wniosek w Budestagu pojawi się w przyszłym tygodniu.

Poza opozycją na kanclerza naciskają koalicjanci SPD - Zieloni i FDP. Polityk FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu zaapelowała o natychmiastowe dostawy ciężkiego sprzętu. W podobnym tonie wypowiadają się Zieloni, którzy podkreślają, że zapowiedzi zwiększenia pomocy finansowej dla Ukrainy nie zastąpią dostarczenia jej broni, o którą prosi.

godz.12.50 - Przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta prognozuje, że Rosja będzie kontynuować ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Wczoraj rosyjskie rakiety, wystrzelone z samolotów, spadły na Lwów. Rosja rozpoczęła także ofensywę na wschodzie Ukrainy.

Doradca szefa biura ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz prognozuje, że Rosja, która ma setki rakiet, nie zrezygnuje z ich używania aż do końca wojny. Dlatego, jak podkreśla, na Ukrainie nie ma bezpiecznych miast, a Ukraińcy powinni odpowiednio reagować na alarmy przeciwlotnicze.

Wczoraj w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Lwów zginęło 7 cywilów.

godz. 12.40 - Rosjanie wzywają wojsko do ostrzejszego traktowania ludności ukraińskiej - podało Biuro Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, a informuje Ukrinform.

Wojna informacyjna jest integralną częścią inwazji Rosji na Ukrainę na dużą skalę. Po niepowodzeniu „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, którą Putin planował pomyślnie zakończyć w ciągu trzech dni, propagandyści kremlowscy zaczęli przygotowywać ludność rosyjską do długotrwałych działań wojennych. W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę na dużą skalę Rosjanie na portalach społecznościowych namawiali Ukraińców, aby nie wpadali w panikę i po prostu czekali, aż „rosyjskie wojska ich uratują”. Jednak brak „zwycięstw” obiecanych przez Moskwę, w połączeniu z antyrosyjskimi sankcjami, skłonił kremlowską machinę propagandową do odwrócenia uwagi rosyjskiej publiczności - czytamy w oświadczeniu.

W tym celu pod koniec marca rosyjskie media rozpowszechniały sceniczne filmy z nieludzkim traktowaniem rzekomych „rosyjskich więźniów” przez ukraińskich żołnierzy. 

Pomimo oficjalnej reakcji kierownictwa Sił Zbrojnych Ukrainy i wyjaśnienia, że wojsko ukraińskie przestrzega norm Konwencji Genewskiej, takie materiały informacyjne nadal się rozpowszechniały.

godz. 12.35 - Ukraińscy śledczy w Irpieniu pod Kijowem odkryli 13 miejsc pochówku mieszkańców - ofiar rosyjskiej agresji.

Państwowe Biuro Śledcze przeszukało około 700 hektarów obszaru miasta, czyli ponad 10 000 domów i budynków. Są to głównie tereny mieszkalne, na których było niewiele obiektów infrastrukturalnych, a jedynie szkoły, szpitale i przedszkola. Jak poinformowano, w toku czynności ustalono niezbite dowody zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. 

godz. 12.33 - Węgry ponownie zapowiedziały, że zawetują ewentualne unijne sankcje na rosyjski gaz i ropę. Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował w trakcie wizyty w Ankarze w Turcji, że Budapeszt nie poprze ograniczeń w handlu rosyjskimi nośnikami energii.

Obok Węgier jednoznacznie przeciwko sankcjom na ropę i gaz z Rosji są Niemcy i Austria. 

godz. 12.15 - Rosyjskie siły zbrojne wprowadzą nowe sposoby walki, aby lepiej dostosować się do współczesnych warunków konfrontacji wojskowej - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. 

godz. 12.00 - Wielka Brytania przekaże niebawem Ukrainie wielozadaniowe pojazdy opancerzone Stormer, na których mogą być umieszczane wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak - ujawnił we wtorek dziennik "The Sun". Nie podano o jaką liczbę pojazdów chodzi.

Według gazety, brytyjska armia zaprezentowała ukraińskiej delegacji możliwości pojazdu Stormer dwa tygodnie temu na poligonie pod Salisbury i należy się spodziewać, że w tym tygodniu minister obrony Ben Wallace poinformuje o ich przekazaniu. Stormer to produkowany w Wielkiej Brytanii 13-tonowy gąsienicowy pojazd opancerzony.

godz. 11.45 - Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica" ostrzega, że wojna rozszerzy się i zagrożone są państwa Europy Środkowej i Wschodniej, w tym republiki bałtyckie.

- Europa jest zagrożona, świat jest w niebezpieczeństwie - powiedziała Tymoszenko.

godz. 11.30 - Premier Mateusz Morawiecki we Lwowie.  

godz. 11.28 - Grecja blokuje rosyjski tankowiec w ramach sankcji.

Funkcjonariusze straży przybrzeżnej powiedzieli, że nakaz zajęcia statku został wydany przez krajowy organ ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy w następstwie sankcji UE. Według agencji Reuters statek został przejęty, ale nie jego ładunek ropy.

godz. 11.24 - Premier Mateusz Morawiecki przybył do Lwowa, gdzie otworzy miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. 

Polski premier zaapelował też do Unii Europejskiej by ta zaostrzyła sankcje wobec Rosji i uwolniła nowe transze pomocy finansowej. - Z tego miejsca apeluję do Komisji Europejskiej, żeby fundusz solidarności z Ukrainą wreszcie zaczął działać - powiedział Morawiecki.

godz. 11.15 - Siergiej Ławrow - minister spraw zagranicznych Rosji mówi, że rozpoczęła się kolejna faza specjalnej operacji na Ukrainie, ale że Rosja nie ma zamiaru zmieniać reżimu w tym kraju. - Ukraińcy sami muszą zadecydować jak żyć - mówi Ławrow - podaje NEXTA.

godz. 11.02 - Jak twierdzą analitycy, przedłużająca się wojna w może spowodować kryzys żywnościowy na całym świecie. Jedynym sposobem na zakończenie tej wojny jest nałożenie na Rosję embarga na ropę i gaz. Ci, którzy wolą ignorować wojnę w obawie przed wzrostem cen dostaną jedno i drugie - pisze Mychajło Podolak - ukraiński doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego od 2020 roku.

godz. 10.53 - W Dnieprorudne (niedaleko Energodaru) agresorzy wprowadzają specjalne przepustki i osobną godzinę policyjną dla pracownika elektrowni jądrowej. Rzecznik ZOVA Iwan Arefiew poinformował o tym na Facebooku, donosi Ukrinform.

- Okupanci wprowadzają w Dnieprorudnym swoje własne zasady. Na pracowników elektrowni jądrowej obowiązuje godzina policyjna od 23:00 do 5:00 i są oni zobowiązani do otrzymania specjalnych przepustek - powiedział.

godz. 10.45 - Prawie cały obwód ługański, na wschodzie Ukrainy, został pozbawiony elektryczności na skutek uszkodzenia przez siły rosyjskie linii wysokiego napięcia – poinformował we wtorek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

godz. 10.30 - Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że Polska jest gotowa pomóc w przygotowaniu wyjazdu kolejnych polityków europejskich na Ukrainę. W Programie 3. Polskiego Radia mówił, że Ukrainę powinni odwiedzić kanclerz Niemiec i prezydent Francji.

godz. 10.15 - Fabryka samochodów Stellantis w Rosji została zatrzymana z powodu sankcji.

Stellantis (Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram Trucks, Vauxhall i inne) zatrzymał prace w Kałudze w swoim jedynym rosyjskim zakładzie.

- Biorąc pod uwagę szybki, codzienny wzrost sankcji krzyżowych i trudności logistycznych, Stellantis zawiesił działalność produkcyjną w Kałudze, aby zapewnić pełną zgodność ze wszystkimi sankcjami krzyżowymi i chronić swoich pracowników. Stellantis potępia przemoc i wspiera wszelkie działania, które mogą przywrócić pokój - czytamy w oświadczeniu firmy. 

godz. 10.10 - Tak mniej więcej wygląda przekrój wielopoziomowego bunkra huty Azovstal w Mariopolu.

(Fot. materiały prasowe)

godz. 10.00 - Około 1000 cywilów schroniło się w podziemiach huty Azovstal w Mariopolu, która jest szturmowana przez Rosjan. 

godz. 9.43 - Rosja przygotowuje pozwy o odzyskanie swoich międzynarodowych rezerw - informuje NEXTA. 

godz. 9.40 - Specjalne grupy rosyjskich żołnierzy zaczęły szturmować hutę Azovstal w Mariupolu.

Poinformował o tym Eduard Basurin, przedstawiciel tzw. „Ministerstwa Spraw Wewnętrznych #Donieckiej Republiki Ludowej”.

godz. 9.20 - Od początku wojny na Ukrainie zginęło około 20 tysięcy 800 rosyjskich żołnierzy - informuje sztab generalny ukraińskiej armii. Agresorzy stracili 802 czołgi, 2063 pojazdy opancerzone, 386 systemów artyleryjskich, 67 systemy przeciwlotnicze, 169 samolotów, 150 helikopterów, 8 statków.

Sztab informuje, że nie ustają rosyjskie ataki powietrzne i rakietowe na cele cywilne na całej Ukrainie. Główne wysiłki wroga koncentrują się na próbach stłumienia obrony w obwodach ługańskim i donieckim. W ciągu ostatniej doby ukraińscy obrońcy odparli 7 ataków w tych obwodach. Zniszczyli 10 czołgów, 18 jednostek opancerzonych, jeden system artyleryjski.

godz. 9.10 - Rosyjscy okupanci stawiają pomnik Lenina w Heniczesku na południu Ukrainy. 

godz. 8.55 - Siły rosyjskie prawdopodobnie rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na wschodzie Ukrainy - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Dodaje, że sukces tego natarcia jest mało prawdopodobny, ponieważ wojska rosyjskie borykają się wciąż z brakiem koordynacji i niskim morale.

godz. 8.43 - Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że nie udało się porozumieć z Rosjanami co do otwarcia dziś korytarzy, którymi można byłoby ewakuować cywilów z terenów walk.

Ukraińska prokuratura generalna informuje, że w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 205 dzieci, a 367 zostało rannych. We wczorajszym ostrzale Lwowa obrażeń doznał 3-letni chłopiec, którego rodzina ewakuowała się wcześniej z Charkowa.

godz. 8.33 - Od 24 lutego do Polski przyjechało 2,838 mln obywateli z Ukrainy. Wczoraj odprawiono 20 tys. osób - informuje Straż Graniczna. 

godz. 8.15 - Rosyjskie okręty wojenne odpłynęły na prawie 200 km od brzegów Ukrainy, ale ryzyko ataków rakietowych nie minęło - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.

godz. 7.56 - Pentagon uważa, że długie przygotowania Rosji do ofensywy nie rozwiązały „klasycznych” problemów jej armii - pisze Europejska Prawda. 

Pentagon uważa, że tygodnie przygotowań do ofensywy na dużą skalę na wschodniej Ukrainie nie pomogły rosyjskiemu dowództwu w pozbyciu się największych problemów, choć wygląda na to, że próbuje uczyć się na swoich błędach - mówi rzecznika Departamentu Obrony USA John Kirby, który został poproszony o ocenę, jak dobrze rosyjska armia przygotowała logistykę do postępu - jak powiedział wcześniej, wciąż próbuje rozwiązać problemy logistyczne.

Wydaje się, że są to chroniczne problemy armii rosyjskiej – logistyka, wsparcie, dowodzenie i kierowanie, koordynacja jednostek, manewrowanie operacyjne, koordynacja „nieba” z „ziemią”. Przygotowanie operacji w Donbasie może wskazywać, że tym razem dowództwo stara się uwzględnić swoje dotychczasowe błędy i lepiej koordynować działania różnych rodzajów wojsk. - Szacujemy, że na wielu poziomach nadal nie mają ustalonej logistyki i wsparcia, i nadal mają problemy z dowodzeniem i kontrolą - dodał rzecznik Pentagonu.

godz. 7.45 - Premier Mateusz Morawiecki otworzy dzisiaj we Lwowie miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. 

godz. 7.40 -  Ponad 4,6 mln ludzi w Ukrainie ma ograniczony dostęp do wody z powodu wojny, w czasie której uszkodzeniu uległy sieci wodociągowe i energetyczne - podał portal Hromadske za danymi zgromadzonymi przez UNICEF.

godz. 7.30 - Sztab Generalny Ukrainy o sytuacji z ostatnich godzin. 

Minionej nocy Rosjanie kontynuowali próbę przełamania pozycji ukraińskich na zachodzie kraju, a także ostrzał cywilnych celów na terenie całej Ukrainy. Główne wysiłki wroga koncentrują się na próbach stłumienia obrony w obwodach ługańskim i donieckim. Nadal nie ustają ataki rakietowe i powietrzne na obiekty cywilne na całej Ukrainie.

Na kierunkach słobodzkim i donieckim Rosja prowadziła nocą działania szturmowe, w dalszym ciągu dostarczając tam uzbrojenie z centralnych i wschodnich regionów Federacji Rosyjskiej. Na zapleczu rosyjskich linii zaobserwowano tworzenie centrów zaopatrzenia i baz terenowych do naprawy uszkodzonego sprzętu. Rosyjscy żołnierze nadal częściowo blokują Charków i przenoszą w ten rejon dodatkowe dywizje rakiet przeciwlotniczych systemu Tor. 

Na kierunku iziumzkim rosyjskie wojska starają się nacierać wzdłuż lewego brzegu rzeki Sewerskij Doniec. Skoncentrowano tam duże siły artylerii.

Główne wysiłki wroga koncentrują się na przełamaniu obrony wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim i donieckim, a także na przejęciu pełnej kontroli nad Mariupolem. W

regionie Zaporoża trwa koncentracja jednostek wojsk okupacyjnych. U ujścia Dmniepru główne wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na dotarciu do granicy administracyjnej regionu Chersońskiego. Rosjanie próbują nacierać w rejonie osady Oleksandriwka. Ostrzeliwują też obiekty cywilne w Mikołajowie.

Na kierunku wołyńskim i poleskim nie odnotowano znaczących ruchów Rosjan. 

godz. 7.20 - Od początku wojny na Ukrainie zniszczeniu uległo do 30% infrastruktury - poinformował minister infrastruktury Ołeksandr Kubakow.

Na jej odbudowę trzeba będzie około 100 miliardów dolarów. Uszkodzonych jest ponad 8 tysięcy kilometrów dróg i 300 mostów.

godz. 7.10 - Cztery osoby zginęły, a pięć jest rannych. To bilans porannych ostrzałów rosyjskich w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Dane nie obejmują miast Mariupol i Wołnowacha, gdzie nie można ustalić liczby ofiar i rannych. W miejscowości Torske zginęły dwie osoby, jedna w Szandryhołowem, a jedna w Rozdolnem.

godz. 7.05 - W Mikołajowie na Ukrainie doszło do kilku eksplozji - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkiewicz.

Nie ma informacji o ofiarach. Pociski wystrzelone przez rosyjskie wojsko poważnie uszkodziły trzy budynki. Większość mieszkańców została wcześniej ewakuowana. Ci, którzy pozostali, ukryli się w łazienkach i na korytarzach.

godz. 7.00 - W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o początku rosyjskiej ofensywy w Donbasie, o której planach wiadomo było od kilkunastu dni. 

- Znaczące siły rosyjskich wojsk zbierają się do ofensywy. Nie ważne ilu żołnierzy wyślą, będziemy się bronić. Będziemy walczyć i nie oddamy nawet kawałka ziemi - powiedział Zełenski.

Według amerykańskiego wywiadu w regionie Donbasu znajduje się teraz 76 rosyjskich batalionowych grup taktycznych, z czego 11 zostało tam rozmieszczonych w ostatnich dniach.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies