Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 54. dzień rosyjskiej inwazji. Ataki rakietowe na Lwów

Trwa wojna na Ukrainie. Nadal tragiczna sytuacja jest w Mariupolu, który bohatersko się broni. Według tamtejszych służb w mieście wciąż jest około 120 tysięcy cywilów.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.39 - Zniszczenia wojenne na Ukrainie - 500 mld dolarów

godz. 22.18 -  USA będzie szkolić Ukraińców w obsłudze haubic

USA mają rozpocząć szkolenie ukraińskich artylerzystów w obsłudze amerykańskich haubic - podała w poniedziałek agencja informacyjna Reutera.

Wojsko amerykańskie przewiduje, że w najbliższych dniach rozpocznie szkolenie ukraińskiej armii w obsłudze haubic - podała agencja, powołując się na wysokiego rangą urzędnika departamentu obrony USA. Poinformował on także, że szkolenia będą odbywać się poza granicami Ukrainy

godz. 21.47 -  Kolejne rozmowy Ukrainy w sprawie członkostwa w UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z kolejnymi europejskimi przywódcami o przyjęciu jego kraju do Unii Europejskiej. Z premierem Bułgarii Kirilem Petkovem oprócz kwestii przystąpienia do Wspólnoty omówił także problemy żeglugi na Morzu Czarnym wywołane przez rosyjską agresję na Ukrainę. Podziękował również za mocną pozycję w sprawie sankcji wobec Rosji.

Z kolei z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem ukraiński prezydent rozmawiał z o sytuacji na froncie. Zaznaczył także, jak ważne jest zwiększenie nacisku społeczności międzynarodowej na Rosję. Podziękował za wsparcie w dążeniu Ukrainy do członkostwa w UE.

Dzisiaj władze Ukrainy poinformowały, że wypełniono kwestionariusz w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. 

godz. 21.29 - Janet Yellen zaapeluje do członków G7 i G20

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen w tym tygodniu wezwie swoich odpowiedników w największych gospodarkach, aby zwiększyli nacisk gospodarczy na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę

godz. 20.52 - Dyplomaci powracają o Kijowa

Włochy i Hiszpania wysyłają pracowników swoich placówek dyplomatycznych do Kijowa. Ambasada Włoch wznowiła już pracę. W zeszłym tygodniu powrót ambasady do Kijowa ogłosiła Francja

godz. 20.21 - Rosyjski samolot zestrzelony w pobliżu Balakleya

godz. 19.49 - Ambasador UE na Ukrainie Matti Maasikas opublikował zdjęcia, na których Ukraina oficjalnie przekazuje UE wypełniony kwestionariusz wymagany do członkostwa w UE.

godz. 19.21 - Rozpoczyna się ofensywa rosyjska we wschodniej Ukrainie

Odnotowano oznaki rozpoczęcia ofensywy rosyjskiej we wschodniej Ukrainie - podaje ukraiński sztab generalny. Jak dodają wojskowi, już teraz nasiliły się działania zbrojne w rejonie Słobożańska i Doniecka.

Jak podaje sztab generalny, Rosja chce uzyskać pełną kontrolę nad obwodem donieckim i ługańskim. W tym celu dodatkowe rosyjskie siły są formowane w obwodzie rostowskim i na Krymie. Mają one wesprzeć główne oddziały, a przybliżony termin sformowania oddziałów to 24 kwietnia - podaje sztab generalny. Sztab zapowiada także prowokacje na pograniczu Rosji i Ukrainy z użyciem samolotów, a także ataki na cele cywilne. W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą rozmieszczane są śmigłowce.

Ukraińska armia spodziewa się także kontynuacji obecnych działań zbrojnych na linii Izjum-Słowiańsk i Izjum-Barwenkowo. Rosjanie planują też zdobyć między innymi Łyman, Popasną i Rubiżne. Trwają też walki o Mariupol.

Rosja - jak pisze sztab generalny - próbuje też przejąć kontrolę nad obwodem chersońskim, ale bez sukcesów. Dochodzi też do kradzieży i wywozu do Rosji sprzętu, maszyn i innych produktów ukraińskich przedsiębiorstw.

godz. 18.47 - Telefon uratował ukraińskiego żołnierza. 

godz. 18.18 - Wołodymyr Zełenski: Świat musi zwiększyć sankcje na Rosję. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że świat musi zwiększyć sankcje na Rosję. Wezwał to tego w szczególności Unię Europejską. "Musimy podnieść cenę agresji dla Rosji" - napisał na Twitterze.

Ukraiński prezydent poinformował także, że jest w stałym kontakcie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. Miał mu przekazać, że z niecierpliwością czeka na wzrost wsparcia ze strony Unii Europejskiej.

Wołodymyr Zełenski powiedział także litewskiemu prezydentowi, jak wygląda sytuacja na froncie, przede wszystkim obrona Mariupola. Podziękował również za okazaną już pomoc

godz. 17.48 - W Centrum Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie charkowskim odbyły się dwa wesela. 

godz. 17.26 - Putin nagradza honorowym tytułem brygadę oskarżoną o popełnienie zbrodni w Buczy

godz. 16.56 - Kolejny ostrzał Charkowa. Są ofiary

Podczas kolejnego ostrzału Charkowa zginęły dwie osoby- informuje ukraińska prokuratura generalna. Około południa czasu miejscowego Rosjanie ostrzelali dzielnicę Osnowiańska. Rakiety spadły w pobliżu placu zabaw - zginęli kobieta i mężczyzna. Uszkodzonych zostało także kilka okolicznych budynków.

To kolejny w ostatnich dniach ostrzał Charkowa przez Rosjan. W ciągu poprzedniej doby zginęło tam 5 osób.

godz. 16.36 - Ukraina chce zostać kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej w czerwcu

godz. 16.16 - Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły kilka wsi w pobliżu Izyum - poinformował rzecznik MON Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk

godz. 15.46 - Wśród 11 rannych we Lwowie jest 3-letni chłopiec, który uciekł z mamą z Charkowa. 

godz. 15.23 - Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wzywa Rosję do natychmiastowego utworzenia dwóch korytarzy humanitarnych w Mariupolu

Jeden z korytarzy miałby wieść do Berdiańska, a drugi - wyprowadzać cywilów z okolic fabryki Azowstal.

Rejon zakładów to jeden z nielicznych punktów ukraińskiego oporu w mieście. Jak napisała w mediach społecznościowych wicepremier Wereszczuk, odmowa otwarcia tych korytarzy będzie w przyszłości podstawą do oskarżenia Rosjan o zbrodnie wojenne.

Dziś miała zostać przeprowadzona ewakuacja z Popasnej, Rubiżnego, Hor, Siewierodoniecka i Lisiczańska. Jednak jak poinformowała wcześniej wicepremier Wereszczuk, zrezygnowano z tego ze względów bezpieczeństwa.

godz. 14.48 - Mariupol walczy. W mieście wciąż jest około 120 tys. cywilów. Tak wyglądają starcia w mieście. 

godz. 14.20 - Rosyjskie siły okupacyjne przetrzymują blisko 30 tys. Ukraińców w „obozach filtracyjnych” - informuje Urząd Miasta Mariupol.

godz. 14.10 - Google Maps odsłania zdjęcia satelitarne rosyjskich obiektów wojskowych. Teraz użytkownicy mogą je oglądać. 

godz. 13.58 - Część jednego z pocisków, które spadły na Lwów w poniedziałek, trafił w sierociniec, gdzie przebywały także dzieci ewakuowane ze wschodniej Ukrainy - wynika z pojawiających się nieoficjalnych informacji w sieci. 

godz. 13.37 - Papież Franciszek zaapelował o pokój i pojednanie w świąteczny poniedziałek. Nie odniósł się jednak bezpośrednio do wojny na Ukrainie.

Franciszek odmówił z tysiącami wiernych maryjną modlitwę Regina coeli. Po dotychczasowych apelach o pokój na Ukrainie, słowach potępienia agresji i otuchy dla Ukraińców, jakie towarzyszyły wszystkim uroczystościom Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, papież powiedział w tzw. Poniedziałek Anioła - Niech łaska zmartwychwstałego Pana da pocieszenie i nadzieję tym, którzy cierpią. Niech nikt nie będzie porzucony, a kłótnie, wojny i spory niech ustąpią miejsca zrozumieniu i pojednaniu - apelował.

godz. 13.15 - 9 osób nie żyje, 25 jest rannych. To dane z ostatnich 24 godzi obwodu charkowskiego, gdzie trwa ostrzał ze strony wojska rosyjskiego. 

godz. 12.40 - Jest już siedem ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku rakietowego sił rosyjskich w Lwowie - poinformowali szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki i mer miasta Andrij Sadowy. 11 zostało rannych.

- Doszło do trzech trafień w magazyny, które nie są obecnie wykorzystywane przez wojsko i jedno trafienie w stację obsługi samochodów - powiedział Kozycki podczas briefingu. prasowego.

godz. 12.25 - Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk powiedział, że według wstępnych szacunków „co piąty z tych, którzy pozostali w mieście pod okupacją zginął”.

- Szczególnie poważnymi przestępstwami są zbiorowe gwałty i morderstwa dzieci - dodał.

godz. 12.20 - Ukraińska Straż Graniczna: ponad milion osób wróciło na Ukrainę od momentu wybuchu wojny 24 lutego.

godz. 12.00 - W związku z agresją na Ukrainę w Rosji wzrasta bezrobocie - informują niezależni analitycy rynku pracy. Mer Moskwy Siergiej Sobianin podał, że po wycofaniu się z miasta części zagranicznych firm bezrobociem zagrożonych jest około 200 tysięcy mieszkańców. Zachodnie firmy zamykają swoje przedstawicielstwa w Federacji Rosyjskiej w proteście przeciwko działaniom rosyjskiej armii na Ukrainie.

godz. 11.45 - Według strony ukraińskiej Rosjanie ostrzelali rakietami obwód dniepropetrowski. Większość pocisków została zestrzelona przez obronę powietrzną, jednak inne spowodowały znaczne uszkodzenia. W rejonie synelnikowskim są dwie ofiary. Tam pocisk uderzył w obiekt infrastruktury. Ratownicy gasili pożar. W ataku w rejonie Pawłohradu nie ucierpieli ludzie. Ale ostrzał zczył infrastrukturę kolejową.

godz. 11.30 Aktor Richard Gere z popraciem dla Ukrainy. 

godz. 11.30 - Branża filmowa i telewizyjna ze wsparciem dla Ukrainy. Paramount kończy z nadawaniem swoich kanałów w Rosji. Dotyczy to także stacji skierowanych do dzieci. 

godz. 11.15 - Rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad miastem Kreminna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym w serwisie telegram szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj, dodając, że w mieście trwają walki.

Liczy ono ponad 18 tysięcy mieszkańców. Serhij Hajdaj napisał, że ewakuacja z miasta nie jest na razie możliwa. Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że nie udało się uzgodnić z Rosjanami otwarcia korytarzy humanitarnych, którymi można byłoby ewakuować cywilów z terenu walk. "Ze względów bezpieczeństwa zdecydowaliśmy się nie otwierać dziś korytarzy dla konwojów" - napisała na telegramie.

godz. 10.30 - Sztab Generalny Ukrainy publikuje dane dotyczące rosyjskich strat. Zginęło 20,6 tys. żołnierzy rosyjskich. 

Zniszczono też m.in. 790 czołgów, 2041 bojowych wozów opancerzonych, 381 zestawów artyleryjskich, 167 samolotów i 147 śmigłowców, a także 155 dronów oraz 67 jednostek środków obrony przeciwlotniczej.

godz. 10.10 - Zdjęcia ostrzelanego Lwowa. Jak informuje ukraińskie wojsko, trzy rakiety trafiły w obiekty infrastruktury wojskowej, jedna w cywilny punkt wymiany opon. Uderzenia rakietowe spowodowały pożary.

Rosjanie kolejny dzień prowadzą też ostrzał artyleryjski Charkowa. W ciągu ostatniej doby zginęło tam 5 osób, a 24 odniosło rany. W obwodzie ługańskim rosyjskie pociski spadały na Lisiczańsk, Rubiżne, Popasną i Zołote, powodując zniszczenia budynków mieszkalnych, cywilnej infrastruktury i straty wśród ludności cywilnej. W obwodzie donieckim Rosjanie dokonali ostrzału rakietowego Kramatorska. Artylerią i rakietami„Grad” rosyjska armia atakowała też Wuhledar, Awdijiwkę i Toreck. Trwa ostrzał Mariupola. Na południu Ukrainy ostrzelany został Mikołajów.

godz. 10.00 - Coraz więcej zdjęć z ostrzelanego Lwowa pojawia się w sieci. 

godz. 9.50 - Spalonych kilkadziesiąt samochodów w lwowskim zakładzie wulkanizacyjnym, po tym jak uderzyła w niego rakieta. 

godz. 9.33 - W atakach rakietowych na Lwów, dokonanych w poniedziałek przez wojska rosyjskie, zginęło sześć osób, a osiem jest rannych, w tym dziecko - poinformował szef administracji obwodowej Maksym Kozycki, cytowany przez agencję Ukrinform.

Szef administracji obwodowej poinformował, że pociski rakietowe spadły m.in. na obiekty infrastruktury wojskowej. 

godz. 9.30 - Atak rakietowy we Lwowie. Kilka pocisków uderzyło w okolicach obiektów kolejowych.

Nie ma ofiar wśród pasażerów i pracowników kolei.

godz. 9.10 - Francja uważa za niewłaściwe stosowanie terminu „ludobójstwo” do wydarzeń na Ukrainie - powiedział Clément Bon, sekretarz stanu we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

godz. 9.00 - W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło w sumie 205 dzieci - informuje ukraińska prokuratura generalna. 362 dzieci zostało rannych. Najwięcej ofiar wśród najmłodszych jest w obwodzie donieckim i w Kijowie. Dane nie są ostateczne, gdyż nie uwzględniają informacji z terenów okupowanych i objętych walkami.

godz. 8.50 - W obwodzie ługańskim szaleją pożary w wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie. W miejscowości Zolotye zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne - pisze Ukrinform.

godz. 8.40 - Ponad 2,8 mln Ukraińców przyjechało od 24 lutego do Polski - informuje polska Straż Graniczna. 

godz. 8.30 - Pięć potężnych uderzeń rakietowych jednocześnie na cywilną infrastrukturę staro-europejskiego Lwowa. Rosjanie kontynuują barbarzyńskie ataki na ukraińskie miasta z powietrza - pisze doradca Wołodymyra Zełenskiego Michaił Podolak

- Służby pojechały na miejsce. Wyjaśniamy szczegóły - napisał  mer Lwowa Andrij Sadowy w serwisie telegram.

godz. 8.25 - Szef lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej informuje o czterech wybuchach i prosi mieszkańców o pozostanie w schronach.

godz. 8.15 - To jest Alicja, ona ma 4 lata. Mieszka w jednym z bunkrów w Mariupolu u krewnych wojskowych.

godz. 8.10 - Rosyjski opozycjonista Leonig Gozman oskarżył Kreml o zniszczenie Rosji. W jego ocenie Rosjanie bezpowrotnie stracili swoje państwo i dotychczasowe życie.

Portal Mdiazona przypomniał, że w Rosji antyukraińska i antyzachodnia propaganda jest wszechobecna, a alternatywne do kremlowskich media są blokowane i likwidowane.
Opozycyjny polityk i komentator Leonid Gozman już wcześniej przeprosił Ukraińców za działania Kremla i oświadczył publicznie, że całym sercem jest po stronie Ukrainy.

godz. 8.00 - Makar, 7 lat. Mariupol. Apel do „wyzwolicieli Rosji”

godz. 7.50 - Pociski trafiły w obwód dniepropietrowski, 60% z nich zostało zestrzelonych w powietrzu - informują siły ukraińskie. 

godz. 7.30 - Alarm przeciwlotniczy słyszalny w wielu regionach Ukrainy. 

godz. 7.20 -  Teren i zabudowania huty Azovstal w Mariupolu są głównym ośrodkiem oporu obrońców Mariupola przed wrogiem. Na terenie huty znalazła też schronienie duża liczba cywilów - powiedział szef tamtejszej policji Mychaijło Werszynin.

godz. 7.15 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w nocnym przemówieniu, że Rosja stosuje "przemyślany terror" wobec mieszkańców Charkowa. Oskarżył ją także o zamiar "zniszczenia całego Donbasu". Zapewnił, że Ukraina będzie bronić się przed agresorem wszystkimi siłami. 

- Robimy wszystko, aby się obronić. Jesteśmy w stałym kontakcie z partnerami. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy naprawdę pomagają we wszystkim co mogą.
Ale ci, którzy mają broń i amunicję, której potrzebujemy i opóźniają jej dostarczenie, muszą wiedzieć, że los tej bitwy również zależy od nich. Los ludzi, których można uratować - powiedział Zełenski.

godz. 7.05 - Ramzan Kadyrow straszy śmiercią prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Twierdzi, że "zostanie wykończony" w najbliższym czasie. 

godz. 7.00 - Rosyjskie wojsko siłą wywiozło z Mariupola nawet 150 dzieci, w tym około 100 chorych i rannych ze szpitala. Wywieziono je w kierunku okupowanego Doniecka i rosyjskiego Taganrogu - informuje Krymska Grupa Praw Człowieka.

Większość dzieci została wyprowadzona ze szpitali bez rodziców. Ponadto agresorzy zabrali 16 dzieci z jednego z sanatoriów w Mariupolu. Według doradcy burmistrza miasta możliwe, że niektóre z uprowadzonych dzieci straciły rodziców w wyniku rosyjskich zbrodni wojennych lub mają opiekunów na terytoriach nieokupowanych. Sierocińce z Mariupola ewakuowano pod koniec marca.

Rosjanie zapowiadali, że od dziś zamkną Mariupol. Niemożliwy - według ich zapowiedzi - ma być wjazd i wyjazd z miasta oraz poruszanie się po nim. Rosyjska agresja doprowadziła w Mariupolu do katastrofy humanitarnej. Agresorzy bombardują mieszkańców i blokują pomoc humanitarną. Według lokalnych władz w mieście zginęło nawet 20 000 cywilów. Najeźdźcy odbierają mieszkańcom Mariupola ukraińskie paszporty i przymusowo wywożą ich do Rosji. W oblężonym mieście pozostaje około 120 000 cywilów.

RELACJE LIVE Z WOJNY NA UKRAINIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies