Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 53. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie stawiają ultimatum obrońcom Mariupola

Trwa 53. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanie planują zamknąć Mariupol, uniemożliwiając wjazd i wyjazd z niego. Władze miasta informują, że wojska rosyjskie rzucają do akcji dodatkowe siły. Sytuacja jest dramatyczna.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.58 - Pluszowe samoloty i... pociski Javelin w Zaporożu

Ukraińskie sklepy sprzedają samoloty-zabawki AN-225 Mriya oraz pluszowe pociski przeciwpancerne Javelin. Zabawki znaleziono w jednym z zaporoskich hipermarketów.

godz. 22.51 - Kobieta mieszka z kotem w charkowskim metrze

godz. 22.17 - Ostrzał obwodu dniepropietrowskiego

Jeden cywilny mieszkaniec zginął na skutek ostrzału wioski w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Mykoła Łukaszuk.

Do ostrzału doszło w okolicach rejonu krzyworoskiego.

„Na razie granice obwodu dniepropietrowskiego są chronione. Cała infrastruktura działa. Trzymamy się” - napisał Łukaszuk.

godz. 21.55 - Ukraińcy zestrzelili śmigłowiec za 15 mln $ bronią za... 100 $

Żołnierze z 93. brygady Chołodny Jar zestrzelili śmigłowiec Ka-52 pociskiem Igła produkcji sowieckiej. „Szkoda było tracić na nich Stingera, dlatego rosyjski Ka-52 zestrzelono zwykłą Igłą” – napisało Dowództwo Operacyjne Wschód, zamieszczając fotografie zniszczonej maszyny.

Zacytowało przy tym relację oficera 93. brygady. Opowiedział on, że nocą rosyjskie śmigłowce latały bardzo nisko i krążyły nad ukraińskimi pozycjami. „Chłopak z obrony przeciwlotniczej, przydzielony do mojego pododdziału, wystrzelił do nich dwie rakiety. Jedna trafiła co prawda w pułapkę cieplną, ale druga zestrzeliła Ka-53” – powiedział oficer.

godz. 21.33 - Nowaja gazieta: krążownik "Moskwa" został trafiony z lądu od strony ukraińskiej

"Nowaja gazieta" rozmawiała z matką, której syn służył na krążowniku "Moskwa". - Mój syn powiedział, że krążownik został trafiony z lądu od strony ukraińskiej. Zginęło około 40 osób. Niewielu zaginęło, za to wielu jest rannych - mówi kobieta.

godz. 21.23 - 2 osoby zginęły w ostrzale w obwodzie donieckim

Po rosyjskim ostrzale w obwodzie donieckim zginęły 2 osoby, a 4 zostały ranne - informuje Ukraińska Prawda.

godz. 20.59 - Ukraina wypełniła kwestionariusz ws. kandydowania do UE

Władze Ukrainy wypełniły kwestionariusz w sprawie kandydowania do Unii Europejskiej, przekazany prezydentowi Wołodymyrowi Zełeńskiemu przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen – podał wiceszef biura prezydenta Ihor Żowkwa. „Mogę powiedzieć, że dokument został przez stronę ukraińską wypełniony” – oznajmił Żowkwa w telewizji ukraińskiej.

Po otrzymaniu kwestionariusza Komisja Europejska ma przygotować rekomendację dotyczącą spełnienia przez Ukrainę kryteriów akcesyjnych. „Oczekujemy, że rekomendacja będzie pozytywna, a potem piłka będzie po stronie państw członkowskich UE. W czerwcu odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym oczekujemy przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE.

Potem mają się rozpocząć negocjacje na temat przystąpienia. Kiedy przeprowadzimy takie negocjacje, można już będzie rozmawiać o pełnym członkostwie Ukrainy w UE” – oznajmił. Dodał, że Ukraina oczekuje przyspieszonej procedury przystąpienia do UE, bo nie może sobie pozwolić na czekanie 10 czy 20 lat. „Rozmowy powinny zostać przeprowadzone szybko. Ukraina na to zasługuje i większość państw członkowskich UE nas w tym popiera” – podkreślił Żowkwa.

godz. 20.37 - Ostrzał Charkowa

Rosjanie ostrzeliwują Charków.

godz. 20.25 - Premier Ukrainy: żołnierze w Mariupolu się nie poddają

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal przekazał, że ukraińscy żołnierze walczący w Mariupolu odpowiedzieli negatywnie na apel Rosjan, którzy wezwali ich do poddania się.

godz. 19.55 - Siły Zbrojne Ukrainy: Rosjanie ostrzeliwują Mariupol

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że wojska rosyjskie szturmują i bombardują Mariupol. Jak dodano, wojska Putina częściowo blokują Charków i przygotowują prowokacje.

godz. 19.30 - Papież Franciszek zaapelował o pokój

godz. 19.05 - Wojska rosyjskie ostrzelały świątynię w Siewierodoniecku

Siły rosyjskie ostrzelały w niedzielę cerkiew w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy. Tego dnia, według prawosławnego kalendarza liturgicznego, przypada Niedziela Palmowa - przekazał na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.

godz. 18.55 - Mikołajów pod ciągłym ostrzałem, w mieście nie ma bieżącej wody

Mikołajów na południu Ukrainy znajduje się pod ciągłym ostrzałem sił rosyjskich, a sytuację w mieście utrudnia brak bieżącej wody – poinformował BBC szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

Kim powiedział, że w niedzielę rano Mikołajów i okolice były nieustannie ostrzeliwane ogniem rakietowym. Uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia, dostarczające prąd do jednej z dzielnic miasta, które przed wojną liczyło niespełna 500 tys. mieszkańców.

Siły ukraińskie w mieście uniemożliwiają wojskom rosyjskim zajęcie południowo-zachodniej części Ukrainy i strategicznego portu Odessa. Kim zaznaczył, że Rosjanom nie udało się przesunąć linii frontu. „Na razie nie ma żadnego ryzyka, że nas otoczą albo będą okupować” – oznajmił.

Już czwarty dzień z rzędu obwód mikołajowski jest jednak pozbawiony wody po wybuchu centralnego wodociągu biegnącego wzdłuż linii działań bojowych. Większość mieszkańców może nabierać wodę ze studni, ale nie ma wody bieżącej.

Kim oraz mer Mikołajowa Ołeksandr Senkewycz powiedzieli, że próbowali rozmawiać z siłami rosyjskimi, by naprawić wodociąg w uszkodzonym miejscu, do którego strona ukraińska nie ma dostępu, ale nie przyniosło to rezultatów.

Choć miasto leży nad dwiema rzekami – Boh i Inguł, wodę otrzymywało z rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim. Właśnie ten wodociąg został uszkodzony.

Do ponad 10 punktów dostarczono cysternami wodę zdatną do picia, ale tylko po przegotowaniu, działają hydranty przeciwpożarowe, można też czerpać wodę z rzek.

godz. 18.36 - Po ataku na Horenkę

Rosjanie zbombardowali miejscowość Horenka, w obwodzie kijowskim.

godz. 18.06 - Nigdy więcej wojny!

MON Ukrainy opublikował zdjęcia ze zniszczonych miast m.in. Izium i Mariupola. Opatrzono je komentarzem, że "armia rosyjska swoimi działaniami cofa się o 80 lat". - Do tego strasznego okresu, o którym cały świat mówił - nigdy więcej - dodano.

godz. 18.01 - Rosjanie porwali 16-letniego syna szefa Regionalnej Administracji Państwowej w Zaporożu

Szef zaporoskiej Regionalnej Administracji Państwowej, Oleg Buryak, informuje, że wojsko rosyjskie porwało jego 16-letniego syna Władysława. Informację tę potwierdziła również Zlata Nekrasova, zastępca szefa Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

- Mój syn został porwany przez Rosjan. Ma dopiero 16 lat i nie wiem, gdzie jest teraz. Apeluję do społeczności europejskiej, do całej ludzkości o pomoc. Niech cały świat wie, że Rosjanie porywają dzieci – powiedział Oleg Buryak.

godz. 17.47 - Pięcioro dzieci zginęło z powodu wybuchu min w Trościańcu

Pięcioro dzieci zginęło dotąd na skutek wybuchów min w Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy – poinformował mer Jurij Bowa w telewizji ukraińskiej. Jak dodał, oprócz tego dzieci odnosiły też obrażenia.

Według mera rosyjscy okupanci najczęściej minowali posterunki i miejsca, w których znajdował się ich sprzęt wojskowy.

Jak podkreślił, wciąż wiele dróg nie zostało jeszcze skontrolowanych pod kątem min i dlatego specjaliści pracują bez dni wolnych.

godz. 17.05 - Zełeński dla CNN: po Buczy, Wuhłedarze, Mariupolu nasze społeczeństwo nie chce, byśmy rozmawiali z Rosjanami

godz. 16.35 - Rosjanie ostrzelali miasto Zołote. Dwie osoby zginęły

Dwie osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia na skutek ostrzelania przez wojsko rosyjskie centrum miasta Zołote w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

„To umyślne zabijanie ludzi. Oprócz budynków mieszkalnych w pobliżu niczego nie ma. Rosjanie celowo atakowali ludność. W jednym z wielopiętrowych budynków zniszczono dwa piętra – pociski przeszły na wylot” – oznajmił Hajdaj.

Dodał, że cztery osoby odniosły obrażenia różnego stopnia.

godz. 16.10 - Po ostrzale Charkowa. Co najmniej 5 osób zginęło

godz. 15.42 - Prezydent Ukrainy dla CNN: Rosja może użyć broni jądrowej, oni mają życie ludzkie za nic

Nie tylko ja, ale cały świat obawia się, że Rosja może użyć broni jądrowej. Rosjanie mogą to zrobić, bo za nic mają życie ludzkie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński w wywiadzie dla stacji CNN.

"Nikt nie oczekiwał, że wybuchnie wojna w 2014 roku, nikt nie oczekiwał, że wybuchnie w 2022 roku, nikt też nie oczekiwał, że Rosjanie będą w taki sposób atakować ukraińskich cywili" - wskazał Zełenski. "W ten sposób Rosja pokazuje, że może wszystko, że może użyć broni chemicznej, a nawet atomowej" - podkreślił ukraiński prezydent.

W rozmowie z dziennikarzem CNN ukraiński przywódca mówił także o zatopieniu rosyjskiego krążownika "Moskwa".

godz. 15.02 - W Mariupolu okupanci wydają mieszkańcom przepustki

Rosyjscy okupanci w Mariupolu nad Morzem Azowskim wydają mieszkańcom przepustki, twierdząc, że bez nich nie będą mogli poruszać się po mieście - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. - Docierają informacje, że robi się to nie tylko w celu przefiltrowania (ludności), ale też jako przygotowanie do wydawania paszportów tym, którzy zostali. Sprawdzamy to – oznajmił.

Jak powiedział, przepustki wydawane są w jednym miejscu i setki ludzi czekają w kolejce, by je otrzymać. Według informacji podanej przez siły rosyjskie od przyszłego tygodnia bez nich nie będzie można przemieszczać się między dzielnicami miasta, a nawet przebywać na ulicy.

godz. 14.55 - W ciągu ostatnich 24 godzin saperzy Gwardii Narodowej Ukrainy wykryli i rozbroili ponad 80 ładunków wybuchowych w pobliżu jednej z osad w obwodzie kijowskim

godz. 14.45 - W wyniku ostrzału centrum Charkowa zginęło 5 osób, 13 zostało rannych - podają ukraińskie media

godz. 14.40 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała pięciu agentów wroga i zdemaskowała dwóch kolejnych kolaborantów - informuje Ukraińska Prawda

godz. 14.31 - Estonia zakazała rosyjskim statkom wpływania do swoich portów - podała agencja RIA Novosti

godz. 14.10 - Ukraińskie media lokalne informują o wybuchach w centrum Charkowa

Na zamieszczonych zdjęciach widać kłęby dymu, unoszące się nad miastem.

godz. 14.00 - W Trościańcu na ten moment od min zginęło już pięcioro dzieci - informuje mer miasta Jurij Bowa

godz. 13.33 - Rosyjskie wojsko przebywające w Melitopolu ukradło 3 miliony hrywien

Pieniądze były przeznaczone na wypłatę emerytur - przekazała regionalna administracja wojskowa

godz. 12.52 - Zdjęcia z rozminowywania Kijowa

godz. 12.30 - Kanclerz  Austrii Karl Nehammer powiedział w wywiadzie dla stacji NBC, że jego  zdaniem Putin wierzy, że wygrywa wojnę

- Musimy spojrzeć mu w oczy i skonfrontować go z tym, co widzimy na Ukrainie - powiedział austriacki  przywódca, który kilka dni temu spotkał się z rosyjskim dyktatorem pod Moskwą.

godz. 11.34 -  Kolejne 50 mln euro dla osób, które dotknęła inwazja Rosji na Ukrainę

Komisja Europejska poinformowała w komunikacie zamieszczonym w niedzielę na jej stronach, że przeznacza kolejne 50 mln euro dla osób, które dotknęła inwazja Rosji na Ukrainę, w tym 45 mln euro na projekty humanitarne na samej Ukrainie i 5 mln euro dla uchodźców Mołdawii.

Do tej pory UE na pomoc dla Ukrainy przekazała 143 mln euro, docelowo ma zamiar zebrać fundusze rzędu 1 mld euro. Nowe fundusze, o których Komisja poinformowała w niedzielę, będą przede wszystkim przeznaczone na pilną pomoc medyczną, dostęp do wody pitnej, środki higieniczne i możliwość schronienia.

KE podkreśla w oświadczeniu, że dostęp do ludzi potrzebujących pomocy jest "utrudniany i niebezpieczny". Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz, cytowany w komunikacie, podkreślił, że ma nadzieję, iż nowe fundusze ułatwią przekazanie pomocy tym, którzy są w najbardziej niedostępnych okolicach.

godz. 11.29 - "Niech ten błogosławiony dzień da nadzieję na przywrócenie pokoju na wszystkich ukraińskich ziemiach, w miastach i miasteczkach oraz na to, że światło zwycięży ciemność" - napisał, składając wielkanocne życzenia, Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy

godz. 10.50 - Oleksіj Nieїżpapa, dowódca Sił Morskich Marynarki Wojennej Ukrainy, odwiedził pozycje obronne Odessy

godz. 10.45 - Przejmujące zdjęcia z Mariupola pokazujące bestialstwo rosyjskich wojsk

godz. 10.30 - Ze względu na brak porozumienia między władzami ukraińskimi a Rosjanami, korytarze humanitarne nie będą dziś działać

godz. 10.25 - Władze Kijowa skracają godzinę policyjną

godz. 10.20 - Dokument końcowy o zakończeniu wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie może składać się z dwóch części

Dokument końcowy o zakończeniu wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie może składać się z dwóch części – umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz odrębnej umowy dwustronnej między Ukrainą a Federacją Rosyjską - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, o czym informuje Ukrinform.

godz. 9.50 - Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,8 mln osób

- poinformowała w niedzielę rano Straż Graniczna. W sobotę funkcjonariusze odprawili 19,2 tys. podróżnych, a w niedzielę do godziny 7 rano - 4,2 tys. W sobotę z Polski do Ukrainy wyjechało 22 tys. osób.

godz. 9.26 - Ukraińska Prokuratura Generalna stwierdziła już niemalże 7 tys. przypadków zbrodni wojennych w Ukrainie

godz. 8.38 - Nastąpił atak rakietowy na miasto Browary w Ukrainie

godz. 8.30 - 11 pożarów, co najmniej dwie osoby zginęły, 18 jest rannych

W ciągu doby w Charkowie w wyniku rosyjskich ostrzałów wybuchło 11 pożarów, co najmniej dwie osoby zginęły, 18 jest rannych – poinformowali w niedzielę rano ratownicy ukraińskiej służby ds. nadzwyczajnych. W nocy i rano przeciwnik kontynuował ostrzały Siewierodoniecka, Kreminnej i Nowodrużeska.

godz. 8.07 - Podczas Mszy Wielkanocnej Franciszek powiedział: „Chrystus zmartwychwstał!” po ukraińsku

godz. 8.05 - Według niedzielnego komunikatu sztabu ukraińskich sił zbrojnych wojska rosyjskie planują przeprowadzenie desantu morskiego na terytorium Ukrainy

Ukraiński sztab generalny w porannym komunikacie wskazał również, że Rosjanie kontynuują przerzut swoich wojsk na Ukrainę z rosyjskich obwodów kurskiego, briańskiego i woroneskiego. Według sztabu siły przeciwnika, które znajdują się na terytorium Ukrainy, mają "istotne problemy z logistyką".

godz. 8.00 - Siły rosyjskie zniszczyły całkowicie lub częściowo 71 proc. budynków w Irpieniu

Wśród zniszczeń znajdują się m.in. placówki oświatowe i medyczne – poinformował mer miasta Ołeksandr Markuszyn.

– W mieście zniszczono ponad tysiąc budynków, w tym 115 całkowicie698 - w dużym stopniu. To 71 proc. terytorium miasta – powiadomił Markuszyn w piątek wieczorem na Telegramie. Ucierpiało co najmniej 1060 obiektów infrastruktury mieszkalnej i socjalnej, w tym cztery placówki oświatowe i trzy medyczne. Markuszyn powołał się na analizę zdjęć satelitarnych Unosat ONZ z 31 marca 2022 r. Z powodu zachmurzenia dane "nie są kompletne".

godz. 7.58 - Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Siewierodoniecku

godz. 7.40 - Kolejne nagranie zniszczonego rosyjskiego pojazdu wojskowego

godz. 7.18 - Ultimatum dla Mariupola

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że jeśli siły ukraińskie walczące w Mariupolu złożą broń, począwszy od godz. 6 rano czasu moskiewskiego (5 rano czasu polskiego) w niedzielę, ich życie zostanie oszczędzone – poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat rosyjskiej agencji TASS. Według strony rosyjskiej pozostali obrońcy miasta, zarówno ukraińscy, jak i obcokrajowcy, są zabarykadowani w hucie stali Azowstal.

godz. 7.10 - Około 1500 Kanadyjczyków chce dołączyć do międzynarodowego legionu w Ukrainie

Informację podaje agencja Canadian Press. Rozmowy sprawdzające z kandydatami trwają od tygodnia, a ukraińskiej ambasadzie pomaga w tym grupa woluntariuszy, w tym m.in. były parlamentarzysta Borys Wrzesnewskyj.

godz. 7.00 - W sieci pojawiają się kolejne zdjęcia zniszczonych rosyjskich pojazdów wojskowych. Te mają pochodzić z obwodu chersońskiego na południu Ukrainy

Nocne wystąpienie prezydenta Ukrainy - Wołodymyra Zełenskiego

Każdy na Ukrainie ma prawo do mieszkania, domu lub mieszkania. Wszyscy, których domy zniszczyli najeźdźcy, i wszyscy, którzy wiele lat czekali w kolejce. Wszyscy nasi ludzie zasługują na życie we współczesnym środowisku. Absolutnie nie mam wątpliwości, że uda nam się nie tylko przywrócić zniszczonych, ale także przywrócić sprawiedliwość tym, których prawo do mieszkania zostało naruszone - mówi prezydent Ukrainy.

RELACJE LIVE Z WOJNY NA UKRAINIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies