Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 51. dzień rosyjskiej inwazji. Żołnierze rosyjscy ostrzelali autobusy, którymi próbowano wywieźć ludność

Trwa 51. dzień wojny na Ukrainie. W odpowiedzi na zatopienie przez wojska ukraińskie krążownika "Moskwa" siły inwazyjne zbombardowały nocą wiele miast, w tym Iwano-Frankiwsk oraz Kijów. Na wschodzie Ukrainy odparto ataki Rosjan w obwodach donieckim i ługańskim.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 23.55 - Siły zbrojne Ukrainy doparły atak na wschodzie

Siły zbrojne Ukrainy odparły atak na wschodzie. Zniszczyły rosyjski sprzęt

godz. 23.52 - Gruzja nie pozwoli Rosji na obejście sankcji

Minister spraw zagranicznych Gruzji zapewnił Dmytro Kulebę, że jego kraj nie pozwoli Rosji na obejście sankcji.

godz. 23.42 - Mjr Oleksandr Kurkurba otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy

Prezydent Włodymyr Zełenski przyznał tytuł Bohatera Ukrainy. Zasłużył na niego mjr Oleksandr Kurkurba.

godz. 19.47 - W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim doszło do ostrzału zbiorników z wodą i niszczenia zapasów żywności

godz. 19.12 - Żołnierze rosyjscy ostrzelali autobusy, którymi próbowano wywieźć ludność z terenów działań wojennych w Starobielsku w obwodzie ługańskim

Są zabici i ranni – poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

"Okupanci użyli broni, by nie dopuścić do ewakuacji cywilnej ludności na terytorium kontrolowane przez Ukrainę" – napisała Denisowa. Dodała, że ewakuowani mieli zostać przewiezieni do miasta Dniepr w obwodzie dniepropietrowskim.

godz. 17.47 - Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że teren masowych grobów w lesie Jałowszczyzna w Czernihowie cały czas się rozszerza

godz. 17.27 - Przyczyna eksplozji na krążowniku rakietowym Moskwa była sporna

- Rosja mówiła, że pożar zdetonował amunicję na pokładzie i zmusił załogę do ewakuacji. Z kolei Ukraina twierdziła, że uderzyła w rosyjski okręt pociskiem rakietowym. Jednak wysoki rangą urzędnik amerykański powiedział w rozmowie z "The Washington Post", że okręt zatonął w wyniku ukraińskiego ataku. Nie potwierdził, jakiej broni użyto.

godz. 16.41 - Nagranie z piątkowego popołudnia w Kijowie

godz. 16.00 - Jak wynika z informacji CNN, USA uważają, że wojna w Ukrainie może potrwać do końca 2022 r.

Sekretarz stanu Antony Blinken podzielił się tą oceną z niektórymi europejskimi sojusznikami - donosi CNN powołując się na dwóch anonimowych urzędników europejskich.

godz. 14.14 - Ukrainiec chciał przedostać się do Mołdawii w stroju damskim. Zatrzymali go przygranicznicy

W rejonie Odessy ukraińscy pogranicznicy wraz z oddziałami wojskowymi znaleźli 26-letniego Ukraińca w taksówce na punkcie kontrolnym. Podróżnik, ubrany w damską odzież, planował dostać się do Mołdawii. Miał też przy sobie tymczasowe świadectwo poborowe.

Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, mężczyźni na Ukrainie w wieku poborowym mają całkowity zakaz opuszczania kraju.

godz. 12.19 - Dwie kolumny koparek i wywrotek pod Polskim Cmentarzem Wojskowym w Katyniu

Smoleńscy urzędnicy i lokalni działacze przywieźli w niedzielę, 10 kwietnia ciężki sprzęt na Polski Cmentarz Wojskowy w Katyniu i zagrozili zniszczeniem go w odpowiedzi na „wyburzenie sowieckich pomników w Polsce”. Zaczęli też petycję, aby raz na zawsze rozwiązać „sprawę katyńską”.

- Nasze pojazdy mogą zdemolować to miejsce pamięci, ale jesteśmy ludźmi, a nie nazistami, więc tego nie zrobimy. Ale wasi politycy niszczą pomniki żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Polski spod nazistowskiej okupacji. Opamiętajcie się, zwykli Polacy - czytamy w komunikacie.

godz. 12.06 - Rosyjski MSZ straszy konsekwencjami, jeśli Finlandia i Szwecja dołączą do NATO, podaje The Spectator Index

godz. 11.52 - Kolejna rosyjska prowokacja - wieś Klimowo ostrzelana przez Rosjan, twierdzi SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że Rosja otworzyła ogień na własnym terytorium - we wsi Klimowo w obwodzie briańskim i planuje oskarżyć o atak Ukrainę.

O zamiarze prowokacji służby dowiedziały się z przechwyconej rozmowy telefonicznej rosyjskiego żołnierza. Potwierdził on, że ostatni rzekomo ukraiński atak był w rzeczywistości mistyfikacją zainscenizowaną przez Rosjan. - To strzelali nasi ludzie - wyjaśniał przebywający w okolicach Doniecka rosyjski żołnierz swojej żonie. Na jej pytanie, dlaczego mieliby to zrobić, odpowiedział, że ma to na celu oskarżenie Ukraińców o napaść.

- To takie same bzdury, jak w wojnie czeczeńskiej. Bloki mieszkalne w Moskwie zostały wysadzone w powietrze, aby obwinić terrorystów. W rzeczywistości zrobili to rosyjscy agenci. Ukraińcy nie mogli ostrzelać Klimowa z takiej odległości - dodał Rosjanin. Żołnierz miał potem powiedzieć, że zdecydował się złożyć rezygnację z udziału w rosyjskiej kampanii wojskowej na Ukrainie.

Według ukraińskiego wywiadu, Rosja planuje także przeprowadzić ataki rakietowe i bombowe na Biełgorod lub jedno z miast okupowanego Krymu, aby oskarżyć o to Siły Zbrojne Ukrainy.

godz. 11.50 -  Straty Rosjan według ukraińskiego resortu obrony: ponad 20 tys. żołnierzy i 756 czołgów

godz. 11.06 - 14 marynarzy uratowanych z zatopionej "Moskwy", los pozostałych 496 osób nieznany

- W czwartek około godz. 10 (godz. 11 czasu polskiego) do Sewastopola na okupowanym Krymie ewakuowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika, w tym szefa okrętowej służby medycznej. Żołnierze dopłynęli do nabrzeża motorówką, gdzie czekały już na nich karetki pogotowia -  napisał na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

Krążownik "Moskwa" zatonął podczas holowania w warunkach sztormu - podało w czwartek wieczorem rosyjski resort obrony. Wcześniej dowództwo sił ukraińskich poinformowało, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Rosja nie potwierdziła tych doniesień, twierdząc, że na jednostce „doszło do pożaru”.

godz. 10.40 - Ranni żołnierze ukraińscy są leczeni w polskich szpitalach. powiedział premier Mateusz Morawiecki

- Dziś w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej we Wrocławiu. - Polska jest gotowa, by w przypadku nasilenia walk na Ukrainie, przygotować osobne transporty dla Polaków, chcących w szybki sposób przemieścić się z terenów zachodniej Ukrainy do RP.

Jak dodał szef rządu, wśród hospitalizowanych żołnierzy znajdują się osoby pochodzenia polskiego. - Są to obywatele Ukrainy najczęściej, ci którzy zostali ranni na którejś z linii frontu. Albo północny front, czyli Charków, Kijów, Sumy, albo front wschodni - Donbas, albo południowy - Mariupol, Chersoń - mówił.

godz. 10.14 - Rosjanie zajęli kombinat w północno-wschodnim Mariupolu, twierdzi RIA Nowosti

Rosyjska Agencja Informacyjna RIA Nowosti twierdzi, że wojska rosyjskie zajęły region Mariupolskiego Kombinatu Metalurgicznego imienia Ilicza. Informacja nie została jeszcze potwierdzona przez inne, oficjalne źródła.

godz. 10.09 - Pociski leciały w stronę rosyjskiego Biełgorodu - przechwyciła je obrona przeciwlotnicza

godz. 09.00 - Brytyjskie ministerstwo obrony: Zatopienie "Moskwy" drugą kluczową stratą rosyjskiej marynarki

- Rosja przyznała, że krążownik klasy Slava o nazwie "Moskwa" zatonął. Jako czołowy statek Floty Czarnomorskiej, "Moskwa" spełniała kluczową rolę zarówno jako okręt dowodzenia, jak i węzeł obrony przeciwlotniczej - podaje brytyjskie ministerstwo obrony w codziennym raporcie wywiadowczym.

Jak dodaje, okręt pochodzący jeszcze z czasów sowieckich był jednym z trzech krążowników klasy Slava w rosyjskiej marynarce wojennej. Pierwotnie włączony do służby w 1979 roku przeszedł gruntowną przebudowę, która miała usprawnić "Moskwę". Statek został przywrócony do służby dopiero w 2021 roku.

- Zatonięcie krążownika jest drugą kluczową stratą rosyjskiej marynarki wojennej od początku inwazji na Ukrainę. Wcześniej (24 marca) Rosjanie stracili lądownik klasy Aligator o nazwie Saratow. Oba zdarzenia prawdopodobnie skłonią Rosję do ponownej oceny swojego potencjału morskiego na Morzu Czarnym - podkreśla resort obrony.

godz. 08.51 - Statystyki uchodźcze: Polska wciąż z największą liczbą przyjętych Ukraińców

Ponad 2,5 mln osób z Ukrainy zostały przyjęte do Polski, wynika z oficjalnych danych. Na liście widnieje również Rosja, która miała przyjąć u siebie prawie pół miliona Ukraińców. - Warto mieć na względzie to, że władze ukraińskie oskarżają Rosję o przymusowe przesiedlenie mieszkańców z okupowanych miast - podkreśla portal NEXTA.

godz. 08.30 - Embargo na rosyjski węgiel zatwierdzone - ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza embargo na import rosyjskiego węgla do Polski. Dodatkowo, nowe prawo umożliwia zamrożenie aktyw osób, które wspierają rosyjską agresję.

godz. 08.28 - Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest gotów przyjechać do Kijowa w bliskiej przyszłości

godz. 08.15 - Kamery monitoringu nagrały moment eksplozji w Kijowie

Miejskie kamery przemysłowe pokazują, że w wyniku bombardowania niektóre dzielnice Kijowa są pozbawione prądu. Media ukraińskie donosiły także o eksplozjach w Charkowie i Chersoniu.

godz. 08.12 - 85% ciał w Buczy z ranami postrzałowymi

- Prawie 85 proc. wszystkich ciał, jakie wyciągamy ze zbiorowych mogił lub indywidualnych grobów w ogrodach, parkach, na skwerach i podwórzach ma rany postrzałowe. To znaczy, że w Buczy popełniono świadome morderstwa z premedytacją – powiedział mer Buczy Anatolij Fedoruk, cytowany przez Ukrinform.

Jak dodał Fedoruk, prace ekshumacyjne zwłok ze zbiorowej mogiły na terenie cerkwi najprawdopodobniej zakończą się w piątek. - Skończymy tę pracę: przeniesiemy ciała do kostnicy, by przeprowadzić odpowiednie procedury oraz aby krewni zabrali ciała zmarłych i odpowiednio je pochowali.

Mer Buczy informował we wtorek, że w mieście znaleziono dotychczas 403 ciała ofiar rosyjskiej agresji.

godz. 08.05 - Odparty atak rosyjski na wschodzie Ukrainy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że osiem wrogich ataków zostało odpartych w obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin, cytuje portal NEXTA.

godz. 08.00 - Zemsta Rosji za zatopienie "Moskwy"

W nocy z czwartku na piątek ogłoszono alarm przeciwlotniczy we wszystkich obwodach Ukrainy, by ostrzec mieszkańców przed nadchodzącym bombardowaniem przez Rosjan. Pociski spadły m. in. na Kijów, potwierdziła deputowana Najwyższej Rady Ukrainy Lesia Wasylenko. - Trzy eksplozje w Kijowie. Jedna po drugiej. Bardzo możliwe, Putin wpadł w szał z powodu zatonięcia "Moskwy". Cóż, po prostu będziemy nadal przeciwstawiać się rosyjskiemu zdenerwowaniu.

Wybuchy były słyszalne również w Charkowie na wschodzie Ukrainy i Iwano-Frankiwsku w zachodniej części kraju. Tę informację podała agencja Reutera, powołując się na lokalne media.

RELACJE LIVE Z WOJNY NA UKRAINIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies