Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 49. dzień rosyjskiej inwazji. Zełeński proponuje Rosji wymianę jeńców

Trwa 49. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zaproponował w wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Z kolei prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy oświadczył, że pojawia się coraz więcej dowodów, iż rosyjska inwazja na Ukrainę jest w istocie ludobójstwem. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.56 - Prezydent Duda: To oblicze wojny, z którym nie można się pogodzić

godz. 22.40 - Ukraińskie wojsko do ostrzału rosyjskiego krążownika użyło rakiet Neptun. Statek został poważnie uszkodzony. Informację potwierdził szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko

godz. 22.30 - Wojska ukraińskie trafiły rosyjski krążownik rakietowy "Moskwa". Zdaniem gubernatora regionu odeskiego Maksyma Marczenki, rosyjski statek ma być "poważnie uszkodzony"

godz. 22.20 - Wojska ukraińskie w okolicach Doniecka powstrzymują próby przebicia się sił rosyjskich do Krasnohorówki - podaje Radio Svoboda, prezentując nagrania z tego odcinka walk

godz. 21.36 - Władze Jersey, terytorium zależnego Wielkiej Brytanii, ogłosiły w zamrożenie na mocy nakazu sądowego "aktywów szacowanych na ponad 7 miliardów dolarów, co do których istnieje podejrzenie, że są powiązane" z rosyjskim oligarchą Romanem Abramowiczem - podała agencja AFP

Jak wynika z komunikatu prasowego, przeprowadzono również przeszukanie nieruchomości na Jersey, które mogą być powiązane z działalnością biznesową Abramowicza. 

Oligarcha znajduje się na liście osób objętych brytyjskimi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Wcześniej w środę MSZ w Londynie poinformował, że Wielka Brytania nałożyła sankcje na kolejnych 206 osób i podmiotów z Rosji lub powiązanych z Rosją w odpowiedzi na napaść tego kraju na Ukrainę.

godz. 21.16 - Francja zapewni dodatkowe wsparcie wojskowe, oprócz już przekazanych już wcześniej 100 mln euro darowizn na sprzęt

"W odpowiedzi na nowe prośby Ukrainy, przekazałam mojemu ukraińskiemu odpowiednikowi, że Francja zapewni dodatkowe wsparcie wojskowe, oprócz już przekazanych już wcześniej 100 mln euro darowizn na sprzęt" - przekazała minister obrony Francji Florence Parly.

godz. 21.00 - Rosja wprowadza sankcje wobec 398 członków Izby Reprezentantów USA i 87 kanadyjskich senatorów

godz. 20.58 - Prezydent Litwy: Naród Ukraiński pokazał niezwykłą siłę

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że w ostatnich tygodniach bohaterski naród ukraiński pokazał niezwykłą siłę.

- Proszę pozwolić, że wyrażę najgłębszy szacunek wobec narodu ukraińskiego i prezydenta Zełenskiego. Jesteście prawdziwymi bohaterami - podkreślił. 

godz. 20.55 - Prezydent Łotwy: Ukraina potrzebuje pomocy militarnej 

Prezydent Łotwy Egils Levits stwierdził podczas konferencji prasowej: - Ukraina potrzebuje pomocy militarnej. Ukraina walczy za nas i naszym obowiązkiem jest pomóc.

- Przekonaliśmy kraje członkowskie UE, by nadać Ukrainie status kandydata już teraz - powiedział prezydent Łotwy zaznaczając, że sam proces normalnie trwa lata.

godz. 20.40 - A. Duda: To nie jest wojna, to jest terroryzm

- To nie jest wojna, to jest terroryzm. Jeżeli ktoś wysyła samoloty, żołnierzy, żeby bombardowali osiedla, mordowali cywilów, to nie jest wojna, to jest okrucieństwo, to jest bandytyzm, to jest terroryzm - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który w środę w towarzystwie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii pojechał do Ukrainy. Spotkał się tam m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

- Sprawcy tych zbrodni, odpowiedzialni bezpośrednio, ale też pośrednio, ci, którzy wydali rozkazy, dali przyzwolenie na zabijanie cywilów, muszą być osądzeni przez międzynarodowe trybunały - mówił Duda.

- Z historii wiemy, co znaczy rosyjska okupacja, co znaczy rosyjski terror. Tutaj wiemy, że pod tym względem żadna zmiana w Rosji nie nastąpiła - stwierdził.

godz. 20.14 - Kancelaria Prezydenta transmituje konferencję prezydenta Dudy oraz prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie.

godz. 20.26 - Biden: Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie zdolności do samoobrony

Joe Biden: "Właśnie rozmawiałem z prezydentem Zełenskim i powiedziałem mu, że moja administracja zezwala na dodatkowe 800 mln dolarów na broń, amunicję i inną pomoc dla bezpieczeństwa dla Ukrainy. Ukraińskie wojsko wykorzystało dotychczas dostarczaną przez nas broń z druzgocącym skutkiem. W miarę jak Rosja przygotowuje się do zintensyfikowania ataku w regionie Donbasu, Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie zdolności do samoobrony."

godz. 19.57 -  Francja dostarczy Ukrainie kolejne partie sprzętu wojskowego - poinformowała w francuska minister obrony Florence Parly po rozmowie z ukraińskim ministrem odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

godz. 19.44 - Zbrodnie wojenne na Ukrainie i kolejne sankcje przeciwko Rosji - to tematy rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Poinformował o tym ukraiński prezydent we wpisie na Twitterze.

- Kontynuujemy dialog z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Rozmawialiśmy także o dostawach broni defensywnej oraz pomocy finansowej. Obaj zgodziliśmy się, ze należy zaostrzyć sankcje na Rosję - napisał Wołodymyr Zełenski.

godz. 19.30 - Gratulacje w Kijowie dla Prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits i Estonii Alar Karis! Ukraina czuje silne i niezawodne wsparcie każdego z Was - czytamy na Facebooku prezydenta Zełenskiego. 

godz. 19.18 - Władze wyspy Jersey blokują aktywa Romana Abramowicza warte 7 miliardów dolarów

Forbes szacuje majątek netto Abramowicza na 14,5 miliarda dolarów. Jersey to przybrzeżna wyspa w kanale La Manche, która jest częścią ziem koronnych Wielkiej Brytanii.

godz. 18.58 - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jakub Komuch zamieszcza zdjęcia z wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie. 

godz. 18.50 - Od czasu wycofania się Rosjan z obwodu kijowskiego na początku kwietnia odnaleziono tam jak dotąd 765 ciał cywilów, w tym 30 dzieci - podał zastępca szefa prokuratury obwodu kijowskiego Ołeh Tkałenko, którego cytuje dziennik "The Guardian".

Władze spodziewają się odnalezienia o wiele większej liczby ciał w ciągu następnych tygodni. Odkryto także kilka masowych grobów. - Odpowiednie udokumentowanie każdego przypadku wymaga czasu i wysiłku. Ale musimy to zrobić, aby zebrać dowody, i aby nie było więcej opowieści o tym, że te zdarzenia zostały sfabrykowane" - skomentował prokurator.

godz. 18.42 - Amerykański wywiad podaje, że wojsko rosyjskie wciąż ma poważne problemy z morale.

Zostało to ogłoszone w środę przez wysokiego urzędnika Departamentu Obrony USA -podaje CNN. Powiedział on, że Stany Zjednoczone mają nowe dowody na to, że wojska rosyjskie były „rozczarowane wojną, nieodpowiednio poinformowane, nieodpowiednio wyszkolone, nie tylko gotowe nie tylko fizycznie, ale także moralnie na to, co miały robić”.

Rosyjscy oficerowie są także „rozczarowani działaniami swoich żołnierzy i działaniami swoich kolegów”. Amerykański urzędnik przypomniał też dziennikarzom, że „prawie połowa” rosyjskich żołnierzy na Ukrainie to poborowi, którzy nie zostali odpowiednio przeszkoleni.

godz. 18.26 - 5 maja Polska i Szwecja zorganizują w Warszawie konferencję donatorów na rzecz Ukrainy - ustaliła Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Dzisiaj była o tym mowa podczas spotkania ambasadorów 27 krajów w Brukseli.

godz. 18.20 - Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) opublikował dane osobowe członków oddziału Gwardii Narodowej (Rosgwardii) z Niżnego Nowogrodu. Mieli oni dokonywać zbrodni na narodzie ukraińskim. 

- HUR uzyskał listę żołnierzy mobilnego oddziału specjalnego Rosgwardii w obwodzie z miasta Niżny Nowogród, którzy popełnili zbrodnie wojenne przeciwko narodowi Ukrainy. Śmieci! Bez honoru, duszy i sumienia. Nie wszyscy z was doczekają sądu, aby się w nim stawić. HUR to gwarantuje! - czytamy na Facebooku.

godz. 18.16 - Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że Wiedeń, Berlin i Budapeszt sprzeciwiają się embargo na dostawy rosyjskiego gazu, ponieważ sankcje powinny być przede wszystkim bolesne dla #Rosji, a nie UE.

godz. 18.05 - Prezydent Andrzej Duda w Irpieniu. 

Oglądał, między innymi zniszczone czołgi, które zostawili za sobą wycofujący się Rosjanie. Irpień to jedna z podkijowskich miejscowości, w których agresorzy dokonali zbrodni wojennych.
Prezydent Andrzej Duda pojechał na Ukrainę wspólnie z prezydentami Litwy Gitanasem Nausėdą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem. Wcześniej odwiedzili miejscowość Borodzianka.

godz. 17.41 - Prezydent Andrzej Duda i przywódcy krajów bałtyckich spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - informuje kancelaria prezydenta.

Prezydenci są z wizytą na Ukrainie, by okazać wsparcie państwu, zmagającemu się z rosyjską agresją. Przed spotkaniem z Wolodymyrem Zełenskim byli między innymi w podkijowskiej Borodziance, gdzie rosyjskie wojska dopuszczały się zbrodni na cywilach.

godz. 17.30 - Siły obronne Ukrainy zniszczyły kolumnę rosyjskiego sprzętu wojskowego.


godz. 17.15 -  USA mają ogłosić wkrótce kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym m.in. drony morskie i haubice - podały w amerykańskie media, m.in. "Washington Post" i CNN. Wartość pomocy ma przekroczyć 750 mln dolarów.

godz. 17.05 - Niemcy powinny dostarczyć Ukrainie ciężką broń. Do tego wniosku doszli politycy partii koalicyjnych po wizycie we Lwowie. Liderzy klubów poselskich SPD, FDP i Zielonych chcą zachęcić kanclerza Olafa Scholza do porzucenia wątpliwości w tej sprawie.

godz. 17.00 - Europejska Agencja Kosmiczna odmówiła współpracy z Rosją w programach księżycowych.

godz. 16.52 - Ewakuowano 150 tys. mieszkańców Mariupola, kolejnych 180 tys. czeka na ewakuację w mieście i ościennych wsiach i miasteczkach - poinformował mer miasta. 

godz. 16.45 - Sejm rozpoczął głosowanie nad senackimi poprawkami do tzw. ustawy sankcyjnej, która przewiduje m.in. zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Senat zaproponował w poprawce, aby o wpisie na taką listę decydował premier, nie szef MSWiA.

gody. 16.30 - Andrzej Duda na Ukrainie. 

godz. 16.27 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prosi o dodatkową broń dla swoich żołnierzy. 

 - Bez dodatkowej broni ta wojna zamieni się w niekończącą się krwawą łaźnię, która będzie szerzyła nieszczęście, cierpienie i zniszczenie. Mariupol, Bucha, Kramatorsk - lista jest długa. Nikt poza Ukrainą nie powstrzyma Rosji ciężką bronią - czytamy w mediach społecznościowych. 

godz. 16.22 - Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem watykańskiej dyplomacji i ponowił zaproszenie dla papieża Franciszka do Ukrainy. 

Rozmawiałem z sekretarzem ds. stosunków z państwami Stolicy Apostolskiej abp Paulem Richardem Gallagherem. Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za modlitwy. Prezydent Zełeński ponawia zaproszenie Jego Świątobliwości do odwiedzenia Ukrainy i przyniesienia narodowi ukraińskiemu promienia światła pośród tych mrocznych czasów.

godz. 16.00 - Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. - Naszym celem jest wsparcie prezydenta Zełenskiego - mówi głowa polskiego państwa. 

godz. 15.55 - Do 13 kwietnia w Polsce wydano 846 tysięcy numerów PESEL obywatelom Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

60 tysięcy ukraińskich uchodźców podjęło też w Polsce pracę na mocy specustawy pomocowej. Część osób podjęła pracę także w oparciu o przepisy ogólne.

godz. 15.40 - Ukraińscy żołnierze dziękują Polakom. - Walczymy dla prawdy, dla całego świata - mówią.

godz. 15.25 - Prezydent Wołodymyr Zełenski prezentuje znaczek pocztowy poświęcony obrońcom Wyspy Węży.

godz. 15.15 - Dwa rosyjskie samoloty zestrzelone nad regionem charkowskim.

godz. 15.10 - Finlandia i Szwecja w najbliższym czasie podejmą decyzję w sprawie przystąpienia do NATO. Na temat akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiały w Sztokholmie szefowe rządów obu krajów Sanna Marin i Magdalena Andersson.

"Istnieją różne perspektywy ubiegania się o członkostwo w NATO i musimy je bardzo dokładnie przeanalizować” - powiedziała fińska premier Sanna Marin. Dodała, że w przypadku w jej kraju proces będzie "dość szybki" i zakończy się za kilka tygodni.

Magdalena Andersson powiedziała, że Szwecja musi rozważyć najlepszą dla siebie opcję i nie podejmie szybko tej decyzji.

godz. 14.45 - Duży pożar na obrzeżach Charkowa

Na obrzeżach Charkowa słyszano potężną eksplozję. Wybuchł również duży pożar. Według wstępnych danych Rosjanie trafili pociskiem w magazyn paliw.

godz. 13.57 - Wielka Brytania rozszerza listę sankcji wobec Rosji

Wielka Brytania znacznie rozszerzyła listę sankcji. W zaktualizowanej wersji znajduje się 206 osób z Rosji. Na liście jest także oligarcha Wiktor Medwedczuk, który został wczoraj zatrzymany.

godz. 13.45 - Prezydenci Polski, Łotwy, Litwy i Estonii dotarli do Kijowa

godz. 13.26 - Rosyjskie wojska rozstrzelały siedmioro cywilów w obwodzie chersońskim

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali we wtorek sześciu mężczyzn i jedną kobietę w miejscowości Prawdyne w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna. Do zbrodni miało dojść w jednym z domów, który został następnie wysadzony w powietrze.

"Okupanci zamierzali zatrzeć w ten sposób ślady zbrodni" - przekazano w komunikacie prokuratury.

Z zajętego przez rosyjskie wojska obwodu chersońskiego napływają kolejne doniesienia o zbrodniach popełnianych przez najeźdźców - np. 7 kwietnia ostrzelano łódź na Zbiorniku Kachowskim, powodując śmierć czworga cywilów. Rosjanie mają też przeprowadzać w tym regionie przymusową mobilizację, rekrutując mężczyzn z obwodu chersońskiego do rosyjskiej armii i tzw. milicji ludowych.

Wcześniej w środę poinformowano, że 15 miejscowości w obwodzie chersońskim powróciło pod kontrolę rządu w Kijowie w wyniku skutecznej ukraińskiej kontrofensywy.

godz. 13.02 - Ratownicy wydobyli spod gruzów małego pieska

Rosjanie ostrzelali Michajłówkę w obwodzie donieckim. Zniszczyli wiele domów. Atak wojsk Putina cudem przeżył 77-latek, ale jego pies został pod gruzami. Szczeniaka uratowali ratownicy.

godz. 12.15 - Wołodymyr Zełeński o wizycie prezydentów Polski i krajów bałtyckich

Prezydent Ukrainy w swoim wideowystąpieniu przed parlamentem Estonii, podkreślił, że wizyta prezydentów Polski i krajów bałtyckich to ważny sygnał poparcia dla Ukrainy. Dziś (13 kwietnia) ukraiński prezydent spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, który - wraz z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausdą - udał się do Kijowa.

godz. 12.00 - Dniepr: w kostnicach znajduje się ponad 1,5 tys. nieodebranych ciał rosyjskich żołnierzy

Zwłoki ponad 1500 rosyjskich żołnierzy, których nikt nie chce odebrać, znajdują się w kostnicach miasta Dniepr – poinformował wicemer Mychajło Łysenko w wywiadzie dla portalu Nastojaszczeje Wriemia. „Mamy nadzieję, że część rosyjskich matek zdoła przyjechać i zabrać swoich synów, których wychowywały całe życie. Mamy już cztery chłodnie zapełnione trupami rosyjskich żołnierzy” – powiedział Łysenko.

I dodał: „To są przecież czyjeś dzieci. Wychowywały ich matki, kochały ich, chodziły z nimi 1 września do szkoły. Zorganizujemy wszystko, ale niech chociaż zabiorą zwłoki swoich synów”.

godz. 11.55 - Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii spotkają się z Wołodymyrem Zełeńskim

Andrzej Duda, prezydent RP, oraz przywódcy Estonii, Łotwy i Litwy jadą do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy. Celem wizyty jest okazanie popracia Wołodymyrowi Zełeńskiemu oraz obrońcom Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie.

godz. 11.20 - Charków: 7 osób zginęło w rosyjskim ostrzale

W Charkowie w wyniku ostrzału rosyjskich wojsk w ciągu minionej doby zginęło 7 osób, a 22 zostały ranne - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Oleg Siniegubow. Wśród ofiar śmiertelnych 53 ostrzałów artyleryjskich i rakietowych jest 2-latek.

Tymczasem rosyjskie wojsko w ataku na wieś Nowodanylówka w obwodzie zaporoskim użyło bomb fosforowych - poinformował rzecznik regionalnej administracji wojskowej. Zapalił się dach budynku mieszkalnego. Nikt nie ucierpiał, a pożar został ugaszony przez strażaków.

godz. 11.00 - Mobilne krematoria w Mariupolu mają zatuszować dowody rosyjskich zbrodni

Wywiad ukraiński donosi, że żołnierze Putina otrzymali rozkaz, aby niszczyć wszelkie dowody zbrodni, jakich Rosjanie dopuszczają się na Ukrainie. Dlatego używane są mobilne krematoria. W Mariupolu zarejestrowano funkcjonowanie 13 mobilnych krematoriów. W ten sposób "miasto jest oczyszczane z ciał zmarłych cywilów".

godz. 10.55 - Żołnierze piechoty morskiej połączyli się w Mariupolu z pułkiem Azow

Żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniący Mariupola, przeprowadzili trudną i bardzo ryzykowną operację, dzięki której udało im się połączyć z pułkiem Azow - przekazał na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. "Siły obrony miasta zostały powiększone i wzmocnione" - ocenił doradca prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego.

Podkreślił również, że w wyniku operacji pułk Azow uzyskał znaczące wsparcie, 36. Brygada uniknęła rozbicia przez rosyjskie wojska i "otrzymała drugą szansę", a główny przyczółek ukraińskich sił w Mariupolu będzie mógł odtąd skuteczniej przeciwstawiać się najeźdźcy. "Pułk Azow w profesjonalny sposób zabezpieczył przeprowadzenie operacji. (...) Tak to wygląda, gdy oficerowie nie tracą głowy i sprawnie dowodzą swoimi wojskami. My też nie traćmy. Armia wie, co robi" - dodał Arestowycz.

godz. 10.13 - Samochodowy "cmentarz" w Buczy

Rosjanie ostrzeliwali samochody cywilów próbujących opuścić miasto.

godz. 9.45 - Siły Zbrojne Ukrainy: Rosja straciła już prawie 20 tys. żołnierzy

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wojsko rosyjskie straciło na wojnie już prawie 20 tys. żołnierzy, a także ponad 700 czołgów.

Straty bojowe Rosjan na dzień 13 kwietnia to według ukraińskich danych:

 • 19,8 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli),
 • 739 czołgów,
 • 1964 bojowe pojazdy opancerzone,
 • 358 systemów artyleryjskich,
 • 115 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
 • 64 systemy obrony przeciwlotniczej,
 • 158 samolotów,
 • 143 śmigłowce,
 • 1429 pojazdów kołowych,
 • 7 jednostek pływających,
 • 76 cystern,
 • 4 systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

godz. 9.35 - Wicepremier Ukrainy: w środę nie będzie żadnych korytarzy humanitarnych

Żadne korytarze humanitarne nie zostaną otwarte w środę na Ukrainie – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. Jak podkreśliła, żołnierze rosyjscy zablokowali w obwodzie zaporoskim autobusy mające służyć do ewakuacji, a w obwodzie ługańskim łamią zawieszenie broni.

„Okupanci nie tylko lekceważą normy międzynarodowego prawa humanitarnego, ale też nie są w stanie należycie kontrolować swoich ludzi na miejscu. Stwarza to taki poziom zagrożenia na trasach, że jesteśmy zmuszeni zrezygnować z otwarcia dziś korytarzy humanitarnych” – napisała.

Zapewniła, że władze pracują nad tym, by korytarze zostały otwarte jak najszybciej.

godz. 9.06 - W Mariupolu ponad 100 tys. osób czeka na ewakuację

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował w jednej ze stacji telewizyjnych, że w mieście na ewakuację czeka ponad 100 tysięcy osób. Jednocześnie poinformowano, że dzisiaj nie będzie możliwe otwarcie korytarzy humanitarnych.

W Mariupolu wciąż trwa obrona skoncentrowana obecnie w zakładach metalurgicznych Azowstal. Walki trwają też w rejonie portu. Sytuacja ukraińskich wojskowych jest bardzo trudna. Bardzo trudna jest też sytuacja
miejscowej ludności. Władze Mariupola donoszą o nawet 20 tysiącach zabitych cywilach. Trwają także ostrzały w obwodach chersońskim i zaporoskim.

godz. 8.05 - Rosjanie zabili na Ukrainie co najmniej 191 dzieci

Rośnie liczba zabitych dzieci podczas wojny na Ukrainie. Jak informuje tamtejsza Prokuratura Generalna, dotąd wojska Putina zabiły co najmniej 191 dzieci, a raniły 349. 11 kwietnia w Charkowie zginęło półtoramiesięczne dziecko i 12-latek, a kolejne czworo dzieci zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę cywilną.

godz. 8.01 - Rząd holenderski zarekwirował 20 jachtów rosyjskich biznesmenów

Holenderski rząd zarekwirował 20 jachtów powiązanych z biznesmenami z Rosji. Jachty pozostaną pod kluczem do czasu zniesienia sankcji przeciwko Rosji.

godz. 7.40 - Ponad 720 cywilnych ofiar rosyjskiej inwazji w obwodzie kijowskim

Według najbardziej aktualnych statystyk od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie kijowskim zginęło ponad 720 cywilnych mieszkańców, a ponad 200 osób jest uważanych za zaginione - poinformował na Facebooku komendant policji regionu kijowskiego Andrij Nebytow.

Podano również dane dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych w obwodzie kijowskim. Odnotowano ponad 3050 takich przypadków, z czego 233 to przestępstwa przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej  Ukrainy, a 1463 - naruszenia praw i zwyczajów wojny.

Policja powiadomiła również o ponad 150 przypadkach szabrownictwa oraz wszczęciu ponad 30 postępowań karnych w związku z podejrzeniami o kolaborację z wrogiem. W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance, a także innych miejscowości nieopodal Kijowa rosyjskie wojska dokonały masowych zbrodni na ludności cywilnej. Odkąd siły najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszła ukraińska armia, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, zginęło ponad 400 cywilów. Dokładna liczba osób zamordowanych tam przez wojska rosyjskie jest wciąż ustalana. 

godz. 7.38 - BBC: ślady wskazują, że na dworzec w Kramatorsku na Ukrainie zrzucono bombę kasetową

Ślady wybuchów wskazują, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło ponad 50 osób, został przeprowadzony przy użyciu zakazanej przez wiele krajów amunicji kasetowej – poinformowała brytyjska stacja BBC.

Dziennikarze BBC znaleźli na stacji w Kramatorsku ślady zbieżne z tymi, jakie pozostawia po sobie rakieta z głowicą kasetową. Liczne fragmenty głowicy zostawiają w ziemi mniejsze wgłębienia wokół głównego miejsca wybuchu.

W pobliżu dworca znaleziono część rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U, która może przenosić głowice kasetowe z 50 małymi bombami. Według niezależnych mediów Rosja gromadziła takie rakiety na Białorusi.

Atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku przeprowadzono 8 kwietnia. W chwili ataku na stacji gromadzili się cywile, by ewakuować się pociągiem na zachód Ukrainy. Według oficjalnych informacji przekazanych w niedzielę przez lokalne władze bilans ofiar śmiertelnych wynosił 57 osób, w tym pięcioro dzieci.

godz. 7.07 - Rosja nadciąga na wschód Ukrainy

Zdjęcia satelitarne pokazują, że wojska Putina nacierają na wschód Ukrainy.

godz. 7.05 - Joe Biden nazwał Putina "dyktatorem, który popełnia ludobójstwo"

Prezydent USA Joe Biden zasugerował w przemówieniu, że Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć "od dyktatora, który popełnia ludobójstwo". "Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata" - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa.

Był to pierwszy przypadek, kiedy prezydent USA określił rosyjskie zbrodnie mianem ludobójstwa. Wcześniej pytani o to przedstawiciele administracji, m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, mówili że choć USA uważają że Rosja popełnia zbrodnie wojenne, to nie ma jeszcze wystarczających dowodów by zakwalifikować to jako ludobójstwo.

Przemówienie Bidena w Iowa dotyczyło polityki administracji mającej obniżyć ceny paliw i zwiększyć niezależność energetyczną. We wtorek prezydent ogłosił przedłużenie zezwolenia sprzedawania benzyny zawierającej 15 proc. bioetanolu, będącej najtańszym typem paliwa.

godz. 7.01 - Prezydent Ukrainy zaproponował wymianę Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zaproponował wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych, przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej. "Cóż jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli" - powiedział ukraiński prezydent w nagraniu zamieszczonym na Facebooku. Dodał, że "jest ważne aby nasze organy ścigania i wojsko rozważyły taką możliwość".

WCZEŚNIEJSZE RELACJE LIVE ZNAJDZIESZ TUTAJ

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies