Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 47. dzień rosyjskiej inwazji. Potężne eksplozje, odkrycie kolejnego masowego grobu

Trwa 47. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Potężna eksplozja wstrząsnęła Mikołajowem, ukraińskie media donoszą również o ciężkim ostrzale Charkowa. Ukraiński szef MSW poinformował o odkryciu masowego grobu w pobliżu wsi Buzowa. Zapraszamy do śledzenia relacji.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.58 - 8 osób, w tym dziecko, zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie charkowskim

godz. 22.01 - Matka identyfikuje ciało syna, który został wrzucony do studni [+18]

Materiał wideo dla osób o mocnych nerwach. Widać na nim matkę, która identyfikuje ciało syna. Został zabity, a następnie wrzucony przez rosyjskich żołnierzy do studni. Do tragicznych scen doszło w obwodzie kijowskim.

godz. 21.25 - Mariupol: Rosjanie użyli broni chemicznej?

Pułk Azowski informuje, że około godziny temu wojska Putina użyły toksycznej substancji nieznanego pochodzenia przeciwko ukraińskim wojskom i cywilom w Mariupolu. Jak dodano, ofiary cierpiały na niewydolność oddechową i zespół przedsionkowo-napadowy.

godz. 21.15 - Francja uznała sześciu rosyjskich dyplomatów za "persona non grata"

Francja uznała sześciu rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak przekazano w komunikacie, po śledztwie służb wyszło na jaw, że działali oni przeciwko francuskim interesom. „Po bardzo długim śledztwie ujawniono tajną operację przeprowadzoną przez rosyjskie służby wywiadowcze na naszym terytorium” - napisano.

Dotychczas na wydalenie części rosyjskich dyplomatów zdecydowały się już Polska, Francja, Niemcy, Irlandia, Dania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Słowenia, Chorwacja i Austria.

godz. 20.51 - Mer Charkowa: Rosjanie ostrzeliwali osiedla mieszkaniowe, są zabici i ranni

Rosjanie znów ostrzeliwali osiedla mieszkaniowe w Charkowie, są ranni i zabici, w tym dziecko - poinformował Ihor Terechow, mer tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta.

"Znów bombardowano osiedla mieszkaniowe, park Gorkiego, obiekty infrastruktury miejskiej. W kilku dzielnicach ratownicy rozminowali ładunki z opóźnionym zapłonem. Są ranni i niestety zabici. Najstraszniejsze, że zginęło dziecko" - powiedział mer na nagraniu opublikowanym w serwisie Telegram.

Terechow ocenił, że intensywność ostrzałów wzrosła. Jak dodał, Rosjanie zaczęli ostrzeliwać miasto częściej i rozszerzyli obszar bombardowań.

Poinformował też o wznowieniu zdalnego nauczania w szkołach.

godz. 20.36 - ONZ: wskutek rosyjskiej inwazji zginęło już na Ukrainie 1842 cywilów

Od 24 lutego do 10 kwietnia na Ukrainie wskutek rosyjskiej agresji zginęło 1842 cywilów, w tym 148 dzieci - podało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Jak czytamy w komunikacie, w związku z wojną ranne zostały 2493 osoby, w tym 233 dzieci. W większości cywile zostali poszkodowani w wyniku użycia broni o szerokim obszarze rażenia, w tym wskutek ostrzałów z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także ataków rakietowych i powietrznych.

OHCHR podkreśla, że rzeczywisty bilans ofiar jest znacznie wyższy. Niemożliwe jest szybkie otrzymanie informacji z miejsc, w których trwają aktywne działania zbrojne; wiele doniesień również wymaga potwierdzenia.

Według biura Prokuratora Generalnego Ukrainy do poranka 11 kwietnia zginęło 183 dzieci, a co najmniej 342 zostało rannych.

godz. 20.13 - Burmistrz Mariupola: od początku rosyjskiej inwazji w mieście zginęło ponad 10 tys. cywilów

Od początku agresji Rosji w położonym na południu Ukrainy Mariupolu zginęło ponad 10 tys. mieszkańców - powiedział mer miasta Wadym Bojczenko w wywiadzie dla agencji Associated Press.

Bojczenko zaznaczył, że zwłoki tworzą "dywan na ulicach naszego miasta", dodał, że liczba ofiar może wynieść ponad 20 tysięcy.

Mer powiedział również, że wojska rosyjskie przywiozły do Mariupola mobilne krematoria, aby pozbyć się ciał, i oskarżył Rosjan, że nie wpuszczają konwojów humanitarnych, by ukryć rzeź.

Jak zaznacza AP, Bojczenko twierdził wcześniej, że w Mariupolu zginęło 5 tys. osób. Dopytywany o to wyjaśnił, że te dane pochodziły z 21 marca, ale "kolejne tysiące ludzi leżało na ulicach, po prostu nie mogliśmy ich zebrać".

Według informacji, którymi dysponuje mer, w Mariupolu pozostaje około 120 tys. cywilów, którzy pilnie potrzebują żywności, wody, ogrzewania i łączności. Dotychczas, około 150 tys. osobom udało się wyjechać prywatnymi pojazdami z miasta do innych części Ukrainy, a co najmniej 33 tys. wywieziono do Rosji lub na terytoria kontrolowane przez separatystów na Ukrainie.

godz. 19.40 - Pentagon: Rosja przemieszcza wojska na wschód Ukrainy

Jak informują przedstawiciele Departamentu Obrony USA, część żołnierzy rosyjskich zostało przeniesionych na Białoruś z regionu kijowskiego. Przemieszczają się na wschodnią Ukrainę w kierunku Donbasu.

godz. 19.20 - Kanclerz Austrii: rozmowa z Putinem nie napawa optymizmem

Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział po spotkaniu z Putinem, że nie wierzy w szybkie zakończenie agresji Rosji na Ukrainę. Do spotkania doszło dziś (11 kwietnia) w Moskwie.

"Ofensywa na wschodnią Ukrainę jest przygotowywana z wielkim rozmachem" - mówił szef austriackiego rządu. Kanclerz pojechał do Moskwy, aby spróbować przekonać Putina do dyplomatycznych rozwiązań lub ustępstw w sprawie pomocy humanitarnej. Przed spotkaniem Karl Nehammer napisał w mediach społecznościowych, że potrzeba korytarzy humanitarnych i zbadania zbrodni wojennych, a walczące strony powinni ogłosić zawieszenie broni.

godz. 18.12 - Prezydent Ukrainy: jestem pewien, że szybko zdołamy odbudować nasz kraj

Jestem pewien, że szybko zdołamy odbudować nasz kraj - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński.

Ocenił, że będzie to "historyczna odbudowa". "Projekt, który będzie inspirował świat tak samo, jak nasza walka o wolność. Jak nasza walka o Ukrainę" - podkreślił.

godz. 17.44 - Nowy materiał obrazujący zniszczony teatr w Mariupolu

godz. 17.39 - Rosja buduje obozy filtracyjne dla cywilów z obleganych miast

Rosja buduje obozy filtracyjne dla ukraińskich cywilów. Świadkowie informują, że rosyjska armia podejmuje takie działania na tymczasowo okupowanych terenach w okolicach obleganego Mariupola, w pobliżu wsi Manhusz.

Szef telewizji z Mariupola Mykoła Osyczenko tłumaczy, że okupanci wyszukują ludzi, którzy sprzeciwiają się kremlowskiej propagandzie i protestują przeciwko obecności rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy. Rosjanie przesłuchują mężczyzn, kobiety, a nawet dzieci. Pobierają odciski palców i rejestrują w komputerowej bazie danych. Według Mykoły Osyczenki, takiej procedurze poddawani są wszyscy ukraińscy cywile, którzy znajdują się na terenach okupowanych.

„Żeby przejść taką procedurę filtracyjną trzeba czekać miesiąc, a nawet półtora. Trzeba się zgłosić do urzędu rejonowego i tam się zapisać. Widziałem takie dokumenty. Wydają niewielką karteczkę, na której jest potwierdzenie, że pobrano od ciebie odciski palców, i że przeszedłeś filtrację” - powiedział Mykoła Osyczenko.

Osoby, które nie przejdą procedury filtracyjnej, są trzymane w niewoli. Nie ma jasności, co się będzie z nimi działo. Według ukraińskich władz, Rosjanie wywożą część miejscowej ludności w głąb Rosji. Jednocześnie Moskwa nieustannie dezinformuje miejscową ludność twierdząc, że ukraińska armia ich porzuciła i jedyna droga ratunku prowadzi właśnie do Rosji. Cywile na okupowanych terytoriach są odcięci od ukraińskich źródeł informacji i nie wiedzą, że to okupanci uniemożliwiają otwarcie korytarzy humanitarnych.

Według strony ukraińskiej, z okolic Mariupola deportowano do tej pory do Rosji około 90 tysięcy osób.

godz. 17.07 - MON Ukrainy: Rosja prawie zakończyła przygotowania do ofensywy w Donbasie

Rosja prawie zakończyła przygotowania do ofensywy w Donbasie - ocenił rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

"Przewidujemy, że gdzieś w najbliższej przyszłości rozpoczną się aktywne działania wojenne na tych terytoriach (w Donbasie). Jednocześnie armia ukraińska jest na to gotowa" – powiedział Motuzjanyk.

Dodał, że w ostatnim czasie w obwodach donieckim i ługańskim wzdłuż linii rozgraniczenia liczebność wojsk rosyjskich znacznie wzrosła i będzie nadal rosnąć.

Rzecznik ministerstwa obrony poinformował również, że ewentualne wznowienie ofensywy Rosji na Kijów będzie uzależnione od działań wojennych w obwodach donieckim i ługańskim.

godz. 16.45 - Rosjanie uprowadzili załogę statku w Mariupolu

Na terenie portu w Mariupolu rosyjscy żołnierze uprowadzili załogę statku handlowego SMARTA - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Rosjanie uprowadzili załogę oraz małżonkę kapitana statku, który pływał pod banderą Liberii - przekazała Denisowa.

Jak dodała, porwani to 18 obywateli Ukrainy i jeden obywatel Egiptu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że osoby te wywieziono w kierunku Doniecka; nie ma z nimi kontaktu. Według Denisowej przed porwaniem marynarzy Rosjanie ostrzeliwali statek. Jednostka wpłynęła do portu w Mariupolu 21 lutego. Stamtąd miała udać się do Turcji, jednak w związku z rosyjską agresją wojskową statek nie otrzymał zgody na wyjście w morze.

 

godz. 16.21 - Siły Zbrojne Ukrainy: robimy wszystko, co w naszej mocy, by wesprzeć obrońców Mariupola

Robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, by odnieść zwycięstwo, ocalić życie żołnierzy i ludności cywilnej Mariupola. Ten cel przyświeca nam na wszystkich frontach - zadeklarował na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. "Trwa obrona Mariupola. Utrzymujemy stałą łączność z naszymi pododdziałami w mieście, prowadzącymi heroiczną walkę. Podkreślam jednak, że przebieg działań obronnych nie jest tematem publicznej dyskusji" - oświadczył Załużny.

Generał odpowiedział w ten sposób na zarzuty zastępcy dowódcy pułku "Azow" Swiatosława Pałamara, który w niedzielę stwierdził, że formacja nie ma łączności z władzami i kierownictwem sił zbrojnych Ukrainy. W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofa humanitarna. W ocenie mariupolskiej rady miejskiej mogło tam dotychczas zginąć od pięciu do nawet kilkudziesięciu tysięcy osób. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki 

godz. 15.45 - Mariupol: brygada piechoty morskiej nie ma już czym walczyć

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe - w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami. "Nikt już nie chce z nami rozmawiać, zostaliśmy spisani na straty. (...) Pozostała nam tylko walka wręcz. Oznacza to dla części z nas śmierć, a dla pozostałych niewolę" - podano w komunikacie ukraińskiej formacji wojskowej.

godz. 15.04 - Ukraina: naukę wznowiło około 3,5 mln uczniów

Do nauki wróciło około 3,5 mln ukraińskich uczniów - poinformował minister oświaty i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Oprócz tego, Szkarłet podał, że od 7 kwietnia w prawie 12 tys. szkół na Ukrainie wprowadzono kształcenie na odległość. Minister przypomniał, że dzieci, które z powodu wojny wyjechały do innych regionów Ukrainy mają możliwość uczęszczania do szkoły w nowym miejscu zamieszkania.

"Na dzień 7 kwietnia liczba tymczasowo wewnętrznie przesiedlonych dzieci, które dołączyły do nauki z innych obwodów wynosi prawie 71 tys." – dodał minister

godz. 14.52 - Dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące dramatycznej sytuacji kobiet i dzieci w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę

"Przedstawię informacje o pomocy udzielanej przez Polskę" - zapowiedział prof. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy ONZ.

godz. 14.46 - Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Ich celem są 33 firmy rosyjskiego sektora zbrojeniowego – poinformowała w poniedziałek w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Sankcje oznaczają m.in. zamrożenie aktywów i zakaz współpracy z takimi podmiotami, jak Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, stocznia Vympel Shipyard JSC czy działająca w branży konstrukcji maszyn firma Integral SPBB.

godz. 14.28 - 166 zniszczonych zabytków na Ukrainie

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych 166 zabytków - poinformował minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko.

Szef resortu kultury powiedział w ukraińskich mediach, że na stronie ministerstwa jest prowadzony rejestr zniszczonych zabytków. "Jest już 166 obiektów dziedzictwa kulturowego, które zostały zniszczone lub uszkodzone podczas rosyjskiej inwazji. O niektórych obiektach jeszcze nie wiemy, bo znajdują się na terenach okupowanych" - powiedział Ołeksandr Tkaczenko. Podkreślił, że Ukraina będzie domagać się reparacji i odbudowy tych obiektów przez państwo-agresora, czyli Rosję.

Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że ministerstwo prowadzi obecnie negocjacje z zachodnimi partnerami w sprawie utworzenia wspólnego funduszu na odbudowę ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. "Wczoraj na przykład rozmawiałem z francuskim ministrem kultury. Rozmawialiśmy o potrzebie stworzenia wspólnego funduszu krajów, które nas wspierają, który po zwycięstwie byłby zaangażowany w odnawianie i przywracanie dziedzictwa kulturowego na Ukrainie" - dodał.

godz. 14.20 - Zełenski: Pracujemy nad utworzeniem międzynarodowego trybunału, który pociągnie okupantów do odpowiedzialności. Opracowanie międzynarodowego mechanizmu rekompensaty szkody naszego państwa. Odbudujemy wszystko zniszczone, ukarzemy wszystkich winnych

godz. 14.11 - Oddział francuskich żandarmów ds. naukowych i technicznych przybył do Lwowa - przekazał w poniedziałek na Twitterze ambasador Francji na Ukrainie Etienne de Poncins

- Pomożemy w ten sposób naszym ukraińskim przyjaciołom w zbadaniu rosyjskich zbrodni wojennych w obwodzie kijowskim - wyjaśnił.

- Francja jest pierwszym krajem, który oferuje taką pomoc Ukrainie. Żandarmi przystąpią do pracy we wtorek - poinformował ambasador.

godz. 13.53 - Ukraińcy przechwycili kolejny rosyjski czołg

godz. 13.41 - Siły ukraińskie twierdzą, że przygotowują się do "ostatniej bitwy" o kontrolę nad oblężonym miastem portowym Mariupol na południu Ukrainy - donosi AFP

W oświadczeniu na Facebooku 36. brygada morska ukraińskich sił zbrojnych napisała, że "dzisiaj prawdopodobnie odbędzie się ostatnia bitwa, ponieważ kończy się amunicja".

godz. 13.14 - Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało film pokazujący walkę Ukraińców o wolność

godz. 13.00 - Zełeński: Rosja nie zatrzyma się, dopóki nie zostanie do tego zmuszona

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński powiedział, że Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, lecz także całej Europie. Przemawiając zdalnie do parlamentu Korei Południowej, ukraiński polityk zaznaczył, że Rosja nie zatrzyma się, dopóki nie zostanie do tego zmuszona. Poinformował, że nieprzyjaciel grupuje dziesiątki tysięcy żołnierzy i dużą ilość sprzętu wojskowegodo kolejnej ofensywy.

Jak mówił, w Mariupolu z rąk Rosjan zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Agresorzy zniszczyli już setki obiektów ukraińskiej infrastruktury, w tym co najmniej 300 szpitali. Wołodymyr Zełeński podkreślił, że Ukraina potrzebuje więcej pomocy, jeśli ma przetrwać tę wojnę. Jak mówił, sankcje, nałożone dotąd na Rosję, są bezprecedensowe, ale nie wystarczają. "Rosja nie czuje, że musi się zatrzymać. To oznacza, że należy podjąć dalsze działania.

Rosyjskie banki muszą zostać całkowicie odłączone od światowego systemu finansowego, eksport rosyjskich surówców energetycznych, zwlaszcza ropy, musi zostacćograniczony. Światowe firmy muszą przestać sponsorować to barbarzyńskie państwo, które uważa, że ma prawo zabijać ludzi" - mówił prezydent Ukrainy.

godz. 12.54 - Ukraińska 54. Brygada Zmechanizowana uderza w rosyjską kolumnę w obwodzie donieckim

godz. 12.34 - Rosyjski T-72B3 przejęty przez ukraińskie wojsko w Barwenkowie w obwodzie charkowskim

Dziennikarz Illia Ponomarenko zwraca uwagę na brak odpowiedniego opancerzenia maszyny, co jest częste w przypadku rosyjskich czołgów wysłanych do Ukrainy.

godz. 12.10 - Przemówienie Zełenskiego w Korei

Prezydent Ukrainy w południowokoreańskim parlamencie nawoływał do całkowitego zerwania powiązań z rosyjskimi bankami, ograniczenia importu paliw i ropy naftowej z Rosji, zakończenia "finansowania tego barbarzyńskiego państwa".

Powiedział, że Rosja szantażuje świat nawet bronią jądrową, i podkreślał, że konieczne jest działanie strategiczne, "tu i teraz", aby ochronić ludność cywilną. Zełenski podkreślił, że jest kluczowe, by Ukraina otrzymała broń z zagranicy, co oznacza nie tylko uratowanie życia mieszkańców Mariupola czy w ogóle Ukraińców, ale także ratunek dla innych państw. - Nasze zwycięstwo to także gwarancja bezpieczeństwa Europy - zapewnił ukraiński prezydent.

godz. 12.05 - "Kyiv Independent" cytuje słowa ukraińskiej rzeczniczki praw obywatelskich, Ludmiły Denisowej

Jak przekazała, rosyjscy żołnierze zmuszają dzieci w okupowanej Wołnowasze do powrotu do szkół. Według Denisowej, rosyjskim okupantom najprawdopodobniej zależy na wykorzystaniu dzieci jako żywych tarcz, aby utrudnić siłom ukraińskim wyswobodzenie miejscowości. Wołnowacha położona jest w obwodzie donieckim.

godz. 12.00 -Rolnicy w obwodzie zaporoskim wyjechali do pracy na polach w kamizelkach kuloodpornych

godz. 11.45 - Nagranie pokazujące kadyrowców w Rubiżne

godz. 11.10 - Rosja przygotowała kampanię dezinformacyjną, by powstrzymać dostawy broni na Ukrainę

MSZ w Kijowie informuje, że Moskwa przygotowała wielką kampanię propagandową, wymierzoną w Ukrainę, a skierowaną do zagranicznych mediów i polityków.

"Rosja wie, że dostawy broni są kluczowe dla Ukrainy i mobilizuje wysiłki, by je powstrzymać" - napisał minister Dmytro Kułeba na Twitterze. Jak poinformował, "rosyjskie trolle mogą zalewać sieć dezinformującymi emailami i komentarzami dotyczącymi Ukrainy. "Nie nabierzcie się na to" - napisał.

godz. 11.05 - Ukraińska armia wyzwoliła wieś Wilowyjkę w obwodzie charkowskim z rąk okupantów

Miejscowość jest całkowicie zniszczona. Większość domów mieszkalnych, szkół i sklepów Rosjanie zrównali z ziemią.

godz. 11.00 - Rosja zgromadziła duże ilości sprzętu wojskowego we wsi Wałujki, położonej przy granicy rosyjsko-ukraińskiej

Zdjęcia z tej miejscowości z kwietnia br. przedstawiają m.in. czołgi, transportery opancerzone oraz rozstawiony namioty. Według ukraińskich władz, wróg szykuje się do nowej ofensywy zbrojnej w Donbasie.

godz. 10.40 - Czechy: przyjmujący uchodźców mogą składać wnioski o wsparcie finansowe

Czesi, którzy przyjęli do swoich domów ukraińskich uchodźców, mogą od dziś składać wnioski o wsparcie finansowe ze strony państwa. Według ministerstwa pracy i spraw socjalnych, które odpowiada za wypłatę świadczeń, zainteresowani otrzymają pieniądze w ciągu trzech dni.

Miesięczne świadczenie wynosi 3 tysiące koron, a więc około 570 złotych, za każdą przyjętą osobę. Jedno gospodarstwo domowe może otrzymać w miesiącu maksymalnie czterokrotność tej kwoty. Dodatek w takiej wysokości ma być wypłacany do końca czerwca, po czym rząd zdecyduje o jego dalszej formie.

Pieniądze są wypłacane za poprzedni miesiąc. Jednym z warunków otrzymania świadczenia jest udzielanie uchodźcom schronienia nieprzerwanie przez co najmniej 16 dni w danym miesiącu.

Jak informuje czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych, dotąd obywatelom Ukrainy wydano prawie 277 tysięcy specjalnych wiz, jednak liczba ta obejmuje również osoby, które przebywały w Republice Czeskiej przed wybuchem wojny. Szacuje się, że od 24 lutego do Czech dotarło ponad 300 tysięcy uchodźców.

godz. 10.10 - Mikołajów: jedna osoba ranna w ostrzale rakietowym

W Mikołajowie na południu Ukrainy doszło do silnej eksplozji. Według lokalnych władz, ranna została jedna osoba. Gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował, że na miasto spadły rakiety.

Ukraińskie media informowały także o serii silnych eksplozji w Charkowie.

godz. 9.32 - 66 ostrzałów z MLRS GRAD, MLRS Smerch, artylerii i czołgów w Charkowie w ciągu ostatnich 24 godzin. 11 osób cywilnych zabitych, 14 rannych — przekazał szef charkowskiej administracji obwodowej

godz. 9.20 - Nagranie pokazujące rosyjski atak na ukraińskie pozycje

godz. 8.50 - Bank Światowy prognozuje 45 proc. spadek PKB Ukrainy

godz. 8.20 - Jeden z trzech największych francuskich banków Société Générale zaprzestaje działalności w Rosji

godz. 7.50 - W regionie Kijowa dezaktywowano ponad 11 tys. amunicji

- mówi szef kijowskiej administracji regionalnej - NEXTA.

godz. 7.47 - Premier Słowacji Eduard Hegerm: "Słowacja kategorycznie zaprzecza rosyjskiej propagandzie, że system obrony S-300 w Ukrainie został zniszczony".  Szef słowackiego rządu podkreślił też na Twitterze, że informacje w tej sprawie potwierdzają władze Ukrainy.

godz. 7.32 - Rosjanie ostrzelali kolejną stację kolejową na wschodzie Ukrainy

Jak podaje agencja Ukrinform, Rosjanie ostrzelali kolejną stację kolejową na wschodzie Ukrainy. Ran nie odniosła żadna osoba cywilna ani pracownicy stacji. Uszkodzonych zostało 5 lokomotyw, tory i sieć trakcyjna. Informacje na temat ataku przekazał prezes zarządu spółki kolejowej, Ołeksandr Kamyszyn. Wróg kontynuuje ostrzał ukraińskiej infrastruktury.

godz. 7.27 - Wojska rosyjskie na Ukrainie się przegrupowują

Wojska rosyjskie na Ukrainie przegrupowują się - umocniły pozycje w rejonie Charkowa, przygotowując się do ofensywy na wschodzie kraju w celu wzięcia pod całkowitą kontrolę obwodów donieckiego i ługańskiego - podał we wtorek ukraiński sztab generalny.

godz. 7.22 - Rosjanie podejmą prowokacyjne działania

Sztab ukraińskiej armii ostrzega, że niewykluczone, że Rosjanie podejmą prowokacyjne działania w regionie naddniestrzańskim w Mołdawii, aby oskarżyć Ukrainę o agresję na sąsiednie państwo.

godz. 7.20 - Odkryto kolejny masowy grób na terytoriach obwodu kijowskiego

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko informuje w Telegramie, że na wyzwolonych terytoriach kijowskiego obwodu odkryto kolejny masowy grób - w pobliżu wsi Buzowa. Jak informuje szef MSW, w masowej mogile pochowani są ukraińscy cywile.

godz. 7.00 - Zmienia się stanowisko Niemiec do Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku oświadczył, że w ostatnim czasie stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy. 

Ukraiński prezydent poinformował, że podczas niedzielnej rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiał o tym, jak postawić przed sądem wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne oraz jak zaostrzyć sankcje wobec Rosji.

godz. 6.40 - W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania z ostrzeliwanego Charkowa

Telewizja publiczna Suspilne informuje na Twitterze, że wybuch potwierdził przewodniczący regionalnej administracji.

Około północy w mediach społecznościowych pojawiło się wiele doniesień o potężnym wybuchu w Mikołajowie. 

Jak przekazał przewodniczący obwodowej administracji Witalij Kim, w wyniku wybuchu w Mikołajowie ranny został ochroniarz - podaje portal Ukrainska Prawda.

WCZEŚNIEJSZE RELACJE LIVE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies