Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 46. dzień rosyjskiej inwazji. Putin spotka się z Łukaszenką

To już 46. dzień wojny na Ukrainie. Według informacji władz Ukrainy agresor przygotowuje się do ataku z dwóch kierunków w rejonie Donbasu. Na terenach czasowo okupowanych obywatele Ukrainy są mobilizowani do działań wojennych po stronie Rosji.

godz. 22.57 - Stratcom Centre publikuje podsumowanie wideo 46. dnia rosyjskiej inwazji

godz. 22.10 - Mariupol nagrany z drona przez prorosyjskich separatystów z Ługańska

godz. 21.47 - Z miast obwodów donieckiego i ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, ewakuowano w niedzielę do Lwowa około 50 osób,

Są to osoby ranne w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki w komunikatorze Telegram.

godz. 21.16 - Wicepremier Ukrainy apeluje do mieszkańców wschodnich obwodów o ewakuację

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk ponowiła apel do mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy o ewakuację przed oczekiwaną rosyjską ofensywą na tych terenach. Ukraińska wicepremier wskazała, że nie ma argumentów za pozostaniem cywilów w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim. "Żal z powodu opuszczenia swojego domu, swojej ziemi i gospodarstwa - to nie argument. Argumentem jest wasze życie i zdrowie. Rozumiem, że tragedia w Kramatorsku przestraszyła wiele osób. Ale wróg na to liczy - chce, żebyście się bali, żebyście żyli w strachu i się nie ewakuowali" - dodała.

W piątek z okupowanych terytoriów obwodu ługańskiego rosyjscy okupanci wystrzelili pociski kasetowe z kompleksu Toczka-U na stację kolejową w Kramatorsku. Na ewakuację czekało tam około czterech tysięcy osób.

Korytarzami humanitarnymi na Ukrainie ewakuowano dziś 2824 osoby. Kolumna autobusów, która rano wyjechała z Zaporoża, aby ewakuować ludzi z Berdiańska, Tokmaku i Enerhodaru, została zatrzymana przez wojska okupacyjne na punkcie kontrolnym w Wasylówce. 202 osoby zostały dziś ewakuowane z miast obwodu ługańskiego - pomimo ciągłego nieprzestrzegania zawieszenia broni przez okupantów.

godz. 20.27 - Korytarzami humanitarnymi ewakuowano dziś 2824 osoby

Korytarzami humanitarnymi na Ukrainie ewakuowano dziś 2824 osoby. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że Z Mariupola i Berdiańska do Zaporoża dotarły 2622 osoby. 213 z nich to mieszkańcy Mariupola, a 2409 - mieszkańcy miast obwodu zaporoskiego (Połohów, Wasylówki, Melitopola i Berdiańska).

Kolumna autobusów, która rano wyjechała z Zaporoża, aby ewakuować ludzi z Berdiańska, Tokmaku i Enerhodaru, została zatrzymana przez wojska okupacyjne na punkcie kontrolnym w Wasylówce. Jak dodała Iryna Wereszczuk, 202 osoby zostały dziś ewakuowane z Lisiczańska, Siewierodoniecka, Rubiżnego, Kreminny i Popasny w obwodzie ługańskim - pomimo ciągłego nieprzestrzegania zawieszenia broni przez okupantów.

godz. 20.14 - Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni - tortur, gwałtów i zabójstw na terenach, które okupowała armia rosyjska. W Makarowie zakatowano 80-letniego mężczyznę, w Irpieniu żołnierze rosyjscy zgwałcili ciężarną.

Według informacji Denisowej w obwodzie czernihowskim znaleziono ciała zastrzelonych ludzi, prawdopodobnie miejscowych mieszkańców, przy cerkwi, w której rosyjscy żołnierze rozmieścili swój sztab. W obwodzie chersońskim mężczyzna był bity, m.in. kolbami karabinów, na oczach córki.

„Terror, brutalne traktowanie i zabójstwa ludności cywilnej na okupowanych terytoriach to zbrodnie wojenne” – napisała Denisowa w komunikacie na Facebooku.

godz. 19.55 - Grafikę prezentującą straty rosyjskie podczas 46 dni inwazji opublikował Euromaidan Press

godz. 19.36 - Liczba ofiar ataku na stację kolejową w Kramatorsku wzrosła do 57 osób. 109 osób zostało rannych

Poinformował Paweł Kirilenko, szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

godz. 19.15 - Zniszczona rosyjska haubica i pociski porzucone w Andriejewce w obwodzie kijowskim

godz. 18.48 - Okupanci nadal częściowo blokują Charków i próbują przebić się przez wosjska ukraińskie broniące Izium

godz. 18.38 - Wiceminister rolnictwa Ukrainy: w najgorszym razie uda się zasiać 70 procent pól

Tej wiosny uda się zasiać przynajmniej 70 procent pól uprawnych na Ukrainie - poinformował ukraiński wiceminister polityki rolnej i żywności Taras Wysocki. W telewizji Ukraina24 podkreślił, że jest to jednak pesymistyczny scenariusz.

Zdaniem Tarasa Wysockiego jeśli uda się rozminować wszystkie pola uprawne w obwodach czernihowskim i sumskim - w których znajdują się największe areały - ogólny procent obsiewów wzrośnie do 80. "Na razie trwają analizy, ich wyniki poznamy niedługo" - dodał wiceminister.

Wiceszef ukraińskiego resortu rolnictwa zapewnił, że w tym roku zboża wystarczy potrzeby wewnętrzne. Dodał, że będzie możliwy także jego eksport. "Planujemy obsiać 80 procent pól. 30 procent plonów - jak każdego roku - zostanie przeznaczone na wewnętrzny rynek. Wystarczy także na eksport. Ukraina jest przygotowana i będzie nadal odgrywać swoją ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreślił.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów kukurydzy, pszenicy i oleju słonecznikowego. Przez napaść Rosji eksport zbóż jest obecnie ograniczony do 500 tysięcy ton miesięcznie. Przed wojną kraj sprzedawał za granicę pięć milionów ton w ciągu miesiąca. Jak przekazał resort polityki rolnej i żywności Ukrainy, to dla Kijowa strata w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

godz. 18.22 - Sześcioro ratowników rannych w wyniku ataku w Dnieprze

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na miasto Dniepr, na środkowym wschodzie Ukrainy, rannych zostało w niedzielę sześcioro ratowników, w tym jedna kobieta, która jest w ciężkim stanie – informują miejscowe władze.

Według służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosjanie ostrzelali w Dnieprze międzynarodowe lotnisko. Do pierwszego ataku rakietowego doszło po godz. 10 rano, drugi nastąpił wczesnym popołudniem.

godz. 17.56 - Siewierodonieck pod rosyjskim ostrzałem

Prawie cały Siewierodonieck, miasto w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, jest w niedzielę pod rosyjskim ostrzałem – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że niemal wszystkie kluczowe obiekty infrastruktury miasta zostały zniszczone.

godz. 17.30 - Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozminowuje Czernihów

godz. 16.35 - Ponad 400 byłych mieszkańców Mariupola przebywa w obozie penzeńskim

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w niedzielę, że ponad 400 byłych mieszkańców Mariupola, którzy zostali wywiezieni do Rosji, przebywa w obozie w obwodzie penzeńskim w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

Denisowa podkreśliła, że o obozie dla mieszkańców Mariupola w rejonie Penzy dowiedziała się od Rosjan, którzy wspierają Ukrainę. Według tych doniesień ma to być ogrodzony i strzeżony obiekt typu zamkniętego z kilkoma budynkami. Ukraińcy mają zakaz opuszczania terenu placówki.

godz. 15.45 - Dojdzie do spotkania prezydentów Rosji i Białorusi

Prezydenci Rosji i Białorusi spotkają się we wtorek 12 kwietnia. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko odwiedzą kosmodrom Wostocznyj w obwodzie amurskim - informuje rosyjska agencja TASS.

godz. 14.45 - Według władz Kijowa do miasta wraca handel. 

Po oblężeniu otwarto 900 sklepów spożywczych, 460 działających kawiarni, 535 warsztatów samochodowych, 35 targów spożywczych, 55 piekarni, 75 sklepów z odzieżą i obuwiem, według władz miasta.

godz. 14.35 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej. Dziś przypada 12. rocznica katastrofy samolotu.

- Czcimy pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której 12 lat temu zginął prezydent Lech Kaczyński i przedstawiciele elity. Dziś solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy razem z Ukrainą sprzeciwiają się rosyjskiej agresji" - napisał na Twitterze ukraiński prezydent.

godz. 14.20 - Ponad 4 miliony kurczaków na fermie drobiu w Czarnobajewce zmarło z głodu.

Po wyłączeniu lokalnej elektrowni przez rosyjskie wojsko automatyczny system karmienia ptaków przestał działać. W rezultacie kury padły masowo - informuje Wall Street Journal. 

godz. 13.55 - Mapa działań wojennych na Ukrainie na 10 kwietnia według wywiadu brytyjskiego. 

godz. 13.35 - Ukraińskie siły zniszczyły rosyjski skład amunicji. Miejsce nie zostało ujawnione.

godz. 13.10 -  - Izrael rozpoczął dostawy pomocy humanitarnej na Ukrainę przez most powietrzny z transportami leków i żywności - poinformował ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky.

godz. 12.25 - Wołodymyr Zełenski po rozmowie z Olafem Schozlem.

- Rozmawiałem telefonicznie z kanclerzem Olafem Scholzem. Podkreśliliśmy, że sprawcy wszystkich zbrodni wojennych muszą zostać odnalezieni i ukarani. Rozmawialiśmy także o sankcjach antyrosyjskich, obronie i wsparciu finansowym dla Ukrainy - informuje Wołodymyr Zełenski.

godz. 12.00 - Dwie osoby zginęły, a kilka zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Dergacze na wschodzie Ukrainy. Gubernator obwodu charkowskiego Oleg Siniehubow poinformował, że Rosjanie dokonali 66 ataków artyleryjskich. Dodał, że rosyjska armia "walczy" z ludnością cywilną, ponieważ nie jest w stanie zwyciężyć na froncie.

godz. 11.43 - Najnowsze dane o stratach rosyjskiej armii.

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 19300 rosyjskich żołnierzy. Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało o tym na jednym z portali społecznościowych. Rosyjska armia straciła 1911 pojazdów opancerzonych, 722 czołgi, 152 samoloty i 137 helikopterów oraz 7 okrętów. Poza tym zniszczono 342 rosyjskie systemy artyleryjskie i 55 systemów obrony przeciwlotniczej, a także 1384 pojazdy wojskowe, 112 bezzałogowych statków powietrznych i 76 cystern z paliwem.

godz. 11.30 - Osoby, które w obawie przed walkami we wschodniej części Ukrainy chcą się ewakuować mogą korzystać z dziewięciu korytarzy humanitarnych.

Wicepremier Iryna Wereszczuk napisała na jednym z portali społecznościowych, że drogi ewakuacji w obwodzie ługańskim będą otwarte dopóki rosyjskie wojska okupacyjne będą przestrzegać zawieszenia broni.

Wcześniej ukraińskie władze poinformowały, że wczoraj korytarzami humanitarnymi ewakuowano 4532 osoby. Autobusy przeznaczone do ewakuacji z Berdiańska, Tokmaku i Enerhodaru musiały zostać zawrócone do Zaporoża, ponieważ okupanci odmówili przepuszczenia ich wcześniej ustaloną trasą. Na dziś zaplanowano kolejną próbę dotarcia do tych miast.

godz. 10.45 - Przechwycono rozmowę, z której wynika, że Rosjanie fałszują dokumenty o "osiągnięciach", by otrzymać nagrodę pieniężną. 

godz. 10.25 - Jest już 57 ofiar rosyjskiego ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w obwodzie donieckim - poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko.

38 osób poniosło śmierć na peronie dworca, 19, w tym 5 dzieci w w szpitalach, w wyniku poniesionych ran. W szpitalach Kramatorska wciąż znajduje się 114 rannych. Zdaniem Honczarenki z Kramatorska ewakuowały się już wszystkie osoby, które chciały to zrobić, czyli 160 tys. spośród 220 tys. mieszkańców miasta.

W chwili ataku na dworcu w Kramatorsku i w jpobliżu przebywało ok. 4 tys. osób próbujących się ewakuować. 

godz. 9.55 - 12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa pokazany na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez Maxar Technologies - poinformowała w niedzielę telewizja CNN.

godz. 9.21 - Podanie dokładnej liczby ofiar rosyjskiej agresji w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim będzie możliwe za co najmniej dwa tygodnie - powiedział szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany w niedzielę przez portal Espreso.

Trwa rozbieranie gruzów i sprawdzanie budynków w miastach i wsiach obwodu kijowskiego; spod gruzów wydobywane są ciała ofiar - przekazał minister.

godz. 9.11 - Z seminarium duchownego w Worzel rosyjskie wojsko ukradło wszystko, co można sprzedać.

godz. 9.05 - Siły Zbrojne zestrzeliły dwa wrogie drony nad regionem dniepropietrowskim.

godz. 8.58 - Ostrzelano wielopiętrowy budynek mieszkalny i szkołę w mieście Siewierodonieck w oblężonym obwodzie ługańskim we wschodniej części Ukrainy. Poinformował o tym gubernator Serhij Hajdaj. Dodał, że "na szczęście nie było ofiar".

Wcześniej szef obwodowej administracji Serhij Hajdaj informował, że w niedzielę dla mieszkańców oblężonego obwodu ługańskiego, którzy chcą się ewakuować, zostanie przygotowanych dziewięć pociągów.

godz. 8.43 - Najnowsze dane dotyczące uchodźców od Straży Granicznej. 

godz. 8.20 -  Na skutek agresji Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 177 dzieci, a co najmniej 336 zostało rannych - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

godz. 7.55 - W jednej z wyzwolonych wiosek ukraińscy żołnierze znaleźli psa, który przyprowadził ich do pustego domu, do swoich szczeniąt. Zwierzęta zostały nakarmione.

godz. 7.40 - Prezydent Ukrainy nagrodził niemal pół tysiąca żołnierzy. 

Prezydent Wołodymyr Zełenski nagrodził 430 żołnierzy, z czego 55 pośmiertnie. Dekret opublikowano na stronie prezydenta. „Za osobistą odwagę i bezinteresowne działania w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, wierność wojskowej przysięgi".

godz. 7.20 - Rozpoczął się pierwszy etap rosyjskiej operacji w Donbasie. Atak ma być przepuszczony jednocześnie z północy i południa - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. 

Na razie Rosjanie czekają na przybycie posiłków, które umożliwią atak. Na razie siły z Dalekiego Wschodu jeszcze nie osiągnęły pozycji do ataku, a wojska wycofane z północy Ukrainy nie są jeszcze gotowe do ofensywy.

godz. 7.10 - Premier Finlandii uważa, że wszystkie zachodnie firmy powinny opuścić Rosję.

godz. 7.10 - Ukraińska Rada Ministrów wypowiedziała trzy umowy rządowi Białorusi w dziedzinie oświaty i nauki.

O zerwaniu współpracy napisała na swoim koncie w Telegramie Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej.

godz. 7.05 - Na terenach czasowo okupowanych obywatele Ukrainy są mobilizowani do działań wojennych po stronie Rosji - mówi Ludmiła Denisowa Komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka.

-  Wróg rozpoczął przymusową mobilizację w szeregi przestępczej „milicji ludowej” na niektórych tymczasowo okupowanych terytoriach. Mężczyźni są okresowo przetrzymywani w punkcie kontrolnym w Wasylówce w obwodzie zaporoskim. Dysponujemy listą przetrzymywanych - powiedziała Denisowa.

Przy wjeździe do Melitopola na przejściach granicznych rosyjscy okupanci zmuszają mężczyzn do wstąpienia do armii rosyjskiej. Podobne „propozycje” wysuwają wojska rosyjskie w Heniczsku w obwodzie chersońskim.

godz. 7.00 - Rosjanie zostawili ładunki wybuchowe w budynkach, w których mieszkali. Znaleziono je ukryte nawet w pralkach - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Pułapki znaleziono m.in. w mieszkaniach obrońców praw człowieka, żołnierzy i pracowników służb ratunkowych. Wcześniej mieszkania były okradane. 

godz. 7.00 - Mer Charkowa Igor Terekhov poinformował, że rosyjscy najeźdźcy zrzucali bomby ze spadochronami i ostrzega mieszkańców, aby nie zbliżali się do takich pocisków.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies