Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 44. dzień rosyjskiej inwazji. Rakietowy atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku

Trwa 44. dzień wojny na Ukrainie. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, w piątek (8 kwietnia) wybiera się z wizytą do Kijowa. Tymczasem wojska Putina przeprowadziły atak rakietowy na dworzec kolejowy w Kramatorsku. Zginęło co najmniej 30 osób.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.33 - "Wolny świat jest pod wrażeniem godności i odwagi Ukrainy. Jestem zaszczycony spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, mogąc pokazać determinację Europy i zaangażowanie w dalsze wspieranie Ukraińców. Uznajemy europejskie aspiracje Ukrainy. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny" - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell

godz. 21.39 - Oto co zostało ze zniszcoznego na lotnisku pod Kijowem samolotu An-225 Mrija. Przed wojną był największym samolotem na świecie

godz. 21.28 - W UE weszły w życie unijne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę

217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina, zostało objętych zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie. Restrykcje obejmują też 18 podmiotów.

godz. 20.45 - Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku, na wschodzie Ukrainy, jest odrażający, a cierpienie ludzi, którzy czekali tam na ewakuację jest nie do wyobrażenia

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian nazwał atak zbrodnią przeciw ludzkości. "Dziś rano, na dworcu w Kramatorsku, rodziny czekające na wyjazd przeżyły horror" - oznajmił Macron. "Ofiary Kramatorska, Buczy, Mariupola i Charkowa są w naszych myślach. Będziemy wspierali śledztwa na całej Ukrainie, by sprawić, że sprawiedliwość zostanie wymierzona. Jesteśmy z tymi, którzy nadal uciekają. Przyjmiemy ich w naszej Unii, Unii pokoju" - dodał prezydent Francji.

godz. 19.16 - Odessa - weekendowa godzina policyjna

W Odessie i okolicznych miejscowościach wprowadzono godzinę policyjną. Będzie trwała od soboty do poniedziałku.

Administracja wojskowa uzasadnia to obawą przed rosyjskim atakiem rakietowym. Godzina policyjna będzie obowiązywać od jutra od 21.00 miejscowego czasu do poniedziałku do 6.00 rano.

Rano rosyjska armia ostrzelała rakietami dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Zginęło co najmniej 50 osób, w tym 5-ro dzieci, a około stu zostało rannych. Mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko powiedział, że rosyjska rakieta spadła na 4-tysięczny tłum oczekujących na ewakuację kobiet, dzieci i osób starszych. Jak zaznaczył, wojskowi potwierdzają, że ataku dokonano za pomocą rakiety „Toczka - U”, uzbrojonej w szczególnie niebezpieczny ładunek kasetowy.

godz. 18.47 - Do Kijowa przybyła delegacja Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych 

W jej składzie są też polscy europosłowie, Ryszard Czarnecki (PiS) i Kosma Złotowski (PiS). O misji poinformował europoseł, były premier Litwy Andrius Kubilius, który przekazał, że w jej skład wchodzi 35 członków parlamentów narodowych oraz europosłów z 11 krajów UE. Zamieścił też zdjęcie ze spotkania w parlamencie Ukrainy. Europoseł Czarnecki przekazał z kolei, że parlamentarzyści spotykają się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.

godz. 17.37 - Zastrzelenie mężczyzny w obwodzie chersońskim

W obwodzie chersońskim Rosjanie zastrzelili mężczyznę, który nie pozwolił im na nielegalne przeszukanie swojego domu - podała ukraińska telewizja Kanal 24.

godz. 16.50 - Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku w Kramatorsku 

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na dworzec w Kramatorsku wzrosła do 50. Zginęło pięcioro dzieci - podały ukraińskie władze.

godz. 16.30 - Turcja: Ukraina i Rosja chcą rozmawiać

Przedstawiciel tureckich władz powiedział, że Ukraina i Rosja chcą podjąć rozmowy mimo ujawnionych ostatnio zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosjan.

Rosja i Ukraina chcą prowadzić rozmowy w Turcji, ale są daleko od uzgodnienia porozumienia - powiedział pragnący zachować anonimowość polityk. Dodał, że pewne kwestie pozostają nierozstrzygnięte, w tym status Donbasu i Krymu, a także gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Na razie nie ustalono daty ewentualnych rozmów.

31 marca turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji zgodzili się spotkać w ciągu dwóch tygodni. Według tureckiego rządu, na przeszkodzie stanęło ujawnienie zbrodni wojennych w Buczy koło Kijowa.

godz. 16.17 - Ogromne zniszczenia w miejscowości Czuhujiw w obwodzie charkowskim

godz. 15.42 - W lesie niedaleko Irpienia znaleziono samochód z ciałami rozstrzelanych cywilów

Wśród ofiar prawdopodbnie jest dziecko. Rodzina próbowała uciec przed rosyjską agresją - podała ukraińska telewizja Kanał 24.

godz. 14.57 - W Makarowie żołnierze rosyjscy zastrzelili 132 cywilów

132 cywilów zastrzelili w Makarowie w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy - poinformował szef władz miasta Wadym Tokar w telewizji ukraińskiej.

„Zobaczyliśmy ich bestialstwa, wczoraj zabraliśmy ciała 132 cywilów, których zastrzelono” – oznajmił Tokar.

Podkreślił, że do Makarowa wrócili lekarze i przywracane są usługi na wyzwolonym terytorium. „Przywracamy prąd dla całej hromady. Z gazem jest trudniej z powodu zaminowanych pól. Pracujemy teraz nad rozminowaniem terenu” – oznajmił Tokar.

Dodał, że przed wojną w mieście mieszkało blisko 15 tys. osób, ale w aktywnej fazie obrony pozostawało w nim mniej niż 100 osób.

godz. 14.03 - Dr. Oetker wycofuje się z Rosji

Niemiecki producent żywności wycofuje się z rosyjskiego rynku.

godz. 13.58 - Słowacja wysyła na Ukrainę przeciwlotniczy system rakietowy S-300

godz. 13.31 - Wystrzał rakiet z terenów okupowanego Szachtara

W Internecie opublikowano film, na którym zarejestrowano wystrzelenie dwóch rakiet w okupowanym Szachtarze. Według Ukraińskiej Prawdy dokonano tego na krótko przed uderzeniem rakietowym w Kramatorsk.

godz. 13.17 - Rośnie liczba ofiar po ataku rakietowym na dworzec w Kramatorsku

Co najmniej 39 osób zginęło, a 87 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na Facebooku. Wcześniej podawano, że zginęło 30 osób.

Kyryłenko napisał także, że wielu rannych znajduje się w ciężkim stanie. Podkreślił, że bilans ofiar opiera się na wstępnych ustaleniach. "Dla Rosjan życie ludzkie jest tylko kartą przetargową i narzędziem do osiągnięcia cynicznego celu" - skomentował.

Na dworcu w Kramatorsku w momencie ataku znajdowało się około 4 tys. osób, większość z nich to osoby starsze, kobiety i dzieci - przekazał szef władz miejskich Ołeksandr Honczarenko, cytowany przez agencję Reutera.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński powiedział w zdalnym wystąpieniu przed parlamentem Finlandii, że w chwili ataku na stacji nie było ukraińskich żołnierzy.

 

 

godz. 12.57 - Prezydent Francji: wojna na Ukrainie nie zakończy się w ciągu najbliższych tygodni

godz. 12.09 - Przerażający obraz po ataku rakietowym na dworzec w Kramatorsku

godz. 11.46 - Prezydent Ukrainy po rosyjskim ataku rakietowym na dworzec w Kramatorsku: to zło, które nie ma granic

Jest to zło, które nie ma granic i nigdy się nie zatrzyma, jeśli nie zostanie ukarane - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, odnosząc się do rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zginęło co najmniej 30 cywilów.

"Okupanci ostrzelali zestawami rakietowymi Toczka-U dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tysiące ukraińskich cywilów oczekiwało na ewakuację. Niemal 30 ofiar śmiertelnych, a blisko 100 odniosło obrażenia różnego stopnia. Na miejscu znajdują się już policja i służby ratunkowe" - przekazał Zełenski

"Rosyjskie potwory nie zatrzymują się w swoich działaniach. Nie mają sił ani śmiałości, by przeciwstawić się nam na polu walki, dlatego cynicznie atakują ludność cywilną" - dodał prezydent.

Kramatorsk to 150-tysięczne miasto w obwodzie donieckim. Trwa tam ewakuacja mieszkańców w związku z prawdopodobnym natarciem rosyjskich wojsk z północnego zachodu, z okolic Iziumu w obwodzie charkowskim, na Kramatorsk i Słowiańsk.

godz. 11.26 - BBC: Rosjanie zamknęli 130 osób w niewielkiej piwnicy na miesiąc, 12 osób zmarło

Rosyjscy żołnierze zamknęli około 130 mieszkańców wsi Jahidne po Czernihowem w piwnicy o powierzchni 65 m kw. W ciągu blisko miesiąca co najmniej 12 osób zmarło, a stłoczeni ludzie, w tym dzieci, musieli spać obok martwych – podała stacja BBC, cytując ocalałych.

Gdy ktoś umierał, jego ciała nie można było od razu wynieść. Nie zawsze pozawalali na to rosyjscy żołnierze i było to niebezpieczne z powodu ciągłego ostrzału i walk na zewnątrz. Ludzie godzinami, a czasem przez kilka dni musieli żyć obok zmarłych – podkreśla brytyjska stacja.

Jahidne na północy Ukrainy, w pobliżu granic państwowych z Rosją i Białorusią, było okupowane przez rosyjskich żołnierzy przez prawie miesiąc. Gdy tam wkroczyli, zabrali mężczyzn, kobiety i dzieci z domów, i grożąc bronią, stłoczyli w szkolnej piwnicy – opisuje BBC.

Jeden z więzionych mieszkańców, 60-letni Mykoła Kłymczuk, pokazał ekipie BBC piwnice. W pomieszczeniu nie ma wentylacji, a jedyne dwa okna są zabite deskami. „Gdy schodziliśmy po schodach, poczuliśmy smród choroby i rozkładu. Pokój był brudny, materace, ubrania, buty i książki rozrzucone na podłodze. Cztery małe prycze na środku i składnica sztućców w rogu” – relacjonuje brytyjska stacja.

„To było moje pół metra przestrzeni. Spałem na stojąco. Przywiązałem się tu do poręczy szalikiem, żeby się nie przewracać. Spędziłem tak 25 nocy” – powiedział Mykoła.

Według niego po piwnicy w ogóle nie można było się poruszać, żeby na nikogo nie nadepnąć. Wśród więzionych tam ludzi było 40 lub 50 dzieci, w tym niemowlęta. Najmłodsze miało zaledwie dwa miesiące. „Podczas mojego pobytu zmarło 12 osób” – powiedział 60-latek.

„Prawie nie było miejsca. Żyliśmy na siedząco. Spaliśmy na siedząco. Nie żebyśmy w ogóle mogli spać. To było niemożliwe. Tak wiele pocisków trafiało w okolicę. To było nie do zniesienia” – relacjonowała z kolei 15-letnia Anastazja, która była w piwnicy razem z ojcem i babcią.

"To było bardzo straszne. Znałam osoby, które zmarły. Traktowały nas bardzo uprzejmie. Było mi tak smutno, że zmarły tu po prostu bez powodu" - powiedziała Anastazja.

Rosyjscy okupanci opuścili Jahidne 3 kwietnia. Obecnie w wiosce są żołnierze ukraińscy, a osoby więzione w piwnicy zostały ewakuowane – podała BBC.

godz. 11.24 - Szczątki rakiety, która spadła na Kramatorsk

godz. 11.22 - Wideo z ataku na Kramatorsk

godz. 11.15 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja straciła już ok. 19 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 19 tys. żołnierzy, a także 700 czołgów, 333 systemy artyleryjskie, 150 samolotów i 135 śmigłowców – ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 8 kwietnia Rosja straciła również:

  • 1891 pojazdów opancerzonych,
  • 108 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
  • 55 systemów przeciwlotniczych,
  • 1361 samochodów, 
  • 7 jednostek pływających,
  • 76 cystern z paliwem,
  • 112 bezzałogowych statków powietrznych,
  • 4 cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

 

 

godz. 10.55 - Ostrzał dworca kolejowego w Kramatorsku. Wielu zabitych [+18]

Paweł Kyrylenko, szef Obwodowej Administracji Państwowej w Doniecku poinformował o ostrzale dworca kolejowego w Kramatorsku. W wyniku ostrzału zginęło co najmniej 30 osób. Rosjanie mieli dokonać ataku rakietami iskander przy użyciu pocisków kasetowych.

godz. 10.32 - UE: piąty pakiet sankcji wobec Rosji zatwierdzony

Piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji został ostatecznie zatwierdzony. Wczoraj (7 kwietnia) wstępną zgodę na kolejne restrykcje dali ambasadorowie 27 państw członkowskich.

Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym co ma nastąpić w ciągu kilkunastu godzin.

godz. 10.09 - W obwodzie zaporoskim Rosjanie skonfiskowali autobusy do ewakuacji mieszkańców

Autobusy ewakuacyjne wiozące pomoc humanitarną, które przyjechały z Zaporoża do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy, zostały przejęte przez Rosjan – poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. Chodzi o kolumnę autobusów, które wiozły do Melitopola pomoc humanitarną, a następnie miały ewakuować mieszkańców miasta. „Kierowcom kazali przesiąść się do jednego autobusu i jechać z powrotem. Resztę autobusów skonfiskowali” – napisał Staruch na Telegramie.

Informację tę, jak podaje ukraińska redakcja Radia Swoboda, potwierdził również mer Melitopola Iwan Fedorow. Według niego skonfiskowano całą pomoc humanitarną – leki, żywność, środki higieny. Swoboda podaje, że kolumna, która w czwartek wyjechała do Melitopola, składała się z siedmiu autobusów.

godz. 9.55 - Na piątek zaplanowano 10 korytarzy humanitarnych

godz. 9.35 - Zniszczony i porzucony rosyjski sprzęt wojskowy

godz. 8.55 - W obwodzie charkowskim znaleziono szczątki trojga cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska

W wyzwolonej miejscowości Husariwka w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy odnaleziono w piwnicy jednego z domów spalone szczątki trojga cywilów. Zbrodni dokonały rosyjskie wojska - poinformowała charkowska prokuratura obwodowa.

"Ustalono, że podczas okupacji wsi Husariwka rosyjscy żołnierze torturowali, zabili, a następnie spalili ciała trzech lokalnych mieszkańców. W celu ukrycia dowodów swoich zbrodni, przed podpaleniem ciał wojskowi nakryli je oponami samochodowymi" - przekazano w komunikacie prokuratury.

godz. 8.10 - Szefowa KE: płatności za rosyjski gaz w rublach będzie traktowany, jak obejście sankcji

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, przekazała, że płatności za rosyjski gaz w rublach będą traktowane, jak obejście sankcji.

godz. 8.07 - Od początku wojny zginęło co najmniej 169 dzieci

Co najmniej 169 dzieci zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, a 306 zostało rannych – poinformowała rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa. Wskazała, że dokładna liczba ofiar wśród dzieci jest  obecnie niemożliwa do ustalenia ze względu na toczące się działania zbrojne.

 

godz. 7.55 - Ukraiński Sztab Generalny o sytuacji na wojennym froncie

Trwają walki wokół miasta Izium, w obwodzie charkowskim. Rosjanie próbują zdobyć Mariupol, dokonują też ataków w innych miastach Donbasu.

godz. 7.30 - Wojenny ślub

Anastasia Mochina i Wiaczesław Chochliuk, żołnierze kijowskiej Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy pobrali się w czwartek (7 kwietnia) w Kijowie.

godz. 7.20 - Przewodnicząca KE i szef unijnej dyplomacji z wizytą w Kijowie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef unijnej dyplomacji będą dziś z wizytą w Kijowie. Ursula von der Leyen i Josep Borrell mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Nie jest wykluczone, że pojadą także do miejsc, z których wycofali się Rosjanie mordując wcześniej ludność cywilną.

godz. 7.15 - Dyplomaci wracają do Kijowa

Ambasadorowie Francji i Włoch, którzy przed wybuchem wojny przenieśli się z Kijowa do Lwowa, zapowiedzieli powrót do stolicy Ukrainy. W czwartek do Kijowa powrócili ambasadorowie Litwy i Turcji. Ambasador Republiki Litewskiej przyjechał ze Lwowa, a dyplomata Turcji z Czerniowców.

Pierwsi, którzy powrócili do stolicy Ukrainy byli przedstawiciele Słowenii. Charge d'affaires Bostjan Lesjak pojawił się w Kijowie już 27 marca, ambasador Tomaz Mencin jeszcze rezyduje w Rzeszowie. Od początku rosyjskiej agresji jedynym ambasadorem, który nie opuścił Kijowa był ambasador Polski Bartosz Cichocki.

godz. 7.05 - Atak rakietowy w obwodzie odeskim

Rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, powodując zniszczenia - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze. Atak rakietowy przeprowadzono z morza. Nie podano, co dokładnie było celem tego uderzenia i jaka jest skala zniszczeń.

godz. 7.00 - Nocne walki w obwodzie ługańskim

RELACJE LIVE Z WOJNY NA UKRAINIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies